en SNEKERwa KOERIER KANTONGERECHT SNEEK zomerse zaterdagavondsymf onie Er is 'n parel aan onze onderwijskroon toegevoegd „Razende Roeland" mag drie maanden niet meer rijden BOND VAN DIENSTPLICH TIGEN TREEDT ONDEMOCRATISCH OP Harmonische samenwerking tussen „Stedelijk Muziekcorps Sneek" en „Het Frysk Orkest" resulteerde in een unieke de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A D EEL IJLST fH Officieel Orgaan van Voorlichtingsambtenaar majoor Corduwener: Burgemeester Van Haersma Buma na officiële opening Chr. L.H.N.O.: Vandalisme opgehelderd Friesland op de T.V. Gemeentelijke school voor M.E.A.O. Heerenveen WSNEEKER NIEUWSBLAD Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SB ■BE f SNEEKER NIEUWSBLAD HIMUWWM ADVMKTKMTIIM.AD^ «pOOB 8NBKK SN OM BT HM SN (Foto Julius van Dijk) echt heer b.g.g Verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 28 JUNI 1971 126ste JAARGANG NO. 51 Een concert in de stijl dat in de bijna volle Sneker Sporthal plaatsvond ontstond door de grote mate van vriendschappelijke samenwer king tussen het Stedelijk Muziekkorps Sneek en haar oud-dirigent Jo Diede- ren, wiens wens het was nog eens gezamenlijk te concerteren met het Frysk Orkest waarvan de heer Diederen concertmeester is. Of het nu een wereld-, landelijke- of provinciale première is weten we niet maar voor Sneek was het dit wel en het resultaat is van dien aard dat het voor herhaling vatbaar is. Een Frysk Orkest - in midi gestoken en met een dirigent welke tevens confe rencier was en dat naar z’n Limburgse volksaard nog leuk en vlot deed ook. FOTOREDAKT1E; ’Studio Ger Dys Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrmk Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar fbij vooruitbetaling Postabonnementen f 7.00 per hall laar <b%j vooruitbetaling I Majoor Corduwener, voorlichtingsambtenaar van het ministerie van defensie noemde vrijdagavond in de benedenzaal van De Meerpaal tijdens de als voor lichtingsavond over militaire dienst aangekondigde bijeenkomst, het optreden van de Bond van Dienstplichtigen ondemocratisch. „Deze bond bestaat uit een massa, die anoniem wil blijven. Ik vind zoiets een laffe streek”, zo zei hij ter verduidelijking. „Het is een bizondere gebeurtenis als er een huishoudschool wordt geopend, ja zelfs een gezellige gebeurtenis. Ik heb de neiging behalve het schoolbestuur en alle andere betrokkenen ook me zelf te feliciteren. Dit is een hoogtepunt in een schoolleven; hiermee is er een parel aan onze onderwijskroon toege voegd”. Dit zei burgemeester B. van Haersma Buma donderdagmiddag in de aula van de Chr. M.T.Salwaar de openingsplechtigheid van de Chr. Lagere Huishoud- en Nijverheidsschool net had plaatsgevonden. Dat gebeurde door de heer T. Tolman, voorzitter van de Friese C.B T.B., welke bond de zorg draagt voor dit soort onderwijs. zijn toespraak u dit als een dat er punt S5; komt men als onderwijzer dan sowieso niet meer voor de klas, wilde hij weten. Precies kon de voor lichtingsambtenaar deze materie niet uit de doeken doen. Wel achtte hij, wan neer ’t zo zou zijn, dit principieel on juist. In ons blad van maandag 21 juni j.l. heeft men kunnen lezen dat verschil lende jonge boompjes, staande aan de Zuid-Westhoekweg aan het begin van uit Sneek, door onbekenden waren ver nield. Ook waren enige auto’s in Sneek beschadigd. Door samenwerking van de Rijkspolitie te IJIst en de gemeen telijke politie te Sneek is men de da ders van deze vernielingen op het spoor gekomen. Het bleken twee Ulster jon gemannen te zijn, J. G. en S. F. die na veel bier te hebben gedronken tot deze daden meenden te moeten over gaan. Proces-verbaal is opgemaakt. «*5 ofii.i.,1 i. «.«Hi.. smuk. WTNiinmutm uur axwsï- CEES HORDIJK CLARINETSOLIST Dat de heer Hordijk niet alleen raad weet met de voorzittershamer maar ook met de clarinet bewees zijn fraaie uit voering van Mozart’s Klarinet Konzert in A-dur daarbij begeleid door ’t Frysk Orkest. Een warm en welverdiende ova tie was zijn beloning waarvan hij in vriendelijke woorden iets overdeed aan de orkestleden met wie hij zo prettig had gerepeteerd. Het repertoire van het Frysk Orkest was opzettelijk wat in de lichte stijl ge houden en in dit kader paste dan ook zeer goed de Ouverture Wilhelm Teil van Rossini. Muziek die in het gehoor ligt en die naar we hopen enige good will heeft gekweekt voor de concerten die dit orkest ook in het komende win terseizoen in het Amicitia Theater hoopt te geven. Met de Fatinitza-Mars van Frans von Suppé werd het serieu ze deel voor de pauze afgesloten. Na dit officiële gedeelte toog het ge zelschap naar het Kaatsland, waar voor de nieuwe school een groot aan tal leerlingen, nadat zes signaalblazers van Advendo-senioren vanaf het dak de aandacht hadden getrokken, al klaar stonden, om naar binnen te gaan. Daar aangekomen, werden, terwijl de belangstellenden naar binnen schuifel den, enkele liederen gezongen. Weldra kon een ieder beamen, dat inderdaad hier van een aanzienlijke verbetering sprake is. Het is een juweel van een school, als u ’t ons vraagt. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan>huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o ADV ERTENTIE7 AR1EV EN 17 cent ver mm, ingezonden mededelingen dubbe. tarief Bij kontrakt lagere mrn-prijs „Deze school vervult een belangrijke functie, in Sneek zowel als de wijde omgeving. Ik hoop, zo eindigde de heer Van Haersma Buma tot de volle zaal, dat start ziet, en verder, FRIESLAND-VIESLAND De 21-jarige tractorchauffeur Ymke de J. uit Uitwellingerga storte op 19 maart dit jaar afval in de berm van het Prinses Margrietkanaal en werd daarbij op heterdaad betrapt. De J. was niet verschenen op de zitting, even min als zijn werkgever, de 27-jarige Marten A., houder van een loonbedrijf in Uitwellingerga, die ten laste gelegd werd de vuilstorting te hebben uitge lokt. „Friesland-Viesland, nou daar hebben deze twee aardig aan meege werkt” zei mr. Bueno, die resp. geld boetes van 50,en 75,vorder de. Het vonnis was conform. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.u ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231,, 1,235, 221,7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779 L. Jellema, redakteur Tijdens een bizonder korte zitting van het Kantongerecht Sneek werd de 26- jarige calculator Geert v.d. P. uit Kimswerd vrijdagmorgen bij verstek veroordeeld tot betaling van een boete van 150,en drie maanden onvoor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. V. d. P. had op rijksweg 43 een inhaalmanoevre uitgevoerd, waar- tjjdens de tegenligger zowel als de wagen die ingehaald werd moest uit wijken om een botsing te voorkomen. De NCRV verzorgt op Nederland 1 te levisie een uitzending over Friesland in het kader van het bezoek dat 25 radio reporters uit Europa, onder auspiciën van NBT en NCRV op 12 en 13 mei brachten aan Friesland en waarbij de provinciale Friese VW als gastheer fungeerde. Te zien zullen zijn de aan komst van de boot bij Driewegsluis, het fierljeppen te Hemelum en de ont vangst te Hindelopen. De uitzending zal plaats vinden op 9 juli a.s. ’s avonds om tien uur. HARMONIE EN SYMFONIE TEZAMEN Naast de Slag bij Waterloo is de „Ouverture 1812” van Tsjaikowski één van de grote spektakelstukken die oor logsgeweld trachtten uit te beelden of te verklanken. De toehoorders komen bij „1812” ruim aan hun trekken maar in de uitvoering van korps én orkest wel in bijzondere mate en vooral in het slot waarin een slagwerk van 8 mensen zich uitleeft met trommels, klokken en zelfs pistolen. Een slot, dat op verzoek werd gebiseerd. Er was een leuk kon- takt tussen uitvoerenden en het publiek dat was ontstaan door de leuke confe rences die Jo Diederen steeds tussen de nummers hield en waarin hij zelfs z’n aanwezige vader nog betrok en waarbij hij liet doorschemeren uit welk TE WEINIG MOGELIJKHEDEN „Je wordt voor de vraag gesteld: Zal ik me straks inpassen in een apparaat waarin ik op zeker moment iemand zal moeten doden, of althans het ge weer op hem zal moeten richten”, zo begon Bloemhoff van zijn kant. Hij had in antwoord op een vraag tijdens een zitting met de commissie gewetens bezwaarden verklaard de vrijheid niet „op die manier te willen verdedigen”. Tussen de aanvraag en de erkenning als gewetensbezwaarde militaire dienst verstreken in zijn geval 7 maanden. Volgens Bloemhoff zijn er duidelijk te weinig mogelijkheden voor tewerkstel ling. Goed, ze zijn er wel, zoals het blindeninstituut te Amsterdam, de tech nische hogeschool in Delft, het C.B.S., maar lang niet voor iedere gewetens bezwaarde was er wat passelijks, be weerde Bloemhoff. Hij bracht meer dan een jaar in kamp Vledder door. De discussie, welke zich hierna ont spon handelde met name over de voorlichting op school, waar volgens een onderwijsman in zijn geval slechts met de grootst mogelijke moeite ie mand gevonden kon worden om de mogelijkheden van dienst weigeren uit een te zetten. Majoor Corduwener - „de toename van een aantal gewetensbezwaarden komt dacht ik vooral door hogere intelligen- tia” - daarentegen merkte op dat er van die kant genoeg voorlichting was; zelfs van de overheid. Deze meent het volgens Bloemhoff, op dit punt niet zo serieus. Jan van der Woude, een lid van de Bond van dienstplichtigen, was, hoewel uitgenodigd, niet van de partij, hetgeen gezien de uitlatingen van ma joor Corduwener over deze bond slechts te betreuren valt. TRIPLEREN Taeke v.d. W. uit Joure (69), zonder beroep, was op 25 februari op de zelf de weg, echter onder Uitwellingerga, betrokken bij een inhaalmanoevre. V. d. W. haalde in, terwijl, volgens de ten laste legging, hij al door een sur veillance werd ingehaald. De politie auto heeft, om een aanrijding te voor komen toen snelheid vermeerderd. „Ik haalde in, en toen begon de politieau to nog eens in te halen; toen ik in haalde zaten zij nog achter die (vracht) auto”, herinnerde V. d. W. zich. „Maar u heeft tegenover de politie verklaard fout geweest te zijn. U heeft een rare stunt uitgehaald”, aldus mr. Bueno. „U negeerde de rode transparant-lamp van de politie en parkeerde uw auto niet in een parkeerhaven, maar op de weg. Toen ik dit las, heb ik eerst ge dacht aan een on voor waardelijke ont zegging. Maar de verbalisant heeft een eindje met u in de auto gereden; er was niets aan de hand.” Mede door z’n blanco straflijst hoorde V.d. W. van de officier een geldboete van 150,tegen zich eisen en 3 maanden voorwaardelijke ontzegging met 2 jaar proeftijd. „Ik vind deze fout zo erg, dat ik u ernstig vraag eens met u zelf te over leggen of u al dan niet met rijden zult stoppen. De leeftijd van 70 is bij de meesten de grens”, zo zei mr. Bu eno nog. „Is dat niet wat veel, die boete van 150,vroeg V. d. W. „Dat is vaste prik voor zoiets” was het antwoord van mr. Gielen, waarna V. d. W. dan toch maar de zaal ver liet. Dat gebeurde op 31 januari dit jaar onder Oppenhuizen op rijksweg 43, waar opperwachtmeester G. Keurs een surveillance-wagen bestuurde. Naast hem zat wachtmeester H. Epema uit Nijland. Beide waren als getuige opge roepen, omdat ze in de auto zaten die werd ingehaald. Keurs bestuurde de auto, die een snelheid van ongeveer 80 km. moet hebben gehad. Hij ver klaarde, in de achteruitkijk-spiegel ziende, een auto met een gang van 110-120 km. te hebben zien naderen. „Ik denk, dit komt nooit goed”, zei de heer Keurs tijdens de zitting. Collega Epema zei dat er een fase geweest was, dat „we met z’n drieën naast elkaar zaten. Hij bleef doorrij- Majoor Corduwener, gestationeerd in Groningen kwam het eerst aan bod. Hij verhaalde wat er zoal te verwach ten staat bi. de keuring, inlijving en de gang van zaken, wanneer men dan inderdaad ’s konings wapenrok aan heeft. De keuring is zuiver naar mili taire normen vastgesteld; de kwalifica tie is volgens een puntensysteem: van 1 tot en met 5. Het gaat om een zes tal „onderdelen” van de betrokkene. Welnu, blijkt hij, althans naar mili taire normen, er op één van die zes niet al te best voor te staan, en krijgt hij een 5 toegekend, dan volgt sowieso afkeuring. BERUCHTE „S” De voorlichtingsambtenaar ging vrij uitvoerig in, zoals hij zei, op de be ruchte „S” van ABOZIS. Hierbij gaat het om het aanpassingsvermogen in militaire dienst. „Sommige bedrij ven en instanties houden Inderdaad re kening met afkeuring via S5, dat al leen evenwel betrekking heeft op mili taire dienst. Het is en blijft een moei lijk punt, die S5”. Het leger kent vol gens majoor Corduwener 800 verschil lende functies. „We proberen de eisen die gesteld worden te koppelen aan mensen met de juiste kennis en vaar digheid”. Dit staat in nauw verband met de zes lichtingen per jaar en even- zovele afzwaaïngen. Volgens de voor lichtingsambtenaar kan het zo gebeu ren, dat er wrijvingen ontstaan, door dat om ’ns wat te noemen een kok tussen de monteurs terecht komt. Éénmaal in dienst volgt men de ba sisopleiding allereerst; deze duurt in eerste instantie 2 maanden. Zij is als opleiding om een oorlogsfunctie te kunnen vervullen, aldus drukte de heer Corduwener zich uit. Na een mogelij ke twee maandelijkse opleiding voor een specifieke functie volgt indeling. Na zijn betoog haakte Henk Bloem hoff, een onderwijzer en gewetens be zwaard dienstweigeraar, even in op het den. In Sneek, voorbij de Overweg vonden we hem; hebben zijn nummer opgenomen en zijn hem in de richting Afsluitdijk gevolgd”. De heren raakten het spoor bijster, maar via de kente kenregistratie kwamen ze er achter, wie de wagen toebehoorde. In Kims werd aangekomen zag men de wagen in de buurt van verdachtes woning staan. Opperwachtmeester Keurs zei van omwonenden gehoord te hebben, dat V. d. P. net thuis gekomen was. Er werd echter niet open gedaan, toen men aanbelde. Mr. Bueno was kort met z’n requisi toir. „Die man is als een Razende Roeland tussen de auto’s doorgescho ten. Ik neem het hem hoogst kwalijk tegen de verbalisanten gezegd te heb ben, zich van geen kwaad bewust te zijn. Zulke mensen horen niet op de weg”, aldus de officier. Mr. Gielen, kantonrechter plaatsvervanger vonniste overeenkomstig de eis, of, zoals hij zei: we houden ’t tarief voor zoiets maar aan. een muzikaal gezin hij was voortgeko men. In de selectie uit Ridchard Rod- gers musical .Oklahoma” liet het Frysk Orkest horen ook voor echte „swing” zijn mannetje wei te staan. Theo van de Westen lid van het Frysk Orkest „Collage Kolder” over de „Entre-act en Balletmuziek uit Rosamunde” Frans Schubert was kos- telijk-dol. Serieuze en koldermuziek wisselden elkaar af en de süpengroaten- brij, Willems waterpomptang en alles werd er bij gesleept terwijl ook de toehoorders met klap- en zangwerk hun medewerking verleenden. Het was iets in de stijl van Jo Body’s „Huis orkest”. Het Stedelijke liet zich alleen beluiste ren in het bekende „Going Dutch” in een bewerking van Pi Scheffer. De be kende schoolliedjes lieten zich lekker meezingen maar toch hadden we onze stadgenoten graag in een iets „zwaar der” werk gehoord. Er was veel pu bliek aanwezig en daardoor dus een ruime gelegenheid voor propaganda van goede harmoniemuziek. En diri gent Wybren Valkema weet dit wel te brengen! Een kleine woordenstrijd ontstond over wie van de twee groepen het slotnum mer: „The Stars and Stripes Forever” zou spelen. Belde dirigenten gunden el kaar de eer maar voorzitter Hordijk sprak het Salomo’s oordeel uit: geza menlijk! Het werd een zeer contrast volle uitvoering waarbij afwisselend het corps en orkest zich lieten horen. Een ovatieel slot-applaus en bloemen voor de beide dirigenten betekenden het einde van een concert dat zeker voor herhaling vatbaar is en waarmee de organiserenden alle eer inlegden! Door de Rono zijn opnamen van dit concert gemaakt die tezijnertijd in ge deelten zullen worden uitgezonden. Geslaagd voor het herexamen: com merciële richting: A. Postma te Bak huizen, E. Schipper te Vledder; secre tariële richting: J. Strikwerda te Drachten. Examenresultaat: geslaagd: 19. Afge wezen 3. Deze meeting mag als redelijk goed geslaagd gezien worden; de opkomst - zo’n veertig man - had natuurlijk veel groter kunnen zijn, maar gehoord de reacties hier en daar van hen, die eer der met soortgelijke avonden gecon fronteerd zijn, was het hierbij toch alleszins bevredigend. Niet bevredigend althans zo kwam het ons voor, was dat van de geïntresseerden en uitgeno digde personen tijdens de discussie slechts weinigen hun mening naar vo ren brachten. De discussie was er an ders zeer zeker levendiger door ge worden. mer, dat deze school te klein is”. Zo als we reeds berichtten heeft de school 8 lokalen, de Friese C.B.T.B. had ge streefd naar 12 leslokalen. Het over blijflokaal wordt vandaar aangewend als leslokaal. Sprekend mede namens de aannemers zei de heer Witteveen voorts, dat „de directrice met haar staf van een hut in een paleis terecht zijn gekomen. Mevrouw De Vries-Mie- dema bood na een toespraak enkele fraaie wandversieringen, in de vorm van smeed-ijzeren werken aan. Het Stedelijk Muziekcorps Sneek kent niet meer donateurs maar wel een „Vereniging van Vrienden” hetwelk be ter past bij een corps waar zoveel vrienden- en familieleden bestaan. Zo waren b.v. drie van haar’ dirigenten aanwezig: Bram Feenstra, Jo Diede ren als voormalige en Wybren Valkema als de „huidige”. En deze twee oud- dirigenten „doen” nog steeds iets voor het Stedelijke waar dat mogelijk is. Zo ontstaan hechte banden die hebben geleid tot dit concert dat werd inge zet met de pittige ouverture „Russian and Ludmilla” van Glinka door het Frysk Orkest dat de eerste vijf num mers voor de pauze voor haar rekening nam. Voor symfonische muziek is de akkoe- stiek van de Sneker Sporthal niet ge schikt; vooral het geluid van de strij kers zweeft in de ruimte maar in sa menwerking met koper wordt het weer acceptabel. De top-hit van de „Exceptions”, Mo zarts Symfonie nr. 40 werd fraai uit gevoerd door de fijne groep strijkers die het Frysk Orkest rijk is en uiter aard in de oorspronkelijke stijl. stoelte. „De afbrekende kritiek op dit onderwijs via pers, radio en teevee ten spijt, bent u rustig doorgegaan met voorbereidingen tot deze nieuwe school. Vanuit deze school kunt u aantonen, met aldus mevrouw Aman, dat de gedach- vreugde gewerkt zal worden”. De bij- j te onderwijs nog niet hebben, zullen taak hebben gehad, volbracht”. „Zo lang we het geïntegreerde voortgezet te onderwij snog niet hebben, zullen we met onderwijs in een andere vorm genoegen moeten nemen”, zo sprak mevrouw Aman, die - zich tot de voorzitter wendend, hem Gods zegen op z’n arbeid wenste. Verder werd nog het woord gevoerd door architect A. Witteveen en me vrouw M. de Vries-Miedema uit Oude- ga (W), die, zo werd aangekondigd een werkster van het eerste uur is. De heer Witteveen vond het „heel jam- RONDZWERVEN Nadat de heer Jaasma onder meer was voorgegaan in gebed, merkte hij in zijn - lange - openingswoord op: „Na vele jaren van rondzwerven in een woestijn van lokalen kunnen we nu be ginnen aan een nieuwe bladzijde”. In zijn rede bracht de heer Jaasma meerdere personen en instanties dank. Hij noemde in dit verband zoal wijlen de heer W. Hielkema uit Harich, in leven voorzitter van de Friese C.B.T.B., die zich bizonder had ingezet voor de nieuwe school. „Er moest veel georga niseerd worden, eer het zover was. De directeurs van de MTS en LTS onder meer hebben, waar dat nodig bleek, huisvesting gegeven”. Even late in zijn toespraak vroeg de waarnemend-voorzitter zich af: Bestaat er niet een groot gevaar in onderwijsvormen, zoals op het Bogermancollege, waar dagelijks zo’n 1400 leerlingen de school be zoeken. Worden ze dan niet alle maal over één kam gescheerd? Zien de leerlingen bijvoorbeeld wel elke dag hun klasseleraar? Wat is het dan mooi, wij met 250 leerlin gen. Hier is ruimte voor een schou derklopje, een knipoogje, een be moedigend woordje. In vergelijk met de oude vorm kan hier het onderwijs stukken beter tot z’n recht komen. Ja, we zijn blij met de nieuwe school”. eenkomst in de M.T.S. stond onder leiding van de heer P. Jaasma uit Sneek, die voorzitter J. Jacobi - deze zou volgens de heer Jaasma gezegd hebben: Bij mooi weer ben ik er niet, dan moet ik hooien, „anders brandt het me in” - verving. Trouwens, naar de waarn.-voorzitter vertelde moes ten nog twee bestuursleden verstek la ten gaan. KRITIEK TEN SPIJT Vervolgens, of beter nadat de Tolman de openingsrede had uitgespro ken - hiervan heeft men in ons vorig nummer reeds kunnen lezen - betrad de inspectrice van het Huishoud- en Nijverheidsonderwijs, mevrouw G. W. Aman uit Leeuwarden het spreekge- a ,j'.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1