i Ijlst vierde stadsfeesten i sneker^kqerier F fe o de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Landelijke demonstratie met graslandwerktuigen in de Haskerveenpolder Afscheid kapelaan J. Schoenmakers, installatie pastoor A. P. Braakhuis IJLST I WW E.K. Midgetgolf PI it® ra fi *- ’-3 H 1 NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD LANDBOUWHOEKJE Woorden op een weegschaal GESLAAGD Vijf dagen feest in Gaastmeer rond „Concordia’s” jubileum ANWB en KNWV aan G.S.: geen concessie aan Petroland N.V. BRAND IN BOERDERIJ ACHTER GAASTMEER W SNEEKER NIEUWSBLAD ■gs SNEEKER NIEUWSBLAD van H. Vogelzang. DE RINGRIJDERIJ Fr. verleend. SAMENWERKING Verschijnt: maandags en donderdags. MAANDAG 5 JULI 1971 126e JAARGANG No. 53 te te in S. H. FOTOREDACTIE: 'Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5323 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan - huis in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o tel Caldas de Vizela. Zoals men weet zijn vanuit Sneek ook enkele deelne mers naar Portugal gegaan, te weten Gerrit Stoelwinder, Piet Koos Bruinsma en Frans Postma. Door de prestaties op vrijdag en zaterdag plaatste Gerrit Stoelwinder zich met Ad Muskens uit Uden voor de finale, welke zondag verspeeld is. Over het verloop daar van hopen we donderdag te kunnen be richten. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5.00 per hal] jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 7.00 per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, mgezonaen mededelingen dubbei tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs BIJ DE FOTO: Een kijkje in de tuin achter de pastorie, waar een groot aantal mensen pastoor A. P. Braakhuis (links op de voorgrond) verwelkomden en afscheid namen van kapelaan J. Schoenmakers, die zoals bekend, naar Groningen vertrekt. oor diverse werkzaamheden zijn een root aantal merken en typen machines i werktuigen op de markt gebracht, e boer moet hieruit een keuze maken ie passend is voor zijn omstandighe- bekènde Volendam in De liturgische viering, waarmee kwart voor elf begonnen werd, werd na de prediking door deken Th. Burgers uit Witmarsum, voorafgegaan door de net geïnstalleerde pastoor, die al vrij vroeg in deze kerkdienst een welkom was toegeroepen door de heer H. M. Wijnbergen, de voorzitter van de paro chieraad. Voor de slotzang sprak de zelfde tot kapelaan Schoenmakers een dankwoord, waaruit bleek, dat de scheidende kapelaan veel voor de pa rochie moet hebben betekend. De heer Wijnbergen wenste kapelaan Schoen makers tot slot veel zegen bij het uitoe- duidelijk, dat het werk, door kapelaan fenen van z’n ambt in de voor hem Schoenmakers in de St. Martinusparo- nieuwe parochie. chie Sneek verricht, aller waardering en dank ondervonden heeft. Donderdagmorgen brak in de boerde rij, bewoond door de families De Jong en Van der Meer aan de Gründ ach ter de „kleine” Gaastmeer brand uit. De brandweer uit Heeg, onder leiding van de heer M. Kaspersma was bijzon der snel ter plaatse en mede door haar optreden, bleef de schade door brand, begonnen om ongeveer negen uur, be perkt tot een stuk of 300 pakjes net gewonnen hooi. Later op de dag heeft de brandweer uit Sneek nog assistentie verleend. De brand ontstond, doordat kinderen in de schuur met vuur speelden. De boer derij is verzekerd. 0.1.» n* 4, ««amtu »HIK, WTNMlIlHADftl o UIW SSXS55-Ï’-': CM.,— Zeker is dit mede een hoogtepunt van het geheel geweest. Twintig in oude klederdracht gestoken paren met even veel soms prachtige sjezen, getrokken door in uitstekende konditie verkerende Friese paarden, een lust om naar te kijken! Er moesten vier ronden gereden worden, elke ring in de eerste ronde gegrepen gold voor één punt en zo op lopend tot vier punten, terwijl elke ron de vier houten armen de gelegenheid boden een ring te bemachtigen. Het eindresultaat was dat de le prijs, de gouden zweep, gewonnen werd door de heer en mevrouw Jellema uit Rotster- gaast. Dit is de derde achtereenvolgen de keer dat dit echtpaar de gouden UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247 Gironummer 932730 Door de voortdurende kostenstijging is de produktie-omvang op de bedrijven vergroot. Dit betekent dat de hoeveel heid werk op de bedrijven eveneens is toegenomen. Daarnaast is het aantal arbeidskrachten regelmatig gedaald. Iet minder mensen moet meer werk ■.vorden verzet. Door de werkzaamhe den te mechaniseren heeft men dit pro- leem voor een belangrijk deel in de and weten te houden. „Na afloop kunt u in de pastorie per soonlijk kennis maken met onze nieuwe pastoor en afscheid nemen van de scheidende kapelaan”, aldus de laatste zin op de convocatie bij gelegenheid van het komen en gaan van resp. pastoor A. F. Braakhuis en kapelaan J. Schoenmakers. Welnu, de pastorie zelf was stellig te klein geweest, om allen, die na afloop van de liturgie viering beide pastores de hand kwa men drukken te herbergen. De belang stelling voor dit afscheidnemen en ken nismaken was bizonder groot; uit alle goede woorden en geschenken werd en de Prima organisatie, aantrekkelijk wéér, enthousiast publiek! Samengevat, ge slaagde feestdagen. De puzzeltocht op woensdagavond trok 110 deelnemers (sters). Uitslag: Dames: 1. Jeska Sij- perda, 74 punten; 2. Mevrouw De Boer- v.d. Wal, 72 punten; 3. Betsy Hoomans 71 punten; 4. Wiekie Faber, 71 punten; 5. Aagje Roskam, 70 punten. Eervolle vermelding, Tineke ten Katen, 70 pun ten. Heren: 1. Peter Sijperda, 82 punten; 2. Douwe Osinga, 75 punten; 3. Tjerk Feenstra, 74 punten; 4. Jan Dijkstra, 73 punten; 5. Sietse de Vries, 73 pun ten. Eervolle vermelding: Hotze de Boer, 73 punten en Johan Nooitgedagt, 73 punten. De oudste deelneemster was mevrouw De Boer-v.d. Wal (na loting); jongste deelneemster was Greet je de Jager. Algemene indruk van één der deelnemers: te lange wachttijden bij de start en bij de ie controle, 2 maal moesten gevraagde artikelen van huis gehaald worden, vergde veel lopers en tijd, tocht voor kinderen beneden 12 jr. te lang en te moeilijk. Overigens wel gezellig. Het was zaterdag bij het Fierljep pen in IJlst de vijftigste keer dat S. H. van den Akker het kommen- taar verzorgde. Op zich een prestatie en terecht kreeg de Hemelumer namens de Fierljeppersboun een cadeau aan geboden terwijl mevrouw Van den Akker een boeket bloemen in ont vangst mocht nemen. Tijdens de prijsuitreiking in het „Mienskips- hüs” kreeg hij tevens namens de Ijeppers een cadeau overhandigd. Men moet voor een dergelijke en thousiasteling veel waardering hebben. Met zijn kommentaar heeft hij velen voor deze puur Friese sport gewonnen. Als commentator zit men echter ook in een kwets bare positie. Er is veel takt bij nodig en aan deze takt ontbrak ’t de heer Van den Akker zaterdag middag. Enkele voorbeelden: op een be paald moment maakte hij een op merking over het trage voorberei dende werk van de meespringende Wirdumers. Coach Idzinga maak te zich er terecht kwaad om. Met name de Wirdumers stonden voort durend klaar om zo spoedig moge lijk tot springen over te gaan. Klazien Walstra uit Tzum was bang om te springen. Wedstrijdleider Watte Abma trachtte haar tot rust te brengen, vrat teniet werd gedaan door Van den Akker’s optreden voor de mi crofoon dat Klazien niet durfde. Het publiek ging erop letten en letten en lachte honend toen Kla zien wéér niet de sprong waagde. Niet bepaald bevorderlijk voor het zelfrespect van het meisje. Men dient als commentator bij dit soort wedstrijden, waarbij een gro te mate van concentratie vereist is, ook psychologisch inzicht te hebben. Na vijftig wedstrijden kent men zijn pupillen wel lang genoeg dunkt ons. REDACTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g 3779 L. Jellema, redakteur Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het candidaatsexamen -- theologie onze oud-stadgenoot, de heer I aangevraagde concessie niet zal worden Sj. v. Buren, thans te Oostwold. I verleend. Vandaag zet de 60-jarige Christelijke muziekvereniging muziekvereniging Gaastmeer haar „Concordia” „Concordia” jubileumfeesten met een receptie en de opvoering van de revue van dorpsgenoot Folkert Bak in een schrijven aan Gedeputeerde Sta ten van de Provincie Friesland hebben de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond ANWB en het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond er op aan gedrongen, dat de concessie aan Petro- land N.V. en enkele andere exploratie- maatschappijen niet wordt verleend, ’t Gaat hier om een gebied van ongeveer 42.000 hectaren binnen de Waddenzee. ANWB en KNWV voeren hierbij aan dat schade zal worden aangebracht aan een gebied dat nationaal en internatio naal van grote internationale, biologi sche betekenis is. Zij sluiten zich daar mee aan bij de bezwaren die de lande lijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee ter kennis van het College van GS hadden gebracht. Zelf overwegen zij in hun brief dat de rekreatieve waarde voor de watersport de sportvisserij en het wadlopen van dit gebied achteruit zal gaan, en dat ook de visuele invloed die boortorens, pijpleidingen en andere installaties op het landschap hebben van negatieve aard zal zijn. De beide bonden dringen er dan ook bij G.S. op aan dat de door Petroland n.v. Schuurmans Boersma, J. Nooitgedagt, J. Douma, S. de Jong, J. v.d. Spoel en T. Walinga; 3. K. Mast, T. Wierda, W. de Schiffart, J. v.d Vel de, W. Bakker, G. de Weerd en 4. W. Nauta, M. de Jong, A. Silvius, B. El- zinga, W. Dijkstra en S. Hoekstra, ’s Middags werden volksspelen gehou den, waarvan de uitslag nog niet in ons bezit is gekomen. Het sprietslaan over het haventje trok veel publiek. De eerste prijs voor de dames was voor mejuffrouw Aagje Zijlstra en de eerste prijs bij de heren voor haar broer, de heer Zijlstra jr. Maar dan. Om 20.00 uur: muzikale avond in de openlucht, m.m.v. de Ti- roler Alpenrosen Kapelle. Helaas was er zeer weinig animo voor. De muziek op zich was prima, maar muziek en' zang is niet meer in bij de massa. Ten tweede, de accommodatie was beneden wat gevraagd mag worden bij een re delijk hoge entré-prijs van 3,de man. Dit is voor de commissie een du re avond geweest. Zaterdag, 13.30 uur fierljeppen. Veel deelname, veel warmte, veel publiek. Het verslag hiervan vindt u elders in dit blad, ’s Avonds 20.00 uur, dansen in het Mienskipshüs, redelijke belang stelling. Het zijn heerlijke dagen ge weest, geen uitbundigheden, samen ge zellig gefeest! Nog één opmerking be reikte ons over het ring-rijden op don derdagavond, het meedelen na elke ronde van het behaalde aantal ringen door de deelnemers, invullen op het programma was hierdoor niet moge lijk en brak de spanning af. Volgende keer beter, was ons commentaar. ker: „Der sit musyk yn”. De grote loods van de heer F. Attema is om getoverd in een feestzaal waar zo’n 600 mensen ruim plaats kunnen vinden. Een groot podium is gebouwd waarop o.a. dinsdagavond het bekende Selskip Leo Dijkstra (voortzetting van Tetman de Vries) zijn nieuwe Friese musical „Siz jo it mar!” brengt. Woensdag- en donderdagavond zijn ge reserveerd voor het jubileumfestival van genodigde corpsen die elkaar in een muzikale strijd zullen bevechten. De jeugd komt vrijdagavond wel aan haar trekken wanneer de „B.Z.N.” beatband uit Gaastmeer komt spelen. Optochten en volkspelen omlijsten dit feestelijk gebeuren van „Concordia” waarover een advertentie in dit blad uitvoerig kan inlichten. chines en werktuigen zou onder de hui dige omstandigheden het graslandbe- drijf niet meer kunnen bestaan. De vraag blijft echter hoe er gemechani seerd moet worden en tot hoever. Voor al dit laatste is erg belangrijk maar tevens het moeilijkst te beantwoorden. Vast staat echter wel dat de kosten kant van de mechanisatie een belang rijk element is. Elke boer zal voor zijn omstandigheden daarom moeten nagaan tot hoever hij de werkzaamheden op zijn bedrijf zelf moet mechaniseren. Aan de andere kant zal hij na moeten gaan of een gezamenlijke exploitatie bepaalde machines of werktuigen voordeliger is of dat het loonbedrijf voor bepaalde werkzaamheden ’n bete re oplossing biedt. Naast de jaarlijkse kosten spelen ook produktieverhoging per man en de arbeidsverlichting hier in een rol. Deze demonstratie is erop gericht ertoe bij te dragen, de boer omtrent de mechanisatie van de werk zaamheden nader inzicht te geven. U is van harte welkom. Mocht de demon stratie vanwege weersomstandigheden niet doorgaan dan wordt dit voor de ra dio bekend gemaakt op de dag van de demonstratie na het weerbericht om 5.40 uur en 6.40 uur. Op zijn beurt sprak kapelaan Schoen makers vervolgens woorden van dank tot de volle kerk en tot de heer Wijn bergen. „Als ik in dienst van de kerk iets goeds heb kunnen doen, dan is dat mede door uw medewerking kunnen gebeuren”, aldus de scheidende kape laan, die zei er behoefte aan te hebben te zeggen dat het in Sneek goed en aangenaam werken is. „Bedankt voor de goede samenwerking, vooral van de zijde van andere kerkgemeenschappen hier ondervonden. Moge deze samen werking in Sneek zo blijven”, zo be sloot hij. In een volkomen ongedwongen, gezelli ge en spontane sfeer, vond hierna in de tuin achter de pastorie het afscheid nemen van en kennismaken met kape laan Schoenmakers en pastoor Braak huis plaats. Een lange rij mensen kwam het tweetal de hand drukken. Onder de aanwezigen waren zoal dr. K. M. Witteveen, ds. mr. J. A. Vaan drager, ds. Chr. Mondt, de wethouder H. A. Scholten, mevrouw D. de Graaff- Nauta en raadslid G. W. Poiesz. en. Teneinde hem hierin terzijde te aan worden zo nu en dan demonstra- t es met machines en werktuigen geor ganiseerd. Door het bezoeken van een 'ergelijke demonstratie kan hij zich ■rsoonlijk op de hoogte stellen met de nieuwste ontwikkelingen op dit terrein. Li dit verband zal op 14 juli a.s. een landelijke demonstratie worden gehou den in de Haskerveenpolder. Er zullen opraapwagens, doseerinstalla- ties, hooikanonnen, eindverdelers, silo- vorken e.d. van diverse merken in het werk te zien zijn. Dit heeft zowel be trekking op de kuil- als de hooiwinning. Bij deze demonstratie wordt er naar gestreefd de machines en werktuigen zodanig op elkaar af te stemmen dat er passende werkmethoden ontstaan. Naast het transport en de verwerking van hooi en kuilgras zal er op beperkte schaal nog met diverse merken en ty pen cirkelmaaiers en schudders worden gedemonstreerd. In de middagpauze zal het Fries Paardenstamboek een de monstratie verzorgen op het terrein van de paardesport. Voorts zal er op één van de bedrijven een stand worden ingericht op het gebied van de boerde- rijbouw. Hier zullen diverse typen lig- boxenstallen in maquette-vorm te zien is. Het vaderlandse team namelijk fi- zijn Tenslotte zal op gezette tijden op nishte steeds als laatste. De wedstnj- een ander bedrijf de film „de winning den vonden plaats in Oporto en Caldas, van ruwvoer” worden gedraaid. Uit op 40 km. afstand van Oporto. De Ne- deze opsomming volgt dat er op deze derlanders waren ondergebracht in ho- demonstratie veel te zien valt en dat er voor „elk wat wils” is. De mechanisatie heeft voorgoed ingang gevonden op de bedrijven. Zonder ma- dat direkt werd gezegd: volgend jaar weer en dan ook voor de ouderen. Uit slag: 1. J. Steekstra, W. Walinga, L. Nauta, E. de Weerd, en S. Spijksma; 2. zweep uit IJlst meeneemt. De tweede prijs was voor de heer Dijkstra en me vrouw Van Dijk uit Workum. En ook de heer en mevrouw Reitsma uit Friens behaalden met evenveel punten een tweede prijs. De vierde prijs was voor de heer en mevrouw Brouwer uit Nije- trijne, terwijl de vijfde prijs belandde bij de heer T. G. Folkertsma en me juffrouw K. de Glee uit Koudum. Aan deze ringrijderijen namen tevens 13 ruiters deel. In deze rubriek ging de eerste prijs naar mejuffrouw G. Buwalda uit IJlst, de tweede prijs naar de heer Bron uit Oranjewoud, de der de naar Franke Sloothaak uit St. Jo- hannesga en de vierde naar mejuffrouw A. Buwalda uit IJlst. De jury bestond uit de heren J. Jans- ma, Heerenveen, de heer Douma, Har- degarijp, de heer P. v.d. Meulen, Ber gum en de heer J. Keulen, IJlst. De prijs voor het schoonste geheel, toege kend door mevrouw Jansma en me vrouw Nooitgedagt, beiden te IJlst en de heer Huyzing, sekretaris van het Paarden Stamboek te Leeuwarden, ging naar de heer G. Griepsma en me vrouw Holtrop te Joure. Stadgenoot J. Jansma hield per microfoon het pu bliek op de hoogte met de stand van zaken en hij is ook de man in IJlst die dit evenement voor zijn rekening neemt, elk jaar opnieuw. De heer Bos, van de Bondsspaarbank, welke bank de gou den zweep had beschikbaar gesteld, reikte deze hoog gekwalificeerde prijs uit aan het echtpaar Jellesma, waar bij hij o.m. zei, dat nu in totaal vier gouden zwepen in hun bezit zijn en dat mensen met zoveel goud in huis aan trekkelijk zijn voor een bank. Burgemeester Mumsen had de prijsuit- rijking die in het Mienskipshüs plaats vond, voor zijn rekening genomen. Hij zei erkentelijk te zijn voor de komst van de deelnemers met hun prachtige rij tuigen en even schone klederdrachten. Het was voor hem de eerste keer zo iets te zien en mee te maken, hij hoop te met graagte op een vervolg, het was: tige moai en derom oant sjens yn Drylts. SCHOOLZESKAMP Vrijdag: zeskamp voor kinderen van de scholen, iets nieuws voor IJlst, waar aan enorm veel werk is voorafgegaan, maar dusdanig in de smaak gevallen, De Europese Kampioenschappen Mid getgolf, die vrijdag, zaterdag en zondag in Portugal gehouden zijn, zijn voor de Nederlandse equipe een succes gewor den. Voor zover bekend is het tiental heren na de ontmoetingen op vrijdag en zaterdag op de vierde plaats geëin digd; iets wat nog niet eerder gebeurd zijn' Tenslotte zal""op gezette tijden op nishte steeds ais laatste. De wedstrij- -» «3m «3 M nlnni-o 4» Orïnetn on f’olrloc.' Uit op 40 km. afstand van Oporto. De Ne- van een 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1