snekerWoerier Grootse diamanten jubileumviering in stampvolle loods I i i van Gemeente erkent steeds meer belang goede voorlichting Zilveren eremedaille voor vice-voorzitter „Concordia" Gaastmeer, J. Haanstra de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST en Frater bodewijk Walta, geboren in Sneek, in het zilver Huldiging beiaardier Dirk S. Donker Planningscommissie voor de scholenbouw in Sneek geïnstalleerd Première voor Oppenhuizen Afd. Algemene Zaken speelt grote rol si Tennis om de Friesland-Cup P.V. 1’ ESTAFETTE De 60-jarige. Christelijke muziekvereniging „Concordia” te Gaastmeer is maandagavond haar jubileumviering gestart in de loods van het loonbedrijf' F. Attema, waar vele honderden be langstellenden het bestuur gelukwensen aanboden en vier leden van de vereniging onderschei den werden. Geslaagd en de Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD NIKUWB-KMADVÏBTKNTIKBLAD^ «^VOOR SNBKK BN OM8TRUBN de „Concordia” somde een progaeduse i Verschijnt: maandags en donderdags. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. DONDERDAG 8 JULI 1971 126e JAARGANG No. 54 de Groot, tot in de FOTOREDAKTIE: ’Studio Ger Dijs', Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink, Telefoon 05150-5323 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o is niet alleen een steunpilaar van de vereniging, nee, eigenlijk is hij een stukje fundering van „Concor dia”. Mogelijk is „Concordia” iets, waar Gaastmeer als dorp om heen leeft”, zo zei de heer Veldhuis. werkzaamheden begonnen. Deze zullen in eerste instantie bestaan uit het verzamelen van het nodige sta tistische materiaal. Daarnaast zal de commissie zich moeten oriënteren op de toekomstige stadsuitbreiding en het woningbestand in de verschillende wij ken. Het laat zich aanzien dat de be studering van de problematiek, die aan het uitbrengen van een apport moet voorafgaan, wel enkele maanden tijds zal vergen. Onlangs is door het gemeentebestuur, het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs en dat van de Stichting R.K. Scholen een gemeen schappelijke commissie ingesteld, die zich bezig zal houden met de planning van de scholenbouw in onze stad. Deze planningscommissie zal de gemeente en schoolbesturen terzake moeten advi seren. Begin 1946 besloot hij zijn oudste broer te volgen, en in te treden bij de Fra ters van Onze Lieve Vrouw van het Heilige Hart te Utrecht. Op Maria He melvaart 1946 werd hij Frater, onder de naam Maria Stanislaus, een naam, die in zijn Instituut zeer beroemd was, gedragen als hij was door een herhaal delijk herkozen Superior Generaal. Na zijn noviciaatsjaar te Heemstede on der Houten werd hij overgeplaatst naar het St. Gregoriusklooster te Utrecht, en vandaar naar de Aartsbisschoppe lijke Kweekschool te Hilversum, waar hij als indertijd Samuël vooral dienst deed in de kapel en de voorho ven daarvan. Op 24 april-1952 werd hij geprofest, en kort daarna benoemd tot conventualis te Borculo, waar hij voor- Terwijl ds. I. W. Bruinsma (rechts) de volle zaal bezighoudt, speldt de heer J. Bokma de heer J. Westra het gouden insigne op de revers. Geheel links de heer M. Westra, daarnaast de heren J. Haanstra, die ook koninklijk onderschei den was, en A. Wildschut. (Foto Studio Ger Dijs) De tweede ronde van het tennistoer nooi om de Friesland-Cup heeft geen verrassingen opgeleverd. De uitslagen luiden: Stiens-Fifty Fifty (Leeuwarden) 37, Surhuisterveen-Veenklooster 3 7, Gorredijk-Nomi (Sneek) 3—7, Bui- tenpost-Quick (Leeuwarden) 28, Jou- re-TC’48 10—0 (Regl.), Vliegende Bal (Sneek)-Heerenveen 37, Oosterwolde- Bolsward 100. Groepswinnaars zijn geworden: Groep A Fifty Fifty, groep B Veenklooster, Groep C Nomi, groep D Quick (Leeuwarden), Groep E Jou- re, Groep F Heerenveen, Groep G Oos- terwolde. In de derde ronde moet No mi in en tegen Wolvega spelen. BEMIDDELENDE ROL Iedereen kan bij deze afdeling aanklop pen om inlichtingen te krijgen. Waar mogelijk zal er geholpen worden. Het is een open afdeling, dus kan men er het beste terecht. Voor gegevens over scholen, verenigingen of bijvoorbeeld voor een afbeelding van het Stadswa pen. Meestal weten de mensen van af deling vier wel waar men de preciese gegevens kan krijgen. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234, 4235, 2247 Gironummer 932730 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 7.00 per half jaar (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm; ingezonden mededelingen dubbel tarief. Bij kontrakt lagere mm-prijs SPREKERS Dominee Horlings, die het woord voer de namens de beide kerken, sprak van een geweldige samenwerking bij de kerkdiensten. „Concordia” is van groot belang geweest gedurende de afgelopen 60 jaar. Hij bood een envelop met in houd aan, evenals de heer D. Haanstra (van „Eere zij God” uit Hommerts- de voorlichtingsavonden voor de nieuw ingezetenen van Sneek op touw, avon den die een groot succes werden. Ook de politieke voorlichtingsavond voor de nieuwe kiezers, zij die tvoor het eerst mochten stemmen, was ’een object van deze afdeling. Helaas was de belang stelling er niet zo groot voor. We moeten al weer een aantal jaren in de geschiedenis van l’Estafette terug gaan om de dominerende rol te vinden, die de duiven van een liefhebber uit Oppenhuizen toen speelden Destijds was het H. Oppenhuis, die week in week uit, met de overwinning ging strijken. Toen zijn vogels voor het merendeel verkocht werden, bleken die ook op an dere hokken tot prima prestaties in staat te zijn. Hoewel nog steeds actief in de sport, kon hij echter niet dat peil van een tiental jaren geleden meer bereiken. Uiteraard is ook de concur rentie veel zwaarder geworden! Even leek het er op, dat zijn dorpsgenoot E. M. Postma zijn plaats zou innemen. Deze kon namelijk gedurende enkele jaren met zijn duiven „onder de mensen komen”. Dit jaar gelukte dat echter niet en moest Postma zich met bescheiden plaatsen tevreden stellen. Op de zware fondvlucht van St. Dizier afstand on geveer 492 kilometer, behaalde een duif van hem toch een fraaie overwin ning. Om 6 uur gelost, bereikte de vo gel om 11.58.38 uur zijn hok en maak te een snelheid van 1369 meter per mi nuut. Hoewel de wind zuidelijk was, stond het concours nog bijna anderhalf uur open, voordat de laatste prijs was geklokt. Geen gemakkelijke vlucht dus! Van de vereniging nemen er 117 duiven aan dit concours deel in de kring wa ren dit er 506. In kringverband werd de duif derde. Volgens Postma was dit de eerste ze ge in zijn loopbaan als duivenliefheb ber. Gezien de grote concurrentie zijn er ook velen geroepen en weinigen uit verkoren om het zoet der overwinning te smaken. Maar, als er één schaap over de dam is De uitslag van St. Dizier luidt: E. M. Postma: 1, 26; S. Zijlstra: 2, 5, 18, 19, 27; H. Tippersma: 3; F. Troel- stra: 4, 6, 7, 11, 35; E. Laagland: 8; H. Buitenpost: 9, 15, 20, 21, 23; N. Sil- vius: 10, 25, 31, 32; P. Mantel: 12, 24, 28, 34; A. Coers: 13, 33; J. Haak: 14; J. van Ruiten: 16; D. Silvius: 17, 22; J. Folmer: 29; J. Zeilstra: 30, 39; A. F. Lichthart: 36; H. Jillings: 37; R. G. Mulder: 38. De commissie bestaat uit drie verte genwoordigers van de gemeente en drie vertegenwoordigers van de schoolbe sturen. Door burgemeester en wethou ders zijn tot lid van de commissie aan gewezen twee leden van de schoolraad voor het openbaar onderwijs te weten de heren S. van Sinderen, tevens be stuurslid van de Vereniging van Open baar Onderwijs en A. A. Osinga, on derwijzer aan de Lemmerwegschool als mede de chef van de afdeling onder wijs ter secretarie, de heer G. Middel dorp. Voor het bijzonder onderwijs heb ben in de commissie zitting mevrouw A. C. J. Knüvers-Poiesz, lid van het bestuur van de Stichting R.K. Scholen, de heer W. Kromhout van der Meer, bestuurslid van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs en de heer K. de Grooth, hoofd van de Juliana- school. De commissie is intussen met haar Al enige tijd is deze afdeling^egn vjaag- baak voor al diegenen die iets over de gemeente zelf of over alles wat er in Sneek gebeurt, willen weten. Waar het hen maar mogelijk is, helpen zij. Sinds mevrouw D. IJ. W. de Graaff- Nauta als wethouder ook de portefeuil le van „voorlichting der bevolking” ging beheren, is er steeds meer open heid gekomen. Dit ligt ook wel in het raam der tijd. Steeds meer instanties gaan er toe over een speciale ambte naar te belasten met de voorlichting. Zo heeft de Provincie Friesland speciale man hiervoor aangesteld even als de gemeente Leeuwarden. In Sneek is men echter nog niet zover. Voor de akte MO Nederlands is ge slaagd de heer G. J. van Dam te Sneek. Aan de Landbouw Hogeschool te Wa- geningen slaagde voor het examen na tuurwetenschappen progaeduse T. Veenstra te Sneek in Gaastmeer gebeurt bent u betrok ken, zo sprak de heer Pastoor tot de van een en ander beduusd wordende heer Haanstra („echt waar, dit is een complete verassing voor mij. Hier had ik niet op gerekend”). De vice-voor- zitter zei, nadat hem de onderschei ding was opgespèld verder, steeds met veel plezier bij de vereniging gewerkt te hebben. De heer J. Bokma, Workum, sprekend namens onder meer de Federatie van christelijke muziekkorpsen zei zoal: wanneer een korps, mensen als Haan stra er niet bij heeft kan het niet meer bestaan. Maar behalve dit wees de heer Bokma öp het belang van veel jeugd bij een vereniging, zoals „Concordia” dat heeft. De heren J. en M. Westra, A. Wildschut en J. Haan stra werden vervolgens onderscheiden met de gouden speld van bovenstaan de federatie. Namens een andere fede ratie, die van Wymbritseradeel e.o. sprak de heer R. Schaap uit Scharne- goutum de volle zaal toe. „Concordia” moet wel veel voor Gaastmeer bete kend hebben; er is bijna geen dorp, dat zolang een dominee houdt”, aldus de heer Schaap, die voorzitter Westra één der gangmakers van de federatie noem de. Hij heeft, volgens de heer Schaap „uitgevonden mee te gaan doen aan solistenconcoursen, en met succes”. Hij kwam met twee „slüfkes”; één van de federatie en één van het muziekkorps „Excelsior” uit Schamegoutum, waar van hij voorzitter is. De heer J. Haanstra uit Workum, sinds 1930 lid en sinds 1946 viee-voorzitter van „Concordia” kreeg van de burgemeester van Workum, mr. J. J. L. Pas toor de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op gespeld, terwijl de zelfde, alsook de heren M. en J. Westra en A. Wildschut de gouden speld van de Federatie van Christelijke muziekkorpsen in Nederland Op 15 augustus zal Frater Lodewijk Walta zijn zilverenjubileum vieren als lid van de Fratercongregatie van het Utrechtse Aartsbisdom. De jongens stad Klein Borculo waar hij thans ver blijft zal die dag in het teken staan van deze trouwe en ijverige werker, die in de loop van vyf en twintig jaar getoond heeft zich werkelijk in te wil len zetten voor de zieke jonge mens. Lodewijk Walta werd op 30 mei 1928 te Sneek geboren. In zijn jonge jaren maakte hij de stad oonveilig als een gewiekste slagersjongen, en de paro chiekerk aan het Achterom als mis dienaar, acoliet en hulpkoster. Ter gelegenheid van het feit dat hij voor de derde achtereenvolgende maal het internationale beiaardconcours te Hilversum heeft gewonnen is onze stadsbeiaardier, de heer Dirk S. Don ker, maandag j.l., in gezelschap van zijn echtgenote, door het college van burgemeester en wethouders ontvangen. Behalve burgemeester B. van Haersma Buma, die wegens vakantie afwezig was, waren alle leden van het college, de gemeentesecretaris, de directeur van de Muziekschool en de secretaris van de Culturele Raad aanwezig. De loco-burgemeester, de heer W. G. Baar- da, wenste de heer Donker geluk met het bijzonder eervolle resultaat. Sneek, zo zei hij, is trots op zijn beiaardier. Spreker memoreerde dat, toen de heer Donker vorig jaar winnaar van ’t con cours werd, er nog een kampioen te huldigen was n.l. de v.v. Sneek en zei te hopen dat het dit jaar het Sneker skütsje mag gelukken Sneek naast de heer Donker nog een kampioen rijker te maken. Namens, het gemeentebe stuur bood hij de heer Donker een aan tal grammofoonplaten aan, terwijl me vrouw Donker bloemen werden over handigd. Namens de muziekschool bracht de heer A. Feenstra de heer Donker, die als leraar harmonicum en orgel aan deze school verbonden is, de gelukwensen over. Tot besluit van de korte bijeenkomst dankte de heer Don ker voor de goede woorden en de ont vangen geschenken. Nu de wisselprijs definitief in zijn bezit is gekomen zal hij volgend jaar niet opnieuw worden uitgenodigd aan het concours deel te nemen. De Sneker overheid gaat steeds meer aan de voorlichting van de bevolking doen. Dit bleek ons tijdens een gesprek je dat we hadden met mejuffrouw Ka rin Schuit van afdeling IV, X (Algeme ne Zaken, Maatschappelijk welzijn, volksgezondheid en voorlichting). al de infirmerie toegewezen kreeg. Het verplegersbloed, in zijn familie zo ruim vertegenwoordigd, verloochende zich niet, altijd stond hij klaar voor de vele zieken in de Leo-stichting, waar voogdijjongens en anderen, wier opvoe ding gevaar loopt, intern alle soorten van onderwijs kunnen volgen, en waar patiënten veel voorkomen, terwijl ande ren juist van de ziekenverzorger graag wat extra aandacht vragen. In de 25 jaar van zijn kloosterleven heeft Frater Lodewijk vele dingen zien veranderen. Zelf is hij zich gelijk ge bleven, vasthoudend aan de tradities, aan de vriendelijke en altijd zeer men selijke omgang met allen, die hij ont moet en aan de zorg voor de zieken. Het leek er op dat hij op zijn feest zelf tot die zieken zou behoren, maar voor hem liep het verblijf in het zie kenhuis in het begin van dit jaar ge lukkig goed af, en hij is nu weer in staat in goede gezondheid zijn zilveren feest te vieren. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. Uit de overweldigende belangstelling, maandagavond in de loods, bleek over duidelijk welk een plaats „Concordia” in Gaastmeer wel inneemt. Wethouder I. Veldhuis, Tirns van Wymbritsera deel, sprekend namens b. en w. van die gemeente (burgemeester B. W. Caze- mier was wegens familieomstandighe den verhinderd) zei het zo treffend: Gaastmeer laat als klein plaatsje zien, waarin het groot kan zijn. Deze jubi- leumavond stond, voor de pauze onder leiding van Ds. J. W. Bruinsma, daar na gaf Ds. W. Horlings de toon aan. Alvorens de niet-Gaastmeerders door Ds. Bruinsma een welkom was toege roepen, waren zij in het dorp door een ereboog gekomen, waarop in de mem- metael het zelfde geschreven stond. Het dorp verlatend werd „jimme it bés te tawinske”. Een aardige geste. ontvingen. Daarvoor zorgde de heer J. Bokma uit Workum, die behalve deze federatie tevens het woord voerde namens de Christelijke Friese Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen, waarvan hij penningmeester is. Zoals eerder opgemerkt was de leiding bij dit tweede deel van de jubileum viering, althans maandagavond, in han den van dominee Horlings. Deze sprak onder meer enkele woorden tot twee oprichters van „Concordia”, de heren D. Ozinga uit Heeg en G. Gaastmeer. Het feest werd kleine uurtjes voortgezet. Trouwens, ook dinsdag, woensdag, en vandaag is er op diverse wijzen gefeest in Gaast meer. „Concordia”, zo is gebleken, is een diamant van en in dit dorp. 1948 van Jutrijp) de heer A. v.d. Goot (namens het bestuur van het Groene Kruis en de wijkverpleging) en een viertal vrou wen uit het dorp, die gezamenlijk een verhaal in rijmvorm voorlazen. Verder werd er nog gesproken door Chris Bu ma („ik ben nooit bij het korps ge weest, omdat ze me niet wilden heb ben”), de heer S. F. Kuipers, Schie dam (in 1913 tegelijk met voorzitter Westra adspirant-lid geworden), me vrouw Bruinsma-Adriaanze (namens de hervormde vrouwenvereniging een zak met 60 ducaten aanbiedend), mevrouw T. v.d. Goot-Bakker (namens o.m. de gereformeerde vrouwenvereniging en de chr. plattelandsvereniging te Gaast meer), en de heer Van Ommen (na mens „Crescendo”, Heeg). Tussen de „bedrijven” door werd be kend gemaakt, dat er voor „Concordia” alleen een bedrag van 700 gulden in Gaastmeer en Nijehuizum was gecol lecteerd; voor de feesten - deze gaan tot en met morgen door - was in bei de dorpen 2.142,50 verzameld. Met een luid applaus werden deze medede lingen ontvangen. Het tweede gedeelte van de avond bestond uit een revue „Der sit musyk yn”, in drie bedrijven opgevoerd door ongeveer 15 leden van het korps. Het verhaal van de alom goed in de smaak vallende revue is geschreven door de heer F. Bakker, oud-Gaastmeerder: de regie was in handen van de heer Jan Greidanus. Sneek. SERENADE Terug naar het feestgedruis, dat eerst dik een half uur nadat de loods geopend was begonnen kon worden. Dit vanwe ge de grote toeloop van mensen, die het bestuur van de jubilerende vereni ging, met dan wel zonder geschenk, kwamen feliciteren. Nog maar net had Ds. Bruinsma zich achter de microfoon begeven, of in de verte was al mars muziek, gebracht door de christelijke muziekvereniging Eendracht Maakt Macht uit Oudega waar te nemen. De ze serenade werd met applaus be groet en nadat de bestuursleden hun plaatsen opnieuw ingenomen hadden, vond Ds. Bruinsma het tijd worden, dan toch maar ’ns te beginnen: Er zijn heel wat praters; of het ook allemaal sprekers zijn, moeten we nog af wach ten. En inderdaad, menigeen greep de kans aan vanachter de microfoon het be stuur toe te spreken. Zover was het nochthans niet gekomen; gezamenlijk werd eerst psalm 150 staand gezongen. Zei Ds. Bruinsma: dit psalm luidt Looft God in Zijn heiligdom; nou ja, een loods is dan wel geen heiligdom, maar wij met z’n allen zijn dat wel En nadat gedurende enige ogenblikken de overleden leden, vooral hen die bij het gouden jubileum nog aanwezig wa ren, herdacht werden, voerde de heer Veldhuis namens het college van b. en w. van Wymbritseradeel het woord. Hij repte daarbij vooral over de verdiensten van de heer M. Westra („Thijs”), begonnen met de kleine trom, en nu een zware bas van drie duizend gulden bespelend. „Westra VELE VERDIENSTEN De wethouder bracht verder hulde aan de dirigent, de heer S. Tiemersma uit Leeuwarden die deze functie reeds 22 jaar lang uitoefend. „U heeftniet al leen leiding gegeven: er ging tevens een stimulans van uw optreden uit”. De heer Veldhuis bood tot slot twee enveloppen met inhoud aan: één van de culturele ried fan Wymbritseradeel, waarvan Veldhuis voorzitter is en één van het gemeentebestuur. Burgemees ter Pastoor zag de aan hem verzon den uitnodiging als een bewijs van goed nabuurschap tussen de twee gemeenten. „Heidenschap ligt hier heel dicht bij, vooral met een bootje is het maar een klein eind”, constateerde hij. Hij doel de daarbij met name op genoemde heer J. Haanstra, die in Gaastmeer naar Workum verhuisde, maar nog wekelijks op deze wijze naar de repetities toegaat. Behalve de ver diensten bij burgemeester er nog enkele op, zoals voorzitter in de oranjevereniging (hij is dit nu niet meer) diaken van de N. H. Kerk en nog enkele. „Bij alles wat er in het Heidenschap, zowel als INSPRAAK De idee „Inspraak” speelt een grote rol. Men is zich bij de overheidsinstan ties ervan bewust geworden dat men de bevolking meer en meer moet be trekken bij wat er zich in de gemeen te afspeelt. Inspraak brengt echter ook openheid met zich mee en dus voor lichting. De eerste stap hiertoe werd gezet met het publiceren van het Bestemmings plan „De Domp”, daarna volgden de specifieke bijdragen „Uit de Markt straat”. Deze werden voor het meren deel verzorgd door afdeling IV, die on der leiding staat van de heer W. S. de Vries. Samen met zijn medewerkers zette hij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1