IJLST R noq twee nachtjes slapen Ifc de snekerWkoerier 4^* Si I MAKEN VAN STRUCTUUR* PLAN VOOR ZUIDWEST- FRIESLAND KAN BEGINNEN Huidige oppervlakte bibliotheek vier maal te klein I aan van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL w- Subsidies voor VERHOGING ABONNEMENTSPRIJS herstel kerktoren Uitwellingerga en molen De Jager" Woudsend Sneeker Nieuwsblad Nieuwe direkteur voor Technische School in de Kloosterstraat en Groninger studenten gaan daarbij een handje helpen i J V IN 1970 501 LEERLINGEN AAN TECHN. SCHOOL y SNEEKER NIEUWSBLAD i Johanna Iskjen ialbertsma-Hoekema herdacht «ÉS Aanbesteding uitbreiding Raiffeisenbank Sneek Pit Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i op gevolg van begroting en jaarverslagen. we weer overboord of gooi hem 35 huus Maar eens verder kijken. staat ok mooi drinken, harde g an”. 'S mede mee de visstand op peil te hou- D. O In verband met de nog steeds stijgen de kosten in het krantenbedrijf zien wij ons genoodzaakt de abonnements prijs van het Sneeker Nieuwsblad met ingang van 1 juli 1971 te verhogen. Voor de abonné’s in Sneek en in de dorpen, waar de bezorging geschiedt door de agenten, wordt de abonne mentsprijs met ingang van genoemde datum 5.per halfjaar en voor de postabonné’s 7.per halfjaar. Het ministerie van economische zaken heeft voor deze prijsverhoging toe stemming verleend. ven. Er is nog niets bekend zei hij tot zijn collega Faber van Lemsterland, die hierover een vraag had gesteld. DONDERDAG 27 MEI 1971 126e JAARGANG No. 42 Verschijnt: maandags en donderdags. Uitg. SNEEKER NIEUWSBLAD Olfl«l,.I 0r«.» t» I, pumli. SHEIK. WTMIIITJIIAPHI Wit SS&Süï’.: - --*-* - n— „w. en de pro- aan onderzoek onderwerpen. Bij het van deze met het beproeven van zijn nieuw - Als vangst eendikke steen, ’t Is een indruk van wat de komende ken hopenlijk te wachten staat! Foto Studio Ger Dijs. Een groep studenten in de sociale geografische wetenschappen van Universiteit van Groningen zal de blematiek van Zuidwest Friesland een planologisch studiecentrum Universiteit is namelijk belangstelling gerezen voor de streekproblemen in de ze regio. Een aantal van hen zal de hierbjj aan het licht komende resulta ten verwerken in doctoraalscripties, die met begeleiding van prof. dr. Van den Berg gemaakt worden. mee. Zit hij mooi i een natte doek en BUU< ucm maai weer vis voorzichtig weer zwemmen, in het waterï Deze mag voor"l^septem- en Pasma accoord met het voorstel om opdracht te geven aan de samenstel lers om zich te verzinnen op de te vol gen werkwijze, de mogelijke kosten en de voorgestelde taakverdeling. De re sultaten zullen in tussenfrasen steeds naar de gémeentebesturen gezonden, waar men eventuele wensen kenbaar kan maken. Het plan zal samengesteld worden door de Grontmij, het ETIF, het Provinciaal Opbouworgaan, het bureau Ir. B. W. Berenschot N.V. en een stedebouwkundige. Op een vraag van de heer Gaastra (raadslid Gaaster- land) of het onderzoek door de Gronin ger studenten eventueel kostenbespa rend zou kunnen werken, werd geant woord, dat zulks misschien inderdaad wel mogelijk is. Burgemeester Tjeerd- sma wees op de medezeggenschap van de gemeenten. „Men moet ons straks niet met iets confronteren, waar wij niet meer onderuit kunnen”, zei hij. De voorzitter stelde hem gerust, door mee te delen dat er wel naar even wicht en inspraak gestreefd zal wor den. Omtrent een opvolger van drs. P. Groot bij het Welzijnsorgaan Sudergoa (de heei’ Groot vertrekt naar elders) een rustige tijd aan of De familiedag werd besloten met een bezoek aan de Martinikerk te Bols ward, nadat men ’s morgens in de Martini-kerk van Sneek de aldaar be graven Hoekema’s uit de 17e eeuw had herdacht. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o de molen in stand te houden. Door de technische dienst van deze vereniging werd in samenwerking met de rijks- dienst voor monumentenzorg een tech nische omschrijving van de uit te voe ren werkzaamheden gemaakt. De tota le kosten worden geraamd op ƒ176925,44 Het Rijk heeft inmiddels een subsidie van 68200,toegezegd, uit te beta len in 1973. Het provinciaal subsidie bedraagt 25575,B. en w. van Wym britseradeel zijn van mening dat het aanzien van Woudsend door de restau ratie van de molen zodanig wordt ver fraaid, dat geen bezwaar behoeft te bestaan tegen het verlenen van subsidie Het college stelt voor een subsidie te verlenen van 51150, heeft het subsidie vastgesteld op vijf tig procent van 7500,— is 3750,—, het provinciaal subsidie bedraagt tien procent is 750,—. B. en w. van Wym- britseradeel stellen de raad voor een subsidie van dertig procent is 2250,— te verlenen. De Stichting Waterrecreatie te Amster dam heeft het gemeentebestuur van Wymbritseradeel verzocht om een sub sidie in de restauratiekosten van de houtzaagmolen „De Jager” te Wouds end. Deze molen kan landschappelijk gezien, gerekend worden tot één van de mooiste in het noorden deslands. Er zijn ook onderhandelingen aange knoopt met de Vereniging „Hollandsche Molen” te Amsterdam om te proberen den gemeld. Dit is in samenwerking met de drie noordelijke provincies tot stand gekomen, van de drie heerst in Friesland de meeste populariteit voor de phonotheek. Bij de rondvraag vertelde de heer De Boer dat het contributiegeld voor vol wassenen van 5 op zes gulden komt, aangezien er geen leden aanwezig wa ren werd dit aangenomen en gaat het in per 1 januari 1972. Bij de sluiting werden mejuffrouw G. Reehoorn (di rectrice) en haar medewerksters dank vroor. dik gezegd voor de uitstekende verzorging ma T. D. Joüstra - laagste. Het rijk en de provincie hebben mee gedeeld in principe met het plan ac coord te gaan en een subsidie in het vooruitzicht hebben gesteld. Het Rijk hiervan was, dat diverse veranderin gen en verbeteringen zijn doorgevoerd. Was het vorige reglement van orde voor de leerlingen verouderd, er kwam nu een nieuw tot stand. Tevens wer den in de toiletruimtes voorzieningen bepleit alsook een goede stalling voor de brommers. Van de 288 leerlingen - op 31 decem ber 1970 - waren 147, dat is 51 procent uit Sneek afkomstig; 21 leerlingen (7,3 procent) kwam uit de gemeente Wym britseradeel, 6 leerlingen kwamen uit IJlst, 4 uit Sloten en 15 uit Gaaster- land. Wat de 71 leerlingen aan de avondtechnische school betreft, 26 van hen kwam op 31 december 1970 uit Sneek, evenveel uit Wymbritseradeel, en 4 uit IJlst. Dit deelde burgemeester B. van Haer- sma Buma maandagavond mede in de vergadering van het samenwerkingsor gaan Zuidwest-Friesland, die in het stadhuis van Sneek werd gehouden. Er is een studieproject opgezet met aller lei onderzoekingen en enquêtes en van de zijde van de universiteit is meege deeld, zo vertelde burgemeester Van Haersma Buma, dat de aldus verkre gen gegevens ook onder andere het sa menwerkingsorgaan ten dienste staan. Dit was een mededeling die wel paste in de plannen die het samenwerkings orgaan heeft. Besloten werd namelijk de voorbereidingen tot het maken van een struktuurplan voor Zuidwest-Fries land te laten beginnen. In hoeverre de gegevens, die de studenten verzamelen, van pas komen is nog niet duidelijk, maar afgesproken is in elk geval, dat er geen dubbel werk gedaan zal wor den. Vooral burgemeester F. Faber van Lemsterland had over de te voe ren werkwijze enkele vragen gesteld en hij drong er op aan inderdaad te voor komen dat er niet langs elkaar heen wprdt gewerkt. Het planologisch stu diecentrum heeft de eerste stap al ge zet. Een aantal studenten is bezig met het bestuderen van literatuur vooral om na te gaan welke voorzieningen er onder andere voor de bevolking en voor de toeristen nog nodig zijn in Frieslands Zuidwesthoek. Evenals bur gemeester Faber wilde burgemeester L. H. Pasma van Hemelumer Oldeferd de eigen inbreng vergroten, bijvoor beeld door vanuit Zuidwest-Friesland een coördinator aan te stellen. Na de verzekering van burgemeester Van Haersma Buma dat bij de nu geplande opzet voldoende flexibiliteit wordt be tracht om aan eventuele wensen tege moet te komen, gingen de heren Faber Door het bestuur en direktie van de Coöp. Raiffeisenbank te Sneek werd vorige week aanbesteed de nieuw- en verbouw van de kantoren aan de Markt straat in Sneek. Van de drie inschrij vers t.w. Aannemingsmaatschappij „Friso”, Gebr. Boomsma en de Fir- was de laatste de werd gesteld. Voor 1 volgens de- en nieuwe nor men een aanzienlijke verbetering tot nog geen leden aan- stand worden gebracht. Ook de open- "~n de heer P. de bare bibliotheek in Sneek zal er in dit geval sterk op vooruit gaan. PHONOTHEEK Rondom het schoolbibliotheekwerk ontstond ook heel wat beweging. Van uit het onderwijs kwam sterk de be hoefte naar voren naar uitbreiding van de voorzieningen aan de scholen door middel van kollekties gedokumenteer- de informatieve lektuur z.g. werkbibli- otheken, die bij de nieuwe onderwijs vormen onmisbaar zijn. Aanvankelijk werd onderzocht of hier iets bereikt kon worden in samenwerking met an dere gemeenten. Dit bleek echter prak tisch niet uitvoerbaar. Wel werd in middels door de Centrale Bibliotheek dienst voor Friesland een systeem ont wikkeld voor een centrale aanpak van de bibliotheektechnische verwerking van dergelijke kollekties. De opzet van dit werk is nogal kostbaar, omdat de omvang van zo'n kollektie per school, wil het enig effekt hebben, wel uit on geveer 200 boeken zal moeten bestaan. Een onder de scholen van Sneek ge houden enquête heeft aangetoond dat 12 van de 15 lagere scholen reeds nu de behoefte hebben aan een dergelijke werkbibliotheek. Als de nodige geld middelen hiervoor gevonden kunnen worden, zal realisering niet zo’n groot probleem zijn. Dit allemaal aldus het jaarverslag 1970. Een nieuwtje voor de bibliotheek is verder de aanschaf fing van een phonotheek met als doel het uitlenen van langspeelplaten. Hier- voor hebben zich al 40 belangstellen- Met ingang van 1 oktober 1971 Is tot directeur van de Technische school in de Kloosterstraat benoemd de heer G. J. W. Drepeler te Utrecht. De heer Drepeler is momenteel directeur van va de Lagere Technische school te Weesp. Rige worden verwerkt. Hij is de opvolger van de heer J. H. Stubenitsky, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen gaat. di® Yerrbedauwde gladde ---<=>--Jt''*’-** rmvpvu KZ11 de gehele equipage is klaar wakker. nou niet te laat tuus, helf elf vrouw, de kast op De eerste liefhebers lig gen al te turen of zijn aan het slepen. „En” - „Gien stoatsje, su binne uutfan- huus”. Maar eens verder kiiken. Hier - grond, mar ns un gokje wagen. „Ja, tuk, och heden, un hering, mar su binne ur” Inmiddels is het elf uur. Is die verhipte kerel van mij nog niet thuus. En de koffie is hast al swart. Zal je straks ook weer wat horen. Eindelijk tegen enen, ja, daar is ie: „We hewwe vier, ut wu niet. We suden weg en der sien ik un pracht van een aas. As un streep ur heen. Wat mooie pieren aan de haak, ja alleen snotteringe posken, gien beers. En derom bin ik su laat, want mien benzine 'was ok nog op, dat ik moest roeie.” „Must nog koffie, nee, he’k al had, geeft mar un slukje, he’k meer sin an”. Na het warm eten zegt de heer des boots: „Ik doen even un tukje, binne jim wat stil? en hou de kiendes wat bij de boat weg. ’t Is morgen weer vroeg dag”. Ja, dit is slechts een enkele impressie van hoe het vaak in de praktijk gaat, ’t Gaat meestenstijds anders hoor. Ove rigens...... er zijn in Sneek enkele zeer goede visverenigingen, die voor de sport visser van het grootste belang zijn en vele faciliteiten bieden op het gebied a van water waarop men met een speciale of met twee hengels mag vissen. Vraag eens inlichtingen. Uit ervaring weet ik dat ’t zonder vergunning rot-vissen is, je komt ogen te kort en ziet in iedere boot een politiebootdus bespaar u deze ergernis. Voor allen goede vangst, neem boven- H staande regels in acht en men helpt H mede mee de visstand op peil te hou- fe den. sS Op de foto: Een enthousiasteling bezig i met het beproeven van zijn nieuw - p op Sinterklaas gekregen - vismateriaal. Als vangst een dikke steen, ’t Is meer we- Familieleden, jong en oud, kwamen 20 mei bijeen in een samenkomst, eerst te Sneek bij Van der Wal, waar het 20- jarig bestaan hunner Hoekema-Stich- ting werd herdacht, en ’s middags in de Doopsgezinde Kerk te Bolsward, waar ds. C. P. Hoekema van Heem stede een referaat hield over de echt genote van Dr. Joost Hiddes Halbert- c sma. Het is in oktober 150 jaar gele- den, dat deze prediker en taalgeleerde met zijn gezin Friesland verliet en naar Deventer vertrok. Deze geniale, ego-centrische, soms depressieve en bij dit alles lastige man had als echtge note de dochter van de Workumer ds. Petrus Hoekema, Johanna Iskjen (1794- 1847). Zij heeft in de schaduw geleefd van deze temperamentvolle geest, zij heeft met haar kalme wijsheid, haar zin voor humor, haar geduld, vele stor men in de pastorieën van Bolsward en Deventer opgevangen en rustig laten uitwoeden. Over haar afkomst, haar zorgzaamheid, haar moederschap, haar dood, maar bovenal haar karakter wist de spreker interessante mededelingen te doen. Eén en ander zal later uitvoe riger in nummer 6 van de Hoekema- UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. POTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld 4,per half ]aar (bij vooruitbetaling! Postabonnementen f 6,— per half iaar (bij vooruitbetaling 1 ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief Dij kontrakt lagere mm-prijs meegenomen. Vangen men natuurlijk niet voor. I,l^„ weet nooit wie onder aan de haak be- het niet zig is zich te verbijten aan een Vanaf zaterdagmorgen, 29 mei, een half de rest r- gezien, het 0.24 moet dit jaar maar eens ben gerust 0.18 worden 1 om zich los te rukken - het schepnet laat de ondergaat een laatste inspectie c„ viskist ondergaat zijn laatste uitbrei- laatste jaar op de markt zijn gekomen. Ja, minister Lardinois heeft het goed gezien, laat de honderdduizenden sport vissers - van wie de meesten zijn aan gesloten bij een hengelsportvereniging, die weer ressorteert onder de Algeme ne Nederlandse Hengelaars Bond de hengel maar een dag eerder uitgooi en. De sportvisserij wordt zo langzamer hand een grote vorm van recreatie. Ook de overheid doet hieraan mee door subsidies beschikbaar te stellen voor ’t uitbreiden van viswater, het uitzetten van pootvis, vismogelijkheden voor mindervaliden, die via hun eigen ver voersmiddel toch op een mooi stekkie kunnen zitten wachten op degeen, die ze nog nooit gezien hebben! Ook in de omgeving van Sneek zal het zaterdag weer los gaan. Men lette ech ter wel op de wettelijke bepaling die o.m. inhoudt dat in de maand juni niet met levend aas mag worden gevist. Wel een stukje vis of stukje spiering, niet groter dan 3 cm... En een overtreding kunnen we u wel verklappen liegt er tegenwoordig niet om. De wetsdienaren zitten terecht hoog in de boom met hun bekeuringen. Van een sportvisser wordt - evenals bij een jager - weidelijkheid verwacht. Het is natuurlijk mooi, wanneer men ’s avonds thuiskomt met bijvoorbeeld een 20 of 30 snoekbaarzen, ’t Is een prach tig zootje en bewijst in de ogen van de leek een groot vistalent. Maar dan begint de ellendeWaar moet men er mee heen. Eerst naar de beste bu ren. Die zeggen natuurlijk - vaak voor ’t fatsoen - ja buur geef mij ook maar een paar. De volgende buur wil ook wel een bakzootje, maar wil buur ze zelf even schoonmaken, mijn vrouw kan geen bloed zien en op het aanrecht is het zo’n rommel. Wordt vaak ook wel gedaan maar de volgende keer kan hij bnaar de visboer gaan. Gevolg, Maandag 24 mei jongstleden was er het verslagjaar een ontwerp-bibliotheek voor de leden van de Openbare Lees- wet ter discussie ’....J 6 zaal en Bibliotheek te Sneek gelegen- de grotere bibliotheken zal heid om de jaarlijkse ledenvergadering ze conceptie van wet bij te wonen. Toen er deze avond om kwart over acht r j wezig waren, begon de heer Boer, voorzitter van de Vereniging Openbare Bibliotheek, toch maar met de vergadering te openen. Hij betreurde het dat er geen leden waren (de Bibli- -xxaax „.roxo, «theek telt er ruim 6.000) die voor kon de voorzitter geen inlichtingen ge- ‘,crgelijke vergaderingen belangstelling toonden, maar bekeek het aan de an- dere kant ook weer als een motie van vertrouwen in het hedendaagse be stuur. De technische school in de Klooster straat had in 1970 501 leerlingen; het jaar daarvoor bedroeg dit aantal 542. Dit bljjkt uit het jaarverslag over 1970 van de vereniging „Sneeker Ambachts school”, die 66 leden telt, althans 31 december 1970. Nadat de heer De Boer het bestuur, voor zover aanwezig, van harte wel kom had geheten, begon hij met de notulen voor te lezen, aangezien de secretaris de heer H. A. Greydanus te laat kwam. Verder werd er nog door de voorzitter meedegedeeld, dat aan gezien de huidige oppervlakte van de bibliotheek eigenlijk vier maal te klein is, men hierover met b. en w. gecor respondeerd heeft. Het jammere is, zo vertelde de heer De Boer, dat er voor uitbreiding in de Markstraat geen plaats is: „En we zitten hier juist zo mooi, midden in het cultureel centrum van Sneek”. In het jaarverslag werd even herin nerd aan het 60-jarig bestaan van de openbare bibliotheek, maar om meteen weer het oog op de toekomst te rich ten is een ruimere huisvesting als punt van de hoogste urgentie te noemen. Als tweede mijlpaal wordt in het ver slag genoemd, en dit niet alleen voor de bibliotheek van Sneek, maar voor de gehele openbare bibliotheekwereld in Nederland dat er in de loop van MXXUWCNAinnUKTKXTXBJbrlUU)^ %VOOB 8NBBK J£N OM8TBBKBN uur voor zonsopgang is herwée^zover! zilnzï 1^00™^ h<5t 3SVat’ dan noT*”611 Vd"gt U he“ later een Paar ber niet worden meegenomen Vangen een muis de kind giissï ïêSlsf iigss sr ondergaat een laatste inspects en 7e’ voor^chtlg weer zwemmen, in het water. Deze mag voor 1 septem- voor dag efn dauwhe? becuh Stï aï rekene” viskist ondergaat zijn laatste uitbrei ding met de nieuwste snufjes die er het Deze geringe daling is, zo blijkt uit het jaarverslag een gevolg van het feit, dat de 3e en 4e klassen, die de school verlaten een nogal grote bezet ting hadden, terwijl het aantal nieuwe leerlingen hier wat beneden blijft. Het aantal dagschoolleerlingen liep wat te rug; van 311 tot 291. Er werden in to taal 91 nieuwe leerlingen ingeschreven. 213 Leerlingen bezochten in 1970 buiten schoolverband (part-time, avondschool en OBAO) de cursussen. In 1969 wa ren dat er 231. Wegens te geringe deel name kon de avondcursus VEV-sterk- stroom niet doorgaan. De semi-part-ti me cursussen Gezel Schilderen en Vak bekwaamheid Schilderen werden volle dig avondonderwijs. De cursus Timme- ren-Jachtbouw werd in overleg met de rijksinspectie op het leerlingenwezen wegens te geringe deelname opgehe ven. De invloed van de pas opgerichte leerlingenraad is niet klein geweest; zij kwam regelmatig bijeen en een de legatie er van heeft met het schoolbe stuur een onderhoud gehad. Het gevolg De Kerkvoogdij van de Herv. ge meente te Oppenhuizen/Uitwellingerga heeft bjj ’t gemeentebestuur van Wym- brltseradeel een aanvraag om subsidie ingediend voor het aanbrengen van een nieuwe leibedekking op de toren van de kerk te Uitwellingerga. Vernieuwing van de leibedekking is noodzakelijk ge worden, omdat de verzekeringsmaat schappij geen risico meer wil dragen bij eventuele stormschade.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1