i MSgSh IJLST sneker^koerier i Jb van Gemeente Sneek gaat langdurig afmeren schepen beperken R. RIJPMA: TE WEINIG TIJD VOOR VOORSTUDIE GELATEN j i» I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en SB I I f y I 3 r Ife NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Flink wat kamerstukken bij gemeenteraadsvergadering Ijlst Wethouder K. Frankena tijdens raadsvergadering over herziening gemeentegrenzen: MENING VAN VOLTALLIGE COLLEGE b aft Geslaagd Veel vraag naar affiche „Friesland is mooi-houen zo en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Jongens- en Meisjesstad 1971 Nog elf dagen Nog 11 dagen en de poorten van gens- en meisjesstad 1971 zullen openen. Voor de vele meisjes en gens die dit jaar hebben ingeschrevi i_rsi ten, maar voor de hoofdleiding, be staande uit mevrouw M. A. de Vries- Lagrand, mejuffrouw G. Kamstra, me juffrouw M. Minkes en de heer H. Lin deman, zullen deze dagen omvliegen. Zij zijn namelijk druk doende met de voorbereidingen, want er komt heel wat voor kijken om zoveel kinderen twee weken bezig te houden. IJlst vertikt ten enemale inlijving bij Sneek - b. en w. van AANLEGGEN VRIJ aantal plaatsen in de stad. Aan- enkele Ulster (vervolg pagina 3) 99 naam wij verzuimden te Het Arlington Unitarian Choir, dat zondagavond 4 juli a.s. een concert zal geven in de R.K. kerk aan de Singel in Sneek. Het concert begint om acht uur. Dit koor is in Sneek op uitnodiging van Advendo. Het koor telt ongeveer 35 leden. ■nfPntirt K. Frankena .eg disme in Sneker gemeentebestuur.. Verschijnt: maandags en donderdags. DONDERDAG 1 JULI 1971 126e JAARGANG No. 52 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o R. Rijpma tijdgebrek r I j MOF Onze stadgenoot Theo Kussendrager slaagde te Breda voor het staatsexa men fysiotherapeut. A BONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 7.00 per half laar (bij vooruitbetaling ADV ERTENTIETAR1EVEN 17 cent per mm, mgezonaen mededelingen dubbe. tarief Bij kontrakt lagere mm-prys secretarie hebben hun uiterste best gedaan; ook zij kunnen er niets aan doen, dat de jon- zich jon- 'en waarschtfnlyk nog een lange tijd wach- voor studiecommissie waarvan dit blad DOMWEG GELAP IJlst heeft volgens de wethouder, door de ontwikkeling die IJlst de laatste ja- ren heeft ondergaan, de wind in de zeilen gekregen „en die wind waait nog steeds met de zelfde, zo niet groter spankracht. De ontwerpers van het provinciaal rapport hebben dit óf niet geweten, óf willens en wetens niet geaccep teerd. Hun domweg gelap van IJlst bij de stad Sneek is èn be stuurlijk èn mentaal met geen hout snijdende motieven te verdedigen. Van IJlst is de laatste pakweg vijf- zes jaren een bestuurskracht uitge gaan, waarvan de resultaten met de dag zichtbaarder worden. Het is onmenselijk een kleine gemeen schap met leven en perspectief, te gooien in een groter geheel; waar het gedoemd is in het niet te ver- I SNEEKER NIEUWSBLAD „DIT GAAT MIJ TE VER” Wij hebben niet het recht om een buur gemeente in zijn bestaan aan te tas ten, wij hebben wel de plicht voor ei gen gemeente op te komen. Dat nu al dus gekozen moet worden, de verant woordelijkheid daarvan rust op slechts schouders. Moge in Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het doctoraal examen tandheelkunde onze oud-stadgenoot Jan jd« Vrie*. „IJlst als totaal vertikt ten enemale inlijving bij Sneek. Het gekweel van het Sneker gemeentebestuur dat het verschil tussen stad en platteland niet meer bestaat, is praat tegen beter weten, waarachter een brok egoïsme schuil gaat. Het is onjuist en niet te verdedigen verleden, heden en toekomst van onze stad IJlst met een handomdraai van de tafel te vegen. Het provinciaal rap port is ten opzichte van IJlst fout”. De Gemeente Sneek gaat het voor langere tijd afmeren van schepen, anders dan woonschepen, beperken. Dit is de strekking van een wijziging in de Alge mene Politieverordening, die door Burgemeester en Wethouders aan de leden van de Baad toegezonden is. Aanleiding hiertoe waren o.m. de opmerkingen gemaakt door de raadsleden Van den Akker (GCP) en Franckena (D ’66) tijdens de raadsvergadering van 20 april j.l. en de vragen aan het college ge steld door R. Tuinstra (PvdA), welke wij in onze editie van vorige week don derdag publiceerden. Het Ulster raadslid B. Bijpma (Vrije Kiezers) zorgde dinsdagavond tijdens de raadsvergadering voor enige opschudding. Hij meende te weinig tijd gehad te hebben de stukken te kunnen bestuderen. „Het gaat ook vanavond om forse gemeenschapsbedragen, waarover ik niet voetstoots mijn fiat wil geven zo motiveerde het raadslid. Hij stelde burgemeester H. W. F. Mumsen voor de vergadering te verdagen, ten einde zich terdege te kunnen oriënteren in be paalde materies. Dit is meerdere keren, ook door ande re raadsleden, al naar voren gebracht, meende de heer Rijpma, die al vrijwel direct nadat de voorzitter de vergade ring geopend had, het woord vroeg. „Ook wij hebben onze dagtaak en de ze ligt niet op het terrein van een 8- urige werkdag”, zo vulde hij aan. De voorzitter meende, dat Rijpma de moei lijkheden op de secretarie behoort te kennen. Deze vergadering moet voor 1 juli gehouden worden, in verband met het rapport van de herziening gemeentegrenzen, men de reacties elders in heeft kunnen lezen. Ja, de ambtenaren stukken eerst donderdagavond bezorgd werden. „We streven er naar de stuk ken een week voor de bijeenkomst toe te zenden”, aldus de voorzitter, waar op de heer Rijpma een motie wilde in dienen. Dit werd door de voorzitter ten strengste afgeraden, in verband, we noemden het al, met een bepaald agen dapunt. Volgens Rijpma zijn er agen dapunten bij, waar men op moet stu deren. Maar welke zijn dat dan, wilde buurman J. Zijsling (PvdA) weten. Nadat Rijpma dan de desbetreffende onderwerpen had opgesomd (12, 14 en 16) merkte de voorzitter op: Nou, als dat de punten zijn, vind ik dit hele maal geen punt. Raadslid S. Wassenaar (CHU) sloot zich echter aan bij de opmerking van de heer Rijpma, waar na de voorzitter een eind aan de gehe le strubbeling maakt, zeggend: Als er punten zijn, waar we niet uit komen, dan kunnen we die er alsnog wel uit lichten. De vraag naar de door het provinciaal bestuur verspreide affiches „Friesland is mooi - houen zo!” is zo ontstellend groot, dat ook de „tweede druk” reeds is uitgeput. Besloten is daarom de actie een ver volg te geven in de vorm van kleinere affiches. De kleine affiches worden verspreid in een oplage van 10.000 stuks. MOEILIJKHEDEN Wanneer nu een woonschip zijn lig plaats verliet, bijvoorbeeld voor een onderhoudsbeurt, en een ander schip nam zijn plaats in, dan was er geen verordening die de eigenaar kon ver bieden daar te liggen. B. en w. onderkenden deze moeilijkheid en besloten door artikel 9 van de Al gemene Politie Verordening, deze be helst een aantal beperkende bepalingen in verband met het varen en afmeren in Sneek, aan te vullen met een nieuw lid. Met deze aanvulling trachtten zij ook te voorkomen, dat bij het Burgemees ter De Hooppark zoals raadslid Tuin stra in zijn toelichting op de vragen stelde, sommige bewoners van Sneek meer dan twee plaatsen bezet houden door een touw te spannen, wannear zij uitvaren, opdat menig toerist in de veronderstelling gaat verkeren dat dit vaste ligplaatsen zijn. Dit zei wethouder K. Frankena dins dagavond tijdens de raadsvergadering, waarbij uitvoerig over het rapport van de studiecommissie herziening ge meentegrenzen werd gesproken. Nadat elk raadslid zijn of haar zegje ervan gezegd had, was het woord aan wet houder Frankena, die bijzonder fel van leer trok. „Waar we vanavond over spreken betreft het „to be or not to be” van onze gemeente IJlst. Met de geboorte van het provinciaal rap port is de doodsklok gaan luiden over verschillende gemeentes van onze pro vincie, waaronder IJlst”, aldus de heer Frankena aan het begin van zijn rede. gewezen zijn hiervoor de Zwette, de Geeuw en de Woudvaart. In de Woud- vaart kent men naast de ligplaatsen van de arken, de zogenaamde Woon- scheephaven. Volgens een artikel in het A.P.V. is het verboden met woonsche pen een t Een ontheffing is echter altijd mogelijk. Vrachtschepen die als woonschepen dienst deden, worden echter niet als woonschepen aangemerkt en kunnen dus vrijelijk een ligplaats kiezen in de stadsgrachten. VREEMDEN VOOR ELKAAR Alléén verder, dat is het beste van het minste, waarvoor - en ik gebruik hier met opzet het onbepalend lidwoord - waarvoor een kleine meerderheid van de raad van IJlst eenmaal gekozen heeft, geruggesteund vanaf de tribune door een met nog voor-tijdse begrip pen bezielde buitenstaander. Een be spreking tussen de colleges van de bei de gemeenten in dit voorjaar heeft geen positieve bijdrage geleverd aan ’n gezamenlijke optrek, we zijn vreem den voor elkaar geworden. Het alternatief om de ongeveer 6.000 Wymbritseradelers, wonend in het zui delijk en westelijk gedeelte van de hui dige gemeente Wymbritseradeel en de 2.000 Ulsters samen onder te brengen tot één bestuurlijke grootte, is voor Wymbritseradeel onverkoopbaar en voor IJlst zeer aantrekkelijk. De ver houding 6 2 wat betreft het aantal inwoners, heeft konsekwenties. Afge zien daarvan, wil ik, aldus de heer Franckena, mij verenigen met de op- zet van dit alternatief, er van uit gaand dat wij als gemeente-bestuur van IJlst als één man ons idee moe ten presenteren. Zonder dat mogen we ten opzichte van beslissende instanties geen verwachtingen erop na houden. Hoogend. Beide worden beheerd door stichtingen, die deze plaatsen van de gemeente pachten. Uiteraard zijn de jachthavens op deze situatie een uit- zondering. De huidige situatie is zodanig dat men De woonschepen liggen gecentraliseerd in Sneek overal vrijelijk aan de kaden, lop een mogen worden toegepast, en dat een temporisering op de bouw van scholen e.d. voor het onderwijs in verband met de financiële motieven onverant woord is. De voorzitter adviseerde hier geen adhesie aan te betuigen. „De ze punten zijn bij de rijksoverheid ge noegzaam bekend” luidde het motief. Over onderwijs gesproken, raadslid J. Zijsling wilde b. en w. maatregel enla- ten nemen tot het aanstellen van een derde leerkracht aan de openbare school voor basisonderwijs, en voorts tot uitbreiding van deze school. Na mens het college zei de voorzitter, dat het aantal leerlingen met ingang van het nieuwe schooljaar 58 bedraagt; dat is vier te weinig voor het aanstellen van een derde leerkracht. Hier wordt bij het ministerie niet van afgeweken, aldus de voorzitter, die nog zei, dat deze zaak bij dit ministerie sterk be pleit was. „Wij zien deze toestand met andere ligplaats in te nemen, grote zorg tegemoet”. Een groot aantal voorstellen van b. en w. ging dinsdagavond vlot onder de hamer door. Om ’ns enkelen daarvan te noemen: Het voorstel tot het vast stellen van een voorbereidingsbesluit natuurgebieden aan de Geeuw en de Wijnsloot; het voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1968 en de rekening van het gemeente lijk woningbedrijf 1968, waarvan de heer F. Grondsma (CHU) als lid van de aangewezen commissie verslag uit bracht; het voorstel tot goedkeuring van de exploitatierekening 1968 van de woningbouwvereniging „IJlst” en het voorstel tot het verlenen van een kre diet van 9.000,— voor het veranderen van de bestaande dubbele duplexwo- ningen aan de Stadslaan tot 2 eenge zinswoningen. De heren Zijsling en Wassenaar wensten geacht te hebben tegengestemd op het voorstel tot ’t vaststellen van een ge wijzigde salarisverhoging voor ’t rijks personeel. Het zelfde deed de heer Rijpma onder meer bij het voorstel tot het verlenen van geldelijke steun voor de bouw van 17 woningwetwonin gen aan de Sikko Sjaerdemalaan. Raads lid Wassenaar miste bij deze woningen de telefoonaansluiting. In het andere geval zou dit kostenbesparend gewerkt hebben zo meende hij, waarop de voor zitter zei, er bij de PTT op te zullen aandringen. Burgemeester en wethouders van IJlst hebben, zoals wij maandag berichtten hun mening gegeven over het rapport inzake een nieuwe bestuurlijke inde ling, dat is uitgebracht door een inge stelde studiecommissie. Ons uittreksel daarvan begonnen wij maandag met: Burgemeester H. W. F. Mumsen en wethouder K. Frankena zijn van me ning enz. Uiteraard was de afgedrukte opinie eveneens van wethouder J. J. de Vries, wiens i'j vermelden. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKT1E; 'Studio Ger DijsrSchoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink. Telefoon 05150-5323 Ze gingen onder meer over de situatie 1 wallen of beschoeiingen kan aanleggen, in het Burgemeester De Hooppark. Een (Enkele uitzonderingen zijn het Gang- aantal grote schepen belemmeren daar boord, de Zeilstraat en in de toekomst het uitzicht voor de mensen, vooral be- de ligplaatsen in de Westersingel en het jaarden, die zittend op de bankjes wil len genieten van het uitzicht over de Oudvaart. AANVULLING De letterlijke tekst luidt: Het is verboden zonder vergunning van burgemeester en wethouders lig plaatsen in te nemen aan een bij de gemeente in onderhoud en beheer zijnde kade, wal of beschoeiing ten aanzien van het gebruik waarvan burgemeester en wethouders een, d. m.v. aan het water geplaatste borden kenbaar gemaakte, beperking hebben ingesteld, anders dan overeenkomstig die beperking. B. en w. hopen hiermee een eind aan de hierboven beschreven toestanden te hebben gemaakt. Leeuwarden en in Den Haag begrip ge toond worden voor het Ijlster initia tief en moge in Sneek en in Wymbrit seradeel de goodwill er zijn om dat zelfde initiatief te overwegen, te door zién en op zijn merites te schatten, met de "belangen voor ogen van een ge meenschap die voor uitgroei vatbaar is en die qua levenswijze en levensori- entering op elkaar zijn ingesteld”, al dus besloot wethouder Frankena zijn toespraak. Collega wethouder J. J. de Vries (AR) vond dit te ver gaan. „Dit valt mij rauw op het hart, en kan mij hiermee niet verenigen”. Het CHU-raadslid S. Wassenaar was bij de behandeling van dit agendapunt uit de startblokken gegaan; hij was het in grote lijnen eens met de mening van b. en w. in de nota. „Maar ik mis één punt: is het mogelijk dat de 11 'vrouw Nooitgedagt-Oranje. INGEKOMEN STUKKEN Van b. en w. van Raalte was een brief ontvangen, met het verzoek ad hesie te betuigen aan een motie waar in uitgesproken wordt dat op het on derwijs geen financiële bezuinigingen BEHOUD VAN STADSRECHTEN De heer R. Rijpma (Vrije Kiezers) had uit de hearing, laatstelijk gehouden, de indruk gekregen, dat de wegblijvers het niet kan schelen, wat er met IJlst gaat gebeuren. „De democratie komt door massavorming in gedrang. Te klein kan vandaag de dag niet en te groot, nou daar ben ik zeer bang voor”, zo besloot de heer Rijpma. „Mijn hart zegt: IJlst moet blijven”, aldus de heer J. Zijsling (PvdA) die veronder stelde, dat in een kleine gemeente de burgers meer met het gemeentebe stuur meeleven. Hij sloot zich aan bij de heer Wassenaar, waar deze het ge had had over het behoud van de 11 steden, en vroeg het college daar bij Gedeputeerde Staten de nadruk op te willen leggen. „Het behoud van de stadsrechten, daarom gaat het en om de financiën hoeft er echt geen ver andering te komen”, meende hij. De heer Zijsling merkte na het betoog van wethouder Franckena op Wymbrit seradeel in dezen liever niet gehoord te hebben. Volgens mevrouw Nooitge dagt-Oranje en de heer Grondsma be staat er tussen IJlst en Wymbritsera deel geen rivaliteit. „Franckena heeft meer meegemaakt als ons: bij ons nota. „Maar ik Iliggen geen pijnlijke dingen”, aldus me- vrouw Nooitgedagt-Oranje. Gelukkig krijgen wij deze twee weken assistentie van vijfentwintig leiders en leidsters die met hen zullen proberen jongens- en meisjesstad 1971 tot een onvergefelijk evenement te maken. Tot nu toe schreven er voor de eerste week 181 kinderen en voor de tweede week 119 kinderen in. Mochten er nog jongens en meisjes zijn, die zich als nog willen opgeven voor de tweede week van jongens- en meisjesstad 1971 (19 t.e.m. 23 juli) dan kunnen zij dit nog doen tot 8 juli a.s. en wel ter ge- meente-secretarie, afdeling VII. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 per week en moet bij de inschrijving worden vol daan. op de dwijnen! De hearing, waarvan uit drukkelijk door de burgerij is ge steld: nooit bij Sneek, zegt ge noeg”, zo meende wethouder Fran kena. Na zijn inleiding ging de wethouder (CHU) vrij uitvoerig in over de rela tie van IJlst met Wymbritseradeel. „Rekening houdend met de tijd en de omstandigheden waarin wij leven, ge zien op gemeentelijk niveau, kunnen we er niet aan ontkomen te stellen dat een gemeenschap van 2000 zielen op het moment te klein is om gelijk op mee te spelen in het geheel. IJlst ontbreekt het aan „achterland”. De eigen ge meentegrenzen zijn te nauw. Om hierin verandering te brengen moet over die grenzen heen gekeken worden en als vanzelf belanden we dan bij onze buur man Wymbritseradeel. Helaas ligt de verhouding IJlst-Wym- britseradeel op dit moment in puin, misschien wat cru gezegd, maar daar komt het toch uiteindelijk op neer. Ik zeg er in één adem achteraan: dat had anders kunnen zijn! Een uitgestoken hand van onze buren is door IJlst ruw- weggeslagen. En dat verleden wreekt zich in de thans ontstane situatie. Ge dane zaken nemen even wel geen keer en we moeten nu verder. steden als zodanig te behouden? Dit is van grote historische waarde”, vond de heer Wassenaar. Zijn fractiegenoot P. Grondsma zei wel een voorstander te zijn van centralisatie binnen een gro ter geheel; IJlst met een passend deel van Wymbritseradeel leek de heer Grondsma goed bestuurbaar. Overigens was ook hij ’t eens met de hoofdge dachte van b. en w. in hun nota. Mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje (AR) ontpopte zich als tegenstandster van, zoals zij het noemde „massafusering”. „Ik ben bang, dat wanneer IJlst bij een grote kern komt de belangen van IJlst in het gedrang zal komen. Ja, zo voel ik het wel een beetje”. Zij kwali ficeerde de nota van het college als verstandig en wijs en maakte b. en w. er een compliment voor. Zij struikelde over één punt in de nota echter. B. en w. schrijven daar in: Het platteland kent vele functies (agrarische, industri ële, recreatieve), die in meer of min dere mate tot ontwikkeling zijn geko men. Het is wellicht gewenst een ge meentelijke indeling een zodanige vorm te geven, dat de gemeente zich kan in zetten voor een bepaalde functie. Wel nu, mevrouw Nooitgedagt-Oranje dacht bij deze functies voornamelijk aan de recreatieve en industriële.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1