i motelgesprekken IN HEERENVEEN BEGINNEN WEER i i ■f Subsidie betrokken gemeenten voor kunstijsbaan Thialf Zwemtrim-actie Jacob Leeuwenkamp jubileerde TOERISTENBELASTING IN GAASTERLAND? l Sv Officieel Orgaan 1 OHicleel 0«... van de gemeente. SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJIS1 Bloemendag met tentoonstelling in Heeg 25 jaar bij Gaastra N V. „Uit de Marktstraat" w P.I.T.-collecte 1971 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave SPORTCOMMISSIE GAASTERLAND: GROTE BELANGSTEL LING VOOR REGIONALE KEURING IN SNEEK DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 70 In dit nummer is als bijlage opgenomen (voorlichtingsorgaan van de gemeente Sneek). Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in "‘1 e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD^ Concert door Aaf je Heynis en Albert de Klerk in Bolsward INGEZONDEN van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SN fcK E Hulppostkantoor Oudega W. wordt postagentschap ken worden afgewikkeld zoals: Yoga 1 ■■O 1941 school 09.00-12.00 „De l Verc jnt: maandags en donderdags d’Excellence voor orgel en de Toon- kunstprijs aan het Amsterdams Con- servatorium. Op 16-jarige leeftijd volg de hij zijn leermeester op als organist van de Haarlemse St. Jozefkerk. In 1946 werd hij benoemd tot stadsorga nist te Haarlem en in 1964 volgde zijn aanstelling als hoofdleraar orgel aan het Amsterdams Conservatorium. Geloven alleen in de kerk? Geloven juist niet in de kerk! Geloven lukt me niet meer; ligt dat aan mij of aan de kerk? Op 7 november tenslotte komen de „genotmiddelen” aan bod. Aanstaan de zondag om drie uur dus het eerste gesprek in het nieuwe seizoen. De deur van motel Heerenveen staat voor ieder een wijd open. commissie van voor gewoon een aanvraag lingen zullen aan begin van het s< Het college van burgemeester en wet houders van Gaasterland dringt er bij de raadsleden met klem op aan te be sluiten tot invoering van toeristenbe lasting met ingang van het dienstjaar 1972. Het eerste voorstel van 22 febru ari dit jaar werd afgewezen. De raad besloot, dat het samenwerkingsorgaan ZW Friesland om advies zou worden gevraagd om te komen tot een unifor me regeling. Naar aanleiding van het voorstel van 24 mei werd besloten dat de recreatiecommissie zich eerst over bedrijven, deze zaak zou beraden. Deze recreatie- termgen m deze^voo^ commissie nu is van mening, dat Gaasterland de toeristenbelasting wel moet invoeren, doch dat het tijdstip van dit invoeren niet nu is. Dit dus is in tegenstelling tot het standpunt van het college. gen onder de hoede van Leeuwenkamp werd gesteld. „Hij zat op de bank, ik stond erop anders kon ik er met bij Tijden veranderen en zo ook de plaats waar gewerkt werd. De intimiteit van het Kleinzand bestaat en kan m het nieuwe pand aan de Einstemstraat niet meer bestaan. Maar „Kobus Leeuwenkamp is dezelfde collega ge bleven die veel voor de anderen over heeft. Namens de personeelsvereniging bood hij hem een gouden horloge aan. I toe. Hij herinnerde aan de tijd dat hij samen met zijn zwager, Leeuwenkamp naar Friesland teruggehaald had. De eerste indruk was meteen al goed ge weest, daar in Amsterdam. „De Leeuw” begon met maken van zeilen voor Schouwtjes en zo zei de heer Gaastra, „hij naaide net als een ma chine”, en dat was een groot compli ment. Ook vertelde hij dat er altijd een grote vriendschap had bestaan tussen Leeuwenkamp en hem. Hoe vaak wa ren ze niet samen op de schaats over de Friese wateren gegaan. Namens de directie bood hij hem een envelop met inhoud aan. Auke Brattinga, voorzitter van de per soneelsvereniging, ging nog even terug naar de tijd toen hij als 14-jarige jon- De gemeentelijke sportcommissie van Gaasterland acht het voor de ontwik- keling van de schaatssport, maar ook bij wijze van vrijetijdsbesteding van groot belang dat de kunstijsbaan „ihi- alf” in Heerenveen blijft voortbestaan en daarom door de betrokken gemeen ten gesubsidieerd wordt. B. en w. van deze gemeente schrijven dit in het voorstel aan de raad om subsidie voor de kunstijsbaan. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten afdeling tries- land heeft het college hierover bena derd. Vanaf 1968 werd door Gaaster- i land een subsidie van een stuiver per inwoner verleend, doch om in de fi nanciële positie van de Stichting, die de ijsbaan beheert verbetering te bren gen, zijn er besprekingen met het pro vinciaal bestuur gevoerd. De oplossing nu is een gemeenschappelijke regeling tussen de provincie Friesland, de ge meente Heerenveen en alle andere Frie se gemeenten. Uit de gedachte verdeel sleutel van het exploitatietekort zou dan voortvloeien, dat de subsidieverle ning van Gaasterland 18 cent per in woner wordt. B. en w. stellen de raad voor toe te treden tot deze gemeenschappelijke re- geling. „Gezien de financiële positie van Gaasterland zou het eigenlijk niet verantwoord zijn om zo’n bedrag aan subsidie te verlenen voor een kunstijs baan in een andere gemeente. Was de baan in eerste instantie een voorziening van belang voor het gehele noorden, nu is het zonder meer voor de inwo ners van Friesland en een deel van Noord-Holland een voorziening die met meer gemist kan worden. Uit hetdoor de stichting verstrekte overzicht blijkt, dat aan 12 inwoners van Gaasterland in het seizoen 1970-1971 abonnementen verkocht zijn, terwijl 31 personen aan de trainingen deelgenomen hebben, tie gelmatig worden in het seizoen bus tochten vanuit Gaasterland naar de baan georganiseerd”. Aldus enkele ci taten uit het voorstel. waar raakt het mij? Ook zal men de voorlichting niet alleen bij sprekers zoeken. Het moderne vormingswerk bij voorbeeld beschikt over tal van metho den om informatie te verstrekken en gesprekken op gang te brengen. Aan die methoden zal niet voorbij worden gegaan, wanneer zij interessante mo gelijkheden bieden. Op de eerste lijst van onderwerpen prijken twee „blokken”. Het eerste wordt aanstaande zondag direct aan gevat: „agressie”. In vier gesprekken gaat men van gedachten wisselen over agressie in gezin, werk, auto en we reld. Bij dat laatste wordt dan de vraag aangehaakt: „Kun je er wat aan doen?” Het gesprek van 3 oktober handelt over de vraag: „Oneerlijke te levisie?”. Daarna begint een serie van vier over „geloven”. Wat is geloven eigenlijk ClgClllOVllU^ - Op het agentschap kunnen alle postza- l-xöi*. ken worden afgewikkeld zoals: zegel- plaats verkoop, postpakketten, girosto^rhngen, teïefoongesprek- Het was weer bloemendag in Hëeg. Floralia" hield de jaarlijkse tentoon stelling; ’s avonds waren de dames uit Heeg en omstreken in grote getale op gekomen voor het bezoeken van de jaarvergadering. De presidente, mejuf frouw Kortooms, had de leiding. Zus ter van Bruggen vertoonde tot veler genoegen leuke en interessante films. Al met al een gezellige avond. De jury kende de volgende prijzen toe voor de verplichte plant, een Achime- nes 1. Mejuffrouw C. Schoonhoven 42 pun ten; 2. Mevrouw S. Kuiper-Vellinga 41 punten; 3. Mevrouw Hoekstra 35 pun ten' 4 Mevrouw N. van Ommen-Hot- stee 34 punten; 5. Mevrouw N. van As- ma-Flapper 30 punten. Vrije planten 1 Mevrouw P. Bakker-Attema 55 pun ten' 2. Mejuffrouw S. Veldman, 54 pun ten' 3 Mevrouw Smit-de Kroon 52 pun ten; 4. Mevr. Wienia-Bakker 51 pun ten; 5. Mevrouw-Kooistra v. Netten 50,5 punten; 6. Mejuffrouw C. Scëoonhoven 50 punten; 8. Mevr. J. Kaspersma- Cnossen 50 punten; 8. Mevr. D. Schra- le-Wesselius 48 punten. Bloemstukjes 1 Mevrouw Altenburg 50 punten, z. Mevrouw L. Arema-Hoeksma 49 pun ten; 3. Mevrouw B. de Vries 48,5 pun ten; 4. Mevrouw G. v.d. Meer-Kooistra Op donderdag 9 september zal op het veemarktterrein in Sneek de regionale fokveekeuring van Zuidwest-Friesland worden gehouden. Om 9 uur zullen de eerste van de 321 individueel inge schreven dieren re ring betreden. Daar- ondear zijn meer dan 60 koeien, die in de hoge produktieklassen zijn inge deeld. Verder zijn aangegeven 7 fami liegroepen (moeders met afstamme lingen) en 17 bedrijfskollekties. Tenslot te zullen nog 11 dochtergroepen van stieren worden gekeurd. Hieronder be vinden zich kollekties van bekende fok stieren w.o. die van veelbelovende jon ge stieren als Sikkema 274 en Rudolf Bery 56 wel in het bijzonder genoemd mogen worden. De fokkers van roodbont Fries stam boekvee houden op dezelfde tijd en plaats tevens hun tweejaarlijkse fok- veedag. Zij hebben 55 individuele koeien, 7 be drijfskollekties en 2 dochtergroepen van stieren aangegeven. Het zeer interessante programma van deze fokveedag garandeert dat een be zoek op 9 september a.s. aan Sneek i alleszins de moeite waard is. Het tijdstip moet, aldus de recreatie commissie afhankelijk zijn van enkele factoren. Gaasterland moet met de eerste zijn in de ZWH, want dat zou van nadelige invloed zijn op de concu- rentiepositie van de bedrijven in de i kampeersector. Verder, aldus de com missie zal invoering nu van nadelige invloed zijn op de z.g. „betere be drijven in de kampeersector omdat daar nu nog sprake is van „oneerlij ke concurrentie” van enkele „slechte „De nodige kwaliteitsverbe- 2 7- Gaasterland zo belangrijke sector zullen daardoor nog moeilijker kunnen worden gerealiseerd aldus de mensen van de commissie. Onder auspiciën van de Stichting Or- gelcentrum wordt op donderdag 9 sep tember a.s. in de Martinikerk te Bols ward een concert gegeven door de be kende alt Aafje Heynis en de organist Albert de Klerk. Voor zang met orgelbegeleiding ver meldt het programma liederen van Handel, Vivaldi, Franck, Dvorak en Haydn. Voor orgel worden werken uit gevoerd van Dandrieu, Scarlatti, Mo zart, Brahms. Het concert wordt be sloten met een improvisatie over een geestelijk lied. Aafje Heynis kreeg haar opleiding bij Aaltje Noordewier-Reddingius en Lau rens Bogtman. Zij studeerde verder m Londen en Lugano. Zij trad talloze ma- Het concert vangt te 20 uur aan. Ook dit jaar hopen we weer de Pit- collecte te houden en wel in de week van 6 t.e.m. 11 september a.s. Het bijeengebrachte geld wordt voor I verschillende doeleinden gebruik en wel voor: a. Steun aan Pro-Rege. Dit is de Prot. Mil. Bond, die in ons land en West- Duitsland (waar ook Ned. Militairen verblijven) 48 prot. mil. tehuizen heeft gebouwd en nu dus nog be heert. De ontzaglijk hoge kosten moeten voor een groot deel uit par ticuliere beurs worden betaald. Ook de 5 Prot. Tehuizen in Suriname en de Ned. Antillen krijgen steun uit de opbrengst der collecte. b Steun aan onze krijgsmachtpredi- kanten. Circa 130 predikanten probe ren onze jongens geestelijk te bege leiden. Weet u wat de arbeid van deze mensen zo bijzonder belangrijk maakt? Dat hun zorgen zich ook uit strekken tot de steeds groter wor dende groep van buitenkerkelijke mi litairen. Door uw gift kunnen bijbels tegen sterk verlaagde prijzen worden ver kocht (Ook andere goede lectuur). c Steun voor 't organiseren van goede culturele ontspanningsavonden voor onze militairen. d. Ook worden de kerstpakketten, die elk jaar weer aan onze jongens m Suriname en de Ned. Antillen wor den gezonden uit de collecte bekos- U zfet wel, dat uw geld op verant- antwoorde wijze wordt besteed. J hopen dan ook, dat, wanneer onze col lectanten bij u aankloppen, u een bij drage wilt geven om bovengenoemde werkzaamheden te kunnen voortzeten. U doet het voor onze jongens die m hun diensttijd al zo veel moeten mis- £0™^ sen. Dg piT-commissie te Sneek personeel len op in binnen- en buitenland met ve le dirigenten, zoals Sir Malcolm Sar gent, Antal Dorati, Bernard Haitink, Eugen Jochum, Otto Klemperer en Wolfgang Sawallisch. Zij heeft een voorliefde voor de componisten Mah ler, Handel, Vivaldi, Franck, Dvorak, Bach en Haydn. Albert de Klerk was leerling van Hen drik Andriessen en Anthon van der Horst. Hij kreeg in 1941 de Prix 47 punten; 5. Mevr. R. v. Asma-Flap- per 45 punten; 6. Mevrouw Klijnstra 44,5 punten; 7. Mevrouw R. v.d. Pol- Homma 44 punten. Uitslag kinderfeest jongens: 1 Gerrit Waterlander 55 punten; 2. Sietse v.d. Meer 52 punten; 3 Willie Zijlstra 48 punten; 4. Gatze v.d. Meer 47 punten; 5. Haaye de Jong 46 pun- ten; 6. Herman D. v.d. Pol 45 punten. Meisjes: 1. Jannie Waterlander 54 punten; 2. Jannie Reijenga 53 punten; 3. Alida v.d. Meer 52 punten; 4. Susan de Jong 50 punten; 5. Cecilia v. Asma 48 punten, 6. Jantina Gijssen 47 punten. SCHOOLZWEMMEN Om in aanmerking te komen voor een subsidie voor vervoer van en naar het instructiebad in Sneek heeft de ouder en de openbare school lager onderwijs in Balk ingediend. Zo’n 30 leer- ---i de lessen, die bij het schooljaar zouden be ginnen, deelnemen. B. en w. stellen de raad voor aan de oudercommissie 65,per week beschikbaar te len, gedurende het schooljaar 1971-1972. In de sportcommissie is een 1 vacant geworden, dit door het vertrek van de heer A. Koekoek te Balk, lid van het bestuur van de voetbalvereni ging De heer Koekoek vertegenwoor digde de afdeling „veldsporten". De voetbalvereniging Balk heeft de heer H Faber te Nijemirdum voorgedragen, terwijl de korfbalvereniging DTG en de voetbalvereniging NOK de heer G. Wiekel te Oudemirdum hebben aanbe volen. DAMMEN De Balkster damclub „Lyts be- gjin” wil op 2 oktober aanstaande een simultaanséance organiseren. Om dit mogelijk te maken verzoekt zij de gemeente een bedrag van 175,beschikbaar te stellen. De kosten van de zaalhuur zal „Lyts begjin” zelf voor haar rekening nemen. Men wil voor de simultaan séance de leerlingen van de zesde klas van de lagere scholen in Gaas terland uitnodigen en de leerlingen van de eerste en tweede klas van de scholen voor voortgezet onder wijs. B. en w. adviseren gunstig. J SNEEKER NIEUWSBLAD .2* WAAROM NU NIET Waarom zou Gaasterland niet als eer ste in de ZWH de belasting invoeren?, vragen b. en w. zich af. „Het is ons bekend dat er in ieder geval een ge meente is die gewoon zit af te wach ten of er een andere gemeente tot in voering overgaat. Andere gemeenten die zelf recreatieve voorzieningen m beheer hebben, terwijl in die gemeente vrijwel geen particuliere voorzieningen aanwezig zijn, zien een betere moge lijkheid in de aanpassing van het ta rief. Het argument: af wachten tot het tijd stip waarop de oneerlijke concurrentie in de kampeersector is opgeheven door het in werking treden van de wet op de hygiëne kampeerplaatsen is voor Gaasterland financieel gezien zeer na delig, vindt het college. „Moeten wij dit argument überhaupt wel in de be schouwing betrekken?” Ook gezien de slechte financiële posi tie van de gemeente Gaasterland is het niet langer verantwoord dat met de invoering van deze belasting ge wacht wordt, menen b. en w. „Een recentelijke schatting van het aantal overnachtingen geeft een jaartotaal aan van ruim 200.000, exclusief de over nachtingen in de zg. tweede woningen. Bij het voorgestelde tarief van J 0,z.» per overnachting zullen de brutoinkom- sten van deze belasting voor de ge meente een opbrengst betekenen van 50.000,—”. Directeur J. Gaastra overhandigt hier aan Jac. Leeuwenkamp een envelop met inhoud, Mevr. J. Leeuwenkamp-Gersjes kijkt lachend naar boven. Op het bord de tekst: beste leeuw, we waarderen je als goede collega soms brullend maar altijd trouw (Foto Studio Ger Dijs) Ook in het L. Rasterhoff-bad, het zwembad in het burgemeester De l Hooppark wordt driftig getrimd. De zwem-TRIM-actie is opgezet door de Koninklijke Nederlandse Zwembond m samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie. De deelnemers kun nen vier afstanden zwemmen: 3, 5, iu en 25 kilometer. Er vallen dan respec tievelijk een bronzen, een zilveren, een gouden en de stalen bondsspeld te ver dienen. De gestempelde kaart, dit ge beurt door de badmeesters, moet dan worden opgestuurd. Er kan met ge smokkeld worden, want het wordt ge controleerd. Van de 375 kaarten die in Sneek be schikbaar waren aan het begin van het seizoen, is geen enkele meer aanwezig. Een teken dat de actie hier in Sneek een groot succes is. Het zijn niet alleen jonge mensen die mee doen. Ook ouderen trekken lustig de baantjes. De oudste is 78 jaar, he laas brak zij deze week haar pols. Vanaf half acht ’s morgens zijn er een groot aantal dames van rond de 65 jaar in het Rasterhoffbad te vinden. Een keurige prestatie, dunkt ons. Voor al als men weet, dat ze deze week waarschijnlijk de afstand Sneek-Leeu- warden erop hebben ziten. UITGEVERS Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4^54 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5, per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bh kontrakt lagere mm-prijs Jacobus Leeuwenkamp was maandag vijfentwintig jaar bij Gaastra, Sailma- kers N.V. Daarom werd „De Leeuw en zijn echtgenote, mevrouw Janke Leeuwenkamp-Gersjes, een gezellige bijeenkomst met alles wat daarbij hoort in de kantine van het bedrijf aangebo den. Hij werd welkom geheten door de pre- sident-directeur van het bedrijf, drs Douwe Gaastra. Samen met zijn mede werkers bracht hij een dronk uit op De heer J. Gaastra sprak namens het en de direktie de jubilaris motelgesprekken zijn bedoeld om 1 - mensen met elkaar van gedachten te laten wisselen over onderwerpen, die samenhangen met hun manier van in het leven staanDeze nogal elastische doelomschrijving doet het kennelijk wel, want praktisch alle mensen, die op een enquête van de werkgroep Mo telgesprekken reageren, konden zich er in vinden. Men kan echter ook zeggen, dat de motelgesprekken „Y5r{rlsse,J“e gebeurtenissen” zijn, waarbij het flit send kan toegaan, zonder dat iets of iemand in de hoek wordt gedrukt. Iedereen kan ontspannen zichzelf blij ven en de eigen achtergrond in de dis cussie brengen om op die manier, sa men met de anderen, te komen tot meer verdieping. Tijdens de motelgesprekken worden niet alle vragen opgelost Er wordt evenwel zoveel los gemaakt, dat stof voor nadere overpeinzing voor de rest van de week ruimschoots voor handen blijft, inspiratie voor werk in eigen omgeving vrij komt en zelfs een stuk mentaliteitsverandering kan plaats vinden. De motelgesprekken zijn wel vrijblijvend doch dat betekent met dat ze vaag of „leuterig” behoeven uit te Aanstaande zondag wordt het eeiste gesprek in het nieuwe seizoen gehou den. Op de bekende plaats, motel Hee renveen. Niet op de bekende tijd. De werkgroep neemt namelijk een proef van drie maanden met gesprekken op zondagmiddag. Een voordeel van dit tijdsti.Us, dat kerkmensen, zoals ze ge woon zijn, in de morgenuren ter kerke kunnen gaan. Verder hoeven degenen die van verre komen met meer zo vroeg uit de veren. De gesprekken be ginnen dus voorlopig 's middags om drie uur en duren ongeveer anderhalf uur. Bij deze gesprekken komt ook de actualiteit meer aan bod. Hoe dat al lemaal zal worden gerealiseerd staat nog niet vast, doch wanneer zich iets heftigs” voordoet, zullen de gesprek ken er op inhaken. Overigens wel weer I zo, dat er iets komt van een antwoord lop’ de vraag: en wat heb ik er nu aan Op 1 september 1971 wordt het hulp kantoor te Oudega W omgezet in een plattelands-postagentschap. Dit agent schap zal worden gevestigd m het pand van de heer en mevrouw De I Jong-van der Schuit, Breksdyk 51 te Oudega W. In vergelijking met de oude openstel ling van het hulpkantoor, zijn de open- stellingsuren van het agentschap aan" merkelijk uitgebreid. Dit is voor het publiek uiteraard veel aantrekkelijker. De openstellingsuren van het post agentschap zijn als volgt: maandag t.e.m. vrijdag van en van 14.00-16.00 uur. Op woensdag middag en op zaterdag is het post agentschap gesloten. 0 11r-,11^, nnctvQ- cheques, postwissels, rijkspostspaar- bank, telegrammen en t- ken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1