1 BI EB en van Succesvolle deelname aan Concours in Delft Pampuszeilers hadden op het Sneekenneer te kampen met (te)veel wind BOOTTOCHT VOOR „OUDJES" GROOT SUCCES Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1L 1» W:' in dit nummer o.ct.: Volksdansen in IJlst T.G.P. op wereldniveau Auto's terecht In Sneek plannen om huisvuilemmers te vervangen door plasticzakken ilf ili KnlHl fc W' iWW» ‘S’.a -y jjQHf a i 1 IK ffl II IllIlflIlIfflliBIliliW iiiwiiiiiiiiiiiimiiiiBiiiiiiiiimBiiB INBRAAKJE ZWEMBAD Protest van Jan Sijtema leidt tot ongeldig verklaren wedstrijd Johan Kijne wint stratenloop Sensatie bij speedbootraces Sneek superieur in midgetgolf Verschillende resultaten Sneker voetbalclubs Pampuswedstrijd verlengd door protest PADVINDERS MISSEN ROEIBOOT 1 v -1 ■W WSNEEKER NIEUWSBLAD - NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekebMKQERIER Geslaagd en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van MET KOP EN SCHOUDERS ERBOVEN Inbreker „Citadel” gepakt F ff ..y Zaterdag is het Tamboer-, Lyra- (Laren), dat vorig jaar wereldkampioen is geworden in Kerkrade! volgens de heer Sijtema vlag P. te vroeg gezet. Dat t (Foto Sti{dio Ger Dijs) Verschijnt: maandags en donderdags Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAHD, SLOTEN e.o en zoals iemand goed smaken. Gisteren is ontdekt, dat er ingebroken is in de snoeptent bij het zwembad, waar men naar binnen gekomen is, door het loketraam te vernielen. Er is een TL buis vernield en er worden en kele snoepwaren vermist. 00UI..I 4. smuk, WTHimiHutiti uur SNEEKER NIEUWSBLAD MAANDAG 30 AUGUSTUS 1911 126e JAARGANG No. 99 De eerstvolgende vergadering van het Comité Milieuzorg Sneek vindt plaats op donderdag 9 september a.s. in het stadhuis. De agenda bevat alleen „in gekomen stukken” en „mededelingen”, dat binnen de gemeentelijke knng mo- Verleden week slaagde te Arnhem voor het diploma A.B. en U. (aannemer, burger- en Utiliteitsbouw) de heer An dries Visser, wonende aan de Stads laan te IJlst. naar voren worden gebracht. Tijdens de vergadering komt de „groencommis- sie” met een verslag en met plannen, evenals de „rode commissie” die zegt menteel hard wordt gewerkt aan be strijding van de milieu-verontreiniging. Er zal moeten worden overlegd op wel ke wijze het best kan worden samenge werkt. Twee onbekend gebleven knapen van ongeveer 16 jaar hebben zaterdag een grijze Ford Cortina achtergelaten op het parkeerterrein aan de Jachthaven straat. De auto bleek op 24 augustus in Amsterdam ontvreemd te zijn. Van morgen is in de Sytsingawiersterleane de BMW aangetroffen, die in Harlin gen gestolen was. Eigenaar van de au to is de heer H. de Jong uit Harlin gen; hij Is ingelicht. i meldei” van het Friese waterland is door de aan de organisatie deelnemen de groepen besloten naast de circa 1700 plastic zakken, die de Marrekrite de ze zomer weer voor de toeristen be schikbaar stelden, zelf een aantal bij de hand te houden. Dat hieraan wel behoefte bestond moge blijken uit het feit dat er hieraan ruim 6000 in Sneek zijn uitgedeeld. PLASTIC ZAKKEN VOOR HUISVUIL Omdat wordt overwogen ook in Sneek de huisvuilemmers te vervangen door plasticzakken, is de commissie voor de reiniging bezig een aantal soorten in de praktijk te beproeven. Gaarne zou zij deze proefnemingen uitbreiden over een groter aantal personen. De commissie vraagt derhalve de leden van de ge meenteraad en van het Comité Milieu- brg hun medewerking te willen verle nen. Over het ontwerp-structuurplan voor de binnenstad zal op 26 oktober een hearing worden gehouden. Het is wen selijk dat het comité zich in dit plan verdiept. Opmerkingen en suggesties van het comité kunnen op de hearing In het afgelopen weekeinde is een begin gemaakt met het klasse-evenement van de Pampusklasse, waaraan verbonden het verzeilen van het nationaal kampioenschap van de KNWV voor 1971. De wedstrijden hadden zaterdag een stormachtig begin en gisteren een teleurstellend slot. Na vier wedstrijden had men de kampioenspretendenten reeds geselecteerd, die dan zaterdagmoi gen aan de kampioenscompetitie zouden beginnen. Dat waren er 24 in totaal. De overige 24 zouden dan in het klasse-evenement zeilen. Het pakte echter anders uit want Jan Sijtema diende na afloop van de vierde wedstrijd een protest in tegen het wedstrijdcomité. Dat comité, zetelend op het start-finish schip, had volgens de heer Sijtema vlag P. te vroeg gezet. Dat was inderdaad het geval en het wedstrijdcomité gaf die fout dan ook onmiddellijk toe. Nu de vakanties zo langzamerhand weer achter de rug zijn, worden vele verenigingen, die het van ’t wintersei zoen moeten hebben, weer actief. Zo ook de Ijlster Volksdansgroep. Enkele jaren geleden aarzelend gestart, Zaterdag is het Tamboer-, Lyra- en Majorettecorps „T.G.P.” naar het 8ste Nationale Taptoe-Concours geweest, dat jaarlijks wordt gehouden ter gele genheid van Taptoe Delft op de oude Grote Markt van Delft. Het Sneker corps, onder leiding van instrukteur Hans Bergijk, heeft hier ten overstaan van een talrijk publiek een prachtige prestatie geleverd, door in de Marswedstrijd, in de hoogste afdeling, gelijke ogen te gooien - 1ste prijs met lof der jury, 216 punten - met het tamboercorps van „M.C.C.” dat van Galen uit Mijdrecht zit ook in de kopgroep, maar Van Galen moet, in te- genstelling tot P. de Boer en Hessel Donker, een wedstrijd overzeilen. En in de ongeldig verklaarde wedstrijd ein digde hij op de tweede plaats. Is hij in staat om in de over te zeilen wedstrijd weer een zelfde resultaat te behalen? Stadgenoot Dirk de Haan zeilt ook uit stekend bij deze kampioenschappen. Met een eerste- en twee derde plaat sen gooit hij hoge ogen en hij behoort zeker bij de eerste 24. P. de Boer heeft na aftrek van de slechtste wed strijd de leiding met 3841 punten, dan volgen A. van Galen en H. Donker (eveneens na aftrek van de slechtste wedstrijd) met ieder 3540 punten en als vierde staat D. de Haan geklasseerd met 3489 punten. Van dit viertal moet alleen Van Galen een wedstrijd overzei len en dat kan weer een wijziging in het algemeen klassement veroorzaken. Zo het nu lijkt zijn Hessel Donker, Dirk de Haan en P. de Boer de grootste kanshebbers. Maar er kan in drie wed strijden natuurlijk nog heel wat veran deren. Dat hangt ook af van de weers omstandigheden. Zowel Donker, De Haan als De Boer zijn niet bang voor Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van de Contactcommissie voor na tuur- en landschapsbescherming die er bij het comité op aandringt na te gaan of de bestemming van natuurgebieden voldoende is verzekerd. De gemeenteraad heeft onlangs een voorbereidingsbesluit voor het gebied nabij de Witte- en Zwarte Brekken vastgesteld, vooruitlopend op de vast stelling van een definitief bestemmings plan voor dit gebied. Hiermee is ver zekerd dat het gebied zijn bestemming als natuurgebied behoudt. Op de verse indrukken van de „Him- gebeurde in de buurt van de Gossepa- len, ongeveer tegenover de starttoren. Van de 48 deelnemers arriveerden za terdagmiddag slechts negentien bij de eindstreep. De anderen hadden óf de strijd moeten staken óf ze waren maar aan de wal gebleven. Diegenen die wel startten, hebben het geweten. Er moest in sommige schepen met emmers vol gehoosd worden. Zaterdagmorgen ging het best en ook gistermorgen was het uitstekend zeilweer. Maar gistermiddag nam de wind weer toe, zodat men hou den en keren had, om de boel overeind én heel te houden. SECTIES De 48 deelnemers waren verdeeld in vier sectie’s met elk twaalf zeilers. Ze kwamen om en om tegen elkaar uit, met andere woorden er werd een rou leersysteem toegepast. Eerst kwamen de sectie’s I en II aan de beurt, daar na III en IV, vervolgens I en III en II en IV. Gisteren eerst I en V en en II en tenslotte I en II en III en IV. Wat de deelnemers in I en II betreft, die moeten het zaterdagmorgen nog eens dunnetjes overdoen. Of dat „dun netjes” zal worden, staat overigens nog te bezien. DONKER EERSTE Het is uiteraard niet mogelijk om nu reeds de namen te geven van diegenen die tot de kampioenscompetitie zijn doorgedrongen. In elk geval is daar wel bij Hessel Donker, de noordelijke kampioen, die met een vierde, een eerste, een zevende en ’n tweede plaats uitstekend heeft gezeild en het klasse ment met 4176 punten aanvoert. Die stand is in feite geflatteerd want P. de Boer uit Amsterdam heeft na aftrek van de slechtste wedstrijd de beste pa pieren. Sneekweekhoofdprijswinnaar A. E Die vlag P. was bij het tien-minuten- sein gehesen inplaats van bij het vijf- minutensein. Op het schip werd de ver gissing direct opgemerkt, maar ja, toen had vlag P. even gewapperd. Aan vankelijk werd besloten om gisteravond nog de wedstrijd over te zeilen. Ver schillende collega’s van de heer Sijte ma probeerden hem te overreden het protest in te trekken en de zaken te laten, zoals ze waren. Het protest was overigens terecht en Sijtema handhaaf de zijn stelling dat de wedstrijd ongel dig verklaard moest worden en dat er overgezeild moest worden. Gisteravond vrij laat, besloot het wedstrijdcomité de wedstrijd ongeldig te verklaren en tevens dat er zaterdagmorgen opnieuw gestart zal worden. Daarmee komt het schema wel enigszins in de war, want aanvankelijk waren er voor zaterdag morgen en -middag en zondagmorgen drie kampioenswedstrijden gepland. Nu zaterdagmorgen echter eerst de 24 deel nemers in de sectie’s I en II de wed strijd moeten overzeilen, wordt de eer ste kampioenswedstrijd zaterdagmiddag gezeild, de resterende twee op zondag morgen en -middag. Het overzeilen van de vierde wedstrijd door de deelne mers in de sectie’s I en II kan ver schuivingen in het algemeen klasse ment brengen, hoewel voor een groot deel van de Pampuszeilers reeds be kend is dat zij tot de kampioensgega- digden behoren. HARDE WIND De deelnemers hebben de wind wel in de zeilen gehad. Vooral zaterdagmiddag waaide het eigenlijk te hard. De zuid wester gierde over het Sneekermeer en talrijke deelnemers liepen averij aan hun schepen op. Masten knapten als waren het lucifersprikjes. De Pampus 241 van de heer Lampe zonk zelfs. Dat UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jeïlema, redakteur FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr, 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETAR1EV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Het jachthoorn- en trompettercorps bleek hier de sterkste, maar -oals ge meld eindigden „T.G.P.” en het Tam boercorps van „M.C.C.”, beiden met dezelfde muziekwerken, met een eerste prijs met lof der jury met gelijk re sultaat op een gedeelde tweede plaats. De laatste jaren is „T.G.P.” op alle concoursen waaraan werd deelgeno men, bijzonder succesvol geweest. Nu zijn de hoogste regionen bereikt, de ere-divisie van de K.N.F., waar het vooralsnog het enige jeugdcorps is, en deelneming aan de K.N.F.-topcon- cours in mei 1972. Mede gezien de resultaten afgelopen zaterdag in Delft, kan het corps de toekomst met enig vertrouwen tege moet zien. zien van een lekkere kop soep en van belegde broodjes (jawel die 1275 „Hier knappe je stiver van op” merk te iemand, hoog van leeftijd, maar jong van hart, op. De tocht ging over het Sneekermeer via Terhorne naar Grouw. Toen terug naar Terhorne om via de Langweer- derwielen, ’t Prinses Margrietkanaal weer richting Sneek te varen, waar men rond half vijf meerde. VOORBEREIDINGEN Maanden van voorbereidingen zijn aan deze boottocht voorafgegaan. In enke le maanden werd met lijsten gecollec teerd; de opbrengst ongeveer 2802,— met de 934 gulden aan gif ten was voldoende om de tocht te rea liseren. De deelnemers aan de boottocht heb ben de organisatoren dan ook verzocht ook langs deze weg, de collectanten, de Sneker bevolking en een ieder die meegewerkt heeft om dè tocht te ver wezenlijken dank te zeggen voor deze on verge telijke dag. Dat het weer niet zo goed was (de zon scheen wel, maar het woei ontzettend) mocht de pet niet deren. Dit was de ST. THOMAS VAN AQUINO-SCHOOL, gebouwd in 1885. Een lange reeks van jaren is in dit gebouw, aan de Hooiblokstraat onderwijs gegeven. Tot 1965 uitsluitend katholiek, daarna - 9 juli dit jaar - openbaar onderwijs. Toen namelijk heeft het stichtingsbestuur „R.K. scholen te Sneek” er een punt achter moeten zetten. „Hij wordt niet meer gebruikt; het kan niet meer, doordat hij totaal ongeschikt geworden is”, vertelde het hoofd der school, de heer P. Tiel Groene- stege. In het „oude” gebouw is behalve lager ook MAVO- en VGLO-onderwijs ge geven. Daarnaast zijn gedeelten ervan wel gebruikt als kapel of bibliotheek. Het ligt in de bedoeling van genoemd stichtingsbestuur de school te verkopen. Onder tussen worden de leerlingen reeds enige tijd onderwezen in de kersverse school aan de Louw Doniastraat in de Lemmerwegwijk-Oost, ivaarvan de opening (officieel) over enkele dagen zal geschieden. In de Show-wedstrijd behaalde „T.G.P.” zelfs het hoogste aantal pun ten van alle deelnemers en kreeg daarmee de eervolle uitnodiging in het voorprogramma van de Taptoe voor een publiek van zeker 7000 mensen de show te herhalen. Het was een feeëriek gezicht, deze 35 jongens en meisjes van 12 tot 17 jaar, in hun wit en blau we pakken en jurkjes, op de oude, stijlvol verlichte markt van Delft. Terecht oogstte het corps een gewel dig applaus. De voornaamste concurrent in dit con cours, waar zowel jeugd- als senior corpsen aan deelnamen, was in de show-wedstrijd het Kamper Trompet- tereorps. Verder traden in deze afde ling op „Prins Willem Alexander” uit Delft, „Haarlems Harmonie Ka pel”, de showband „Fortissimo” uit Utrecht en het showcorps „Overschie”. „T.G.P.” bleek hier met kop en schou ders boven de anderen uit te steken, want in de show-wedstrijd viel geen enkele andere eerste prijs met lof en T.G.P. bleef dan ook met 11% punt het Kamper Trompettercorps de baas. ZWAARDERE CONCURRENTIE In de Marswedstrijd waren meer deel nemers en de concurrentie zwaarder. Behalve de corpsen die boven bij de showwedstrijd zijn genoemd, kampten hier nog de corpsen „Trou moet Blijcken” uit Lisse, de „Jeugd-Rijn- mondband” uit Schiedam, de „Wil bert Drummers” uit Oegstgeest, „Overwinning Na Strijd” uit Kille Nieuwendijk” (N.Br.) en niet tei verge ten „M.C.C.” uit Laren, dat zowel met een tamboercorps, als met een jacht hoorn- en trompettercorps aan dit on derdeel meedeed. Deze laatste vereni ging was zoals verwacht de zwaarste concurrent, maar dat was gezien hun resultaten in Kerkrade geen wonder. mocht deze groep zich het laatste jaar in een groeiende belangstelling verheu gen. Op 18 augustus was de Volksdans- avond een groot succes. Menigeen, die tot dan nog nooit met Volksdansen in aanraking was geweest, deed met ent housiasme mee. Nu hoopt men dus maar, dat in het nieuwe seizoen vele nieuwelingen zul len komen. Het kan best een gezellige boel worden in „De Witte Hei”, of zo u wilt „De Skoender”, want daar wordt één en ander gehouden. Woensdag, 1 september begint men weer. Wie mee wil doen, moet zorgen, om acht uur aanwezig te zijn. De kos ten kunnen voor niemand een bezwaar zijn. Voor een gulden per avond kunt u een paar uur Volksdansen. Geleerd worden zowel Engelse en Amerikaanse als ook Joegoslavische, Russische en Israëlische dansen. Er zijn geen leef tijdsgrenzen. Wilt u nog meer weten, dan kunt u in lichtingen verkrijgen bij mevr. Gou- driaan, Sicco Sjaerdemalaan 3, tele foon 326, te IJlst. De gemetepolitie te Waalwijk heeft al daar aangehouden de 18-jarige A. M. Sengan uit die stad, die een aantal in- braken in het hele land bekende. Hij brak op 18 augustus bij de limonade- fabriek „Citadel” aan de Valkstraat in. Sedert de bouwvakvakantie wordt uit de vaart langs de Kerkhofslaan een ijzeren roeiboot, van binnen zwart en van buiten grijszwart vermist. De boot is eigendom van de padvindersgroep „De Wetterfügels”. Men wordt bij ’t aantreffen ervan verzocht kontakt op te nemen met de heer C. Visser, woonachtig aan het Gangboord. Vrijdag was het voor ongeveer vier honderd gepensioneerden uit Sneek een echte feestdag. Het was namelijk weer de dag voor de boottocht, die elk jaar door de jongeren van Kosmies Jonge ren Sentrum „de Meerpaal” (dit jaar in samenwerking met de O.J.C.) wordt georganiseerd. Om acht uur ’s morgens stonden de eerste mensen al op de le Oosterkade te wachten om „ingescheept” te wor den. Twee uur daarna werden de tros sen onder begeleiding van het „Frysk bloed tsjoch oplosgegooid en voeren de vier (volle) boten richting Sneekermeer. Men liet zich de koffie zei „de jonge skóne” De stemming aan boord was uitste kend, er werd gezongen, gelachen, ge praat, gekaart en allerlei dingen ge daan om het maar gezellig te houden, 's Middags werd de deelnemers voor- JJ en zondag acht wedstrijden gezeild en er kwamen dus ook acht winnaars uit de (zeil)bus. Dat waren zaterdag A. van Galen, P. de Boer, D. M. Bonnema en H. Don ker en zondag P. de Boer, D. de Haan, die een fel gevecht met Donker lever de en die slag won, waardoor Donker tweede werd, Max. van Dijk en H. J. Scholtz. De zege van Scholtz is echter dubieus, omdat de wedstrijd waarin hij deze zege behaalde, moet worden over gezeild. PRESTATIES Er zijn verschillende Snekers die aan dit Pampuskampioenschap deelnemen. Harry Bakker gaf zaterdag tweemaal op, gistermorgen werd hij vierde en gistermiddag 16e. Maar Harry moet overdoen, zodat dié 16e plaats wel een betere zal worden. Piet de Jong werd vijfde en elfde en gaf tweemaal op. Piet Bonnema eindigde als tiende en tweemaal als negende, zaterdagmiddag staakte hij de strijd. Dirk, de Haan: twee maal drie, eenmaal één, Hessel Donker: 4.1.7.2.; H. H. Lampe: opge geven, H. B. Jongejans: 8.2.12.9. Van de uit Sneek en naaste omgeving deel nemende zeilers moeten de volgende de „vierde” wedstrijd overzeilen: H. J. Bakker, D. M. Bonnema, Piet J. Bon nema en L. Dijkstra. BEHALVE Behalve de uit Sneek en naaste omge ving genoemde zeilers, moeten de vol gende Pampuszeilers de „vierde” (ge annuleerde) wedstrijd overzeilen: J. W. van Geenhuizen, A. van Galen, J. H. C. Sieverts, M. W. Hoekstra, J. van Riet schoten, A. C. Pot, J. Sijtema, L. A. L. van Dijken, D. de Waard, H. J. Scholtz, J. F. Hoff, L. Dijkstra, M. Hoogeboom, J. H. Brinkhorst, L. A. J. de Wit, R. R. van Geijn, J. Bastiaans, M. Adema en B. Rozendaal. veel wind. Er zijn echter ook licht- weerspecialisten en die kunnen, wan neer het zaterdag en zondag niet al te hard waait, dan heel wat van de ach terstand inhalen. WINNAARS. Er werden zaterdag 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1