IJLST K i en van PAARD IN BOTSING MET AUTO SCHEPEN BOTSTEN ONDER BRUG UITWELLINGERGA sneker^QERIER s Telling i Als grote gemeente wèl meedoen aan bestuurkundig onderzoek izi O'" de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan I Caravan in rook opgegaan BR I Dr. G. Bakker IJsbrechtum verlaat raad Wymbritseradeel Huurschuld gemeentewoningen L Voorstel van B. en W. van Sneek tot stichten van een openbare l.o.m.-school 9^ B. en W. van Sneek tot de raad: INGEZONDEN Rienk Zwaga schipper af op Langweerder skütsje Verwarring stichtend berichtje in Woudsend en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD (foto Ger Dijs) Noordoostpolder. speciaal ter beantwoor- half Al lijkt de schade op deze foto niet erg groot, toch loopt het aardig naar de i 50.000,—. Dit is het voor^P ^V^’) de huurder REOBED. Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 16 AUGUSTUS 1971 126e JAARGANG No. 65 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAHD. SLOTEN e.o onder restrictie dat de raad zich het recht wenste voor te behouden op deze beslissing terug te komen wanneer mocht blijken dat, tengevolge van de standpuntbepaling van andere ge meenten, deelname aan het onderzoek voor Sneek niet meer van belang is. dat 's nachts nog wel duizend au- Reeds enige tijd wordt in behoefte gevoeld aan een Per aangetekende brief is Rienk Zwa ga vorige week ontslag aangezegd~ als schipper op het Langweerder skütsje van de Stichting Donia te Langweer. Er waren al enige tijd strubbe lingen tussen de jonge Rienk Zwaga en de skütsjecommissie in Langweer, zo werd ons van betrouwbare zijde mede gedeeld. voedingsmoeilijkheden. De leerlingen uit Sneek e.o. voor wie openbaar on- over pijn in de nek. Zijn vrouw, D. Haan-Steinvelder kreeg een snijwond in het voorhoofd. De wagen werd aan de linkervoorzijde zwaar beschadigd. De heer dr. G. Bakker te Ysbrechtum heeft medegedeeld dat hij in verband met zijn verhuizing naar Sneek per 1 september a.s. bedankt als lid van de raad van Wymbritseradeel. Hij maakt sinds vorig jaar september deel uit van Wymbritseradeel’s vroedschap. Hij had zitting voor Progressyf Wym- britseradiel in de raad. Bij besluit van de voorzitter van het centraal stembureau d.d. 6 augustus 1971 is in de opengevallen plaats be noemd de heer Doekele Nauta te Heeg. De heer Nauta is 47 jaar en di recteur van Staal- en constructiebe drijf C. L. Nauta te Heeg. Zaterdagmiddag omstreeks half zes ging een caravan die geparkeerd was bij de gemeentereiniging in de Johan Willem Frisostraat, in de vlammen ten onder. De schareslijper J. de Vries uit Den Oever had zijn caravan naar Sneek gebracht. Hij koppelde af en vertrok weer naar de kop van Noord-Holland om zijn kameraad op te halen. Zijn vrouw zette water op het gas en ging even buurten. Na een kwartier zag zij rook uit de wagen komen. De brandweer werd gewaarschuwd, maar toen zij kwam was de caravan niet meer te redden. Heden 14 augustus kon ik mijn erger nis niet langer bedwingen vandaar dit ingezonden schrijven. Al een tijdje ge leden heb ik in een raadsverslag gele zen, dat er in de gemeente nog al vrij wat huurschuld bestond. Volgens mijn mening zal dit nu nog wel hoger wor den. Wat is namelijk het geval, een tijd geleden kregen wij een schrijven van de gemeente, dat er per één juli een nieuwe regeling zou worden inge voerd. Men zou dan een nota ontvan gen waarop de maandhuur, plus een voorschot op gas, water en reinigings- belasting. Dit is dan een heel bedrag voor A.O.Wers en de mensen met lage lonen. Voorheen betaalden wij de wo- ninghuur in het begin van elke maand, de andere bedragen op de daarvoor aangewezen tijden. Nu zijn we half augustus en nog zitten we met dat geld in huis. Hoevelen die vaak krap zitten kunnen misschien de ver leiding niet weerstaan, om van dat geld af te blijven met alle nare gevol gen die daaruit kunnen voortvloeien. Waarom die nieuwe regeling niet eerst behoorlijk uitgewerkt, en pas daarna de datum van invoering bekend ge maakt. Hoeveel huurwoningen de ge meente Sneek bezit weet ik niet, men spreekt van zo een drieduizend, in ie der geval heeft men dan over de maand juli al een behoorlijk rentever lies. Verschillende bewoners hebben even als ik hun ergernis hierover uit gesproken, en praten er onderling over dat zij zo lang op de afrekening moe ten wachten, op die manier weten zij niet waar ze aan toe zijn. Ik hoop dat dit schrijven er toe zal bijdragen dat er wat spoed wordt betracht, zodat de mensen weer op regel kunnen komen. Met dank voor de plaatsing. van Friesland gevraagd op te geven hoeveel leerlingen van de onder hun leiding staande scholen eventueel in aanmerking komen voor het bezoeken van deze school. Uit de ingekomen op gaven is gebleken dat een aantal van 55 tot 60 leerlingen is te verwachten. Het ingevolgde artikel 138 van het „Besluit buitengewoon onderwijs 1967” vereiste minimum-aantal leerlingen (44) voor het ontvangen van de rijks- bijdrage zal daarom, naar het zich thans laat aanzien, aanwezig zijn. Dit is voor B. en W. aanleiding geweest aan de minister van onderwijs te ver zoeken de krachtens artikel 173, twee de lid, van het „Besluit buitengewoon onderwijs 1967” vereiste verklaring af te geven om in aanmerking te komen voor de rijksbijdrage ten behoeve van de school. B. en W. hebben goede hoop dat deze verklaring binnenkort zal wor den afgegeven. B. en W. van Sneek stellen de raad voor tot de stichting van een openbare school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden te besluiten. Onder de brug over het Prinses Mar- grietkanaal bij Uitwellingerga heeft zich donderdagavond een aanvaring tussen twee vrachtschepen voorge daan. De „René. L.” van H.H.J.L. (815 ton) kwam in het vaste gedeelte van de brug in botsing met de „Beva 2” uit Amsterdam met als schipper J.K. Vermoedelijk hebben beide schepen el- kaarkunnen passeren, maar dit ge beurde niet waardoor een schade ont stond die ongeveer een halve ton be draagt. Het dier kon nog juist de naastgelegen ventweg bereiken waar het aan de verwondingen, gebroken linkervoor- poot, kapotte ribben en een snee van een halve meter in de onderbuik, overleed. De bestuurder van de wagen klaagde Sneek de der wijs wordt verlangd z(jn voor dtze -openbare vorm van buitengewoon onderwijs aan school voor kinderen met leer- en op- gewezen op de dichtstbijzijnde openba re L.o.m.-scholen te Leeuwarden en Heerenveen, die enige tijd geleden, voor zover bekend in verband met gebrek aan ruimte reeds geen leerlingen meer konden plaatsen. Sinds 1965 is in Sneek een Chr. L.o.m.- school gevestigd, welke uitgaat van de Vereniging voor Chr. Schoolonder wijs. Deze school is inmiddels uitge groeid tot een vrij grote school met ca. 127 leerlingen. De gemeente Sneek neemt op onder wijsgebied een belangrijke centrum positie in en heeft een streekverzorgen- de functie ten opzichte van de Zuid westhoek van Friesland. Blijkens een opgave van de inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Sneek, bezoeken ca. 4033 leerlingen uit deze inspectie een openbare lagere school en 1940 leerlingen een r.k. lagere school. Deze laatste groep zou, in verband met het ontbreken van een R.K. L.o.m.-school bij de bepaling van het leerlingenreservoir voor een openbare L.o.m.-school kunnen worden medege- teld. Hoewel niet alle onder de inspec tie Sneek vallende gemeenten volledig op Sneek zijn georiënteerd, kan voor de bepaling van het leerlingen-poten- tieel voor een openbare L.o.m.-school zonder bezwaar worden uitgegaan van bovengenoemde aantallen, daar een aantal andere gemeenten, die niet on der de inspectie Sneek van het lager onderwijs vallen, wél (ten dele) op Sneek zijn georiënteerd. De hoofdin specteur van het b.l.o. te Utrecht komt tot de conclusie dat een openbare school voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden in Sneek vol doende bestaansmogelijkheden biedt. Teneinde enig inzicht te verkrijgen in het aantal leerlingen dat een te stich ten openbare l.o.m.-school in Sneek bij de start van de school zal bezoeken, is aan de hoofden van de openbare en r.k. lagere scholen in de Z.W.-hoek dit raadsbesluit leidde brachten B. en W. van Sneek naar voren dat het naar hun mening, gezien de huidige proble matiek ten aanzien van de bestuurlijke organisatie en gezien het Rapport inza ke een Nieuwe Bestuurlijke Indeling, uitgebracht door een door gedeputeer de staten van Friesland ingestelde commissie, bijzonder nuttig zou zijn dat ook de gemeente Sneek haar me dewerking aan een dergelijke opdracht zou verlenen. In het voorstel van 4 juli 1971 kwamen B. en W. op deze aangelegenheid te rug. Zij merkten op dat, blijkens van het bestuur van de Afdeling Friesland van de V.N.G. ontvangen inlichtingen 6 van de 13 in de Zuidwesthoek gele gen gemeenten niet aan het onderzoek zouden meedoen, waaruit zij meenden te mogen concluderen dat voor een be langrijk deel de zin aan een zodanig onderzoek schijnt te zijn ontvallen. Toch stelden zij de raad echter voor nog niet tot intrekking van het besluit van 19 januari j.l. over te gaan, maar het college te machtigen na te gaan in hoeverre aan een dergelijk onder zoek toch nog zou kunnen worden mee gewerkt. Bij de besluitvorming in januari j.l. heeft ten aanzien van de deelname van Sneek voornamelijk de gedachte een rol gespeeld dat een bestuurskundig onderzoek voor de Zuidwesthoek van belang zou zijn met betrekking tot de herziening van de gemeentegrenzen, welke kwestie min of meer urgent was geworden door het provinciale Rap port inzake een Nieuwe Bestuurlijke Indeling. In dit licht bezien zou het, tengevolgt van het feit dat zoveel ge meenten in die regio besloten hebben niet mee te doen, voor Sneek inder daad weinig zinvol zijn haar besluit tot deelname te handhaven. Een bestuurskundig onderzoek omvat echter een breder terrein. Het richt zich op de wijze, waarop de lokale ge meentebesturen nu werken en gaat na welke tekortkomingen daarin voorko men en welke oplossingen men zelf daarvoor heeft gevonden. Vanuit de confrontatie van dit huidige functione ren met de ontwikkelingen, die in de samenleving plaats vinden, zal daarna worden gezocht naar de best mogelij ke bestuursorganisatie, waarbij met name ook aan de mogelijkheid van ge- westvorming aandacht zal worden be steed. Buiten de Zuidwesthoek nu Donderdag deed zich eveneens een aan varing voor in het Prinses Margriet- kanaal, ditmaal tussen Uitwellingerga en de Oosterbrugssloot. Een Centaur laveerde door het kanaal en hield zich daarbij niet aan de regel dat een zei lend jacht al kruisende zich niet tussen de wal en een stuurboordswal varend schip mag bevinden. Voor de heer Ch. MacNeill uit Brandean in Engeland was een aanvaring niet meer te ver mijden en zijn jacht „Moombeam” raakte de Centaur. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. De heer H. Kampen, wonend in de Tsj. Wiardaleane heeft op hard- zeildag ’n telling gehouden. Eigen- lijk geen volksteling, maar een autotelling, Bij niet al te best weer is hij aan het turven gegaan, en wel tussen half twee en half ze- S ven. Hij had een fraai uitzicht op de kruising Barrewier, Bonnema- S laan, Sytsingawiersterleane. Wel- nu, hier passerden tijdens die vijf uur 27,75 auto’s in beide richtin gen. „Toen had ik myn nocht, ik moest trouwens ook eten," ver- d Z/tMCöt (.(vwwv.w V.V..V ww., telt de heer Kampen, die meent, to’s de kruising voorbij gegaan zijn. Donderdagavond was in Hommerts een paard uit zijn weiland gebroken. De eigenaar zag tot zijn schrik het dier de rijksweg oprennen waar het geschept werd door de auto van de 49-jarige bloemist A. de Haan uit Ens in de In de vergadering van 19 januari j.l. besloot de raad van Sneek, mede te werken aan het verlenen van een col lectieve opdracht door de Friese gemeenten aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten tot het doen in stellen van een bestuurskundig onder zoek in de provincie Friesland, zij het UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs spreekt veel sterker het probleem op welke wijze tot gewestvorming kan worden gekomen. Dit aspect van het onderzoek, dat in januari nauwelijks aan de orde is gekomen, is buitenge woon belangrijk en B. en W. achtten het dan ook ongewenst wanneer Sneek als een van de belangrijkste centrum gemeenten in onze provincie, zonder meer zou besluiten niet aan het be stuurskundig onderzoek deel te ne men. Daarna hebben B. en W. op 30 juni jl. een bijeenkomst belegd, waarin de he ren drs. P. Ph. Dordregter en drs. F. van Pijpen, hoofden van het bureau sociaal-geografisch en bestuurskundig onderzoek van de V.N.G. aan de raad een toelichting hebben gegeven op het in deze provincie te houden bestuurs kundig onderzoek, door welk contact verschillende kwesties zijn verduide lijkt en vragen opgelost. Deze voorlich ting heeft B. en W. in de overtuiging gesterkt dat het voor Sneek van groot belang is dat aan het bestuurskundig onderzoek wordt deelgenomen, zulks te meer nu de overige grote gemeenten in Friesland ook meewerken. Een aan trekkelijk aspect bleek te zijn de in stelling van een begeleidingscommis sie, waardoor de gemeenten regel matig van de stand van zaken van het onderzoek op de hoogte worden gehou den. Bij besluit van 28 mei 1971 is door de raad van Wymbritseradeel een grond ruil aangegaan met de Onderlinge Brandwaarborgmij. te Woudsend, waarbij twee niet meer in gebruik zijnde steeggedeelten worden afgestaan en een gedeelte lewal in eigendom wordt verkregen. In het desbetreffende voorstel is reeds meegedeeld, dat deze steeggedeelten formeel nog aan het openbaar verkeer moeten worden onttrokken, zulks inge volge de voorgeschreven procedure. Op grond hiervan heeft publicatie plaats gehad van de voorgenomen ont trekking. Hierop zijn enkele brieven ingekomen, doch deze bleken betrek king te hebben op andere stegen, die niet worden gesloten. Oorzaak hiervan was een verwarring stichtend berichtje in het Woudsender Nieuwsblad. Verder is een schrijven ingekomen van de heer F. van der Velde, die er op wijst, dat zijn woning lewal 18 een deur heeft naar de aangrenzende steeg, waarvan veel gebruik wordt gemaakt, zowel privé als voor zijn zaak, voor de aanvoer van goederen. Hij wil ook in de toekomst dit gebruik gehandhaafd zien. De handhaving van een uitweg op de steeg van een aangrenzende woning hoeft de sluiting van deze steeg voor het openbaar verkeer niet in de weg te staan, aldus B. en W. van Wym- britseradeel. Met de heer Van der Velde wordt momenteel overleg ge pleegd, op welke wijze zijn belang bij het handhaven van zijn uitweg veilig kan worden gesteld. Aanleiding tot het nemen van dit be sluit was een verzoek van het bestuur van de Afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten dd. 2 december 1970. Het feit dat in het zuidoosten van onze provincie een aantal gemeenten doende was met de voorbereiding van een gemeen schappelijke opdracht aan genoemde Vereniging tot het doen instellen van een onderzoek naar de maatschappe lijke en bestuurlijke ontwikkeling in hun gebied, speciaal ter beantwoor ding van de vraag of in de Zuidoost hoek van Friesland tot gewestvorming moet worden overgegaan, terwijl ook elders in de provincie de wens naar voren kwam een beter inzicht te ver krijgen in de eisen, welke in de huidi ge tijd aan de bestuursorganisatie moet worden gesteld, was voor het bestuur van deze afdeling aanleiding zich tot alle Friese gemeenten te wen den om gezamenlijk een onderzoek te doen instellen voor de gehele provincie. In het voorstel, dat tot het nemen van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1