ygsggl- IJLST - snekebHkoerier I la Voorstel herstel kademuur bij Wouda bracht de tongen los Bij behandeling ligplaatsen Westersingel werden scherpe woorden gebruikt „Sneek is door vele contrasten ideaal om te schilderen" I I® de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Sneek doet mee aan bestuurskundig onderzoek Raadsvergadering Sneek: Tsjechische kunstenares in Sneek liliii Sneker aan gevolgen val overleden Sukses foar it muzykkorps fan Jutryp-Hommerts DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1971 126e JAARGANG No. 66 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en - J I H SNEEKER NIEUWSBLAD In de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad van Sneek werd harren pnt. in earste priis. Dit wie foar diri- schilderde Vervolg verslag «ie pagina IS Verschijnt: maandags en donderdags A. GERRITS (GCP): Wouda gebruikt kade als bedrijfsruimte.. overdragen van grond aan de gemeen te erg coulant geweest, zei de wethou der die de heer Gerrits dat er geen stagnatie zal optreden bij andere werken. Wat de Woudvaarts- kade betreft, zei de heer Pheifer dat er momenteel plannen in bewerking zijn voor herstel. *t Gaat alleen nog om de vraag of daar een houten- of een stalen damwand moet komen. De kade muur bij Lankhorst zal binnenkort her steld worden. Wethouder Pheifer was in tegenstelling tot de heer Berg van mening dat bij een openbare aanbeste ding een hoger cijfer uit de bus zou zijn gekomen. het oog verloren was geworden. Ten slotte is Wouda’s Meelfabriek ook een verzekerde stukje van dit algemeen belang. Dat ZO SNEL MOGELIJK De heer Gerrits zei voort: „mijn frak- tie is echter van mening, gezien de werkgelegenheid die Wouda’s Meelfa briek aan Snekers biedt, als industrie zo snel mogelijk geholpen moet worden door herstelwerkzaamheden vlug aan te pakken. Alleen vragen wij ons af hoe het college denkt deze kosten te finan cieren. Wordt een extra bijdrage ver wacht? Zo niet, welke andere werken zullen moeten worden uitgesteld?”, al dus de heer Gerrits, die nog zei het opvallend te vinden dat, nu een kade bij een fabriek is ingestort, die tevens als bedrijfsruimte in gebruik is, direct tot herstel moet worden overgegaan. Gezien de werkgelegenheid voor Sneek en onze medewerking in deze en het belang van de industrie in Sneek, vol komen terecht. „Maar u zult begrijpen, dat bijvoorbeeld de bewoners rondom de Woudvaartskade, die al ettelijke ja- ren wachten op herstel van „hun” ka de toch wel, op zijn zachtst gezegd, de pé in krijgen. Nooit is er geld voor het maken van deze walkant” zo zei de heer Gerrits, die verder constateer de dat er meer kademuren zijn die slecht zijn. Tenslotte stelde hij het col lege voor bij de raad met een voorstel te komen tot het invoeren van kade- huur of kaderecht voor opslag, lossen en laden, maar dan met tarieven die de moeite van het invoeren waard zijn. Mogelijk dat met de opbrengst van dit recht iets meer aan het onderhoud van de kaden gedaan kan worden, zo besloot de heer Gerrits. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 27 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Skalica. Verder hangen er schilderijen in Parijs, Californië en was zij één van de weinige exposanten in het Tsjechoslowaakse paviljoen op de We reldtentoonstelling in Montreal. In Nederland zijn ook een aantal schil derijen van haar te vinden. Waar ze echter zijn weet niemand. Het is na melijk zo dat zij in Praag opgezocht werd door een makelaar-taxateur uit Amsterdam. Deze heeft een aantal schilderijen meegenomen om te expose ren en te verkopen ter waarde van on geveer 50.000. Nu dreigt deze „heer” dat hij de Tsjechische ambas sade in kennis zal stellen zodat deze ervoor zorgen dat zij bij terugkeer in haar land ingesloten zal worden. Des ondanks is de zaak bij de recherche in onderzoek. Zij heeft namelijk toe stemming van de autoriteiten in haar land om in het Westen te exposeren en te verkopen. Hopelijk krijgt zij door dit geval geen slechte herinneringen aan ons land, als zij weer terug in Tsjechoslowakije is. algemene middelen wordt hersteld? De directie van Wouda gebruikt im mers een weg, bestemd voor openbaar verkeer, als bedrijfsruimte”, aldus de heer Gerrits, die meende dat voor Sneek een normale walrnuur wel vol doende is. Een dergelijke walrnuur had hooguit 140.000,gekost. Al het meerdere, ongeveer 70.000,-moet worden gezien als behorend bij Wouda’s Meelfabriek en dus als bedrijfsruimte ook door de directie van Wouda wor den betaald. De heer Gerrits wilde voorts weten welke stappen B. en W. hebben genomen om met de directie van Wouda tot overeenstemming te ko men en welke rechtsgronden gevonden kunnen worden tot een verplichte bij drage in de kosten. ANDERE AANBESTEDING De heer D. A. Berg (PvdA) vond ook dat b. en w. in deze zaak snel gehan deld hebben. Hij vroeg zich overigens wel af waarom deze kade zo sterk gemaakt moest worden, ’t Is tenslotte een openbare weg. De heer Berg was voorts van mening dat bij een openba re aanbesteding de kosten van herstel lager zouden zijn uitgevallen. Volgens wethouder H. Pheifer (VVD) is er geen bewijs dat de instorting veroor zaakt is door het zware vrachtverkeer en waterverkeer ten behoeve van Wou da’s Meelfabriek. De Politieverorde ning geeft B. en W. geen mogelijkheid Wouda voor de schade aan te spreken, ’t Is zuiver een gemeentelijke voorzie ning, zei de heer Pheifer, die graag gezien zou hebben dat Wouda hierin meebetaald zou hebben, maar dat is niet mogelijk. De kademuur was vroe ger eigendom van Wouda, maar later door de gemeente overgenomen. Overi gens is Wouda in het verleden met KONINKLIJKE UITNODIGING De dagen worden schilderend doorge bracht. tenminste een groot deel van de dagen. Uiteraard staan er ook een aantal uitstapjes op het programma Amsterdam werd bezocht, Gaaster- land, Leeuwarden, IJlst. In IJlst heeft zij de molen geschilderd. Een boer die daar vlakbij woonde verzocht haar zijn boerderij te schilderen. Mevrouw Matejckov heeft bijzondere herinneringen aan Holland: Voor de oorlog, in 1938. is zij namelijk als jong Tsjechisch kunstenares door de toen malige koningin Wilhelmina uitgeno digd om een jaar naar Nederland te komen. Ze mocht, bij wijze van spre- LIGPLAATSEN WESTERSINGEL Zoals bekend heeft de heer Tuinstra (PvdA) schriftelijke vragen gesteld aan B. en W. over de ligplaatsen in de Westersingel. Het college had deze vragen beantwoord, maar met die ant woorden was de heer Tuinstra niet te vreden. Hij zei dat die antwoorden zo ontwijkend waren, dat hij zich aan de indruk kon onttrekken dat hij door het college voor kwajongen wordt aange zien. De heer Tuinstra ging wat dieper op de zaak in door nog eens een uit eenzetting te geven wat zich na het „incident”. De moeilijkheden zijn twee jaar gele den reeds begonnen, door aan veertien bewoners ontheffing te verlenen van het aanlegverbod. Waarom kregen de ze veertien mensen meer rechten bo ven andere stadgenoten? Omdat ze toe vallig aan het water wonen? Betalen andere Snekers dan minder aan het onderhoud van de wallen? De gehele situatie rond de Westersingel is een overtuigend bewijs dat de recreatieve ontwikkeling aan de westkant van de stad ver is achtergebleven bij die aan de oostkant en dat de geplaatste palen in de Westersingel en het Hoogend niets anders is geweest dan een aal moes, aldus de heer Tuinstra. De heer B. de Vries (GCP) zei dat de situatie heeft bewezen dat de nieuwe politie verordening er zo vlug mogelijk moet komen. Dan zullen onduidelijkheden en incidenten misschien tot het verleden behoren. Hij achtte het wenselijk dat er een controleur aangesteld wordt, die de zaken in het oog kan houden en regelend op kan treden. Overigens dit bedrijf tachtig man werk verschaft, is een belangrijk aspect en dat had in de besprekingen betrokken moeten wor den, meende hij. De heer Gerrits rea geerde hierop: „ik meende namens de gehele fraktie gesproken te hebben, maar na hetgeen de heer Kuiper heeft gezegd, blijkt dit niet helemaal het het geval te zijn. Mijn fraktie minus één dus.” Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. SCHILDERIJEN ACHTERGEHOUDEN Nu is zij dan eindelijk in Nederland, het land dat zij beschouwd als de ba kermat van de klassieke schilder kunst, met zijn vele Rembrandts en andere schilders uit de Gouden Eeuw. Zij heeft zelf ook veel geëxposeerd. Onder andere had zij de eerste ten toonstelling die gehouden werd in het museum Bozeny Nemcove in Ceska In het Diakonessenhuis in Leeuarden is in de nacht van maandag op dins dag de 78-jarige heer Harmen Wierda overleden. De heer Wierda werd maandagmiddag omstreeks kwart over vijf aangereden, toen hij de rijksweg Leeuwarden-Groningen ter hoogte van Zwartewegsend overstak. Hij was op bezoek geweest bij zijn dochter in Tietjerk en was weer op weg naar Sneek. De dertigjarige au tomobilist B.K. uit Hardegarijp slaag de erin de lopende man te ontwijken, maar raakte zijn fiets. Deze werd weggeslingerd en Wierda kwam ten val. Hierbij liep hij een hoofdwond, in wendige kneuzingen en een linkerbeen- fractuur op. De heer Wierda is ook vele jaren in IJlst woonachtig geweest. De betreffende kunstenares komt uit Tsjechoslowakije, om precies te zijn uit Liberec. Zij is geboren in Luzice en heeft in Praag de kunstacademie doorlopen. Sinds haar studie heeft zij in Praag haar atelier. Haar naam is Kamily Matejckové-Myskové. In haar land geniet ze veel bekendheid. Zij heeft illustraties gemaakt bij het boek „Grootmoedertje”, wat werd ge schreven door Bozeny Nemcove. Dit boek is in 38 talen vertaald en handelt over kunstenaars als de componisten Smetana en Dworsjak. OPENBARE BIBLIOTHEEK Het voorstel betreffende de subsidië ring en de huisvesting van de openba re bibliotheek publiceerden wij reeds. De heer H. Postma (FNP) zei dat het cijfermateriaal hem wel aan het den ken heeft gezet. Hij had uitgerekend dat op elke uitlening in 1969 1,25 toegelegd moet worden. Overigens was de heer Postma van mening dat de bibliotheek en leeszaal voor Sneek on misbaar zijn. De afdeling Friese lite ratuur komt wat achteraan, meende de heer Postma, die voorts van me ning was dat niet het bestuur, maar de Centrale Bibliotheekdienst de aan koop van boeken regelt. De heer Post ma zou het op prijs stellen indien het bestuur zelf de boeken aankoopt. De C.B.D. is wel deskundig, maar is die ken, alleen maar haar palet meene men. Prinses Wilhelmina schilderde zelf ook veel. Helaas trad de oorlog als spelbreker op. GEEN OPSCHUIVING De voorzitter beklemtoonde nog eens dat door dit werk geen enkele opschui ving van andere urgente werken zal plaatsvinden. Het is overigens moeilijk hierop een exact antwoord te geven, want wij hebben goede hoop op een extra financieringsbijdrage voor het herstel van de kademuur bij Wouda. De heer W. van Dijk (PvdA) vroeg zich af hoe openbaar die wal bij Wou da wel is. „Stel dat Wouda die wal claimt, dan ben ik het roerend eens met de heer Gerrits. Ik voel veel voor een heffing”, aldus de heer Van Dijk. De voorzitter zegde toe dat de sugges tie van de heer Gerrits ernstig door B. en W. in overweging genomen zal worden. Volgens de voorzitter betreft het hier een openbare laad- en loswal maar om die als bedrijfsruimte te be stempelen, ging hem echter te ver. Er kwam nog een geniepig vraagje van de heer Van den Akker (GCP): „stel dat de heer Van Dijk een schip met tuin aarde voor zijn tuin laat aanrukken en dat schip zou bij Wouda’s Meelfabriek gelost moeten worden. Mag dat schip daar dan aanleggen?” „Ja, dat kan, want het is een openbare laad- en los wal”, zo werd van de zijde van B. en W. gezegd. De heer Gerrits zag nog even de morele kant door de vraag te stellen of Wouda wel dan niet moet bij dragen in het herstel van de kade. We moeten de industrie helpen, maar aan de andere kant moet ook weer niet alles op de gemeente worden afgescho ven. Hij hoopte dat B. en W. spoedig met een voorstel inzake kaderechten bij de raad zullen komen. De heer Berg bleef van mening dat het herstel van de kade voor een lager bedrag had kunnen worden uitgevoerd. De heer H. Kuiper (GCP) zei dat bij de discus sies het algemeen belang enigszins uit REDAKTIE: Singel 27, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. deskundigheid wel gericht op de gewo ne lezer, zo vroeg de heer Postma. De heer B. de Vries (GCP) betuigde zijn instemming met het voorstel. Hij vroeg zich wel af of de begroting wel de juiste basis is. Is er wel een ver antwoorde personeelsbezetting. Hij meende ook dat er enkele hiaten in de salarissen zouden zijn, gezien de ver hogingen in percentages. De voorzitter was het er mee eens dat de biblio- theekservice een dure zaak is. Overi gens groeien we naar een andere situa tie, wanneer het rijk de kosten voor zijn rekening neemt. De bibliotheek vraagt inderdaad zware offers van de gemeentelijke overheid. De heer Van Djjk (PvdA) toonde zich verbaasd over de opmerkingen van de heer B. de Vries, die, naar de heer Van Dijk zei, de personeelskosten als sluitpost wil zien. Dit laatste werd heftig ont kend door de heer De Vries. De heer Jonkers (PvdA) zei nog dat de heer De Vries aan het muggenziften is. De heer Postma (FNP) wilde weten waar de reserve uit bestaat, ’t Was een te moeilijke vraag, daar een antwoord op te krijgen. Het voorstel tot het stichten van een openbare l.o.m.-school ondervond van de zijde van de heer Nienhuis (GCP) wel waardering, hoewel hij vreesde dat het moeilijk zal zijn geschikte en voldoende onderwijskrachten aan te trekken. Ook mevrouw Unema-Ehl- hardt (PvdA) meende wel dat er be hoefte aan een l.o.m.-school is, maar had toch wel enige bezwaren. Zij was van mening dat het moeilijk zal zijn onderwijskrachten voor deze moeilijke tak van onderwijs aan te trekken. De l.o.m.-kinderen hebben gerichte aan dacht nodig, zei zij. Wethouder me vrouw D. Y. W. de Graaff-Nauta (GCP) dacht dat dit najaar de rijks- bijdrage zal af komen. Zij achtte het juist dat er BLO- en LOM-scholen zijn. Daar wordt met kleinere groepen leer lingen gewerkt. Wat het aantrekken van leerkrachten betreft was de wet houder gematigd optimistisch. Wie de afgelopen dagen over de Prins Hendrikkade is gekomen, heeft waar schijnlijk wel opgemerkt dat er aan de waterkant een soort samenscholing bezig was. Verschillende mensen stonden daar te kijken naar het werk van een schilderes, die onverstoorbaar bezig was de brug over de Zwette, „De laatste stuiver”, te schilderen. Het was net Parijs, al is de Looxmagracht dan geen Seine. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. L. Zu W. geen enkel voorstel de raad heeft gedaan deze N.V. een deel van de kosten te laten mee betalen”, zei de heer Gerrits, die voorts constateerde dat de bevolking, of beter gezegd, het algemeen belang niet vraagt om een kademuur gemaakt voor schepen met grote diepgang. Het algemeen belang vraagt evenmin om een aanleg van bestrating geschikt voor zeer zwaar verkeer. De directie van Wouda’s Meelfabriek vindt dat echter heel normaal, volgens de heer Gerrits. „Maar vindt u het een nor male zaak dat een bedrijfsruimte uit Nei’t it korps „Ere zij God” fan Jut ryp-Hommerts in pear jier net nei de konkoersen west hat, mar alhielendal talein hat om fris bloed yn de forie- niglng to krijen troch it oplieden fan jonges en famkes foar de bisetting. Dit allegearre yn meiwurking mei de muzykskoalle yn Snits. Sneon wie it dan safier dat hja nei in konkoers op Skylge gyngen om ris to sjen as hja ek sukses hwan hiene mei l.„. stribjen. De heer Gerrits zei dat hij met ge- I mengde gevoelens had gehoord van de instorting van die wal. Er kwamen vragen bij hem op van wat zal het her stel gaan kosten, wie zal dat betalen en waar halen we het geld vandaan en wat zal voorlopig weer moeten worden uitgesteld? Dat het college zo snel reeds met een uitgewerkt voorstel is gekomen achtte de heer Gerrits lof waardig en het geeft tevens blijk dat B. en W. vinden, dat de industrie zo snel mogelijk geholpen moet worden. Hij achtte het onjuist dat bij dit voor stel de mening van de commissie van bijstand voor openbare werken niet was weergegeven. De heer Gerrits was van mening dat het instorten van de wal- muur in hoofdzaak veroorzaakt is door het zware vrachtwagenverkeer en scheepvaartverkeer ten behoeve van Wouda’s Meelfabriek N.V. De ont gronding is veroorzaakt door het schroefwater van lossende schepen di rect voor de wal, door bij draaien, ma- noevreren en aanleggen voor de wal. Door het in- en uitdraaien van het zware verkeer vlak langs de walrnuur werd de instorting geaktiveerd, aldus de heer Gerrits. „Daarom verbaasd het mij dat de direktie van Wouda’s Meelfabriek N.V. de verantwoordelijk heid voor de toestand van dit walge- deelte van de hand wijst en het colle ge van B. en aan TOEVALLIG NAAR SNEEK De manier waarop zij bij de fam. Reen in de Valkstraat is terecht gekomen, is een verhaal op zich. Zij waren op vakantie in Joegoslavië en via surro gaat-koffie kwamen zij in kontakt met een Tsjechoslowaakse arts en echtge note. Uit deze ontmoeting volgde een regelmatige correspondentie. Op een dag, nu enkele weken geleden werd de ze arts bij de man van Kamily Ma- tejckové geroepen. Deze vertelde hem dat hij zo spoedig mogelijk weer beter moest zijn, omdat hij op vakantie ging naar Nederland. Prompt werd het adres gegeven van de familie Reen in Sneek om daar eens aan te wippen. Toen bleek dat de familie van de schilderes, een verre neef in Apel doorn, met vakantie ging, werd me vrouw Reen opgebeld met het verzoek of zij in Sneek een paar dagen moch ten doorbrengen. Die paar dagen zijn onderhand een week geworden. Het echtpaar woont zolang in het huis je van de dochter van de fam. Reen in Goënga. gent en leden fan it korps in stimulans om op dizze manier fierder to gean, en dêrom wurdt by dizzen de alders yn Jutryp-Hommerts dy’t bem haw- we dy’t "wol by it korps wolle, oprop- pe: lit se komme, der is wolin in strument foar har. Fierder wolle wy jimme efkes attint meitsje op üs Beatjoun dy’t wy fan doel binne to halden op 10 september o.s. Dizze kear sil de joun foarsoarge wirde troch de Dizzy Man’s Band. 1 on der het voorstel tot het aanbrengen van een stalen damwand langs een deel van de Koopmansgracht bij Wouda’s Meelfabriek behandeld. Dit voorstel le verde nogal wat discussies op en het was raadslid A. Gerrits (GCP), die in dit geval de kat de bel aanbond. Hij stelde o.a. dat deze openbare laad- en loswal door Wouda’s Meelfabriek als bedrijfsruimte wordt gebruikt. Hij vroeg het college of het stappen had ondernomen bij de directie van dit be drijf over een eventueel mee betalen in de kosten van herstel. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad van Sneek vroegen vier agendapunten veel aandacht. Die betroffen het herstel van de kademuur bij Wouda (waarover elders in dit blad een „apart artikel”, de subsidiëring openbare bibliotheek, de ligplaatsen Westersingel en het al dan niet instellen van een bestuurskundig onderzoek. Dit laatste punt behaalde een kleine meer derheid van twaalf stemmen voor en negen tegen. De vergadering nam drie uren in beslag en dat is voor een veertig punten tellende agenda vrij redelijk. De raad was voltallig, nadat aan het begin van de vergadering, waarin over en weer wel eens „scherpe” woorden vielen, de nieuw benoemde raadsleden mevrouw P. de Vries-Palsrok (PvdA) en mevrouw E. A. M. Lampe-de Vries (D ’66) waren geïnstalleerd. Om 5 ure de moarns stie in bus fan fa. Sypersma klear yn Hommerts om de leden mei har froulju en inkelde supporters op to pikken en nei Lau- werseag to bringen en fan dêrüt fier der mei de boat to gean. Under lieding fan P. de Jong fan Burgum moasten hja in korael en twa greate nümers en in mars spylje. Hoewol it korael net offisjeel bioardiele waerd krigen hja dochs in earfolle formelding foar de prachtige klank. Foar de beide greate nümers bihellen hja mei 192'/2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1