I I sa Officieel Orgaan en van Corrie en Aef van Kuipers, Heidenschap Nederlands kampioen bij de tweespannen tuigpaarden Fries ras Zevende internationale Sternweek op het Sneekermeer startte in het Sneker stadhuis de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadslid R. Tuinstra stelt vragen over ligplaatsen Westersingel Subsidies voor Friese monumenten 604e Staatsloterij Paardensportvereniging „De Zuidwesthoek" viert 25-jarig bestaan met nationaal concours hippique te Rijs I COURANT, SNEEKER si - Eerste klasse en de COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekerHkQERIER Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER k *11 4 Nadat ’s morgens het springconcours klasse M gehouden was, Vervolg op pagina 3. SPRINGCONCOURSEN uiting in de deelname van het Ameri- succesvolle wedstrij- kampioenschappen MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 126e JAARGANG No. 61 Verschijnt: maandags en donderdags internationale Sternweek Nederlandse kampioen- t de KNWV, die tot en op na FOTOREDAKTIE: 'Studio Ger Uys', Schoolstr. 19 Te.efoon 05150-3596. Wil Steunebrink. Telefoon 05150-5323 Hoogtepunt tijdens het zaterdagmorgen en op touw gezet door de_ F__sjees> Dit conCours, in Friese costuum gezeten was”, ging voor vos Arnold zelf reed. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o door Kersje en Pietertje, eigendom van T. en o. ..1. - en voor de 26ste keer zonder meer het concours van tweespan- i en het kampioenschap van Nederland. Vooraf gegaan door het Friese en gevolgd door het Nederianas voiKsnea uesiuuu er in deze rubriek een i. door het r riese, en g 8 Aef, eigendom van H. F. Kuipers te Heidenschap Gorrit Kuipers die met de hoogste eer wegliepen. De Gouden Zweep, K- IrTTTOW» Antrotllll tol H I Hoe komt het dan dat de politie niet doelmatig optreedt ter bescher ming van de tot 1 september 48 vrije ligplaatsen voor toeristen welke gro tendeels, ondanks de geplaatste bor den, nog steeds bezet worden ^ge houden door onbevoegden? 6. Indien er binnenkort in de Water kampioen van de A.N.W.B. een ar tikel over dit incident wordt gepu bliceerd, hetgeen niet tot de onmo gelijkheden behoort omdat alle be trokken toeristen lid zijn van deze organisatie, is dit dan niet bescha mend voor de stad Sneek?, welke hierdoor een zeer ongastvrije indruk maakt. 7. Is het u bekend dat vooral de laat ste tijd de Westersingel steeds be zocht wordt door toeristen? 8. Is het u bekend dat in andere ge meenten waar plaatsen zijn vrijge maakt voor toeristen deze ook in derdaad door streng toezicht vrij worden gehouden. Hoe komt het dat zoiets elders wel mogelijk is, alleen in Sneek niet mogelijk kan worden gemaakt? ABONNEMENTEN Abonnementsgeld i 5.00 per half jaar (by vooruitbetalingi Postabonnementen j 7.00 per half laar (bij vooruitbetaling/ ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbei tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs elf ze- hun geld gehad. Al Het raadslid R. Tuinstra heeft geda teerd 29 juli B. en W. van Sneek schrif telijke vragen gesteld over de ligplaat sen Westersingel. De inhoud van die brief aan B. en W. luidt als volgt: vereniging Sneek, dokter J. W. van der Zijpp, zei dat het bestuur van de Ver- zl rrzTZTTT rr rr4*T TO In 1955 is de Sternklasse gesticht en op 15 mei 1964 officieel opgericht. In 1967 telde deze klasse ongeveer 600 geregistreerde schepen in ons land en dat zijn er nu zo’n kleine duizend. Hieruit blijkt dat er een groeiende be langstelling voor deze zeilklasse is, al dus de KZVS-voorzitter, die bevestigde dat de „Koninklijke” in Sneek met ge noegen deze Stemwedstrijden met de VSN wilde organiseren. Henk Hulzebos uit Meppel kwam vervolgens met Filou foutloos rond en plaatste zich daardoor in de bar rage. Daarin drong verder alleen nog maar de bijgeschreven Simon de Lange uit Bedum met Luckie door. Deze laatste was het ook, die in dit puissance springconcours „De De zevende i en de open schappen van met woensdag a.s. op het Sneekermeer worden gehouden werden vrijdagavond in de snikhete grote raadzaal van het Sneker stadhuis officieel geopend. In totaal doen 77 Sterntjes mee aan dit grote zeilevenement. Het hadden er 78 kunnen zijn, indien de Mexicaan Luis Alonso Arturo Lopez op het laatste moment wegens ziekte niet had moe ten afzeggen. Van hem was een tele gram binnengekomen, dat hij jammer- genoeg niet aan de wedstrijden kon deelnemen. Het internationale karakter komt tot j bevalt taalbedrag van bijna 62.000 gulden ge moeid. Het betreft hier de volgende eniging Stern Nederland zeer actief is. monumenten: paden rond de kerk van Beetsterzwaag, de klokkestoel te Boyl, de toren van de Hervormde kerk te Engwierum, de percelen D 133 - 134 te Engwierum, Hoofdstraat 108 te Grouw, de toren van de Hervormde kerk te Hantumhuizen, de percelen Franekereind 26, Heeren- waltje 10-12, Noorderhaven 105, Rozen gracht 8 en Zoutsloot 85 te Harlingen, Turfmarkt 33 te Makkum, de klokke stoel te Nijelamer, de percelen Lyckla- mawei 4 te Nijemirdum en Duivenslag te Oldeberkoop, de toren van de Her vormde kerk en de percelen Lange- streek 184 en Middenstreek 68 Schier monnikoog, de toren van de Hervorm de kerk te Sloten en de percelen Markt straat 5-7 en Suupmarkt 15 te Sneek, 't Strypsterkerkhof te Stryp (Terschel ling), de Hervormde kerken te Tjerk- gaast en Uitwellingerga, de percelen Commandeurstraat 28, Burg. Heutz- straat 37 en Commandeurstraat 30-32 te West-Terschelling, het perceel Ui lenburg 56 te IJlst en tenslotte nog be dragen van respectievelijk 1000, f 2000,en 1000,ten behoeve van de vereniging „Hendrick de Keyser” te Amsterdam, de Hein Buismanstich- ting te Harlingen en de Stichting Stads- Met de provinciale subsidies is een to- herstel Hindeloopen. ker waar voor speelde een en OP 1.. F.... -- J. B. Berger aan de weg naar Balk, ’t vertoonde was stellig het aanzien en de poen waard. Het weer leek aanvan kelijk wat roei in het (paarden)eten te willen gooien, maar aanstonds kwam daarin verandering en maakte de regen plaats voor de zon. De 25-jarige Paar densportvereniging „De Zuidwesthoek die met dit concours jubileerde heeft zonder meer een hoogtijdag beleefd. Immers, niet alleen de kijkers kwamen in grote getale opdraven, neen, ook de deelnemers. In 20 afwisselende en el kaar in hoog tempo opvolgende rubrie ken werd het programma afgewikkeld. Het concours van éénspannen tuigpaar den Fries ras in de limietklasse bracht elf deelnemers in de ring, van wie ten slotte de later bijgeschreven Chrisje van J. Hooghiemstra uit Noordbergum uit blonk. Tweede werd Hendrik van J. Bouma uit Scharnegoutum, en gereden door Tj. Zijlstra uit Langweer, gevolgd door de door W. Jorritsma uit Heeg, Sneek heeft ook z’n „openlucht-slapers” maar gelukkig is hun aantal nog niet zo groot dat ze een probleem vormen. V ige week had een zestal jongens als slaapstee een Sneker kerkhof uitgekozen, zij het dan ook een oud-kerkhof. Rustig lagen deze knapen daar zonder zich iets van het aankomende di-nsdag-veemarktlawaai aan te trekken. Vandaag liggen ze in Sneek, overmorgen misschien aan de Rivier of in Spanje. Je behoeft maar een rafelig stukje karton m de lucht te steken en je komt er. Goede Verwachting” prijs opstreek. Henk Hulzebos maakte namelijk één foutje. De derde prijs werd gewon nen door Jan A. J. A. Wouters v.d. Oudenweyer van de Zuidenveldrui- ters met Sarno, die één keer onge hoorzaam optrad en daardoor 3 strafpunten toegekend kreeg. Nee, over het algemeen had men van dit „neusje van de zalm” meer ver wacht dan er hier uitkwam. kwamen de éénspannen tuigpaarden Fries ras in de limietklasse aan de beurt. Daarvan hier een kiekje. Rechts zijn op het terrein de juryleden F. C. Draajjer en J. M. Jansma te zien. Winnaar in deze klasse werd Rollanda van de heer W. Jorritsma te Heeg (foto Studio Ger Dijs) zelf gereden Tjinkje. Dit paard zou ook later nog van zich doen spreken De voskleurige ruin Marco van A. Lou- wers uit Zeelst eiste bij de éénspannen tuigpaarden, limietklasse de eerste prijs 110) voor zich op. De zwarte Fer nando, eigenaar A. Schrauwen uit Ze- venbergsehoek was goed voor de twee de prijs en A. J. Dirck uit Eindhoven z’n Frankie bevocht de derde prijs. M. J. Gijzen uit Nijemirdum met Ro bert finishte op de zevende plaats, nog J. Kuipers uit Hoogkerk die z’n Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigend op 2, van 50, op nummers eindigend op 51 en 96, van 100,op nummers eindigend op 168 en 479, van 200,op nummers eindigend op 220, van 400,op num mers eindigend op 064 en van 1000, op nummers eindigend op 1125. Een prijs van 2000,is gevallen op de nummers 034614, 029494, 060980, 089003 en 089444. De prijs van 5000,is ge vallen op het nummer 042523 en de prijs van 25000,op het nummer 078166. De extra prijs van 50.000, is gevallen in de serie C. op het num mer 001791 en de troostprijs van f 1000,- op nummer 001791 van elk vtin de an dere series. Na de raadsvergadering van 20 juli j.l. beschouwde ik de situatie rond de Wes tersingel als afgedaan. Toch werd ik opnieuw geconfronteerd met de proble men bovengenoemd. Een aantal boten uit Amsterdam die onder auspiciën van de Unie van Watertoeristen aan de Elfstedentocht hadden deelgenomen kozen ligplaats in de voor toeristen be- stemde Westersingel omdat een der op varenden enkele dagen voor controle naar het ziekenhuis moest. Op maandagavond 26 juli j.l. werden ge noemde toeristen plotseling opgeschrikt door heftige signalen afkomstig van de motorkruiser van de heer S. A. Wind wonende aan de Westersingel 35 te Sneek, die hierna op zeer ontactische wijze de toeristen kenbaar maakte dat een der toeristen met zijn boot op de ligplaats van de heer Wind lag. De toeristen waren door deze houding zo danig verontwaardigd dat men geen ge volg wenste te geven aan de sommatie van de heer Wind. Laatstgenoemde heeft toen de politie gebeld en deze gelastte de betreffende toerist zijn plaats te verlaten waaraan hij tenslotte gevolg gaf. De hevig verontwaardigde reisleider van dit gezelschap de heer J. de Boer, Louis Bouwmeesterstraat 20 te Amster dam die regelmatig tochten voor ge noemde Unie organiseert, is na infor matie aan mijn adres gekomen en heeft mij verzocht om een onderhoud. Naar aanleiding van bovengenoemde feiten wil ik uw college de volgende vragen stellen: 1. Wie of wat geeft de heer Wind het recht een dergelijke machtspositie in te nemen? 2. Waarom staat er pal voor de be wuste ligplaats een bord dat door de gemeente is geplaatst welk dui delijk aangeeft dat dit ’n voor toe risten bestemde ligplaats is voor niet langer dan zes uur per et maal? 3. Bestaat er een eigendomsrecht t.o.v. de heer Wind betreffende bestrating e.d. en is dit eigendomsrecht nog rechtsgeldig? f SNEEKER NIEUWSBLAD Met naast zich de Koudumse Ineke Leeristra bond Gorrit Kuipers de ’strijd aan met 12 andere combinaties, waar van er weldra ruim de helft „sur pla ce” mocht houden. Corrie en Aef moes ten met name geduchte concurrentie dulden van Djowke en Ankei van W. J. Peenstra uit Bartlehiem en G. Wijben- ga, Roodkerk en Elze en Gee, de kam pioenen van vorig jaar van B. Hof stee uit Oldeboorn. Ook Rollanda en Tjinke van W. Jorritsma, Heeg brach ten het „tot de tweede ronde”, waarin zij het nog lang zo slecht niet deden. De juryleden J. M. Jansma en E. Gaastra konden het kennelijk niet eens worden over de uitslag, want er moest een arbitrale beslissing - van F. C. Draaijer - aan te pas komen om uit sluitsel te geven. En nog werd de spanning niet verbro ken, want de meerijdende dames wer den vooraleerst roijaal in de bloeme tjes gestoken. Nadat de „swipe” in ei gendom was overgegaan naar Kuipers, werd bekend dat met de tweede prijs in deze rubriek Djowke en Ankei gin gen strijken. De rest van de uitslag luidt: 3e. Elza en Gee; 4e. Matsje en Regina van P. M. Winia, Oldeholtpade; 5e. Rollanda en Tjinke; 6e. Everlien en Carolien van Jac. Watzema te Olde boorn; 7e. Wemmie en Lyskje van resp. J Tj. Bouma, Akkrum en F. Boersma, eveneens uit Akkrum; 8e. Frieda en Ne mo van Joh. Bottema uit Terwispel. Maar niet alleen deze prijswinnaars, binaties hebben het bijna vier duizend koppige publiek een fantastische show laten zien. Het schoonste geheel werd in de ogen van de juryleden gevormd .etsje en xdeieitjc, eigendom van J. Bles uit Terwispel en Warga gereden door T. Bles. 4. Indien de heer Wind rechtmatig ei genaar is van genoemd stuk ka de waarom wordt dit dan niet dui delijk aangegeven door ’n bord Ver boden aanlegplaats? 5. Vindt uw college het optreden van de politie juist? :i -middag gehouden internationaal concours hippique, Paardensnortvereniging „De Zuidwesthoek’ was -■ nen Fries ras, aangespannen voor de Friese sjees. Dit concours, waarbij 13 combinaties in de ring verschenen s ïfr, dX Cnrrie en Aef eigendom van H. F. Kuipers te Heidenschap en gereden door zoon XTLip^rsTe merd;^’hXste "er wegliepem De Gouden Zweep, aangeboden door de heren B. Oosterhout en S. Piersma dierenartsen in Koudum en Hemelum kwam ongetwijfeld op de juiste plaats terecht. de Vereniging Stern 1970 wonnen zij als de* beste buitenland- Nederland, ds. J. Broertjes te Haar- se equipe de Stern Challenge Trophy. Het is de eerste keer dat de Vereni ging Stern Nederland deze wedstrijden op het Sneekermeer houdt. Vandaar misschien de officiële ontvangst in het stadhuis. Voor deze opening bestond een grote belangstelling. Vrijwel alle de Sternklasse hier heeft ondervonden, (meest jonge) deelnemers waren er, „Wanneer ergens kampioenschappen evenals een aantal bestuursleden van worden gezeild is het aantal deelne- de KZVS, in samenwerking waarmee mers in de Sternklasse dikwijls het dit zeilevenement werd gehouden. De grootst. In elk geval dit jaar, want in NNWB was vertegenwoordigd door de geen enkele klasse heeft men zo’n groot heer mr. E. R. Zweep. Wethouder aantal deelnemers als in de Sternklas- Scholten ontbrak evenmin. Burgemees- se. Een bewijs voor het entoesiasme”, ter B. van Haersma Buma, met izei de dominee trots. baardje en staande op een stoel, sprak de aanwezigen toe. „Sneek is”, zo zei STERKE GROEI hij, „één van de grootste watersport- lüe voorziter van de Koninklijke Zeil- HOOGTIJDAG De toeschouwers hebben zaterdag - het concours duurde van ’s morgens tot ’s avonds om en nabij zes uur - ander zich dan ook af het wat oneffen terrein van de heer Voor de klasse M, zowel als Z was er een springconcours opgenomen in het programma. Om de Plastic Industrie Oldemarkt Prijs streden de M-klassers in twee manches. A. R. Sybrandy van de Water-Poorters beging in de eerste „omloop” met Gambier 8 strafpunten en hij maakte ’n tijd van 89 seconden, terwijl ook zijn clubgenoot K. v.d. Meu- len met Velo niet tot ’n opvallend goe de prestatie kwam. Nummer drie op de lijst Sake Bosma uit Tjerkgaast van Tusken de Marren kwam met Felix in de eerste zowel als de tweede manche foutloos rond. Overigens zij vermeld, dat zich voor de tweede manche de vijf best geplaatsten in het strijdgewoel mengden. De volledige uitslag van dit springconcours is: le. S. Bosma met Maar met aneen aeze pryswim.^», Felix: 0 strafpunten en 111,4 seconden; doch ook de overige deelnemende com- 2e. Mejuffrouw Janneke Galjaard met Regina uit Meppel: 4 strafpunten en 118,1 seconden; 3e. P. Pluyter met Ul- co van de Esdalruiters uit Emmen: 4 strafpunten en 120,1 seconden; 4e. Jan Hoske met Carlos II uit Meppel: 8 strafpunten en 115,4 seconden; 5e. Wij- bo de Boer Geerligs uit Heerenveen met Ehredame van Tjongeruiters: 8 strafpunten en 126,4 seconden; 6e. Har ry J. Wouters v.d. Oudeweyer met Vu- cara van Ceres, die in de eerste man che met 0 strafpunten en een tijd van 79,2 seconden rond kwam. In de twee de manche verliet Harry vrijwillig het parcours nadat hij met Vucara ten val gekomen was. ’s Middags kwamen de Z-klassers aan het werk over de hindernissen en hoe tegenstrijdig het mag klinken, over het geheel gevat brachten zij het er bedui dend slechter (of beter: minder goed) af dan de M-klassers. Het begon al met mejuffrouw H. Winia van de Yperui- ters, wier Tercxy te vaak weigerde en werd afgebeld, evenals E. Rienks van de Molenruiters met Noblesse. In navolging van het rjjk hebben Ge deputeerde Staten van Friesland een provinciaal subsidie toegekend ten be hoeve van de restauratie van enkele tientallen monumenten in Friesland. Het provinciaal subsidie bedraagt een vijftal vaste subsidiebedragen tien procent van het subsidiabel be drag. Het rijkssubsidie varieert van 25 tot 50 procent. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v, ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon ^^4. 4235, 2247 Gironummer 932730 REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g 3779 L. Jellema, redakteur centra in de wereld, Sneek is ook de stad van de drabbelkoeken en Sneek is tevens een normale stad met veel in dustrie en een nijvere bevolking, het is ook een oude stad met mooie grach ten”, aldus burgemeester Buma, die de Amerikanen in zijn beste Engels toesprak. En dat ging hem uitstekend af. Sneek’s eerste burger deelde nog mede dat het Sneker gemeentebestuur voor de kampioen en het bemannings lid een medaille beschikbaar heeft ge steld. Alle deelnemers kregen vrijdag avond alvast een fotoboek van Sneek en een lepeltje met een afbeelding van het stadhuis. De burgemeester zei tot slot dat het Sneekermeer iedereen goed i en hij hoopte dat dit ook het geval zou zijn met de Sternzeilers, die kaanse duo John M. Bradley en Juliet hij sportieve en M. Bradley met hun boot „Hans Brin- den toewenste, ker”. Overigens doen zij al voor de derde achtereenvolgende keer mee en ERKENTELIJK zijn in de USA kampioen. In 1969 en De voorzitter van lem, 25 jaar geleden Baptistenpredi kant te Sneek en thans predikant in een wijk in Amsterdam noord, zei zeer erkentelijk te zijn voor de prettige ont vangst ten stadhuize. Hij had veel waardering voor de medewerking die I „Wanneer IIF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1