ij i 1 i ■I I I I I I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van en De Raad van Kerken in Sneek een geloofszaak Katholieke Gezinszorg in Sneek gaat over naar de Gereformeerde Gezinshulp DIESELOLIE IN RIOOL I SNEKERWQERIER 'I I b r Bevolkingsonderzoek in IJlst Komt er nog wat van in IJlst? De brug in Sijbrandaburen Duizend vragen, één antwoord in Baptistenkerk Gemeente Sneek wil schoolgebouw aan de Hooiblokstraat kopen I I INGEZONDEN r H Radio-actief gesteente bleek enkel ertshoudend te zijn Kantoor gemeentewerken wordt verbouwd w SNEEKER NIEUWSBLAD I I Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en SNEEKER NIEUWSBLAD OPLOSSING b.g.g. bij aankoop bedoeld gedeelte 31 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 74 Verschijnt: maandags en donderdags UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. over van de ging van een dokterspraktijk worden verkocht. Het bestuur van de Stichting R.K. Scholen is, gezien de moeilijkhe den bij het aantrekken van vaste ni- nancieringsmiddelen van de vaste fi de door de gemeente te betalen koop som voor de duur van tien jaar aar de gemeente Sneek te lenen. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In het jongste nummer van de „Stim fan Raerderhim” schrijven B. en W. van Rauwerderhem over de brug in Sijbrandaburen het volgende: „Deze brug is nogal eens onderwerp van gesprek geweest, zowel wegens de staat van het onderhoud als wegens de warme belangstelling van de bewo ners van Sybrandaburen. Ongetwijfeld kan deze brug op een historie bogen en is het een zeer aantrekkelijk dorps beeld; een dankbaar object van het fotograferen door toeristen. Het hand haven van het oude, vertrouwde dorps beeld zal niet altijd mogelijk zijn, zo als met de ruilverkaveling het niet te voorkomen was dat het dorpsbeeld van Terzool zich wijzigde door het dempen van de opvaart. Maar het is niet nood zakelijk, dat deze brug verdwijnen moet wegens de eisen van liet verkeer en het verdient aanbeveling om deze brug te behouden en daartoe kontakt Het bestuur van de Katholieke Maat schappelijke Gezinszorg heeft ’n schrij ven naar de leden laten uitgaan, waar in gezegd wordt dat de werkzaamhe den per 1 oktober a.s. beëindigd zul len worden. „Door maatregelen van de overheid die binnen een paar jaar van kracht worden én financiële problemen die al enige jaren parten spelen en thans reeds onverantwoorde vormen hebben aangenomen, heeft het bestuur het besluit moeten nemen de exploita tie van het verlenen van gezinshulp in onze parochie te beëindigen”, aldus wordt in het schrijven gezegd. oiif<i..i o.,..» a tNin, wTNinniiMiii uur ssaScsr* - n™ - MuniiHiiWRim De heer J. Vijn heeft het gemeente bestuur van Sneek verzocht hem een terrein groot 1750 vierkante meter, ge legen aan de westzijde van de nieuwe jachthaven te verkopen, ten behoeve van de vestiging van een jachtver- huurbedrijf. B. en W. adviseren de raad tot verkoop van dit terrein te be sluiten. B. en W. stellen de raad bovendien voor aan de Fa. Gebr. Andringa on- dderhandse opdracht te verstrekken van de verbouw en uitbreiding van het kantoor van de dienst van gemeen tewerken. Aan een vijftal aannemers bedrijven is gevraagd een aanbieding te doen. De laagste aanbieding was afkomstig van de Fa. Gebr. Andringa met een bedrag van 140.000, De wegwerkzaamheden aan de Ooster- poortsbrug en Jousterkade zijn, wanneer u deze letters onder ogen krijgt voor een flink deel gevorderd. Is men, dat wil zeggen: Aannemersbedrijf Wegenbouw M. v. d. Wal jr. te Lemmer en Cnossen’s Straatmakersbedrijf te Sneek maandag morgen met ’t opbreken en de asfaltering begonnen, vandaag hoopte men de weg weer voor het openbaar verkeer be gaanbaar te kunnen maken. Volgende week maandag en dinsdag zal dan nog ’n slijtslemlaag worden aangebracht. D<it ter bescherming tegen minder gunstige weersomstandigheden. Uiteraard had dit werk filevorming tot gevolg. Zo nu en dan stonden aan weerszijden op de rijks weg 43, kilometerslange rijen auto’s. Ook veel Snekers hadden, vooral begin van de week, wat moeilijkheden met de situatie; herhaaldelijk liep men „dood” op de Leeuwarderweg, niet wetende wat er dan wel gaande was. Overigens heb ben deze werkzaaheden al meerdere ke ren „op ’t programma" gestaan doch om verschillende redenen is ’t steeds uitge steld. De verbeteringen worden uitge voerd onder regie van de dienst Ge meentewerken Sneek. Aansluitend op deze wegwerkzaamheden zal waarschijn lijk gestart worden met vernieuwingen van het ivegdek op de Oppenhuizerweg. fEoto Studio Gei' Dijs^. ADVERTENTIETAR1EV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi; kontrakt lagere mm-prijs Het bestaan van de Raad van Kerken is gelukkig allereerst een ge loofszaak, men probeert elkaar na eeuwen van scheiding te zoeken, te be grijpen, te helpen omdat men die schei ding als een schuldige scheiding is gaan zien. Het spreekt vanzelf dat dit samen werken ook praktische gevolgen zal moeten krijgen voor het leven van elke aangesloten kerk zelf. Nu is het merkwaardig hoe snel de werkzaam heden van de Raad in korte tijd zijn gegroeid. Het ziekenhuispastoraat is in samenwerking met de Raad gere geld en er is gezorgd voor een blijvend contact met de beide (R.K. en Prot.) ziekenhuispastores. Hun werk is im mers bij uitstek interkerkelijk. Voorts zijn de diensten op de tweede feestda gen, Kerstmis, Pasen en Pinksteren, vanzelf diensten van de Raad van Kerken geworden. Maar het aantal in terkerkelijke diensten is tevens uitge breid. Zo is er verleden jaar in de herfst een forum-dienst georganiseerd, waarin een forum antwoordde op vra gen vanuit de kerk. In de vredesweek wordt ieder jaar een gezamelijke dienst gehouden met een gastprediker (zoals dat op 26 september aus. het geval zal zijn) als ook in de gebeds week voor de eenheid der christenen in januari. Jaarlijks worden er dus zo’n zes interkerkelijke diensten be legd. Binnenkort komt daar nog een dienst bij voor geestelijk gehandicapte kinderen en als het blijkt te voldoen zullen er nog meer volgen. Wij noem den inmiddels al de vredesweek. Eni ge jaren lang organiseerde onze se cretaris deze week bijna alleen, een kolossaal werk. Diverse sprekers kwa men, er draaide een film in de bios coop met nabespreking en er werden gespreksgroepen gehouden. Dit jaar wordt de vredesweek voor het eerst opgezet door een commissie die dit werk zal blijven behartigen en die ook tussentijds eens aktiviteiten kan ont plooien. Zoals u weet zal de vredes week van 1826 september worden ge houden. Inmiddels is ook het rekreatie- werk aan de Raad toegevallen. Nu het beroemde kerkschip er niet meer is maar de diensten in het gebouw op het starteiland worden gehouden moes ten de kerkdiensten opnieuw worden geregeld. De Raad heeft gelukkig ook hiervoor een eigen commissie die de dagelijkse dingen behartigt, doch alle financiën lopen via de Raad. De kerk diensten op het kerkschip en later in rooms-katholiek en protestant, doch Goïngarijp waren nog verdeeld nu zijn het allemaal gezamelijke dien sten. En momenteel zijn er besprekin gen aan de gang over de schoolcate- chisatie bij het openbaar onderwijs. Tot voor kort werd dit werk alleen gedragen door de hervormde en de doopsgezinde kerk. De plannen om dit op te nemen met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met de vraag of deze niet op de Monumentenlijst ge plaatst dient te worden. Ook weten wij nog niet in hoeverre door de verande ring van het waterpeil onderhoudswer ken in het kader van de ruilverkave ling uitgevoerd kunnen worden. Maar het is een feit, dat de staat van onder houd niet zo best is, speciaal omdat er werking in de hoofden is, zodat wij het niet onmogelijk achten, dat na het wippen van de brug bij het sluiten niet meer tussen de hoofden zal kunnen val len en dan is het gehele wegverkeer gestremd. Wij willen daarom aan ge deputeerde Staten vragen om vergun ning tot het sluiten van de brug voor het verkeer te water. Bij het definitie ve plan tot herstel kan bepaald wor den, dat de brug gewipt mag worden voor het passeren van de boten van de inwoners van Sybrandaburen die nu aan de oostkant van de brug hun lig plaats hebben, al zal dit dan van te voren besproken moeten worden omdat voor deze scheepjes geen vaste brug wachter meer aangesteld kan wor den!” de heer Rozenbach vol ontzag het brokstuk bekeek. De politie erkende niet ingericht te zijn op het meten van radioactieve stralingen en verwees Rozenbach naar het ziekenhuis in Har lingen, waar een zg. geigerteller aan wezig zou zijn. De heer Rozenbach ving ook daar bot, men kon hem even min helpen, en adviseerde het stuk steen op te zenden naar het Radiolo gisch Instituut te .Groningen. De heer Rozenbach herinnerde zich dat de B.B. zeker zou kunnen helpen en hij wendde zich j.l. zondagmiddag dan ook tot het Hoofd van de B.B. in Sneek, de heer D. de Vries (Harlingen ressorteert onder Sneek), die hem toe zegde direkt met de nodige meetappa ratuur en deskundige medewerkers naar Harlingen te zullen komen. Bij het volgende onderzoek die middag, bleek het gesteente enkel ertshoudend te zijn en gelukkig niet radioactief besmet. Veiligheidshalve werden op het haven emplacement nog metingen verricht, die alle een negatieve uitslag hadden. Het Hoofd van de B.B. en zijn helpers hebben de Harlinger politie van de re sultaten van hun onderzoekingen op de hoogte gesteld. Op dinsdag 28 en woensdag 29 septem ber zal er in IJlst een bevolkingson derzoek op t.b.c. worden gehouden. Op geroepen worden alle inwoners van 15 jaar en ouder. Het onderzoek zal wor den gehouden in het Groene Kruis ge bouw in IJlst. Het onderzoek heeft al leen volledige waarde, als iedereen aan de oproep gehoor geeft. Het gemeentebestuur van IJlst en het bestuur van het Groene Kruis dringen er op aan aan het onderzoek deel te nemen want het is niet alleen een per soonlijk belang maar ook een volksbe lang. De kosten, twee gulden, kunnen geen bezwaar zijn. Wanneer iemand door ziekte of ouderdom niet op eigen gelegenheid kan komen, dan dient dat even te worden doorgegeven aan het Groene Kruis of het gemeentebestuur. Er wordt dan voor vervoer gezorgd. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Spelende kinderen vonden j.l. zaterdag op het haventerrein in Harlingen, waar op het ogenblik basalt wordt gelost, een stuk steen, dat door gewicht en kleur sterk afweek van de omgeving. De heer Rozenbach uit Harlingen, kwam in het bezit van dit gesteente. Gealarmeerd door zijn ervaring in Duitsland, waar hij iets soortgelijks meemaakte, vermoedde hij te maken te hebben met een brok uraniumge- steente, in ieder geval met radioactief gesteente. Hij deponeerde zijn vondst op het Har linger politiebureau waar men, zo zei De maatregelen van de overheid hou den in dat binnen twee jaar elke in stelling voor gezinszorg tenminste vijf tien vaste krachten in dienst moet heb ben, een voor dit werk gediplomeerde leidster en wat samenstelling van de krachten betreft evenveel gediplomeer de verzorgsters als niet-gediplomeerde helpsters. Aan deze voraarden kan de katholieke gezinszorg niet voldoen, ook niet bin nen twee jaar. De financiële problemen stapelen zich op als gevolg van de steeds groter wordende ongedekte te korten, welke tekorten niet uit de dag vergoedingen en niet uit de kerkelijke bijdragen kunnen wopden gehaald. Deze tekorten van gezinszorg naderen met rasse schreden de tien mille, een probleem waarvoor het bestuur van gezinszorg verantwoordelijk is en waar voor nog een oplossing gezocht moet worden. BNSSK BH OMSTBBB1H I I I B. en W. van Sneek stellen de raad voor tot aankoop van de oude Thomas van Aquinoschool aan de Hooiblok straat te besluiten. De eigendom van het oude schoolgebouw is voor de ge meente van belang met het oog op de toekomstige realisering van het struc tuurplan voor de bebouwde kom. Hoe wel dit plan nog in eenontwerp-sta- dium verkeert en de behandeling in de raad nog moet plaatsvinden, menen B. en W. dat de gelegenheid om de eigen dom van dit gebouw te verkrijgen, niet voorbij moet worden gegaan. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur. Een oplossing voor hulpverlening aan de gezinnen is gevonden in gesprekken met de Gereformeerde Stichting voor Gezinsverzorging in Sneek. Deze stich ting is bereid gevonden om de gezins- verzorgsters en bejaardenhelpsters over te nemen. Indien zich een voldoend aantal gezinnen, gedacht wordt aan tenminste driehonderd gezinnen, als lid aanmelden, dan neemt de Gereformeer de Stichting ook de gezinshelpsters van de Katholieke Stichting over. De Gere formeerde Stichting stelt zijn instel ling beschikbaar voor alle katholieke gezinnen die lid worden van deze stich ting. In tegenstelling tot gediplomeer de gezinsverzorgsters en bejaardenhelp sters waarvoor 70 procent subsidie Wij leven in een tijd van fusies. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat ook de kerken fuseren of althans den ken over samenwerking. Daarbij komt ’n zeer praktische kant: de financiën. Het wordt ook voor de kerken steeds moeilijker om de eindjes aan elkaar te knopen bij de steeds stagende lonen en prqzen. Toch is de Raad van Ker ken niet een poging tot fusie en even min bedoeld als een praktische oplos sing van het financiële vraagstuk. De Raad is enige jaren geleden opgericht door verschillende kerkelijke gemeen schappen van Sneek, omdat zij zoals in het statuut staat „geloven dat zij behoren bij één Heer, Jezus Christus” en dat zij daarom niet als gescheiden gemeenschappen in de wereld mogen blijven staan maar ook wel degel ijk samen van deze ene Heer kunnen ge tuigen in woord en daad. De Baptistengemeente te Sneek begint zondagmiddag a.s. weer met een reeks bijzondere diensten, welke in de afgelopen jaren steeds weer op grote belangstelling, ook van buiten de eigen kerl emeenschap, konden rekenen. De bedoeling van deze diensten is het evangelie op een zodanige wijze te brengen, dat velen erdoor geboeid zul len worden. Daarop is ook het onder werp afgestemd, waarover de plaatse lijke baptistenpredikant, ds. J. van Dam a.s. zondagmiddag hoopt te spre ken. De mens van vandaag stelt dui zend vragen waarop hij tevergeefs ant woord zoekt. Het evangelie geeft ant woord. Muzikale medewerking in deze dienst zal worden verleend door het chr. mu ziekgezelschap Harmonie’. Verwacht mag worden, dat ook deze keer weer velen de weg zullen vinden naar de baptistenkerk in de W. Lode- wijkstraat. De dienst begint om 5.00 u. wordt ontvangen, wordt voor gezins helpsters door de overheid slechts 50 procent subsidie verleend. LIDMAATSCHAP NODIG Het lidmaatschap is nodig om katho lieke gezinnen die voor hulp de nor male dagvergoeding gaan betalen niet te laten profiteren van de bijdragen die de gereformeerde diaconieën doen aan het gezinswerk en waaraan de katho lieke kerk geen bijdrage geeft. Uiter aard is iedereen vrij om gezinshulp te vragen waar men wil, zo wordt ge zegd, maar een grote instelling met een goed functionerend apparaat, ge kwalificeerde leidsters en daardoor be tere subsidie voorzieningen met be taalbare dagvergoeding, die zich be reid heeft verklaard hun instelling ook voor de katholieke gezinnen beschik baar te stellen, moet toch duidelijke voorkeur hebben. De Gereformeerde Stichting neemt de krachten van de R.K. Gezinsverzorging over en wil in de toekomst ook meerdere katholieke meisjes aantrekken voor hulpverlening in katholieke gezinnen. Bij werkzaamheden aan rioolbuizen in de Oppenhuizerweg, ter hoogte van het voormalige CAF-filiaal zijn man nen van de gemeentereinigingsdienst vorige week vrijdag tot de ontdekking gekomen, dat er een grote hoeveelheid dieselolie in de riool zit. Personeel van de gemeentewerken was bezig een aansluiting te maken voor het nieuwe gemeentereinigingskantoor in de CAF- loods. De heer N. Bouwman, opzich ter bij de Gemeentereinigingsdienst vertelde begin deze week dat de olie er dezer dagen met een kolkenzuiger uitgezogen zou worden. „Maar het pro bleem is: Waar moeten we het naar toebrengen?” Hoe de dieselolie in de riool gekomen is, staat (nog) niet vast. „We hebben er een emmer vol uitgehaald om na te gaan, of het dan wel dieselolie zou zijn. De hele riool zat vol”, aldus ge noemde heer Bouwman. De situatie in de riolen in Sneek wordt, naar zijn mening steeds erger. In de Van Gif fenstraat zouden ze ook al vol zitten met olie. „Het is levensgevaarlijk. Het hoeft in een riool maar een beetje te veel te gissen, en je krijgt een ontplof fing, want de dampen blijven werken.” Desondanks is met het werk normaal doorgegaan, omdat men nog niet wist waar de olie naar toe gebracht zou worden. De heer Bouwman noemde in dit verband het onbebouwde gedeelte van het Industrieterrein, „maar dan zal ook het riet gaan branden”. Bij de gemeentereinigingsdienst heeft men de eerste dagen, of wie weet weken de handen vol werk om de olie („het is gewoon erg, al die dikke lagen olie in de riool”) te verwerken. Naar de heer Bouwman weet is er ook afgewerkte olie bij. De riool zou leeg gezogen worden. De prut moest eruit. In de STER-reclame voor de T.V. hoort men wel eens de protestsong „1. 2.3.4, komt er nog wat van”. Eigen lijk moesten de inwoners van IJlst de ze protestsong ovérnemen en hem rich ten tot de gemeenteraad van de stad IJlst. Want is het niet ten hemel schrei end, dat er nog niets is gedaan aan de Eegracht? Men heeft het dan over stedeschoon. Sommige inwoners hebben dat vooraan in hun mond. Maar men kan, wat be treft dé Eegracht beter spreken van stadsvuil, want een troep is het, eigen lijk zijn er geen woorden voor. Als ik goed ben ingelicht heeft publieke wer ken opmetingen verricht om de Ee gracht te beschoeien en diep riolering in de Ee en de Galamagracht aan te leggen. Maar nu heeft men de opme tingen in handen gegeven van de Gront Mij. Waarom er bij de Regering niet op aan te dringen om de gracht in z’n geheel te dempen. Het zou m.i. een verfraaiing van het oude IJlst beteke nen en ook het verkeer eist het. Want al wordt de Ee beschoeid, dan nog zitten wij met smalle straten, want men wil de bomen langs de gracht in stand houden. Voor het zg. stedeschoon. Nooit hoort men in de gemeenteraad over de demping of beschoeiing pra ten. Waarom eigenlijk niet? Waarom stelt men niet een éénrichting verkeer voor als voorlopige oplossing. Nog maals 1.2.3.4, komt er nog wat van? L. Schuurmans Eegracht 31, IJlst. Het gebouw grenst met de tuin aan het perceel, waarin het Fries Scheep vaart Museum is ondergebracht. Van de zijde van het Scheepvaart Museum is te kennen gegeven dat, zolang de ge meente niet ter realisering van het structuurplan over het pand dient te beschikken belangstelling bestaat voor het huren van lokaliteiten voor uitbrei ding en voor het onderbrengen van thans elders in de stad opgeslagen goederen. Bij de onderhandelingen, elke de aankoop met het bestuur Stichting R.K. Scholen werden gevoerd, bleek dat ook de heer C. M. Eijkman, arts, gegadigde was voor de aankoop van het schoolgebouw met tuin. De heer Eijkman zou bij aankoop een ge deelte van het schoolgebouw willen ge bruiken voor uitbreiding van de woon- en praktijkruimte in zijn vrij smalle perceel. Na met belanghebbenden ge voerde onderhandelingen werd in prin cipe overeengekomen, dat de gemeente bij aankoop bedoeld gedeelte zou ver kopen aan de heer Eijkman. Het aan te kopen schoolgebouw met erf heeft een oppervlakte van 799 vierkante me ter en hiervan zou aan de heer Eijk man een bebouwd gedeelte van 63 me ter en een strook tuin groot 57 vier kante meter, verkocht worden. Krach tens een van de voorwaarden zal de gemeente het recht van eerste koop hebben op de eigendommen van de heer Eijkman aan de Bothniakade, in dien deze anders dan voor de vesti- onderwijs te stellen onder verantwoor ding van de Raad. Waarschijnlijk zal werking treden eveneens op interkerke- een tijdelijke voorziening binnenkort in lijke basis. Er zijn nog meer plannen. Reeds lang bestaat de wens naar een apart bejaardenpastoraat. Er zijn zo veel bejaardentehuizen in Sneek die natuurlijk wel geestelijke verzorging hebben, doch elders in het land een aparte kracht voor deze tehuizen in een behoefte te voorzien. Deze zaak is in onderzoek. Doch daarmee zijn niet alle aktiviteiten opgenoemd. Er wordt geregeld in de vergaderingen gespro ken over de visies van de verschillen de kerken en in een droge opsomming als deze is het niet goed mogelijk om te schrijven hoe interessante en diep gaande debatten soms spontaan ont staan. Want het werk van de Raad is niet zie de statuten die we reeds noemden vrijblijvend!’ Er is een of ficieel ontmoetingspunt van de kerken en men leert elkaar in het gesprek be ter kennen. Het ware te wensen dat steeds grotere groepen kerkleden op deze manier met elkaar in contact konden komen! Nog steeds staat een plan op stapel voor interkerkelijke vormingscursussen'. Er zijn immers naast het vredesvraagstuk nog zoveel andere vragen waarmee iedere kerk en iedere gelovige wordt geconfron teerd. Het is wel duidelijk dat het werk van de Raad van Kerken veel planning eist en veel fantasie om nieu we wegen te zoeken. En ook veel stu die. Daarom bestaat er naast de Raad nog een studiecommissie die op gezet te tijden bijeenkomt en steeds opnieuw de situatie tracht te verkennen. Daar om is er reeds in enkele jaren een goede traditie gegroeid om ieder jaar een regionale vergadering van Raden van Kerken te houden waarbij Joure, Sneek, Bolsward, Harlingen en aanwezig zijn. Zo is het werk in en kele jaren snel gegroeid. Het is niet meer weg te denken uit het leven der kerken. Het sekretariaat is vraagbaak en knooppunt geworden. En dat niet slechts op plaatselijk niveau, maar ook een beetje in het kader van het lande lijke werk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1