IJLST snekerWkoerier van i Bij gewestvorming zou Zuidwesthoek voldoen aan eisen Op het gebied van de paardensport hèt evenement in de Zuidwesthoek Ml Burgemeester Cazemier opende dorpshuis „üs Boppeslach" in Tirns de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en Dinsdag ook „schoolzaken" in Gaasterland's raad fttti Jelle Anema en Ids Veldhuis ontvingen taart voor naamgeving wwmw f Sudergoa in advies aan Ged. Staten: Pocketboeken voor RONO Groots Concours-Hippique te Rijs Bestemmingsplan wijzigen om woningen te kunnen bouwen Piet van Egmond concerteert in Bolswarder Martinikerk 2 1| f Bervoets weg maar Hollenkamp komt niet in Sneek en de onmisbare rol vervulde. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uilgaee een NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD heid was tot door J. V. Verschijnt: maandags en donderdags. lijk worden. De voorkeur van Sudergoa gaat uit naar het eerste alternatief: ge- westvorming. Daarbij stelt Sudergoa voorop dat het gewest een zekere „in houd” moet hebben, met andere woor den bepaalde bevoegdheden moet krij gen. (Wereldbibliotheek, Am- „De God DONDERDAG 29 JULI 1971 126e JAARGANG No. 60 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ABONNEMENTEN; Abonnementsgeld f 5.00 per half jaar (bij vooruitbetaling i Postabonnementen f 1.00 per half laar (bij vooruitbetaling ADV ERTENT1ETAR1EV EN 11 cent per mm, ingezonden mededelingen aubbe. tarief Bij (contralet lagere mm-prijs 1 f SNEEKER NIEUWSBLAD I is met betrekkelijk gering aantal leden! De heer Tamminga doelde hierbij op het klooster „Thabor”, dat op Ysbrech- tumer grond stond, maar altijd het Tirnser Thabor genoemd werd. Hij bood ten slotte een Friese vlag aan, ho pend „dat deze nog lang op het dorps huis mag wapperen”. De heer R. de Jongh van het VVV van Ysbrechtum hoopte, dat de band tussen Tirns en Ysbrechtum nog lang bestaan mag blij ven. Hij overhandigde de heer Boots- ma een vlaggestokkoker. HET PROGRAMMA: Het programma omvat: Bovenlanders, Friese paarden, Hackneys in de grote en de kleine maat en Springrubrieken voor Z.- en M.-ruiters. Alle rubrieken zijn goed tot sterk bezet, bij de paar den Fries ras wordt weer een Gouden Zweep als extra-ereprijs uitgereikt bij de Tweespannen en onder de 13 deelne mende spannen vindt men de elite van dat ras. Wie zal de fraaie zweep win nen? Bij de Bovenlanders eveneens de fraaiste en beste tuigpaarden van Ne derland, ook Rumanus, de huidige kam pioen uit de stal Van Tuyl en de prach tige paarden van stal Direckx, Eindho ven. Dat geldt ook voor de hackneys: 13 in de grote maat, 11 in de kleine. Het moet een weelde zijn naar de ver richtingen van al deze paarden te kij ken. Er zal spanning genoeg zijn, juist door de scherpe concurrentie. En pas sant kunt u ook nog luisteren naar de muziek van Melodia te Wyckel, die dit hippisch feest omlijst. En u kunt ’s a- vonds op de receptie het bestuur geluk wensen aanbieden. ALTERNATIEVE PLANNEN Er worden twee alternatieven naar vo ren gebracht. Het eerste is de handha ving van de huidige gemeenten behou dens wellicht enkele zeer kleine, zoals die met name in de Zuidwesthoek voor komen. Deze situatie kan worden aan gevuld met de instelling van een ge west. Hoe die indeling van Friesland in gewesten er uit moet zien is volgens Sudergoa een punt apart. De Zuidwesthoek zou, qua inwonertal, voldoen aan de eisen. Het tweede al ternatief is een streven naar beduidend grotere gemeentelijke eenheden dan is voorgesteld in het rapport van de stu diecommissie. Gedacht moet dan wor den in de orde van grootte van 80.000 tot 100.000 inwoners. Deze alternatieven hebben gemeenschappelijk, dat het lo kale bestuur beter is opgewassen tegen haar taken. Een uniformering van de dienstverlening zal dan ook beter moge- Wij menen dat bovenstaande „kop” in geen enkel opzicht overdreven is! Dit Door het bestuur van de Woningstich ting Gaasterland wordt bouwvergun ning gevraagd voor het bouwen van tien woningwetwoningen te Oudemir- dum, ten zuiden van de Kerkstraat en 14 woningwetwoningen te Bakhui zen, plan „Toekomst”, terwijl door de Stichting Bejaardenhuisvesting 1969 een aanvraag wordt gedaan voor de bouw van drie bejaardenwoningen te Oude- mirdum, aan de Roune Leane. Deze aanvragen kunnen niet voldoen aan de bestaande bestemmingsplannen en zouden derhalve geweigerd kunnen worden. Tegen realisering van deze plannen hebben B. en W. van Gaaster land echter geen bezwaar en zij stellen de raad daarom voor deze in te pas sen door het nemen van een zg. voor- bereidingsbesluit waarna, na verkregen verklaring van geen bezwaar van G.S., tot afgifte.van de nodige vergunningen kan worden overgegaan. 52 NAMEN „As jimme aenst in doarpshüs nedich hawwe en it styt net by jim, dan kom- me jimme mar by üs”, opperde de heer Bootsma, in antwoord, of beter als reactie op de woorden van de heer Tamminga. En nog wist geen mens in de zaal, hoe het dorpshuis dan wel zou komen te heten. Er waren 62 suggesties ontvangen; 52 daarvan hadden een an dere naam. Na een herhaaldelijke stem- merij had men dit aantal tot 3 weten terug te brengen. Uiteindelijk had men toch het meest gevoeld voor de naam: üs Boppeslach, die door de heren Ids Veldhuis en Jelle A. Anema, beide wo nend aan de Thaborweg, bedacht was. Zij ontvingen een taart. Uit Scharnegoutum was behalve de muzikanten ook de heer J. van der Meer overgekomen. „Hoewel jullie dorpelin gen eigenlijk wat uitvliegen, hebben jul lie toch een gemeenschap kunnen vor men”. De heer Van der Meer bood een envelop met inhoud aan, de heer A. Wiersma, voorzitter van Dorpsbelangen te Roodhuis een bloemstuk. Ondertus sen had de heer Klaas Hospes, voordra ger uit Leeuwarden tijdens z’n eerste optreden al veel succes geoogst. En ook later bleek de keus van de organisa toren, deze humorist naar Tirns te la ten komen, een boppeslach te zijn ge weest. niet kon missen. Het is kwalitatief ze ker niet het minste in onze provincie al is er wel het nadeel van het ver buiten het centrum der provincie te lig gen. Maar dat betreft in feite alleen de minder gunstige ligging t.o.v. de kans om een uitermate talrijk publiek aan te trekken. De deelnemers aan de Rijster concoursen weten heus wel Rijs te vin den en ook nu zijn er deelnemers uit alle beste Nederlandse stallen. Het zui den is er sterk vertegenwoordigd. In de loop der jaren werd de naam der vereniging gewijzigd in: „De Zuidwest hoek”, zulks wegens het feit dat de le den in dit gebied te vinden zijn. Bij de groei van het aantal deelnemers kon men het oorspronkelijk gebruikte terrein te Koudum onmogelijk handha- ven, het was veel te klein en er was m het’laatst door de uitbreiding van de huizenbouw ook geen goed voorterrein meer. Beide vond men in Gaasterland te Rijs en zo hoqpt men op aanstaande zater dag 31 juli op een groot en zeer ge schikt terrein van de heer J. B. Ber ger aan de weg naar Balk gelegen, (het wordt duidelijk aangegeven), weer het jaarlijkse concours-hippique te houden. Het program telt ongeveer 26 ru brieken en alle zijn aan het paard ge wijd. Shownummers zijn er niet bij, want bij de oprichting stond hen die het initiatief namen, als ideaal voor ogen aan de vele paardenvrienden en -lief hebbers iets te laten zien van de kwa liteiten van deze zo edele en verstandi ge dieren, de eerste begeleiders van de mens zonder wie hij nooit tot ontplooi ing zou zijn gekomen. Nu is dit nutti- - - 1 T X J ...j de sportverenigingen en de 2i mening waren dat echte paardenvrienden zijn er gelukkig in de Zuidwesthoek dit concours nog paarden. De serie zomeravond-orgelconcerten die onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward plaats vindt, wordt op dins dag 3 augustus voortgezet met een con cert door de organist Piet van Eg mond. NUTTIG „Hopelijk zal 26 juli 1971 in goud ge schreven uit de geschiedenisboeken van Tirns te voorschijn komen”, zo begon de eerste burger zijn toespraak. „In een vergadering van b. en w. onlangs een deputatie over het n .iw- dorpshuis praten, en nu reeds is het zover. Ik ben er van overtuigd, dat dit gebouw een nuttige bestemming zal i informatie over Tirns cijn -C11 haar bewoners trekt, dan blijkt, dat - microfoon aan Marian- Tims anders is dan anders, maar dan in gunstige zin”, zo zei de heer Caze mier. Hij sprak de hoop uit, dat de sfeer als vanouds gehandhaafd zal blij ven in dit dorp, en verder, dat „dit ge bouw een treffer voor Tirns en omlig gende dorpen zal zijn”. Hierna ver klaarde hij het dorpshuis voor geopend. In zijn antwoord repte voorzitter Boot sma over de geweldige medewerking van de gemeente. ’Binnen 14 dagen kon den we bouwen; zoiets hebben we nog nooit beleefd”. De heer D. Tamminga, sprekend namens Dorpsbelangen Ys brechtum liet los „hier wat geleerd te hebben. Wat hier tot stand gekomen is, dwingt respect af. In Ysbrechtum be staan ook wel dergelijke plannen, maar Tirns hat Ysbrechtum der altyd al óf riden. Dat wie yn 1400 safolle ek al sa”. De kwaliteit van het dorpshuis en de eenheid in samenwerking, welke de dorpelingen de laatste maanden aan de dagge legd hadden waren maandag avond de meest naar voren springende punten, tijdens het officiële gedeelte. „Het is een voltreffer geweest, dat een aantal enthousiaste mensen de hand hebben kunnen leggen op dit gebouw’ aldus drukte burgemeester Cazemier zich onder meer uit. Hij meende, dat dit dorpshuis steeds in een plaatselijke behoefte zal voorzien. „Alle dorpelin gen zullen elkaar hier in velerlei acti viteiten kunnen treffen”. De Stichting Sudergoa heeft aan Gede puteerde Staten van Friesland advies uitgebracht naar aanleiding van de plannen voor een gemeentelijke herin deling, met name toegespitst op de si tuatie in de Zuidwesthoek van Fries land. Het advies wordt vergezeld van de uitslag van een enquête, die onder 1310 gezinshoofden in alle Zuidwesthoek gemeenten is gehouden. De totale uit komst was veertig procent, een vrij laag percentage. Volgens Sudergoa geeft de uitslag dan ook meer een tendens dan een mening. In het advies aan G.S. wordt in eerste instantie ingegaan op de maatregelen die worden aangegeven in het in janua ri 1970 uitgebrachte rapport „De toe komst van de Zuidwesthoek van Fries land”. In dit rapport wordt gepleit voor een reorganisatie van de huidige bestuurlijke indeling van de Zuidwest hoek mede om tot een meer uniforme dienstverlening van de gemeenten te komen. Een aantal mogelijkheden hier omtrent worden gesuggereerd, konkrete alternatieven worden echter niet gege ven. In het advies aan G.S. wordt er op gewezen dat de provinciale studie commissie zich niet heeft beziggehou den met een specifiek Fries probleem. De grondslagen en uitgangspunten, die op pagina 12 en 13 van het „praatplan” worden genoemd, zijn op zich zelf ge nomen juist. Het zijn aanwijzingen op bepaalde ontwikkelingen in de samenle ving. In zoverre is het verheugend dat ze hier naar voren zijn gebracht. De Stichting Sudergoa vindt ze „geenszins specifiek voor de in Friesland De komt tot een streefd moet worden naar een mini- |25 jaar jang weten te handhaven! Op maal aantal inwoners van 10.000 per gemeente. Nog gunstiger zou zijn 30.000 inwoners. Sudergoa is van mening dat binnengemeentelijke decentralisatie bin nen de huidige wettelijke mogelijkhe den weinig reële betekenis zal krijgen. In het rapport van de studiecommissie wordt een vergelijking gemaakt naar de bestuurskosten per inwoner tussen gemeenten van verschillende omvang. De conclusie die geformuleerd wordt, is gebaseerd op de gegevens van de gemeenten in Friesland. Het lijkt Su dergoa twijfelachtig of „dit kleine uni versum voldoende omvangrijk is om de ze conclusie te rechtvaardigen”. Daar komt bij dat de kosten in de diverse gemeenten op verschillende manieren zijn samengesteld. Dit maakt vergelijk baarheid van de gemeenten zonder meer, niet goed mogelijk, zo stelt Su dergoa. Sudergoa deelt de zienswijze van de studiecommissie, dat de veel heid van gemeenschappelijke regelin gen, waarin kleine gemeenten participe ren, als ongewenst moet worden be schouwd. Sudergoa meent dat de stu diecommissie weinig aandacht heeft geschonken aan de relatie democratie- omvang van een gemeente. In het ad vies aan GS wordt betwijfeld of de vorming van iets grotere gemeenten dan de huidige om meer tegenspel te gen de centrale overheid te kunnen bie den, de werkelijke oplossing kan ge ven. Op langere termijn zal waarschijn lijk blijken, dat de gestelde normen en uitgangspunten met betrekking tot de inwonersaantallen duidelijk achterhaald zijn. Met andere woorden, het gestelde doel zal waarschijnlijk niet bereikt worden, aldus Sudergoa. Een kijkje van de binnenkant van het dorpshuis. Voorzitter K. Bootsma houdt hier de volle zaal even bezig, terwijl v^er op het podium zittend pianist Jan Zonderland uit Scharnegoutum en drummer Minne Wiersma uit Roodhuis. Geheel rechts voorin de zaal, de Leeuwarder humorist Klaas Hospes. Studw Ger uijsj Het programma dat zal worden uitge voerd luidt als volgt: Concerto II, Joh. S. Bach; Adagio en Allegro uit concert no. 13, G. F. Handel; Andantio, César Franck; Suite Gothique, L. Boëll- mann, Passacaglia, Koraal en Fuga over „Wie maar de goede God laat zorgen”, Corns, de Wolff; Improvisa tie, Piet van Egmond- Het concert begint, zoals gebruikelijk, om 8 uur. Het literair kwartier van de Rono op zondag 1 augustus (18.00-18.15 uur) wordt besteed aan de rubriek „Pocket boeken”, waarin Ankie Peypers, J. Pop, C. F. de Vries en Jan F. de Zan ger recent verchenen pocketboeken be spreken. Besproken worden: Carry van Bruggen „Het huisje aan de sloot L o _wet voor vernieuwen van de 20ste druk A - - sterdam); W. F. Hermans denkbaar, denkbaar de God”, herdruk (Oorschot, Amsterdam); Abe Brouwer „Segen mei de keap”, een bundel impressies uit de veehandel (Miede- mapers, Leeuwarden); en twee boek jes van Dirk Poort „Vuurdood in Twente” en „De geselaars in Ootmar- sum” (Witkamp, Enschede). In de dinsdagavond a.s. te houden ver gadering van de Raad van Gaaster land komen onder andere verschillen de schoolzaken aan de orde. Eén daar van is de aanvraag van het bestuur van de Vereniging voor christelijk on derwijs voor Balk, Harich, Wyckel en Ruigahuizen. De elf-jarige Marianne Leijenaar stelde burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel maandagavond in de gelegenheid het fraaie dorpshuis te Tirns officieel in gebruik te stellen. Zij deed dat, in aanwezigheid van een grote menigte belangstellenden - geheel Tirns liep zowat leeg - door de heer Cazemier uit een „maxi” sleutel het passende exemplaar voor de voordeur aan te reiken, waarna in een mum van tijd het dorpshuis tot en met de laatste stoel gevuld raakte. Reeds dezelfde avond heeft deze nieuwe aanwinst haar .s:iwwwHsn want hoe. kon het ook anders; aan deze plechtig- van sprekers het Zoals bekend, zou na de opheffing van Bervoets in Sneek, Kledingbedrijven Hollenkamp zich in het pand op de hoek Nauwe Burgstraat-Kruizebroeder- straat vestigen. In dit hoekpand is Ber voets jarenlang gevestigd geweest. De overdracht van Bervoets naar Hollen kamp gaat echter niet door. Hollen kamp verwacht namelijk niet een po sitief resultaat in Sneek, ook al omdat er veel geïnvesteerd moet worden. Van de zes personeelsleden van Bervoets Sneek, die aanvankelijk naar Hollen kamp zouden overgaan, gaan er drie naar Bervoets Leeuwarden. De drie anderen worden met ingang van 1 au gustus ontslagen. diensten duidelijk bewezen, want hoe kon het ook anders; held was uiteraard een feestavond gekoppeld, waarbij tal actieve bestuur van de Vereniging van Dorpsbelangen Tirns lof toezwaaide. OPTOCHT Voordat evenwel het fraaie dorpshuis toegankelijk werd, had het Christelijke Muziekkorps „Excelsior” uit het nabu rige Scharnegoutum door de „buorren een muzikale show ten beste weggege ven. Een groepje kinderen, gestoken in overals en voorzien van hamers, mo kers en spaden duwden een kar met bord waarop: Slopersbedrijf Friesland Tel. 000 achter het korps aan. Inmid dels was de drukte bij de brug met sprongen omhoog gegaan, en achter het korps, en de carnavalesk uitgedos te jongelui aan, begaf de stoet zich in de richting van het dorpshuis. De voorzitter van Dorpsbelangen, de heer K. Bootsma gaf, na te kennen gegeven te hebben, dat „we krijgen. Als men geslaagd zijn”, weldra de - en haar bewoner: werkende ne Leijenaar. Deze nodigde in rijm burgemeester Cazemier uit de ope ning te verrichten. Hoe belangrijk deze gebeurtenis, en terecht, voor het dorp Tirns wel geweest is, werd geïllustreerd door enkele in - slechts - pyama’s geklede en op de rug van moeder gezeten kinderen, die toch graag ook getuige wilden zijn van een en ander. Binnen zei de heer Bootsma tot de bomvolle zaal onder meer, dat zijn ge dachten de laatste weken steeds bij de ze „kantine” geweest zijn. Hij bracht na de geschiedenis van de bouw de re vue gepasseerd te laten hebben, aan een grote schare medewerkers (belan geloos) dank. „De .laatste dagen moes ten de gordijnen zelfs nog gemaakt worden, maar ook dat karwei is ge klaard”. Het dorpshuis ziet er van bin nen keurig uit. Het is voorzien van keuken annex bar, ’n podium en biedt plaats aan enkele honderden personen. Af gewisseld door muzikale bijdragen van „Excelsior”, gezeten op het podium, betrad de één na de ander het spreek gestoelte, vanwaar allereerst burge meester Cazemier het woord voerde. Dit bestuur heeft medewerking ver zocht op grond van artikel 72 der - J -* zinkbekleding van de goten en krimpen van het oude bouwgedeelte en het her stellen van de regenafvoeren van de chr. school voor g.l.o. te Balk. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking niet te verlenen op grond van het feit dat hier voorzieningen moeten worden getroffen, die duidelijk de gren zen van onderhoudswerken te buiten gaan. Deze werken behoren tot het nor male onderhoud en dienen derhalve be kostigd te worden uit de exploitatiever goeding. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen aan de Vere niging van chr. onderwijs te Balk voor de aanschaffing van aanvullende in richting van de nieuw te bouwen kleu terschool. De aanbesteding van deze kleuterschool zal binnenkort plaatsvin den. De vereniging voor C.N.S. te Nije- mirdum heeft om medewerking ver zocht voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen, voor de verbouwing van de brandstoffenruimte, alsmede voor materiaal fexibel onderwijs. B. en W. adviseren de gevraagde mede werking te verlenen. Van de besturen van alle bijzondere scholen voor basis onderwijs is een verzoek binnengeko men om medewerking voor de aan schaffing van meubilair ten behoeve van de inrichting van documentatie-bi- bliotheken. De schoolbibliotheekdienst verstrekt binnenkort aan elke school tweehonderd boeken. In verband hier mede is het noodzakelijk dat de scho len de beschikking krijgen over enig meubilair dat kan dienen als boeken- berging. B. en W. stellen voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Van die ondernemende mannen, wie ook het eerste bestuur werd ge vormd zijn er nu nog in leven de he ren: F. C. Draijer, W. B. Dijkstra en E. Pries. De eerst- en laatstgenoemde maken nu nog deel uit van het bestuur! Men zou moeilijk hebben kunnen gelo ven dat er in die Vereniging zoveel ge zonde groei zou zitten dat ’t aantal le den momenteel de 400 nadert. Vanzelfsprekend is het bestuur zeer dankbaar gestemd door het feit dat bij alle onrust en veranderingen in onze zo gejaagde tijd het mocht gelukken, on danks de grote risico’s welke er aan verbonden waren en nog zijn, ’t scheep je in de goede koers te houden. Er wa ren heus wel moeilijkheden door totaal mislukte concoursen wegens uitermate slechte weersomstandigheden, altijd de dreiging bij ons zo wisselvallig klimaat Natuurlijk waren dan ook grote financi ële stroppen het gevolg maar de be te houden. Het kon steeds rekenen op het eerst een de bijstand van verschillende paarden- Dank zij vrienden, die van i- men i.. - - UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4ZS3, 5169 Kantooruren: maandag t.e.m vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4^34 4235, 2241 Gironummer 932130 REDAKT1E: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE: •Studio Ger Dijs-, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink. Telefoon 05150-5323 echter situatie studiecommissie conclusie, dat er ge- |?aariijkse Concours-Hippique heeft zich 1rvnèvns I u Tl zich in onze tijd waarin de verande ringen vaak zo groot zijn en zo snel verlopen, dat men het bijna niet bij- houden kan, al een grote bijzonderheid, Op de „persconferentie” in Hotel „Rijs- terbos” te Rijs gehouden, werd door de voorzitter, de heer E. Pries te Kou dum „uit de doeken gedaan”, dat op 17 maart 1946 de Paardensportvereni- ging „Koudum en O.” werd opgericht en zoals doorgaans het geval 1-1- Uil- wwwwmSmwv nnn4-ol ciu öuópHLH -de be- ing zou zijn gekomen. Nu is dit nutti- stuursleden wisten er steeds de moed in Ige dier in onbruik geraakt daar, waar iportverenigingen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1