s? s-s en van Vissterfte in Eegracht te Ijlst Achttal Water-Poorters Provinciaal kampioen Gemeente nam afscheid van mej. E. E. C. Clerkx en K. de Vries Êi vsUS JTTSWrA bestaat uit mevrouw C. Sybrandy-Fed dema (op Ypolo), mevr. J. Schuur- mans-Sienema (op Katinka), mej. T. Rienstra (op Sandy), mej. L. Bijleveld (op Freddy), M. J. Jansma (op Van na), S. de Jong (op Lotka), A. K. Sy brandy (op Scarlet Pimpernel) en S. van der Mei (op Icaris). Reserve is A. R. Sybrandy met Gambler. Zij behaalden 690,5 punten, dat slechts 3,5 punt meer dan de kam pioen van vorig jaar de Molenruiters uit Vrouwbuurstermolen. De wedstrij den om het verenigingskampioenschap bestonden uit dressuur van het achttal, individuele dressuur en individueel springen. Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK. WYMBRITSERADEEL en IJLST NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de sjleker^koerier Oplossing problemen voetbalterreinen Cyanide en weersomstandigheden oorzaak Sport voor sport Schippersschool de „Lark" opgeheven Meerpaal Bejaardentocht 1971 Publieke verkoping burgerhuis Balk Mej. K. Hanenburg hoogleraar te Brussel Zondag speedbootraces op het Sneekermeer PLANKJES MET TEKST UIT 1889 GEVONDEN BIJ VERBOUWING Recht op deelname landelijke kampioen schappen in Apeldoorn de F A Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1971 126e JAARGANG No. 68 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o BETREURENSWAARDIGE GEBEURTENIS Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Hik -W: A H in Jonkers, K.N.V.B.-consul vader te doen. was Het het der Meulen vijfde en baan 6 mevr. I kermeer heel wat te genieten. Het achttal heer 1- - de internationale motorwegraces in het Gelderse Hengelo. de Eegracht. Men vermoedt nu dat er een wolk cyanide is blijven hangen. kampioenschappen Apeldoorn te plaatsen. Tjjdens een informele bijeenkomst de Kleine Raadszaal van ’t Sneker stad huis is woensdagmiddag afscheid geno men van de heer K. de Vries, hoofd van de opgeheven openbare schippers school „Lark” en van de onderwijzeres mej. E. E. C. Clerkx. Een derde leer kracht, de heer De Hoop was niet op deze bijeenkomst aanwezig, omdat hij in Bolsward aan een school benoemd is. Een plankje staan nog twee namen, name lijk O. Weisenbach en S. Doan. - de resultaten van de atletiekcompeti- tie; woond door de voorzitter van de Frie se Voetbal Bond, de heer Mr. A. v.d. Werf en de competitieleider van de F.V.B. de heer H. H. Röfekamp. In goede samenwerking met de bestu ren van de vier betrokken verenigingen en in nauw overleg met de vertegen woordigers van de F.V.B. bleek het mogelijk voor de zaterdagen en zonda gen tot en met 19 september een wed- strijdrooster samen t_ bij alle K.N.V.B., TERUG BIJ SCHIPPERSONDERWIJS „Juf” E. E. C. Clerkx kwam in 1953 bij het schippersonderwijs. Het was haar niet vreemd. In IL._” zij tot de opheffing van de schippers- U ITGEVERB: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Wat was de oorzaak? Het gerucht ging dat men bij het schoonmaken een fout had gemaakt. Later bleek dat het een complex van factoren geweest was. De vermoedelijke oorzaak was, dat een wolk giftige cyanide even in het water had gezweefd en dat de vissen daar doorheen gezwommen waren. Directeur A. Nooitgedagt vertelde ons, dat men ging overschakelen op een nieuw procédé, het vernikkelen van schaatsen en gereedschappen zou voor taan buiten de deur worden gedaan. Bij het schoonmaken van de laatste tank die waterige cyanide bevatte (cy aan zit ondermeer in rattenkruit) kwam dit in de riolering en daarna in Doordat de beide voetbalvelden van het sportpark aan de Leeuwarderweg en één van de velden van het Zuider- sportpark voorlopig tot 24 september a.s. niet bespeeld kunnen worden, dreigden er moeilijkheden voor de voet balverenigingen L.S.C. en O.N.S., die voor het spelen van hun wedstrijden gebruik maken van het sportpark aan de Leeuwarderweg. Onlangs kwamen bij de verbouwing van het woonhuis behorend bij de jachtwerf Van der Meulen aan de Woudvaartkade twee plankjes tevoor schijn met daarop een tekst uit 1889. Na vergelijking van de plankjes bleek dat ze oorspronkelijk een eenheid heb ben gevormd. Ze zijn elk iets meer dan 30 cm lang, tesamen 27 cm breed en l’/s cm dik. Meer te Wijckel, vervolgde met het traditionele: „En wie verhoogt dit bod met: enz.” Toen hij gekomen was tot 25,werd er van de tafel, waar aan met ons nog een dame en heer zaten, door de laatste gereageerd met „Ja”, (door deze mijnheer was ook een bordje ingeleverd), een herhaalde oproep was nu nodig, niemand rea geerde echter zodat de voorlopige akte kon worden opgemaakt. Wel was er aan de tafel waar de hoogste bieder en zijn medegenoten zaten uit de aard der zaak veel vrolijkheid, het strijk geld was dit maal wel heel vlug ver diend! Toen de akte gelezen werd bleek dat dé voorlopige koper voor ƒ46.805, was de heer Kempe En gelsman, beheerder van een Water sportbedrijf te Langweer! De finale verkoping is bepaald op woensdag 1 september aanstaande, des namiddags te 2 uur, weer in „Hotel Boonstra” te Balk. PONYCLU TALLY HO Rudie Evenhuis werd tijdens de Friese kampioenschappen in Veenklooster tweede in de klasse rijpaarden, afd. ponies; bij het springen werd hij vier de met Midzy Tally. Hij maakte drie fouten en een tijd van 48,4 punten. Bou- ke de Jong uit Woudsend, ook een lid van Tally Ho, won met Winsingh de stoelendans. Steven de Jong, geen broer van Bouke, werd eerste in de dressuur met 109 punten. Het viertal van Tally Ho, onder lei ding van instructeur W. Nijdam uit Sneek, werd tweede bij de viertallen ponies. Het bestond uit Rudie Even huis, Steven en Bouke de Jong en An dree Koster. Reserve was Anne Jent. Om voor de gerezen moeilijkheden een oplossing te vinden kwamen vorige week op woensdagavond de voorzitters van de voetbalverenigingen die van een gemeentelijk sportveld gebruik ma ken op uitnodiging van het gemeen tebestuur voor een bespreking bijel- kaar op het stadhuis. Maandagavond j.l. werd deze bespre king voortgezet. Nu kwamen onder voorzitterschap van wethouder H. A. Scholten deputaties uit de besturen van de bovengenoemde verenigingen op het stadhuis bijeen. Deze bespreking werd tevens bijge- De heer Nooitgedagt betreurde het ge beurde. Hij erkende de verantwoorde lijkheid, maar was blij dat er verzach tende omstandigheden aangevoerd kon den worden, omstandigheden die door geen enkel zinnig mens te voorzien wa ren. Dat dit juist nu gebeuren moest, ter wijl men de tanks van de galvanische afdeling voor de laatste keer schoon maakte (deze afdeling is gesloten) en het de laatste tank was, vond hij des te pijnlijker. SNEEKER NIEUWSBLAD RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. EOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs NATUUR MEDE OORZAAK Dit verschijnsel is verklaarbaar. Maandagmiddag stond er geen wind en geen stroming, daardoor duurde het veel te lang voordat de cyanide opge lost was in water. Nooitgedagt loosde één a tweemaal in de twee jaar cyani de bevattend water, soms nog in gro tere concentraties dan maandag ge beurde. Was er maar een weinig wind geweest dan was er niets gebeurd. De watermonsters die er genomen zijn, zijn opgestuurd naar een laboratorium in Leeuwarden voor nader onderzoek. Het kan nog wel even duren voordat hier uitsluitsel van kan worden gege ven. Wel is al gebleken dat het cyaan- gehalte in de Ee en in de Geeuw ni hil was. Ook het watermonster dat door een omwonende direct nadat de vissterfte geconstateerd was, werd ge nomen leverde een cyaangehalte van nul op. Wel werd cyaan aangetroffen in de riolering. Daaruit kan de con clusie getrokken worden dat de oorzaak van de vissterfte bij N.V. Nooitgedagt ligt. De riolering is intussen volledig van giftige stoffen vrijgemaakt. De openbare schippersschool is met in gang van 1 augustus opgeheven. Vorig jaar kwamen er van het ministerie nieuwe richtlijnen omtrent deze onder wijsinstellingen. De schipperskinderen kwamen onder de leerplichtwet te val len en mochten daardoor geen enkel schooluur meer verzuimen. Daarmee viel de bestaansgrond van de schip persscholen weg. Het leerlingenbestand was voornamelijk samengesteld uit kin deren die een permanent adres aan de wal hadden, bijvoorbeeld een kosthuis en varende leerlingen die één of meer dere dagen de school bezochten en dan weer bijgestoomd werden voor de vol gende etappe. De gemeente Sneek vroeg nog een jaar dispensatie van het besluit aan en verkreeg dit. Maar aan het eind van het schooljaar 1970-1971 kwam er defi nitief een eind aan dit bijzondere Onze vroegere stadgenote mej. Kobe Hanenburg is zojuist benoemd tot hoogleraar Romeins Rechts aan de Universitaire Faculteiten St. Aloysius te Brussel. Zij is tevens lector Kano- niek Recht aan de Katholieke Univer- siteit te Leeuven. C. Sybrandy-Feddema tweede. In de springwedstrijden klasse jeugd werd Sietse van der Mei eerste, zoals we reeds vermelden, in de klassen midden was A. R. Sybrandy tweede met 12 fouten en eindigde K. van der Meulen op een gedeelde derde en vier de plaats met 16 punten. Bij de rijpaarden behaalden enkele rui ters van de Water-Poorters ook goede resultaten. Zo werd mej. J. Beerens met Fleur vierde bij de warmbloeden. RUIM 25 JAAR HOOFD Bij de gemeente, zo merkte wethou der mevr. D.Y.W. de Graaff-Nauta op, was ruim veertig jaar geleden dolblij met de sollicitatie van de heer De Vries. Meteen al bij de les die men in Rotsterhaule bijwoonde, bleek dat dit de kandidaat was die men zocht. De heer De Vries kwam eerst bij het bij zonder onderwijs. In 1941 werd hij plaatsvervangend hoofd aan de schip persschool, tot hoofd waarvan hij in 1945 benoemd werd. Hij is een man die niet tegen werk, lange werkdagen en aktiviteiten om zijn leerlingen buiten de schooluren te begeleiden opzag, zo leerde zijn „logboek” van 40 jaar. Zij bracht de dank over van het gemeen tebestuur en overhandigde de heer De Vries het boek „Varend door Neder land” om hem niet het kontakt met het water te laten verliezen. Mevr. D. Y. M. de Graaf-Nauta over handigt hier aan mevrouw De Vries een bloemetje, naast De Vries haar man, de K. de Vries, en daarnaast mej. E. E. G. WIJS. liet wao isauva vm j--f/rrl’T Harlingen had over deze kwestie een beroep op zijn Otm Ger Dijs het°gemeentebestuur en de F.V.B. voor Mej. Hanenburg heeft haar middelba re studies aan de HBS in Sneek ge- raan. Na afloop was zij enige jaren zeer aktief in de Friese Beweging. In 1958 slaagde zij in Groningen voor het doctoraal rechten en ging toen in Leu ven verder studeren. Zij slaagde daar in 1961 voor het licentiaat kerkelijk recht en voor het baccalaureaat wijs begeerte, en promoveerde in 1962 tot doctor in het kerkelijk recht. Na een stage aan het (Institute for Medieval Canon Law’ in Washington, was zij eni ge jaren als assistente werkzaam aan de Rijksuniversiteit te Groningen. In 1966 werd zij benoemd tot hoofd van de Documentatiedienst van de Facul teit der Rechtsgeleerdheid te Leuven en verblijft sindsdien te Leuven. Zondag a.s. worden er op het Sneeker meer speedbootraces gehouden. De wedstrijden beginnen om één uur voor het Paviljoen, waar ze ook vorig jaar nog werden gehouden. Voor deze spec taculaire wedstrijden bestaat een goede belangstelling en mogelijk nemen ook enkele Belgen en Duitsers hieraan deel. De races worden georganiseerd door de Nederlandse Speedboot Club. Om tien uur wordt begonnen met de training van deze over het algemeen snelle boten. De lichtere speedboten gaan meer en meer verdwijnen en daarvoor in de plaats komen de snel- rlere en zwaardere racemonsters. Wat 4, A. K. Sybrandy tweede, baan 5 K. dat betreft valt er zondag op het Snee- v’an der Meulen vijfde en baan 6 mevr. I kermeer heel wat te genieten. Maandagmiddag ontstond er een grote consternatie in IJlst, toen in de Ee gracht voor „Het Wapen van IJlst” een aantal dode vissen boven kwamen drijven. Men vreesde onmiddellijk voor een geval van grote waterverontrei niging, maar het bleek mee te vallen. De N.V. Kon. l abr. Nooitgedagt en Zonen, maker van onder andere kinderspeelgoed, schaatsen en gereedschap, die op de Eegracht zijn afvalwater loost, werd in kennis gesteld en de Rijks politie te Water gewaarschuwd. In de beide afleveringen van „Sport voor sport” wordt in het komende weekeinde veel aandacht besteed aan de diverse amateursporten, waarvan de competities weer beginnen. Zater dag vanaf 19.45 uur komen tevens aan de orde de atletiekwedstrijden in Gro ningen en het wereldkampioenschap wielrennen op de baan. Het laatste on derwerp komt ook aan de orde in de uitzending op zondag tussen 18.30-19.15 uur, waarin verder voorkomen: - vijf verslagen uit het betaalde voet bal; Een groot gebeuren zal morgen plaats vinden in de stad Sneek. Om plm. half 10 vertrekken vier boten met plm. 400 Sneker bejaarden voor een tocht over de Friese meren. Deze tocht is moge- j lijk gemaakt door jongeren van „de Meerpaal” en van de Oecumenische Jeugd Commissie die hiervoor een ge weldige aktie hebben gevoerd. Een aktie, die tot resultaat heeft ge had, dat de voorlopige opbrengst van de vrijwillige stortingen 943,50 be draagt en de opbrengst van de in de een van j x.„„<.,x„, w.. bedrag, waar nog wel iets bij zal komen, daar nog niet alles binnen is. In de Meerpaal is men hierover echt in de wolken. Vanavond is het er dan ook feest; het feest van de „smeer- avond”. 1275 broodjes worden dan ge smeerd, dit allemaal voor de tocht van vrijdag. Voor de deelnemers nog de volgende mededelingen: - de tocht is alleen voor mensen, die zich bij de Meerpaal hebben opgege ven, en hierover geen bericht van af zegging hebben ontvangen. - vertrek om plm. 9.30 uur vanaf de Oosterkade, daar krijgen de deelne mers hun kaarten. - we hopen plm. 4.30 uur weer in Sneek terug te zijn. - voor de voeding aan boord wordt ge zorgd (1275 broodjes - mensen die muziek willen maken zijn van harte welkom; dit verhoogt de gezelligheid. - verder hopen we op stralend weer en stralende mensen. Afgelopen zaterdag werden in Veen klooster de provinciale kampioenschap pen van de Friese bond van Landelijke Rijverenigingen gehouden. Leden van de Water-Poorters en de ponyclub Tal ly Ho deden met succes mee. Vooral het achttal van de Water-Poorters le verde een uitstekende prestatie door zich te plaatsen voor deelname aan de Nederlandse kamnioenschappen in vorige week gehouden kollekte voorlopige opbrengst heeft 2802,18, een 1 Sietse van der Mei was de enige die bij het kampioenschap jeugdspringen het parcours foutloos aflegde. Hij deed dit met Icaris. Hij legde ’t parcours af in 56,4 sec., mej. G. Buwalda deed het minder goed. Zij werd vierde met Es ther, haar aantal fouten was zeven err de tijd 77,6 sec. Bij de achttallen dressuur werden de Water-Poorters tweede met 221 pun ten, achter de Oorsprong uit Huister- heide. Bij het nummer dressuur jeugd was Sietse van der Mei derde met 104,5 punten, bij dressuur licht baan schooltype in Sneek. Na de bijzondere schippersschool hield ook de „Lark” op te bestaan. Het eerste plankje slaat op het maken van de schoorsteenmantel, waarin de beide plankjes aangetroffen zijn. De tekst is als volgt: „Ik hoop dat iemand begroot; hier werkte Jasper Boot en Jacobus van der Horst die dees mantel zetten dorst. 28 april 1889”. was getekend door Arnoldus van der Horst. Het typische is dat deze Arnoldus niet op het andere plankje dat de namen van de bouwers en afwerkers van het pand, voorkomt. Het tweede plankje heeft de volgende tekst: „Dit gebouw gezet door P. en H. van der Werf; afgewerkt door E. van der Werf, H. van der Werf, Jac. van der Horst, Sjoerd van der Horst, S. Zielstra, Jas per Boot, W. Giel- of Zielstra (dat is niet duidelijk te lezen, red.), Pieter de Vries. Den 29 April 1889”. dag later dus. Onderaan Door notaris P. Niemantverdriet te Workum werd een verzoeke van zijn ambtgenoot, notaris A. L. Hansma te Makkum, namens de Gemeente Gaas- terland, op woensdag 18 augustus 1971, des namiddags te 2.30 uur, in hotel „Boonstra” te Balk met voorbehoud van goedkeuring van Gemeenteraad en G.S. van Friesland, provisioneel ver kocht, het in zeer goede staat verke rende burgerhuis (gebouwd in 1960), met erf en tuin, Wikelderdyk 18 te Balk. Voorwaarde bij de verkoop was dat het huis alleen voor permanente bewoning gebruikt mag worden. De belangstelling bij deze verkoping was groot en er waren dan ook 22 in schrijvers, waarvan de heer J. Witter- mans te Woudsend de hoogste was met 46.780,—, dan volgde de heer G. Hoogeveen met 46.130,—, terwijl de laagst geboden som was een getal met zes drieën: 33.333,34! Iemand die met centen rekende. Wat er nu gebeur de was op de verkopingen in Friesland niet alledaags! Voor de vorm werd omgeroepen wie de hoogste bieder was en met welk bedrag, waarbij de oproe per, in dit geval de heer Van der school aldaar bij dat schooltype ge werkt. Daarna moest zij enkele jaren bij het gewoon onderwijs, maar ze voelde zich er niet thuis. Daarom greep zij de gelegenheid om in Sneek te komen met beide handen aan. Het was niet gemakkelijk, zo zei mevrouw De Graaff. Zij dankte mej. Clerkx voor de toewijding waarmee zij de schippersschool had gediend. Voor haar was er, evenals voor mevrouw De Vries, een bloemetje. LEERLINGENJACHT Namens de collega’s sprak „master” B. F. Keulen. Hij herinnerde nog even aan de tijd dat meester De Vries ge komen was en haalde nog enkele bele venissen uit die jaren aan. Zo wees hij nog op de aktiviteiten die de heer De Vries ontplooide om maar een zo hoog mogelijk aantal leerlingen op zijn school te krijgen. Bezoeken aan de schippersbeurzen in Amsterdam, Rot terdam en Harlingen waren een norma le zaak in de vakantie. Een kleine at tentie vergezelde zijn woorden. Namens zijn vader sprak H. de Vries een dankwoord. Hij vertelde het een en ander wat zij thuis met papa meege- maakt hadden, hoe hij hemzelf vond toen hij hospiteerde aan de schippers school en hij plaatste enkele kritische opmerkingen bij de integratie van de kinderen in het gewoon lager onder wijs. Hij adviseerde mevh. De Graaff- Nauta om wanneer zij adives nodig had te stellen, waar- geplande wedstrijden van F.V.B. en Friesland-Cup doorgang kunnen vinden. Wel was het noodzakelijk het tijdstip van aanvang van een beperkt aantal wedstrijden te wijzigen. Alle wedstrijden zullen worden ge speeld op ’t sportveldencomplex in de Noorderhoek en op 't Zuidersportpark, terwijl ook voor een fors aantal wed strijden gebruik zal worden gemaakt van het tijdelijk sportveld aan het Kaatsland. De heer J. voor het Sportpark aan de Leeuwar derweg en het Zuidersportpark ver klaarde zich daartoe spontaan bereid om ook het veld aan het Kaatsland te keuren. Indien mocht blijken, dat de betreffen de sportvelden ook na 19 september nog niet voor bespeling kunnen worden vrijgegeven, dan zal in overleg tussen de daaropvolgende weken een soortge lijke regeling worden getroffen. Jfro.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1