sneker>(kqerier de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van GOED BEZOCHTE EN LEVENDIGE HOORZITTING VEEMARKTWEZEN PLASTIC ZAKKEN IN IJLST? IJLST I VEEMARKT SNEEK TROMP GROOTHANDEL IN 1973 DICHT I Weer St. Nicolaas-aktie Sneker Zakenlieden SHEEKER HIEUWSBLAD Firma Looper kocht pand Bervoets fc - Fusie met Lekkerlandbedrijven in Winschoten en Almelo DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1971 126e JAARGANG No. 78 Film „Wat zien ik” blijft nog een week PARKEERPLAATSEN LUXE EN VEEWAGENS DRINGEND NODIG DK blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls In GAASTERLAND. SLOTEN e.o I Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de /ff1111 ’"■-Si (Foto Studio Ger Dijs) GEEN PALEIS NODIG Voor de jeugd (en ook voor de oude- 1250,—, 11 4,50, 60 850,—, 20 kalveren 370 UIT HART GEGREPEN 209 1000 93 25 t>.g.g. Kg W’rniHj gingsdienst zal kunnen worden meegegeven. Worden nu nog twee dagen in de week twee electrowagentjes ingezet, dan zal eens in de week, en wel op vrij dag een tractor met aanhang voor het vervoer van dit afval gebruikt worden. Verschijnt: maandags en donderdags 30 200 Parkeergelegenheid voor luxe wagens, was er in de ogen van de heer Jac. de Wilde uit Sneek, weinig. Het zou veel beter kunnen, vond hij. De heer L. Huisman, Sneek, die aan het begin gepleit had voor een goede oproepin- stallatie (in geval van ongelukken e.d.) was het hier volledig mee eens. Volgens Dit is de ruimte, waa.r veel bezoekers van de hearing wat graag parkeerplaats gemaakt zagen, enkelen voor luxe wa gens, anderen voor veewagens. (Foto Studio Ger Dijs) De vuilnisemmers in IJlst worden nu nog op maandag en vrijdag geleegd, wat, zoals b. en w. het in hun voor stel aan de raad, die vrijdagavond bij eenkomt, betekent, dat twee gemeente- werken-mensen elke week 2 volle da gen aan het ophalen van huisvuil be steden. Daarenboven wordt tussentijds nog grof huis- en tuinafval opgehaald. Een overschakeling, zoals boven om schreven zou aanzienlijk kostenbespa rend werken, dat is duidelijk. Immers, door invoer van genoemd systeem wor den de personeelskosten ten laste van ohi<i..i o,,...4. iimmi.1 jmhk, wYMMinmom uur s#»——- FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs de reinigingsdienst, nogal verlaagd. De zakken kosten zo’n 10,20 per 100 stuks, wat inhoudt, dat de jaarlijkse uitgave 7000 zal gaan bedragen. 100 ZAKKEN GRATIS In hun voorstel schrijft het college, dat het in de bedoeling ligt, dat per woning (uitgegaan wordt van in totaal ongeveer 700 woningen in IJlst) hon derd zakken per jaar gratis verstrekt worden. B. en W. zijn van mening, dat door het eens in de week ophalen van vuil twee mensen één dag in de week voor andere werkzaamheden vrij komen. Dit zou dringend gewenst zijn. Om nog even terug te komen op de honderd zakken per jaar: naar het col lege meent, is dit voldoende. De distri butie zal worden gedaan door mensen van gemeentewerken en de zakken zijn voorzien van de opdruk „Gemeente IJlst”. Huisvuil, dat niet in de door de gemeente goedgekeurde plastic zak ken aangeboden wordt, wordt niet op gehaald”, aldus het voorstel. OPHAAL GROF VUIL Het grof huis- en tuinvuil moet in klei ne pakketjes gebonden worden; dit zal eveneens opgehaald worden. B. en W. zijn de mening toegedaan, dat voor het ophalen van emballage bij winkeliers een kleine groenstrook is en wie weet hoeveel betonpalen en wat al niet meer opgeslagen ligt, een mooie parkeerge legenheid gecreëerd kunnen worden. De heer Wybe Walinga, eveneens uit de Waterpoortstad („het is jammer dat „De veemarkten in Nederland zijn mooi verdeeld, en als je een ander z’n nek wilt breken, nou dan kon je je ei gen nek wel ’ns breken. Wie maakt er nü een paleis van een veemarkt?” De- Tromp Groothandel N.V., sinds vijf jaar gevestigd in de Lorentzstraat en deel uitmakend van Lekkerland, een organisatie van samenwerkende zoet warengrossiers verspreid over geheel Nederland, is één dezer dagen een fu sie aangegaan met C. J. Diepenmaat NV te Almelo en Albertus Kok NV te Winschoten. Deze drie Lekkerland bedrijven hebben tot samengaan beslo ten op grond van, zoals de heren A. A Tromp en zijn neef H. C. Tromp meedeelden, continuïteit van het be drijf te behouden. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. „mee te verhuizen’ in de rayonnen van de drie samen werkende NV’s, werkzaam in Gronin gen, Friesland, Drente en Overijsel, het centrum is. Of, zoals de heer A. A. Tromp zei, het stimuleringsge bied. Indien de nu 60-jarige directeur A. A. Tromp over vijf jaar zou uit- i treden, zou het bedrijf te kwetsbaar worden doordat dan één directeur zou overblijven, terwijl een zelfde ontwik- Flink wat boeren, burgers en buitenlui hebben dinsdagmorgen de gelegenheid aangegrepen op de door de Veemarktcommissie Sneek belegde hoorzitting in café Kooistra aan de Lange Veemarktstraat indrukken op te doen, of anders hun mening te verkondigen over het veemarktwezen, vooral hoe het er mo menteel hier voorstaat. Wil, zo werd duidelijk, de markt in Sneek nog een lang leven beschoren blijven, dan zal ervoor gezorgd moeten worden, dat én de aanvoer van koeien, én het afnemersaantal omhoog gaat. Niet dat men „het zwerk” nu al zag drijven, maar op de lange duur zag men het er toch van komen, tenzij aan deze factoren iets, of beter: veel verandert. Natuurlijk is ook gerept over het al door de gemeenteraad van Leeuwarden goedgekeur de voorstel om in de Friese hoofdstad te komen tot een tweede veemarkt-dag, en wel op dinsdag. De heer Bouke de Witte uit Makkum was steevast van mening, dat deze tweede markt nooit een succes zal worden, „doordat de mensen uit Gro ningen en Sneek hun eigen veemarkten nooit zullen verlaten. Maar het gaat”, zo vond de heer De Witte, „erom dat het peil hier omhoog gebracht moet worden”. Hij had nogal verbaasd gere ageerd, toen 1 september 1970 - de markt bestond toen veertig jaar - geen aandacht aan dit feit is geschonken. „We moeten zorgen, dat er meer aan voer komt, anders zie ik de markt in Sneek toch verdwijnen. En we moeten allemaal hierachter staan”, aldus de heer De Witte. Hoewel uit deze foto mag blijken, dat de belangstelling niet zo groot genoemd kan worden, later vulde de zaal zich met de minuut en was er amper nog plaats voor de laatkomers. Op de achter grond de mensen van de veemarktcommissie, v.l.n.r. Schuurmans, H. Abma, voorzit ter F. Doting, F. de Jong en J. Doeven dans. veel suggesties naar voren zouden ko men. It is tige slagge”, besloot de te vreden heer Doting, die in de sfeervol le zaal gretig aantekeningen maakte van de diverse naar voren gebrachte gedachten. Hij zei, naar aanleiding van de woor den van de heer De Witte (zie boven) ondermeer, dat propaganda „om ütens” geen wel van belang is. De heer Sietse de Jong uit Hoomsterzwaag had de keren, dat hij in Sneek geweest was, een te genvallende handel ondervonden. „Er moet hier meer vee verkocht worden”. En Bouke de Witte weer: Ik heb meer en meer de gedachte, dat het net ligt aan dat kleine knikje. Er moeten meer- afnemers zijn en de aanvoer moet gro ter. We moeten hier verder vooruitzien, dan destijds in Bolsward gedaan is, al dus de heer De Witte, die andermaal applaus oogstte. De Vereniging van Sneker Zakenlieden belegt dinsdag 12 oktober a.s. een be langrijke vergadering, waarin onder meer de te voeren Sint Nicolaas-aktie besproken zal worden. De bijeenkomst wordt in restaurant Piso gehouden. Het is wel gewenst dat er zoveel mogelijk leden verschijnen. Deze week worden de formulieren, die betrekking hebben op de Sint Nicolaas-aktie aan de le den toegezonden. Het is nodig dat de ze formulieren zo spoedig mogelijk in gevuld terug gestuurd worden, opdat het bestuur tijdig weet wie wel en wie niet mee doet aan de aktie. Noteer alvast de datum van de vergadering: 12 oktober bij Piso. Sjors en Sjimmie krijgen te maken met professor Wroeter die in Egypte aan het sneupen is. Voor hun hulp krijgen zij een ring, die toverkracht bezit. dat op verzoek eventueel tegelijk met het huisvuil opgehaald zou kunnen worden een hogere bijdrage dan voor particulieren gevraagd moet wor den. Een tarief van 60 komt het col lege als redelijk voor. In de nog vast te stellen, doch door het college samengestelde verordening op het ophalen van huisvuil staat on der meer, dat het aanbieden van zak ken, niet eerder dan op de dag, waar op de vuilniswagen rijdt, mag gebeu ren; dat per keer niet meer vuil dan 2 hl. aangeboden mag worden en dat degene, die in vis of vlees handelt, of wiens bedrijf stank verspreidend afval produceert verplicht is voor het af halen van zijn vuil een afzonderlijke regeling met de directeur van gemeen tewerken te treffen. In de verordening op de heffing en invordering van de reinigingsrechten in IJlst, ten minste zoals ook deze nog vastgesteld moet worden, lezen we, dat voor het ledigen van een beerput een recht van 30 per uur verschuldigd is, en dat voor het éénmaal per week omwisselen van den privaatton een recht van 50 is gesteld. werknemers bij Tromp NV resp. zijn uitgenodigd te zijner tijd „mee te verhuizen” naar Meppel, wat ze woorden zijn van de Sneker Sibbe v.d. Laan, die, dat is duidelijk, sprak over de plannen in Leeuwarden. Toen hij zijn op schrift staand betoog had voorgedragen kwamen de handen op el kaar en de lachspieren in beweging. Dit laatste werd nog erger, toen ergens achter in de dampende zaal een toe- De Wilde zou er op het terrein, waar hoorder uitriep: „Wordt vervolgd”. „Houdt de kop er voor. Eenvoudig, dat is voldoende, denkt daar goed om”, drukte Van der Laan een ieder op ’t hart. „Als een koopman maar wat luw te heeft, is het hem goed. Hij heeft RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 3779 L. Jellema, redakteur. Te weinig afnemers en aanvoer grootvee in Sneek „TIGE SLAGGE” Dat de steeds voller wordende zaal hier volledig achter stond, bleek uit het massale applaus. Overigens groeide de belangstelling voor deze hoorzitting met de minuut en toen de voorzitter van de Veemarktcommissie Sneek, de heer F. Doting uit Sneek, die tevens voorzitter is van de Bond van Veehan delaren, afdeling Friesland, om een uur of tien de zitting besloot, was in het etablissement vrijwel geen stoel meer onbezet. Terecht concludeerde de voor zitter toen, dat het door de commissie genomen initiatief „goed beloond” was. „Wij hadden niet verwacht, dat er zo- del, dat haar poorten in 1973 gesloten zullen worden. Als onderdeel van de voorbereiding tot de fusie namelijk had men optie op een stuk grond in Meppel, waar subsidie voor is ge vraagd, en ontvangen. Van het toe kennen van dit subsidie stond of viel het al of niet doorgaan van de toe komstige samenwerking. De veertig zullen, paleis nodig”, vulde hij zich zelf nog aan. „Maar dat gaat er toch mee, die luwte”, was de mening van de heer Doting. Dat er grote problemen met de aan voer zijn, bleek uit de woorden van de heer Klaas de Jong uit Irnsum, die het woord „concentratiekamp” ge- i bruikte, waar hij het over de markt in Leeuwarden had. „De koopman wil hier, dat je op tijd bént, maar dat is hier een hopeloze rotzooi. Is er niets aan te doen, dat hier en daar een par keerverbod komt? Want de aanvoer moet het doen. Je zit in Sneek steeds maar wat te zoeken naar ruimte, in de nacht van maandag op dinsdag”, zei de heer De Jong. Hij voelde er voor het Martiniplein en de Stationsstraat vanaf 6, 7 uur maandagavond te be stemmen voor veewagens, óf, aldus de Irnsumer, „de auto’s zouden zich op de markt moeten kunnen opstellen”. In antwoord op een vraag van de heer H. Abma, achter de „groene” tafel, of het dan goed zou zijn de markt maandagavond 8 uur te openen, kon de heer De Jong - natuurlijk - alleen maar tevreden knikken, en vertellen „dat we dat niet eens hadden durven vragen”. f SNEEKER NIEUWSBLAD Haije Nicolai niet is”) wekte al vroeg op de zitting iedereen op ervoor te zorgen, dat de markt in Sneek in stand blijft. „Leeuwarden meent, dat het alles moet hebben, maar jullie kunnen alles- in Sneek ook wel kwijt”. Hij betreurde het erg, dat er op de bondsvergadering maar van één zijde w'M gezegd word!. „Jij hebt dingen gezegd, die ons uit het hart gegrepen zijn”, meende de De Lekkerland-organisatie werd zes tien jaar geleden mee opgericht door het bedrijf in Sneek. Haar centraal- bureau is gevestigd in Zeist. Zij heeft overigens ook nog bedrijven in Duits land, Denemarken, Noorwegen en Frankrijk. De fusie met genoemde twee vestigingen betekent voor de in keling zich volgend jaar reeds bij één 1901 opgerichte NV Tromp groothan- 1 der Lekkerland-collega’s voordoet. Afgelopen dinsdag zo berichtte ons de heer A. Looper, de oudste fir mant is door de fa. Looper het pand waarin vele jaren de n.v. Ber voets gevestigd was, gekocht. De fa. Looper die in ’t pand Kruizebroeder- straat 85 enkele jaren terug een speci aalzaak speelgoed opende, naast de af deling fietsen en bromfietsen, zocht reeds lang naar een pand waarin de afdelingen afzonderlijk konden worden gebracht. In dit pand waarin voorheen dus Ber voets was gevestigd, wordt na een verbouwing de afdeling fietsen en bromfietsen ondergebracht, terwijl het gehele pand Kruizebroederstraat 85 wordt ingericht voor de afdeling speel goed. De reparatie-afdeling blijft voor bands in het aangrenzende pand in de Hooghuistersteeg. Als streefdatum voor de opening van zijn nieuwe winkel noemde de heer Looper 1 november a.s. Op de dinsdag in Sneek gehouden vee markt werden in totaal 2018 dieren aangevoerd, te weten: Melk- en kalfkoeien f f 1350,— en 1450,—; Slachtkoeien 3,70, 4,80, 5,50 gesl. gew. Pinken 700,—, 1000,—; Nuchtere kalveren 125, 225,—, 300,—, 400,—; Bokken en geiten geen notering; Weide- en slachtschapen 100,-, 150,—; 3,00, 3,50 gesl.; Enters 90,—, 145,—; 4,75, 5,25 gesl.; Weide- en slachtlammeren 90,- 150,f 5,50, 5,90 gesl.; Varkens en slachtbiggen 1,80, 2,2,10, 2,35 levend; levend; Kleine biggen 50,85, Stemming. Gebruiks-, slachtvee en pin ken staande prijzen; nuchtere kalveren onveranderd; wolveemarkt een lagere notering; varkensmarkt onveranderd en kleine biggen onveranderd. De film „Wat zien ik” oogst een onge kend groot sukses en daarom blijft de film nog een week in Sneek. Het is reeds de vierde week en plaats- bespreken blijft nog dringend aanbevo len. In de nachtvoorstelling zaterdag avond de film „De, meedogenloze ach tervolger” met Clint Eastwood in de hoofdrol. Als hulpsherrif uit Arizona gaat hij in New York op zoek naar een ontsnapte misdadiger. Een wes tern met motoren inplaats van met paarden. De film „de grijnzende doder” wordt zondagmiddag op het witte doek De kans is groot, dat binnen korte tijd in IJlst overgegaan zal worden op het gebracht. Eli Wallach speelt de rol van gebruik van plastic zakken, waarin het huisvuil aan de mensen van de reini- Cacopoulos, een dief die dieven besteelt. - Voor de jeugd (en ook voor de oude ren) is er woensdagmiddag een film „Sjors en Sjimmie en de toverring”. voorzitter, die verwachtte „een deel van de klanten te verliezen, als er een tweede markt in Leeuwarden zou ko men”. „We hebben ons met hand en tand tegen de plannen in Leeuwarden verzet, wat ons erg kwalijk genomen is. Maar wij doen, wat goed voor ons is. Er is feitelijk geen sprake van, dat veehandelaren in Leeuwarden er vóór zouden zijn. Dit is onjuist, en daarom hebben ze de kous op de kop gekregen”. ■- '*•1 L 'I -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1