Uitbreiding Wumkeshüs is dinsdag begonnen I Over plaats waar nieuwe sporthal komt, werd heftig gedebatteerd I few Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van en Ook dit jaar boottocht voor bejaarden? In Sneker raad voortaan de notulen (dankzij Lucas- evangelie) tweetalig K SNEKERKKOERIER BBEIP IK I n Bouwtijd wordt geschat op twee jaar; kosten bijna 3,3 miljoen ui -JI J F is F WOENSDAG 19 MEI 1971 126e JAARGANG No. 40 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o 1 WSNEEKER NIEUWSBLAD - 1 en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD WIL Js* w U j I |||f/ A'. F W f SNEEKER NIEUWSBLAD toch Mammoetwet in (Foto Studio Ger Dijs) H. A. Scholten (GCP): eerste optreden als wethouder Verschijnt: maandags en donderdags. zitting hebben genomen in de „aktie- groep vóór bejaarden”. II. Postma (FNP): krijgt zijn geschreven redevoeringen in het Fries genotuleerd Ds. mr. J. A. Vaandrager heeft dinsdagmiddag in z’n kwaliteit als geestelijk verzorger van het hervormd verzorgings en verpleeghuis Wumkeshüs aan de Maria Louisestraat officieel de eerste paal, een zo geheten hoekpaal, van de uitbreiding bij dit tehuis de grond in geslagen. Zoals we vorige week reeds be richtten ondergaat het Wumkeshüs een even belangrijke als omvangrijke uit breiding. Over een totaal oppervlak van ongeveer 2640 m2 zal er achter het bestaande U-vormige tehuis zoal het een en ander worden bij gebouwd. Dit vindt goeddeels plaats in flatbouw. Over een jaar of twee, wanneer men denkt de bouw gerealiseerd te hebben komen de kamers voor de gasten in ’n vleugel van drie lagen; hier komen 24 eenpersoonskamers, 4 tweepersoonskamers en 1 logeerkamer. De raad van Sneek heeft zich in de gisteravond gehouden vergadering vooral druk bezig gehouden met een initiatief voorstel van de heer J. Franckena tot wijziging van het Reglement van Orde, de notulering in het Fries, waarmee raadslid Postma voor de dag kwam en de bouw van een sporthal in de Noor- derhoek. Nu had de raad hoegenaamd niets tegen de bouw van deze sporthal, maar de plaats waar deze hal gebouwd zal worden wekte bij vele raadsleden grote weerstanden op. Die hal is namelijk gepland op het Black Boys-terrein en vele raadsleden meenden dat die plaats volstrekt onjuist is, omdat het prachtige sportveldencomplex door deze hal als het ware doormidden wordt gesneden. Men nam het voorstel pas aan, nadat B. en W. de toezegging had den gedaan naar een andere plaats om te zien. Daarbij wordt dan gedacht aan het aangrenzende volkstuinderscomplex van „Nut en Genoegen”. Wethouder Bergsma was wegens ziekte afwezig. ^4*9 0-1..» m G SHIH, WTMHIÏHHOHl ULJT ---i»nu, ;.wr. ,..T. men. Het is bijzonder jammer dat door een groot aantal vakatures een moei lijke situatie is ontstaan. Ook al zou het mogelijk zijn om daar voor een jaar in te voorzien, dan zou daar on derwijskundig groot bezwaar tegen in te brengen zijn. Continuïteit in het on derwijs is een zeer belangrijke zaak en een klas die in vier jaar tijds voor een bepaald vak vier verschillende leraren krijgt, (iets wat tenminste één van de klassen boven het hoofd hangt) is ern stig gedupeerd, aldus mevrouw Une- ma, die het gemeentebestuur enkele verwijten maakte. Zij stelde dat bij het begin van de problemen rond het voortbestaan van het gymnasium van de kant van het gemeentebestuur fou ten zijn gemaakt die zij ondemocratisch noemde. Ondemocratisch omdat er te veel buiten school en ouders om be sproken en overlegd is. Gelukkig is daar in het afgelopen jaar verandering taal genotuleerd wordt. De heer Jon kers (PvdA) zei geen Fries van ge boorte te zijn, toch graag Fries spreekt en vaak op de vingers getikt te zijn als hij op een vergadering zich van de Friese taal bediende. Tegen. De heer Postma zei hierop „my is faek frege yn it Frysk to sprekken”. De heer J. P. de Vries (GCP) merkte op dat de heer Postma zich tijdens de begrotingsvergadering in de Neder landse taal had uitgedrukt. „Ik begrijp niet dat hij hier nu zo doorgaat op de Friese kwestie”. Er kwam een stem ming over het voorstel-Postma: rede voeringen die hij op schrift heeft ge steld worden in het Fries genotuleerd. Dit voorstel werd met twaalf stemmen voor en acht tegen aangenomen. I Na het plechtige en niet al te vlot verlopende „buitengebeuren” begaf het hierbij aanwezige gezelschap, waarbij diverse leden van de commissie uit de diakonie der Nederlands Hervorm de kerk in Sneek, welke commissie het beheer voert over het Wumkeshüs, zich naar de conversatiezaal, waar na enige tijd de geschiedenis rond deze verbouwing en uitbreiding nader werd toegelicht. In zijn toespraak merkte de voorzitter van bovengenoemde com missie, de heer W. Haanstra op, dat besprekingen rond een eventuele ver bouwing tijdens een in herfst 1967 ge- De werkgroep van de Meerpaal heeft echter gemeend, dat er ook een „ak- tiegroep van bejaarden” moet worden opgericht, zodat deze mensen zelf een inbreng hebben in het geheel. Want het is toch eigenlijk een vreemde zaak, zo vindt men bij de Meerpaal, wanneer men deelneemt aan het arbeidsproces men als burger volledig wordt geak- septeerd. En zelf kan bepalen wanneer je een dagje uit wil gaan. Is men ech ter van het arbeidsproces uitgesloten, op de één of andere manier, dan sta je plotseling alleen en moet je allang blij zijn met alle voorzieningen, alsof het niet vanzelfsprekend zou zijn en je er niet het minste recht op hebt. Zo ook onze bejaarden, zij raken hoe lan ger hoe meer afhankelijk van de goe de wil van mensen, die niet alleen aan zichzelf, maar ook eens aan een ander denken. De Meerpaal en de oecumeni sche jongeren-commissie proberen nu iets voor deze mensen te doen, zij zijn erg nieuwsgierig naar de reakties die ze binnen zullen krijgen. Voor deze boottocht staat er namelijk een reke ning open bij de Coöp. Raiffeisenbank „Sneek en Omstreken”, een ieder, die vindt, dat deze boottocht door moet gaan, kan dit laten merken door een bijdrage te storten op nummer 359552145 onder vermelding van „Meer paal bejaardentocht 1971”. De tocht zal plaats vinden op 27 augustus, men kan zich uiterlijk tot eind juli opgeven bij de Meerpaal, Kleine Palen 8, tel. 4767 (van twee uur ’s middags tot twaalf uur ’s avonds). Voor het ver voer van en naar de boot zal worden gezorgd. Het is de bedoeling om onge veer half tien te vertrekken vanuit een centraal punt in de stad. Nadere in formatie hieromtrent wordt verstrekt bij de opgave. Tevens zullen de betrok kenen via de krant op de hoogte wor den gehouden van „de stand van za ken”. 4 BONNEMENTEN: Abonnementsgeld 4,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen 6,per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN: cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs. in gekomen, zei zij. Mevrouw Unema besloot met „helaas, we zitten in de schuit en we moeten proberen er zo goed mogelijk mee te varen. En al blijf ik bij mijn stelling dat kleine scholen verre de voorkeur verdienen, toch vrees ik dat we nu, in het be lang van de kinderen, op dit moment voor de fusie op 1 augustus 1971 moe ten stemmen.” De heer W. van Dijk (PvdA) constateerde dat wethouder Baaijens een uiterst deskundig iemand was en dat mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta (GCP) zich als opvolg ster van Baaijens in deze moeilijke ma terie moest inwerken. Een fusie is een grote ingreep, dat vaak met persoon lijk leed gepaard gaat. De wijze waar op mevrouw De Graaff deze zaak heeft afgewikkels en de openheid waarmee zij deze moeilijke kwestie heeft afge wikkeld, verdient alle lof, aldus de heer Van Dijk. Vervolg op pagina 3 het idee van de heer Franckena. In enkele plaatsen is hetgeen de heer Franckena wil een mislukking gewor den, in andere plaatsen is het wel ge lukt. Je ontmoet altijd enkele „dwars liggers”, zo zei de heer Van Dijk, die het practische nut van de publieke in spraak tijdens de raadsvergaderingen nog niet in kon zien. Overigens is een kleine fraktie niet een doelmatige frak- tie, meende de heer Van Dijk. De heer B. de Vries (GCP) zei dat zijn fraktie ook voor een zo groot mogelijke open heid is. Wij hebben „Vanuit de Markt straat” en dat is een goed ding. De belangstelling voor het spreekuur van B. en W. is helaas gering. Voorts zei de heer De Vries dat ieder raadslid benaderd kan worden door de burgers voor of na een raadsvergadering. Hij steunde het voorstel van het college. De heer Postma (FNP) zag gevaar in een inspraak krijgende publieke tribu ne. Hij was het niet eens met de heer Van Dijk als zou een kleine fraktie een onmondige fraktie zijn. De heer Kui per (GCP) vond de benadering van het voorstel Franckena door B. en W. erg negatief. Hij was het niet helemaal eens met het advies van B. en W. Is er niet een compromis? zo vroeg hij. De heer Meijer (CPN) was van me ning dat de stap van de bevolking naar B. en W. erg groot is, naar de frakties is een minder hoge stap. Daarom moeten de fraktieleden kon- takt hebben en/of opnemen met de burgerij. De raadsleden moeten de kun digheid putten uit het kontakt met de bevolking. „Ik wou dat ik een kantoor had, zo druk heb ik het”, aldus de heer Meijer. Wethouder Baarda (GCP) was het In grote delen wel eens met de heer Meijer. De frakties moeten zich voeden uit de bevolking, als je het hier doet krijg je geen kontakt. Veel hangt af hoe men als raadslid tegenover de be volking staat, zei hij. De heer Van Dijk lanceerde de „wijkgedachte” en de heer Van den Akker (GCP) stelde voor het publiek na afloop van een ver gadering een half- of een heel uur de gelegenheid te geven vragen te stellen. Toch was de heer Van den Akker niet zo erg optimistisch over de belangstel ling hiervoor. De burgemeester zei dat men moeilijk aan een experiment kan beginnen, wanneer je daar bij voorbaat niet in gelooft. Overigens heeft de suggestie van de heer Van den Akker, volgens de voorzitter niets te maken met een wijziging van het Reglement van Orde, omdat die zou gelden tijdens een vergadering en niet na afloop daar van. De heer Kuiper (GCP) wilde een motie indienen met de strekking van hetgeen de heer Van den Akker sugge reerde. Zei de heer B. de Vries (GCP) dat de heer Kuiper iets voorstelde dat buiten het Reglement van Orde om gaat:. De heer Kuiper: ik begrijp dat er niets anders opzit. Het voorstel van b. en w. kwam daarna in stemming. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. BOTOREDAKTIE: 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5323 voerde vergadering op gang gekomen waren. „Wat doen we hier eigenlijk als commissie”, zo vroeg men zich destijds af. ONTHEFFINGEN Zoals zovele bejaardentehuizen voldeed ook het Wumkeshüs niet aan alle in de Provinciale verordening op de be jaardentehuizen gestelde eisen. Wat was namelijk het geval? Er waren door gedeputeerde staten enkele ont heffingen verleend; de meest opval lende was wel die van 2 personen op één kamer. „Voor twee alleen-staan- ZIEKENBOEG Hij ging over tot het verstrekken van wat technische gegevens: de hoofd-in- gang van het tehuis komt aan de E. Casimirstraat. Hier zal ook wat par keergelegenheid gemaakt kunnen wor den, doordat de gevel 10 meter wordt teruggelegd. Rond de hal komen onder meer een trappenhuis en lift; de aan sluiting op het bestaande gebouw en de nieuwe binnentuin is hier eveneens. Er zal een geheel nieuwe ziekenboeg gebouwd worden, die door de aparte bouw tevens voor huisvesting van hen die bizonder verpleging behoeven, kan dienen. Genoemde afdeling krijgt een dagverblijf en beschikt over een com plete accomodatie. Om maar ’ns wat te noemen; een zusterpost een badka mer en spoelkeuken. Evenwijdig aan de Oppenhuizerweg komt de dienstaf deling. Tot zover een greep uit de din gen die er zullen komen in het nieuwe bijgebouwde gebouw, waarvan de in houd 9600 m3 wordt. In het tehuis zal straks plaats zijn voor 76 bedden, waarvan 9 in apparte menten voor inwonenden. De uitvoering van het werk vindt plaats in twee delen; eerst wordt het nieuwe gedeel te gereed gemaakt, waarna de inter ne verbouwing met verbinding met het oude deel gerealiseerd wordt. De heer H. Postma - „we leven in een tijd van stroomversnellingen” - zei vervol gens onder meer, dat het oude tehuis in 1911 is gebouwd, 11 jaar terug was het verbouwd. En nadat hij wat herin nering over de verzorging (profisorisch) in De Harste had gememoreerd bood de voorzitter van de kerkeraad, ds. dr.K. M. Witteveen voor z’n humo ristische rede - „het Wumkeshüs is niet geheid Hervormd, doch Hervormd geheid” - z’n gelukwensen aan de di akonie aan. Ds. Vaandrager deed kort daarop het zelfde, maar hij wilde we ten, of er eventueel in de te verbou wen conversatieruimte geen kerkruim te gecreëerd zou kunnen worden. „Dit is ons veel waard”. De heer Haanstra zei in antwoord hierop ondermeer overleg met de architecten, de heren Grunstra uit Bolsward en Van der Mo len uit Sneek te zullen plegeru De ge middelde verplegingsprijs per persoon per maand bedraagt nu 521,Als het gebouw over twee jaar, naar men hoopt en verwacht, gereed is, komt deze prijs op 869,33 per maand. Het initiatief-voorstel van de heer Franckena (D’66) tot wijziging van ar tikel 38 van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van de raad publiceerden wij reeds in een vorig nummer. Het advies van B. en W. was afwijzend. De heer Franckena was het met de inhoud van dit advies niet eens. Hij stelde dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden groot is en de verkiezingsresultaten hebben bewe zen dat velen het standpunt van D’66 delen. Overigens achtte hij „Uit de Marktstraat” en hearings, mits goed voorbereid, wel van groot belang. De burgers moeten echter meer deelne men aan het bestuur en men moet als bestuurders meer kennis nemen van wat er onder de burgerij leeft. Samen vattend kwam de heer Franckena tot handhaving van zijn voorstel. De heer Van Dijk (PvdA) kon in principe wel met de heer Franckena meegaan. De argumentatie van b. en w. vond de heer Van Dijk karig. Er zijn echter dingen, waardoor ik mij verzet tegen den”, zo ging de voorzitter verder, „ligt het uiteraard wat anders dan met een echtpaar”. De vraag was dan ook: wanneer straks het aantal ver zorgden van 45 tot 25 personen moet worden teruggebracht, hoe valt dan het tehuis nog te exploiteren? Het col lege van diakenen nu heeft zich hier in verdiept; wat doen we, nieuwbouw of uitbreiding.” Wel, het werd uitbrei ding; bekend was dat er achter het tehuis terrein zou vrijkomen. Hierop stonden oude Selfhelpwoningen. Welnu, er volgde een bespreking met oud-bur- gemeester L. Rasterhoff in december, hetgeen leidde tot aankoop van de grond. Daarnaast zijn drie woningen met erven aan de tweede Oppenhuizer- dwarsstraat gekocht. Tussen herfst 1967 en nu vond, zo zei de heer Haanstra, de voorbereiding plaats. Hij was blij dat alle hindernis sen genomen waren. „Dank aan allen, die, hoe dan ook, hiertoe hebben bij gedragen, met name het gemeentebe stuur en g.s.” Daarvoor evenwel had hij gerept over een som geld van maar liefst 750.000 gulden als zijnde een „plukje”. Maar de goedkeuring van g.s. kwam er voor, al was het op het nippertje, want de inschrijvings- termijn was zowat verstreken. Na eerst mondelinge toestemming, werd later schriftelijk de bevestiging ontvangen. „18 mei 1971, een mijlpaal in de ge schiedenis van het Wumkeshüs”, meen de de voorzitter. Dat werd aangenomen met achttien stemmen voor en twee tegen. Die twee tegenstemmers waren Franckena en Kuiper. Dit betekende tevens dat het voorstel Franckena werd verworpen. HET LUCAS-EVANGELIE ALS MOTIVERING Het raadslid H. Postma (FNP) had verzocht de Friese tekst van door hem tevoren uitgeschreven redevoeringen onvertaald in de notulen op te nemen. In een nota adviseerden b. en w. over het verzoek afwijzend te beschikken. Als verzachting volgde het college hieraan toe: „wij zijn echter, indien de heer Postma ook na kennisneming van dit advies, bij zijn verzoek blijft en de raad hetzelfde gevoelen is toege daan, bereid daaraan tegemoet te ko men.” De heer Postma had geen be grip voor de pratische bezwaren. De Sneker notulisten zijn niet minder dan die in Bolsward en Leeuwarden? Daar gebeurt het ook. De notulen van de Statenvergaderingen, vbor een deel in het Fries, gaan naar Den Haag. De heer Postma haalde er zelfs het Lucas-evangelie (in een Frie se vertaling) bij aan. Dit in het Fries te lezen is een openbaring, het doet je wat en zo is het in wezen ook met een notulering in het Fries, zei de heer Postma. „Ga mee, dat de raad de eenling tegemoet kcme”, besloot de heer Postma. De heer Meijer (CPN) maakte bezwaar „en die Lucasbewe- ging snap ik niet” zei hij. De heer B. de Vries (GCP) zei dat Friesland een tweetalige provincie is en hij had geen bezwaar dat hetgeen de heer Postma in het Fries zegt, ook in de Friese In samenwerking met de oecumenische jongeren-commissie hoopt de Meerpaal dit jaar weer een boottocht voor be jaarden te organiseren. Er is veel over gesproken voordat het zover was, ge zien de moeilijkheden rondom de orga nisatie van vorig jaar het het kleine enthousiasme wat men tegenwoordig voor dit soort akties weet op te bren gen. Gelukkig zijn er nog enkele men sen die zich voor het wel slagen van deze akties willen inzetten, dit zijn dan de mensen van de Meerpaal en de oe- jongeren-commissie, die OVERDRACHT GYMNASIUM Het voorstel betreffende de bestuurs- overdracht van het Magister Alvinus- gymnasium aan het Rijk publiceerden wij reeds. De heer Nienhuis (GCP) verklaarde namens zijn fraktie achter het voorstel te staan. Hij vond dat de raad in het belang van het onderwijs en de leerlingen deze beslissing wel moet nemen. Het wordt nog een be trekkelijk kleine scholengemeenschap, waarbij niet het gevaar hoeft te drei gen, dat de leerlingen nummers wor den, meende de heer Nienhuis, die zich kon indenken dat er een gevoel van te leurstelling heerst. Het is ook jammer dat deze onderwijsinstelling moet wor den opgeheven, want het is tenslotte één van de oudste. De weemoed mag echter niet overheersen. Het openbaar gymnasiaal onderwijs in Sneek blijft, zij het in een andere vorm, aldus de heer Nienhuis. Mevrouw Unema-Ehl- hardt (PvdA) zei dat zij in de verga dering van april 1970 tegen de opening van onderhandelingen met het Rijk had gestemd, omdat zij toen de indruk had dat er sprake was van haastwerk. Het is echter wel duidelijk dat de Mi nister geen dispensatie zou geven van de voor zelfstandige gymnasia in de vastgelegde getalsnor- eumenische I Ds. Vaandrager belast zich met het de grond slaan van de eerste (hoek) paal. Geheel rechts ds. Mondt die een en ander vereeuwigt. Op de foto links naast de hei-installatie de heren W. Haanstra en H. Postma.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1