van Dorpshuis Heeg fraai gebouw Veel inbraken in weekeinde J. Nauta vijfentwintig jaar bij H. Doevendans N.V. Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■I in dit nummer o.a. Begin oktober opening Ml MEISJE IN UITWELLINGERGA DOOR AUTO GESCHEPT Overstekend 9-jarig meisje aangereden MOTORBESTUURDER BRAK POLS NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRUFHOÜTS NIEUWSBLAD M de SNEKERlgsKOERIER Aankoop van en ruiling met De Sneeker Oudvaart van eigendommen bij Groenedijk en De Domp X «illlllllllllllllMBilllii Veldloop in Heeg In Martinikerk Bolsward Onder brug Margrietkanaal IS»® Sneek verslaat Leeuwarden: 10 Midgetgolf: Sneek 1 districtskampioen Aanrijding onder Jutrijp Pampuskampioenschappen: D. de Haan beste Sneker CONCERT DOOR AAFJE HEYNIS EN ALBERT DE KLERK en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van - or- 1 (Foto Studio Ger Dijs) de tegen een overstekende tractor op. twee, POLSHORLOGE EN HOOGTEZON Onder auspiciën van de Stichting gelcentrum MAANDAG 6 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 71 Verschijnt: maandags en donderdags Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o het water- strook ter GEEN ONBEKENDE Osinga is in Heeg geen onbekende. Al zeven jaar traint hij de Hegemers voor de schaatstochten. Hij werkt veel sa men met de heer Klaas Visser van IJlst, de grote man van de Preamke- skouwers. Osinga is geen Hegemer van origine. Negen jaar terug kwam hij uit Can me dy f SNEEKER NIEUWSBLAD K. Doevendans, directielid van H. Doe- vendans N.V., overhandigt jubilaris J. Nauta de envelop met inhoud. (Foto Studio Ger D-ijs) In dë nacht van vrijdag op zaterdag is eveneens ingebroken in de super markt van de gebr. Poiesz aan het Grootzand alhier. Men is binnengedron gen door het vernielen van een toe gangsdeur in de Lange Pijpsteeg. Uit één der winkelkassa’s werd wat klein geld weggenomen. In het kantoor werd een ouderwetse brandkast opengebro ken. Een bedrag van ongeveer 10.000,- werd ontvreemd. Nauta-de Jong te feliciteren met dit heugelijke feit. De jubilaris werd uiteraard toegespro ken. Allereerst was daar de heer M. Steegstra, voorzitter van de Algemene Nederlandse Grafische Bond afdeling Sneek. Hij noemde hem een uitzonder lijk vakman met een grote vaktech nische ontwikkeling, welke hij bereikt had door veel zelfstudie. Hij zei ook dat de heer Nauta zich had doen leren kennen als een goed organisatie mens, die zich voortdurend wist in te passen in het steeds groeiende bedrijf. De heer K. Doevendans sprak de jubi laris namens de directie toe. Hij her innerde nog even aan de tijd dat de heer Nauta zijn opwachting had ge maakt. Er waren veel veranderingen gekomen na 1946 en de heer Nauta was steeds meegegroeid. Hij overhandigde hem een envelop met inhoud. De Sneker is met een particuliere au to, nadat door dokter Ferwerda uit Heeg eerste hulp was verleend, naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. De motor werd bij de botsing onherstel baar beschadigd, terwijl ook de trac tor flinke schade opliep. Van Dijk, ko mende vanuit de richting Lemmer bot ste tegen het linker voorwiel van de tractor, waarachter een melkwagen, die bestuurd werd door de 34-jarige land bouwer J. W. uit Jutrijp op. W. zou met het samenstel enkele lege melk bussen naar de westelijke zijde van de weg brengen. Namens zijn collega’s voerde ’ome’ Jan Greidanus het woord. Hij roemde de grote accuratesse Vrijdagmiddag om een uur of vijf werd de 9-jarige Willy Londema in de Worp Tjaardastraat aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de 20-jarige marinier W. v.d. Z. uit Den Helder. Het meisje liep plotseling de rijbaan over en de bestuurder van de auto zag geen kans meer het kind te ontwijken. Zij heeft vermoedelijk ’n hersenschud ding opgelopen en is op advies van dokter Lofvers met de ambulanceauto naar het ziekenhuis vervoerd. Een interieuropname van het nieuwe Dorpshuis, waarmee Heeg zaterdag avond officieel kennis kon maken. Op vallend. is de ruime opzet, met het spe ciale plafond, dat akoustisch voortreffe lijk is. Wel, het dorpshuis mag er wezen. Wanneer men de brede hal betreedt, valt direkt de royale entree op. Er is ruimte te over om de jassen te ber gen. Naast de hal liggen de toiletten en de ruimten die aan belangrijke sociale activiteiten in Heeg ruimte gaan bie den. Van groot belang is daarbij het zaal tje dat bestemd is als consultatiebu reau van het Groene Kruis. Daarvoor is een wachtkamer dat tevens gebruikt kan worden als vergaderzaaltje voor verenigingen. NI JVERHEIDONDERWIJ S neer het niet gebruikt wordt. Daarom heeft men voor een zogenaamde blok- constructie gekozen. Men kan de blok ken, vier rijen voor elkaar, zo onder elkaar schuiven zodat er maar één rij overblijft. De helling van het podium is, dunkt ons, wat aan de grote kant. ALLERLEI DOELEINDEN Beheerder Osinga is ook bizonder te vreden over de grote zaal. Er zijn ver schillende mogelijkheden om deze te benutten. Zo kan men het als een klein restaurant gebruiken, dan wel met zeer eenvoudige maaltijden, verder voor bruiloften, als oefen- en uitvoerings- ruimte voor muziek- en zangverenigin gen en als recreatieruimte voor de gasten van de ernaast gelegen jacht haven. Dat is al eens gebeurd op een regenachtige dag. Er kon gesjoeld, ge tafeltennist en denksporten beoefend worden. En dan natuurlijk ook als to neelzaal. Het is afgelopen vrijdag ook gebeurd. Toen bracht de Friese toneel groep „Tryater” het stuk „Miggeher- berch” van Pieter Terpstra. De spe lers waren enthousiast over de accom modatie. Ze hadden enkele rekwisieten en het achterdecor meegenomen, inaar achteraf hadden ze alles wat zij zij hun spel nodig hadden op het podium kunnen bergen. In de nacht van donderdag op vrij dag werd ongewenst bezoek gebracht aan het pand van Metalfinish NV aan de Vrijbuiterstraat. Men drong binnen door een gedeeltelijk openstaand val raam. In het kantoor werd alles over hoop gehaald, maar geld was niet aan wezig. In dezelfde nacht werd ge tracht binnen te dringen in het pand van Bolt NV, damesconfectieatelier aan de Valkstraat. Men heeft pogingen ge daan een der toegangsdeuren te force ren, hetgeen echter niet is gelukt. In de nacht van vrijdag op zaterdag is men binnengedrongen in het pand van de Bata aan de Oosterdijk. Door dat een ruitje van de achterdeur stuk was kon vrij gemakkelijk toegang wor den verkregen. Er werd een klein be drag aan wisselgeld uit de winkelkas sa ontvreemd. In de afgelopen nacht werd ingebroken in het kantoor van Hoogeveen aan de Prins Hendrikkade alhier. Men ver schafte zich de toegang door het for ceren van een toegangsdeur. In het kantoor werden enige bureauladen open gebroken. Er was geen geld aanwezig I ên ivorrlt niofc vermist In de nacht van vrijdag op zaterdag reed de 55-jarige Sneker architect Herbert L. in zijn Ford Taunus 17m. Super op het Greate Südein. Hij reed onder de burg over het Magrietkanaal door met de bedoeling om verder richting Sneek te rijden. Vermoedelijk heeft hij daarbij de binnenbocht te kort genomen. In deze bocht liepen net drie jongens en twee meisjes te wandelen. L. schep te de 19-jarige Anneke Spaak uit As sen. Zij moest naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd worden, waar bleek dat zij een bovenbeenbreuk had opgelo pen. Vanuit de hal kan men ook in de op slagruimte komen. Deze ligt hoger dan de zaal en is ondermeer bedoeld als rekwisietenruimte voor het podium. Ook staan daar de ketels van de cen trale verwarming. Het zijn er twee, met gescheiden circuits. Het ene is voor de grote zaal, de andere voor al le andere ruimten. De installatie is zodanig geconstrueerd dat men zo over kan schakelen, wanneer één der ketels onverhoopt mocht uitvallen. Onder de opslagruimte bevindt zich de hobbykelder. Het is de bedoeling dat in deze kelder ’heit’ Pieter Pier- sma van de jeugdherberg ’it Beaken nijverheidsonderwijs aan de Hegemers gaat geven. Voor het podium is een bizonder origi nele oplossing gevonden. Het is de be doeling dat dit toneel een zo klem mogelijke oppervlakte inneemt, wan- ÜITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENT1ETAR1EV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prijs terug naar Nederland. Samen vrouw en dochters Yke en Tru- nij de zaak runnen. Tot siot nog enige zakelijke gegevens. Het ontwerp voor het Dorpshuis js van architect G. W. Goodijk uit Sneek, evenals de verwarminsinstallatie. De ze werd geleverd en geplaatst door C. W. S. Het werd gebouwd door de fa. Joh. Steneker en zn uit St. Nico- laasga, terwijl de verlichting en het sanitair in handen was van Hettinga’s Installatiebedrijf te Heeg. zart, Brahms. Het concert wordt be- Bi.j een aanrijding onder Jutrijp, zater dagavond om kwart voor zeven heeft de 21-jarige Sneker timmerman Pieter van Dijk zijn rechter pols gebroken. Van Dijk bestuurde een motor, en knal- Enkele stroken, behoren tot de onder grond van de dijk volgens het oude tracé kunnen thans door de gemeente Sneek in eigendom worden overgeno- mer Anderzijds dienen aan het water schap enkele perceelsgedeelten in ei gendom te worden overgedragen, voor zover de nieuwe weg buiten de eigen- domsgrenzen van ’t waterschap is aan gelegd. De eigendom van schap zal bestaan uit een breedte van 6.50 meter ter weerszijden van de as van de weg. Over de regeling van dez,. grondzaken is reeds enkele jaren geleden contact opgenomen met ’t waterschap, als ook over de aankoop door de gemeente van nog enkele andere eigendommen van het waterschap, gelegen nabij de Domp. Het bestuur van het waterschap heeft destijds - in pril 1968 - te kennen ge geven dat zij deze transacties bij voor keur in één keer wil afwikkelen zodra bekend is, welke regelingen zullen wor den getroffen ten aanzien van eigen dom, beheer en onderhoud der water- schapswerken bij de Domp, die dooi de ruilverkavelingswerken aan hun be stemming worden onttrokken. Het gemaal van het waterschap is, m het kader van deze ruilverkavelings- Met het waterschap de Sneeker Oud-1 werken, buiten gebruik gesteld. Zijn vaart zullen door de gemeente Sneek taak is overgenomen door een nieuw i gemaal MIJ ue uauwotv, de schutsluis is voor de waterbeheer sing binnen het waterschap van geen belang meer. De instandhouding wordt echter nodig geacht ten behoeve van d( recreatie, n.l. voor het instandhou den van ’n verbinding binnendoor van het Sneekermeer naar Sneek via de Bangavaart en de Sneeker Oudvaart. Zoals bekend is hebben de gemeenten Rauwerderhem, Wymbritseradeel en Sneek en de provincie destijds bijge dragen in de meerkosten van het op grotere doorvaarthoogte brengen van de vaste bruggen over genoemde vaarten. Het ligt in de bedoeling, dat het wa terschap de eigendom van en het be heer houdt over de schutsluis en dat met het onderhoud en de bediening daarvan de gemeente Sneek wordt be last. De onderhandelingen welke met het waterschap over de overname van bedoelde eigendommen, t.w. het ge maal met sluiswachterswoning, dijk, erf, weg en water, zijn gevoerd heb ben tot resultaat gehad dat uiteindelijk overeenstemming is bereikt over de koopsom. Uit de stukken blijkt, dat tussen de taxatie van de gemeente en de uiteindelijke koopprijs nog een klein verschil besta-t. Dit verschil is echter, mede gelet op de moeilijke waardeer baarheid van bepaalde eigendommen, zodanig klein dat b. en w. de raad voorstellen met deze uiteindelijk door onderhandelingen tot stand gekomen koopsom akkoord te gaan. Over de aan de aan te kopen eigen dommen te geven bestemming zullen 9 b. en w. zich nog nader beraden. De man die uw en onze krant, het Sneeker Nieuwsblad van koppen voor ziet, Johny (officieel Johannes) Nauta was donderdag 25 jaar verbonden aan H. Doevendans N.V. Daarom werd hem een receptie in Hotel Hanenburg aangeboden. Veie familieleden en zijn collega’s waren aan wezig om hem en zijn vrouw Jikke Wanneer hij een hele pagina zou zet ten, dan zou men er maar een paar fouten in vinden. Als ’pieler’ was hij ook uitstekend. Op de machinezetterij waren er twee die bij storingen ingre pen, Nauta was dan de man voor ’t ’fij nere’ werk. De heer Greidanus bood namens de collega’s hem een polshor loge aan. Ook de familie van de heer Nauta was aanwezig. Namens haar sprak Hans Nauta. Hij vertelde dat hij de loop baan van zijn broer gevolgd had met bizondere belangstelling, omdat hij ook in het grafische vak zit. Hij bood het echtpaar Nauta-de Jong een hoog- tezon aan. --1 door een nieuw enkele grondtransaeties noeten worden J gemaal bij de Gauwster hoppcn.JJok aangegaan welke het gevolg zijn van het verbreden van het gedeelte van de Groenedgk tussen de Leeuwarderweg en de Domp en van het gedeeltelijk verleggen van het tracé van deze weg. De Groenedijk is vanaf de Leeuwar derweg eigendom van het waterschap en het is de bedoeling dat deze dijk, die een waterkerende functie blijft i- houden, eigendom blijft van het water schap. concert gegeven door de bekende alt Aafje Heynis en de organist Albert de Klerk. Voor zang met orgelbegeleiding vermeldt het programma liederen van Handel, Vivaldi, Franck, Dvorak en Haydn. Voor orgel worden werken uit gevoerd van Dandrieu, Scarlatti,^ Mo- slotén met een improvisatie over een geestelijk lied. Aafje Heynis kreeg haar opleiding bij Aaltje Noordewier-Reddingius en Lau rens Bogtman. Zij studeerde verder in Londen en Lugano. Zij trad talloze ma len op in binnen en buitenland met ve le dirigenten, zoals Sir Malcolm Sar gent, Antal Dorati, Bernard Haitink, Eugen Jochum, Otto Klemperer en Wolfgang Sawallisch. Zij heeft ’n voor liefde voor de componisten Mahler, Handel, Vivaldi, Franck, Dvorak, Bach en Haydn. Albert de Klerk was leerling van Hen drik Andriessen en Anthon v.d. Horst. Hij kreeg in 1941 de Prix d’Excellence voor orgel en de Toonkunstprijs aan het Amsterdams Conservatorium. Op 16-jarige leeftijd volgde hij zijn leer meester op als organist van de Haar lemse St. Jozefkerk. In 1946 werd hij benoemd tot stadsorganist te Haarlem en in 1964 volgde zijn aanstelling als hoofdleraar orgel aan het Amsterdams Conservatorium. Het concert begint om 20 uur. Al is hel dorpshuis van Heeg, vlak bij de jachthaven „It Eilan”, nog niet of ficieel geopend, toch wordt het al intensief gebruikt. Beheerder Johannes Osinga is daar erg content mee, het bewijst immers dat het in een behoefte voorziet. Het dorpshuis is nog niet helemaal klaar, er moet hier en daar nog iets afge maakt worden. Dat is dan ook één van de redenen waarom de opening mtge- steld is. Een andere is, dat de voorzitter van de commissie die zich voor het dorpshuis beijverd heeft, de arts F. Schoenmaker, nog herstellende is van een operatie. En de voorzitter moet er uiteraard bij zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1