snekerWkqerier van Raad van Sneek besprak problemen van aanlegplaatsen Ontroerend en dramatisch: Love Story in Amicitia Verbeter de bedrijfsomstandig heden door kavelruil de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en Roel Bokke Span won fierljeppen in Hemelum IJLST Sport voor sport Brand in jeugdherberg bij Heeg Kerk en samenleving Sneker betrokken bij ongeval onder Joure EXPOSITIE PASTOOR JANNING TE LEMMER 126e JAARGANG No. 58 Voetbalver. „Sneek” krijgt geld voor aanleg lichtinstallatie LANDBOUWHOEKJE In Martinikerk Bolsward Orgelconcert door Feike Asma WEGENS GROOT SUCCES GEPROLONGEERD Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Schade viel mee W SNEEKER NIEUWSBLAD de L.s- Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en DONDERDAG 22 JULI 1971 f SNEEKER NIEUWSBLAD OMBTBBKMM tot R. TUIN ST RA (PcdA): Het Doodskopaapje dat in de nacht van zaterdag op zondag in het Wïlhelminapark geboren werd is overleden. Dinsdag- R. v.d. Kuur. (Foto Studio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags avond om elf uur was de toestand van het diertje nog uitstekend; de oppassers Schuurman en Zandstra gaven het regel matig de fles. Toen ze echter woensdagmorgen in de „kraamkooi" kwamen, was het diertje gestorven. De moeder stierf maandagmor gen Zij is waarschijnlijk door de andere apen gebeten, waardoor zij teveel bloed verloor. Vermoedelijk is één van de andere ape- vrouwtjes ook in verwachting. Uit voorzorg heeft men de apin apart gezet. Wij zijn grote egoïsten, varen naar el ders, profiteren daar, terwijl wij onze gasten niets bieden ----- Maurits ledema ROTOREDAKT1E; 'Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrtnk. Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 7.00 per half laar (bij vooruitbetaling ADV ERTENTIET AR1EV EN 17 cent per mm, mgezonaen mededelingen aubbe. tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs In de nacht van dinsdag op woensdag vond op de Ryksweg 43 tussen Sneek en Joure een ernstige aanrijding plaats. Om ongeveer kwart voor één geraakte de 28-jarige onderwijzer W. Hofstra uit Joure door onbekende oorzaak met zijn DAF op de linker weghelft. 13.67 13.31 13.04 Jong Snip Opende 9.69 m.; 3. Janny de Jong Idskenhuizen 9.38 m. Harm de Boer uit Warns kwam met een sprong van ruim 11 meter in het bezit van de Zuidwesthoek-wisselbeker. In de serie zomeravond-orgelconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward worden georganiseerd, zal op dinsdag 27 juli een concert worden ge geven door de organist Feike Asma. Het programma van deze avond is ge wijd aan de nagedachtenis van de Tho- mascantor, Johann Seb. Bach. Uit diens ontzagwekkende oeuvre zal een aantal van zijn meest gespeelde wer ken worden uitgevoerd. Behalve een viertal koraalvoorspelen Preludium en Fuga in c; Toccata-Adagio en Fuga in c; Sonate (trio) no. 2 in c en Toccata en Fuga in d. Het concert begint om 8 uur. Een goede verkaveling is voor de mo derne rundveehouderij een eerste ver eiste. Op slecht verkavelde bedrijven wordt het bedrijfsresultaat ongunstig beïnvloed door de stijgende arbeids- en niachinekosten. Tevens is het onmoge lijk om tot een doelmatig grondgebruik te komen waardoor eveneens het be- drijfsinkomen nadelig wordt beïnvloed. Slecht verkavelde bedrijven bieden wei nig mogelijkheden voor de toekomst. Vaak probeert de boer de schade te beperken door zelf dag en nacht te wer ken. Dit gaat dan ten koste van de ei gen sociale positie en soms zelfs van de gezondheid, met alle nadelige gevol gen van dien. Om deze redenen is het van groot belang dat op korte termijn de verkaveling op veel bedrijven wordt verbeterd. De schilderstukken van de Workumer pastoor J. H. Janning, oud-Sneker, ten toongesteld in het culturele centrum „De Helling” aan de Korte Streek te Lemmer, heeft sedert de openstelling van deze expositie op 12 juli j.l. veel belangstellenden getrokken, onder wie tal van buitenlanders die hun vacantie in Friesland doorbrengen. Te oordelen naar de reacties van veel bezoekers van deze tentoonstelling, vallen de schilderstukken van pastoor Janning, voor het merendeel motieven ontleend aan het Friese waterlandschap, zeer in de smaak. Om dit te bevorderen is door de Mi nister van Landbouw een nieuwe rege ling in het leven geroepen en wel een ruilverkaveling op overeenkomst, kort weg kavelruil genoemd. Deze regeling behelst om in klein ver band te komen tot het onderling uitrui len van percelen. Het aantal deelne mers kan wisselen van minimaal drie tot circa tien deelnemers. Zit er een beeindiger tussen de aanvragers dan is dit geen bezwaar. Kavelruil kan wor den toegepast in alle gebieden, behalve waar een wettelijke ruilverkaveling in uitvoering is. Wordt alleen geruild dan kost dit niets. Alle kosten, verbonden aan eventueel landmeetkundig werk of het opmaken de Vries Kooistra UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233. 5169 Kantooruren; maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247 Gironummer 932730 Roel Bokke Span Stiens Henk v.d. Velde Joure 3. Johan Boersma Garijp Dames: 1. Jikke de Vries-De Maartensdijk, 10.25 m.; 2. Alie Het wachten heeft misschien voor velen te lang geduurd, maar hij is er nu iucb. Vanaf donderdagavond 8 uur draait het kassucces van de zeven tiger jaren „Love Story” in Amicitia. Verder donderdag- en vrijdagmiddag de kinderfilm „Aladdin en de Wonder lamp”; zaterdag in de nachtvoorstelling „Liefdesorgiën van Hendrik de VIII, zondagmiddag de western „Sheriff zon der ster” en woensdagmiddag om half drie „Fanfare”. Hij kwam daarbij in frontale botsing met de B.M.W. van de 28-jarige eige naar van de Penny-Bar, H. A. Alves uit Sneek. Deze was op weg van de Müzeval in Heerenveen, waarvan hij ook eigenaar is, naar Sneek. De heer Alves raakte zodanig gewond dat hij in het St. Antoniusziekenhuis moest wor den opgenomen. De 30-jarige verzekeringsagent J.G.P. Hamersma, oud-Sneker, deed een po ging de ravage te ontwijken. Dit lukte echter niet en hij reed de 32-jarige E. Brandsma uit Joure aan die zijn assis tentie met een bezeerde voet moest be kopen. De heer Hofstra kreeg ernstig hoofdlet sel, zijn naast hem zittende vrouw werd met een kinverwonding en een hersenschudding samen met haar man naar het ziekenhuis vervoerd. SNEEK EN het bewijs is geleverd door de v.v. Sneek, dat men t.a.v. de zustervereni gingen een ruim standpunt inneemt, al dus de heer Poiesz die tot slot zei dat zijn fractie het' voorstel ondersteunde. „Sneek” krijgt de gevraagde centjes. De mededeling van b. en w. met be trekking tot de plaats voor de te bou wen tweede sporthal ontlokte bij de heer D. de Vries (GCP) de reactie dat hij zijn eerder ingenomen standpunt handhaaft. Volgens hem wordt het Black Boys-terrein door die sporthal in tweeën gesplitst. De heer J. P. de Vries (GCP) meende dat dit de enige juiste plaats is, hoewel hij de sporthal toch liever op een deel van het volks tuinencomplex zou willen zien. Volgens de heer Van den Akker (GCP) heeft heeft het college deze zaak voldoende onderzocht. „Ik had die sporthal ook liever op ’n andere plaats, hoewel aan de plaats op het Black-Boys-terrein be paalde voordelen zitten. Ik leg me er bij neer", zo sprak de heer Van den Akker. De raad verleende medewerking aan aan de Stichting Woningstichting Patri monium voor de bouw van 177 eenge zinswoningen in De Domp. De heer J. P. de Vries (GCP) zei geschrokken te zijn van de huur 276,tot 306, per maand). Het grootste aantal wo ningzoekenden kan niet meer dan 125, tot 150,aan huur betalen. De heer De Vries hoopte dat deze wo ningen voor de doorstroming van be lang zullen zijn. Ruim half elf viel de laatste hamerslag van de voorzitter. Zijn werken spreken door hun blijde expressie en het getuigen van een gro te liefde voor Gods schepping, een „breed” deel van het publiek aan. De ze priester-kunstenaar heeft door zijn eigen expressiestijl reeds een zekere faam verworven. Schilderijen van hem werden o.a. aangekocht door het ge meentelijk museum te Leeuwarden, door de „Hidde Nijland Stichting” te Hindeloopen, door de Famous Schools International te Amsterdam en ook door de vermaarde Albert Dome gale rij te Londen. Ook kochten veel particulieren werken van pastoor Janning. Zijn expositie te Oisterwijk (N.B.) werd zelfs bezocht door prins Bernhard. Gezien het suc cesvolle verloop van de expositie te Lemmer, heeft het bestuur van de stichting „De Helling”, die in samen werking met de districtsmanager van de Famous Schools International voor Noord Nederland, de heer T. M. v.d. Sluis, deze tentoonstelling tot stand heeft gebracht, besloten, deze tentoon stelling te prolongeren tot 31 juli a.s. De aanlegplaatsen voor boten zijn in de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad van Sneek onderwerp van bespreking geweest. Aanleiding hiertoe waren het antwoord van b. en w. op vragen van het raadslid Tuinstra (PvdA) over ligplaatsen voor toeristen en het voorstel van b, en w. tot verhuur van de aan de Westersingel en aan het Hoogend gecreëerde aanleggelegenheden aan een in het leven te roepen stichting. De heer Tuinstra wilde dit laatste voorstel aanhouden opdat b. en w. eerst onder ogen konden zien of de moge- lijkheid tot een grote stichting voor de Zeilstraat, de Westersingel en de Woudvaart te komen, aanwezig is. B. en w. voelden hier overigens weinig voor. Het voorstel van B. en W. werd door de raad aanvaard. aanzicht van de Westersingel niet be paald fraai is door die verscheidenheid van boten en de palen. Hetzelfde geldt voor het Hoogend, zei de heer De Vries, die pleitte voor het aanbrengen van betere meerpalen. Hij was het overigens met de heer Tuinstra eens. De heer Kuiper (GCP) wees op de modderwal onder de Waterpoort, die op deze wijze zijn oude functie weer terug krijgt. Wethouder Pheifer (VVD) zei in antwoord hierop dat daar niet een modderwal ligt, maar een beton- wal, waarschijnlijk deel uitmakend van de fundering. Er zal een waarschu wingsbord worden geplaatst. Volgens wethouder Scholten (GCP) is het in het leven roepen van één stichting op dit urgent. Hij was het wel eens met de heer D. de Vries: de situatie aan de Westersingel is inderdaad niet ideaal. Het Hoogend blijft in het seizoen vrij voor de toeristen. De heer D. de Vries vond de termijn van drie jaar (de ver huur aan de stichting) te lang. Volgens de voorzitter is deze termijn redelijk. De heer Gerrits (GCP) opperde de ge dachte de redactie van de overeen komst zodanig te wijzigen dat er even tueel een kortere termijn in acht geno men kan worden. De heer B. de Vries (GCP) vond een periode van drie jaar reëel en hij achtte het voorstel van de heer Tuinstra niet juist. De heer Van den Akker (GCP) wilde de termijn van drie jaar handhaven, maar daarna de overeenkomst van jaar tot jaar verlen gen. De voorzitter zei nog dat drie jaar geen Sint Juttemis is, wie dit zegt geeft een erg ruime interpretatie van deze Juttemis. Het voorstel werd zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Aan de Stichting Woningstichting Pa trimonium werden terreinen aan de Zijlroede, Wierde en Wagenbrugge overgedragen. De raad besloot even eens tot overname van de kleedgele- genheid op het Black Boys-terrein. De heren Van den Akker en Poiesz waren bijzonder ingenomen met dit voorstel, naar zij zeiden. LICHTINSTALLATIE B. en w. stelden de raad voor aan de voetbalvereniging „Sneek” een rentelo ze lening van 10.000,en een bijdra ge a fonds perdu van 20.000,ten behoeve van de bouw van een lichtin stallatie op het sportveldencomplex aan de Lemmerweg te verstrekken. De heer Poiesz (GCP) zei dat zijn fractie veel waardering heeft voor het door „Sneek” genomen initiatief. Enkele le den van zijn fractie hebben zich overi gens afgevraagd of de v.v. Sneek niet wat te veel hooi op zijn vork neemt. Gezien echter de in het verleden ge toonde zelfwerkzaamheid van de v.v. Sneek meende de GCP-fractie dat een redelijke grond voor de exploitatie be slist aanwezig is, terwijl ook in de fractie is gesteld dat in het verleden „Love Story” is het trieste verhaal van de jonge advocaat Oliver Barret IV (gespeeld door Ryan O’Neal bekend uit Peyton Place) die verliefd wordt op de van Italiaanse afkomst zijnde bibliothecaresse Jenny Cavilleri. Sta- tusverschillen schijnen in hun liefde geen rol te spelen. Hij zoon van een welgesteld zakenman, zij dochter van een eenvoudige bakker op Long Island. Onvermijdelijk moet deze liefde slecht eindigen. En om daarvan te genieten biedt deze film gelegenheid te over. DE LIEFDESORGIëN VAN HENDRIK VIII De naam Hendrik de Achtste is ieder een wel bekend uit de geschiedenisboek jes en uit de verhalen die een bepaald geïllustreerd weekblad eens over hem publiceerde. Nu was het een feit dat Hendrik niet bepaald als een bra ve Hendrik in ons aller gedachten is voort blijven bestaan. Hij was bepaal delijk een wildeman. Er moest dus een film over hem ge maakt worden en dan wel één die commercieel een trekker zou zijn. „De liefdesorgiën van Hendrik VIII” is het geworden. Voor iemand die van een lekkere sex-film houdt, één om zijn lippen bij af te likken. DE TRADITIONELE WESTERN is ditmaal de „Sheriff zonder Ster”. In het Wilde Westen ligt het welvaren de stadje Progress. Het is er rustig en vredig, in tegenstelling tot een aantal ervoor, toen het het prototype van een ontuchtig grensstadje was. Op een dag daagt de treinrover Big Jim Mc Kay in de buurt op en daar mee zijn de poppen aan het dansen. In de zaterdagse aflevering van „Sport voor Sport” wordt aandacht geschon ken aan de volgende onderwerpen: - de concoursen hippique in Kerkwijk en Hardenberg; - de nationale grasbaanraces in Enter; - verslagen van de diverse oefenwed strijden in het betaalde voetbal. Zondag 25 juli tussen 18.30-19.15 uur ko men aan de orde: - de internationale motorcross in Lich tenvoorde; - de nationale zwemkampioenschappen in Den Haag, de Bosbaanregatta en oefenwedstrijden in ’t betaalde voet bal. ter plaatse was, niet in actie te komen. De afdeling Hemelum van het Frysk Ljeppers Boun hield zaterdag de jaar lijkse fierljepwedstrijden, waarbij alle „grote kanonnen” van de partij waren. De lijst bevatte een record aantal deel nemers van honderd, waardoor de wedstrijd van half twee tot bijna half zeven duurde. Toen de springerij be gon, waren er ongeveer vijfhonderd toeschouwers, doch wegens het niet doorgaan van het skütsjesilen in Sta veren, kwamen veel belangstellenden naar Hemelum, waardoor het aantal toeschouwers geleidelijk opliep ruim tweeduizend. Hierop was uiteraard niet gerekend. Het gevolg was dat velen niets van de wedstrijd konden zien. Toen de cracks aan bod kwamen, was het aantal toe schouwers geslonken tot ongeveer drie honderd. Helemaal geslaagd kan men deze wedstrijd niet noemen, daarvoor duurde het allemaal wat te lang. Men kan zich af vragen of een lijst met hon derd deelnemers niet te groot is. En is dat zo, dan zal men misschien een andere methode moeten vinden, om de wedstrijden een vlotter verloop te doen hebben. De uitslagen luiden: Jongens t.e.m. 13 jaar: 1. Cath. Hoek stra, Oudkerk 9.42 m.; 2. Martin de Ridder Bakhuizen 8.62 m.; 3. Hille v. d. Galiën Wirdum 7.69 m. Idem 14 15 jaar: 1. Eelke Scherjon Noordber- gum 10.70 m.; 2. Dick Maurits Oud kerk 10.36 m.; 3. Klaas Leistra Vrouw buurt 10.35 m. Junioren: 1. Anne Zijl- stra Bergum 12.02 m.; 2. Douwe Bult Bakhuizen 11.55 m.; 3. Hielke de Boer De heer Tuinstra stelde dat door de zaak in handen te geven van een stich ting er 46 stadgenoten worden bevoor recht door goedkoop een aanlegplaats te krijgen. Bij het grote tekort aan aanlegmogelijkheden zijn deze 46 men sen bevoorrecht boven andere stadge noten, die problemen hebben door het ontbreken van aanlegplaatsen. Als het jachthavenplan aan de Woudvaart door gaat, een plan dat ongeveer 300.000,- kost, heeft men dezelfde accommoda tie als in de Westersingel en op het Eiland. Gewoon tussen palen en de ta rieven moeten hier dan gesteld worden op f 120,— tot 150,—. De heer Tuinstra zei dit onrechtvaardig te vin den. De aanwas van boten neemt jaar lijks schrikbarend toe zodat men al moeten komen tot een rechtvaardige verdeling van de beschikbare walruim- te. De heer Tuinstra stelde voor de ta rieven van de aanlegplaatsen aan de Westersingel en de Zeilstraat en straks ook die in de Woudvaart gelijk te ma ken, zodat een betere exploitatie voor de Woudvaart mogelijk zal zijn. Die ta- riev' i zouden in de Woudvaart omlaag mc a en in de Westersingel en Zeil straat omhoog. Hierdoor ontstaat, vol gens de heer Tuinstra, een sociaal rechtvaardige oplossing. De heer Tuin stra was het niet eens met het ant woord van b. en w. dat er geen uitbrei ding van de toeristische voorzieningen behoeven te komen. Het raadslid pleit te tenslotte voor meer activiteit op dit punt door de VVV, de Sneker zakenlie den en de raad voor sport en recreatie. De heer D. de Vries (GCP) zei dat het Bij een kortstondige brand in de jeugd herberg „It Beaken” bij Hee.g is enige schade ontstaan aan het dak en voorts was er wat waterschade. De brand brak dinsdagmorgen om een uur of tien uit. Door snel ingrijpen van de be heerder, „heit” Piersma en enkele toe risten kon worden voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. Een voorbij ko mende watersporter ontdekte de brand, waarvan hij de heer Piersma direct in kennis stelde. Door het kordate optre den met onder meer het aanwezige brandblusmateriaal behoefde de brand weer van Heeg, die overigens spoedig ter plaats was, niet in actie te komen. In de veertiendaagse rubriek „Kerk en Samenleving” is op maandag 26 ju li van 19.30-20.00 uur een optreden te beluisteren van de Groninger theoloog- kabaretier René van den Beid. René van den Beid, die theologie stu deert aan de Rijksuniversiteit in Gro ningen, speelde vroeger mee in het Nieuw Groninger Studentenkabaret en treedt sinds enige tijd op met zijn ker kelijk gekleurd kabaretprogramma „Klokhuis”. René wordt in zijn veelbelovend kaba retprogramma op de gitaar begeleid door Bert Maas, leerling van het Ste delijk Conservatorium in Groningen. ONTROERENDE FILM „Frank Tarkenton was er misselijk van. De sportredacteur Dick Schaap had de quarterback van The New Giants een dun pocketboekje meegege ven om de tijd te doden in het vlieg tuig van New York naar Boston. Tar kenton vloog door de eerste bladzijden heen en huilde bij de laatste drie hoofd stukken.” Dit is éêh van de anekdotes die er be staan rond het boek „Love Story” van Erich Segal, de professor in de oude talen aan de Yale universiteit. Love Story is dan eindelijk in Sneek. Over de hele wereld is het een bestseller. De critici zijn er verdeeld over in hun meningen. De één spreekt van verlak kerij, de andere van een ontroerend menselijke film. Wanneer zelfs een be faamd colummnist als Nico Scheep maker er een polemiek om aangaat, in het opinieweekblad Vrij Nederland, met de filmcriticus Jan Blokker, dan moet er wel iets aan de hand zijn. i-lö? 0IIKI..I 4. Ut», WTRMIIMUHIL M UIJT tóXXJWJ K M r-l—w «IM HUIU BIW, mm» MRW> - k MUf HWUODdl Bergum 11.49 m.; 4. Jelle v. d. Meu- len Bergum 11.31 m. Heren (geen top pers): 1. Wiebe de Vries Oenkerk, 12.25 m.; 2. Cees Kooistra Zaandam 12.20 m.; 3. Dick Zijlstra Giekerk 11.90 m. Idem 31-40 jaar: Sander Oudkerk 10.04 m.; 2. Joh. Veenw.wal 10.04 m.; 3. Cor van Vuren Nieuwkoop 10.01 m. Idem 41 jaar en ouder: 1. Harm Kappe Wommels 10.97 m.; 2. Jan Faber Vrouwbuurt 9.56 m.; 3. Jan Roorda Bantega 8.88 m. Top klasse: 1. 1 m.; 2. m.; m. van begrotingen en de notaris- en regi stratiekosten zijn voor rekening van het Rijk. Het kan wenselijk zijn dat ook enig cultuurtechnisch werk moet wor den verricht zoals het dempen van slo ten bij perceelsvergroting, egalisatie- werk en de aanleg van nieuwe dam men. Hierop wordt een subsidie ver strekt van 50 procent van de te maken kosten tot een maximum van 500, per ha. Een dergelijke kavelruil kan binnen een jaar worden gerealiseerd. Een groot voordeel is tevens de een voudige procedure. Het vraagt geen extra administratie en ellenlang over leg met diverse instanties. Wil men komen tot kavelruil dan kan men dit melden bij de bedrijfsvoorlich- ter. Deze zorgt dat de zaak aanhangig wordt gemaakt bij de betreffende in stanties. Het is een typisch verschijnsel dat de belangstelling voor kavelruil in het zuiden des lands veel groter is dan in onze provincie, hoewel de behoefte hier minstens zo groot is. De oorzaak hiervan is waarschijnlijk dat de aan vraag voor kavelruil moet worden in gediend door de eigenaren. In het zui den zijn meer eigenaar/gebruikers ter wijl hier de pacht overheerst. Het ligt hier dus iets moeilijken. Niets belet echter de pachters om in overleg met de eigenaars, van deze gunstige regeling gebruik te maken. Steek daarom de koppen eens bijelkaar, en ga daarbij eens na wat er voor u inzit. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur lil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1