Heeg kreeg fraaie jachthaven sneker^koerier Felle kritiek op provincie en gemeente Wymbritseradeel ■I dl Heit Piersma kwaad op gemeente Wymbritseradeel IB/ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Éi 36ste Sneekweek geopend Toegang tot Jeugdherberg steeds slechter „ItEilön" zaterdag feestelijk geopend Anne Postma nieuwe „Pan"-schipper PROVINCIE GEHEKELD ACHTTIENDE SCHIPPER MAANDAG 9 AUGUSTUS 1971 126e JAARGANG No. 63 VOORZIENINGEN EN WENSEN NATIONALE MANIFESTATIE Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRUFHOUTS NIEUWSBLAD J en BELANGRIJKE LTTVALSHAVEN turnd? voorop stra. Toen Het was rond acht uur toen de boeier de haven binnenvoer. De talrijke gas ten op het plein voor de speedboothel- ling kregen eerst een tijd de gelegen heid aan de frisse wind te wennen, ter wijl de gecombineerde muziekkorpsen van Heeg en Gaastmeer onder leiding van de heer S. Tiemersma uit Leeu warden speelden. Nadat de boeier onder luid getoeter en het dreunen van saluutschoten de ha ven binnengevaren was, nam oud-bur- gemeester Van Hout plaats achter de microfoon die opgesteld stond op een van de steigers. Hij was in eerste in- Heit Piersma, de vader van de jeugd herberg „It Beaken”, was tijdens de opening van de nieuwe jachthaven in Heeg niet zo best te spreken over de gemeente Wymbritseradeel. En hij had daar echt wel reden toe. Wanneer men namelijk naar de jeugd herberg gaat, komt men eerst over een stuk bestrate weg. Dat is natuurlijk heel mooi. Maar dan beginnen de moei lijkheden. tie van Sneek en wijde omgeving. Ten slotte van Er op van Pan-schippers eindelijk eens omge- Misschien wil dolle Martha gaan?” Aldus de heer Hoek- dat iedereen in de raadszaal het roe rend eens was met de voordracht van de besturen van de beide zeilverenigin gen, de Sneeker Zeilclub en de Konink lijke Zeilvereniging Sneek. Hij overhandigde de heer Postma de bij de onderscheiding behorende speld, de „Pannen” en een boekwerk. Daar naast' overhandigde hij aan mevrouw Postma, oftewel „Tante Martha” zo als bijna iedereen haar noemt, een groot bos bloemen. Het was echter niet alleen de heer heer Postma die onderscheiden werd. Ditmaal viel ook de heer Van Haer- sma Buma deze eer te beurt. De ere voorzitter van de Regenboogclub Ne derland, de heer J. C. van der Velde, deelde hem mee dat zijn organisatie besloten had hem tot erelid van haar organisatie te benoemen. Onder grote hilariteit overhandigde hij hem de bij behorende strik en het Jubileumboek- werk over de Regenbogen. De haven tijdens de openingstoespraak van de oud-burgemeester van Wymbrit seradeel', de heer J. van Hout; Naast hem de huidige burgemeester, de heer B. W. Cazemier. (Foto Studio Ger Dijsj ’van een vlag. Een donkere wolkenlucht, zo nu dan een stralenbundel zonlicht en fel uitwapperende vlaggen, dat vormde za terdag het décor voor de feestelijke opening van de nieuwe jachthaven „It Eilan” in Heeg. In de haven lagen fraai gepavoiseerde boeiers een ere haag te vormen voor de binnenkomst van de boeier „Boreas”, eigendom van de heer Hoefnagels, die deze boei er, en daarom werd hij voor deze ver erende taak aangezocht, in zjjn woon plaats Heeg had laten bouwen. Aan boord bevond zich de oud-burgemeester van de gemeente Wymbritseradeel, de heer J. van Hout, die geassisteerd werd door zijn opvolger, de heer B. W. Cazemier en zjjn echtgenote. Aan wal bevonden zich een groot aan tal genodigden onder wie vertegenwoor digers van de gemeente Wymbritsera- J SNEEKER NIEUWSBLAD „925 inschrijvingen, circa 3000 vvedstrijdzeilers en wel 10.000 mensen trekken naar Friesland. Hoge cijfers en misschien worden ze in de toekomst nog hoger en nemen we komend jaar vlot de 1000-deelnemersbarrière. We zijn met de 925 deelnemers al veruit het grootste evenement in Europa op zeilgebied en waarschijnlijk in de gehele wereld.” Aldus maakte de heer E. K. Hoekstra, voorzitter van het Sneekweekcomité, gewag van zijn trots over het succes dat de Sneekweek ieder jaar weer blijkt te zijn. Maar er waren ook critische noten. Na nog enige cijfers genoemd te heb ben over de trek van de watersporters naar Friesland, in het seizoen ver blijft ongeveer een kwart van de Ne derlandse watersporters in Friesland, ging hij over tot de bekendmaking van de naam van de nieuwe schipper in de Orde van de Sneker Pan. „Ik mag verklappen dat het een echte Sneker is, een man met een heel bij zondere loopbaan, die een plaats in het hart van iedere watersporter die hem kent, heeft ingenomen. Twintig na-oorlogse jaren lang heeft hij ervoor gezorgd dat de Regenbogen naar de Kaag konden en beheerde hij samen met zijn vrouw het Kaagschip. De nieuwe schipper is Anne Postma”. Een donderend applaus duidde aan deel, een aantal deputaties uit het ge meenschapsleven van Heeg, vertegen woordigers van de uitvoerders van het één miljoen gulden kostende project, de Nederlandse Heide Maatschappij (in samenwerking met aannemer Steene- ker) en een aantal vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Zaken. glimlach had kunnen onderdrukken toen hjj de voorzitter van het Sneekweekco mité hoorde zeggen, dat wanneer de Sneekweek begint, in omliggende wa- tersportcentra het seizoen afgelopen is. Het tegendeel is waar, het seizoen wordt steeds langer en het watertoe risme neemt steeds meer toe. Hij betrok ook het streven naar in spraak in zijn openingwoord. De dor pen doppen hun eigen boontjes graag. De gemeente stelt dat erg op prijs (hij doelde hierbij ook op de bijdrage die de inwoners van Heeg voor de nieuwe jachthaven hadden bijeenge bracht) hij hoopte dan ook dat zij in de toekomst evenveel steun mocht ont vangen. Hij wenste opzichter Postma en haven meester Jan Loopik in de toekomst veel succes toe. Aan de heer Van Hout bood hij als herinnering aan deze ope ning een herdenkingstegel aan, terwijl mevrouw Van Hout een bloemenbon in ontvangst mocht nemen. SCHEEPSKLOK EN VLAG Hierna kwamen nog een aantal spre kers aan het woord. De heer De Vries bood namens de Nederlandse Heide Maatschappij en de aannemer de com plete inrichting en stoffering van het kantoortje van de Havenmeester aan. Namens het V.V.V. in Heeg sprak de heer D. Ferwerda. Hij vroeg zich af of deze haven een mijlpaal of een eindpunt moest zijn. Hij haalde als voorbeeld Terhorne aan, waar de bevolking een drachtig had besloten om door te gaan met de recreatieve voorzieningen. Een aanleggelegenheid„voor de eigen mensen achtte hij echter nog wel een noodzaak. Hij bood een scheepsklok aan. Tenslotte spraken nog de heren B. F. Hijlkema namens het bestuur van het dorpshuis Heeg, Mr. K. J. van Dou wen uit Beesterzwaag namens de aan wezige leden van de Stichting Rond- en Platbodem jachten, de heer Renkema, voorzitter van het recreatieschap „de Marrekrite” en de heer G. Miedema namens de winkeliersvereniging. Hij deed zijn felicitatie vergezeld gaan bracht hij zijn kanon in stelling. Na het gemeentebestuur van Sneek dank gezegd te hebben voor voor hun bijdrage, stelde hij: (vervolg op pagina 3) noemde hij de totstandkoming de derde jachthaven in Sneek. staan echter ook nog wensen het lijstje. Burgemeester Van Haersma Buma noemde de afsluiting van het Kolmeersgat, wat het Kol- meersland en het Skareiland scheidt. Verder zei hij dat men ook het Jouster- vaartje bij de wensen heeft staan en wel de verbreding daarvan. Ieder jaar komen er wel weer wat punten bij. Er volgt een zandpad, wel vrij breed, maar wanneer het flink geregend heeft, zoals bijvoorbeeld jongstleden zaterdag, dan ontstaan er modderpoelen. Dat is niet een bizonder prettig begin van een bezoek aan één van de mooist gesitu eerde jeugdherbergen in Nederland. Komt men nog dichter bij „It Beaken” dan wordt het één droeve ellende. En kele dagen daarvoor was er een put verstopt. De zuigwagen van de gemeen te moest er met een tractor uit de modder getrokken worden. Gelukkig was de grond goed toen er een brandje uitbrak, want anders had de brandweer er niet kunnen komen en dan stond de jeugdherberg er waar schijnlijk niet meer, zo vertelde hij. De gemeente wil er niets aan doen. De heer J. van der Wal schijnt tegen Heit Piersma gezegd te hebben, dat de N.J.H.C., de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, het zelf maar moest opknap pen. Het is particulier terein en geen Gemeentebelang. (De heer Van der Wal is directeur van Gemeentewerken in Wymbritseradeel). Voor het opknappen heeft de N.J.H.C., een stichting zonder winstoogmerk, echter geen geld. Volgens burgemeester Cazemier ligt er nu een compromisvoorstel, een tegelpad van vier tegels breed, daar zal nu over gesproken moeten worden. Zoals de situatie nu is, is het bescha mend, vooral achter zo’n fraai com plex als de nieuwe jachthaven „It Ei lan”. radeel ondergebracht zijn, functio neert nu een jaar en naar ieders te vredenheid. Het parkstrand „de Pot ten” trekt veel belangstelling en is van het grootste belang voor de dagrecrea- stantie niet blij met de uitnodiging de nieuwe haven te openen, zo bekende hij. Maar dat was gelukkig nu voorbij. Hij was verheugd zich weer even in de we reld die hij zo’n anderhalf jaar geleden verlaten had, terug te zijn. Het weer zien van zoveel bekende en vertrouwde gezichten, herinnerde hem opnieuw aan de betekenis van het spreekwoord „ou de liefde roest niet”. Hij vroeg zich af of nu op dit moment de realisatie van een dergelijk project als de Heger jachthaven nog wel mo gelijk zou zijn. Immers, het rijk heeft de subsidiekraan een heel eind dicht gedraaid en van het rijk was indertijd een subsidie van 470.000 gulden ontvan gen. Heeg speelt een belangrijke rol in het watertoerisme. Het is niet alleen een overnachtingsplaats, maar ook een ha ven die als wijkplaats en doorgangsha- ven fungeert. Hij feliciteerde de gemeente Wymbrit seradeel en de plaats Heeg met deze mijlpaal. De opening van een zeilfestijn als de Sneekweek behoort vergezeld te gaan van enig vuurwerk. Hoewel niet letter lijk zorgde ditmaal de voorzitter van het Sneekweekcomité, tevens voorzit ter van de Sneeker Zeilclub,notaris E. K. Hoekstra, voor het geknal en ge-„oh”. Zijn speech begon heel rustig. Hij complimenteerde de nieuwe, schip per met zijn benoeming en verklapte: „dat dit mede geschied is om je vrouw Martha te huldigen voor alles wat zij in het verleden heeft gedaan voor de I. verzorging van de wedstrijd- zeilers zowel op de Kaag als hier”. Hij roemde de zorg van tante Martha. „Oom Anne, heb ik nooit teveel horen noemen. Martha had meer aantrek kingskracht”. Hij vond het jammer dat het nog steeds nietmogelijk was om een vróuw tot Schipperes of Schipster in de Or de van de Sneker Pan te benoemen. „Wanneer wordt deze mannen-club En daar is dan die beroemde „Sneker Pan”. Anne Postma, de nieuwe schip per neemt het lachend uit handen van burgemeester Van Haersma Buma in ontvangst, terwijl mevrouw Postma, oftewei tante Martha, er stralend naar staat te kijken. (Foto Studio Ger Dijs) Traditioneel werd ook deze opening van de Sneekweek begonnen met een optreden voor het bordes van het stadhuis door de Snitser Skotsploech onder leiding van de heer F. C. van der Zwaag. Een grote menigte had zich op de Marktstraat verzameld en tijdens het slotnummer werd er door een aantal toeristen vlijtig meegedanst. Het „spektakel” werd vanaf het bor des door het voltallige college van Burgemeester en Wethouders aan schouwd. In de grote Raadszaal hadden zich on dertussen een flink aantal vertegen woordigers van diverse organisaties verzameld. Onder de gasten bevonden zich burgemeester J. C. Cavaljé van Doniawerstal en zijn collega van Wym britseradeel, de heer B. W. Cazemier. Uiteraard waren er ook een aantal Schippers in de Orde van de Sneker Pan, met als nestor de oud-voorzitter van de Regenboogclub, Hans van der Velde, en de oud-burgemeester van Sneek, L. Rasterhoff. De „jongste” Schipper, de voormalige Commissaris van de Koningin in de Provincie Fries land, mr. Linthorst Homan, gaf ook acte de présènce. Daarvoor zijn een groot aantal voorzie ningen nodig. Dankzij de bijdrage van de Vereniging van Sneker Zakenlieden kon het recreatiegebouw op het Kol- meersland gerealiseerd worden. Het Recreatieschap, waarin de belangen van de Gemeente Sneek en Wymbritse- UITSTEKENDE ACCOMODATIE Na de openingsrede van oud-burgemees ter Van Hout volgde een optreden van de Snitser Skotsploech. Onderwijl wa ren de belangstellenden in de gelegen heid de fraaie haven te bezichtigen. Er is een accomodatie voor 192 schepen in de boxen. Daarnaast kunnen er ook nog schepen liggen aan de buitenkant van de steigers, waardoor de maxima le hoeveelheid schepen die de haven kan herbergen op 235 komt. Het is niet alleen gunstig gesitueerd ten opzichte van de meest heersende windrichtingen, maar ook ten opzichte van het dorp zelf. In zeer korte tijd is men in het centrum van Heeg. Daar naast is de ligging zeer goed gekozen. Men vaart er vanuit de Jeltesloot vrij wel recht op aan en de haven ligt goed beschermd ten opzichte van het Hee- germeer. Naast de haven met zijn uitstekende speedboothelling, die door deskundigen wordt beschouwd als een van de beste in Friesland ook qua aanvoermogelijk- heid, vindt men een ruime parkeer plaats en keurige toilet- en douchevoor- zieningen. De nieuwe aanplant zal in de toekomst voor de nodige beschutting zorgen, niet alleen voor de haven maar ook voor de bescheiden camping bij de haven. „RECREATIE”-POOT STEEDS BELANGRIJKER Na een tweede optreden van de gecom bineerde muziekkorpsen uit Heeg en Gaastmeer en een slotoptreden van de Snitser Skotsploech, stroomde het in september te openen „Doarpshüs” vol met de genodigden. Burgemeester Cazemier kon een aantal vooraanstaande persoonlijkheden ver welkomen, zoals de plaatsvervangend directeur-generaal van het ministerie van Economische Zaken, een deputatie van het recreatieschap de „Marrekrite” en vertegenwoordigers van de Stichting Ronde- en Platbodemjachten, die een Noordelijke reünie hielden. De heer Cazemier nam de verschillen de „poten” waarop de economische ba sis van Wymbritseradeel rust onder de loep. De agrarische „poot” ging ach teruit, aldus de burgemeester, de foren sen blijven constant, de nijverheid ver toont een vooruitgang en de recreatie stijgt steeds sterker. Daarom is de in gebruik name van de haven van zo’n groot belang, niet alleen voor Heeg maar voor de hele gemeente. Hij vertelde dat hij tijdens de opening van de Sneekweek, afgelopen vrijdag in het Sneker stadhuis, met moeite een In zijn openingswoord merkte burge meester B. van Haersma Buma op dat de Sneekweek uitgegroeid is tot een nationale manifestatie. Van de 925 deelnemers komt slechts een derde ge deelte uit Friesland. Een steeds groei ende belangstelling brengt ook echter een steeds groeiende kostenbedrag met zich mee. Er zijn echter meer factoren die een rol spelen. Van Haersma Buma citeer de de Engelse auteur William Shake speare toen hij sprak over de voor het zeilen zo broodnodige wind. „Words are easy like the wind” en hij doelde daarmee op het Sternkampioenschap van de afgelopen week. Dat het Sneekermeer steeds belang- rijker wordt als nationaal wedstrijd- water, stemde hem tot vreugde. Natio nale wedstrijden in de Vrijheid, de 470- en de Sternklasse zijn allen reeds ge houden en in het verschiet liggen de Noordelijke- en de Pampuskampioen- schappen. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 4235, -22 47. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. Verschijnt: maandags en donderdags REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1