Is dit nog wel sportvissen snekerWkoerier HT de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Salvation muzikale explosie Kostbare aanwinsten voor het Fries Scheepvaart Museum (I) Officieel Orgaan van IJLST Geen aanleg werkzaamheden eer overeenstemming is bereikt Volgend jaar start bouw nieuwe technische school Hulde aan de gemeentepolitie Hette Weijma, geboren in IJlst, gepromoveerd Sneeker Nieuwsblad WSNEEKER NIEUWSBLAD Inwoner Oppenhuizen op rijksweg 43 dodelijk verongelukt 25-jarige boer uit Creil overreden VERHOGING ABONNEMENTSPRIJS 'I: Wj| INGEZONDEN Ruilverkaveling Gaasterland I Eigenaars gestolen goederen kunnen zich melden Automobilist wilde uitlaat oprapen -tbvoos sum bh okstzsk» BRAND IN GRASDROGERIJ PASVEER TE LOENGA Geslaagd en de Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD eer- H. H. n.v b-g-g B.d.J. larie/ (Foto Studio Ger Dys). Verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 7 JUNI 1971 126e JAARGANG No. 45 is geweest, zjjn niet meer durft te verlaten. üitg. gymna- en wis- i aan de Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls in GAASTERLAND, SLOTEN e.o «hi.m h ,uik. «muntuMKUI(T aSSsBE Wtf leven in een tijd welke onder meer gekenmerkt wordt door veranderingen in bepaalde religieuze levenspatronen, welke wij voor nog geen 25 jaar ónmo gelijk hadden kunnen voorzien. Markante groepen uit de Nederland se samenleving, welke generaties aan een gewend waren geraakt aan het godsdienstige en maatschappelijke iso lement waartoe een hun niet gunstig zjjnde overheid deze hadden veroor deeld, schenen te versuft te zijn ge raakt om meteen op te kunnen veren nadat alle staatkundige belemmeringen waren opgeheven. Wij denken hier aan onze Doopsgezinden, Rooms-Katholie- ken, Gereformeerden, Joden etc. en het had er zelfs de schijn van dat deze groepen de afzondering allengs gekre gen hadden, er niet meer buiten kon den, zoals een vogel, die altijd gekooid gevangenis tenslotte verse kleuren, vormen en dingen wer den geprojecteerd, werkte in het ge heel niet storend maar was wel plezie rig om naar te kijken. Het orkest dat nu eens niet onder maar boven op het toneel zat, vormde samen met de spe lers een hechte groep. Ik vraag me echter af waar de ouderen deze drie (Salvation speelde namelijk donder dag, vrijdag en zaterdag) avonden ble ven. Omdat het geen abonnementsvoor- stelling was misschien? Wel jammer. Tot uitvoering v tot verbetering van de weg tussen Ha- rich (gemeente Gaasterland) en Oude- ga (gemeente Hemelumer Oldeferd) de Bokkelaan, zal niet worden overgegaan, alvorens overeenstemming is bereikt tussen de betrokken instanties. Dit antwoordde de minister van land bouw en visserij, ir. P. J. Lardinois onder meer op schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Wierda en Vre- deling om alle mogelijkheden tot het sparen van de bomenrijen langs de Bokkelaan te overleggen met de bestu ren der betrokken gemeenten, de plaat selijke commissie voor de ruilverkave ling, het Staatsbosbeheer en de Cul- was en toen hij de la- was doorlopen gaf het Ja, daar liggen ze dan. Vele honderden vissen die in het afgelopen weekeinde een prooi werden van de wekelijks te rugkerende sportvissers uit Groningen. Maar, zo vroegen wij ons met veel an deren af, heeft het nog wel iets met sportvissen van doen: vang maar, wat er aan je haak komt, bewaar het tot dat de zaak gewogen, respectievelijk gemeten is, en zie dan maar ’ns waar je er mee naar toe moet. Overigens ge schiedde dit laatste vroeger op de vuil- stortingsplaats van de gemeentereini- ging, waar nu evenwel geen „dierlijk „Had men zich eerder accoord klaard met ons plan, dan zou de gemeentereiniging draait hier voor op, meende hij. Enfin vlak nadat van de stinkende hoop vis een kiek gescho ten was, is hij verwijderd. Blijft echter de vraag: heeft vissen op deze schaal nog wel wat met het begrip sportvissen te maken. Is dit niet veel meer presta- tievissen? Trouwens, met sportiviteit heeft het, naar wij dachten, evenmin iets van doen. Weidelijkheid is er bij deze „sportvissers” niet meer bij. Jam mer. wegverbetering nog steeds gaande is en dat bij dit overleg andere oplossin gen voor het verkeer, de financiële en de landschappelijke aspecten mede wor den betrokken. Aan het bureau van politie bevinden zich een geel-gekleurde zg. zwiepan- tenne, een lamp met lang snoer, een verbanddoos, etui, een speelgoed-ver- rekijker en speelgoedfototoestel, die ongeveer zes weken geleden uit in het Sperkhem geparkeerd staande auto’s werden ontvreemd. Van deze diefstal len werd destijds geen aangifte gedaan. Eigenaars worden verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met de politie alhier, afdeling re cherche. afval” meer wordt toegelaten. En brengt men gewoonlijk de inmiddels gestorven vissen en niet te vergeten visjes naar ’t gemeentelijk openbare slachthuis - dit gebeurde volgens mensen van dit slacht huis door de houder van ’t café, waar de uitslag werd opgemaakt - het afge lopen weekeinde werd dit nagelaten. De gevolgen, ach de hierbij afgedrukte foto spreekt wat dat betreft boekdelen. „Het is een idiote situatie”, zo zei de opzichter bij de gemeente reiniging, de heer N. Bouma. Hoe is dit mogeljjk, en - van het voorlopige plan tuurtechriische Dienst, 'alvorens' een de finitieve beslissing over het rooien der bomen te nemen. De bewindsman deelde mee dat het overleg betreffende de te kiezen oplos sing ten aanzien van de noodzakelijke Zondagmorgen werd om een uur of vijf door omwonenden, die opgeschrikt wer den door rookontwikkeling n stank, brand ontdekt in de coöperatieve gras drogerij Pasveer te Loënga. Nadat de brandweer van Sneek/Wymbritserad- deel van de brand op de hoogte was gebracht, en de brandweerlieden hun werk hadden afgemaakt bleek, dat er een wagen met geperst hooi, en het dak bestaande uit asbest en plastic platen verloren was gegaan. De ver moedelijke oorzaak is een stukje ijzer dat in de hamermolen terecht zou zijn gekomen, waardoor het ijzer, toen het de molen verlaat rood gloeiend is ge worden. Het zou daarna in het hooi beland zijn. Bij het uitbreken van de brand was geen der personeelsleden aanwezig. Men was ’s nachts om 2 uur met ’t werk opgehouden. De 78-jarige Siebe Rienstra uit Oppen huizen is zaterdagnacht in het zieken huis alhier aan de gevolgen van een hem de daags tevoren op rijksweg 43 overkomen ongeluk overleden. Aan de universiteit te Nijmegen, slaag de voor het candidaatsexamen theolo gie, onze vroegere stadgenoot de heer W. Flapper. heer J. H. Stubenitsky. Zoals bekend zal deze met ingang van 1 oktober aanstaande als zodanig worden opge volgd door de heer J. W. Dretelder, directeur van de LTS te Weesp. Bij afwezigheid van de heer Stubenitsky werd de directie gevoerd door de heer S. Veenstra, de waarnemend directeur, die om deze reden door de heer Rasterhoff dank werd gebracht. Ook later op deze nogal korte vergadering kwam men op de nieuwe school terug; voorzitter Rasterhoff zei andermaal dat er te weinig rekening gehoudén was met bepaalde krachten in het leer lingenbestand. „Ik ben blij dat we nu over het dode punt heen zijn”. Op de rijksweg Sneek-Lemmer onder Hommerts is zaterdagavond om half negen de 25-jarige Pieter Johannes van Lienden, een landarbeider uit Creil (NOP) dodeljjk verongelukt. Hij werd lopend - geschept door een uit de richting Lemmer komende auto, be stuurd door de 50-jarige J. A. S. uit Leeuwarden. Van Lienden reed als bestuurder van een personenauto van Lemmer naar Sneek. Op zeker moment verloor hij de uitlaat van z’n auto, waarom hij stopte. Vervolgens is hij achteruit ge reden, teneinde een parkeerplaats in te slaan. Na uitgestapt te zijn ging hij, zo was de bedoeling, de uitlaat van de weg halen. Aldaar aangekomen bukte hij, en op dat ogenblik naderden er vanuit Lemmer twee auto’s. Toen de ze op een afstand van ongeveer tien meter genaderd waren wilde Van Lin den haastig de weg oversteken om de auto’s te kunnen ontwijken. Het mocht niet gelukken. Hij is ter plaatse over leden. De heer Rienstra stak vrijdagavond onder Oppenhuizen met de fiets aan de hand rijksweg 43 over, vermoede lijk met de bedoeling naar z’n aan de andere kant van de weg werkende zoon te gaan. Bij deze oversteekmaneoevre werd hij aangereden door een uit Sneek komende motor, bestuurd door de 21— jarige A. H. Slot uit Almelo, die na in het ziekenhuis behandeld te zijn, per taxi naar z’n woonplaats kon worden gebracht. Vermoedelijk heeft hij een lichte hersenschudding. Rienstra liep een schedelbasisbreuk op, als gevolg waarvan hij de volgende dag overleed. Dokter Dethmers uit Sneek heeft ter plaatse nog eerste hulp verleend. Rijksuniversiteit in Groningen. En nu vrijdag 4 juni j.l. is hij aan diezelfde Rijksuniversiteit gepromoveerd tol doctor in de wis- en natuurkunde. Zijn proefschrift was getiteld: Some aspects of the phase transformation in solid cs cl. De heer Weijma is lid van de wetenschappelijke staf van de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie, die gefinancierd wordt door de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver-Wetenschappelijk On derzoek. Hette Weijma is 29 jaar oud, gehuwd, heeft met zijn vrouw één kind en woont in Winsum (Gr). In verband met de nog steeds stijgen de kosten in het krantenbedrijf zien wij ons genoodzaakt de abonnements prijs van het Sneeker Nieuwsblad met ingang van 1 juli 1971 te verhogen. Voor de abonné’s in Sneek en in de dorpen, waar de bezorging geschiedt door de agenten, wordt de abonne mentsprijs met ingang van genoemde datum 5.per halfjaar en voor de postabonné’s ƒ7.per halfjaar. Het ministerie van economische zaken heeft voor deze prijsverhoging toe- stemming verleend. Het is natuurlijk niet te hopen als u vandaag of morgen een ongeluk ge beurt. Maar mocht het u toch overko men dan is het eerste wat u zou ver langen hulp en gaat dan als u kan op zoek naar een dokter en is die niet te bereiken dan belt of waarschuwt u de politie. Die zo als u verlangt zo spoe dig mogelijk ter plaatse is. Zo was dat met ons het geval de politie was er gauw. Maar er was op dat moment nog geen dokter te bereiken. Het was de politie die per mobilofoon een dok ter liet komen er waren 2 gewonden, die per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden. Nu die was toen snel gearriveerd er moest één op de brancard en nog een gewonde mee voor onderzoek. Ik mocht ook mee maar was er gelukkig gezond van af gekomen. Stapt u maar in hoorde ik zeggen maar ik zag geen trapje of iets wat daar op leek dus klimmen maar. Toen begon de rit die ik u niet toe zou wensen alleen als u er van houdt om na een ongeval een kermisrit te maken. Bij het ziekenhuis aangekomen was ik draaierig. De agent die me ga lant uit wilde zetten zat ik bijna op de schouders, zo hoog is die wagen die ze van de gemeente Sneek mogen gebruiken. We zijn blij dat we zijn ge holpen, maar de plaatselijke politie zou blij zijn met beter materiaal zodat ze nog beter en als het moet, voor u die dit mocht overkomen kunnen helpen. T.B.O. Een andere groepering der Doopsgezin den, die der Oude Vlamingen, kerkte in een pand gelegen achter een woon huis aan het Kleinzand, tegenover de Biesketorensteeg. Later werd van dit schuilkerkje een pakhuis gemaakt, dat nu nogals zodanig bestaat. Doorgaans werden deze voorstaande woningen als pastorie gebruikt en bevond zich daar naast een overdekte gang, waarlangs men het kerkgebouw kon bereiken. Bij de Sneker Rooms-Katholieken was de situatie al net eender. Eelco Nap jus vertelt ons in zijn onvolprezen kroniek - in 1772 te Sneek gedrukt - dat de Rooms-Katholieken aanvanke lijk bijeen kwamen in „agter ofte boven Kamers”, maar naderhand een „Huis staande op de Cingel van tyd tot tyd bequaam lieten maken”. Het bleef niettemin behelpen totdat men in 1695 voido^lde geld had, nieuw kerkgebouw té iateri veffijzen op de plaats van het verbouwde woon huis. Dit kerkje bleek echter alras te kletin te zijn zo bouwde men, weer op dezelfde plek, in 1765 een „ruime, lugtige en cierlyke Kerk”, „van binnen met grote Kraken of Hangsolders, zo dat deselve een menigte Toehoorders kan bevatten”. Verder maakt Naujps die kennelijk zeer onder de indruk was van dit voor hem nog gloednieuwe bouwwerk, gewag van een orgel en een prachtig altaar met „daar voor een kunstig gemaakt Hek ofte Communie bank”. Tenslotte, zo schrijft hij, vindt men er opmerkelijke „Kerk-sieraden, zo Schilderijen als andere, zyn alle uit muntende, de Zolder is met Gipswerk De Doopsgezinden sloegen hu, niet langer gekortwiekte vleugels het ste uit, maar met andere, vergelijkba re groepen ging dat lang zo vlot niet - hoe lang heeft het „donkere zuiden” als geheel geen minderwaardigheidsge voelens moet enoverwinnen jegens het deel van Nederland dat „boven de ri vieren” lag? En heeft een stad als Am sterdam zijn Jodenkwartier niet behou den totdat het amper 30 jaar geleden op een monsterlijke manier werd ont volkt wij voor goed vernietigd? En toch had niemand sinds de Franse Revolu tie ooit meer gedwongen kunnen word- den vanwege geloof of ras bepaalde vernederingen te ondergaan, af te zien van bepaalde ambten, of in bepaalde wijken te wonen. Eerst nu schijnen al d ze, eenmaal verdrukte minderheden hun vrijheid ook geestelijk aan te kun nen en dreigt de schaal nu en dan al iets te veel naar de andere zijde over te slaan. In dit verband wijzen wij op de ergernis, welke de houding van Katholiek Nederl. in pauselijke krin gen thans opwekt - men begrijpt te Rome gewoon niet meer wat er in ons land aan de hand is, waar de Rooms- Katholieken uit Nederland voorheen -<trouw«e steunpilaren -golden» En is het al niet eender bij onze Ge reformeerden met hun ARP, welke dreigde te ontploffen onder het geweld der jongeren „plus que Marcx?” Driftig schijnt men hier de achterstand te willen inhalen ,zó snel dat men over de kop dreigt te vliegen en voorbij ziet aan de feiten. In casu, dat de mensenmaatschappij nu eenmaal een afspiegeling is van ’s mensen karakter en derhalve niet volgens hemelse wet- Salvation, inderdaad een muzikale ex plosie met goed spel, maar met een wat zwakke tekst zo hier en daar, die bovendien moeilijk was te verstaan. In een zaal gevuld met 30 mensen, afgelo pen donderdag in Amicitia, wist deze groep spelers de aanwezigen mee te slepen, men had gewoon zin om mee te doen. Dit kwam vooral door het or kest dat overweldigende muziek lever de. De teksten van sommige liedjes, waar een verscheidenheid van schutting woorden in werd gebruikt, waren wat zwak en onorigineel. Het spel dat men daar echter bij speelde was goed. Ook Rob de Nijs, die men zich ongetwijfeld herinnert als één van die zwoele lied jeszangers, liet zich hier van een heel andere zijde zien en horen. De ver schillende sketches verliepen vlot en spontaan. Men kon van de gezichten van de spelers aflezen dat ze er ple zier in hadden, wat ongetwijfeld aan de muzikale begeleiding te danken was, want deze dwong hen gewoon om het goed te brengen. Menig gezelschap zou namelijk voor een zaal waar zo hier en daar een hoofd boven een stoel uitstak niet hebben gespeeld. Het decor bestond uit twee filmpro jectie schermen, waaromheen stalen buizen in allerlei richtingen, waarop bij elke sketch verschillende dia’s in dl- ABONNEMENTEN Abonnementsgeld J 5.00 per half jaar ibq vooruitbetaling Postabonnementen j 7.00 per half iaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN. 17 cent per mm, mgezonaen mededelingen dubbei Bi} kontrakt lagere mm-prys ten bestierd kan worden, wil het einde geen chaos zijn, of terugval tot kada- ver-gehoorzaamheid aan „de partij”, om het even of daarover nu de bloed rode vlag waait met het hakenkruis of de hamer-en-sikkel. Want niet zonder reden deelden Hitler en Stalin hun haat tegen het. Christendom, én het volk, waaruit Christus voortkwam, zoals hun epigonen dit ook weer zullen doen, tot de jongste dag Gedurende de drie eeuwen dat het be lijden van het Christendom in Neder land buiten het almachtige verband der Calvinistische staatskerk slechts oogluikend werd toegestaan, dienden de bedehuizen der dissenters als Doops gezinden, Remonstranten en Rooms- Katholieken achteraf te staan, aan slop pen en stegen of verscholen achter an dere gebouwen. Zo ook te Sneek, waar men drie van dergelijke „schuilkerken” telde. De grootste behoorde aan de zo genaamde Waterlandse Doopsgezinden en stond op dezelfde plaats als nu de Doopsgezinde kerk verrijst. Het huidi ge gebouw dateert eerst uit het jaar 1844 of daaromtrent, maar het vooraf gaande uit 1654. Ook het gebouw uit 1844 bleef schuil gaan achter een daar voor staande woning. Door afbraak van dit huis ontstond het huidige voorplein, diende, de andere tot kosterij? Op de voorgevel van de kerk prijkte een to rentje, waarin een luidklokje hing. Het is eigenlijk jammer dat de kerk van 1765 niet meer bestaat. Naar de tekening te oordelen vormde het geheel een sierraad voor de gevelwand van het Achterom. Van de inwendige luis ter kunnen wij ons al heel moeilijk meer een voorstelling maken. Toch bleef daarvan iets bespaard, in de vorm van het antieke altaarzilver. Maar daarover de volgende keer na der! UITGEVERS: Drukkerij tl, Doevendans ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234 4^35, 2247 Gironummer 932736 REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779, L. Jellema, redakteur POTOREDAKTIE. Studio Ger DtjsrSchoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 verciert, en aan deselve hangt een fraaije glasen Kaars Kroon”. Juist een eeuw heeft deze nieuwe kerk bestaan toen de slopers voor de derde keer op ’t toneel verschenen om plaats te maken voor de Cuyper-kerk welke thans op het gewijde terrein te vinden is. Blijkens de oudste kadasterkaarten van Sneek had men in 1765 reeds toe gestaan de voorgevel van de nieuwe kerk niet langer achteraf te laten op rijzen maar vlak aan de straat - een bewijs dat men in Sneek al iets „libe raler” was gaan denken. Architect Kuypers liet nochthans een belangrijk gedeelte van het vrij gekomen terrein aan de straatzijde vrij, met de bedoe ling daar naderhand nog een toren te zetten. Daar is echter nooit meer wat van gekomen, al werd tót dit doel wel een zogenaamd torenfonds gevormd, waarin jaren aan moeizaam gespaar de gelden werden gestort. Tegenwoor dig bezitten de kerken echter niet die „geldingsdrang” van weleer en wint de overtuiging veld dat de kerkelijke gelden beter op andere manieren kun nen worden besteed. Kort voor de afbraak van de kerk uit 1765 werd een nauwkeurige opmeting van de voorgevel gemaakt, welke thans in de sacristie hangt. Gecombineerd met de kadastrale plans weten wij dat de vorige kerk een lang, doch vrij smal bouwwerk uitmaakte, aan de oost zijde afgesloten met een versmald, rechthoekig koor. Het gebouw werd aan weerszijden door een woning ge flankeerd, waarvan de één tot pastprie ver- er waar schijnlijk eerder met de bouw van de nieuwe technische school begonnen zijn. Maar men heeft het coüte que coüte niet gewild.” Dit zei de voor zitter van de vereniging „Sneeker Am bachtsschool”, de heer L. Rasterhoff donderdagavond op de ledenvergade ring in restaurant Piso, waarbij vrij lange tijd over dit onderwerp werd ge sproken. Naar de heer Rasterhoff bij het agen dapunt Mededelingen Bestuur opmerk te is er een beter perspectief in de bouw van de nieuwe school gekomen. Er is plaats voor gereserveerd aan de rijksweg 43 bij ^de Manege; de opper vlakte evenwel was nog niet helemaal bepaald. De vertraging in deze aan gelegenheid is daardoor ontstaan, door dat het lokalenplan, door het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen goedgekeurd, door ons, zo zei de voorzitter, niet werd aanvaard. Van een zeker soort lokalen was er te veel, op ander terrein waren er te wei nig werkruimten. „Maar het departe ment gaat met de wijziging accoord, waardoor architect De Vries dit plan nu nader kan uitwerken. Ons voorne men om in 1972 met de bouw te kun- Ide onderwijzer al gauw dat hij een be- worden omgezet”, aldus de heer Ras- gere school lopen jaar vrijwel twee dingen de hem door als Veel Ulsters zullen zich nog het echt paar Weijma-Eringa kunnen herinne ren dat gewoond heeft aan de Popma- wal in het verbouwde huis dat aange trokken is bij de zaak in elektrische en aanverwante artikelen van de heer De Boer. Het gezin bestond uit vader, moeder en één jongen, Hette. Helaas moest deze jongen al vrij spoedig zijn vader missen en ook zijn moeder is reeds enige tijd overleden. Toen Hette op de lagere school kwam ontdekte - nen beginnen zou dan in werkelijkheid 1 gaafd knaapje worden omgezet”, aldus de heer Ras- gere school v.„„ terhoff. Hij zei voorts, dat in het afge- hoofd der school, de heer R. Schraa lopen jaar vrijwel twee dingen de hem door als bijzonder begaafd. De gang van zaken had beheerst namelijk test die hier op volgde bewees dat de de voorbereidingen op de bouw en de heer Schraa hem niet had overschaf maatregelen die getroffen moesten wor- hij behaalde het einddiploma den om de zaak toch draaiende te hou- sium-B en ging natuurkunde t den bij de ziekte van de directeur, de kunde met scheikunde studeren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1