o IJLST pi |4 1 van B. en W. van Ijlst stellen voor woningwetwoningen te verkopen HM®- SNEKEtórfKQERIER Jongens- en Meisjesstad op voormalige schietbaan maandag gestart s Ijï Officieel Orgaan RECITAL VAN AERDE KUIPER Gymnastieklokaal bij Simon Havingaschool in de Stadsfenne de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Kleedgelegenheid op Rlack Roys-tenein wordt door gemeente Sneek overgenomen W O Mg Ter bevordering van het eigen woningbezit Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave Voor beide weken ongeveer tweehonderd inschrijvingen WOENSDAG 14 JULI 1971 126e JAARGANG No..56 i I F Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Oud-Sneker K. J. Reitsma behaalde derde academische graad Geslaagd en de abonnementen COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOUTS NIEUWSBLAD van NIEUWE SNEEKER 'W' S I A Boys” een achter- anders viswedstrijden) bijgedragen. I b.g.g 17 I Verschijnt: maandags en donderdags. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen tandheelkunde onze oud-stadgenoot de heer J. Cnossen. geboren te Julianalaan x. aan de Stan ford University te Palo Alto California Ja, dit jaar dus J. en M. stad op het voormalige schietbaanterrein. Naar de reacties van leden der Commissie Va- kantieontspanning Jongens en Meisjes- I Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 1.00 per half laar (bij vooruitbetaling ADVERTENT1ETAR1EVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbei larie) Bij kontrakt lagere mm-prijs De Sneker bas-bariton Aerde Kuiper zingt een recital van Franse liederen voor de RONO-microfoon op maandag 19 juli tussen 19.30-20.00 uur, begeleid door Henk Broekstra, piano. Het programma bevat liederen van Du- pare, Faure, Debussy en van Ravel de beroemde cyclus: Don Quichotte a dul- cinee. dat het bouwplan voor het gymnastiek lokaal, dat inmiddels is gereed geko men, kan worden aangewend voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de school in de Stadsfenne. B. en w. zijn, na toetsing van deze aan vrage aan de in de Lager-onderwijswet 1920 neergelegde normen tot de conclu sie gekomen dat de gevraagde mede werking dient te worden verleend. In de Stadsfenne zijn sinds kort twee scholen voor gewoon lager onderwijs gevestigd, te weten de o.l. school „De Terp” aan de Middelzeelaan en de Si mon Havingaschool. Afgezien van de gemeenschapsruimten van beide scho len, die momenteel echter in gebruik zijn in verband met de huisvesting van kleuterklassen, ontbreekt in de Stads fenne elke gelegenheid tot ’t geven van onderwijs in de lichamelijke oefening. De bouw van een gymnastieklokaal in deze wijk is dan ook zeker noodzake lijk. Een urgentieverklaring voor de bouw van dit lokaal is aanwezig. Bij de Simon Havingaschool is een terrein ge projecteerd, dat geschikt zal zijn voor spellessen. Een combinatie van dit ter- rein met het gymnastieklokaal kan be- paalde voordelen bieden. - Daar met name de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stel len door het inwilligen van de aanvra ge niet worden overschreden, adviseren b. en w. de raad de gevraagde mede werking te verlenen en tegelijkertijd het raadsbesluit van 20 januari 1970, be treffende de bouw van een gymnastiek lokaal bij de Johannes Postschool, Jan- cko Douwamastraat 35, alhier in te trekken. door die woningen, welke beschikbaar moeten blijven voor bepaalde groepen van de bevolking, zoals alleenstaanden en bejaarden. Hierbij behoren ook de keuzewoningen, waarvoor een verhoog de jaarlijkse bijdrage is verstrekt. De gemeente kan een garantie verlenen voor de geldlening op te nemen door de nieuwe eigenaar. Het rijk is bereid voor de helft deel te nemen in het eventuele verlies, dat voor de gemeen te uit de garantie voortvloeit, overeen komstig het terzake bepaalde in het besluit geldelijke steun volkshuisves ting. Hiervoor zijn een stuk of wat dingen vereist, zoals: de garantie moet be trekking hebben op rente en hoofdsom van de lening en vereist is zoal ook dat de lening onder verband van eerste hy potheek en voor niet korter dan 5 jaren en niet langer dan 30 jaren is ver strekt. f SNEEKER NIEUWSBLAD UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1/233, 5169 Kantooruren, maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/ 1/235, 221/7 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE: 'Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Te. ejoon 05150-3596. Wil Steunebnnk. Telefoon 05150-5323 Van het bestuur van de Vereniging i voor Chr. Schoolonderwijs te Sneek is 1 op 30 maart bij het gemeentebestuur 1 een aanvrage ingekomen om op grond van artikel 72 van de Lageronderwijs- wet 1920 de nodige gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de onder zijn bestuur staande Simon Havingaschool (voor gewoon lager on derwijs) in de Stadsfenne. Zoals b. en w. in een voorstel van 3 december 1970, betreffende het stichten van een sportzaal, reeds meedeelden zijn, naast een urgentieverklaring voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de Johannes Postschool aan de Jancko Douwamastraat, twee urgentieverkla- ringen voor de bouw van gymnastieklo kalen voor het lager onderwijs ontvan gen. Deze verklaringen betreffen de bouw van gymnastieklokalen in de Noordoosthoek en in de Stadsfenne. In verband met het voornemen twee van het drietal urgentieverklaringen te gebruiken voor de bouw van een sport hal in de Noorderhoek, heeft het col lege aan het bestuur van de schoolver eniging de vraag voorgelegd of het be reid is de urgentieverklaring, betreffen de de bouw van een gymnastieklokaal bij de Johannes Postschool, voor de stichting van deze sporthal in te bren gen en of het bestuur wenst af te zien van de bij raadsbesluit van 20 januari 1970 verleende medewerking ex. artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 voor de bouw van dit gymnastieklokaal. Het schoolbestuur heeft deze vraag beves tigend beantwoord, onder voorbehoud - schi'et- tërrein, wat door de eertijds opgewor pen heuvels en de f een uniek gebied evenement is. Het dat het voor een bruikt wordt. SCHENKINGEN Niet zodra was het. startschot” gelost, maandagmiddag of de ongeveer 30 groepjes met namen als Het kraaie- nest, De Kabouters, Landlopertjes en Maanvrouwtjes maakten zich gereed voor de verschillende competities. De vaart zat er direct al goed in. Naar het zich liet aanzien zal ook deze afle vering van j. en m. stad, waarvan de sluiting volgende week vrijdag om on geveer half negen in de Sporthal is, slagen. Daaraan hebben dan zonder meer ook de kort geleden ter ziele ge- gane Sneker Kruideniersvereniging (schenking kassaldo ad. 450) en de visclub „De Baars” (beschikbaar stel len van prijzen voor de hoe kan het I anders viswedstrijden) bijgedragen. Bij de overdracht van woningwetwo- i ningen aan de bewoners, aldus b. en w. in het zeven pagina’s tellende voor stel, dienen enkele regels in acht geno- men te worden. Zo moet de nieuwe ei genaar bewoner zijn van de over te dragen woning en financieel gezien in staat geacht worden de lasten van een eigen woning te dragen. Hij zal verder tenminste 10 procent van de verwer vingskosten als eigen kapitaal in de woning moeten investeren. Verder mag het jaarinkomen van de nieuwe eige naar een bedrag van 18.000 niet overschrijden. Wat de woning zelf betreft schrijven b en w. even verderop: voor de over dracht komen uitsluitend woningen in aanmerking, die in woon- en bouw technisch opzicht aan redelijke eisen voldoen en in een behoorlijke staat van onderhoud verkeren. Het is niet de be doeling, zo schrijft het college, van de regeling aan de bewoners juist die wo ningen over te dragen, waarvan het be zit bepaalde bezwaren begint op te le veren. Het moet in het belang van de volkshuisvesting vermeden worden, dat dergelijke woningen in partikuliere handen overgaan. UITSLUITING Voor eigendomsoverdracht komen even min woningen in aanmerking, die in een saneringsplan vallen of in een ge bied liggen, waarvoor binnen afzienba re tijd stedebouwkundige maatregelen in voorbereiding zijn. Dit geldt, zo luidt het voorstel, tevens voor wonin gen, die tijdelijk ingericht zijn voor dubbele woning, alsook een semiperma- nente woning. Er zal beslist geen goed keuring tot overdracht gegeven worden Direct na de opening werd een begin gemaakt met de competities. De jongens en meisjes kregen daartoe de aanwij zingen ónder meer vanuit de „comman dopost”. Harry Lindeman hanteert hier de microfoon, terwijl hij ingelicht wordt door mej. Mieke F. Minkes. Geheel links de voorzitter van de organiserende com missie, de heer H. W. Fijlstra. Naast hem zit mevrouw M. A .de Vries-La- grand, die met mej. Minkes, de heer Lin deman en mej. G. Kamstra de hoofdlei ding vormt. (Foto Studio Ger Dijs) De heer K. J. Reitsma, Sneek, wonende Koningin 17 te Zutphen behaalde (U.S.A.)'zijn” graad als Master of Busi ness Administration. De heer Reitsma, die in 1966 cum lau- de afstudeerde als metaalkundig inge nieur aan de Technische Hogeschool te Delft en in 1968 zijn graad van Master of Science verkreeg aan de Cornell University te Itaca (N.Y.), kwam hier door in het bezit van zijn derde aca demische graad. Maandagmiddag 2 uur is Jongens- en Meisjesstad 1971 officieel, begonnen; lo- co-burgemeester W. Baar da verrichtte de opening. Hoe groot de vreugde bij de kinderen, die zich rondom de vlag hadden verzameld, toen was blijkt uit deze opname van Ger Dijs. „kamp” verkrijgend. NIEUWE HOOFDLEIDING De hoofdleiding heeft een nieuw ge zicht gekregen; die van vorig jaar bleek niet meer „beschikbaar” wegens studie enz. De hoofdleiding van nu be staat uit mevrouw M. A. de Vries- Lagrand, mej. G. Kamstra, mej. M. Minkes en de heer H. Lindeman, die met z’n vieren bijna een maand lang hebben gedokterd aan deze j. en m. I stad. Zijn zijn erin geslaagd de zaak op tijd klaar te hebben en hebben on der meer enkele erg attractieve trips voor de kinderen op touw weten te zet ten. Zoals een stad verdeeld is in wij ken, is deze jongens- en meisjesstad ge splitst in een aantal groepen, die tus sen de middag zelf het eten klaar ma ken. De „kamp”dagen (van maandag tot en met vrijdag) beginnen ’s mor gens om negen uur, terwijl de sluiting plaats heeft om vijf uur ’s middags. Mochten de weergoden het niet al te best met de kinderen voor hebben, dan vinden zij onderdak in een achttal (ge huurde) tenten op het terrein. Daar naast staat er nog een grote tent, wel ke door de afdeling Sneek van het Roo- de Kruis beschikbaar gesteld is. Van expeditiebedrijf Reen staat er een ver- huiscontainer, welke dienst doet als op- Van woningen, die vóór 1946 tot stand gekomen zijn is de prijs gelijk aan de verkeerswaarde van de woning in be woonde toestand. De prijs wordt be paald aan de hand van een taxatie door twee deskundigen; één aan te wij zen door het rijk en één door de ge meente of de woningcorporatie, wan neer deze de eigenaar van de woning is. De prijs van woningen, die na 1946 tot stand gekomen zijn wordt geba seerd op de vervanginswaarde van de woning; deze vervangingswaarde nu wordt bepaald naar het tijdstip waarop de bewoner het schriftelijk verzoek tot aankoop van zijn woning richt tot het zij gemeente, of de woningcorporatie. Nog iets over de procedure; de bewo ner van een woningwetwoning, die tot aankoop van de woning overgaan wil, moet schriftelijk een verzoek tot de ei genaar van de woning richten. Dit moet gedaan worden op een formulier, dat bij de directie van de volkshuisvesting te krijgen is; het is tevens bij de bouw nijverheid in de provincie te verkrijgen. Als de woning eigendom van een wo- ningcoporatie is, doet deze, als zij zich met verkoop verenigen kan, het verzoek aan de gemeente toekomen. Genoeg over dit voorstel, dat naar wij verwachten vrijdagavond relatief gezien de meeste tijd zal vergen. Ene J. Wie- linga uit Grijpskerk wil de woning Popmawal nummer 5 in IJlst voor ei gen bewoning kopen. De prijs is in principe bepaald op tien mille. B. en w. adviseren gunstig, evenals met be trekking tot het voorstel tot het verle nen van een krediet voor het aanbren gen van douches in de 6 woningen aan de W. M. Oppendijkstraat 9 tot en met 19. Het college stelt voor hiervoor een krediet van 11.628,— beschikbaar te stellen. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente IJlst stellen de raad voor zich principieel bereid te verklaren om in voorkomende gevallen over te gaan tot de verkoop van woningwetwoningen, voor zover zij gemeente- eigendommen zijn, aan bewoners. Dit om het eigen woningbezit te bevorde ren. Het is één van de zeven voorstellen, die de vroedschap van IJlst, vrijdag avond tijdens een -> openbare - vergadering te behandelen krijgt. Maandagmiddag om twee uur precies klonk op het voormalige schietbaanter rein in de Noorderhoek, dat als zodanig twee jaar geleden werd afgekeurd, het startsein voor Jongens- en Meisjesstad 1971: twee wekeni ontspanning in de buitenlucht voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar. De heer W. Baarda verrichtte in z'n kwaliteit als loco-burgemeester de officiële opening, waaibij de ongeveer twee honderd deelnemers aan deze eerste week zich rond de va derlandse driekleur verzameld hadden. Geheel volgens traditie werd vervol gens het „Jongens- en Meisjesstad gaat nooit verloren, knoop het in je oren aangeheven. kunnen gaan. Een aardige vondst lijkt ons de speurtocht, die morgenmiddag door de stad gehouden wordt. De jon- Kanueontspanning jviigcuo v.. gens en meisjes trekken Y-an.gT stad Sneek, die dit festijn op touw zet, lefooncel tot telefooncel daarbij tel te oordelen kan deze verhuizing van kens nieuwe opdrachten vanuit het Bij schrijven dd. 24 juni 1970 heeft de i Betaling van de koopsom ad 17.265,- Boys” de zal kunnen geschieden: de door de I a. in een bedrag-ineens van 4.382,50, welk bedrag door de v.v. „Black Boys” ten dele zal worden aange wend voor de betaling van enkele nog aan de gemeente Sneek ver schuldigde bedragen; b. in de vorm van en aftrek op de jaarlijkse gebruiksvergoeding voor het sportveldencomplex in de Noor derhoek, gedurende 20 jaar, begin nende met een bedrag van 1.227, en ieder jaar te verlagen met 61,35 tot 61,35 in het 20ste jaar. Indien de raad tot de voorgestelde overname besluit, zal de kleedgelegen heid moeten worden opgeknapt en wor den voorzien van een warmwatervoor ziening en gasverwarming, waarbij de kosten van een gasgeijser, douchein- richting, leidingen, de kosten van aan sluiting op het distributienet, resp. groot f 800,— en 1.500,— voor reke ning van de gemeente zullen komen. De exploitatie van de kleedgelegenheid (onderhoud en schoonhouden) zal dan in het vervolg van gemeentewege ge schieden. In verband met het vorenstaande zal de jaarlijkse gebruiksvergoeding (thans 975,—) dienen te worden bepaald op 1.250,— per jaar, welk bedrag op ge lijke wijze als dit voor de overige sport velden geschiedt regelmatig zal kunnen worden aangepast aan een verder stij gend kostenpeil. Overeenkomstig de met andere vereni gingen getroffen regelingen komen de kosten van rente en afschrijving op drie te plaatsen gaskachels - evenals twee derde deel van de kosten wegens gas verbruik - voor rekening van de v.v. „Black Boys”. voetbalvereniging „Black wens te kennen gegeven vereniging op het gemeentelijk sport veldencomplex in de Noorderhoek ge- stichtte kleedaccommodatie tegen een bepaalde vergoeding aan de gemeente in eigendom over te dragen. Met betrekking tot deze aangelegen heid merken b. en w. van Sneek op, dat de kleedgelegenheid in 1959 door vrijwilligers (leden van de vereniging) werd gebouwd. Het gebouw bestaat uit een entree, 2 kleedkamers, 2 w.c.’s, 2 doucheruimten, een berging, een scheidsrechtersvertrek met douche ruimte en w.c. en een ruimte voor de verkoop van consumpties. Er is in het gebouw echter geen ver warming en er is geen warmwaterin- stallatie. Bovendien is er stand in het onderhoud. De voetbalvereniging „Black Boys” ziet geen kans de noodzakelijke voor zieningen tot stand te brengen en heeft de kleedgelegenheid aan het gemeente bestuur ter overname aangeboden. Het komt b. en w. gewenst voor, dat de eigendom van de kleedaccommodatie op het sportveldencomplex in de Noor- 1 derhoek - evenals dit bij de andere ge meentelijke sportveldencomplexen het geval is - bij de gemeente berust. B. en w. zijn daarop met de voetbal vereniging „Black Boys” in onderhan- deling getreden. Dit heeft er toe geleid dat overeenstemming is bereikt over de vöorwaarden waaronder overdracht van de kleedgelegenheid aan de ge meente zou kunnen plaats vinden. De voetbalvereniging „Black Boys” is bereid de kleedaccommodatie over te dragen tegen de boekwaarde, vermin derd met een bedrag wegens achter stallig onderhoud. het ijsbaanterrein louter als een ver betering gezien worden. Het lijkt inder daad veel avontuurlijker, veel knusser en biedt door de bomen bij minder gun stige weersomstandigheden m het uiterste geval is er op dinsdag en woensdag altijd nog een uitwijkmoge lijkheid naar de Sporthal enige be scherming. Voor deze editie lieten zich ongeveer evenveel jongens en meisjes inschrijven als de voorgaande jaren. Deze, zowel als de volgende week zullen de onge veer 30 leiders en leidsters, 4 hootd- leiders(sters), en 2 koeriers (voor het merendeel scholieren) proberen de zou kinderen aangenaam bezig te houden. Er is voor elke dag een programma samengesteld. Om eens wat te noemen, dinsdag is er een vliegerwedstrijd ge houden, terwijl er dezelfde dag voor enkele groepen een bustocht naar Gaasterland was gepland, woensdag is er gevist en een estafette verlopen, en och, zo zouden we nog een tijdje door slagplaats, op het voormalige geplaatste stellages voor een dergelijk is de eerste keer, dergelijk doel ge- A i;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1