snekerWoerier en PASTOOR VLASKAMP NEEMT AFSCHEID VAN BLAUWHUIS H. C. Innemee toch kampioen, Amsterdam en Zweep resp. zesde en zevende de gemeenten SMEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST Na bijna 10 jaar I Officieel Orgaan van Kaatsen in IJsbrechtum Auteurs geven visie over prentenboek gewijd aan Fedde Schurer Subsidie verbetering sportveld Nijland VIJF ONDERWIJSZAKEN, VIER BOUWTERREIN PRIJZEN, TWEE VOORBEREIOINGSBESLUITEN EN GELDGARANTIES Fototentoonstelling „NOPHOT"in Bolswarder stadhuis GEMEENTERAADSVERGADERING GAASTERLAND De Sternkampioenschappen op het Sneekermeer Subsidie restauratie Epemastate IJsbrechtum Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis>aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD OVERSCHOT BIJ RPS t - - en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD MI1UWB-XM ADVBBTXMTIIMJLD^ VOOR 8NKXK KN OMBTBBKBN H. L. ten in. elders Verschijnt: en zodoen- Innemee, DONDERDAG 5 augustus1971 126e JAARGANG No. 62 twee 28,11 per m2. PASTOOR L. W. VLASKAMP -- 40 jaar priester en af scheid van Blauwhuis - - - hadden, bleek later de bezwaar tegen de 10 woningwetwoningen in Het was jammer dat de laatste wed- l zou lijkheden met de mast. Harry Amster dam zeilde zich naar een knappe der de plaats. De overige Sneker deelne mers zaten vrijwel allemaal in de ach terhoede. WII.I..1 0'|.» ,n 4» '.aiH'M MltX. NUT De Rjjkspostspaarbank heeft de afge lopen maand een spaaroverschot ge boekt van 35 miljoen gulden. De maand juli 1970 gaf een overschot te zien van 25 miljoen. Ingelegd werd 167 miljoen (juli 1970: 172 miljoen) en opgenomen 132 miljoen (juli 1970: 147 miljoen). Het inleggers- tegoed bedroeg medio juli 1971 6240 miljoen gulden tegen 5695 miljoen me dio juli 1970. „Zoals ik nu ben, gaat het nog prima. Ik ben nu nog gezond, maar mjjn zin spreuk is altjjd geweest: Je kunt beter 2 jaar te vroeg weg gaan, dan 1 jaar te lang blijven”. Dit zegt pastoor Lam- bertus Wilhelmus Vlaskamp (66), die door de bisschop van Groningen, dr. J. B. W. M. Müller eervol ontslag is ver leend. „Je kunt van alles krijgen, en de mogelijkheid bestaat, dat ik straks overhoop zou komen te liggen met de jongeren”, aldus pastoor Vlaskamp. 8 September is het tier jaar geleden, dat hij zijn werk in Blauwhuis begon. Daarvoor was hij onder meer werk zaam in de parochies Heeg (bijna 8 jaar) en Sint Nicolaasga (4 jaar). In zijn 40-jarig priesterambt, heeft hij 22 jaar in Friesland doorgebracht. Voor dekking van de kosten is een be roep gedaan op de Nederlandse Sport federatie, echter zonder succes, de ge meente en een provinciaal fonds. Hoe wel aanvankelijk gedacht werd dat het verzoek aan de provincie geen resul taat zou opleveren werd onlangs be richt ontvangen dat de provincie gene gen is 7500,bij te dragen in de kosten, indien de gemeente een gelijk bedrag verleent. De sportvereniging O.T.I.B. te Nijland neemt een belangrijke plaats in bij de sportbeoefening voor de dorpen Wol- sum, Folsgare, Burgwerd, Tirns, Hart- werd en Nijland. De vereniging heeft rond 110 actieve voetballers onder haar hoede. B. en W. menen nog te mogen opmerken, dat de vereniging indertijd op eigen kosten een sportveld heeft aangelegd. De gemaak te kosten zijn door het dorp gedragen. In de loop der jaren is door de gemeen te een gering bedrag verleend in de kosten van een te bouwen clubhuis en in de beplantingskosten. Het dreigende gevaar dat een zo bloeiende voetbal vereniging door het gebrek aan accom modatie zou moeten worden opgeheven vervult B. en W. met grote zorgen, op grond waarvan zij de raad dan ook voorstellen een bedrag van 7500, SNEEKER NIEUWSBLAD Even dreigde de regen de eerste van de drie kaats-zaterdagen in Ysbrech- tum in het water te doen vallen. Ge lukkig werd dit niet bewaard en be leefden de dertig kaatsers in alle leef tijdsgroepen een prachtige sportdag on der leiding van de heer J. v.d. Meer. Ook langs de lijnen was het aanmoedi gend enthousiasme groot. De uitslag was: 1. Th. Wessels, W. Hoiting, J. de Boer; 2. J. Boonstra, D. Schotanus, S. Andela. De poedelprijs ging naar J. v.d. Meer, A. Silvius, A. de Boer. De volgende wedstrijd wordt gehouden op zaterdag 21 augustus, de zaterdag van de Ysbrechtumer dorpsfeesten. Voor de finalepartij stelt het Sneeker Nieuwsblad een koningsprijs beschik baar. De laatste wedstrijden worden op zaterdag 4 september gekaatst. zeilde een bizonder tactische wedstrijd en hij finishte met grote voorsprong als eerste. Tweede werd Onno Zweep en ook dat is een uitstekende prestatie, vooral als men weet dat hij, evenals Harry Amsterdam voor de eerste keer aan Sternkampioenschappen deelnam. Paul Knoop werd weer derde en Inne mee bracht het niet verder dan een veertiende plaats. Door deze uitslag was de strijekom de titel weer volko men open. Het had gistermorgen inder daad een interessant treffen kunnen worden tussen Innemee en Knoop, maar door de afgelasting kwam hier niets van. Door de goede resultaten van dinsdag klom Harry Amsterdam naar de zesde plaats in het eindklassement. Onno Zweep, die na vier wedstrijden op de zesde plaats stond, eindigde als zevende in de eindrangschikking. De eindstand luidt: 1 en kampioen H. C. Innemee WV Braassemermeer 6958 punten, 2. Paul Knoop Amsterdam 6548 punten, 3. R. Numan Amsterdam 6024 punten, 4. K. Visser Amsterdam 5858 punten, 5. Th. van Tubbergen Abcoude 5703 punten, 6. H. Amsterdam Sneek 5507 punten, 7. O. A. Zweep Sneek 5293 punten, 8. F. S. Swart De Kaag 5150 punten, 9. D. J. Broertjes Haarlem 5142 punten, 10. F. P. Graafstal Braas semermeer 5139 punten, 11. Wouter Molenaar Amsterdam 4817 punten. In de Stemwedstrijden zegevierde de Amerikaan John M. Bradley dinsdag morgen en dinsdagmiddag werd A. Ha- blé van De Kaag eerste. In de och- tendwedstrijd verschenen zeventien deelnemers niet aan de finish. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs voor Balk, Ra nch, Wijckel en Ruigahuizen te Balk was met twee verzoeken bij de ge meente aangeklopt. Zij verzocht in de eerste plaats medewerking voor het vernieuwen van de zinkbekleding van goten en krimpen van ’t oude bouwgedeelte en het repareren van re- genafvoeren van de Chr. school voor g.l.o. in de Gaasterlandse hoofdplaats. Met de inspecteur van het lager on derwijs zijn b. en w. van mening dat deze medewerking zou leiden tot over schrijding van de normale eisen. Het onderhoud van een schoolgebouw moet uit de jaarlijkse vergoeding ex. artikel 101 L.O.wet 1920 bekostigd worden. De raad ging met het voorstel weige- In het Literair'Kwartier van de Rono op zondag 8 augustus (18.00-18.15 uur) praten enkele schrijvers over het pas verschenen schrijversprentenboek, dat gewijd is aan het leven en het werk van Fedde Schurer. Dit prentenboek is verschenen in de serie „Skriuwers yn Byld” van het Friese letterkundig mu seum en dokumentatiecentrum en in de handel gebracht door de Bezige Bij. De uitvoerige inleiding tot dit boek is in het Fries en in het Nederlands af gedrukt. In hetzelfde programma bespreekt J. Pop het schimmenspel „Dalek” van Leo Popma en het toneelstuk „Fugels” waarop de gemeenten plaatsvindt. Het is een bedroevende zaak, dat er nog geen mogelijkheid geweest is de reparatie uit te voeren. De heer J. Bangma (ARP) vrogg zich af of er wél genoeg bij G.S. geprobeerd wordt ook eens aan Gaasterland te denken. „Kunnen we dit we! zomaar weigeren en over gaan tot de orde van de dag?” De voorzitter meende, dat „we op het vinkentouw zitten en moeten proberen hier iets mee gedaan te krijgen, maar we zijn echt niet de enigen die aan de bel trekken”. Enige tijd geleden is „Epema-state” te Ysbrechtum gerestaureerd. Een ver zoek om subsidie in deze kosten werd ingediend bij de overheid. Bij schrijven van 4 juni 1971 deelde de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mede, dat gerekend mag worden op een rijksbijdrage van 30.000, Verwacht mag worden, dat de provin cie het gebruikelijke percentage van 10 procent in de subsidiabele kosten zal verlenen. Aangezien het gebruikelijk is, dat de gemeente eerst een beslissing neemt nadat het rijk en de provincie hebben beslist komen b. en w. van Wymbritse- radeel thans tot de raad met het vol gende. De totale kosten werden geraamd op 252.127.62 waarvan subsidiabel een bedrag groot 156.545.91. De voorname stins heeft aan de ach terzijde door restauratie en reconstruc tie weer het typische uiterlijk van een oude grietmansresidentie gekregen, wat b. en w. voor de gemeente van groot belang achten. B. en w. menen dat tegen toekenning van een gemeentelijk subsidie geen be zwaar behoeft te bestaan, met dien verstande dat dit niet meer zal bedra gen dan 30 procent der subsidiabele kosten, hetgeen neerkomt op 30 procent van 156.545.91 is 46.964,—. Aangezien b. en w. de aanwezigheid van een dergelijk gebouw in de ge meente van grote waarde achten, stel len zij de raad voor tot het verlenen van bovenvermelde subsidie te beslui ten. Zoals bekend bestaan er plannen voor verbetering van het sportveld te Nij land. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, waarbij de vereniging is aangesloten, heeft het veld afgekeurd en om die reden heeft het bestuur een actie op touw gezet om aan de nodige financiële middelen te komen voor een noodzakelijke verbetering. De kosten hiervan worden, volgens een raming van mei 1970, geraamd op 15.000, (excl. BTW) en naar de laatste gege vens op 20.000,(incl. BTW). Aan vankelijk werd een duurder plan over gelegd, doch na overleg is overgestapt op een goedkopere oplossing. De niet voltallige gemeenteraad van Gaasterland heeft zich dinsdagavond in Balk bezig gehouden met een 19 punten tellende agenda, waarop zeven tien voorstellen van het college voor kwamen. Verreweg de meeste tijd deze van de zijde van het publiek erg goed bezochte vergadering duurde bij na drie uur werd (uiteraard) opge ëist door het voorbereidingsbesluit van het college in verband met realise ring van het plan Wyldemerk. Het verslag van de hierover gemaakte be raadslagingen, die overigens vooraf ge gaan werden door een half uur duren de schorsing, waarbij de raadszaal- deuren gesloten bleven, treft men el ders in deze editie aan. De overige onderwerpen hielden merendeels „on derwijszaken”, bouwterreinprijzen, geldgaranties en voorbereidingsbeslui- sticb.ting krijgt, de/ s.e wedstrijd af te trekken K/Wni;,,™ j de ging de titel toch naar die er overigens met 3 eerste plaat sen ook veel aanspraak op had. Paul Knoop zeilde echter ook uitstekend en zeer constant: drie maal tweede, twee maal derde en één maal vijfde. Maan dagmorgen won Innemee voor de der de achtereenvolgende maal en hij was daarmee een mooi eind op weg naar de titel. Dat zijn voorsprong dinsdag nog in gevaar kwam vertelden wij u reeds. In de andere groep won Robert Numan uit Amsterdam. Onno Zweep moest de strijd staken wegens moei- GEEN KLEITAFEL, RITMIEKKAST EN ZANDTAFEL Verder had dit bestuur medewerking gevraagd bij de aanschaf van meubi lair voor de aanvullende inrichting van de nieuwe kleuterschool. Wel, me dewerking bij de koop van een kleita- fel en ritmiekkast wordt geweigerd, terwijl voor de overblijvende aanschaf fingen een bedrag van 6.850,26 be schikbaar gesteld wordt. Ook het be stuur van de Vereniging voor Chr. Na tionaal Schoolonderwijs in Nijemirdum verzocht „hulp”, en wel bij de aan koop van een stencilmachine, motor- grasmaaimachine en materiaal voor flexibel onderwijs. Deze medewerking krijgt z|j, echter niet bij de aanschaf van een zandtafel, hoezeer mevrouw W. T. Spoelstra-Postma (FNP) ook tegensputterde. De voorziter: „In specteur Unema heeft gezegd, dat de ze tafel niet onontbeerlijk zou zijn; op dat kompas varen wij nu eenmaal”. Alle bizondere scholen voor basison derwijs in deze gemeente kunnen meu bilair ten behoeve van de inrichting van documentatie-bibliotheken aan schaffen. Overeenkomstig het voorstel REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1(233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunëbrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De reden van zijn ontslagaanvrage is de „verantwoordelijkheid in een hele parochie”. Het aantal paro chianen van Blauwhuis is in de achter hem liggende 10 jaar wat teruggelopen en gekomen op onge veer negen honderd. Tot opvolger van pastoor Vlaskamp is benoemd pastoor H. J. Andela, die naast de parochie Heeg, waar hij al werkt Blauwhuis er bij krjjgt. KAMPIOENSCOMPETITIE Na de wedstrijd van maandag werden de dertig best geklasseerden geplaatst in de kampioenscompetitie. Uit deze dertig deelnemers moest dus de kam pioen te voorschijn komen. De overige 45 deelnemers werden geplaatst in de Sternweekwedstrijden. In de kampioens competitie telden de punten, behaald in de vier voorgaande wedstrijden, mee voor het bepalen van het eindklasse ment. De kampioen van vorig jaar Wouter Molenaar uit Amsterdam, die in de voorgaande wedstrijden maar matige successen had geboekt, startte met een overtuigende zege, ’s Middags moest hij wegens averij aan het roer de strijd staken en was voor hem de kans op het kampioenschap definitief verkeken. Harry Amsterdam eindigde op de zesde plaats en Onno Zweep moest genoegen nemen met een negen de plaats. Innemee werd zevende, Paul Knoop derde. Behalve Harry Amster dam en Onno Zweep was tot de kam- pioensronde ook Truus Schukking uit Sneek doorgedrongen. Zij speelde ech ter geen vooraanstaande rol. Zij ein digde als 22ste en in de middagwed- strijd kreeg zij slechts de startpunten. WONINGBOUW B. en w. van Gaasterland evenals trouwens, zo raadsleden, geen bouw van Oudemirdum, ten zuiden van de Kerk straat en 14 stuks in het plan „Toe komst” te Bakhuizen en 3 bejaarden woningen aan de Roune Leane te Ou demirdum. Voor deze laatsten was een aanvraag van de Stichting Bejaarden- huisvesting’69 binnengekomen. Even min hadden zij iets tegen de bouw van 8-- in Balk. Genoemde s garantie voor de tijdelijke betaling van rente en aflossing van een lening voor verwezenlijking van de bouw van 21 bejaardenwoningen te Balk, 6 te Wijc kel en 3 te Oudemirdum (resp. achter Van der Zee, aan de Du Toursstraat en aan de Roune Leane). De woning stichting in Gaasterland krijgt de ga rantie voor een lening die deze stich ting moet sluiten voor uitvoering van het bouwplan van 19 premiewoningen in Balk. Deze komen aan de Lapidoth- strjitte; de bouwkosten hiervan worden geschat op 980.000. „Evenals overal elders heb ik in Blauwhuis altijd prettig gewerkt. Ik heb wel een voorkeur voor het platte land gehad. M’n nieuwe woonplaats, Haarle, is eigenlijk toeval geweest. Ik heb overal gezocht naar een huis, en SNEKER AANGELEGENHEID Dinsdagmiddag werd het een Sneker aangelegenheid. Harry Amsterdam van b. en w. werd namelijk besloten medewerking hierbij aan de besturen te verlenen. Ook hechtte de raad haar goedkeuring aan het voorstel te be sluiten tot inrichting van ’n lokaal van de oude openbare lagere school te Balk voor tijdelijke huisvesting van een tweede groep kleuters van de openbare kleuterschool en het beschik baarstellen van 18.000. Van 21 augustus tot 5 september zal in het fraaie Renaissance stadhuis van Bolsward voor de eerste maal de Noordnederlandse Fototentoonstelling „NOPHOT” worden georganiseerd. De ze tentoonstelling heeft tot doel het werk, dat door amateurfotografen in Friesland, Groningen en Drente wordt gemaakt landelijk te presenteren. De expositie, die aansluit op de Zomer- tentoonstelling in genoemd stadhuis van werken van Frans Masereel, zal vol gens plan uitgroeien tot een jaarlijks terugkerende manifestatie, hetgeen ui teraard hoge eisen stelt aan de kwali teit van de werkstukken. Na een strenge selectie der inzendingen van een aantal verenigingen in boven genoemde provincies, kan nu een hoog kwalitatieve collectie foto’s tegemoet worden gezien. Het ingezonden werk zal door een lan delijk bekende jury worden beoordeeld, waarbij behalve een door de „Nophot” beschikbaar gestelde wisselprijs, „de zilveren camera”, nog een aantal fraaie eretekenen en oorkonden aan clubs en leden worden toegekend. Mede door de aanwezigheid van werk van een internationaal bekende foto graaf, zal deze tentoonstelling door zeer veel foto-enthousiasten uit geheel Ne derland worden bezocht. OPENING De opening van de „NOPHOT” zal vrijdag 20 augustus om 20 uur plaats vinden in het stadhuis van Bolsward, waarna voor de genodigden een recep tie zal worden aangeboden in de „vier schaar” door het Gemeente bestuur van Bolsward. Het ligt in de bedoeling dat de Commissaris van de Koningin in Friesland, Mr. H. Rijpstra, de ten toonstelling zal openen, maar tot op heden kon hierover nog geen bevesti ging worden ontvangen. Indien de C. der K. verhinderd is, zal de opening geschieden door de burgemeester van Bolsward, de heer J. A. M. Mulder. Tegelijkertijd zal de prijsuitreiking plaatsvinden. „Zet er vooral maar in, dat het niet mijn bedoeling is te gaan rusten”, zo gaat de spraakzame pastoor verder. Hij zal, waarschijnlijk vrij kort na het feest in de tuin achter de kerk in Blauwhuis dit bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Sint Vitus- kerk, het 40-jarig priesterfeest en af scheid van pastoor Vlaskamp zich in Haarle bij Nijverdal (O) gaan vesti gen. Daar heeft hij een huis laten bou wen. „In overleg met de pastoor daar, i krijg ik er het huisbezoek en de zorg voor de bejaarden. Ik voel me nog te fit om niets te gaan doen.” BOUWTERREINPRIJZEN Voor verschillende bestemmingsplan nen zijn dinsdag de bouwterreinprijzen vastgesteld, zulks overigens ook weer op voorstel van het college. In het plan „De Boegen” te Oudemirdum wordt de kavelprijs voor de woning wetwoningen 5.500; voor de betere eengezinshuizen en garages is de op brengst 32,50 en voor de half vrij staande eengezinshuizen en bungalows 35,50. Dit exclusief btw. De op brengst voor terreinen, bestemd voor bejaarden woningen wordt 27,30. De rondprijzen voor 12 woningwetwonin gen in Balk (Zuid) en 8 woningen te Bakhuizen („Toekomst”) worden resp. 62.300 en 45.000. Die in het be stemmingsplan Balk „Zuid” zijn her zien en gebracht op: voor bizondere bebouwing aan de Douwe Aukesstraat oude terreinen 24,85 en nieuwe ter reinen 21,80. Voor de overige ter reinen: oud 31,05 en nieuw 27,25. ren van medewerking van b. en w. mee. Voorzitter H. L. Sixma baron van Heemstra maakte de opmerking erg ongelukkig te zijn met de wijze de kapitaalsverstrekking aan plaatsvindt. Het De Sternkampioenschappen en de Stern weekwedstrijden hebben een wat onbe vredigend slot gekregen op ’t Sneeker meer. Gisteren toen de laatste wed strijd gevaren zou worden en er nog volop spanning was om de bovenste plaats, waaide het zo hard, dat het wedstrijdcomité terecht besloot de wed strijd af Jte gelasten. Er stond een dik ke bries over het Sneekermeer met in buien windkracht zeven tot acht en dat is net iets te veel voor de lichte Stern tjes. Maandag en dinsdag is er naar hartelust gezeild onder ideale weers omstandigheden. En dat ondanks het feit dat dinsdagmorgen de wedstrijd wegens iets te veel wind een half uur moest worden uitgesteld. Dinsdagmid dag waren de weersomstandigheden ook zodanig dat de wedstrijd een uur later moest beginnen. Maar in beide „V.V. j lueuw j c< Sevallen keerden de weergoden gunstig De’ grondprijzen ‘ten slóttë'ïn" het ‘plan gestemd terug op het Sneekermeer. „De Toekomst” te Bakhuizen zijn, ook dit op voorstel van volgt vastgesteld: i per kavel; bizondere bebouwing 26,10 per m2; blokjes van 26,88 per m2; bungalows per m2 en autoboxen 24,44 Alles exclusief btw. i het college, als 2_.'_ i rijenbouw 5675 strijd, die gistermorgen gezeild worden, moest worden afgelast. Im mers er was nog volop spanning om de bovenste plaats, waarbij het duel ging tussen H. C. Innemee van de WV Braassemermeer en Paul Knoop uit Amsterdam. Na de wedstrijden van dinsdag, toen Knoop twee maal als derde eindigde en Innemee niet verder kwam dan een zevende en veertiende plaats, waren de kansen op de titel voor Knoop niet onbelangrijk gestegen. In puntenaantal had Knoop zelfs 37 punten meer .dan Innemee. Dat was overigens wat misleidend, omdat na aftrek van de slechtste wedstrijd Inne mee de beste papieren had. Er had gistermorgen dus geknokt kunnen wor den tussen dit tweetal, maar daar is niets van gekomen. Besloten werd van 8 woningen aan de Tsjerk Hiddesstraat de zes gezeilde wedstrijden de slecht- Dr.1L 1A f'J .X .1 x. l l1_ de ging de titel toch maandags en donderdags SINT VITUSKERK - - 15 augustus x/» eeuw oud - - te verstrekken aan de Sportvereniging OTIB te Nijland in de kosten van ver betering van het voetbalveld. verschenen in een toneelnummer van het Friese literaire tijdschrift „Trotwaer”, 3e jaargang, nr. 12. daar kon ik een stukje grond krijgen”, aldus de scheidende pastoor van Blauwhuis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1