snekerWkoerier I de gemeenten SNEEK, WYMBR ITS ER AD E EL Officieel Orgaan en van Dit jaar 90% minder vuil in water Pier Piersma, Heeg restaureerde op één na oudste boeier IJLST IO In dit nummer oa. Frysk Orkest speelt Beethoven in Sneek Flinke belangstelling voor brandweer- demonstraties Orgelconcert in Martinikerk Sneek Bouwman van gemeentereiniging op vergadering Comité Milieuzorg Sneek: C.P.B. II opende vergaderseizoen aw i NlllllllllllllllllllllllilllllllllllllB 1® ■■IlIlHIlliHNIllIlNN Geslaagd Rally I tweede op toerfietskampioenschap Black Boys geklopt door GAVC Heeg-schutter Mewis Galama door HJSC geblokkeerd '<V Men schrijft ons: Geen treffers bij Blauw Wit ’34-ONS Minister antwoordt G.S. over tweede luchthaven WSNEEKER NIEUWSBLAD en de Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD L I 1 SNEEKER NIEUWSBLAD het Comité houden vergadering (foto Studio Ger Dijs) METAMORFOSE 1. 2. STEUN De tewaterlating van een boot is op zich niets bizonders; de tewaterlating van een gerestaüreerd schip ook nog niet, maar wat er zaterdagmiddag bij scheepsbouwer Pier Pieter Piersma in Heeg gebeurde is toch alleszins het ver- melden waardde op één na oudste in 1835 vermoedelijk bij Postma te Grouw gebouwde boeier „De Vriendschap” had een opknapbeurt gehad. Eigenlijk is dit te zwak uitgedrukt, want om met de scheepsbouwer zelf te spreken; het sierlijke Friese jachtje is voor 95% nieuw. Slechts het model, dat onder meer geheel afwijkt van de bij Eeltsje Holtrop-Van der Zee in Joure van sta pel gelopen exemplaren, is gebleven. „De Vriendschap”, vroeger „De Meeuw” geheten is al een jaar of vijf eigendom van Giel en Frits Markman en me vrouw Ineke Markman-van Dooremalen, allen wonende in Delft. Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 13 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No 73 Daar gaat ie dan, de in 1835 gebouwde boeier „De Vriendschap”, die enkele maanden door Pier Pieter Piersma in Heeg onder handen is genomen. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde cum laude voor het doctoran dus examen de heer Adriaan Sturm uit Nijland. De heer Sturm is sinds 13 oktober 1968 hervormd predikant al daar. 3. 4. gens soliste in Lalo’s Symphonic Es- pagnole voor viool en orkest. J. Postma-Duiker Meeuwenlaan 2 Sneek. 5. 6. 7. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND. SLOTEN e.o De jeugd toonde veel interesse, voor al toen gevraagd werd wie proberen wilde een klein brandje met een blus- I apparaatje zoals in iedere woning of auto thuishoort, te blussen. Daarnaast werd gedemonstreerd met de snijbrander, een apparaat waarmee daken van auto’s opengesneden kunnen worden, en verschillende typen blus- materiaal. Ook het interieur van de brandweerwagens trok de belangstel ling. Hoogtepunt voor de jeugd was onge twijfeld het spuiten met twaalf stralen, waarbij zij zelf de spuiten mochten vasthouden. Op donderdag 16 september a.s. om 8 uur ’s avonds start het Frysk Orkest met zijn abonnementskonserten in Ami- citia in Sneek. Het eerste konsert staat onder leiding van Libor Pesek en wordt geopend met de ouverture „Die Entführung aus dem Serail”, van Mozart. Adrienne De Smet is vervol- ^VOOB BM OKSTBM1M kunstenaars, werkeloosheid d. confliktsituaties in het algemeen Volgens de inleider is de opsporing er vooral op gericht dat de zogenaamde „dealers" worden gevat, hij vergelijkt deze dealers met de autohandelaar die een auto aanprijst met een kapotte stuurinrichting. L.S.D. is levensgevaarlijk (één tablet- van de heer W. Lofvers weten er sterk over te denken bepaalde scholen hier en daar beplanting te laten verzorgen. Het gaat om het beschikbaar stellen van zekere (proef) terreinen voor een alternatieve groenvoorziening zei hij. Gedacht werd aan de Stadsfenne. „We willen een groene vinger in de pap heb ben, in bijvoorbeeld bestemmingsplan nen”. Het voorstel, bij het gemeente bestuur twee terreinen te vragen voor deze beplanting, vond algemene instem ming. Men zal van te voren een be leidsplan aangeven. Behalve de Stads fenne (bij de vijver) werd in dit ver band ook het Plan Tinga-Duinterp ge noemd. Mevrouw De Graaff-Nauta voelde er voor met bepaalde ideeën bij het gemeentebestuur te komen, en daar stond iedereen achter. 0M.I..I 0>P« IMKK, WTMIIITHIADHI MSI SS8&XSS-.: "W M- mu»l nmn M*nq „mau - - H Gedeputeerde Staten van Friesland zonden op 26 mei j.l. een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, waarin zij de aandacht van deze be windsman vroegen voor het door de Wageningse planoloog ir. J. Petri ge lanceerde plan om te komen tot vesti ging van de tweede nationale luchtha ven aan de Afsluitdijk. Pier Pieter Piersma is, nadat De Vriendschap” reeds in de laatste herfst was gebracht dit voorjaar met de res tauratie van start gegaan. Wat onder het berghout zit, vertelde hij, is hele maal nieuw. Alles moest opnieuw be timmerd, geschilderd, gelakt worden, kortom, de „Vriendschap”, door Frits Markman destijds gekocht, heeft een totale metamorfose ondergaan. Dat zei ook de heer W. Nieuwpoort, uit Slie- drecht de voorzitter van de gelijkna mige Watersportvereniging, die van ’52 tot ’58 de boeier in z’n bezit had. „Ja inderdaad, alleen het model is ge lijk gebleven”. De heer Nieuwpoort kocht in 1952 het schip van een zekere tandarts Morra in de residentie, en wist UITGEVERS: Drukkerij R. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m, vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Voor deze - toch wel plechtige - ge beurtenis bestond in het dorp een ge weldige belangstelling. Een grote me nigte had zich verzameld op de nieuwe brug over ’t Var, anderen stonden wat dichterbij de werf, waar mevr. Hart- man-Van Dooremalen even over twee de champagnefles tegen de herdoopte boeier wierp. Was de oorspronkelijke naam namelijk „De Vriendschap” ge weest, jaren achtereen was zij De Meeuw” genoemd, doch de eerste naam was, omdat zij veel toepasselijker werd gevonden nu weer op de boeier geschil derd. Gedeputeerde staten schreven het bij zonder op prijs te zullen stellen, als de minister zou willen bevorderen, dat (zo nodig alsnog) het door ir. Petri gepubliceerde plan zou worden betrok ken in het onderzoek, dat door de in terdepartementale commissie planolo gie luchtvaartterreinen (de commissie- Falkenhagen) werd ingesteld naar de plaatsen in Nederland, die het meest in aanmerking komen voor nader on derzoek in verband met de vestiging van de tweede nationale luchthaven. De minister heeft gedeputeerde staten van Friesland geantwoord, dat de com- missie-Falkenhagen inmiddels haar rapport heeft uitgebracht, waarin een aantal lokaties (Dinteloord, Leerdam, Markerwaard, Maasvlakte en het on diepe zeegebied tegen de kop van Goe- ree) voor nader onderzoek wordt aan bevolen. Het betreft hier slechts een eerste selectie. „De in uw brief genoemde mogelijk heid”, aldus minister W. Drees „zou wellicht te beschouwen zijn als een zij het meer noordelijk gelegen al ternatief van de in het rapport g- noemte mogelijke vestigingsplaats in de Markerwaard. Hoewel de daaraan verbonden bezwa ren, zoals uit de argumentatie van de commissie planologie luchtvaartterrei nen blijkt, niet mogen worden onder schat, wil ik niet uitsluiten”, zo schrijft de minister verder, „dat in het nader onderzoek dit alternatief nog aan de orde komt, voorzover de studie van een mogelijke vestigings plaats in de Markerwaard daartoe aanleiding geeft”. ook de vraag, waarmee de elf mensen van het comité zich een tijdje bezig hielden. GOEDE BEURT Het kon niet mooier; nog tijdens het heen en weer gepraat trad de heer Bouwman, een man van de praktijk, naar binnen en naar hij meende moe- Het was een gezellige drukte rond de klokslag van twee uur, toen Frits Markman even voor de plechtigheid en staande naast z’n broer en schoonzus het één en ander over „De Vriend schap” uit de doeken deed. Men keek wat vreemd op, toen hij vertelde, dat „vandaag De Meeuw te water gaat”, maar maakte aanstonds duidelijk waarom tot de naamsverandering be sloten is. „Wat mooi is aan en op het schip, is door Pier gedaan”, zei hij. Hier en daar werd nog een bloemetje en wat dies meer zij uitgedeeld; zo ook aan mevrouw Punt uit Delft, die met haar man op bepaalde momenten REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs je geeft een trip van 13 uur) Gevolgen: veel intensiever waarneming; alles wordt groter; geluiden worden heviger; kleuren worden feller. Een beslist ge volg is dat er karakterveranderingen ontstaan (één tablet kost 12,a 13,—). Ether snuiven of trichloor - dit is vlek kenwater - ook wordt wel lijm ge bruikt, dit is levensgevaarlijk en heeft vaak hersenletsel tot gevolg. Opium-injecties zijn bijzonder versla vend, het daarmee ophouden is zeer moeilijk. Uit ruwe Opium wordt Mor fine en Heroine bereid. Vier keer ge bruik van Heroine heeft absolute ver slaving tengevolge, hetgeen in de mees te gevallen gevolgd wordt met de dood na plm. twee jaar. Voor deze ver slaafden bestaan er klinieken waaruit de patiënt zich uit vrije wil kan terug trekken ook al zijn ze niet genezen. Verder werden nog de peppillen ge noemd, dit begint met 1 of 2 pillen en kan na geregeld gebruik uitgroeien tot meerdere. Soft-drugs en hard-drugs liggen paral lel, beide hebben verslaving tot gevolg, regel is dat er van soft- naar hard drugs wordt overgegaan. Al met al een gebruik dat tegengegaan moet wor den. Diverse vragen werden door de inlei der duidelijk beantwoord. BLOEMKWEEKWEDSTRIJD In de pauze was er een prijsuitreiking van de bloemkweekwedstrijd - stek- plantjes die in de zomermaanden wa ren opgekweekt - 1. Mevrouw K. Schaap-Postma, Tirns; 2. Mevrouw Leijenaar-Veldstra, Tirns; 3. Mevrouw Nauta-Greidanus, Ooster- wierum. 2 publieksprijzen: Mevrouw Van Keulen en mevrouw Van der Goot- Huitema, beide te Koufurderrige o.d. Woudsend Al met al een goede en leerzame avond. Gestart werd met 10 nieuwe leden. Spreker voor de volgende vergadering is de heer J. Kooistra te Sneek over millieuhygiëne. financieel zowel als moreel een steun in de rug geweest waren. „Nou, hij drijft weer”, verzuchtte „heit” P. Piersma, vader van de scheepsbouwer, toen onder getoeter en applaus van de enthousiaste menigte de rijkelijk gepavoiseerde „De Vriend schap” het water in gleed. Een leuk en voor de betrokkenen plechtig ogen blik, waarop nog een tijdje geborreld werd. Dat deze boeier we sluiten ons woordelijk bij mevrouw Markman- Van Dooremalen aan een behouden vaart mag hebben. Zij is het waard. tegengaan, dat zal dit niet meer langs de weg geplaatst moeten worden. GEEN KWAAD Overigens, wat het plastic zelf betreft, „dit gaat de grond in en doet de grond geen kwaad. Het gaat erom, wat men in de zakken stopt”. Éénstemmig, zo als mocht worden verwacht nietwaar, besloot het comité haar medewerking te verlenen aan de proef. Het comité is van mening, dat ’t niet op haar weg ligt activiteiten in de vredesweek (van 19 t.e.m. 26 september) te onder nemen. De werkgroep voor de vrede had hierom verzocht. Verder werd aan het begin van de vergadering gespro ken over de vacature in het comité ontstaan door het bedanken van me vrouw Hooghiem-Veenstra. Bij de Stich ting Open Jeugdwerk Sneek (SOJS) zullen pogingen in ’t werk gesteld wor den hiervoor een - jongere - opvolger bereid te vinden. Bij de discussie over het struc tuurplan voor de binnenstad - de hearing hierover is op 26 oktober a.s. - werden kritische, lees: nega tieve uitingen gedaan waar het over de bruggen ging. „We hebben aanstonds hier 8 bruggen. Dan komt er geen watersporter meer in Sneek, en dat zal voor de mid denstand gevolgen hebben”, ver wachtte de heer A. Tromp. Gezien het verleden („zoals de Ooster- poortsbrug gemaakt is, is toch een grof schandaal”) had hij er niet bar veel vertrouwen in, dat er veel beweegbare bruggen bij zullen zijn. GROENE VINGER De „Groencommissie” liet bij monde In de serie zomeravondconcerten op het orgel in de Martinikerk te Sneek, zal op vrijdag 17 september 1971 het laatste orgelconcert gegeven worden. Organist is wederom Dirk S. Donker, die het volgende programma ten geho re zal brengen: Passacaglia en fuga in c Joh. Seb. Bach Koraalvoorspel „O Mensch bewein dein sünde gross” Joh. Seb. Bach Fantasie in f, W. A. Mozart Koraal, Variaties en Toccata Bram Feenstra Litanies, Jean Alain Air en Gavotte, Samuel Wesley Postlude Nuptiale Alexander Guilmant Op de eerste donderdag van septem ber opende de Christelijke Plattelands- vrouwenbond II het winterseizoen met een inleiding over: Drugs en verdoven de middelen. Na de opening van mevrouw Talsma met gebed en bijbellezing van Johan nes 15 1-8 (Jezus de Wijnstok en wij de ranken) verkreeg de heer Miede- ma uit Heerenveen (afdeling recherche Friesland) het woord over b.g. on derwerp. De inleiding was zeer realis tisch en verschillende praktijkgevallen werden door de inleider naar voren ge bracht. Over het algemeen wordt door de jongeren marihuana en/of hasj gebruikt (kosten 2,90 a 3,per gram). Hetzij via sigaret (stick), het zij door inname (’t moet in de bloed baan worden gebracht), waterpijp of Hasj-pijp is volgens de bewering aan genamer. Evenals bij het roken is het begin niet lekker en het duurt gerui me tijd voordat er op gereageerd wordt. De reacties van diegene die het geregeld gebruikt uit zich in: gegiegel, welbehagen, rust, een intenser gevoels leven, kortom men ziet de dingen niet meer in de normale proporties, de fan tasie maakt de dolste sprongen, we reldverbeteraars in fantasie worden door deze druggebruikers voortge bracht. Voor plm. 3 jaar terug begon het ge bruik zich hn Friesland te openbaren. Bij geregeld gebruik volgt indolentie. Citerende een rapport van Dr. Arjans heeft het gebruik tot gevolg: Geheugen stoornis, hiaten in de zinsbouw en in de handelswijze, de werkelijkheid wordt niet meer in de juiste proporties ge zien. Gebruikers kunnen in vier soor ten worden ingedeeld: a. nieuwsgierigheid (schooljeugd) b. protst tegen ouderen c. leegloperij, mislukte Zaterdagmiddag werd op het Vee- marktterrein door de Sneker brand weer een aantal demonstraties van haar materiaal gegeven. Er was meer belangstelling dan vorig jaar, waar brandweercommandant W. Slob be slist tevreden over was. te vertellen, dat „De Vriendschap” niet in 1835 maar in 1832 gemaakt is. Toen hij d” boeier overnam droeg zij de naam „Louise”. Het bizondere aan deze boeier is wel het model, dat veel smaller is - de ver houdingen lengte/breedte zijn totaal an ders - vergeleken bij die gemaakt bij Holtrop-Van der Zee. Pier Piersma, ge specialiseerd in nieuwbouw en res tauratie van tjotters, zoals hij tei, heeft „De Vriendschap” bewerkt met roestvrij staal (316), omdat „je met ge woon ijzer blauwe plekken krijgt, en hiermee niet. En het gaat toch om het behoud van het schip”. Naar zijn schatting zijn er in Nederland zo’n vijftig boeiers, waarvan „De Bever”, gemaakt in 1820 wel de oudste is. „De Vriendschap” zou zo rond 1887 nog eigendom geweest zijn van ene Schen- kiers, die toentertijd op het Kleinzand in Sneek een koffiehuis had. Van de overige eigenaars noemen we nog slechts de naam van H. v.d. Werf in Leeuwarden, maar het zal duidelijk zijn, dat menige Nederlander het helm bout van deze boeier gehanteerd heeft. Adrienne De Smet, in Nederland gebo ren uit Belgische ouders, ging op 4-ja- rige leeftijd naar België. Haar ouders gaven haar ook haar eerste muziekop leiding. Later behaalde zij haar diplo ma’s aan het Koninklijk Conservatori um van Brussel. In 1931 vestigde zij zich in Nederland, waar zij enige tijd bij Oskar Back studeerde. In 1943 trad zij in dienst bij het Residentie Orkest, waar zij in 1952 werd benoemd tot 2e konsertmeester. Sinds 1 augustus 1971 is zij le koncertmeester van het Frysk Orkest. Zoals vermeld, speelt zij met het F.O. het gemakkelijk in het gehoor liggende, melodieuze Lalo-konser Na de pauze volgt de 7e symfonie van Beethoven. Deze symfonie, ook wel de „danssymfonie” genoemd is een mees terwerk, waarin de toen 42-jarige Beet hoven de bruisende vitaliteit van de jeugd paarde aan de rijpheid van de volle mannelijke wasdom. Het konsert in de Sporthal in juni zal velen nog vers in het geheugen liggen. Voor velen zal het de eerste maal ge weest zijn, dat zij het Frysk Orkest hoorden. Het konsert dat nu gegeven wordt is uitermate geschikt voor hen, die graag „gemakkelijke” muziek ho ren en het Frysk Orkest hoopt daarom, dat velen naar Amicitia zullen gaan om het Orkest in een klassiek-romantisch programma te horen. Volgens de heer N. Bouwman, opzich ter bj) de Gemeentereinigingsdienst in Sneek is er, in vergelijking met vorig jaar, dit jaar slechts één tiende deel van het afval, wat toen in het water dreef, opgevist. Hij zei dit donderdag avond, tjjdens de in het stadhuis ge houden vergadering van l.ct Ocmiti Milieuzorg Sneek, die een bizonder le vendig karakter had. Er is over di verse - belangrijke - zaken, zoals het structuurplan voor de binnenstad en de plastic zakken voor toeristen zowel als Snekers, gesproken, terwijl ook ’n aan tal op stapel staande plannen nader uitgewerkt zijn. M^j. mr. K. Schuit, secretaresse van het comité zei, naar aanleiding van de impressies van de „Himmeldei' dat men bij de gemeentereiniging zeer te vreden over de acties was; er is bi zonder weinig vuil in het water aange troffen; veel minder dan vorig jaar Er waren hier en daai nog wa. pio- Ophalen. Ja, wij, dat wil zeggen blemen gerezen, aangaande de afvoer H 1 van de volle zakken. Waar moeten de i o i ui.i' pictbtn z.ctn.A,eii uuiiaicH ticci containers geplaatst worden., was oan ->....jman legde uit, waarom Sneek zo i -s met plastic zakken: We wilden eerst gegevens van de gemeenten om ons heen hebben. Het grof vuil blijft ’t probleem, maar willen we vervuilingen ten de containers zeker niet bij bruggen neergezet worden. „Daar komt in de praktijk niets van terecht”. Wat het land en water betreft, Sneek maakt vergeleken bij andere steden een goede beurt. Ja, meende de voorzitster, me vrouw D. de Graaff-Nauta, die provin ciale actie heeft nog voortdurend door- I gewerkt. Inderdaad, wij hoeten vol- gend jaar eens kijken waar we met de volle zakken naar toe moeten. Zoals bekend wordt overwogen de huis- vuilemmers te vervangen door plastic zakken. Welnu, de heer Bouwman ver telde, dat men een proef gaat onderne men. „We willen geen grof vuil, zoals een fiets, of tuinstoel, meer langs de weg aantreffen. Wat niet in de emmer kan, wordt doorgaans in een doos ge stopt, maar 90 procent (alweer dat ge tal) kan in de plastic zak gestopt wor den. Wat er met 't grof vuil gedaan gaat worden? Wel, een telefoontje is ■mnoeg Tijdens de proef komen we dat x »VIJ, VVI* XjX- bÖV 1 de d’recteur en ik, wilden alleen nog I laar plastic zakken ophalen”. De heer 'h"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1