a I it snekerWQEBIEB J en van Ontheffingen sluitingsuren Uil uit Joegoslavië huist in Sneek Mr. J. H. M. Gielen als kantonrechter geïnstalleerd Zuidwesthoek nachtrit 1971 ORDELIJKE SNEEKWEEK de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan IJLST lllll w Na succes van voorgaande seizoen in september opnieuw cursus jeudsportleider 604e Staatsloterij IÉ! SB B Van vakantie meegenomen Z“ A I t Organisatie Auto- en Bromfietsclub „Gaasterland” DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1971 126e JAARGANG No. 64 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o WSNEEKER NIEUWSBLAD gjEte «WH F* ill DIEFSTAL, HUISVREDEBREUK EN VERNIELING ■SMB en de Derde klasse Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD si de :h de Toerklasse ook if (Foto Studio Ger Dijs). L\1 Verschijnt: maandags en donderdags i oui«i«i om»snkek. wnmimuttit m uin »-a.- - ral >"nn - 13 DU K|'(KOlSlf R ten om 2 uur ’s nachts beëindigd wor den. De aanvragen en ontheffingen voor bruiloften en feesten zullen beoordeeld worden, naar genoemde maatstaven; overigens is ontheffing ook mogelijk in andere gevallen, dan hier omschreven. Als aan bepaalde voorwaarden voldaan wordt krijgen alle sociëteiten met uit zondering van „de Nachtwacht” ont heffing tot 2 uur. De sociëteit „De Nachtwacht” t.b.v. personeel horeca- sector heeft, ook onder zekere condi ties, ontheffing tot 3 uur. In de algem. politieverordening Sneek is voor Sneker horecabedrijven in be ginsel het sluitingsuur op 1.00 uur vast gesteld; voor inrichtingen, die tot ’s avnds 19.00 dicht blijven op 2.00 uur. De burgemeester mr. B. van Haersma Buma evenwel heeft de bevoegdheid in bizondere gevallen ontheffing van dit sluitingsuur te geven. Om nu zoveel mogelijk een vaste lijn te volgen heeft Sneeks eerste burger richtlijnen opge steld die overeenkomen met de gedu rende de laatste jaren in de praktijk gevolgde gedragslijn. bewoond door mej. L. Hoekstra is bij een uitslaande brand gistermiddag van binnen totaal verwoest. Mej. Hoekstra, alleenwonend, had visite van de buren. In de woonkamer, waar het gezelschap zat, stond een oliekachel, die net door de smid was nagezien. Vermoe delijk is er olie onder uit ’t kacheltje gedruppeld. Hierdoor zou ’n steekvlam ontstaan zijn. Het vuur breidde zich erg snel uit; ’t pand stond weldra in lichter laaie. De brandweerlieden van Wymbritseradeel en Sneek hadden na on geveer een half uur het vuur onder controle. Het aangrenzende pand van de heer Postma liep kleine schade op. Overigens, de verzekering dekt de schade, ontstaan door deze brand, die om een uur of vijf begon. (Foto Studio Ger Dijs) De heer G. M. Gerbrandy lid van de Sneker pachtkamer was één der spre kers die het woord richtten tot de „nieuwbakken” kantonrechter mr. J. H. M. Gielen. Links, vóór in de zaal, mr. Nubé, daarnaast de president mr. Bottenburg. Naast hem zit de nieuwe kantonrechter van Sneek, terwijl de heer J. Kooi, griffier de bandrecorder bedient. In het tot de laatste plaats toe bezet te en snikhete kantongerechtsgebouw vond In verband met diefstal van een grote partij koperdraad in de nacht van vrijdag op zaterdag is door de politie alhier aangehouden de 21-jarige W.H., wonende aan boord alhier. Zijn maat, de 21-jarige R. v. H., eveneens wonen de aan boord alhier, werd dezelfde nacht door de politie te Zwolle aange houden. Tegen de 19-jarige K. C. alhier werd proces-verbaal opgemaakt terzake van huisvredebreuk en vernieling. Terzake van bromfietsdiefstal werden woensdag aangehouden de 15-jarigen N. V. en F. B„ beiden wonende te Zwaagdijk. Zij zijn na verhoor aan de ouders teruggegeven. De deken van de orde van advocaten in het arrondissement Leeuwarden, mr. B. P. v.d. Veen hield daarna een korte speech. Namens het gemeentebestuur heette wethouder W. Baarda de kan tonrechter welkom in Sneek, „een stad waar kantonrechters, om wat voor re den dan ook, snel weg zijn”. Mejuf frouw A. L. G. Rosier, Gielens voor ganger in de waterpoortstad, en werk zaam in Haarlem, merkte op in de Waterpoortstad een goede tijd - 4 jaar - gehad te hebben. „Het is hier goed toeven, en het is zeker voor deze stad een felicitatie waard, dat juist u hier benoemd bent”. Voordat de nieuwbak ken kantonrechter het woord richtte tot de eivolle zaal, werd hij nog toege sproken door notaris P. Niemantsver- driet uit Workum en mr. V.d. Brug, kantonrechter uit Rotterdam en mentor van mr. Gielen, met wie hij ongeveer 2 jaar samengewerkt heeft. In zijn dankwoord sprak mr. Gielen, die zei zo spoedig mogelijk, maar wel naar tevredenheid in Sneek te zullen neerstrijken, van een hoogtijdag in z’n leven. „Een fase is thans afgesloten”, aldus de kantonrechter, die hierbij doelde op z’n werk als griffier van 4 kantongerechten. Jeugdsportleidersdiploma, dat officiéél erkend is door het Ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het lesprogramma hiervan om vat - over 14 lessen verdeeld - 25 uren praktische spelleiding en 10 uren vere- nigingsaktiviteiten. ’t Geheel wordt ten slotte afgesloten met een praktisch ex amen. De cursus - welke wordt geleid door docenten van de Nederlandse Sport Fe deratie - is opengesteld voor minimaal 17-jarigen, afkomstig uit Sneek en de Zuidwesthoek. De lessen worden op een in overleg met de cursisten te bepalen avond gegeven in de kantine van de Sneker Sporthal, terwijl voor de praktijklessen gebruik wordt gemaakt van gymnastieklokalen in Sneek. Bij voldoende belangstelling zal boven dien dit seizoen voor de. eerste maal een curus „Bestuurskader” worden ge organiseerd. De curus omvat 12,5 les uren, verdeeld over 5 bijeenkomsten van 2,5 uur. Als onderwerpen worden behandeld: korte schets van de sport wereld, grondslagen van de vereniging, de organisatie en financiën, organisatie van vergaderingen. Nadere inlichtingen over en aangifte voor beide cursussen bij de afd. Sport, Recreatie en Jeugdwerk der gemeen tesecretarie, Markstraat 17 (Tel. 05150- 4241, toestel 25). Het is een goede gewoonte van de plaats(en), waar men de vakantie heeft doorgebracht een souvenir mee te ne men. Men herinnert zich aan de hand daarvan meestal jaren later nog hoe en waarmee de vrije dagen er zijn ver lopen. Welnu, ’t gezin Van der Horst Jansen-Van Wijk, wonende aan het Jo han de Wittplein hebben wat dat be treft een goede ruggesteun, en wel in de vorm van een (vermoedelijke rans-) uil. Op het eiland Krk (Joegoslavië) vond de heer T. v.d. Horst Jansen op zekere dag het toen vermoedelijk enige weken oude - grijs/witte - dier tussen het gesteente, aan de kant van de weg. Het reageerde nergens meer op, bleek totaal uitgehongerd en had stellig zon der hulp binnen de kortst mogelijke tijd het leven gelaten. een routebeschrij- van het nieuwste SS»: UITGEVERS Drukkerij II. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. s' Zaterdag 4 september a.s. houdt de Auto- en Bromfietsclub „Gaasterland” de 4de Zuid-West-Hoek Nachtrit. Ook dit jaar kan men starten in een sport en een toerklasse. Er kan worden deel genomen met motoren, auto’s, combi- natiewagens en in met bromfietsen. De „arbeiderswoning” aan de ds. Huysmanlaan no. 8 te Loënga, eigendom en De Sportklasse is vingsrit op basis K.N.M.V. K.N.A.C.-reglement, terwijl deelnemers in de Toerklasse niet voor moeilijkheden zullen komen te staan. De rit is ongeveer 150 kilometer lang en bestaat uit twee trajecten met een rust. Het gehalte is van dien aard, dat de geoefende rallyrijder alles zal moeten inzetten, terwijl ook de beginner hier een eerlijke kans heeft dankzij ’n unie ke klassenverdeling. De reeds befaamde rallye-borden zullen ook deze maal weer de wagens van de Sportklassers sieren. Voor deze klasse kunnen echter slechts 120 équipes wor den ingeschreven, terwijl voor de Toer klasse geen limiet is gesteld. De prij zen bestaan als vanouds uit waardevol le luxe voorwerpen. De start vindt plaats bij Wegrestaurant Wierda aan de Geert Knolweg te Joure, tussen 20.01 en 21.00 uur. Voorinschrijving al leen op inschrijfformulier, aan te vra gen bij het Secretariaat: J. G. Visser, Pelmolenstraat 37 te Joure, telefoon: 05138-2896. Van de korpschef van politie, de heer S. H. Bos, vernamen wij, dat de Sneek week uit politieel oogpunt bezien zeer ordelijk is verlopen. Ernstige vecht partijen of andere incidenten hebben zich nagenoeg niet voorgedaan. Nadat zaterdagnacht direct in het begin een eind werd gemaakt aan de gebruike lijke „happening” op het kruispunt bij de Oosterpoortsbrug, is het de daarop volgende nachten rustig geweest. Het aantal diefstallen waarvan aangifte werd gedaan was niet hoger dan voor afgaande jaren. Het vandalisme nam, zoals reeds eerder vermeld, wel toe. Ook na zaterdagnacht, toen van een groot aantal auto’s in de omgeving Bloemstraat de antennes en buitenspie gels werden vernield, kwamen nog ver schillende klachten binnen van autobe zitters die elders in de stad hun auto hadden geparkeerd. In verband met het slechte weer, zochten een aantal jongeren die anders in de openlucht sliepen hun toevlucht in afbraakhuizen en soortgelijke overdekte schuilplaat sen. Voor zover zij geen hinder veroor zaakten werd door de politie de nodige tolerantie betracht. Is In zijn requisitoir sprak laatstgenoem de van één van de meest plaisante dingen, waar hij ’t over de benoeming had. Het fungeren als katalysator bij het installeren van een lid der rechte lijke macht. De onderhavige benoe ming kenschetste mr. Nubé als „het innen van een meer dan gedekte cheque. U bent bepaald geen onbekende, u staat bekend als een voortreffelijke jurist, die grote belangstelling toont voor zo wel de verkeersproblemen, als de in het dagelijks leefpatroon afwijkende ge beurtenissen. „De officier - „wij zijn ongeveer tegelijkertijd uit Amsterdam vertrokken” - het weten, dat het par ket bizonder verheugd is met de be noeming. „U hebt goede vonnissen ge wezen, en wij wensen u, en onszelf ook, geluk daarmee.” Hij wenste mr. Gie len in de „charmant en levendige stad Sneek, ook buiten de Sneek-week” een goede tijd toe. Na het voorlezen van de akte van be ëdiging door de heer J. Kooi, griffier merkte de president aan het begin van zijn rede op, dat de griffier benoemd en geïnstalleerd is in een tijd, waarin alle zekerheden worden aangetast. Ook -het rechterlijk ambt heeft kritiek, Het meer dood dan levende „wit-grijze bolletje”, zoals mevrouw J. v.d. Horst Jansen-Van Wijk het schetst, zou voor aleerst niet worden meegenomen. „We dachten dat ie zou doodgaan”, zegt mevrouw Van Wijk. De uil vertoeft nu al een week of twee in Sneek en maakt het uitstekend. Eerst wilde hij eten noch drinken, doch met een spuitje heeft ie wat water toegediend gehad. Daarna is men overgegaan op stukjes rood vlees. „Hij at niet, nee eigenlijk vrat ie”, legt mevrouw Van Wijk uit. Als de uil na drie dagen niet dood is, blijft ie wel in leven, wist zij. Welnu, de uil - in Joegoslavië noemde men hem cuk, van wege de klanken die hij ’s nachts uit spuit (tsjoek), en die naam draagt hij hier nog - is van „een bolletje wol in een vogeltje veranderd”, vliegt zo nu en dan de kamer rond en is, zo vertelt de huismoeder, twee keer zo groot ge worden. Hoe groot de uil kan en gaat worden, is nog een vraag. Een vraag blijft het voorlopig ook, of de uil bij het gezin Van der Horst Jansen-Van Wijk zal blijven. „Als we ’m houden krijgt ie ’n groter hok”, onthult me vrouw Van Wijk, die van dr. Otto de raad ontving, de uil als ie volwassen is aan een dierentuin over te doen. Zij voelt daar weinig voor: „Wij kunnen hem zelf ook wel verzorgen toch?” Hoe wel op het Joegoslavische eiland ner gens in de buurt een nest noch de ou ders waren te vinden en het dier dus totaal aan z’n lot leek overgeleverd, schijnt hij door z’n gedrag af en toe toch wat te missen. Die conclusie trekt onze zegsvrouw uit ’t - onlangs - mod- dereten van het dier, dat normaliter veldmuizen als dagelijks, of beter: nachteiijk voedsel heeft. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs dinsdagmiddag de installatie plaats van mr. J. H. M. Gielen, die bij koninklijk besluit van 6 juli j.l. tot kantonrechter alhier was benoemd. De installatie gebeurde in feite door het voorlezen van de akte van beëdiging, hetgeen verricht werd door de griffier, de heer J. Kooi. Uit de toespraken kwam dinsdag overduidelijk naar vo ren, hoe ingenomen deze en gene wel is met genoemde benoeming. Deze bui tengewone openbare terechtzitting werd voorgezeten door mr. H. H. J. Botten burg, advocaat en procureur alhier. Mr. Nubé, hoofd van ’t parket te Leeuwar den fungeerde als officier van justitie. Welnu, ontheffingen voor horecabedrij ven, die resp. om 1 en 2 uur gesloten moeten zijn gaan nu tot resp. 2 en 3 uur, op: nieuwjaarsdag, eerste en twee de Paasdag, koninginnedag, Hemel vaartsdag, de laatste vrijdag van het skütsjesilen, de vrijdag voorafgaande aan de Sneekweek, de dagen van de Sneekweek en eerste en tweede Kerst dag. Dit zijn de algemene ontheffingen, die automatisch gelden voor alle hore cabedrijven in Sneek. Zij behoeven niet afzonderlijk aangevraagd te worden. Elk jaar zal in dit medium het onder deze regeling vallende data-overzicht vermeld worden. Incidenteel worden ontheffingen ver strekt tot 4 en 3 uur. Het eerste is al leen het geval bij bruiloften en jubilea van personen, terwijl de horecabedrij ven tot 3 uur geopend mogen blijven bij: culturele avonden met bal, feeste lijke jubileumavonden van verenigingen e.d., feestavonden van personeelsvere nigingen e.d. Door bonden voorgeschre ven of georganiseerde wedstrijden moe- Het enthousiasme van de cursisten en deskundigheid der docenten heeft ongetwijfeld veel tot dit resultaat bij gedragen. Het aantal ’absenten’ tijdens de lessen - die waren opgezet als dis- cussie-bijeenkomsten - was steeds bij zonder klein, terwijl er tijdens de prak tische lessen op zaterdagmorgen in de Sporthal „lekker hard tegenaangegaan werd”. Bizonder prettig - en datniet in de laatste plaats - was ook de me dewerking welke van verschillende sportverenigingen en de Stadsfenne- school werd ondervonden bij de samen stelling van de proefgroepen voor het oefenen in de praktijk en tijdens de examens. Gezien de behoefte aan en de belangstelling voor een dergelijke oplei ding heeft de Raad voor Sport, Recrea- itie en Jeugdwerk besloten opnieuw de organisatie van een Jeugdsportleiders- cursus ter hand te nemen. Tevens zal worden onderzocht of en in hoeverre er behoefte bestaat aan een cursus „Be stuurskader”. De cursus „Jeugdsportlei- der”, die in september een aanvang neemt omvat 12 lessen van 2,5 uur, waarin o.a. worden behandeld de on derwerpen: leiding geven, sportgezond- heidsleer en geschiedenis en organisa tie van de sport. Deze Algemene Ba- sis-Opleiding (A.B.O.) wordt in decem ber afgesloten met een examen. In ja nuari volgt dan de opleiding voor het In januari j.l. ging in de Sneker Sport hal een cursus voor Jeugdsportleider van start. Voor deze cursus, welke werd georganiseerd door de Raad voor Sport, Recreatie en Jeugdwerk in de gemeen te Sneek bleek zoveel belangstelling te bestaan dat het noodzakelijk was twee „klassen” te vormen. De cursus werd inmiddels afgesloten met een examen, waarbij aan 27 deelnemers het diploma „Jeugdsportleider” kon worden uitge reikt. meende mr. Bottenburg, die overigens vond, dat er nog steeds een goed be noemingsbeleid wordt gevoerd. Hij haalde twee facetten van ’t werk van een kantonrechter aan: het routine werk en levensbelangrijke zaken, zoals pacht-, huur- en arbeidszaken, die men in handen gegeven krijgt. De president sprak van belangrijk, alsook verant woordelijk werk. Het zijn, zo zei hij, dikwijls de allerkleinste zaken, die ’t werk juist zo belangrijk maken. „Op u, mr. Gielen rust een zware plicht, en wel die om de eer van het kanton Sneek hoog te houden. Uw voorgangers hier blonken uit in hun ambt. Het lijkt wel, of men weet, dat iemand die in Sneek zit, nog veel meer in z’n mars heeft. Mr. Nubé sprak de - speciale Sneker - wens uit, dat de kantonrech ter zich metterwoon in de Waterpoort stad zal gaan vestigen. UITGEKOMEN WENS Ook namens de griffie bracht griffier J. Kooi gelukwensen aan het adres van mr. Gielen over. Hij sprak van een goede samenwerking, die nu definitief geworden is. „Dat u uw ambt nog ja ren in Sneek moogt vervullen”, aldus de heer Kooi. Namens de Sneker pacht- kamers voerde de heer G. M. Gerbran dy het woord. „Onze wens is uitgeko men; we hebben reden elkaar te felici teren”, zo zei de heer Gerbrandy, die vertelde, dat pachtzaken één van mr. Gielens werkzaamheden zullen gaan worden. Prijzen van 25,zijn gevallen op de nummer eindigende op 5; prijzen van 50,zijn gevallen op de num mers, eindigende op 05x, 38, 90 en 94; prijzen van 100,zijn gevallen op de nummers, eindigende op 74; prijzen van 200,zijn gevallen op de nummers, eindigende op 990x; prijzen van 400,- zijn gevallen op de nummers, eindigen de op 072; prijzen van 1.000,— zijn gevallen op de nummers, eindigende op 062 en prijzen van 2.000,— zijn ge vallen op de nummers, eindigende op 0461. De prijs van 5.000,is gevallen op de nummers: 080874x, 040276, 036260, 028589 en 006224; de prijs van 10.000,- is gevallen op nummer 076616; de prijs van 25.000,is gevallen op nummer 040992; de prijs van 50.000,is ge vallen op nummer 058190x en de prijs van 100.000,is gevallen op lotnum mer 010244. De prijs van 500.000, is gevallen op nummer 001563 in de se rie P. De houders van het zelfde num mer van de andere series ontvangen de troostprijs van 5.000, x Let wel: op dit nummer is nog een prijs gevallen. Mi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1