I i IJLST Gemeente Gaasterland gaat toeristenbelasting heffen van ■HM SNEKER>(KQERIER I - rf Officieel Orgaan WIE IS HET SLACHTOFFER? NSSs de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en MET INGANG VAN VOLGEND SEIZOEN Watersportnamen voor straten in De Domp Bezinning op de wereldvrede „Ik kan nog wachten" Hef Sneeker Nieuwsblad is een Nationale reclasseringsactie INGEZONDEN MULDER: TIJDSTIP INVOERING IS ONTACTISCH RONO-vrijdag NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD p en de 14.100 mijl op de fiets gecombineerde uitgave van Bijzondere zangavond in Ijlst eerlijke belasting I - een B. en W. van Sneek. wilde in BENOEMINGEN struktureel ge- de bevolking een af keer heeft voor (plan Amro- b.g.g. Verschijnt: maandags en donderdags Het gegeven, steeds meer dividu en t de Martinikerk? z__ september beide organisaties DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 72 nieuwe uij.” HUK Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o ligt dit een de socialist. de lytse man en hebben de Zanten en ïsSsssw< 1 De Regionale Omroep Noord en Oost zendt vrijdagavond, 10 september, van half acht tot vijf voor acht, onder de titel „Ik kan nog wachten”, een spe ciaal programma uit over de positie van de Z.-Molukse jongeren in Noord en Oost-Nederland. Dit jaar is het precies 20 jaar gele den dat zo’n 4000 Molukkers, ex-KNIL- f SNEEKER NIEUWSBLAD 3 ook niet met aienstonderwijs straks veel zul- betaald zou worden. In antwoord hier op zei de VU11CU. IJHX <=>-- 1 een 1- De KVP’er Joh. Mous zou het als een openbare verlies voor de gemeente zien, als die zouden moeten varrtwiinen ..want er- Pete Duker, een bekende Engelse radio- en tv-commentator startte op 1 sep tember voor een fietstocht rond de we reld. Het eerste gedeelte van zijn tocht heeft Duker het gemakkelijk, want hij vliegt met zijn fiets van Londen naar Amsterdam. Hier stapt hij op de fiets om 14.100 mijl al fietsende af te leg gen. Eerst door Europa en dan via net Midden-Oosten naar India en Ceylon. Van hier steekt hij over naar Austra- lië, waar hij een volle maand gaat fietsen om daarna een tocht door Ame rika te maken. De planning van de tocht staat van dag tot dag op papier. Op 1 mei 1972 hoopt Duker weer in Londen aan te komen. In de gemeente Gaasterland zal met ingang van het seizoen ’72 een toeristen- bêustog geheven worden. Tijdens een dinsdagavond te Balk gehouden lansre raadsvergadering is hiertoe besloten. De reden van het invoeren van deze' belasting - Gaasterland loopt hiermee in de gehele Zuidwesthoek van Friesland voor op - is het verbeteren, c.q. uitbreiden der recreatieve voor zieningen Zes raadsleden konden zich conformeren met het voorstel van b. en M. Steegenga (beide ARP). en een zo hoog mogelijke jaarlijkse bij- drage om in de ongedekte exploitatie- kosten van deze woningen te voorzien en 839.782 als grond- en bouwvoor- schot. Wel, met algemene stemmen werd dit voorstel van b. en w. aange nomen. Vanaf 10 juni l.l. zijn mannen van het internaionadl baggerbedrijf van grond en wegenbouwbedrijf R. Boltje en Zn. NV Zwolle in de Tingapolder (Lem- merwegwijk-West) bezig de Geeuw over een lengte van 675 meter te verleggen. De bocht moet, in verband met de rond- aanstonds geprojecteerd gaat worden, worden af gesneden. Uitvoerder K. de Waard vertelde, dat het piojec reeds over zo’n 1,00 meter klaar is. De overige graafwerkzaamheden - er zijn en drie grondkarren in ge- bruik - zullen naar verwacht wordt twee, hooguit drie weken in beslag ne men. Daarna zal vanuit een zuiger via pijpleidingen zand - waar vandaan stond nog niet vast - in het wegdek, of profiel zoals dat in vaktermen heet, gespoten en geperst worden. De nu vrijgekomen grond wordt, zo zei de heer De Waard voor de taluds aangewend. De werk zaamheden, ter hoogte van de Christe lijke MTS worden onder ’t wakend oog van Rijkswaterstaat uitgevoerd. Ter ■plaatse zal te zijner tijd de beweegbare bruu in de rondweg gelegd worden. fFoto Studio Ger Dijs) MET EEN GROTE K I Aan de oudercommissie van de open- bare school voor g.l.o. in Balk zal 65,- per week beschikbaar gesteld worden voor 't vervoer naar het zwem bad in Sneek, gedurende het school jaar 1971-1972. De heer Coenders vroeg zich af, waarom maar 30 kinde ren aan het leszwemmen zullen kunnen deelnemen, terwijl de heer Steegenga een „spelregel”, meer beleid in deze zaak wenste. Ook de heer Mulder zag graag een algemene regeling. Hij hechtte overigens grote waarde aan het schoolzwemmen. Mevrouw W. i. Spoelstra-Postmus (FNP) vond het in verband met de waterverontreiniging uitermate belangrijk, dat er in Gaas terland een zwembad zou komen. De Doopsgezinde gemeente Balk- Woudsend krijgt geen subsidie in de kosten van het godsdienstonderwijs. De raad nam met 9 stemmen voor en 2 tegen dit besluit, conform het voor stel van B. en W. Toen niemand hier over het woord wilde voeren, zei de heer Gaastra nog op het moment dat de hamer viel- dat het hem verbaasd had, dat de confessionelen hier niets over te zeggen hadden. „Het is een goed recht van elke groepering, dat onderwijs te volgen wat hij wil. Hij vond het juist dat er voor gods- s van gemeentewege iets hadden geschapen, bleven zij verstoken van een gewoon gezinsleven. Wie van mening is dat het gezin de kern van de samenleving behoort te zijn zou tolerant moeten denken over degenen die buiten deze kern zijn opge groeid en dikwijls tengevolge daarvan tot crimineel gedrag gekomen zijn. Voor crimineel gedrag is gewoonlijk een complex van factoren aan te wij zen, factoren gelegen in de persoon van de deliquent en gelegen in de wissel werking tussen de deliquent, diens leef milieu en de samenleving in wijder verband. Op de vraag: wie is het slachtoffer, moeten wij dan ook antwoorden: zowel de samenleving als het individu dat een misdrijf pleegt, zonder daarbij ove rigens het werkelijke slachtoffer van het misdrijf, degene die de schade daarvan leed, te willen verwaarlozen. Het gaat daarom niet aan het individu i dat de regels van de samenleving over treedt, uit te stoten en als samenleving t de handen in onschuld te wassen. Wie dat inziet, steunt daarmee al het werk van de reclassering. Het betekent namelijk dat hij, wanneer hij in zijn omgeving in aanraking komt met iemand die zich cnmmee heeft gedragen, zal weten dat de ander deel uit maakt van dezelfde samenle ving waartoe ook hijzelf behoort en dat het geen zin heeft en ook niet recht vaardig is die ander daarvan te isole- ren’ I. M. A. R. 1 weg die er I - H vijf draglines O'W.77. uit de mond. Men ging in principe ak koord met de uitbreiding. Nu een aanvang is gemaakt met de bebouwing van de in het bestemmings plan „de Domp” gelegen gronden die nen aan de aldaar geprojecteerde stra ten namen te worden gegeven, zeggen B en W. van Sneek in een voorstel tot de raad. Zoals bekend is streven B. en W. ernaar bij het geven van na men aan straten aansluiting te zoeken bij de historie van de stad en bij het stad- en streekeigene. De stad Sneek staat bekend als cen trum van watersport, gelegen te mid den van een keur van meren, plassen en vaarten. Reeds eerder is bij de straatnaamgeving met dit feit rekening gehouden. Immers, de op het zgn. Bi- -- - land gelegen straten dragen namen, moet zyn op de Wereldvrede? ontleend aan de zeilsport. Det nieuwe stadswijk „de Domp sluit onmiddellijk aan bij de jachthavens, een omgeving waar de watersport zich in het bijzonder manifesteert. Boven dien wordt deze wijk aan de ene zijde begrensd door de Houkesloot, de toe gangsweg tot het Sneekermeer te wa ter, en aan de andere zijde door de Groenedijk, de toegangsweg tot het Sneekermeer te land. Het komt B. en W. dan ook passend voor in het geven van namen aan de in deze wijk ge projecteerde straten de verbondenheid van Sneek met het water tot uitdruk king te brengen. B. en W. denken daar bij aan namen van meertjes en vaar ten in de omgeving van onze stad, te ten Gravinneweg, Statenbocht, Horse- weg, Gossepalen, Gudsekop, de Hop pen, Kolmeersgat, Kruiswater, de Leij- en en Zoutepoel. Aangezien de straten in deze stadswijk, evenals die in de Stadsfenne, hoofdza- kelijk het karakter dragen van aparte wijkjes, zou het achtervoegsel „straat ook hier achterwege gelaten kunnen worden, menen B. en W. van Sneek. militairen, met hun gezinnen, in totaal ongeveer 12.500 zielen tellend, in Ne derland aankwamen. Zij verzochten groepsgewijs te worden gehuisvest in voorlopige onderkomens en kwamen derhalve in een leegstaande DUW- kampen en enige buiten gebruik zijnde kazernes en kloosters terecht. Omstreeks 1960 besloot de Nederlandse regering, dat de ongeveer 70 woonoor den, waarin de Molukkers verbleven, moesten worden opgeheven. Dit heeft ertoe geleid, dat momenteel nog slechts 7 woonoorden met minder dan 3000 be woners overgebleven zijn en de overige Molukkers voor het grootste deel in speciale woonwijken in ongeveer 58 ge meenten vooral in Noord- en Oost- Nederland gelegen bij elkaar wonen. Nu reeds is meer dan de helft van de in ons land verblijvende Molukkers dat zijn er inmiddels ongeveer 26.550 in Nederland geboren. Het zijn dan ook juist de jongere Molukkers, die veel van zich doen horen. Het meren deel van hen heeft nauwelijks contact met Nederlandse leeftijdsgenoten. Angstgevoelens over en weer weerhou den de jongeren ervan, een gesprek met elkaar aan te gaan. In het Rono-programma samenstellers Jacob van Dick van der Vlugt geprobeerd de Zuidmolukse jongeren wat dichterbij te halen, door ze over zichzelf te laten praten. Zij maakten bij het gesprek met deze jongeren gebruik van het identiteitsmodel uit de recente studie „Home is, where my heart is” van de Groninger sociaal-psycholoog Toby Graafsma. Zuid-Molukse jongeren pra ten over hun ouders en opvoeding, over zichzelf en hun agressieve gevoelens en over hun toekomst en de R.M.S., de Republiek Maluku Selatan. Verder over agressie en geweld, de politie, het beeld dat zij van de Nederlander heb ben en hoe ze zichzelf zien. In samenwerking met plaatselijke ker ken en koren wordt dinsdagavond 14 september a.s. een bijzondere zang avond gehouden door de Bijbel Kiosk Vereniging te Driebergen Aanvang 8 uur in de Ned. Herv. kerk te IJlst. De toegang is vrij, de bijdrage in de kosten via de collecte en in het werk van de BKV door opgave als lid is vrijblijvend. De BKV is een-dienstver- leningsorgaan voor de kerken dat miet mensen en materiaal, met lektuur en grammofoonplaten, met advies en be middeling helpen wil het Evangelie D^bekende zanger Kees Deenik zingt op deze avond enkele oude en nieuwe liederen. Bovendien leidt hij de san}™- zang op enthousiaste wijze. Me dewerking verlenen verder: het chr. gemengd zangkoor Eufonia o.l.v. dhr. De Buer. De begeleiding is in bekwa me handen van de heer Tj. v.d. Velde, organist en Henk Meek, trompetist. U wordt hartelijk uitgenodigd om met het thema van deze avond in te stem- men: „Komt laat ons vrolijk zingen...! dat er Iets gebeuren moet, maar dat i het niet te gek mag worden? dat 64°/o van de ondervraagden vond dat de arme landen nog niet rijp zijn om uit te maken wat goed voor ze is. dat in Sneek door de werlgroep voor de Vrede en het Novib-comité Sneek een tentoonstelling over de derde we reld wordt georganiseerd in het koor van de Martinikerk? dat op dinsdag 21 september en zater dag 25 september beide organisaties met kraampjes in het centrum van de stad staan? Vindt u niet dat ons verantwoordelijk voelen verder moet gaan dan de grens van ons eigen land? dat de ontwikkelingssamenwerking uit de sfeer van de liefdadigheid getrok ken moet worden naar de gerechtig heid? z dat de komende Vredesweek (19 2o september) een hernieuwde bezinning Dat iedereen zijn steentje aan die vre de moet bijdragen? dat de Vredesweek ieders aandacht verdient? Werkgroep voor de Vrede Sneek. Vraag de gemiddelde Nederlander: 1 „wat doet de reclassering?” en hy zal antwoorden: „iets met gevangenen Honderd jaar geleden moge dat zo zijn geweest, het geldt in deze tijd allang niet meer. Om te beginnen zijn er veel minder gevangenen dan vroe ger. Op een enkele uitzondering zijn in ons land nog nauwelijks rechters te vinden die er van overtuigd zijn dat het isolement van een gevangenisstraf een heilzame uitwerking kan hebben op iemand die tengevolge van een mis drijf de samenleving schade heeft be rokkend. De grote vraag is: wat dan? verlossende antwoord is nog niet maar vast staat wel dat het inzicht groeit dat in- samenleving onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden en dat er kenning van de wisselwerking tussen beide een van de grondpijlers dient te zijn bij de beoordeling van crimineel gedrag. Het blijkt herhaaldelijk dat en groot deel van - van de mate waarin de rechters reke ning houden met een psychiatrisch rap port. Toch blijkt uit die rapporten tel kens weer hoe zeer de samenleving mede verantwoordelijk is geweest voor de totstandkoming van crimineel ge drag. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat tachtig procent van de mensen die in de nu opgeheven gevangenis te Leeu warden terecht kwamen, een kinderbe- schermingsverleden achter de rug had den, dat wil zeggen hun jeugd hadden doorgebracht in tehuizen. Tengevolge van omstandigheden die zij zelf niet UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1,233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1,231, 1,235, 221,7. Gironr. 932730^^ Bank: Raiffeisen- en bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1,233 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs ,ci de heer Timmerman, dat er mogelijkheid bestaat, dat op de j school godsdienstonderwijs gegeven wordt. „Het is de kerk met een grote K, die de taak heeft de - boodschap te brengen waar daartoe de ervwx accommoda- i mogelijkheid bestaat. En die mogehjk- ,Nou, daarmee zijn we heid is er voor ioo procent. Dit heeft subsidie niets te maken’. Het doet, aldus de heer Gaastra weer, niets ter zake welke kerk het betreft. De doopsgezinde kerk heeft nu toeval lig de kat de bel aangebonden. Na opmerkingen van de heren Tim merman („dit is verkapte subsidie en Steegenga („het godsdienstlesgeven doet de kerk altijd pro deo”) liet me vrouw Spoelstra weten het godsdienst- 1 onderwijs vreselijk belangrijk te ach- ten. „Maar zouden we dit honoreren, dan zouden b.v. de katholieken ook kunnen vragen. Het hek is dan een beetje van de dam. Als de ouders wil len dat hun kinderen godsdienstonder wijs krijgen, laten ze ’t dan zelf beta len” aldus de FNP-ster. De heren Overdiep en Gaastra stemden tegen de afwijzing. Het stuk weg van garage Van der Heide tot de jachthaven komt Jachthavendyk te heten. De heer Gaastra had graag, dat er „een groep je mensen zou zijn, die wat van namen afweten”. Hij voelde niet zo veel voor de naam „Jachthavenweg”. Persoon lijk had hij liever „Kraalwei”. Me vrouw Spoelstra kwam met de „Luts- leane” aandraven. Jachthavenweg is wel effectief vond de heer Timmer man. „Moeten we hier zo’n drama om maken?” De heer Gaastra: Wij moe ten altijd voor de Hollanders door de knieën. Laten we toch ons zelf zijn”. Wist u dat onze economie wordt opgebouwd ten koste van de ontwikkelingslanden? dat Fokker vliegtuigen levert aan Por tugal en Daf legervoertuigen? dat deze in de Afrikaanse koloniën ge bruikt worden tegen de verzetsstrij- ders? dat ons defensie-budget omhoog moet om Navo-redenen, terwijl Portugal zijn divisies inzet in Afrika? dat het Westen goedkope grondstoffen koopt uit de derde wereld en dat de ontwikkelingslanden dure produkten te rug moeten kopen? dat de rijkdom der aarde slechts be stemd is voor 20°/o van de aardebewo- ners? dat de gevolgen van weid zijn: de dood van 5O°/o van de kinderen voor hun eerste jaar in sommige landen; slechte kleding en woningen, onwetend heid; minimale ontwikkelingskansen honderden miljoenen mensen? dat het aantal politieke gevangenen l over de gehele wereld onrustbarend stijgt, evenals het aantal vervolgden om der gerechtigheid wil? - dat de arme landen de helft van de - jaarlijkse som ontwikkelingsgelden die ze krijgen moeten besteden aan rente en aflossing op vroegere leningen? dat de ontwikkelingslanden dit neo kolonialisme noemen? dat de publieke opinie in Nederland over ontwikkelingssamenwerking is, voortgezet onderwijs kunnen op 2 ok tober dammen, d w.z. in eeni sunu- taan-séance. De damclub j^Lyts X had om financiële medewerking 175) gevraagd) De heer H. Faber uit Nijemirdum is als opvolger van de heer A. Koekoek in de sportcommis- sie benoemd. Hij kreeg 7 stemmen; de heer G. Wiekel uit Oudemirdum 4. In de planologische commissie m Gaas terland werden benoemd: de heer J. van Hout te Oudemirdum (11 stem men) mevrouw A. Hepkema-Pasma te Wijckel (9 stemmen) en mevrouw F Eppinga-Veldstra te Nijemirdum (eveneens 9 stemmen). De heren J. Mous en L. Zijlstra (beide gekozen met 10 stemmen) zullen als vertegenwoordi gers van de raad optreden in de com missie. De subsidie-verlening voor de kunstijs baan in Heerenveen °-i8 Per woner gaat door. Alleen de heer Steegenga maakte hierbij de opmer king, dat hij de verhoging van 360 pro cent wel erg sterk vond. Begin juli is de woningstichting in Gaasterland van start gegaan met de bouw van 21 wo ningwetwoningen (plan Zuid, geu. Grouwstra). Er moest echter nog be sloten worden tot ’t aanvragen en aan vaarden uit ’s Rijks kas van een grond- en bouwvoorschot van 13o.»oh Drs Mulder, voorzitter van de recrea- tiec’ommissie, vond het maar ontac tisch de belasting nu in te voeren in Gaasterland. Hij zei: Onze commissie is hiermee 2 avonden bezig geweest en de meerderheid was tegen invoering, ten minste nu. Je kunt vervelende si tuaties voorkomen, door het nog even af te wachten, en het bij de mensen bekend is, waar het om gaat. Daar mee was voorzitter H. L. Sixma ba ron van Heemstra het oneens. „Wan neer we het invoeren, maakt op my niet zo’n grote indruk, maar we heb ben nu de wettelijke mogelykheid. Nu moeten we aanpakken.” De socialist Overdiep meende, „dat zo lang de gastenstatistiek een chaos is, we hier niet over hoeven te praten. De besprekingen over dit belangrij ke voorstel, waarover zoals bekend reeds eerder is beraadslaagd, namen overigens betrekkelijk korte tijd in be slag. De uitslag der stemming even wel sprak duidelijke taal. Slechts met een neuslengte voor wonnen de voor stemmers. De raad was van de week niet plenair; de heren Ov.d. Goot (CHU) en J. Bangma (ARP) ontbra ken op het appél. Volgens Overdiep z’n fractiegenoot, de heer C. Gaastra vloeit het invoeren van een toeristenbelasting überhaupt voort uit het feit, dat de rijksoverheid in gebreke is gebleven. „Voorzover dat kan moet een belasting eerlijk zijn, en ik ben bang, dat deze belasting niet eerlijk gerealiseerd zal kunnen worden. In vergelijk met de forensenbelasting stuk moeilijker”, meende „Daar komt bij, dat we i hiermee zouden pakken, daar ben ik principieel op tegen”. De heer Gaastra zag als enige oplos sing, dat de rijksoverheid in dit kader, zoals hij zei, uitkeringen gaat doen. „Dan wordt de belasting progressief geïnd”. Over progressief gesproken; raadsh Timmerman gebruikte dit woo^d bij de behandeling van het voorstel tot uitbreiding van de dienstverlemng aan de bevolking. Hij vond dit een goede zaak. Ook de heer Gaastra ston,d wel aan, „maar waarom wordt dit in Nederland niet meer toegepast. Voor al in grote gemeenten”. „Och schoot de heer Timmerman hem m de rede een kwestie van progressiviteit De burgemeester sloot zich bij de laa^e aan, zeggend: U haalt me de woorden MINDER ELEGANT Aan het begin van deze vergadering werden er gedurende zo’n twintig mi nuten op- of aanmerkingen gemaakt op de notulen van een vijftal bijeen komsten. Bij de ingekomen stukken was een bezwaarschrift van de heer K A. Stiksma tegen het verbod sta caravans op het gemeentelijk kam peerterrein „De Waps” te plaatsen. Deze maatregel is destijds genomen, omdat als steeds meer sta-caravans opgesteld worden, zulks m strijd is met de bestemming van het kampeer terrein. Het besluit nu behelst, dat binnen een periode van vijf jaar de caravans van de camping verdwenen moeten zijn. De heer Timmerman was het met het besluit van B. en w. wel eens, maar vond het toch een wat min der elegante wijze van handelen. „La ten we een status quo instellen cppcr de hij. „Dan zitten we het probleem, dat er s. len zijn. Gewoon domweg zeggen; vanaf nu komen er geen mouwe de gemeente zien, als die Z.UUV.CX verdwijnen „want cr zijn mooie bij, hoor. We zouden moe ten proberen hiervoor een ?-^mmoda- tie te vinden.” daal naarstig bezig”. Timmerman afwachting van de wettelijke regeling een status quo instellen. Nee, zei bur gemeester Van Heemstra, „het is een redelijke zaak de mensen nu aan te schrijven. Vijf jaar is ruim voldoende om ’ns om te zien. Het bezwaarschrift werd voor kennisgeving aangenomen. A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1