snekerWkoerier 1 GEEN GYMNASTIEKLOKAAL IN SCHARNEGOUTUM de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A DEEL en Spectaculaire joy-riding drie Leeuwarders eindigde in Sneek ZATERDAG 4 SEPTEMBER WERELDMARKTDAG IN LEEUWARDEN Officieel Orgaan van IJLST W. Vellinga, Hommerts vierde zilveren jubileum F Dertig jeugdige bouwvakkers slaagden voor diploma aspirant-gezel timmeren Jongens- en Meisjesstad VERHOGING ABONNEMENTSPRIJS Sneeker Nieuwsblad 1 I Wymbritsradeel subsidieert kunstijsbaan in Heerenveen Bij K.N.M. Osingahuizen Uitg. DINSDAG 1 JUNI 1971 126e JAARGANG No. 43 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ySNEEKER NIEUWSBLAD Sneker betrokken bij inbraak in Duitsland Diefstal uit geparkeerde auto en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■0' ‘V .1 A SNEEKER NIEUWSBLAD een A. SIJBRANDIJ (GCP) .de tonatie was goed bij bouwgrondexploitatieverordening Verschijnt: maandags en donderdags. R. HE ERIN GA (FNP): pleidooi voor gymnastieklokaal in Scharnegoutum In verband met de nog steeds stijgen de kosten in het krantenbedrijf zien wij ons genoodzaakt de abonnements prijs van het Sneeker Nieuwsblad met ingang van 1 juli 1971 te verhogen. Voor de abonné’s in Sneek en in de dorpen, waar de bezorging geschiedt door de agenten, wordt de abonne mentsprijs met ingang van genoemde datum 5.per halfjaar en voor de postabonné’s 7.per halfjaar. Het ministerie van economische zaken heeft voor deze prijsverhoging toe stemming verleend. gedeelte van timmeren. I li Offlcfitl Oxu* m fMnutliB SNEEK, WTNMITMIABUL .n DUT :»n.u<i.ux«n mmtanmuIHXJIXNimUB Vrijdag werd door de politie aangehou den de 22-jarige los werkman A.M alhier, die verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij een inbraak in W- Duitsland. Hij is voor nader verhoor overgegeven aan de districts-recherche van de Rijkspolitie te Zwolle. iirawaunirnTamci tbvoo» rans n onuiu GEEN URGENTIEVERKLARING Burgemeester B. W. Cazemier zei dat er een bespreking is geweest met de kerkvoogdij en het schoolbestuur. Men kwam bij deze bespreking tot volledi ge overeenstemming de aanvrage op grond van artikel 72 in te trekken. Toch heeft men in Scharnegoutum ge meend door te moeten zetten. De bouw van een gymnastieklokaal is een moei lijk haalbare zaak, want er worden nu 12 lesuren in gymnastiek gegeven en dit aantal zou eventueel uitgebreid kun nen worden tot hoogstens zeventien u- ren. Om een urgentieverklaring te krijgen, moet zo’n lokaal echter veertig uur per week bezet zijn. De realitiet is er 32 aankomende vakmensen uit het Bouwbedrijf werkten intensief bij Fri so’ N.V. te Sneek, aan het praktjjk- het diploma asp-gezel- ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 4,per half jaar (bij vooruitbetaling 1 Postabonnementen f 6, pei half jaar bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs heden het verzoek van ’t schoolbestuur niet ontvankelijk te verklaren. Het schoolbestuur meent echter dat het vol gens artikel 72 van de L. O.-wet wel recht heeft dit verzoek in te dienen en daarom is dit verzoek dan ook niet in getrokken. Er is, volgens de heer Hee- ringa, een gerede kans, dat het school bestuur zich niet bij het advies van het college zal neerleggen. Het gaat hier om twee zaken: het gebouw „Elim” waar zich in hoofdzaak culturele zaken afspelen en om gymnastieklessen. Wan neer de raad nu afwijzend zou beschik ken, dan zou het subsidie verloren gaan en komt er evenmin ’n urgentieverkla ring los en hieruit volgt dan weer dat er ook geen bijdrage komt voor de gym nastieklessen in Elim, aldus de heer Heeringa. Interruptie van de voorzit ter: „Dat is niet waar”. De heer Hee ringa vervolgde met er op te wijzen dat „Elim” er in de eerste plaats is voor culturele zaken en niet voor gym nastiek. Men moet zich bovendien rich ten op de toekomst en het gymnastiek lokaal niet alleen zien voor de school, maar ook voor het dorp en zelfs de regio. De heer Heeringa maakte ten slotte bezwaar tegen de term „niet ontvankelijk verklaren” en hij verlang de stemming. De heer J. D. Kuipers (Progr. Wymbr.) was het eens met de heer Heeringa. „Elim” wordt uitge breid en het loopt daar nu niet perfect. Dat kan ook niet omdat er te veel verenigingen gebruik van moeten ma ken De scholen moeten nu al wijken voor andere doeleinden. Dat leidt nu soms reeds tot botsingen en dat zal straks, volgens de heer Kuipers, nog erger worden. Een apart sportgebouw is beslist noodzakelijk, meende de heer Kuipers, die van oordeel was dat het gebouw hersteld moet worden, uitslui tend voor culturele doeleinden. Anders krijgt men straks een gedrang van je welste. de aktieweek van eind oktober kunnen op deze dag allerlei tips, suggesties en materialen voor hun aktiviteiten krij gen. Deze eerste Wereldmarktdag in Fries land wordt georganiseerd door de Stichting Friesland voor Ontwikke lingssamenwerking (Novib) en de vol gende organisaties voor jeugd- en jon gerenwerk in Friesland: De Christelij ke Jongeren Vereniging (C.J.V.), „De Jongerein”, Het Provinciale Centrum voor Gereformeerd Jongerenwerk (P.C.G.J.), de Provinciale Hervormde Jeugdraad (P.H.J.R.), de Katholieke Stichting Jeugdwerk Friesland, de Kristlik Fryske Plattelan Jongerein (K.F.P.J.), de Doopsgezinde Jongeren- bond en de Katholieke Werkende Jon geren (K.W.J). baksverwerkende Industrieën was de heer K v.d. Kooi aanwezig die zei „dat 25 jaar werken bij dezelfde werk gever geen vanzelfsprekendheid is, er kunnen in die 25 jaar zoveel dingen gebeuren, gezondheid, fusies en direc- tieveranderingen, in je privé-leven soms strubbelingen, spelen allemaal een rol, woorden van lof zijn hier daarom wel van toepassing”. De heer Sj. Visser sprak de jubilaris toe na mens de personeelsvereniging en het sociaalfonds. Deze overhandigde hem eveneens een envelop met inhoud en een boek over het volksleven van Friesland. Productie-chef de heer A. Tiemersma feliciteerde de heer Vellin ga, namens collega’s op de kaasmake rij en overhandigde een boekenbon. De jubilaris zelf sprak tenslotte een dank woordje. Vrijdag werd in de kantine van de K.N.M. (Koninklijke Nederlandsche Maatschappij van Kaas en Roomboter fabrieken n v.) te Osingahuizen het 25- jarig ambtsjubileum van de heer W. Vellinga uit Hommerts gevierd. De jubilaris kreeg uit handen van de heer G. P. Tjallema voorzitter van het de partement Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de zilveren legpenning en het eervolle getuig schrift, toegekend als uiting van 1 waardering voor wat de heer Vellinga voor het bedrijfsleven heeft betekend. De directeur van de K.N.M.de heer B. C. Nieuwendijk, bestempelde de ju bilaris als een gewetensvol en religieus man, die van laag naar hoog is geklom men op een eerlijke en rustige manier. „Ellebogenwerk was er bij hem niet bij”, aldus de directeur die de jubila ris hierna de zo bekende envelop met inhoud overhandigde. Mevrouw Vellin ga werd bij deze gelegenheid in de bloemetjes gezet. De 54-jarige jubilaris is toen hij 28 jaar oud was, dat was dus in 1946, bij de K.N.M., als leerling-kaasmaker in dienst gekomen, hiervoor had hij bij de boer en de wegenbouw gewerkt, dus het agrarische zat er wel wat in. In die 25 jaar heeft hij zich weten op te werken tot chef-kaasmaker, dit aldus de heer Nieuwendijk. Van de Christe lijke Bond van de Agrarische en Ta- maten opengebroken. In de Noordoost- polder werd ingebroken in een benzine station waarna de reis werd voortge zet naar Friesland. In Lemmer werd eveneens een postzegelautomaat open gebroken. Vervolgens werd koers gezet naar Sneek waar zoals reeds vermeld een einde werd gemaakt aan de esca pades van het jeugdige drietal. De uit de automaten ontvreemde geldsbedra gen werden in beslaggenomen. A.B. is nog voortvluchtig. Door de Duitser E. B. werd bij de po litie aangifte gedaan van diefstal van een radiotoestel en een verrekijker uit zijn vrijdagnacht in de Zeilstraat staan de personenauto. Het tochtraampje van de auto bleek te zijn opengebroken ter wijl men voorts de buitenspiegel had vernield. (8, 9 en 10 juni a.s.) Graag wil ik de kollekte voor Jon gens- en Melsjesstrad 1971 welke zal worden gehouden op 8, 9 en 10 juni a.s„ bij u aanbevelen. Ik doe dat, omdat het doel waarvoor deze kol lekte wordt gehouden ’n sympathiek doel is én omdat gebleken is dat jongens- en meisjesstad in een be hoefte voorziet. Veel Sneker kinde ren, in de leeftijd van 9 t.e.m. 12 jaar, hebben in de loop der jaren namelijk al een prachtige vakantie- ontspanning beleefd tijdens hun ver blijf in jongens- en meisjesstad. Het welslagen van jongens-en meis jesstad 1971 hangt mede af van de opbrengst van deze kollekte. De va- kantie-ontspanning, welke van 12 t. .m. 24 juli a.s. aan de jeugd van Sneek wordt geboden, is naar mijn mening uw aandacht en uw goed geefsheid ten volle waard. B. van Haersma Burna, burgemeester van Sneek. Scharnegoutum krijgt voorlopig geen gymnastiekzaal bij de school, zo heeft de raad van Wymbritseradeel vrijdag avond besloten. De heren R. Heeringa (FNP) en J. D. Kuipers (Progr. Wym.) hielden wel een vurig pleidooi het des betreffende verzoek van het bestuur van de christelijke school in te willi gen, maar burgemeester en wethouders hadden sterke argumenten, waardoor de raad er van overtuigd raakte dat ’n gymnastieklokaal in Scharnegoutum geen haalbare kaart is. De publieke tribune werd bevolkt door enkele Schar- negoutumers, die zeer nauw bij het onderwijs in dat dorp betrokken zijn. De raadsleden dr. G. Bakker (Progr. Wymbr.) en A. Visser (GCP) waren verhinderd de vergadering bij te wonen. De heer R. Heeringa (FNP) merkte op dat hij bij het voorstel het advies van de inspecteur had gemist. Boven dien zag hij enkele tegenstrijdigheden in het voorstel van b. en wdie onder meer zeggen, in de gegeven omstandig- UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5323 Op zaterdag 4 september wordt in Leeuwarden in de beurs een wereld marktdag gehouden. De benedenverdie ping van de Beurs verandert in een markt met kramen, waarin de zaak van de arme landen onder de aandacht gebracht wordt. Prof. Dr. J. Tinbergen houdt aan het begin van de dag een inleiding over de problematiek van de ontwikkelings- Zondagmorgen om ongeveer half vijf werd door de Sneker politie telefonisch bericht ontvangen van de politie Em- meloord, dat de drie inzittenden van een grote zwarte auto hadden ingebro ken in een benzinestation aldaar. Onge veer drie kwartier later werd het stop teken van de op de Lemmerweg post gevat hebbende politiemannen door de bestuurder van een zwarte Mercedes genegeerd. Deze reed met onvermin derde snelheid door doch kwam later tot stilstand tegen een boom aan de Leeuwarderweg. Omwonenden belden de politie, die het gelukte twee van de drie inzittenden, de 18-jarige A.N. en de 17-jarige A.A., beiden afkomstig uit Leeuwarden, aan te houden. Uit een onderzoek bleek, dat de jongens met hun 17-jarige vriend A.B., eveneens afkomstig uit de Friese hoofdstad, afgelopen vrijdag nacht een personenauto, merk Simca, alhier hadden ontvreemd. Deze auto, kenteken 6292 JX is eigendom van de heer D. Brandsma uit Zurich en stond - afgesloten - op het Martiniplein. Met deze auto zijn zij in de richting Belgie gereden. In Vianen werd een postzegelautomaat opengebroken en in de omgeving van die plaats werd de Simca omgeruild tegen een aldaar on beheerd staande Mercedes, omdat de Simca warm liep. Met deze auto werd de reis voortgezet naar Belgie Zaterdagavond werd de terugreis aan vaard. Via Nijmegen, Zutphen en Zwol le reed men naar de Noordoostpolder. Op deze foto rechts de directeur van de K.N.M. in Osingahuizen, de heer B. C. Nieuwendijk; deze feliciteert de heer W. Vellinga met zijn 25-iaria ambtsiuhOeum.. HelemaAL link» mevrouw Vellinga. (Foto Studio Ger Dijs). MOEILIJK LEESBAAR STUK Het voorstel „vaststelling bouwgrond- exploitatieverordening” vond de heer Attema (GCP) een heel moeilijk lees baar stuk. Dat gaf de voorzitter prompt toe maar, zei hij, wij hebben het over genomen van een landelijk concept-ont- werp. De heer Sijbrandij had zich, naar bleek, vastgebeten op dit voorstel, want er volgde tussen hem en de voor zitter ’n interessant vraag en antwoord spel. Zo las de heer Sijbrandij een ar tikel uit de verordening voor, waarvan hij zei dat dat vrijwel niet verteerbaar was. De voorzitter: ,,’t kan niet beter met de tonatie die u gaf, maar ik geef toe, het zijn inderdaad zware zinnen”. De verordening, u begrijpt het al, werd aangenomen. HOUTZAAGMOLEN DE JAGER WOUDSEND In een vorig nummer van ons blad (publiceerden wij reeds dat de Hout zaagmolen „De Jager” in Woudsend gerestaureeefd zal worden. De heer Couperus (GCP) vond het bedrag dat de gemeente Wymbritseradeel daarin moet bijdragen, aan de hoge kant, maar toch was hij blij dat de restau ratie zal plaatsvinden. Er moest iets gebeuren, meende hij. „Is er echter een mogelijkheid om deze molen als „monument” exploitabel te maken”, zo vroeg hij Zijn dorpsgenoot, de heer J. D. Kuipers (Progr. Wymbr.) was eveneens blij met het feit dat deze molen gerestaureerd zal worden, ,,’t Is echter voor vele inwoners van Wouds end een onverteerbare zaak, dat er wel geld wordt uitgetrokken voor deze ou de molen, terwijl de Woudsenders „de poaten oer hwat oars brekke, o. oer de riolearing”. Volgens de heer Kuipers is er te weinig voorlichting. Hij zelf wist wel beter, want de ge- 4 Vanaf maandag 24 t.e.m. donderdag 27 mei j.l. trachtten bovengenoemde jonge leerlingen timmeren hun 2-jarige praktij k-opleiding in de verschillende bedrijven met succes af te sluiten. Al deze jonge mensen waren 2 jaar gele den aan de Technische Scholen ge slaagd voor timmeren. Voor dit examen dat als de volgende stap naar volledig vakmanschap moet worden gezien, waren de candidaten in twee groepen van elk 16 leerlingen verdeeld. De ene groep werd 24 en 25 mei „onderzocht” terwijl de volgende groep 26 en 27 mei van hun opgedane samenwerking. In de verschillende kramen is informa tie aanwezig over de verhouding arm - rijk en over de wijze waarop men ak- ties kan voeren, die betrekking hebben op het vraagstuk van de ontwikkelings landen. Ook de leden van de Tweede Kamer Prof. Dr. A. Vondeling, de heer P. J. Engels en mevrouw Veder-Smit heb ben hun medewerking aan deze dag toegezegd. De datum 4 september is gekozen met het oog op de vredesweek (19 t.e.m. 26 sept.), de aktieweek van Novib, Unicef en Unesco (eind oktober) en omdat allerlei organisaties en vereni gingen dan aan het begin van het winterseizoen staan en wellicht iets van deze wereldmarktdag in hun winter- programma kunnen opnemen Werkgroepen voor de Vredesweek en dus niet, want we zitten met een veel te beperkt aantal uren. Het verschil tussen 17 en 40 uren is niet te overbrug gen en de regio er bij betrekken, zoals de heer Heeringa wil, is niet mogelijk. Daarnaast zou een gymnastiekzaal al leen al heel moeilijk te exploiteren ge val zijn, aldus de voorzitter, die hier nog aan toevoegde dat de inspecteur er precies zo over denkt. De heer Hee ringa wilde het voorstel aanhouden. „Kan niet”, zei de voorzitter, „we zit ten met de wettelijke termijn”. Er werd over het voorstel niet gestemd, hoewel de heer Heeringa de aanteke ning kreeg, dat hij, zoals dat heet „geacht wilde worden tegengestemd te. hebben”. Voorlopig dus geen gym nastieklokaal in Scharnegoutum. WEI ACHTER MOTIE Bij de ingekomen stukken was schrijven van de gemeente Rauwerder- hem inzake de uitkeringen voor kleu ter- en basisonderwijs en de uitkeringen °P grond van de financiële verhoudings wet Rijk-Gemeenten Voorgesteld werd dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Daar dacht de heer I. Bergsma (FNP) anders over. Hij wilde geen kennisgeving (dat is te negatief), maar adhesiebetuiging. De heer Couperus (GCP) en zijn fractiegenoot Attema dachten er precies zo over, eveneens een aantal andere raadsleden. De voor zitter toonde zich wel blij met de reac ties. Er zijn namelijk plannen om ei gen stappen in Den Haag te onderne men over deze kwestie en het college wilde in dit verband niet op de zaak vooruitlopen. „Wij hebben zitten te twij felen”, zei hij. Eenstemmig besloot de raad adhesie aan „Rauwerderhem” te betuigen. meente Wymbritseradeel stopt in feite geen cent in het herstel van de molen, omdat dat wordt gerestaureerd door het Rijk, in tegenstelling tot in de kos ten van riolering, straatverbetering en andere zaken. Maar Woudsend krijgt een juiste voorlichting, middels het plaatselijke mededelingenblad, zo werd besloten. MET BEIDE HANDEN De kans om een boerderij met land te Ypecolsga aan te kopen van de heer J. F. Okma te Woudsend, moet de raad met beide handen aangrijpen, meende de heer Kuipers. „Dit is een unieke kans, de prijs valt mee, de groei van diverse bedrijven in ons dorp wordt belemmerd door een tekort aan woningen waaraan door de aan koop van dit terrein een einde kan ko men. Ik hoop dat de bouw van wonin gen door deze aankoop bespoedigd kan worden”, zo zei de heer Kuipers. De heer Couperus was het met zijn dorps genoot ook wel eens, maar hij vond de prijs van de grond, wat de agra rische bestemming betreft, wat aan de hoge kant. VOORBEELD B. en w stelden voor een subsidie te verlenen aan de kunstijsbaan te Heeren veen, zulks volgens een voor de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, af deling Friesland, opgemaakte gemeen schappelijke regeling. Het maximaal door de gemeente Wymbritseradeel te betalen subsidie zal dan, ingaande 1 januari 1971, totaal 1915,— bedragen. De heer I. Bergsma (FNP) vond dit advies dermate gunstig, dat hij hoopte dat alle gemeenten in Friesland het voorbeeld van Wymbritseradeel zou den volgen. De raad nam het voorstel zonder meer aan. bekwaamheid het bewijs moesten leve ren. Daartoe moesten de jongelui vier ver schillende werkbehandelingen geduren de vier uur onder toeziend oog van de examanatoren verrichten. Deze vier examinatoren verrichten. Deze vier verschillende werkrubrie- ken bestonden uit: uitzetten; stellen van profielen; het leggen van balklagen; en het afhangen van deuren. Al deze handelingen werden bij het wo- ningobject v.d. Friso „plan-Tinga” te Sneek ten uitvoer gelegd. De ere-commissie door het Min. v. O. K en W benoemd bestond uit de heren S. Sybrandy adj. dir. van „Friso” voorz. en de leden; F. v.d. Molen en H. Sijders bevoegde vaklieden uit het bedrijf waaraan toegevoegd de Bouwk. leraren W. Jorritsma en J. W. Haring- sma verbonden aan de Tech. Scholen te Sneek en Heerenveen. Van de opgeroepen 32 candidaten slaagden er 30 (2 afgewezen). De vol gende candidaten slaagden: -- D. v. Aalsum, St. Nicolaasga; Onderwe8 werden twee postzegelauto- J. Heetebrij Emmeloord; T. Hoekstra Urk; H. Kruyer Markenesse; J. v.d. Lingen Ens; R. Lok Wetering; H. Posthumus Espel; B. Schotanus Sloten; H. Stegenga Wijckel; J. Timmerman Wetering; S. Veentsra Ossenzijl; H. v.d. Veer Sondel; H. Vis ser Staveren; E. Wouters Vollenhove; J. IJntema St. Nicolaasga; G. Nudree Terband; J. Bakker Urk; K. Busstra Heerenveen; P. de Jong Woudsend; U. Koeslag Rutten; T. Kramer Heeren veen; C. Kramer Urk; A. Lieuwes Terwispel; C. Loonstra Heerenveen; P. Rooks Hoornsterzwaag; C. Smid Rut ten; F. v. Urk Urk; W. Veenje Oude- haske; J. v. Zwol Heerenveen. Namens de Stichting Vakopl. Bouwbe drijf mag een woord van dank aan di rectie en medewerkers „Friso” alsme de aan het bestuur en opzichters v.d. Woningstichting Patrimonium niet ont breken. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1