k snekerMkoerier Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van en Workumer vissers, wel schuldig, hoeven niets te betalen Meerderheid G.S. wijst subsidiëring Betaald Voetbal af ^111 .1 U KANTONGERECHT SNEEK I Laatste orgelconcert bijzonder boeiend r Gemeentelijk subsidie voor dorpshuis in Tirns i Mi Burgerlijke Stand Wymbritseradeel TGP wint enkele prijzen in Franeker in dit nummer o.a Damwand langs Koopmansgracht goedkoper Gestolen auto in Roordahuizum tegen boom i I i 'ininniiniiiiiiiiuiiniininiiHiitiHiiBiiimiiiiiiiimiiHiiHHiiniimiiiMiiiiinige Derde WZS-nederlaag II1IHIIIHIIIIIIIIIIHHIIIIIB 1 Parkflat „Stadsfenne” wordt 30 september officieel geopend MAANDAG 20 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 75 Rommy Zoethout, animator bij LSC tegen Dokkum: 11 KZVS en SZC sloten zeilseizoen af Geslaagd zwemfestijn Neptunia In Koufurderrige 300 PAKJES HOOI EN SCHÜURTJE GAAN IN VLAMMEN OP Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o BROMFIETSER KREEG GEEN VOORRANG: SCHAAFWONDEN EN TANDENVERLIES WSNEEKER NIEUWSBLAD Nieuw raadslid in Wymbritseradeel Begin van brand in woning aan Bothniakade Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en Nieuw bestuur Junior Kamer Friesland 1 letaal f SNEEKER NIEUWSBLAD van o Verschijnt: maandags en donderdags van 11 t.e.m. 17 september Geboren: Hester Nynke, dv Wijbe IJe- de Cnossen en Jantje Breeuwsma te Nijland; Klaas, zv Gosse Woudsma en Ittje Lolkema te Heeg; Ate, zv Tho mas Tabe Sijbe Kamsma en Ruurdtje v.d. Werf te Jutrijp. Gistermiddag om ongeveer half zeven werd, door wie was niet bekend, brand ontdekt in de hoeischuur van veehou der R. de Groot te Koufurderrige. Niet minder dan drie honderd pakjes hooi gingen in de vlammen op; het schuur tje is gedeeltelijk afgebrand. Het hooi was verzekerd, de schuur niet. De brandweer uit Woudsend had weinig moeite het vuur in bedwang te krijgen. Hoe de brand is ontstaan, kon niet met zekerheid gezegd worden. Het bestuur van de Stichting dorpshuis te Tirns heeft zich tot het gemeentebe stuur gewend voor een subsidie uit de gemeentekas in de kosten van de stich ting van een dorpshuis. In Tirns, dat 212 inwoners telt, is een actief vereni gingsleven. In dit verenigingsleven was men steeds aangewezen op een cafézaal de enige mogelijkheid waarin verga derd kon worden. Die cafézaal bood voor kleine vergaderingen voldoende ruimte, doch voor grotere vergaderin gen was die zaal ongeschikt en te klein. TGP bracht een bezoek aan Franeker waar ter opluistering van de Agrari sche dagen ’n drumbandconcours werd gehouden. Dit vond plaats onder idea le weersomstandigheden en flinke pu- blike belangstelling. De jury bestond uit de heren Th. Smits uit Assen en J. v. Ommeren uit Breda die de taak hadden in het mars concours 18 korpsen te beoordelen. Na het défilé vanaf het terrein naar de Voorstraat werd om ong< er 6 uur de uitslag bekend gemaakt; TGP had een eerste prijs met 131 punten in de wacht gesleept; voor de majorettes was er een derde prijs in het défilé. Na de uitslag werd het terrein door alle korp sen verlaten en kwam de showwedstrijd aan de beurt. Met 111.2 punten werd TGP winnaar met als tweede Har lingen met 98.9 punten. Een waardig sluitstuk van de Snekers van dit zo succesvolle seizoen. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor twaalf vond op de hoek Leeuwarder- weg-Boeierstraat ’n aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door H. B. uit IJlst en een bromfiets bestuurd door de 16-jarige Th. L. uit Sneek. De vrachtautochauffeur die rechtsaf sloeg verleende geen voorrang aan de bromfietser. Deze liep schaafwonden op en voorts verloor hij enige tanden. Pro- ces-verbaal wordt door de politie op gemaakt. Mr. Cornells hield ruim twee weken i om een verklaring vroeg, onwel, zeeg geleden de zaak aan, omdat hij ’t wel door de knieën en verliet een tijdje de ’ns zwart op wit wilde hebben, hoe dat zat met de eigenaar. Ene W. v.d. Wij is inderdaad aldaar rechthebbende op het viswater. In 1895 is het water van domein- boerenwater geworden. Het is verkocht aan de familie Van der Wij. „Met andere woorden, aldus mr. Cornells, jullie hangen”. Dat vond kennelijk ook de officier mej. mr. M. A. Dijksma uit Leeuwarden, die nog maals stelde, „dat beide heren geen vergunning van de rechthebbende op zak droegen.” OHI.L..Iniet, vmnimiuniuur xswsrr.: --uMurHviuur BEGRIP De eis bedroeg voor elk van de vis sers een geldboete van 150, waar van de helft voorwaardeRjk met één jaar proeftijd. Eén van de Workumers vertelde na het aanhoren van deze vordering, dat beide reeds zo’n 35 jaar in het onderhavige water visten. „We dachten, dat we voor het hele water betaalden”. De kantonrechter toonde begrip voor de situatie. „Ik begrijp wel, dat jullie in verwarring geraakt zijn.” UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. MOORDPARTIJ „Jullie honden hebben een moordpartij onder de schapen aangericht”. Dit moesten de 57-jarige veehouder Dirk K. uit Koufurderrige en de 24-jarige kantoorbediende Sas Rienk J. uit Lions Ook vrijdagavond in de Martinikerk een ongekend groot aantal bezoekers. Zou er een opbloei op komst zjjn in het Sneker concertleven of zou de goe de naam die van de twee vorige con certen van Dirk Donker is uitgegaan hier de oorzaak van zjjn? Hoe het ook zij, de afsluiting van de serie van drie was bijzonder fraai met een cli max die haar hoogtepunt wel vond in Jean Alains „Litanies”. Van Joh. Seb. Bach waren de eerste twee nummers van het programma met onderling wel een heel groot mu zikaal verschil in de grote levende mu zikaliteit van het „Passacaglia en Fu ga in C” en het simpele koraalvoor- De raad van Sneek besloot op 17 au gustus tot het aanbrengen van een sta len damwand langs een gedeelte van de Koopmansgracht. Voor de kosten hiervan werd een crediet van 205.000,beschikbaar gesteld. Het aannemingsbedrijf G. de Boer N.V. te Workum heeft met gunstig re sultaat bergingswerkzaamheden ver richt, waardoor in belangrijke mate de kosten zijn bespaard. Het bedrijf heeft voor het leveren en heien van een dam wand van nieuw damwandstaal een prijsaanbieding gedaan van 103.697,- exclusief BTW. Deze aanbieding is be neden de raming welke is opgenomen in het beschikbaar gestelde crediet van 205.000,B. en W. stellen de raad voor het leveren en heien van een stalen damwand onderhands op te dra gen aan Aannemingsbedrijf G. de Boer N.V. te Workum. „Ik verklaar jullie schuldig, zonder toepassing van straf. Maar dan moet je het niet weer doen, want anders ga je voor de bijl”. Dit zei de plaatsvervan gend kantonrechter, mr. J. H. Cornelis vrijdagmorgen tegen de 50-jarige Teke V. en de 59-jarige Willem V., beide van beroep binnenvisser en woon achtig in Workum. Zoals we maandag 6 september j.l. publiceerden hadden beide, zij het met een verschillend aantal palingfuiken, gevist in het binnen water „Het Vlietmeer” onder Oudega (W.)Teke op 5 en Willem op 8 mei. Geen van beide evenwel was rechthebbende op het desbetreffende viswater. In de volgende week donderdag (30 september) te houden raadsvergade ring van de raad van Wymbritseradeel zal het nieuwbenoemde raadslid, de heer D. Nauta te Heeg, geïnstalleerd worden. De heer Nauta is de opvolger van de heer dr. G. Bakker te Ysbrech- tum, die wegens vertrek naar Sneek als raadslid voor Progressyf Wym britseradeel heeft bedankt. De heer Nauta gaat direct na afloop van de I raadsvergadering met de overige raadsleden op verkenning uit in zijn gemeente. De raadsvergadering begint namelijk ’s morgens om half negen en na afhandeling van de vijftien punten tellende agenda gaat de vroedschap op inspectietocht door de mooie gemeente Wymbritseradeel voor de begroting 1972. Vrijdagnacht om ongeveer kwart over twaalf ontstond een begin van brand in de bovenwoning van de heer Sijper- sma aan de Bothniakade. Mevrouw Sijpersma zou iets op het gasfornuis klaarmaken en dacht hier later niet meer aan. Het gevolg was de vlam in de pan. De heer des huizes kon zelf het vuur met een poederapparaat be dwingen. De inmiddels gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. De Stichting Dorpshuis heeft door aan koop van een houten gebouw ’n oplos sing gevonden dat na opknappen vol doet aan de eisen die aan een goed ge bouw mogen worden gesteld. Over de opening van dit nieuwe Dorpshuis heb ben wij in het Sneeker Nieuwsblad uit voerig aandacht besteed. De totale kos ten hebben 24.918,bedragen. Aan renteloze aandelen is door de inwoners van Tirns 9050,opgebracht en aan giften 2965,zodat nog resteert f 12.903,—. B. en W. van Wymbritseradeel hebben voor het initiatief in dit kleine dorp veel waardering. Subsidie-aanvragen zijn ook ingediend bij andere instan ties, want de bedragen, voortvloeiende uit de „ongedekte” kosten zijn, gelet op het reeds bijeen gebrachte bedrag, te hoog voor de kleine gemeenschap in Tirns. B. en W. van Wymbritseradeel stellen de raad van ook voor een ge meentelijk subsidie te verlenen van 4000,—. Met als vermoedelijke oorzaak het breken van de vooras is donderdagmiddag rond, half vijf een door Dirk de Vries met aarde beladen vrachtauto van het internationaal transpprtbedrijf Wietze de Vries en Zn. te Makkum van de Lemmerweg geraakt. De chauffeur moet de macht over het stuur verloren hebben, maar wist, zoals op de foto te zien is, nog net een lichtmast te ontwijken. De vrachtwagen is ’s avonds profisonsch hersteld, maar kwam niet ver; na een meter zakte de bodem onder de cabine weg. Naar een werknemer van het transportbedrijf vanmorgen losliet, rijdt de auto al weer. De wa gen kwam vanuit de richting Lemmer en zwiepte, vlak voor het zebrapad, naar rechts. (Foto Studio Ger Dijs) De auto van de heer Boersma, welke, zoals wjj in het nummer van j.l. don derdag vermeldden, woensdagavond of -nacht uit de garage van Loots alhier werd weggenomen, werd de volgende dag total-loss aangetroffen in Roorda huizum. De dader, de 20-jarige barportier C. K. alhier, werd donderdagavond door de politie te Sneek aangehouden. Hij bleek onder de invloed van alcohol te heb ben verkeerd. In Roordahuizum is hij tegen een boom gereden. Hij liep hier bij hoofd- en beenletsel op. vrijdag horen. Op 28 maart dit jaar hadden zij er niet voor gezorgd, dat de honden niet zonder geleide buiten de bebouwde kom losliepen, in onder Woudsend gelegen weilanden. Dit in strijd met artikel 46 van de algemene politieverordering. „U zult waarschijn lijk zeggen: mijn hond is door slechte vrienden op het verkeerde pad ge bracht”, zo zei mr. Cornelis. De officier veronderstelde, dat de hon den, waarvan die van K. is afgemaakt, vriendschap gesloten hebben, op pad zijn gegaan, hetgeen desastreuze ge volgen gehad heeft. Zij vorderde tegen elk 75. Dit vond K. nogal hoog. „Ja maar, zei J. toen, als de politie zich precies houdt aan de verordening, dan kan ze altijd wel acht»- loslopen de honden aanlopen”. Nee, de politie heeft wel wat anders te doen, maar dit artikel is gewoon een stok achter de deur, antwoordde de kantonrech ter, die aanstonds uitspraak deed: Voor elk een geldboete van 40. spel „O mens beween uw grote zon den”. Een gelukkige of weldoordachte zet om deze volgorde te kiezen? Nog veel te vaak begint een concert met een werk zonder enige vaart. Een goe de „ouverture” brengt het publiek al direct in aandachtige stemming. En die aandacht kreeg geen kans te ver flauwen want Mozart’s „Fantasie in f” tig orgelconcert dat boeide door zijn gaf daar geen gelegenheid toe. ’n Prach- fraaie vormen. Bram Feenstra bewerkte een koraal waarin wij meenden de psalm „Heer o, maak mij Uwe wegen” meenden te beluisteren. Een tweedelige composi tie bestaande uit Variaties en ’n Toc cata waarbij ons het laatste deel het meest bekoorde. Een eerste werk op dit terrein van Bram Feenstra? We zeiden het reeds in onze aanhef: hoogtepunten waren de reeds eerder gespeelde „Litanies” van Jean Alain. Voor enkele oudere bezoekers mis schien iets te ontstuimig maar o.i. wel tekenend voor de jonge solist. Een gro te brok juichende muzikaliteit die zich in dit nummer ten volle kon uitleven. Lieflijk hiertegenover klonk het „Air en Gavotte” van Samuel Wesley. Het concert werd besloten met de pit tige „Postlude Nuptiale” van Alex Guilmant. En wat we in ons verslag over het tweede concert reeds hadden geschreven werd nu bewaarheid: een luid applaus klonk op na het laatste nummer. En welverdiend na de vol tooiing van deze muzikale trilogi. De jeugd heeft de organisatie van de ze concerten overgenomen en tot een goed einde gebracht. Laten we hopen dat het niet bij dit ene seizoen blijft. Er is een mooie kern van trouwe be zoekers opgebouwd onder wie naar wij menen zelfs onze onthaarde burger vader die voortgang zeer op prijs zou stellen. De Parkflat „Stadsfenne” aan de Oud- vaart te Sneek zal volgende week don derdag 30 september officieel worden geopend door de burgemeester van Sneek, mr. B. van Haersma Buma. De opening van deze verzorgingsflat in de Stadsfenne zal geschieden in de recreatiezaal van het fraaie gebouw, ’s middags om drie uur. De officiële naam van deze verzorgingsflat is „Coöperatieve Parkflat „Stadsfenne” u.a. te Sneek. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling; Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Mntrws«<ADViBnnmK>i.AD^ ^toob ssnx ïh omstmxbm de zogenaamde transfer zou ook de minderheid gedeputeerde staten zich echter be paald niet willen begeven. Uit de uitvoerige beschouwing, die ge deputeerde staten in hun voorstel aan de kwestie van de subsidiëring van voetbalclubs wijden, blijkt, dat de ge meenten Heerenveen en Leeuwarden zich wat de subsidiëring van het be taalde voetbal betreft, niet onbetuigd laten en dat de gemeente Leeuwarden wat dit betreft zelfs landelijk boven aan staat. Van de provincies subsidië ren tot nu tot alleen Drente (1966) en Groningen (1969) het betaalde voetbal. De Provinciale Sportraad van Fries land adviseerde gedeputeerde staten om wél een provinciaal subsidie aan Heerenveen en Cambuur toe te kennen, omdat deze clubs van bovenplaatselij ke betekenis zijn voor de passieve re creatie en er voor betaald voetbal de zelfde argumenten kunnen gelden als voor andere cultuuruitingen, zoals mu ziek, toneel, zang en dans. De Sportraad adviseerde subsidie toe te kennen op basis van het gemiddeld aantal bezoekers over de voorafgaan de drie jaren, eventueel met het in bouwen van een zeker minimum en maximum. zaal. Voor de officier, zowel als de kantonrechter moet toen al de zaak duidelijk geweest zijn. De politieman uit Lemmer werd ten minste niet meer ondervraagd. Na het uitspreken van de vordering liet S. in z’n laatste woord los, de buks maar wat graag terug te willen hebben „want hij is niet van mij”. Mr. Cornelis voelde daar weinig voor, zoals uit het vonnis wel naar voren komt. Andries v.d. S. (21), vrachtwagen chauffeur uit Irnsum had, om met mr. Cornelis te spreken met het werk boekje geknoeid. De aantekeningen waren onjuist gesteld; verder had An dries te lange diensttijden gemaakt. Hij had het nogal opvallend dom ge daan; „je moet nu wel hangen”, vond de kantonrechter. Maar ik kwam uren te kort, verontschuldigde V. d S. zich kort. De officier van justitie zat nog al hoog met haar eis. Tegen deze overtredingen van het rijtuigenbesluit vorderde mr. Dijksma in totaal f 250. Omdat je niet eerder voor zoiets ver oordeeld bent, aldus mr. Cornelis, zal ik het goed met je maken: drie geld boetes van 75, waarvan tweederde voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. „Nu heb je je lot in eigen hand”, zei de kantonrechter nog. De meerderheid van het college van gedeputeerde staten van Friesland stelt zich op het standpunt dat subsidiëring van het betaalde voetbal niet gerekend kan worden tot de taak van de provin cie. De minderheid van het college is van tegengestelde gevoelen. Dit blijkt uit een voorstel van het da gelijks bestuur van de provincie Fries land aan de provinciale staten om sub sidieverzoeken van de voetbalvereni ging Heerenveen en de Stichtino sport club Cambuur te Leeuwarden af te wijzen. Tijdens de voorbereidende behandeling van deze kwestie door de daarvoor aangewezen statencommissie voor maatschappelijk werk en volksgezond heid, werd er door verschillende le den van deze commissie op aangedron gen het overleg met de beide betrok ken voetbalclubs voort te zetten, om na te gaan of er een vorm van subsi diëring kan worden gevonden, die voor de provincie aanvaardbaar is. De meerderheid van gedeputeerde sta ten ziet echter geen aanleiding om het gesprek voort te zetten, de minderheid zou dit wel zinvol vinden. Daarbij zou naar het oordeel van deze minderheid aan de orde dienen te ko men een nadere uitwerking van de ge dachte, dat de provinciale bijdrage bestemd zal moeten zijn voor buiten de normale exploitatie vallende doel einden en met name zou kunnen strek ken tot verbetering van het speltech- nische niveau van de clubs (subsidië ring van de training of bijdrage aan het trainingsfonds. Op het gebied van Overeenkomstig de eis van mr. Dijk sma veroordeelde mr. Cornelis de 21- jarige timmerman Catharinus S. uit Sint Nicolaasga tot geldboetes van twee keer f 7,50 (overtreding visse- rijwet) en f 50 (overtreding wapen wet), terwijl de op 13 februari in de Scharsterrijn gebruikte windbuks ver beurd verklaard werd. S. was op die dag aan het vissen geweest met een speciale hengel, zonder een zogeheten kleine visacte bij zich te hebben en zonder schriftelijke vergunning van de rechthebbende op dat water te bezit ten. Wachtmeester S. Paulsma uit Lemmer had hem „in de kraag gegre pen”, ook omdat de timmerman een windbuks in het bootje had. „U was, om het zo maar eens te zeggen, aan het stropen”, merkte mr. Cornelis op. Hij zei, evenals op de vorige zitting, dat S. de windbuks thuis gebruikte voor het neerhalen van spreeuwen. Ook nu ontkende de Sint Niekster dit. Niet zodra had wachtmeester Paulus- ma de eed afgelegd, of hij werd, op het moment dat de kantonrechter hem Bij Junior Kamer Friesland vond on langs een bestuurswisseling plaats. Het nieuwe bestuur bestaat nu uit de heren: P. H. G. de Jong, voorzitter Leeuwarden, C. Witvliet, penningm. Sneek, S. G. Wouters, sekretaris Hee renveen en F. J. de Vos kommissie- koördinator Leeuwarden. De Kamer bestaat op dit moment uit ruim 30 leden werkzaam in het be drijfsleven. bij de overheid en in vrije beroepen. De kamervergaderingen vinden plaats op elk tweede donderdagavond van de maand. Gedeputeerde staten releveren in hun voorstel ook nog de plannen om te ko men tot sanering van het betaalde voetbal en tot verhoging van de in komsten. De rechtstreeks bij het be taalde voetbal betrokken organisaties verenigd in de raad voor het betaalde voetbal, hebben, zo constateren gede puteerde staten van Friesland, kennelijk (en huns inziens terecht) niet of nau welijks aan de provincies gedacht toen het er om ging oplossingen te zoeken voor hun financiële problemen. Bij het overleg hierover zijn de pro- vncies namelijk in geen enkel opzicht betrokken. In meerderheid kwamen gedeputeerde staten van Friesland tot de conclusie, dat de provincie de weg naar subsidië ring van het betaalde voetbal niet moet inslaan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1