snejkerXkqerier I van en Vredesweek 1971 afgesloten Advendo-senioren volgend jaar in unieke samenstelling Albert Meijer 25 jaar in dienst Sint Antonius Ziekenhuis 3-jarig meisje verdronken Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL IJLST finkenburgh Belangstelling interkerkelijke dienst viel tegen In dit nummer o.a. ZEEPOST Autodeur sloeg open: passerende bromfietser licht gewond Geen gezoek meer op 't Industrieterrein 1 W I II fiLBlAAUW iillffiiilllillllllllllllllfflllllMIIIH SlllllllllffllBllllllllllllllllllllllllllllffl WERELDPREMIERE VOOR ADVENDO Grondruil industrieterrein in Scharnegoutum Geen succes voor SHC in zaalhandbalcompetitie Spel. Franeker onverdiend in Nijland ten onder MAANDAG 27 SEPTEMBER 1971 126ste JAARGANG No. 77 LSC zorgt voor enige Sneker winstpunt Aanrijding met auto OVERSTEKENDE WIELRIJDSTER LOOPT HERSENSCHUDDING OP Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Clubkampioenschap „Neptunia” Sneek-doelman Hendrik Feenstra vier keer gepasseerd en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD fe I FRISIA JACHTEN 5f HÊEF5H0W H UIZIN GA DIÊPVjhtiPc EEHA WERKSPOORjHm FEENST NV. D.R.A.C.O. B REN ZON NV yg&o BLANCO H.V f SNEEKER NIEUWSBLAD (foto Studio Ger Dijs) I b.g.g. nd Verschijnt: maandags en donderdags De heer J. F. Disse, directeur-econoom feliciteert de heer Meijer met zijn ju bileum. „In de vijftien jaar dat ik met jou heb mogen werken”, zo merkte de heer W. van Houten, namens de collega’s van de Technische en de Huishoudelijke dienst op, „is mij gebleken dat jij ver gelijkbaar bent met ’n bekend medicijn, de Haarlemmerolie (goed voor iedere kwaal)”. Hij liet zijn felicitatie verge zeld gaan van een zijns inziens passend cadeau. „Je bent altijd net een gentle man, daarom een set manchetknopen”. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik de heer Meijer en zijn familiele den de hand te drukken. Afgelopen vrijdag was het 25 jaar ge leden dat Albert Meijer in dienst van het Sint Antoniusziekenhuis trad. Vele collega’s, doktoren, vrienden en beken den kwamen hem daar de hand druk ken ter felicitatie. Dit gebeurde in het restaurant van het ziekenhuis. Uiteraard werden er ook enige woorden tot de jubilaris gericht. Als eerste spreker was daar de heer J. F. Disse, directeur-econoom van het Sint Anto niusziekenhuis. Hij vertelde dat het nu wel 25 jaar geleden is dat Albert Meijer zijn werkzaamheden in het zie kenhuis als lid van de Technische MARKTVERKOOP GROOT SUCCES De marktverkoop van afgelopen dins dag en zaterdag was in tegenstelling tot de films in Amicitia en De Meer paal een succes. Er is veel verkocht en de interesse liet niet te wensen over. Wat betreft de tentoonstelling, deze is ondanks de sombere berichten op de dag na de opening, geslaagd. Vooral later werd de belangstelling steeds groter. Vrijdag kwamen er veel kinderen van de lagere scholen onder leiding van het onderwijzend personeel het geëxposeerde materiaal bekijken. Naast het al aanwezige werd nog veel materiaal dat in het kader van de pro- jekten op de lagere scholen gemaakt was, tentoongesteld. Vele fraaie teke ningen vielen er aan de ingang van het koor te bewonderen. De dienst van zondagavond, waarmee de Vredesweek 1971 werd afgesloten, viel qua aantal bezoekers wat tegen. Ongetwijfeld hadden meer mensen deze indringende bijeenkomst die uitging van de raad van Kerken moeten bezoeken. De dienst werd voorafgegaan door de muziek van Theodorakis, waarbij Lies- beth List de Mauthausencyclus, die in Griekenland om hun patriottische in stelling, verboden zijn, zong. Tijdens de dienst werd gecollecteerd voor de ac tie van de Dr. Eduardo Mondlane Stich ting, die dekens naar de bevrijde ge bieden van Angola wil sturen. w - a «im «hm omn. IZX ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mrn-prijs Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ui ter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Algorab” (29-9) Canada: ms .„CP Voyageur” (29-9) Indonesië: ms „Darmstadt” (27-9) Japan: ms „Barcelona Maru” (29-9) Ned. Antillen: ms „Mercurius” (27-9) Suriname: ms „Mercurius” (27-9) Verenigde Staten van Amerika: ms „SL 181” (29-9) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kingston” (27-9) UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4%3j 4235, 2241. Gironr. 932130 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Ter ontsluiting van het industrieter rein aan de Zwettewei te Scharnegou tum is het noodzakelijk, dat vanaf de parallelweg naast de rijksweg ten noor den van de grasdrogerij „Pasveer” over dit terrein een straat wordt aan gelegd, welke via het erf van de heer J. Abbink zal uitwegen op de Zwette wei, aldus B. en W. van Wymbritsera- deel in een voorstel tot de raad. Met de heer J. Abbink is overleg ge pleegd over het afstaan van een strook van zijn erf ten behoeve van deze straataanleg, waaromtrent overeen stemming is bereikt. In ruil voor het gedeelte erf dat hij zal afstaan vraagt de heer Abbink een gedeelte van het ten zuidwesten aan zijn erf grenzende perceel, welk perceel onlangs door de gemeente is aangekocht van het Old Burger Weeshuis te Sneek. De ge meente verkrijgt dan plm. 400 m2 erf tegen ruil van plm. 800 m2 weiland. De ruil zal dan plaats hebben met ge sloten beurzen. B. en W. zijn van me ning dat de voorwaarden, waaronder de ruil tot stand zal komen, zeer ak- septabel zijn en stellen de raad dan ook voor tot deze grondruil over te gaan. Het seniorenkorps van de Tamboer-, trompetten-, jachthoorn- en pjjperkorp- sen „Advendo” zit wat de huidige mu zikale prestaties betreft aan het pla fond. Dit korps heeft de hoogste top bereikt en kan niet verder. En toch wil men dat graag bij Advendo en de mu zikale leider, de heer Theo v.d. Kamp uit Assen, heeft na twee jaar voorbe reiding dan ook een nieuwe instrumen tale samenstelling gevonden, die uniek in de wereld is. Het nieuwe instru mentarium, dat de heer Van der Kamp „drum-fanfare” noemt, biedt de nodi ge uitbreidingsmogelijkheden waardoor Advendo alle muziek kan spelen. Daar bij blijft het show-element volledig ge handhaafd. In een bizondere bijeen komst werden de plannen zaterdag avond in het Advendo-gebouw uit de doeken gedaan en na uitgebreide be sprekingen besloten de leden accoord te gaan met de nieuwe opzet, die hen zeer aansprak. De nieuwe samenstelling van het korps zal bestaan uit tien sopraantrompet- ten, vijf baritons, vijf tenortrompetten, één sopranino (cornet), drie bassen, plus zes extra blaasinstrumenten, zo dat het aantal blazers dertig bedraagt. Het slagwerk blijft zoals het nu is, de jachthoorns zullen echter’ verdwijnen, terwijl de Es- en bastrompetten even eens afgedaan hebben. Het korps in door een, zoals Han La Rose van De Meerpaal het uitdrukte, normaal klas je. Geen successen dus, en de vraag lijkt gerechtvaardigd: Heeft men er inder daad wel goed aan gedaan, deze acti viteiten vorige week te ontplooien. We bedoelen: Had men de resultaten al niet van te voren kunnen weten; was het wellicht beter geweest iets anders op touw te zetten. Vragen, waarover ui teraard de leden van o.m. de Werk groep voor de Vrede zich zullen bui gen, vooropgesteld, dat ze daarmee nog niet begonnen zijn. Kritiek onzer zijds is in dit verband, naar wij dach ten minder goed op haar plaats, maar we willen een uitzondering maken voor de min of meer documentaire-achtig aandoende film, welke vrijdag gedraaid is. Een juist beeld van de situatie in deze Portugeese kolonie kwam althans bij ons niet over, wat weinig of geep verwondering zal wekkenimmers is de film - door ’n Belg gemaakt - opgeno men in ’n bevrijd gebied, waar alleen ver richtingen en uitspraken van de Afrika nen de camera’s bereikten. Wat de film van donderdagavond aangaat; hoewel zij een boeiend beeld gaf van de wijze van optreden van een jongetje, dat eerst z’n vader ziet vertrekken en la ter z’n moeder (die overlijdt), een aar dig verhaal bevatte en een toch wel ontroerend einde kent, deed ze ons erg subjectief aan. Ook hier misten we ei genlijk de objectiviteit, of anders; ook Hoa Binh gaf een erg eenzijdig verslag van de toestand. Dat evenwel de pu blieke opkomst groter had mogen zijn, behoeft geen woord. Misschien waren de avonden, waarop de twee rolprenten werden afgedraaid, niet de meest ge schikte. Misschien ook denken de men sen er reeds genoeg over te hebben ge- lezeh, c.q. van gezien te hebben of in het andere geval voelen zij zich nau welijks of helemaal niet betrokken bij deze oorlogen. Dit laatste ware te be treuren. Dienst begonnen was, maar dat hij al veel eerder daar had rondgelopen, na melijk toen hij werkte bij aannemers bedrijf Gebr. Faber, die bouwkundige werkzaamheden uitvoerden. Hij kende de weg in het ziekenhuis dus goed en dit kwam hem goed van pas, want: „toen u - ik meen dat het in januari 1945 was - met behulp van de onder grondse ontsnapte uit het politiebureau te Sneek, waarin u was opgesloten om dat u een van onze Joodse stadgenoten onderdak had verleend. Ik herinner mij als de dag van gisteren dat er een zuster ’s morgens om 5 uur op mijn kamer klopte - ik sliep in die dagen in het ziekenhuis - en mij vertelde dat Albert Meijer in de hal zat, nadat hij over de muur van het ziekenhuis was gevlucht”. De heer Disse memoreerde de vele kwaliteiten van de heer Meijer, niet al leen als mens, maar ook als vakman. Namens het bestuur van het ziekenhuis overhandigde hij een envelop met in houd en namens de direktie en de staf een polshorloge. Vorige week zijn de laatste van de on geveer 40 bewegwijzeringsborden op het Industrieterrein geplaatst, bedoeld, om bezoekers van dit deel van Sneek niet voor moeilijkheden te laten staan, wanneer ze een zaak aldaar willen be zoeken. De borden zjjn zo gezet, dat men, komend vanaf rijksweg 43 niet hoeft te zoeken. Het idee hiertoe is ei genlijk al jaren geleden geboren en zou afkomstig zjjn van de directeur van Gemeentewerken. Aangezien het in praktijk brengen er van toen nog wei nig zin had, er was immers nog niet bar veel industrie, is de zaak enige jaren de doofpot ingegaan. De heer Stam van de Eerste Friese zeilschool heeft begin dit jaar eigenlijk de laat ste stoot eraan gegeven. Er is een en quête gehouden, die, zoals duidelijk is, een positief saldo opbracht. REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 3119 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 spelen, bijvoorbeeld ook volksliederen, hetgeen tot dusver niet kon. De instru menten moeten in Engeland worden ge maakt en kunnen pas in april volgend jaar geleverd worden. Tot dan en ook nog een tijd daarna blijft Advendo wat het nu is. Advendo treedt dus volgen de zomer nog op in de huidige bezet ting. Dat moet ook wel, want men heeft een tijd van studeren en inspelen nodig en bovendien moeten de inkom sten blijven doordraaien. Theoretisch moet het korps helemaal omgevormd worden, de muzikale prestaties van de leden worden zwaarder, maar men krijgt natuurlijk wel veel meer voldoe ning in het gebodene op muzikaal ge bied. Theo v.d. Kamp meent, dat met de mentaliteit die de leden van Adven do tonen, het korps in nieuwe samen- 1 stelling op grote hoogte gebracht kan worden. Wat dat betreft is hij zeer op timistisch gestemd. De heer Van der Kamp vervolgde met te zeggen dat hij gezocht heeft naar een instrumenta rium wat niet uitsluitend fanfare is en evenmin vervalt tot een showband al leen zodat je toch heel exclusief bent. De sound van de nieuwe samenstelling lijkt niet op brass en ook niet op fan- I fare. Het is zeer apart en kan betiteld worden als drum-fanfare. Maar in elk l geval is het een wereldpremière. Er Vrijdagmiddag, twaalf uur, vond er op de Bolswarderweg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de 20-jarige mejuffrouw R. van der Eems uit Leeuwarden en de 13-jarige wielrijdster W. Terpstra uit Abbega. Het meisje, dat met enige vriendinne tjes op de fiets vanuit de binnenstad kwam, stak ter hoogte van garage Ozinga plotseling de rijweg over. Me juffrouw Van der Eems, die met haar auto uit tegenovergestelde richting kwam, week naar rechts uit en rem de krachtig. Zij kon niet verhinderen, dat het rijwiel toch door de auto werd geraakt. Het meisje kwam te vallen en liep vermoedelijk een lichte herst- schudding op. Zij is op advies van dok ter Dros later met een auto naar huis vervoerd. De auto ramde tijdens het uitwijken een verkeerspaal welke in tweeën brak. Een van de stukken van de paal vloog door de achterruit van de personenau to, waarvan de bestuurder juist stond te tanken voor genoemde garage. Be halve deze auto werd ook de auto van mejuffrouw Van der Eems beschadigd. Vrijdagmorgen, omstreeks acht uur, reed de 19-jarige S. Zeilstra uit Schar negoutum met zijn bromfiets over het rijwielpad van de Leeuwarderweg in de richting binnenstad Sneek. Toen hij een op een parkeerstrook staande auto voorbij reed, sloeg het portier van de auto open tengevolge waarvan de brom fietser hier tegenop botste. Bromfiets en autoportier werden beschadigd ter wijl Z. schaafwonden aan hand en knie opliep. De wonden zijn door dokter Eijkman behandeld. De politie maakt proces-verbaal op. Het bleek, dat een inzittende de auto enkele ogenblikken te voren had verlaten en ’t portier niet worden als drum-fanfare. Maar in elk goed had gesloten. De donderdag- en vrijdagavond, in het kader van de Vredesweek vertoonde films in het Amicitia-theater en De Meerpaal zjjn, wat de belangstelling daarvoor betreft geen succes geworden. Of misschien is het beter te schrijven: het werd beide keren een flop. Nog geen twintig mensen hebben donderdag- „Hoa Bihh” in Amicitia op het scherm gezien, terwijl een dag later de verto ning der activiteiten van een vrijheids beweging in Guinee werd bij gewoond zal veel van de jongens worden ge vraagd. KOSTEN Het nieuwe instrumentarium moet 36924,kosten. Daar gaat een fikse korting van vijftien procent af en bo vendien kunnen de oude instrumenten worden ingeruild. Maar dan nog blijft er een gat van 25.000,en dat gat moet gevuld worden. Men denkt bij Ad vendo dit bedrag voor een deel bijeen te krijgen door een kollekte, subsidies, het aangaan van een lening, enz. Zelf heeft de vereniging 15.000,— in kas, vooral bijeengebracht door de vele op tredens. Volgend jaar oktober hoopt Advendo in de nieuwe samenstelling uit te komen, en dan moet dat bedrag van 15.000,weer in de kas terug zijn, want men heeft nog te maken met aflossingen van leningen. Maar dat komt best voor elkaar bij Advendo, waarvan de leden heel veel over heb ben voor hun korps. De vredesweek 1971 Is weer achter de rug. Vele vrijwilligers zijn een week lang in touw geweest om de mensen te herinneren aan het leed en de proble men in de Derde Wereld, waarbij het accent vooral viel op het Zwarte Wereld deel, Afrika. Dit gebeurde door middel van een tentoonstelling, stands op de Markt en vele andere activiteiten. Zaterdagmiddag tussen half vier en vier uur is de 3-jarige Leopoldine Mar cia Ferkov, wonende Leeuwarderkade 35 alhier, spelenderwijze te water ge raakt en verdronken. Het kind dat zo als gewoonlijk in de omgeving van de ouderlijke woning op straat speelde, werd op een gegeven ogenblik door de moeder gemist. De heer Ferkov, die i nieuwe samenstelling kan dan alles juist thuiskwam ging met enige buren zoeken. Hij zag zijn kind in het water drijven, haalde het er uit en bracht haar terstond naar het ziekenhuis. Het bleek echter te laat te zijn. Het echt paar Ferkov heeft nog een zoontje van vijf jaar. 1 4 x WW’.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1