r SNEKERWKOERIER Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST en B.en W. van Gaasterland voelen voor combinatie met Lemsterland S Directrice zr. H. A. E. Halman: Laagbouw zou voor dit dorp mooier zijn geweest Salvation, Zorro en Airport deze week in Amicitia Eerste wijkconcert van het Stedel. Muziekcorps Sneek in 1971 bij Ichthuskerk in Sperkhem-Tuindorp Kollekte Jongens- en Meisjesstad Sneeker Nieuwsblad VERHOGING ABONNEMENTSPRIJS H Floralia Bolwerkschool Volgend jaar toeristen belasting in Gaasterland DONDERDAG 3 JUNI 1971 126e JAARGANG No. 44 Uitg. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o w SNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de IJHl i fisOU'f ^too* «mix in owiiii» Blauwhuis bijna klaar in EIGEN BESTUUR SCHENDING AANGEZICHT UITGEVERS: Drukkerij R. Doevendans n.v Sinds mei van het jaar ’68 wordt er in het hartje van het ongeveer 480 zielen tellende dorp Blauwhuis, gemeente Wymbritseradeel, van alles gedaan om het St. Theresiahuis in een nieuw jasje te steken. Naar een ontwerp van archi tect Jan J. W. van Oerle uit Leeuwarden, en met name naar aanleiding van het verschijnen van de wet op de bejaardentehuizen wordt het tehuis gebouwd, of liever, is het reeds gebouwd. In een nauwelijks te volgen tempo, de werk zaamheden vonden in verschillende fases plaats, is dezer dagen het voorste gedeelte van het magnifieke en omvangrijke bouwwerk gereed gekomen. Een aantal bewoners is daarom van de week naar deze vleugel verhuisd. Verschijnt: maandags en donderdags. Vanuit cle 100 jaar oude Vituskerk werd dit kiekje van het geheel nieuwe complex geschoten. Zoals te zien is, zijn de werk zaamheden nog niet helemaal voltooid. Het duurt nog een maand of twee. drie. (Foto Studio Ger Dijs). B. van Haersma Buma, burgemeester van Sneek. In verband met de nog steeds stijgen de kosten in het krantenbedrijf zien wij ons genoodzaakt de abonnements prijs van het Sneeker Nieuwsblad met ingang van 1 juli 1971 te verhogen. Voor de abonné’s in Sneek en in de dorpen, waar de bezorging geschiedt door de agenten, wordt de abonne mentsprijs met ingang van genoemde datum 5.per halfjaar en voor de postabonné’s 7.per halfjaar. Het ministerie van economische zaken heeft voor deze prijsverhoging toe stemming verleend. SNEEKER NIEUWSBLAD ±3*5 oil0>|ii. >M 4. atamtei SMHI, WTNMtlM HM IL UIIT =SSr~~-.r 9'. - - «mui. wa mk mu J1JMJj'ftOHlf g Natuurlijk, het is er, evenals trouwens overal tijdens een verbouwing, rondom op z’n zachtst gezegd nog een puin hoop, maar wat wil men. En wat voor het oude in de plaats is gekomen mag zeker een sierraad voor dit dorp ge noemd worden, al schijnt niet iedereen met de bouwwijze ingenomen te zijn. Men vindt het in deze gevallen niet passen in het dorp met al z’n kleine en oude huizen, het zou de buurt „skeine”. Die gedachten zijn zeer be grijpelijk en aannemelijk. Ook de di rectrice van het Theresiahuis, zuster H. A. E. Halman, die voordien wijk verpleegster in het dorp was en van af februari dit jaar deze functie ver vult, kan voor een deel met dit „schenden van het aangezicht” instem men. Zij zegt: „Ik had liever laagbouw gehad, het was stellig voor Blauwhuis ook mooier geweest, maar vanuit eco nomisch oogpunt bezien is hoogbouw toch wel het beste”. De voorzitter van het stichtingsbestuur Zoals opgemerkt is men bij de bouw in verschillende etappes te werk ge gaan. Dat spreekt eigenlijk ook van zelf, omdat in het oude Theresiahuis (op één der foto’s afgebeeld) bij be nadering veertig mensen verbleven. Daarom vonden de eerste werkzaam heden plaats achter dit huis, waartoe evenwel eerst enkele woonhuizen dien den te worden gesloopt. Toen dan ach ter de zaak klaar was, werd het aan NU ALGEMEEN Wat was namelijk voorheen het geval, een” brief bezorgd- "künt~zich opgë- vijver zijn nog niet klaar. Hoelang dit werk nog zal duren, men had er geen weet van, al wordt geschat dat over enkele maanden de voltooïng definitief een feit zal zijn. corps is blij dat het op deze manier iets terug kan doen voor alle belang stelling en financiële steun die het al tijd ondervindt, zowel van het gemeen tebestuur als van zeer vele individuele burgers. Denk alleen al aan de bliksem- loterij Speciale aktie. Deze keer zullen de muzikanten trou wens extra hun best doen. Want be halve als „serenade aan de bevolking” zullen de wijkconcerten deze zomer ook een ander doel dienen, n.l. behulpzaam zijn bij het winnen van nog een groot aantal „vrienden”. Als u het orkest hoort spelen maandag - of tijdens een van de volgende zomerconcerten - dan vindt u het misschien toch wel belang rijk dat deze vorm van muziek maken blijft bestaan. Maar met al die instru menten, de costuums, de muziek e.d. is daar in deze tijd behoorlijk wat geld voor nodig. Van de gemeente krijgt het orkest jaarlijks ’n flinke subsidie, maar op geen stukken na genoeg. De rest moet komen uit eigen akties. Daarom probeert het Stedelijk Muziek corps zoveel mogelijk „vrienden” te maken. Voor een minimum van 5, per jaar kunt u vriend worden. Daar voor krijgt u in elk geval een gratis kaart voor de jaarlijkse uitvoering. Het wordt u door ons zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. In de wijk waar gespeeld wordt, wordt huis aan huis Op deze foto, bereidwil lig afgestaan door de heer S. Brouwer, Blauw huis, nog het oude St. Theresiahuis, wat plaats bood aan ongeveer vijf en veertig mensen. De uitslagen luiden: Klas 1: 1. Anneke Helder, 2. Simon Kuiper, 3. Jan Paul de Boer; klas 2-3: 1. Klaas v.d. Stoep, 2. Grietje Wandstra, 3. Etelka Ub- bens; klas 4-5: 1. Walter Evenhuis, 2. Frants IJntema, 3. Corrie de Vries; klas 5-6: 1. Helenneke v.d. Meulen. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 1.00 per half iaar (bij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs Ach, men raadt het al, slechts perso nen van katholieke huize, en dan ook nog bij voorkeur afkomstig uit Blauw huis zelf, konden in het Theresiahuis op huisvesting rekenen. Het contrast, het zoveelste overigens, tussen vroeger en nu mag genoemd worden het feit, dat nu mensen uit, om maar ’ns wat te noemen Gaastmeer, Wytgaard en ook Bergum en Leeuwarden de weg naar Blauwhuis konden vinden. Zuster Hal man verder: „Het grootste deel van de bewoners is straks niet-katholiek”. Bood het oude St. Theresiahuis plaats aan zo’n 45 personen, in het nieuwe kunnen ongeveer honderd mensen een onderdak vinden. Over het „algemeen zijn” van het tehuis nog even dit: zo als op één der foto’s misschien nog af te lezen is heette dit St. Theresia-huis; het huidige heet evenwel Theresiahuis, wat, zo vertelde voorzitter Bootsma, om bovengenoemde wijziging gedaan is. Overigens heeft de echte Fries in Blauwhuis nog weer een andere naam er voor, en wel Taetskehüs, maar daarover een volgend keer. Wat er nu nog moet gebeuren? Wel, de telefoonverbindingen zullen nog aan gelegd moeten worden, de betimmerin gen, alsook de aanleg van de tuin en Inzake de bestuurlijke herinnering zeg gen b. en w. van Gaasterland in een nota tot de raad het desbetreffende rapport Me onderschrijven. Het wordt hoe langer hoe moei lijker om met een apparaat van een kleinere gemeente de bijzonder veel omvattende taak, die gemeentebestuur tegenwoordig krijgt opgelegd te vervullen. Maar dit terzijde, hoewel het toch wel nauw met het Theresiahuis in verband staat. Vóór 19 augustus 1963 resorteer- de én het Theresiahuis, én de school, als ook de kerk onder het kerkbestuur. Op deze dag werd in zaal Witteveen (café de Freonskip wordt nu door an deren geëxploiteerd) een vergadering belegd, door pastoor Vlaskamp, waar bij behalve deze alle leden van het kerkbestuur en voorts alle toekomstige leden van het stichtingsbestuur present waren. Vanaf deze dag had het The resiahuis een eigen stichtingsbestuur, waarin toen als secretaris de inmid dels verhuisde E. H. de Jong werd gekozen; J. D. Galama was penning meester, H. Zonderland bestuurslid en zuster Halman vice-voorzitter. De ge dachten voor een verbouwing, resp. nieuwbouw van het Theresiahuis even wel waren afkomstig van het kerkbe stuur. Toen nu de wet op de bejaar dentehuizen van kracht werd begreep men dat er wat moest gebeuren. Men had met mensen van de gemeenteraad en de volkshuisvesting al ’ns kontakt ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 Graag wil ik de kollekte voor Jon gens- en Meisjesstad 1971 welke zal worden gehouden op 8, 9 en 10 juni a.s., bij u aanbevelen. Ik doe dat, omdat het doel waarvoor deze kol lekte wordt gehouden ’n sympathiek doel is én omdat gebleken is dat jongens- en meisjesstad in een be hoefte voorziet. Veel Sneker kinde ren, in de leeftijd van 9 t.e.m. 12 jaar, hebben in de loop der jaren namelijk al een prachtige vakantie- ontspanning beleefd tijdens hun ver blijf in jongens- en meisjesstad. Het welslagen van jongehs- en meis jesstad 1971 hangt mede af van de opbrengst van deze kollekte. De va- kantie-ontspanning, welke van 12 t.e.m. 24 juli a.s. aan de jeugd van Sneek wordt geboden, is naar mijn mening uw aandacht en uw goed geefsheid ten volle waard. Het gebouw zal dan aan de voorzijde weer gezien vanaf de weg naar Greon- terp, flats voor 46 personen hebben, verder rechts daarvan (vleugel) de eetzaal en keuken, een binnenhof met vijver, in het achterste deel flats voor ongeveer 45 personen, een recreatie zaal, een revalidatiezaal, een rouwka pel, twee garages en achter dit alles een tuin. Nu staan hier nog enkele woningen, die zo vernamen wij van de heer Bootsma voor anderhalf reeds zijn opgekocht. Aan de rechter zijkant zijn al zes woningen gesloopt en hier, zowel als achter zullen te zijner tijd een aantal bejaardenwoningen verrij zen. Ja, men weet van wanten, daar in Blauwhuis. wil zeggen, ook voor andersdenkenden (niet Rooms-Katholieken). Accoord meende het stichtingsbestuur. Het college beveelt voorts aan: stede lijke gemeenten met een niet te groot landelijk gebied waaromheen ’n alter natieve ring, waarin de bewoners dorpsgewijs mogen kiezen of zij „ste delijk” of „plattelands” willen zijn. B. en w. van Gaasterland zouden graag Nieuw 1 heresia=huis in zien dat Gaasterland zou worden op genomen in een gemeente van tenmin ste 20.000 inwoners. De gedachten gaan daarbij uit naar een combinatie van de gemeenten Gaasterland en Lemster land. Gezien de structuur van beide gemeenten lijkt dit volgens het college een reëele mogelijkheid. Of de mentali- teitsverschillen een onoverkomelijk be zwaar zijn is voor het college nog een vraag. Het lijkt hen toe dat deze ver schillen niet groter zijn dan die binnen de grenzen van de huidige gemeenten. Eén van de grote problemen zou on getwijfeld zijn: wat moet de hoofd plaats van de nieuwe gemeente wor den en wat wordt zijn naam. B. en w. van Gaasterland geloven niet dat thans het ogenblik gekomen is om daarover reeds suggesties te doen. Het is voor hen zelfs de vraag of deze suggestie wel uit één van de twee gemeenten dient te komen. de weg naar Tjerkwerd en Workum grenzende deel (de keuken en eetzaal) in orde gemaakt, waarna de gehuis veste oudjes en het personeel de ach terste vleugel betrokken. Dat gebeur de maart vorig jaar. Welnu, vanaf toen wordt er nog aan de voorzijde, gezien vanaf de weg naar het dezer dagen veel besproken Greonterp, druk „gesleuteld”. Dit vooral aan de re creatiezaal, waarin men van de week onder meer aan het plaatsen van een biljart doende was. genoten, en toen de vergunning van ge deputeerde staten van Friesland na ja ren wachten kwam, was de zaak hele maal in kannen en kruiken, al moet gezegd dat van de zijde van de ge meente eveneens grote medewerking ondervonden werd. De verbouwing van het tehuis bleek geen haalbare kaart vanwege, zoals voorzitter Bootsma meent „niveauver schillen en funderingen”. De gracht werd gedempt en in 1967 begon de in de aanhef vermelde architect z’n werk Z’n eerste ontwerp, een flatgebouw van 6 etages hoog vond in de ogen van de heren schoonheidscommissie geen goedkeuring, en naar wij dachten niet ten onrechte. Wat de gemeente betreft, deze heeft ook wat in de melk te brokkelen gehad. Immers, de ge meente stelde zich garant voor de ren te en aflossing van het nieuwe gebouw, met de bouw waarvan ongeveer drie miljoen gemoeid gaan. Maar zeiden ze bij de gemeente, dan moet het te huis algemeen toegankelijk worden, dat (over het ontstaan hiervan komen we aanstonds nog terug) de heer Klaas P. Bootsma, al ruim 40 jaar inwoner van Blauwhuis, sluit bij ’t bovenstaan de aan, dat men destijds nogal met terreinmoeilijkheden kampte. „Dit punt is druk besproken. De mensen zijn steeds gewend geweest in het centrum van het dorp te wonen. Maar inder daad, als we de kerktoren (van de Vi tuskerk) hier niet hadden zou ’t als een vlag op een strpraam staan.” REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5323 Bij het voorstel van 22 februari j.l. stelden B. en W. van Gaasterland de raad voor tot invoering van een toe ristenbelasting te besluiten. De raad besloot daarop dat het wen selijk zou zijn dat deze belasting in de gehele streek ingevoerd zou worden. B. en W. hebben het samenwerkings orgaan ZW-Friesland verzocht hierin een bemiddelende rol te spelen. Dit samenwerkingsorgaan deelde bij brief van 25 maart j.l. mede, dat dit niet tot de taken van dit orgaan be hoort. Deze aangelegenheid is ook besproken in de burgemeester- en secretarissen kring. De indruk is verkregen dat en kele gemeenten in de Zuidwesthoek van Friesland de raad zullen voorstel len om deze verordening vast te stel len. Andere gemeenten hebben deze behoefte niet omdat men vrijwel geen overnachtingen heeft, doch meer op dagtoerisme is ingesteld. Ook is een gemeente bekend die niet tot invoering overgaat, doch de prijzen van de ge meentelijke camping (particuliere campings zijn in die gemeente niet aanwezig) met 0,25 per overnach ting verhoogt. Gezien de financiële positie van de ge meente en de kosten verbonden aan de recreatie stellen B. en W. voor in prin cipe te besluiten tot het invoeren van een toeristenbelasting ingaande 1972. In totaal zullen dit jaar waarschijnlijk weer 4 concerten in Sneek worden ge geven en wel in de wijken Sperkhem, Lemmerwegwijk, Noorderhoek en Ei land. Daarnaast staan concerten in Ys- brechtum en een in Woudsend op het programma, vanwege de vele belang stelling voor het corps in deze plaat sen. De wijkconcerten van het Stedelijk be ginnen traditie te worden in Sneek. Ze blijken dan ook bij de bevolking bij zonder in de smaak te vallen. En het Exclusief voor Friesland komt Salva tion vanavond, morgenavond en zater dagavond in het Amicitia theater. We hebben reeds enige keren over dit op treden geschreven. Het is beslist de moeite waard om naar Salvation te kijken en te luisteren. Van zondag tot en met woensdag draait in Amicitia de opvallende film „Airport” en zondag middag kan men kennismaken met Zorro, deze keer ais de gemaskerde wreker. Over kerk gesproken, tot omstreeks 1869 werden in het St. Theresiahuis kerkdiensten gehouden. In dat jaar waren de bouwwerkzaamheden aan de kerk al in volle gang; in 1870 kwam de Vituskerk klaar, zodat maar dat had men al uitgerekend vorig jaar het 100-jarig bestaan van dit kerkgebouw een feit was. Uiter aard is dit niemand onopgemerkt voorbijgegaan in dit voor Wymbrit seradeel middelgrote dorp. Op 15 au gustus nu, wanneer pastoor Vlas kamp z’n 40-jarig priesterambt hoopt te vieren en tevens, zo verna men wij afscheid van deze parochie zal nemen, zal een en ander feeste lijk worden herdacht. De film „Airport” geeft een beeld van een luchthaveh onder hoogspanning. De film is gemaakt naar de bekende ro man van Arthur Hailey. Er is een ster ke rolbezetting met Burt Lancaster, Dean Martin, Jean Seberg, George Kennedy, Helen .Hayes, Van Heflin en vele andere bekende filmsterren. De totale geest, het avontuur en het dra ma van Airport van het boek naar het witte doek is overgekomen met een minimum aan verlies van de bedoeling van deze bestseller. Het maken van de film was een omvangrijke taak, omdat hij vroeg om een verschrikkelijke mid- wintersneeuwstorm, om dramatische momenten rond 150.000 kilo zware vliegtuigen en een lange lijst belang rijke karakters die in een stuk bios- coopamusement verweven moesten wor den. Een prachtige film. Zondagmiddag om half drie de film „Zorro, de gemaskerde wreker”. Een film die geen nadere introductie nodig heeft. IJs en weder dienende - je weet het nooit in dit land - zal het Stedelijk Muziekkorps maandag a.s. (7 juni) weer het eerste van zijn jaarlijkse se rie wijkconcerten geven. Niet om een bijzondere reden, maar omdat je toch ergens moet beginnen, zullen de bewo ners van de wijk Sperkhem-Tuindorp als eersten van dit zomerse evenement kunnen genieten. De plaats waar ge speeld zal worden is bij de Ichthus kerk, van 8 tot 9 uur ’s avonds. ven als „vriend” door de strook van deze brief in te vullen en tijdens het wijk-concerten in te leveren of recht streeks op te zenden aan de secreta resse van de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Muziekcorps, Furme- russtraat 170, Sneek. Natuurlijk is een opgave zonder formulier even welkom! Laten we hopen op mooi weer, een ge zellig concert en veel belangstelling. Het programma voor maandagavond luidt: 1. B. B. en C. F. (mars) 2. Sound of Music 3. Washington Grayse 4. Going Dutch 5. Stars and stripes 6. Bahama blues 7. Aan mijn volk (mars) 8. James Last op klompen 9. Swinging horses (mars) 10. Elgato Montez

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1