IJLST snekerWkoerier I 8 S f I I I I lil! 8 I lil en Thailandse jonk meerde in Sneek Comité Milieuzorg Sneek buigt zich over plannen voor voormalig schietbaanterrein Dagelijks bestuur Zuidwest Friesland stelt voor tot samen stellen structuurplan te besluiten de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan van ■f i HET ROODE KRUIS KORPS DAG EN NACHT PARAAT Botsing met geparkeerde auto BURGERLIJKE STAND SNEEK WSNEEKER NIEUWSBLAD Bromfietser uit Speers zwaar gewond bij aanrijding Geen voorrang op kruisingen I ^EUZq* SNEEK In hedenavond te houden vergadering: UNIEK IN Z’N SOORT bosplan leeuwarderweg ONTVREEMDINGEN Eigenaar weet van niets Fc. Wolvega blijft 3e klasser; Frisia degradeert Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de IMS i ene NIEUW GROEN IN SNEEK BOOMFEESTDAG EN HIMMELDEI FLEXIBEL MODEL tarief Verschijnt: waren onder de orde ge- een een MAANDAG 24 MEI 1971 126e JAARGANG No. 41 van 15 t.e.m. 21 mei Olfl.lMl O.K.. i. f..,..!.. SMUK, WTNHITHU8HL ULH ÖttXattT.: -- SNEEKER NIEUWSBLAD IUVWHM ADVUTnmmAD^ «VOOB SMUK BN OM8TMKBN Tijdens de vergadering werd- verslag gedaan van enkele milieu-evenementen waarbij het comité betrokken is ge weest, zoals de Boomfeestdag op 2 april en de „himmeldei” van het me rengebied op 24 april, beide een suc ces. Als vervolg op de Boomfeestdag zal over enige tijd aan de betrokken leerlingen persoonlijk worden gevraagd Hoofdpunt in de onlangs gehouden ver gadering van het Comité Milieuzorg was ongetwijfeld de bestudering van de plannen die bestaan voor het ge bied achter de flats aan de Furmerus- straat en op het voormalig schietbaan terrein in de Noorderhoek. De heer De Boer, direkteur van Gemeentewerken, was hiertoe in de vergadering uitge nodigd om een en ander toe te lich ten .Aan de hand van enkele over- zichts- en detailkaarten bleek dat een heel aantrekkelijke opzet voor dit 7 ha grote gebied was gemaakt. De Noor derhoek zal straks een prachtige re creatiemogelijkheid krijgen. Als antwoord op een andere brief van het comité milieu zorg, waarin de aan dacht van burgemeester en wethou ders werd gevraagd voor de leefbaar heid en met name de groenvoorziening in uitbreidingsplannen en de opzet van andere groen-objekten, heeft het colle ge toegestaan de in het comité leven de gedachten over deze zaken naar vo ren te brengen. Dit houdt in dat het comité zich uitvoerig en in een vroeg stadium in de plannen zal moeten ver diepen. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis*aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In de loop van vrijdagavond werd een cassetterecorder ontvreemd uit de au to van de heer V. Roeden alhier, wel ke in een garage was gestald. Zondagmiddag tussen 12 en 18 uur zijn er twee massief Woensdagmorgen om een uur of kwart voor tien vond er op de kruising Leeuwarderweg-Gauw Goënga-Speers een vrij ernstige aanrijding plaats tus sen een auto en een bromfiets. De brom fietsbestuurder, de 60-jarige T. de B. uit Speers, die geen voorrang verleen de aan de van links komende IJ. K. D. (62) uit Mantgum, is per ambulance met gebroken ledematen en een hoofd wond naar het ziekenhuis in Sneek ver voerd. De bromfiets werd bij de aan rijding totaal vernield; de auto van B. werd aan de linker voorzijde ernstig beschadigd. In de hedenavond te houden vergade ring van het algemeen bestuur van Zuidwest Friesland, het samenwer kingsorgaan van in Frieslands Zuid westhoek gelegen gemeenten, komt een voorstel van het dagelijks bestuur in zake het samenstellen van een struc tuurplan aan de orde. In de vergade ring van 24 augustus 1970 besloot het bestuur in beginsel tot het maken van een structuurplan en daarbij de Gront- mij in te schakelen. De verschillende gemeentebesturen werden hiervan in kennis gesteld en zij werden tevens ge vraagd hun zienswijze bekend te maken. Er werden positieve reacties ontvan gen. Geboren: Petra Janet, dv Jan Klaas Sikkens en Pietje Nauta; Tjeerd Syt- se, zv Daam Bakker en Hiltje Grietje Bosch; Hendrik, zv Bokke Haanstra en Grietje Schilstra, van Workum; Mar cel Christian, zv Gerben Dijkstra en Hiltje Hoekema, van Workum; Marij ke, dv Jan Foppe de Jong en Baukje Renema, van Nijhuizum; Petronella Catharina, dv Jakobus Hans Jan Fijl- stra en Baukje Boontje; André, zv Gerben Rienstra en Willemina Lamber- ta Klein Nagelvoort; Helena Gea Ul- ca, dv Wijbe Koopmans en Leentje Ba- jema; Günter Erwin, zv Horst Schulz en Geertje Groen; Martine Wilhelmi na, dv Anton Marie Hogerland en Sim- kje Jansje de Rapper; Liliane Emöke Fernande Marie, dv György Levente Németh en' Marie Francoise Juliette Henriette Bresson; Harmen Marten, zv Jelle Tjitze Bouma en Anna Gerbran- dij, van Hidaard; Siemen Willem, zv Freerk Smink en Kiaaske Breeuw- sma, van Hidaard. Ondertrouwd: Gerhard Erwin Haag- to van de heer L. Z. aangereden door een auto waarvan de bestuurder is doorgereden. Uit een op de plaats van aanrijding verloren kentekenplaat kan worden nagegaan, dat de aanrijding was veroorzaakt door de personenauto van de heer D. alhier. Laatstgenoem de had zijn auto woensdagavond in een garage geplaatst en bleek niets van een aanrijding af te weten. Zijn auto werd rage aangetroffen. Naar de persoon of personen die de auto ongevraagd uit de garage hebben gehaald en hiermede hebben gereden stelt de politie een on derzoek in. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half drie werd in de Age Pierstraat de geparkeerde personenau- Waarschijnlijk heeft menige waterre creant op het Sneekermeer of waar dan ook dit fraaie schip, niet minder dan 17 meters lang, op de waterwegen ontmoet. De jonk (volgens Van Dale u weet wel welke een Chinees koop vaardij- en oorlogsschip, voor en achter hoog oplopend, met platte boeg, ge woonlijk met drie masten en recht hoe kige zeilen van biezenmatten of vrij dik katoen) is naar eigen ontwerp en be stek in Bangkok, Thailand gebouwd en wel naar voorbeeld van de enkele jon ken, die nog in de golf van Siam zijn overgebleven. Volgens de eigenaar is hij de enige in haar soort die in Thai- ’t Rode Kruis Korps behoort krachtens t besluit Rode Kruis tot de primaire taken van het Nederlandsche Roode Kruis. Liefst twaalfduizend geoefende vrijwilligsters en vrijwilligers, behoren de tot tweehonderd en veertig over het gehele land verspreide colonnes, staan in principe dag en nacht klaar om te helpen waar en wanneer dat nodig is. Onder hen bevinden zich driehonderd artsen en 400 verpleegkundigen. Zo werd vorig jaar door het Rode Kruis Korps onder meer hulp geboden na een treinontsporing in Utrecht, de grote bosbrand bij ’t Harde, het trans port van Peruviaanse aardbevings- slachtoffertjes van Schiphol naar zie kenhuizen in Delft, b yde Vierdaagse in Nijmegen waar weer ’n noodhospi taal en ettelijke verbandposten langs de marsroutes werden ingerieht, en de ern- Siige biand <n Wagenborgen die een groot aantal slachtoffers onder de ver pleegden eiste. De gisteren in Sint Nicolaasga gespeel de beslissingswedstrijd tussen Fc. Wol vega en Frisia, met als inzet het be houd van een plaats in de derde klas se is met 21 door Fc. Wolvega ge wonnen. Dit betekent dus, dat Frisia met het reeds gedegradeerde CAB uit Bolsward degradeert naar de vierde Idas. Fc. Wolvega daarentegen is de komende competitie een der tegenstan- ders van LSC en WZS. Er bleek evenwel onzekerheid te be staan en zelfs een zekere ongerustheid ten aanzien van de rol, die de Gront- mij in het geheel zou gaan vervullen. Ook over de wijze, waarop de gemeen tebesturen en hun stedebouwkundigen bij het ontwerpen van het plan zouden worden betrokken viel een lichte vrees te bespeuren. Teneinde in deze zaken wat meer klaarheid te brengen kwam het het dagelijks bestuur gewenst voor door een deskundig bureau een kort onderzoek te doen instellen naar een juiste taakverdeling tussen de aan het onderzoek deelnemende partners, de wijze waarop de verschillende stede bouwkundigen in het onderzoek kunnen worden betrokken, de relatie met di verse instanties op provinciaal en rijksniveau en de bestuurlijke begelei ding van het onderzoek, aldus staat te lezen in het voorstel van het dagelijks bestuur. De keus is gevallen op het Raadgevend Bureau ir. B. W. Beren schot n.v., dat op dit terrein over de nodige ervaring beschikt. Dit bureau heeft inmiddels een rapport uitge bracht. In het kort ging de heer De Boer ook nog in op het „bosplan” langs de Leeuwarderweg. Daar zijn inmiddels de bomen geplant, maar het eist nog wel een hopp verbeeldingskracht je daar een bos voor te stellen! Dat neemt overigens niet weg dat, als het plan Noorderhoek en het bosplan eenmaal vorm hebben gekregen, de Snekers er voor de „landrecreatie” grote moge lijkheden hebben bijgekregen. BE FRANEKERVAART GEBAGGERD Toch is het voorlopig nog niet zo ver. Pas langzaam - maar zeker - zullen alle plannen kunnen worden verwezen lijkt. Een klein deel is afgelopen herfst en voorjaar klaargemaakt, n.l. vlak om de flats. Aan de straatzijde zijn veel bomen en heesters geplant, gras ingezaaid en kinderspeelplaatsen aan gelegd. Het grote gebied achter de flats zal worden aangelegd als park met bomen en gazons om te wandelen, te spelen, te zonnen of wat men maar wil. Ideaal speelterrein - maar niet alleen voor kinderen bedoeld - wordt de trim baan met toestellen, vrij toegankelijk voor iedereen. Maar voor meer inven tief en spontaan spel wordt speciaal het voormalig schietbaanterrein klaar gemaakt, met een indianenheuvel en andere speelmogelijkheden. De hele opzet van dit projekt is er op gericht een recreatieterrein te maken waar jong en oud zich kan vermaken. In het Comité Milieuzorg werd er op aangedrongen het terrein niet te „mooi” te maken en vooral op afgele gen plekken de beplanting aan zich zelf over te laten. Misschien is er wel een mogelijkheid hier of daar oude stinsenflora of andere leuke planten ’n plaatsje te geven. In elk geval moe ten volgens het comité de onkruidsbe- strijdingsmiddelen verre van dit ge bied blijven. Ook voor de jeugd werd op „rommelhoeken” en zo mogelijk bouw- en graafplaatsen aangedron gen. land van stapel zijn gelopen. Op haar achtersteven heeft ze twintig vierkante meters beeldsnijwerk uit djati (Indi sche teakboom); een en ander zit ook op de luiken voor de ramen. Naar wij vernamen heeft alleen de koninklijke aak van de koning van Siam een op de zelfde wijze gesneden schegbeeld. De salon Vu„ de „SAMUR” is hele maal door mevrouw Evans ontworpen ten einde daar haar collectie Thailand se kunstvoorwerpen te kunnen uitstal len. De heer Evans, helaas vermochten we hem zelf niet in de jonk aan te tref fen, werkte zo’n drie, vier jaar terug nog in Bangkok voor zowel de Ame rikaanse als Thailandse regering. Hij schetste de in de Golf van. Thailand aangetroffen schepen, maakte er een historisch relaas bij, maar wilde op ze kere dag een boot hebben, zo vertelde ons z’n dochter Lisa Albert. En zo ge beurde het; het gezin Evans kwam in het bezit van een boot, de „SAMUR”, waarmee zij zonder enige zeilerer- varing vertrok. Met behulp van twee Engelsen zijn ze naar Singapore (Maleisië) gevaren. Hier bleven ze een jaar om de uitrusting wat te comple teren en (toch maar) enige zeilerva- ring op te doen. November 1969 was het, toen het gezin Evans met een Amerikaanse dokter aan boord, naar Penang is gezeild, vervolgens over de Indische Oceaan naar Ceylon. Hier hebben ze zich laten inschepen voor vervoer naar Hamburg. verzorgde hier - op free lance basis - De Evans, afkomstig uit Ohio (Ver enigde Staten) hebben daar zowat een jaar rondgebracht. De heer Evans na- Donderdagavond omstreeks half twaalf vond een aanrijding plaats op de krui sing Kruizerbroederstraat, Muntstraat, Kleine Kerkstraat tussen een personen auto, bestuurd door T. G. wonende te Heerenveen en een personenauto, be stuurd door J. Dijkstra uit Idskenhui- zen. G. verleende geen voorrang aan de van rechts komende D. Beide au to’s werden beschadigd. De politie maakt proces-verbaal op. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier vond een aanrijding plaats op de kruising Kerkhoflaan-Overweg, Gijs- bert Japikstraat tussen een bromfiets bestuurd door mejuffrouw B. E. alhier en een motorrijwiel bestuurd door G. v.d. Veen alhier. B. E. verleende geen voorrang aan de bestuurder van het motorrijwiel. Beide voertuigen werden beschadigd en mejuffrouw klaagde over pijn aan een sleutelbeen. twaalf naar ziekenhuizen e.d. werden vervoerd. Steeds terugkerend is de hulp van het Rode Kruis Korps bij sportevenemen ten, massale bijeenkomsten, in strand- posten enzovoorts. Iedereen heeft er wel eens een dankbaar gebruik van gemaakt. Een reden te meer om in de ze tijd, waarin het Nederlandsche Roo- de Kruis zijn jaarlijkse inzamelings campagne houdt, dit werk van harte en met gulheid te steunen. Door geld te offeren in de collectebussen van het plaatselijke Rode Kruis of door een bedrag te storten op giro 22.000 van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. sma, 20 jaar en Antje Veenstra, 21 jaar; Ritske Meijer, 18 jaar en Aafke Anna van der Bij, 17 jaar; Pieter van Huizen, 24 jaar en Anna Lageveen, 21 jaar. Getrouwd: Marten van Vliet, 61 jaar en Trijntje van Dijk, 58 jaar; Jan Speelman, 25 jaar en Margaretha Aga tha Veronica de Vries, 20 jaar; Petrus Johannes Bouma, 34 jaar en Jeannet- o v te Marian Elisabeth Eijgelaar, 24 jr. ernstig beschadigd in de betrokken Overleden: Tietje Hofstra, 82 jaar, wv Jelle Velkers, van Bolsward; Anna Ma ria Agema, 57 jaar, van Bolsward; Peter Hoomans, 59 jaar; Grietje Wie- linga, 72 jaar, wv Jacob Spaanderman; Pieter Rink Groenveld, 11 maanden, van Bolsward; Thomas Sinnema, 82 jr. van Nijemirdum; Antje Roosjen, 84 jaar wv Sjoerd Struiksma, van Ysbrechtum. Eerder in de vergadering meer twee brieven aan weest die het comité van burgemeester Aan de hand van dit rapport komt het dagelijks bestuur tot het oordeel dat gekozen moet worden voor een struc tuurplan in de vorm van een zg. flexi bel model, dat te allen tijde aan ge wijzigde inzichten kan worden aange past. Het instellen van een stuurgroep als intern overlegorgaan tussen het da gelijks bestuur en de werkgroep ander zijds acht het bestuur voor een goed samenspel bijzonder nuttig. Ook de wij ze waarop de informatie en de inbreng van de gemeentebesturen wordt ge waarborgd, spreekt wel aan. Naar de mening van het bestuur zal een plan- commissie, zoals die wordt aanbevolen, zeer effectief kunnen werken. Uit het onderzoek is gebleken dat de vrees voor een overheersende rol van de Grontmij niet gewettigd is. Zij is slechts één van de aan te trekken ad viseurs. Met betrekking tot de inscha keling van de stedebouwkundigen, werkzaam in de samenwerkende ge meenten, wordt in het voorstel opge merkt, dat de zienswijze, dat deze het best kan worden geëffectueerd door een externe coördinator, wordt gedeeld. De gedachten gaan uit naar een deskundi ge, die niet zelf een ontwerpbureau heeft, b.v. een hoogleraar. Op grond van èén en ander is het dagelijks be stuur van mening dat het aanbeveling verdient dat door het algemeen bestuur thans verdere stappen worden onderno men. Voorgesteld wordt aan het alge meen bestuur in principe tot het doen samenstellen van een structuurplan te besluiten en daarbij de werkwijze te vol gen als is voorgesteld door Berenschot N.V. Tevens het dagelijks bestuur te machtigen aan de Grontmij, het E.T.I.F., de Stichting Sudergoa, het Provinciaal Opbouworgaan, het Raad gevend Bureau ir. B. W. Berenscho en een nog nader aan te wijzen stede- bouwkundige opdracht te verstrekken om zich te bezinnen op de procedure bij het samenstellen van een structuur plan en de gewenste werkwijze in groepsverband te detailleren, de eigen werkzaamheden in het geheel te formu leren en de kosten van uitvoering der eigen werkzaamheden te ramen. Reorganisatieplannen zijn in bewerking om het Rode Kruis Korps nog meer in te schakelen bij vredesrampen. Het korps beschikt over grote hoeveelhe den materieel zoals mobiele eenheden, noodambulances, kringmagazijnen met elk tweehonderd bedden, rampendepots voor de legering van evacué’s, een Cen traal magazijn in Den Haag met liefst tweeduizend bedden, terwijl voorts ook het hospitaal-vakantieschip J. Henry Dunant altijd als rampenschip kan worden ingezet. Op diezelfde Henry Dunant en in de vakantietehuizen De Valkenberg in De Steeg en het Henry Dunanthuis te Zeist wordt jaarlijks aan drie en een half dui zend chronische zieken en invaliden een zonnige vakantieweek bezorgd. Voor hun verzorging zijn niet minder dan tweeduizend vrijwillig(st)ers ingescha keld, van wie tweederde afkomstig is uit het Rode Kruis Korps. AMBULANCES Zeer belangrijk is ook het werk van de Rode Kruis-ambulances langs de autosnelwegen, die op de spitsuren tij dens de weekeinden en op feestdagen paraat zijn. Er zijn thans tien posten, uitgerust met de modernste ambulan ces en medische apparatuur, in bedrijf. Vorig jaar werd in totaal na honderd twee en dertig ongevallen hulp geboden aan tweehonderd één en veertig slacht offers, van wie er tweehonderd en en wethouders had gekregen. De brief betrof het onderhoud van de Franekervaart die, nu deze voor de scheepvaart niet belangrijk meer is, zo vol riet is gegroeid dat daarin veel vuil blijft hangen. Provinciale Waterstaat zal dit (provin ciale) water in 1972 baggeren en het riet gedeeltelijk verwijderen, evenals in de Zwette; de afwerking is het werk van de gemeente als oevereigenaar. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur EOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wu Steunebrink, Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f ger half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 6, per half jaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel Dij kontrakt lagere mm-prijs Een in Gaasterland te houden milieu weekend is wegens gebrek aan belang stelling helaas niet doorgegaan. Ge tracht zal worden dit op zichzelf aan trekkelijk plan te herhalen in septem ber, als de scholieren wat minder be last zijn en het waterseizoen zowat af gelopen. In dezelfde tijd zal in Sneek ook 'n weekend worden gehouden met films, discussies, tentoonstelling e.d.. een en ander te organiseren in samen werking met De Meerpaal en de C.J.N. hoe het met hun bomen gaat en of ze er wel op letten. Uit het comité kwam de suggestie volgende maal aan elke boom kaartje te hangen met de namen van de kinderen die hem hadden geplant. MILIEUWEEKENDS „Greetings from „SAMUR”, Barbara Ray Evans” staat op het voorge drukte vel papier wat we in de loop van ons gesprek met enkele beman ningsleden van deze jonk ontvingen. De in 1967-68 gebouwde boot, aan boord waarvan het gezin Evans, be staande uit man, vrouw, zoon Todd Albert (17) en dochter Lisa Albert (16), een vriendin, Eileen O’Brien, een hond en een aap, kwam vorige week even in Sneek aan. De jonk meerde bij jachtwerf Doevendans; de heer Evans (57), schrijver historicus de volg orde is onwillekeurig stak met z’n schip daarom even in Sneek aan om een hier vertoevende Duitse vriend, de heer Strubing te bezoeken. ontvreemd uit de R. K. kerk alhier. De politie stelt onderzoeken in. - verzorgde hier op free lance basis een magazine. Momenteel is deze histo ricus bezig aan een boek waarin de ervaringen op de 33 ton metende jonk zullen worden omschreven. Welnu, in Hamburg maakte het viertal kennis met de aldaar, overigens uit Califor nia afkomstige werkende Eileen O’Brien, die er best zin in had mee te reizen. Als u zich evenals wij trouwens vorige week mocht heb ben afgevraagd wat Todd en Lisa op deze reis doen; zij studeren beide aan de universiteit in Nebraska, zij het wel schriftelijk, maar dat was al duidelijk. ■H ONDER DE INDRUK De jonk, waarin een 115 pk Pirkins motor heeft zondagmorgen Sneek weer Hl verlaten. Via de Nederlandse wateren, Mj| en onder meer die van Frankrijk gaat U het vijftal, en de Thailandse hond Joe en de gibbon Edward op weg naar de k Middelandse Zee, waar de heer Evans, zo vertelde z’n zoon, zich wil gaan vestigen. Wilde hij zelf zo’n drie jaar O 8raa8 een boot hebben, z’n kinderen zouden maar wat graag in het bezit komen van een Nederlandse boot, en dan wel zo eentje, waarvan ze donder- dagmiddag meerdere op de Sneeker- meer hebben zien gaan Ja onder de U indruk van al die zeilboten hot Snee- kermeer, zowel als Sneek zelf waren deze kosmopolitische Amerikanen toch wel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1