snekerWkoerier Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van en Vandalisme JACHTHAVEN 'LUTSMOND' BIJ BALK GEOPEND ■■I Op bevel van vice-admiraal J. B. M.J.Maas BURGERLIJKE STAND SNEEK Tamboer- en lyracorps TGP in de hoogste regionen Advendo krijgt volgende maand veel Amerikaanse gasten Woensdagavond behandelt raad Wymbritseradeel nota gemeentel, herindeling Kinderen uit Wolsum voortaan naar school in Abbega IJLSTER 65-PLUSSERS BELEEFDEN WEER DE MIDDAG VAN HET JAAR LAM EN GEIT GESTOLEN Snekers verdacht van ontvreemding Burgerlijke Stand Wymbritseradeel ■IB tiBSs; Concert Stedelijk Muziekcorps Sneek en Frysk Orkest WSNEEKER NIEUWSBLAD Inbraak in lunchroom AUTO KOMT TEGEN GEVEL TOT STILSTAND B. en W. Wymbritseradeel houden vinger aan de pols in A.P.V. wat „tweede woning” betreft Geslaagd en de Personenauto’s bij aanrijding ernstig beschadigd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD nmii meente Gaasterland in de gaffel hijst. (Foto Studio Ger Dijs) de ge- het om op te ÏV.;, Op de foto: Dinks burgemeester Van Heemstrakijkt gespannen toe hoe of vice-admiraal Maas de vlag van de ge- UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.t> Verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 21 JUNI 1971 126e JAARGANG No. 49 FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs-Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrmk Telefoon 05150-5323 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De families Pibia en Wierda uit de Liaukemastraaat, waarvan de kinderen er een lammetje en een geitje op na hielden kwamen za terdagmorgen tot een afschuwe lijke ontdekking. Hun beestjes bleken gestolen. Het blijkt dus, dat na de recentelijke lammeren- roof uit de speeltuin in het Lem- merwegkwartier de mogelijkheid voor het houden van deze speel kameraadjes zo goed als uitge schakeld geacht mag worden. Geeft te denken, zo iets. 0Hi.l..l Or«iM m 4. rmmI» MKK. WTHIllIJflxeill HUT 4» - ---- - - Voor het unieke concert dat het Ste delijk Muziekcorps Sneek en het Frysk Orkest donderdagavond in de Sporthal zullen geven, bestaat een grote belang stelling. De radio zal opnamen maken van dit concert, terwijl het mogelijk is dat er ook televisie-opnamen wor den gemaakt, die dan in de „Van ge west tot gewesf’-uitzending op de beeld buis komt. Het programma is veelzij dig en het beluisteren meer dan waard. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar bij Zandstra Sport. In de nacht van donderdag op vrijdag j.l. werd ingebroken in de lunchroom van het service-station van Fritsma aan het begin van de Rijksweg 43. Men is door vernieling van een ruit binnengedrongen. Er werd een hoeveel heid eet- en snoepwaren alsmede rook artikelen ontvreemd. In de loop van de laatste jaren werd meerdere malen in deze lunchroom ingebroken. Zaterdagnacht werden meerdere auto's, staande in de Stationsstraat en Kanaalstraat door onbekenden be schadigd. Voorts werden schrikhekken aan het begin van de Van Giffenstraat omgeworpen, waardoor waarschuwings- lampen werden vernield en tenslotte moesten een aantal boompjes langs de Zuid-Westhoek het ontgelden. Op 't spoorweg-emplacement werd nog scha de aan de seininrichtingen aangericht. De politie stelt een onderzoek in naar de indentiteit van de vandalen. werden in de Het Tamboer-, Trompetter- en Jacht- hoornkorps „Advendo” in Sneek krijgt volgende maand veel Amerikaanse gas ten. De eerste groep, Arlington Unita rian Choir uit Washington (een kerk koor met instrumentale begeleiding) bestaande uit 38 leden bezoekt Sneek van 3-5 juli en geeft een gratis con cert op zondagavond 4 juli in de R.K. Martinuskerk. De tweede groep (een orkest met koor) bestaande uit 115 leden bezoekt Sneek van 10-12 juli en geeft 'n gratis con cert op zaterdag 10 juli in de Sporthal. Dit is de AH Student Band and Chorus, nam ge- woord en ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5.00 per half iaar tbij vooruitbetaling; Postabonnementen f 1.00 per half laar ffrij vooruitbetaling i ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm, mgezonaen mededelingen aubbe. larie) Bij kontrakt lagere mm-prys ties, uitgevoerd door de Koninklijke Marine en de Marine Luchtvaartdienst. Een helikopter welke de naam „Au gusta Bell” draagt, raasde met een enorme snelheid over de hoofden van de genodigden heen om symbolisch een paar drenkelingen met het astro- nauten-korfje te redden. Deze demon- De raad van Wymbristeradeel besloot op 7 augustus 1962 een nieuw artikel 110 b. in de Algemene Politie Verorde ning op te nemen, die het in gebruik geven of nemen van niet of niet meer voor bewoning bestemde gebouwen e.d. als recreatie- of vakantieverblijf ver biedt, behoudens toestemming van bur gemeester en wethouders. Het verdient overeenkomstig art. 13 van de L.O.wet 1920, waarbij echter bepaalde voor schriften in acht moeten worden geno men. Inmiddels is echter een oplossing gevonden voor de kinderen die de la gere school bezoeken. Zij kunnen name lijk worden geplaatst op de lagere school in Abbega. Dat lijkt ons een stuk veiliger voor de Wolsumer school jeugd. Rijksweg 43 is inderdaad erg ge vaarlijke weg om over te steken. Zoals j.l. vrijdag en zaterdag in de landelijke en provinciale dagbladen werd vermeld, zijn in de afgelopen week in Sneek aangehouden A. B. en R. R. Zij worden met de reeds eerder gepakte M.A. verdacht van een in braak in het Postkantoor te Apeldoorn waarbij een bedrag van 900.000,— werd ontvreemd. De politie te Sneek deelde ons mede, hangende het onder zoek, verder geen commentaar te wil len geven. Zaterdagavond, reed omstreeks kwart voor negen de 17-jarige J. C. V. uit L. in een personenauto door de Kruize- broederstraat. Toen hij linksaf de Muntstraat in wilde rijden, nam hij de bocht te ruim en botste tegen de gevel van de woning van de familie Stuur- op. De gevel werd Hcht beschadigd, evenals de auto. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs, ter wijl de auto meerdere technische ge bréken vertoonde. Tegen de bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt; de auto werd in beslag genomen. De nota van burgemeester en wethou ders van Wymbritseradeel inzake standpuntbepaling over het rapport van de studie commissie inzake de ge meentelijke herindeling wordt woens dagavond in de openbare zitting van de raad behandeld. Die vergadering begint ’s avonds om half acht. Gezien de belangstelling op de hearings voor de gemeentelijke herindeling, mag ver wacht worden dat er voor de openbare vergadering van de raad ook de nodi ge animo zal bestaan. Het tamboer- en lyracorps T.G.P. heeft zaterdag in Nieuw Buinen grote suc cessen behaald op het concours van de Koninklijke Nederlandse Federatie. Uitkomende in de hoogste afdeling, de Vaandelafdeling, behaalde TGP in de mars en showwedstrljd een eerste prijs met lof van de jury, waardoor het corps gerechtigd is volgend jaar deel te nemen aan het topconcours. Ook in de afdeling show werd TGP eerste met lof van de jury. Het défilé lever de eveneens een eerste prijs op, terwijl de majorettes ook met een prijs naar huis gingen. TGP is pas een half jaar lid van de K.N.F., deed voor de eerste keer mee in de vaandelafdeling en heeft meteen de federatievlag in ontvangst kunnen nemen. Voor TGP een grote onder scheiding. TGP onder leiding van Hans Bergijk was het enige corps dat zater dag het predikaat „met lof van de ju ry” kreeg. Een der juryleden zei over het optreden van TGP dat het een jeugdcorps was dat muziek durfde te maken en dat ritmisch uitstekend voor de dag kwam. „We hebben het in ja ren niet zo gehoord”, werd gezegd. Te recht kon Hans Bergijk complimenten in ontvangst nemen. Terug in Sneek werden TGP bloemen aangeboden door het Stedelijk Muziekcorps Sneek. straties wekten bij het publiek soms enthousiaste, soms beangstigende kre ten op. Hierna werd er in de Treem- ter te Balk aan mevrouw Maas een bloemetje en aan de heer Maas een boek over de Elfstedentocht overhan digd. Wat bij beide erg in de smaak viel. Van de heer H. J. Albada en andere inwoners van Wolsum hebben B. en W. van Wymbritseradeel een schrijven ont vangen, waarin wordt gewezen op de gevaren verbonden aan het oversteken van Rijksweg 43 voor de kinderen die de school in Nijland bezoeken. Ge vraagd wordt in die brief om een tege moetkoming in de kosten van begelei ding van deze kinderen, dan wel het scheppen van een mogelijkheid tot ge meenschappelijk vervoer. Het college van B. en W. heeft de Wol- sumers geantwoord dat Rijkswaterstaat bezig is met een plan voor verbetering van de bestaande verkeerssituatie. Hier bij deelde het dagelijks bestuur van Wymbritseradeel tevens mede dat het ivoor de gemeente niet mogelijk is een j tegemoetkoming te verstrekken in de kosten van begeleiding van schoolkin deren, noch voor een tegemoetkoming in de kosten van vervoer, anders dan Aan de St. Jozef Stichting te Apel doorn slaagde voor ziekenverpleegster diploma B zuster N. Nieuwenhuis, voor heen werkzaam in het St. Antoniuszie- kenhuis te Sneek. Zij slaagde met lof. Onze stadgenoot de heer J. R. Pheifer slaagde te Groningen voor het candi- daats-examen Economie. zv Cornells v.d. Goot en Marijke Mul der, van Gaastmeer; Margo Debbie, dv Marinus Lambertus Themmen en Klaasje Bisschop; Jitte Dominicus, zv Cornells IJme Bruinsma en Elisa beth Maria Terpstra, van Tjerkwerd. Ondertrouwd: Jitse Rienstra, 23 jaar en Janke Broodwinder, 20 jaar; Hen drik Bartsma, 28 jaar en Akke de Jong, 23 jaar; Anne Boomsma, 21 jaar en Thea Marian Fleur, 21 jaar; Piet van Gorkum, 25 jaar en Jeltje Risselada 24 jaar. Gehuwd: Jetze Valkema, 20 jaar en Wietske v.d. Draai, 20 jaar; Stephanus Geboren: Thijs, zv Anne Groen en Doetje Dijkstra, van Uitwellingerga; Wilma, dv Douwe Wijnja en Jeltje de Jong, van Oudega; Harmke Elisabeth, dv Jan Hoogland en Wietske Postma van Oppenhuizen; Klasina Catharina, dv Tjerk de Zwart en Beentje v. d. Werff, van Oppenhuizen; Age, zv Jan Koudenburg en Pietje Jeltje Wijnia, van Oosthem; Ette Piet, zv Piet Sik- kes en IJtje Mulder van Woudsend; Jantje, dv Durk de Jager en Fokje Fopma van Oppenhuizen. Gehuwd: Catharinus Jacob Nagelhout, 23 jaar te Woudsend en Hotske IJnte- ma, 24 jaar te Jutrijp; Barend ten Ha ve, 25 jaar te Zwolle en Jetske de Vries, 24 jaar te Woudsend. Overleden: geen. ook haast niet anders. Eeltsje de Vries, kalm maar hij hééft het in z’n hoofd. Verbeek, één en al levendig, met de woorden maar voor het grijpen, bij uitstek de spreker van de klub. A. Nooitgedacht, een rijzige gestalte, be rekend en zakelijk, penningmeester in de klasse uitmuntend. Joop v.d. Woude, een gedienstig man, gemakkelijk in de omgang met anderen. De heer Kootje, Ijlster import van de goede soort, de helpende hand biedend waar dat maar even mogelijk is. Ons schoot te binnen die éérste „ouden- van-dagen” reizen. Een heel ander ge zelschap, maar óók in een heel andere tijd. We herinneren ons nog dat toen de dames aan de koffie-maaltijd zaten met de mantel aan en de hoed op en het heeft nogal moeite gekost dit on gedaan te krijgen. Toen nog al eens, nog vóór ze hun autonummer wisten: denk er even om, ik wil niet bij die en die in de auto. Dat alles nu ver leden tijd, voor iedereen nu: anno 1971. We zagen bijv, een vijf en zestiger, ja in werkelijkheid een vijf en zestiger, ook al met bakkebaardjes, hypermo dern, we zagen een medereizigster en dan weet elk wel zo ongeveer het aantal kruisjes die ze op de rug draagt nog een bloem in volle bloei, we zagen och te veel noemen. Tijdens de koffie-maaltijd noemde heer Verbeek het dankte in de eerste plaats de burgerij van IJlst voor de royale hand waar mee deze keer was gegeven. Alles wordt steeds duurder, onze burgers hebben getoond dit te beseffen. Ook de chauffeurs, waaronder burgemeester Mumsen, die daarmee aantoont reeds Ulster te zijn applaus hartelijk dank voor uw spontane medewerking. We hebben deze middag veel van Friesland gezien en Friesland is mooi! Volgend jaar gaan we hopelijk opnieuw samen op stap, aldus deze spreker. Ook werd dank gezegd aan de EHBO van IJlst, vertegenwoordigd door me vrouw Buwalda-Wildschut en de heer Kapelle, als vervangers voor dokter Sietsma. Vervolgens kwam het derde vervolg; op naar Bolsward, café de „Groene Weide”. Wie dacht dat de be jaarden aan 't eind van hun krachten waren voor die dag, kwam al gauw tot andere denkbeelden. Na een „slok je”, dat er bij elk als koek in ging, kwam eerst de heer I. Kuipers los en onder zijn leiding werd het één groot zangkoor!Als tweede meldde de heer F. v.d. Woude zich, optredend als spreekbuis voor alle deelnemers (-sters). Deze ex-voorzitter van de kommissie releveerde de reis in korte trekken, dankte de organisatoren voor hun overleg tot dit resultaat te komen en kwam tot de einduitspraak: Fries land is mooi houen zo, Ulsters heb ben royaal gegeven houen zo, deze tocht is voor de bejaarden een mid dag waarna ar wordt uitgezien -hou en zo! Nog een woord van dank voor allen en aan allen van de kant van de kom missie. Er komt beweging in de benen! Wit haar en een witte pet, gave en minder gave benen, alles raakt van de grond! Zelfs het jonge bedienend personeel kijkt ietwat verbaasd toe. De „nocht” zat er geworteld in, meermalen moest gemaand worden weer naar de auto’s te gaan! De laatste étappe Bolsward- Ulst was gauw genomen, muziekkorps en drumband stonden present. Het ein de van een heel mooi „samen op reis”. Fr. Geboren: Eric-Nico, zv Tjerk Durk Tack en Selie Douma; Akke, dv Fok- ke Bootsma en Rimke Vink, van Lem mer; Keimpe Jan, zv Lukkes en Antje van Dijk, van Steggerda; Derk Erik, zv Gerrit Postma en Geertruida de Kruif; Kes, zv Paul Kroner en Louise de Jong; Fémke Rixt, dv Martin Pier- sma en Jantje Poepjes, van Heeren- veen; Wiepkje Foekje, dv Taeke de Haan én Baitske Visser; Jitske, dv Jitse Wiersma en Henderika Maria Schriever; Anne, zv Tjeerd Stoker en Maaike Jantje Kuperus, van Lippen huizen; Hendrik, zv Jakob Mulder en Grietje Veltman, van Balk; Alice Ja net, dv Johan Hendrik Voerman en II- bina Kundina v.d. Laan; Jaap Jelle, Afgelopen woensdag was het dan weer zo ver. Voor de zoveelste keer gingen de „oudsten van de stad IJlst” geza menlijk weer de poort uit, niet om te beraadslagen, maar om kommissie- beraadslagingen in praktijk te brengen. Er zat stemming in de ploeg. Het Ulster kwartiertje werd door sommi ge chauffeurs breed-uit in acht geno men, maar het moment kwam dat de heer Verbeek zijn stem door de micro foon liet rollen. Er kon gestart worden. Een fikse bui tussen Akkrum en Hee- renveen deed geen kwaad; aangekomen in Oranjewoud was de zon er ook weer om verder niet meer verstek te laten gaan. Het lokaaltje voor ont vangst waar thee gedronken werd be vredigde ons persoonlijk niet helemaal het deed wat hok-achtig aan. Opgekik kerd ging het gezelschap verder, rich ting Gaasterland tot de vijver, midden in de Oude Mirdumer bossen. De uit gestippelde route door o.m. de „Bre mer Wildernis” liet zien dat de kom missie zorg had besteed aan de tocht en dat er in Gaasterland inderdaad fraaie plekjes te vinden zijn. Hierna was 't instappen geblazen voor ’t vervolg van de reis: ’t Mirnserklif, Hemelum, Koudum, Hindelopen, langs de oude zeedijk naar Makkum, waar de „Holle Poarte” de reizigers opving. De koffietafel die hier klaar stond in een comfortabel onder-dak was up-to- date. Er werd heerlijk gegeten en ge- zeHig gepraat. Het stond toen al vast dat de opzet van deze middag geslaagd was. En het geheel even overziende, kwamen we tot de konklusie: dat kén ^voon nm bh ombtbuu Wilhelmus Maria Janssen, 27 jaar en Tity Kuipers, 22 jaar. Overleden: Taeke Visser, 68 jaar, ev Fetje Bantema, van IJlst; Brechtje Dijkstra, 73 jaar, ev Pieter Tiersma, van Scharnegoutum; Hieltje de Boer, 79 jaar, ev Ruurdje Haanstra, van Schettens; Watte Boersma, 78 jaar, ev, Trijntje Bok; Baukje Bargeus, 54 jaar, ev Jacob van Houten; Akke v.d. Velde, 64 jaar, ev Karst Kooijstra, van Koufurderrige. Zaterdagavond vond om een uur of negen op de kruising Leeuwarderweg- Boeierstraat een aanrijding plaats tus sen een personenauto, bestuurd door de 57-jarige J. de V. uit Zaandam en een personenuto bestuurd door de 21- jarige S. H. uit Tjalhuizum. De V. kwam uit de Boeierstraat en verleen de geen voorrang aan H. Beide auto’s werden vrij ernstig beschadigd. naar de mening van B. en W. aanbe veling de redactie van deze bepaling te herzien.. In 1962 was de aanleiding tot het in het leven roepen van deze bepaling gele gen in het feit, dat onbewoonbaar ver klaarde of uit andere hoofde voor be woning ongeschikte huizen of andere gebouwen en getimmerten plegen te worden aangekocht en in gebruik ge nomen als tweede woning. Thans doet zich echter verschijnsel voor dat wo ningen, die nog wel voor bewoning zijn bestemd, als tweede woningen worden verkocht en in gebruik genomen. Door een dergelijke gang van zaken wordt ’t gemeentelijk beleid betreffende de volkshuisvesting en de verdere recrea tieve ontwikkeUng doorkruist. Met na me is het gebruiken van woningen en andere gebouwen als zogenaamde re creatieverblijven in de bebouwde kom men van de dorpen een aangelegenheid die de gemeenteraad niet onverschillig kan laten. Immers de kwaliteit en kwantiteit van het woningareaal is in Wymbritseradeel dusdanig, dat elke in goede staat verkerende woning binnen de bebouwde kom obk ten dienste van de volkshuisvesting moet blijven. B. en W. stellen de raad voor een aan gepast artikel aan de Algemene Politie Verordening toe te voegen. In de vlaggemast, welke een kado van de Koninklijke Marine en de Marine Luchtvaartdienst is, werd daarna door de heer Maas de vlag van meente Gaasterland gehesen. DEMONSTRATIES Op deze feestelijke middag was hoogtepunt ongetwijfeld de demonstra- die reeds voor de vierde keer naar Sneek komen. Tenslotte de derde groep James Wood High School Chorus uit Winchester, bestaande uit 30 geselec teerde zangers en zangeressen, bezoekt Sneek van 27 tot 29 juli en geeft een gratis concert, in samenwerking met „De kleine Cantorij” uit Leeuwarden, op woensdagavond 28 juli in het Ami- citia theater. Sneek is weer de enige plaats in Nederland die door deze uit stekende korpsen en koren wordt be zocht. Verder treden de Amerikaanse gasten nog op in Oostenrijk, Italië, Monaco, Frankrijk, Engeland, Luxem burg en Denemarken. Burgemeester H. L. Sixma baron Van Heemstra, van de gemeente Gaaster land, richtte als eerste een woordje tot de genodigden, waarin hij ondermeer zei er erg mee ingenomen te zijn dat vice-admiraal Maas de moeite had ge nomen aanwezig te zijn en bovendien bereid was de opening te verrichten. „U, zo sprak de burgemeester tot de heer Maas, hebt zo vaak de verant woordelijkheid gedragen een schip vei lig de haven binnen te krijgen, daarom hoop ik dat deze opening geen gewone maar een bijzondere handeling voor u mag zijn. De gemeente Gaasterland, zo vervolgde burgemeester Van Heem stra, staat wijd en zijd bekend om z’n bossen, maar ook wat de watersport betreft zal Gaasterland in de toekomst een omvangrijke accommodatie bieden, jachthaven „Lutsmond” is hier één van”. De gemeentelijke haven is tot stand gekomen in samenwerking met de ruil- verkavelingscommissie, cultuur en re creatie, Heidemij., de technische dienst van de gemeente, secretarie, Staats bosbeheer, welke voor de aanplanting zorgde, K.N.W.B., Provinciale Water staat welke de zorg droeg voor het uitbaggeren van de toegang naar het Slotermeer, Buitenstee de buren van de jachthaven, Woningcommissie en het aannemersbedrijf Schouwen Duive- land. 183 LIGVAKKEN De nieuwe jachthaven heeft in totaal 183 ligvakken, daarnaast nog twintig Jollensteigers. Een ruime parkeer plaats, douches en toiletten volmaken het geheel. Vanaf de jachthaven heeft men een prachtig uitzicht op het Slo termeer, men kan de haven bovendien gemakkelijk vanaf het meer binnen varen. Vice-admiraal Maas, die in Gaasterland alom bekendheid geniet omdat hij hier z’n tweede woning heeft, was blij de eer te hebben ge kregen de opening te verrichten en ver der, dat de Koninklijke Marine bij zonder is geinterreseerd in de water sport, daarom deed het hem een dub bel plezier hier te zijn. In de vlaggemast, Door een aantal kikvorsmannen van de Koninklijke Marine het bevel te ge ven de balk, die voor de ingang van de nieuwe haven dreef, te verwijderen, opende vice-admiraal J. B. M. J. Maas, bevelhebber der zeestrijdkrachten en tevens chef van de Marinestaf, de jachthaven „Lutsmond” aan het Slo termeer. ADMINISTRATIE; Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233. 5169 Kantooruren, maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241 Gironummer 932130 REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g 3119 L. Jellema. redakteur

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1