Fan de jister yn it netgers snekeRWkoerier ilillliii STADSFEESTEN IJLST Antwoord B. en W. Wymbritseradeel op vragen raadslid R. Heeringa inzake gymnastlokaal Scharnegoutum de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van IJLST Voorzitter Friese C.B.T.B., T. Tolman bij opening Chr. L.H.N.O.-school: Raadslid R. Tuinstra stelt vragen over ligplaatsen aan B. en W. van Sneek llll i'i'ï' gaHKM Geslaagd Scheuring in vrijgemaakt Gereformeerde Kerk te Sneek Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o De heer T. Tolman heeft vanmiddag in z’n kwaliteit als voor zitter van de Friese Christelijke Boeren- en Tuindersbond de spiksplinternieuwe school voor Christelijk lager huishoud- en nijverheidsonderwijs aan het Kaatsland geopend. WSNEEKER NIEUWSBLAD I Sport voor Sport en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD V SNEEKER NIEUWSBLAD VERZORGINGSCENTRUM de Verschijnt: maandags en donderdags. DONDERDAG 24 JUNI 1971 126e JAARGANG No. 50 Een pauw verkoos de vrijheid. Zaterdag schoot onze fotograaf dit plaatje van een pauw gezeten op het dak van het pand Leeuwarderweg 77. Het dier zocht de warmte van de schoorsteen op. De pauw i* waarschijnlijk afkomstig uit het Kon. Wilhelminapark aan de Bolswarderweg. (foto studio Ger Dijs) Geslaagd aan de E.T.S. te Amsterdam voor Meet en Regeltechniek onze stad genoot de heer Sj. T. W. Rolsma. idem en dan ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5.00 per half /aar ibij vooruitbetaling Postabonnementen 7.00 per half laar fbij vooruitbetaling FOTOREDAKT1E 'Studio Ger Oys-Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebnnk Telefoon 05150-5323 Deze plechtigheid vond plaats in de Christelijke M.T.S. aan Het Perk, waar een groot aantal genodigden de heer Tolman hoorden zeggen: Een vergelij king tussen de oude en de nieuwe situatie doet ons denken aan de Friese zegs wijze „Fan de jister yn it neigêrs”. Zo is het. „Men zal, aldus de Friese CBTB- voorzitter het oude gebouw Lemmerweg 3, in de volksmond nog steeds café Bokma, met vreugde verlaten. Het zal, althans in dit verband, niemand enige moeite kosten „Bokma” vaarwel te zeggen”. Donderdag 1, vrijdag 2 en zaterdag 3 Woensdagmiddag houdt de voetbalver- juli; dat zijn de dagen waarop dit jaar de Stadsfeesten in Ijlst plaatsvin den. Het bestuur van de gelijknamige vereniging heeft een programma in el kaar gezet, waaruit blykt dat er - on getwijfeld - voor „elk wat wils” bij is. De versiering van de stad wordt aan de inwoners van Ijlst zelf overgelaten, omdat, aldus het bestuur, „het ónmo gelijk is voor de vereniging in iedere straat iets aan te brengen”. voorzien? De ondervinding heeft ge leerd, dat de tekst op deze borden verwarrend werkt. 3. Zijn b. en w. met mij van mening dat er nog andere maatregelen moe ten worden getroffen om de opvang van toeristen te bevorderen? Zou het dan ook mogelijk zijn om die schepen welke niet meer doelmatig aan het vrachtvervoer deelnemen en vrij langdurig de kaden van de stadsgrachten bezet houden geduren de de zomermaanden naar een an dere ligplaats te verwijzen, b.v. in de industriehaven aan de Houke- sloot? Het gaat hier om de schepen aan de Bothniakade, Rienk Bocke- makade, Harinxmakade en de Woud- vaartkade, sommigen zijn niet eens bewoond en zijn te koop. Verder zou ik uw college willen ver zoeken op korte termijn het aanleggen te verbieden bij het Burgemeester de Hooppark. Zoals ik reeds op de raads vergadering van 16 maart j.l. opmerk te liggen hier vrij vaak grote kruisers die het uitzicht aan de op de banken rustende wandelaars ontnemen. Mag ik u verzoeken mijn schrijven op de eerstvolgende raadsvergadering in behandeling te willen nemen met het oog op het naderende hoogseizoen. HIBUW8 KM ADVMKTBMTISBLAD^ ^VOOB 8NKEK BN OM8TBBKBM 0«l.l..l 0-,..a 4. IHHX, VtHHITStlAStEl 111IT fiSXXSSÏ.: IHUKHKWW Het raadslid R. Tuinstra (PvdA) heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van b. en w. van Sneek. De inhoud van het schrijven luidt: Na bijna acht jaar onderwijs in het gebouw aan de Lemmerweg, waar, zo als men in ons blad van 11 februari dit jaar heeft kunnen vernemen, op 15 januari 1964 gestart werd, vindt dan nu de verhuizing plaats. Oktober 1969 werd met de nieuwbouwwerk- zaamheden een begin gemaakt; dezer dagen werd de zaak afgerond. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren, maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247 Gironummer 932730 In dit verband wilde deze spreker „voor Sneek graag een lans breker, zon der daarbij voorbij te gaan aan de ADVERTENTIETARIEVEN. 17 cent per mm. ingezonden mededelingen lubbe. larie/ Bij kontrakt lagere mm-prijs UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ten in deze straten. Iets nieuwes in IJlst is een gezamenlijke „zeskamp”, waarmee vrijdag om half negen ’s morgens van start wordt ge gaan. Deze „zeskamp” is voor de la- gere-schooljeugd. De volksspelen wor den ’s middags gehouden en wel op het voetbalterrein. Als het weer meewerkt, is er ’s avonds, vrijdag dus, in de open lucht bij het sportterrein een optreden van het gezelschap „De Tiroler Alpen rozen Kapell”, bekend van onder meer de Recreana. Over de Oostelijke Dij gracht, achter de houtstekken van de N.V. Nooitge- dacht, gaan zaterdagmiddag om half twee de fierljeppers het tegen elkaar opnemen. Hieraan zullen volgens het bestuur veel bekenden meedoen. De prijsuitreiking - in het „Mienskipshüs” - is gepland om ongeveer vijf uur. In dit zelfde „Mienskipshüs” komt ’s a- vonds een einde aan de Stadsfeesten IJlst, en wel tijdens een groot bal, waarbij het combo „Joop Vanderheij- de” de muziek voor haar rekening neemt. uur resp. 155,186,90, 206,20 en 234,30 al naar gelang de vloer oppervlakte. Men gaat hierbij uit van een gebruiksduur van veertig wekelijk se klokuren. Voor gymnastieklokalen met een algemeen karakter (bv. ver enigingsgebouwen, dorpshuizen) geldt dezelfde regeling, met deze beperking dat dan ook ten aanzien van de kapi- taalslastenbijdrage van een vergoeding per klokuur wordt uitgegaan. LOZE KREET De opvatting, dat B. en W. zich ten aanzien van het bouwen van een gym nastieklokaal te Scharnegoutum niet positief zouden hebben opgesteld, zoals voorkomt in de „Doarpsomropper fan Skearnegoutum” is niet juist. De uit spraak in hetzelfde blad, dat het col lege de sportstichting te Scharnegou tum in de besprekingen had moeten betrekken, als vorm van inspraak, is niet meer dan een loze kreet. Aan de orde was een aanvraag ex artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 van het schoolbestuur. Van de sportstichting is in deze geen enkel initiatief uitgegaan. „Een school op dit onderwijsgebied met 251 leerlingen is geen kleinigheid. Daarvoor moet ruimte zijn”, consta teerde de heer Tolman. „De visie van de C.B.T.B., die vanouds de zorg aanvaart voor het agrarisch onderwijs en het voormalige landbouwhuishoud- onderwijs, blijkt niet zo onjuist te zijn geweest om vanaf het begin te streven naar een school met twaalf leslokalen. Dit is juist voldoende voor het huidige leerlingental. Welnu, het zijn er acht geworden en een tikkeltje oneerbiedig uitgedrukt is deze school voor zoveel leerlingen een mini-mini geval”. Toch mogen we, zo zei de heer Tolman blij en dankbaar zijn. KWALITEIT VAN ’T ONDERWIJS De C.B.T.B.-zegsman complimenteerde de directrice mejuffrouw E. Visser en Het raadslid R. Heeringa heeft d.d. 15 juni schriftelijke vragen gesteld aan burgemeester en wethouders van Wymbritseradeel inzake het gymna stieklokaal te Scharnegoutum. Het col lege heeft eveneens schriftelijk op de ze vragen geantwoord. B. en W. zeggen hierin dat het bestuur van de bijzondere school te Scharne goutum op grond van artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 medewer king verzocht voor de bouw van een gymnastieklokaal zonder meer. Hoe wel B. en W. het schoolbestuur in overweging hebben gegeven het ver zoek in te trekken, was de bereidheid hiertoe niet aanwezig, ook niet nadat een bespreking tussen het schoolbe stuur, de kerkvoogdij en het college had plaats gehad. Aangezien het schooolbestuur de wettelijke procedure had geopend en een termijn van vier maanden geldt binnen welke moet zijn beslist, moest in de raadsvergadering van 28 mei j.l. een besluit worden ge nomen. Zou namelijk vóór 8 juni j.l. geen beslissing zijn genomen, dan wordt krachtens de wet de gevraagde medewerking geacht te zijn verleend. De achtergrond hierbij is geweest, dat de kerkvoogdij van de Ned. Herv. ge meente te Scharnegoutum al jarenlang het gebouw „Elim” exploiteert en dat dit gebouw ook al lange tijd voor het gymnastiekonderwijs door het school bestuur wordt gebruikt. Er bestaan plannen om „Elim” uit te breiden en te moderniseren. Het schoolbestuur heeft in het vooroverleg wel gesteld, dat de gevraagde medewerking in principe werd gevraagd en dat een medegebruik van „Elim” daarom niet uitgesloten was, maar vroeg in het verzoek medewerking voor de bouw van een lokaal voor het onderwijs in de lichamelijke oefening en zo nodig voor het ter beschikking komen van de bouwgrond voor een dergelijk lo- ':aal. Wanneer dit verzoek zou zijn in- gewilligd, zou de keuze welke oplos sing er zou komen aan het schoolbe stuur zijn en dat achten B. en W. in de gegeven situatie niet aanvaardbaar. Tegenover de kerkvoogdij, die het ge bouw „Elim” exploiteert en o.a. heeft ingericht en beschikbaar gesteld voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ning en voor de gemeente, die in de inrichtingskosten heeft gesubsidieerd, zou dit in de gegeven omstandigheden niet behoorlijk zijn. De kerkvoogdij zal de gelegenheid moeten hebben haar plannen op tafel te leggen. Het school bestuur en de gemeente zullen dan hun oordeel moeten kunnen geven, aldus B. en W. van Wymbritseradeel. Gezien deze situatie en in verband met het feit, dat het schoolbestuur nog altijd de beschikking heeft over een lokaliteit voor gymnastiekonderwijs hebben b. en w. op formele gronden geadviseerd het verzoek van het schoolbestuur niet ont vankelijk te verklaren. Dit houdt in, dat op de zaak zelf niet behoefde te worden ingegaan en dat het schoolbe stuur, bij gewijzigde omstandigheden, op de zaak kan terugkomen. BEPALINGEN De bepalingen van de Lager-onderwijs wet 1920 brengen met zich mede, dat nauwkeurig is aangegeven wanneer de gevraagde medewerking al dan niet moet worden verleend. Een afwegen op grond van cijfermateriaal is geen wet telijk criterium en behoort dus bij de beoordeling van een verzoek ex art. 72 der L.O. wet 1920 derhalve niet die Een dag vóór de feesten, volgende week woensdag 30 juni dus, wordt op de overkluizing het Lunapark opgebouwd. Dit gebeurt ’s middags, terwijl ’s avonds door de gezamenlijke winkeliers langs de Ee een braderie gehouden zal wor- gevóeligheden welke met het element van een evenwichtige spreiding samen hangen. Zoveel mogelijk meisjes moe ten we in de gelegenheid stellen om het verlangde - christelijke - M.H.N.O. op goed bereikbare afstand te kunnen vol gen. Daarbij speelt de vestigingsplaats een belangrijke rol en ik vind dat het verzorgingscentrum Sneek in deze re gio hoge ogen kan en mag gooien”. Waar het gaat om de opleiding van toekomstige verpleegkundigen wordt er in de wereld van het ziekenhuiswezen gedacht aan een nauwe samenwerking met het M.H.N.O. en het Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs. Welnu, naar de heer Tolman meende ligt hier een dankbaar werkterrein voor het huishoudonderwijs en tevens een enorm potentieel, wat ertoe zou kunnen lei den dat in deze regio niet één maar twee christelijke huishoudscholen zich met de opleidingen in deze sektor zou den bezighouden. In de vrijgemaakt Gereformeerde kerk te Sneek is een scheuring ontstaan. De kerkeraad stond achter de besluiten van de generale synode van Hoogeveen, maar een aantal leden van de gemeen te niet. Zij drongen er bij de kerke raad op aan het contact met de bui ten het verband gestelde kerken te be waren. De kerkeraad meende dit niet te moeten doen. De bezwaarden hebben daarop besloten zich te voegen bij de buiten het verband staande vrijge maakt Gereformeerde kerk te Heeren- veen. Het correspondentieadres voor Sneek is: J. C. M. van ’t Veer, Kaats land 166, telefoon 05150-5670. De aflevering van „Sport voor Sport” I op zaterdag 26 juni bevat tussen 19.45- 20.00 uur twee nabeschouwingen: één i van de roeiwedstrijden om de Konin- klijke-Holland-Beker en één van het Scholten-Honing-Damtoernooi. Deze beide onderwerpen komen ook uitgebreid aan de orde in de uitzen ding op zondag 27 juni die om half zeven begint. „Sport voor Sport” zal verder bestaan uit «en aantal aktuele sportbij dragen. Enkele jaren terug zijn er voorzienin gen getroffen ten behoeve van de op vang voor watersporttoeristen, t.w. aan het Gangboord, het Zomerrak, de Wes- tersingel en het Hoogend. Tot op heden worden practisch alle plaatsen bezet gehouden door z.g. langparkeerders. Vooral in de Westersingel is het voor de toeristen moeilijk een aanlegplaats te krijgen. Sommige bewoners aldaar en elders uit de stad of omgeving hou den hier soms meer dan twee plaat sen bezet en spannen een touw tussen de palen als men uitvaart, hierdoor verkeert menig toerist in de mening dat dit vaste ligplaatsen zijn. Naar aanleiding van deze situatie wil ik uw college de volgende vragen stellen: 1. Welke maatregelen denken b. en w. te nemen om te voorkomen dat de ze plaatsen, welke bestemd zijn voor de toeristen en bedoeld zijn voor kort parkeren, steeds bezet blijven. 2. Zijn b. en w. van plan hier weer net als voorgaande jaren borden te plaatsen en is het ook mogelijk de ze borden van een andere tekst te Te Rotterdam slaagde vor de akte N XX en K. en O. onze stadgenote me juffrouw Froukje Bron. den. Tegelijkertijd is er een verkoop van rariteiten en een antiekmarkt. eniging IJ.V.C. een welpentournooi en 's avonds zet de zelfde vereniging een gezelligheids-puzzeltocht op touw. De start, finish zowel als de prijsuitrei king is in het clubhuis van IJ.V.C. Wat de versiering van de straten betreft, de vereniging Stadsfeesten IJlst heeft voor de fraaist versierde straten geld prijzen klaar staan. Zij adviseert dins dag al de versieringen aan te brengen. Maar nu de stadsfeesten zelf. Wel, donderdag 1 juli is er ’s avonds, te beginnen om 7 uur, de traditionele ringrijderij in Friese sjezen om de gouden zweep, die dit jaar door de Bondsspaarbank is afgestaan. De Ee- en Galamagraeht zijn tijdens dit eve nement, waarbij ruiters ook van de partij zullen zijn, afgesloten. Net als vorig jaar is de voorverkoop van kaar- Tijdens de vorige week in Den Haag gehouden examens van de Vakschool voor Fotografie slaagde onze stadge noot de heer Nico Teernstra werk zaam bij fotohandel Van der Meulen voor het dipli ma „reportage-foto- graaf”. meter, 180 vierkante bij idem van de staf „die in zulke moeilijke om standigheden toch bizonder redelijke resultaten met de leerlingen bereikt hadden”. Hij vertelde erg blij te zijn dat de huishoudschool in Sneek nu over de materiële voorzieningen kan beschikken om de kwaliteit van het on derwijs te verhogen. „Hier worden thans deskundige leraressen en leraren in staat gesteld om met gebruikma king van de meest moderne outillage onderwijs te geven, dat aansluit bij de aard en aanleg van jonge mensen”. Volgens de heer Tolman „doen we er goed aan om met de verschil lende geaardheid en aanleg reke ning te houden en positief bezig zijn om gaven en krachten te ontwikke len met inzet van alle krachten”. Een opleiding voor individueel huis houd- en nijverheidsonderwijs is dan ook, naar hij zei, even zinvol en waardevol als de vervolgoplei ding als inrichtingsassistente, kin- derverzorgster en dergelijke. „Een en ander neemt niet weg dat ons bestuur er voor behoort te ijveren om een centraal gelegen huishoudschool als hier zo volledig mogelijk toe te rusten. Ik reken hiertoe niet alleen het L. H.N.O., maar ook opleidingen in het kader van het M.H.N.O. Er is een schreeuwend tekort aan liefdevolle hulp in de verzorgende sector en het is, naar de heer Tolman dacht, zonder meer een prachtige zaak wanneer on ze meisjes zich bereid tonen in de sek- toren van verpleging en verzorging hun beste krachten te besteden. Het ziet er naar uit dat deze bereidheid bij de meisjes op het platteland het grootst is. De doorstroming vanuit het L.H.N.O. naar het M.H.N.O. is in de typische plattelandsgemeenten veel groter dan in de steden”. Met het oog daarop vond de heer Tolman het zeer gerecht vaardigd dat bij de spreiding van het M. H.N.O. de huishoudscholen op dat platteland /volledig toegerust worden. rol te spelen, die de heer Heeringa kennelijk op het oog heeft. Bij de bouw van een gymnastieklokaal met gelden van de gemeente ontvangt de gemeen te uit ’s rijks kas als bijdrage in de kapitaalslasten bij ingebruikneming in 1971 11.770,bij een vloeroppervlak te t.e.m. 90 vierkante meter, 21.830,bij idem t.e.m. 160 vier kante meter, 29.380,bij t.e.m. 180 vierkante meter 38.620,— bij idem van meer 180 vierkante meter. In de exploitatie kosten zal worden ontvangen per klok- REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g 3779 L. Jellema. redakteur KïfeiSWsfcaiu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1