Bouw dorpshuis in Jutrijp-Hommerts wordt spoedig aanbesteed u._ en van Jacht verhuurbedrijf Vijn naar nieuwe jachthaven W SB giji Officieel Orgaan A. Meijer 25 jaar bij Si. Antonius Ziekenhuis de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST K. Koster 25 jaar gemeentesecretaris Twee Friese koren 8 1 I Brasiliana met Carnaval in Rio treedt op in Balk B k- on SPEELVELD KOMT ER EVENEENS VLUG DE RAAD VAN SNEEK BESLOOT: Straatnamen voor woonwijk De Domp Nieuw waterschap in het westen van Friesland DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 76 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o Opbrengst PIT-kollekte in Sneek NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekerHkqerier Opbrengst kollekte D.E.L. in Wymbritseradeel en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van RONO-woensdag 1 Mg w- het voorlopig alleen terwijl door grote Vervólg zie pagina 9 de heer Albert Meijer, lid van de tech- behoeve van 16 september inzake dieselolie in het riool in de Oppenhuizerweg. over De opening werd verricht door de burgemeester H. Postma (FNP): verschrikkelijke hekel aan al die voor schriften Verschijnt: maandags en donderdags de Stichting Sport- Jutrijp Hommerts land- benoemd, dat voor het waterschap van --- - - - heer Postma (FNP) had in een vori ge vergadering al tegen deze verbou- wingsplannen gestemd, omdat hij van mening was dat die niet zo noodzake lijk waren en L-L1—1 "-11 SNEEKER NIEUWSBLAD De in Sneek gehouden kollekte voor het P.I.T. (Protestants Interkerkelijk i is een con- cept-reglement voor het op te richten waterschap voorgelegd. Op vry'dag 1 oktober a.s. is het een kwart eeuw geleden dat de heer K. Koster in functie trad als secretaris van de gemeente Sneek. Tijdens een i op de middag van die dag van vier uur tot half zes in het stadhuis van Sneek te houden receptie bestaat er gelegenheid de heer en mevrouw Kos ter met dit jubileum geluk te wensen. nische dienst van het ziekenhuis, het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Sint Antonius Ziekenhuis. Voor vrienden en kennissen bestaat er gelegenheid de heer Meijer geluk te wensen op vrijdag 24 september a.s. in het restaurant van het ziekenhuis, ’s namiddags van 5.00-6.30 uur. dat bij nieuwe stadsontwikkelingsplan dit gebouw afgebroken zal moeten wor den. Nu kopen wij het oude schoolge bouw aan de Hooiblokstraat met als argument het nieuwe stadsontwikke lingsplan. „Nu ben ik toch wel ver wonderd”, aldus de heer Postma. Ook uitte hij bezwaren tegen de kostenver hoging, die volgens hem geen tien, maar dertien procent is. Hij kreeg noch van de zijde van het college, noch van de kant van de raad bijval. De raad besloot zonder meer tot een onderhandse opdracht aan De Groot’s Houtbouw N.V. te Vroomshoop van de bovenbouw van de openbare kleuter school aan de Ype Staakstraat. STRAATNAMEN B. en W. stelden de raad voor om en kele straten in De Domp de volgende namen te geven: Gravinneweg, Staten bocht, Horseweg, Gossepalen, Gudse- kop, De Hoppen, Kolmeersgat, Kruis waters, De Leijen en Zoutepoel, daar mee uitdrukking gevend aan de ver bondenheid van Sneek met het water. De heer G. W. Poiesz (GCP), zei dat een deel van zijn fractie wel accoord is met deze namen, maar de naam Kolmeersgat wilde hij liever gewijzigd zien in Kolmeer of Kolmeersland. Die namen zijn historischer en om dat te bewijzen kwam hij met een oude kaart bij het college aandraven. De heer Postma (FNP) ging graag accoord met het feit dat B. en W. aansluiting zoeken bij de historie, maar laten ze het dan meteen ook goed doen. De „aldhistoryske nammen” zijn dat en niet de verhollandse namen en daar om Fryske namen, aldus de heer Post ma. De voorzitter achtte Friese namen voor deze straten niet noodzakelijk en het college geeft, naar hij zei, de voor keur aan Hollandse namen. De voor zitter stelde voor om in een volgende vergadering nader op de naam Kol meersgat terug te komen. Voor het overige werden de straatnamen aan vaard door de raad. een vraag over de leerplicht voor ae wernenue jeugu en ue ncci stelde enkele vragen naar aanleiding van een artikel in het Sneeker Nieuws blad van 16 september inzake dieselolie in het riool in de Oppenhuizerweg. De collecte gehouden voor het alge meen fonds ter bevordering van de volksgezondheid t.b.c. van het CNV „Draagt Elkanders Lasten” in de ge meente Wymbritseradeel heeft opge bracht in Gaastmeer 71,—, Jutrijp- Hommerts 193,75, Oosthem-Nijezijl 154,50, Oudega, Idsega, Sandfir- den 418,75, Wolsum 35,—, Wouds- end, IJpecolsga 372,80, Scharnegou- tum-Loënga 342,75, Tirns 85,30, Goënga 91,totaal 1764,85. - - - i tentoonstelling over de Derde Wereld in het koor van de Martinikerk gehou- een verslag van deze opening verwijzen wij naar pagina negen. De opening werd verricht door de burgemeester Sneek, de heer B. van Haersma Buma die op deze foto de „alternatieve rijstmaaltijd gebruikt”. Naast hem zijn echt genote. Links mevrouw Elly de Boer, secretaresse van de Werkgroep voor de Vrede. J x fEoto Studio Ger Dys) worden tussen de sportvelden weg naar Heeg. Het bestuur van de Stichting dorps huis te Jutrijp/Hommerts heeft zich bij schrijven van 5 augustus 1970 tot de raad gewend om financiële mede werking. De raad besloot op 19 augus tus 1970: I. Een bijdrage uit de gemeentekas toe te kennen, gelijk aan het bedrag van rente en aflossing van de door de Stich ting ter financiering van het ongedek te gedeelte der stichtingskosten van een dorpscentrum te Jutrijp/Hom merts aan te gane geldlening, vermin- REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1/233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596/ Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETAR1EV EE 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs De raad van Sneek heeft dinsdagavond twee-en-een-half-uur nodig gehad om een dertig punten tellende agenda af te werken. Een aantal benoemingen Op vrijdag 24 september a.s. herdenkt nam vrij veel tijd in beslag. Bovendien eiste het voorstel tot aankoop en rui- Ung met het waterschap de Sneeker Oudvaart van eigendommen nabij de Groenedijk en de Domp veel tijd, evenals het voorstel tot verkoop aan de heer J. Vijn te Sneek, van een terrein in de jachthaven De Domp (de nieuwe) ten de vestiging van een jachtverhuurbedrijf. Beide voorstellen wer den overigens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De raad was vol tallig. Na afhandeling van de agenda stelde mevrouw E. M. Lampe-De Vries de leerplicht voor de werkende jeugd en de heer B. de Vries UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1/233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1/231/ 1/235, 221/7. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Reeds jaren bestaat er in het twee- ling-dorp Jutrijp/Hommerts een ac tieve voetbalclub. Bjj deze club leeft al jaren de wens om te komen tot een in alle opzichten verantwoord veld. Vol gens deskundigen leent het bestaande veld zich niet voor opknappen, zodat omgezien werd naar een ander terrein. Na veel moeite werd dit gevonden en wel een terrein gelegen achter de voor malige Hervormde school te Ju trijp. Het lag toen in de bedoeling een ge deelte van dit schoolgebouw te ver bouwen tot was- en kleedgelegenheid voor de buitensport. In de vergadering van de raad van 8 maart 1965 werd medewerking ver leend om te komen tot realisering va dit plan, door het toekennen van een subsidie uit de gemeentekas groot 17.300,en het garanderen van de 'tijdige betaling van de rente en aflos sing van een te sluiten geldlening groot 34.600,—. De kosten van het terrein werden geraamd op 133.400, en 27.000,— voor aankoop grond en 12.600,voor verbouw van de voor malige school tot was- en kleedgele genheid, of totaal 173,000,Dit ter rein was echter minder gunstig gele gen ten opzichte van de rijksweg, zo dat het veel moeite heeft gekost een verklaring van geen bezwaar van het rijk te krijgen voor een uitweg op de rijksweg. Het aangevraagde rijkssubsidie het zeer lang op zich wachten. Omdat de beschikbare fondsen van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk inmiddels waren uitgeput, werd geadviseerd het plan uit te la ten voeren via de Provinciale Commis sie voor de Werkgelegenheid in Fries land. In de loop van het jaar 1967 wer den de plannen ingezonden. Een door de Kon. Nederl. Heidemij. opgemaakt plan, overgelegd bij deze aanvraag, gaf inmiddels een totaal bedrag aan van 265.000,— (exclusief grondaan- koopkosten), terwijl voor de bijbehoren de opstallen 17.000,— werd geraamd. Aangezien een gunstige reactie van die zijde op zich liet wachten en de Kon. Ned. Voetbal Bond geen genoegen meer neemt met het bestaande veld, werd door de Voetbalvereniging de Kon. Ne derl. Heidemij. opdracht gegeven een plan te maken voor het aanbrengen van de allernoodzakelijkste verbeteringen van het veld. De raming van de KNHM bedroeg 13.500,Een beroep op de gemeen te werd gedaan om bij te dragen in deze kosten. Aangezien uitstel niet mo gelijk was besloot de raad op 13 juli 1967 een bijdrage te verlenen van 5000 in de kosten van verbetering. Bij schrijven van 8 februari 1968 werd een principiële subsidie-toezegging van het Rijk ontvangen voor de aanleg van Gedeputeerde staten van Friesland hebben provinciale staten een voorstel doen toekomen om in het westen van de provincie 35 bestaande waterschap pen op te heffen en in plaats daarvan t één waterschap op te richten. Dit waterschap, dat de naam „It Marnel&n” krijgt, zal een oppervlakte 1 beslaan van ongeveer 27.000 hectare, gelegen in de gemeenten Baarderadeel, Bolsward, Franeker, Franekeradeel, Harlingen, Hennaarderadeel, Wonsera- deel, Workum en Wymbritseradeel. Aanvankelijk waren in de westhoek van Friesland twee waterschappen van 7.000 en 11.000 hectare geprojec teerd, maar onder invloed van de ge- wijzigde inzichten omtrent de optima le grootte van de nieuwe volmachten- boezemwaterschappen is in de afgelo pen jaren bij de concentratie van wa- terschappen in belangrijke mate af ge- weken van het schema, dat werd ge geven in het rapport, dat in 1960 werd opgesteld door de Commissie Concen tratie boezemwaterschappen en veen polders. „Nu er namelijk met enkele geconcen treerde waterschappen enige ervaring is opgedaan”, aldus gedeputeerde sta ten, .is gebleken, dat waterschappen zeker niet kleiner dan 20.000 hectare moeten worden”. Een voorbereidings commissie, die op voordracht van de Friese waterschapsbond en de land bouworganisaties werd kwam tot de conclusie, betreffende gebied één moet worden opgericht. Aan provinciale staten het sportveld. Meegedeeld werd dat de definitieve subsidie-toezegging eerst zou worden verstrekt, nadat de lande lijke werkgelegenheidssituatie zulks zou wettigen. Inmiddels werd in Jutrijp/Hommerts door bemiddeling van de Ned. Herv. Kerkvoogdij een werkcommissie inge steld, die belast werd met de bestude ring van de mogelijkheid tot stichting van een dorpshuis. Bedoeld werd een centrum voor culturele activiteiten, jeugdgebouw, vergaderaccommodatie, maar ook Groene Kruisgebouw en kleed gelegenheid voor sportevenementen. In verband hiermede werd een stichting in het leven geroepen, waarin alle ge zindten zijn vertegenwoordigd. Voor een goede exploitatie werd ge dacht aan een dorpshuis in combinatie met een sportveldencomplex. Hierbij werd er van uitgegaan dat dit ge bouw met sportveld aan de „goede” kant van de rijksweg zou komen te liggen, t.w. aan de zijde van de vent- weg. In overleg met de stedebouwkundige is de oplossing gevonden op een terrein gelegen naast de ijsbaan, achter de pastorie der Ned. Herv. Gemeente en dan over ’t Var. De verdere uitbrei ding van het dorp kan dan gezocht worden tussen de sportvelden en de Het is bijna niet te geloven, maar toch is het waar: de kleurrijke en exo tische Brasiliana Compagny, één der meest opwindende en meeslepende shows ter wereld, komt dinsdag 5 ok- I tober a.s. in „De Treemter” in Balk. Het heeft het bestuur van ’t Nut heel wat moeite, uithoudingsvermogen, ge- dud encenten gekost om dit Ne- ger-dans theater uit Rio de Janeiro te contracteren, maar het is gelukt. Brasiliana werd gecreëerd en wordt ook nu nog artistiek geleid door Mié- cio Askanasy. De groep maakt een tournee door Europa en treedt vrijwel uitsluitend op in de grote theaters van de Europse hoofdsteden. De ruim 50 dansers, zangers en musici brengen met een overvloed van vreugdevolle overgave een uitbeelding van Zuid- amerikaanse levensvreugde, bont Bra ziliaans ritme, popmuziek en Brazili aanse dansen, een hoogtepunt berei kend in het wereldberoemde Carneval van Rio. Het internationaal beroemde Carnaval in Rio de Janeiro is het temperament volste en kostbaarste feest: het hoog tepunt van het jaar. U krijgt de kans dit uniek schouwspel persoonlijk te be leven en er „aan den lijve” aan deel te nemen. De sfeer van het Carnaval van Rio de Janeiro met originele Braziliaanse danseressen, dansers en musici zal u in de ban houden. Braziliana geeft een aantal shownummers. Elk daarvan concen treert zich op een ander ritme: de Samoa, Bossa Nova, Bayon, Chorro, Batucada, Marcha en Frevo. De laatst genoemden zijn de meest ontstuimigen van alle Braziliaanse dansen. De knap pe jonge mannen en de fraai gevorm de, lenige, koperkleurige meisjes met hun talent en hun grote bekwaamheid, evenals hun natuurlijke, aangeboren gave voor het ritme van deze pulsen de muziek laten oog en gehoor genie ten. Maar het is niet alleen het oog en het oor, het is het hele lichaam dat op deze het bloed doortintelende ritmen reageert. Dat bij enkele onder delen van het programma enige dames „puur natuur” optreden zij hen bij voorbaat vergeven. Nu reeds blijkt, dat er bijzonder veel belangstelling is voor deze unieke voorstelling van de Brasiliana Com pagny. Er zijn reeds aanvragen om kaarten uit diverse plaatsen in de pro vincie. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie el ders in dit blad. Woensdag 29 september, tussen 19.30 en 20.00 uur, wordt een programma uitgezonden waarin twee koren uit Friesland optreden, in a capella wer ken. De Leeuwarder Bachvereniging zingt het Te Deum van Purcell, de C.O.V. Laudate Dominum uit Surhuisterveen zingt werken van Bruckner, Pitoni, Pa lestrina, Schuetz en Hammerschmidt. den benoemd de heren E. Posthuma, G. Geertsma, K. Doevendans, E. A. M. van der Ploeg, J. Steenwijk, B. D. Roosenstein en mevrouw P. A. Am- Ammerlaan-Ruinen en de raadsleden J. Jonkers (PvdA) en G. W. Poiesz (GCP). Tot leden van de raad voor jeugd en jongerenwerk werden gekozen de heren J. G. A. la Rose, J. van Hul sen, Tj. de Jong, T. J. de Vries en de dames mevrouw M. Bor-Paschedag en mevrouw W. Lingsma-Jongbloed en de raadsleden H. Kuiper (GCP) en D. A. Berg (PvdA). Tot onderwijzer voor de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs werd benoemd de heer S. Heerema te Leeuwarden. BEZWAAR Er was een nagekomen voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het industrieterrein aan de Op penhuizerweg. Dit voorstel hield in dat de bebouwingsvoorschriften worden aangevuld met de bepaling dat geen gebouwen, besteed voor de detailhan del mogen worden gebouwd op dit in dustrieterrein. De heer Postma (FNP) vroeg het college waarom het bezwaar had tegen vestiging van detailhandel op het industrieterrein, afgezien nog van het feit of er wel winkeliers zijn, die daar een winkel willen vestigen. Is het inderdaad zo dat zich daar een detailhandel wil vestigen? De voorzit ter antwoordde dat industrieterrein in derdaad voor de industrie bestemd moet blijven. We moeten er bovendien In het kader van de Vredesweek wordt een voor waken dat winkelbedrijven zich de». Voor buiten het centrum begeven, aldus de van Snee. voorzitter, die ook nog attendeerde op 11. de functie van Sneek als koopstad. I Geen detailhandel op het industrieterrein Het winkelcentrum moeten wij zoveel mogelijk handhaven, meende hij. De heer Postma zei nog dat hij een ver schrikkelijke hekel heeft aan al die voorschriften. Hij was tegen en hij kreeg die aantekening dan ook in de notulen genoteerd. VERBOUWING B. en W. stelden voor tot onderhaiidse opdracht aan de Fa. Gebr. Andringa te Sneek van de verbouw en uitbrei ding van het kantoor van de dienst gemeentewerken te besluiten. De derd met de uitgaven voortvloeiende uit de sportaccommodatie; II. De tijdige betaling van rente en af lossing te garanderen van een geldle ning maximaal groot 355.000,aan te gaan voor de bouw van een dorps huis. Zeer onlangs werd B. en W. meege deeld dat het Rijk medewerking toe zegde voor de bouw van het dorpscen trum. Het ligt in de bedoeling van het Stichtingsbestuur zo spoedig mogelijk tot aanbesteding van ’t dorpshuis over te gaan. Het bestuur van de Stichting staat een gelijktijdige aanpak van het sportter rein voor. De plannen voor dorpshuis en sportveld zijn steeds als één geheel bezien. Zo is de kleedaccommodatie voor het sportveld gepland in het dorpshuis. Bij de exploitatie-opzet van het dorps huis wordt ook in belangrijke mate re kening gehouden met inkomsten uit het sportveld, zodat realisering van het veld op korte termijn alleen maar voor delen biedt. Het bestuur van velden-complex - heeft zich thans tot de raad gewend om een subsidie uit de gemeentekas voor aanleg van het sportveld aldaar. De kosten van het voorlopig alleen nog maar aan te leggen speelveld wor den geraamd op rond 190.000,—. Een bliksemactie in het dorp bracht 17.000 op terwijl door „zelfwerkzaamheid” nagenoeg f 20.000, kan worden ingé bracht. Van de zijde van het provinciaal be stuur wordt een bijdrage van 50.000 overwogen. Aangezien verbetering van het veld met bijeenkomsten accommodatie een dringende zaak is menen B. en W. dat de gemeente niet achter kan blijven. Op grond van het bovenstaande stel len B. en W. voor een bijdrage ineens groot 25.000,— beschikbaar te stel len uit de gemeentekas. Aan het begin van de vergadering deed de voorzitter een mededeling de veemarkt. Hij vertelde dat de veemarkten een bovenprovinciaal be lang zijn en dat in dit verband niet G.S. maar de Kroon beslissingen neemt. In 1972 komt er geen verande ring in de veemarktkalender. Tegen een tweede veemarkt in Leeuwarden is door het gemeentebestuur van Sneek bezwaar aangetekend en ook an dere gemeenten met een veemarkt staan op hetzelfde standpunt als Sneek. Dit punt komt volgend jaar september weer aan de orde, wanneer de veemarktkalender opnieuw bekeken zal worden, aldus de voorzitter. De heer Meijer drong er bij het college op aan vroegtijdig stappen te onderne men, opdat voorkomen wordt dat Leeuwarden een tweede veemarkt krijgt, terwijl ook de Veemarktcom- missie in Sneek zich voortdurend met deze zaak bezig moet houden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van degemeente Beerta inzake de slechte economische toestand in oost- Groningen met het verzoek adhesie te betuigen. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. De heer Postma (FNP) vroeg waarom geen adhesie betuigd kon worden. Volgens de voorzitter moeten adhesiebetuigingen beperkt worden tot uitzonderlijke gevallen. Mevrouw J. de Vries-Palsrok werd benoemd tot lid van de commissie voor gemeentelijke woningbouw. Zij volgt mevrouw W. Unema-Ehlhardt op. NOG MEER BENOEMINGEN Tot leden van de raad voor sport wer- wingsplannen gestemd, omdat hij bovendien om het feit Thuisfront) heeft 3837,27 opgebracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1