I IJ HB GROTE DRUKTE OP 'T WATER HOOG TEMPO TIJDENS DE RAADSVERGADERING IJLST 5 wl ft® en Officieel Orgaan van Kleine Doodskopaap in Wilhelminapark geboren; moeder overleden BURGERLIJKE STAND SNEEK Lange wachttijden voor de bruggen geen uitzondering 7-jarig jongetje uit Coevorden verdronken B „ELK GROVE BAND" met Jazz in Workum en Grouw BROMFIETSER KNALT TEGEN REMMENDE AUTO OP Portefeuilleverdeling college van burgemeester en wethouders van Sneek de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Patrimonium wil 177 woningen in „De Domp" bouwen 1 tl o» Muzikaal onthaal JOYRIDER INGESLOTEN r GROENTEGEGRIEL y MAANDAG 19 JULI 1971 126e JAARGANG No. 57 Vrijdagavond in de Geeuw Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis In GAASTERLAHD, SLOTEN e.o 16-jarige scholier gewond NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER^KOERIER en de Weer aanrijding op rijksweg 43 bij IJsbrechtum Ba Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van .JFT.; 'i«8M lil SB®!* L ‘2 een kwar- e.d. Rechtspersoonlijkheid Burgemeester Mumsen „speculatie uitgesloten” Verschijnt: maandags en donderdags De 20-jarige B.D. uit Bolsward werd vrijdagnacht door de politie aangehou den. Hij had enige uren te voren de bestelauto van de aardappelhandelaar Brouwer aan de Geeuwkade alhier uit diens pakhuis weggenomen. D. was hiermede naar de kop Afsluit dijk gereden en vervolgens weer in de richting Sneek, waar hij werd klem gereden. D., die zich bij herhaling aan joy-riding schuldig maakt, is ingeslo ten. ABONNEMENTEN; Abonnementsgeld 5.00 per half faar ibij vooruitbetaling Postabonnementen J 1.00 per half laar tbij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN; 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbei tarief Bij kontrakt lagere mm-prys Commissie voor de ge- Commissie voor de mbtshalve), Corn ring van de re- jmmissie voor de Muziekschool voor ’.ad van de A-kring van de Bescherming f SNEEKER NIEUWSBLAD s s I Zaterdagmiddag om een uur of vier vond op rijksweg 43 ter hoogte van het Ysbrechtumerbos (weer ’ns) een aan rijding plaats tussen twee personenau to’s, die beide in de richting Sneek re den. De bestuurder van een bestelauto, de heer J. Eikenhout uit Schalkhaar, moest voor een remmende voorligger snelheid minderen en werd daarbij van achteren aangereden door de door J. J. v.d. M. uit Wolvega bestuurde personenauto. Beide auto’s werden ern stig beschadigd. De Stichting Woningstichting Patrimo- I nium te Sneek heeft het gemeentebe stuur van Sneek verzocht medewerking te verlenen voor de bouw van 177 N.B. I.-eengezinswoningen in het bestem mingsplan „De Domp”. Deze woningen zullen worden gebouwd in t industriële bouwsysteem Larsen en Nielsen en ze worden voorzien van centrale verwar ming. De sichtingskosten van de woningen worden geraamd oa 9.653.004,te weten grondkosten inclusief overdrachts kosten en renteverlies 1.341.610,— en bouwkosten, inclusief centrale verwar ming, architectenhonorarium, dagelijks toezicht en renteverlies tijdens de bouw 8.311.394,De minimum-huur is voorlopig berekend op 276.59 per maand (maximum 306.39). Zoals B. en W. van Sneek in hun voor stel van 5 april j.l. tot het verlenen van medewerking aan de stichting van de bouw van 47 eengezinswoningen in Tin- ga reeds hebben medegedeeld, bedraagt het aantal woningen dat in 1971 in Sneek mag worden gebouwd 203. Na af trek van deze 47 woningen, resteren nog 156, zodat voor de realisering van de geplande 177 N.B.I.-woningen in „De Domp” tot een aantal van 21 woningen een beroep moet worden gedaan op het volume voor 1972. De door de gemeente te verlenen medewerking bestaat uit het verstrekken van leningen en ’t ver lenen van jaarlijkse bijdragen die de gemeente op haar beurt weer van het Rijk zal moeten ontvangen. De rente van de door het Rijk te verstrekken le ningen bedraagt thans 73/i procent per jaar. Voorts dient de gemeente de voor de bouw benodigde grond beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Vrijdagavond is de bijna 7-jarige Hen drik Hendriks uit Coevorden in de Geeuw verdronken. Het jongetje lo geerde met zyn ouders in het vracht schip van de familie Vermaning. Om kwart over zeven werd het kind nog gezien op de wal doch om half acht bleek hij zoek te zijn. Door de politie is ’s avonds geruime tijd gedregd en voorts werd door 2 dui kers van de brandweer de bodem rondom het schip afgezocht. De .vol gende morgen om 5 uur werd het zoe ken voortgezet door de politie met as sistentie van de brandweer en Rijkspoli tie te water. Ook meerdere in de buurt liggende schippers waren behulpzaam. Om halfzeven werd het lijkje opge haald uit de Geeuw, op ongeveer 40 meter afstand van het schip waarop hij logeerde. Het jongetje is afkomstig uit een gezin van zes kinderen. dv Jan Jagersma en Arendina Stoffe- rina Ebbing, van Oosterend; Eokke, zv Jacob Hadders en Lutske Planten- ga; Robertus Ijsbrand Henrikus, zv Cornells Jovita Maria Visser en Klaas- ke van Gosliga; Robert Gerard, zv Gerardus Jacobus Haitsma en Pietje Tuma, van Workum; Miranda Christi ne, dv Jetze de Groot en Siebrig de Jong, van Workum; Doeke, zv Jacobus Wolthuizen en Aafke Baukema; Hein Geert, zv Sijtze Valk en Hinke Visser; Michel Jeroen, zv Johan Elsenga en Pierkje Alie Kemker; Fimmigje, dv Marinus van Oosten en Engelina Elsina Kuiper; Sandra Bonnie Anneta, dv Ja mes Rudolph van Zeijl en Cornelia de Bos; Roel Sijbe, zv Sijbe van der Wal en Sijtske Hoekstra; Ellen, dv Antho nie Molleman en Everdina Beuckens, v. Makkum; Janco Ernst, zv Gerrit Ernst Louis Croes en Trijntje Westhoff; Jan Jelle, zv Freerk Marten Ring- nalda en Sjoukje de Jong, van Joure. Ondertrouwd: Evert de Vries, 22 jr. en Aaltje Maria Stobbe, 18 jr.; Johannes Vlasman, 25 jr. en Pierkje Plekkrin- ga, 21 jr.; Gerrit de Boer, 22 jr. en Klara van der Land, 22 jr. Getrouwd: Jurre Smit, 24 jr. en Jeltje Neuhoff, 17 jr.; Ritske Meijer, 18 jr. en Aafke Anna van der Bij, 17 jr. Overleden: Antje Riemersma, 89 jaar, wv Sjirk Miedema; Gerke de Boer, 55 jaar, ev Rigtje Strikwerda; Harmke Siebenga, 80 jaar, wv Eelke Anne de Boer, van Joure; Jeltje van der Meer, 85 jaar; Jantje ten Wolde, 64 jaar, ev Dirk Klaren, van Nijhuizum; Jacob van Dijk, 75 jaar, wv Klaaske Lijkle- ma, van Sloten; Sjoerd Eelke Postma, 55 jaar, ev Pietje van Foeken, van Joure; Johanna Walinga, 88 jaar, wv Jacob Tamminga; Akke Zijlstra, 84 jr.; Martha Margina van der Molen, 2 maanden, van Staveren. Geboren: Vanessa Michella, dv Joost Pieters en Hariete Elisabeth Katryn Pangkey; Peter Laurent, zv Yp Wij- nandus Teensma en Elsje Hendrika ten Cate; Esther, dv Migchiel Zaagmans en Froukje Helfferich; Linda, dv Un- te Dijkstra en Fokeltje de Vries; Attje, Kolk ligt te wachten, tot de Lemmerbrug omhoog gaat. „De mensen krijgen meer geld, kopen meer boten en de drukte wordt steeds groter. Het wordt tijd dat die rondweg er komt. Nou is er geen 1c’. meer Dit verzuchtte één van de brugwachters die wij vrijdag belden om te informe- ren hoe druk het was. Zowel brugwachter Van der Veen van de Oppenhuizerwegbrug als Mud van de Lemmerwegbrug vertelden dat zij de boten soms met tien tot vijftien stuks in één keer doorlieten. Wachttijden voor het wegverkeer liepen dan soms behoor lijk op. Vrijdagmiddag om half twee was de wachttijd voor de brug bij Wou- da’s Meelfabriek ongeveer een kwar tier omhoog. Uiteraard brengen deze lange wachttij den file’s auto’s met zich mee. Dat de Prins Hendrikkade tot aan de Munt straat vol met wachtende auto’s staat is in de spitstijden geen uitzondering. Daarom is de verzuchting, dat het hoog tijd wordt dat de rondweg er komt, met moeilijk te begrijpen. H MEDEWERKING WATERSPORTERS Over het algemeen is de medewerking van de watersporters goed te noemen. Mensen die niet op de lichten letten, rood licht betekent niet opvaren, wacht ten tot het groen wordt; twee rode lampen bovenelkaar: de brug wordt niet gedraaid, zijn geen uitzondering. Brugwachter Mud van de Lemmerweg- ïol" meer aan”. brug had met nog een moeilijkheid te kampen. In de kolk voor de Waterpoort lagen boten tegen de verboden wal bij de Lemmerweg. (Dit is ook bij de Ha- rinxmabrug het geval). „Je kunt er wel naar toe gaan, maar zodra je weer in het hokje terug bent, liggen ze er weer. De politie komt ook regelmatig, maar de mensen schijnen ’t niet te willen begrijpen”. Er gaan nogal wat boten door de stads grachten. Bij de Oppenhuizerwegbrug lag het gemiddelde rond de 200 boten. Donderdag passeerden er 256 schepen Zaterdagnacht is ingebroken in het pakhuis van de groentehandelaar De Boer aan de Oppenhuizerweg. Enkele weken geleden werd dit pakhuis ook door onbevoegden bezocht. Thans zijn er een aantal bussen en blikken groen- I ten weggenomen. In Njjezijl raakte zaterdagmiddag de 16-jarige scholier J.P.H. uit IJlst ge wond, toen hij op z’n bromfiets tegen de bijna stilstaande personenauto, be stuurd door de 40-jarige schilder J. Y. de Vries, eveneens uit IJlst knalde. H. had een behoorlijke snelheid, toen de aanrijding plaatsvond. Hij reed, om ongeveer kwart over drie, vanaf de brug in de richting Oosthem. Vanaf IJlst naderde De Vries in z’n auto en hij kwam, gezien vanuit H. z’n ge zichtspunt van rechts. Bij de aanrij ding overigens reed H. met twee vrienden, elk van hen bereed een brommer, in de richting van de over weg werd de auto van De Vries flink beschadigd; de bromfiets werd onherstelbaar vernield. H. had enige schaaf- en snijwonden aan z’n gelaat. De in de afgelopen maanden plaats ge had hebbende benoeming van twee nieuwe wethouders heeft t.a.v. de ver deling van de werkzaamheden over de leden van het college van burgemees ter en wethouders tot gevolg gehad dat de heren H. Pheifer en H. A. Scholten zijn belast met de taken, die voordien tot de portefeuille van respectievelijk de heren I. Bergsma en J. R. Visser behoorden. Behalve deze persoonswis selingen is in de portefeuilleverdeling, zoals die in september 1970 tot stand kwam geen verandering gekomen. De volgorde, waarin de wethouders als loco-burgemeester optreden is: 1. de heer W. G. Baarda; 2. mevr. D. Y. W. Stichting „Sneker Studiefonds Stich de Graaff-Nauta; 3. de heer H. Phei- - '7we>m- fer; 4. de heer H. A. Scholten. Commissies, stichtingsbesturen waarin leden van het college van bur gemeester en wethouders zitting heb ben. Burgemeester: meentebedrijve strafverordr missie vo< clamevero schoolarts Sneek e.o Friesland Bevolking, Recreatieschap de „Marre- krite”, Stichting schooltandverzorging, Rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam Zuid-West Friesland, Industria- lisatieraad, Borgstellingsfonds voor Friesland, Bestuur Stichting „het Old Burger Weeshuis”, Openbaar lichaam Gasvoorziening N.O. Nederland (aan wijzing in raadsvergadering 15 decem ber), Intercommunaal gasbedrijf „Westergo”. Wethouder W. G. Baarda: Commissie wet Sociale Werkvoorziening, Com missie Zelfstandigen, Commissie Wet van advies voor de Algemene Bij standswet, Commissie voor de be- De niet voltallige gemeenteraad van IJlst - mevrouw J. Nooitgedagt-Oranje ontbrak op het appèl - had vrijdag avond bizonder weinig moeite met de twaalf punten tellende agenda, waaron der een zevental voorstellen van het college. De eensgezinsheid was groot onder de leden; het had deze keer meer van een vraag en antwoord spel, waarbij burgemeester H. W. F. Mum- sen zo hier en daar voor een korte toe lichting zorgde. Een en ander had dan ook tot gevolg, dat reeds ruim een half uur na de opening de hamer voor het laatst viel. Van gedeputeerde staten was een schrij ven ontvangen, waaruit bleek, dat het raadsbesluit van 27 november vorig jaar, tot aankoop van de boerderij met erf en percelen grond in het bestem mingsplan „De Rat”, van de heer J. Brekeveld, is goedgekeurd. De heer J. Zijsling (P. v.d. A.) wilde weten, „wan neer „de spa de grond in kan”. De voorzitter deelde in antwoord hierop mede, dat naar de prognose van de gemeente dit het geval zal zijn in het In het Wilhelminapark is in de nacht van zaterdag op zondag een kleine Doodskopaap geboren. Drie jaar gele den kocht men voor het apenhuis van dit park een aantal doodskopaapjes mannetjes zowel als vrouwtjes. Toen men zondagmorgen in het hok kwam zag men op de rug van één der vrouwtjes de jonggeborene geklemd, ongeveer zoals men in Oosterse landen de kinderen op de rug draagt. Onmiddellijk werd een dierenarts ge beld, die informaties inwon bij ’n aan tal dierentuinen. Een dergelijke ge boorte schijnt in een park vrijwel nooit voor te komen. Vanmorgen is de moeder overleden. Het diertje verloor blijkbaar te veel bloed. Voor de verdere verzorging van het apejong heeft men het Adviescentrum van Artis geraadpleegd. Deze heeft de raad gegeven om een speelgoeddiertje als vervanging van de moeder te laten fungeren. Het plusminus 10 centimeter lange beestje klemde zich er onmiddel lijk aan vast. Mevrouw Bolt, echtgeno te van de directeur Gemeentelijke Plantsoenendienst, tracht nu met be hulp van de fles het diertje in leven te houden. Vandaag, morgen en woensdag ont vangt „Advendo” weer gasten van de andere zijde van de Oceaan. Ditmaal is het een jazzband en wel de „Elk Grove Band”, een jeugdige formatie uit Elk Grove in Illinois. De gasten zijn ondergebracht bij gast gezinnen in Sneek. Zij treden echter niet hier op. In samenwerking met „Holland-Telstar N.V.” is er voor ge zorgd dat men ze hedenavond in Grouw en morgen (dinsdagavond) in Workum kan beluisteren. Het is beslist de moeite waard. Tegen de 33-jarige fabrieksarbeider K.M. alhier werd procesverbaal opge maakt terzake van diefstal van een aantal grammofoonplaten gedurende de laatste maanden bij Vroom en Drees- man alhier. Stichting Finkenburgh, Commissie Op- name-beleid Sneker Bejaardentehui zen, Commissie Handarbeidersobjecten Zuid-Westhoek, Commissie Hoofdarbei- dersobjecten Heerenveen-Sneek, Volks- kredietbank, Stichtingsraad Nw. Tou- tenburg, Commissie voor de bejaarden zorg, Commissie voor georganiseerd overleg, Stichting Jachthaven- en kam peerterrein „de Domp”. Wethouder D. Y. W. de Graaff-Nauta: Onderwijscommissie, Schoolraad (ge- meensch. schoolraad voor kleuter-, ba- sis- en voortgezet onderwijs), Stichting schooltandverzorging, Regionale Com missie gem. voortgezet onderwijs, ting Gezondheidscentrum, N.V. Zwem bad Sneek. Wethouder H. Pheifer: Commissie van bijstand voor de Gemeentereiniging, Veemarktcommissie, Commissie voor de gemeentewoningen, Commissie voor openbare werken. Wethouder H. A. Scholten: Commissie voor georganiseerd overleg, werkclas- sificatie- en inpassingscommissie, Idee- enbuscommissie, Stichting Jachthaven en Kampeerterrein „De Domp’Stich ting „Finkenburgh”, Stichting Kol- meersland, N.V. Zwembad Sneek, Re- creatieschap Sneeker Meer, Onderwijs commissie, Culturele Raad, Bestuur Stichting „Het Old Burger Weeshuis Schoolraad, Stichting „Sneker Studie- fonds”, Comité NOVIB. eerste kwartaal van ’72. Van g.s. was voorts onder meer ontvangen het goedgekeurde besluit van b. en w. tot verkoop van een stuk industrieterrein aan de Holtropweg, aan de heer J. S. van der Schouw, Sikko Sjaerdemalaan 1. Waar het ’t voorstel van het college tot principiële bereidverklaring om in voorkomende gevallen over te gaan tot de verkoop van woningwetwonin gen aan bewoners betrof, vroeg raads lid R. Rijpma (Vrije Kiezers) een na dere toelichting over het inkomen van de betrokkenen. Zoals we vorige week woensdag berichtten mag dit jaarinko men van de nieuwe eigenaar de 18.000 niet overschrijden. Deze som wordt, aldus de voorzitter jaarlijks op getrokken met de loongrens en het be- drag is bepalend in het jaar, dat de koop gesloten wordt. De heer Rijpma zei in grote lijnen met dit voorstel mee te kunnen gaan, zulks in tegenstelling tot de heer Zijsling, die „een geheel ander geluid liet horen”. Hij het we ten geen voorstander te zijn van het afstoten van woningen aan particulie ren. „De overheid moet in woningen voorzien”. Volgens de heer Zijsling was hier sprake van een zekere bevoor rechting. „De minimumloner zal het nooit kunnen opbrengen. De lasten zijn hoog, maar één en ander telt voor mij niet zo zwaar, dat ik tégen dit voor stel zal stemmen.” UITSLUITING SPECULATIE Naar de heer Mumsen meende wordt hier speculatie volkomen uitgesloten. „Mensen met lagere inkomens kunnen voor een redelijke prijs een woning ver werven. Dit doordat de woningen in een grote hoeveelheid en met over heidsgelden gebouwd zijn. Dit is juist bedoeld voor de mensen met een klei ne beurs”. „Precies” vulde wethouder K. Frankena (CHU) aan. „Het is be doeld om het die mensen gemakkelijk te maken, en niet om hen te belasten. Het is zo sociaal, zo democratisch mo gelijk.” Het voorstel werd met alge mene stemmen aangenomen. De wo ning aan dé Popmawal, no. 5 wordt verkocht aan de heer J. Wielenga te Grijpskerk. De voorzitter stelde, dit in antwoord op een vraag van de heer Rijpma, duidelijk, dat deze woning met voor recreatieve doeleinden zal worden gebruikt. Volgens de heer Mumsen had den zich meerdere liefhebbers gemeld, maar hun bod lag telkens lager dan de vaste prijs - 10 mille. De heer P. Grondsma (C.H.U.) vroeg of deze woning wel goed wordt opgeknapt „want het is momenteel geen gezicht, maar dat is het geval met elk leeg staand huis”. Met algemene stemmen werden verder tevens de volgende voorstellen, inge diend door het college, aangenomen: Het verlenen van een krediet van 11.628 voor het aanbrengen van dou ches in de 6 woningen aan de W. M. Oppedijkstraat 9 t.e.m. 19; de ver koop van twee percelen bouwterrein aan de woningbouwvereniging „IJlst”, gelegen aan de Bockamastraat in het bestemmingsplan „Nijez.ijl”, groot 2120 m2 voor voor 47.500: het beschik baar stellen van een bijdrage ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing aan de heren C. M. John son en T. Post, resp. wonende Uilen burg 14 en Geeuwkade 10 en het voor stel tot benoeming en beëdiging van de heer H. L. Wagenaar als plaatsvervan gend gemeente-ontvanger. TE SNEL VAREN Tijdens de rondvraag gingen er stem men op of er in IJlst ook waarschu wingsborden voor te snel varen ge plaatst zouden kunnen worden. Dit even tueel via de VVV. De voorzitter nam deze suggestie over en hij zegde toe eens naar dit punt te zullen informe ren. De heer Zijsling wilde hierbij de winkeliersvereniging persé niet betrek ken. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v ADMINISTRATIE. Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169 Kantooruren, maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE. 'Studio Ger Dijs; Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebnnk Telefoon 05150-5323 op weg naar IJlst of naar de Woud- vaart. JELTESLOOTSBRUG Brugwachter Bijker van de Jeltesloots- brug bij Hommerts, de Jeltesloot is de vaarweg tussen het Prinses Magrietka- naal bij Langweer en het Heegermeer en de Fluessen, noemde nog hogere cij- vers. 500 tot 600 schepen per dag zijn geen uitzondering. Donderdag was, tot vrijdag toe, de topdag met 675 schepen. Je zou kunnen zeggen, aldus Bijker, dat je per uur 40 tot 45 minuten open bent. De waardering van de watersporters voor het werk van de brugwachters, die niet alleen met hen maar ook met de weggebruikers te maken hebben, valt over het algemeen wel mee. Bij de stadsbruggen is het minder dan bij de brug over de Jeltesloot. Daar wordt na het seizoen nog wel eens door een dankbare watersporter aangewipt om een sigaretje te presenteren. Het is dus hard werken geblazen voor de brugwachter. Wie gaan voor? De watersporters of de weggebruikers? Als iedereen maar een beetje meewerkt zullen de problemen die er in het hoog seizoen ontstaan, gemakkelijk opgelost kunnen worden. En duurt het wat al te lang, och het is vakantie, men heeft de tijd wel even, dunkt ons. van een deel van de vloot, die in de (Foto Studio Ger Dijs) zwaarschriften Algemene Bijstandswet, ten weggenomen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1