Ere=penning van de stad Sneek voor secretaris K. Koster I Raad Wymbritseradeel vlug klaar met korte agenda IJLST DOET MEE AAN GEMEENSCHAPPELIJKE REGELINGEN Subsidie voor Concordia" wordt f 1250,- SNEKERMKOERIER fïl MO Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL IJLST van en f Ons nieuwe feuilleton In dit nummer o.o. Hl I j Subsidie voor sportveld in Hommerts Man met bewonderingswaardige kwaliteiten iiiiuiHiiuiniiiiiiiiiiiiffl Subsidiëring Frysk Orkest en kunstijsbaan Heerenveen f Toiletartikelen en leverworsten buit van inbrekers ONS-spits Simon Hoekstra goed voor 2 treffers tegen Oranje Nassau Vreugde bij WZS om eerste zege Volle sporthal bij spelmiddag KNGV rayon Sneek MAANDAG 4 OKTOBER 1971 126e JAARGANG No. 79 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD 0,"ih*1 0,(,M ,Mn* WTMMI1HUIIH u UUI fifejTSrJT De muziekvereniging „Concordia” in Ijlst kan voor 1972 op een gemeentelijk subsidie rekenen van f 1250,-. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en - f SNEEKER NIEUWSBLAD REDAKTIE. p 1 Verschijnt: maandags en donderdags Hoewel men het er vrijdagavond tijdens de raadsvergadering in IJlst roerend over eens was, dat het meedoen aan gemeenschappelijke regelingen voor sub sidies voor het Frysk Orkest en de kunstijsbaan in Heerenveen grote konse- kwenties met zich meebrengt, werd met algemene stemmen besloten dit toch te doen. Het subsidie voor het Frysk Orkest komt IJlst op 20 cent per inwo ner; het subsidie voor „Thialf” beloopt 18 cent per inwoner. ONGEMERKT LEIDING GEVEN Namens de hoofden van dienst voerde dit niet verwacht en achteraf gezien ben ik toch blij en zie ik met voldoe ning hierop terug”. naast waarderende woorden, aanbood. Dinks de jubilerende secretaris van d° gemeente Sneek, de heer K. Koster, die zojuist de ere-penning van de stad Sneek in ontvangst heeft mogen nemen van burgemeester B. van Haersma Buma(r.) (Foto Studio Ger Vijs) UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. IBERGSMA (FNP) tokoart fan f 15.000,hvoer helje ivy it wei Vrijdagavond werd, tijdens afwezig- van de bewoner, ongewenst bezoek ge bracht aan de woning van de heer H. Piersma in de Kruizebroederstraat al hier. Met gebruikmaking van een lad der is men aan de achterzijde door een openstaand raam naar binnen ge klommen. Er werden enige toiletarti kelen weggenomen. In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de opslagplaats van de slachtpro- ductenhandelaar Jansen aan de IJlster- kade alhier. Men drong daar binnen door het forceren van een toegangs deur. Er werd een aantal leverworsten ontvreemd. Vrijdag 1 oktober was het 25 jaar geleden dat de heer K. Koster in functie trad als secretaris van de gemeente Sneek. Ter gelegenheid van dit jubileum was er vrijdagmiddag van vier uur tot half zes een receptie in het stadhuis, die zeer druk bezocht was. De kleine raadzaal en de burgemeesterskamer, die herschapen waren in een bloementuin, konden de talrijke aanwezigen nauwe lijks plaats bieden, zó groot was de belangstelling. Die belangstelling zal de heer Koster, zijn vrouw, zoon en schoondochter veel voldoening hebben ge geven. Ze hebben vele handen moeten drukken, welgemeende woorden en vele cadeaus in ontvangst moeten nemen. Hoogtepunt van deze gezellige receptie was ongetwijfeld de uitreiking door burgemeester B. van Haersma Buma van de ere-penning in zilver van de stad Sneek aan de jubilaris. Met name raadslid Rijpma (Vrije Kie zers) was bang voor verhogingen van de bedragen. „Moeten we dan meegaan”, wilde hij van voorzitter H. W. F. Mum- sen weten. Deze kon bevestigend ant woorden. De heer Rijpma was wel voor meedoen met de regeling subsidie voor het Frysk orkest, „maar we wor den vastgezet”. Hij bleek evenwel niet goed op de hoogte. „Men kan uit de boot stappen”, verduidelijkte de voor zitter namelijk. Het college van b. en w. stelde voor het subsidie van 1971 te handhaven. „Is er geen mogelijkheid „Concordia” zo te steunen, dat het voor- IJlst be houden blijft? Muziekinstrumenten kos ten vandaag de dag zoveel”, zei de heer Rijpma (Vrije Kiezers) vrijdaga vond tijdens de raadsvergadering. „Het kan de doodssteek betekenen, als er geen 400 of 500 bij die duizend gul den komt. „De heer Rijpma zei het no dig te vinden, dat de jongeren worden opgevangen. Hij zag niet graag, dat IJlst zonder korps zou komen te zitten. Voorzitter Mumsen was het goeddeels met hem eens: Wij zijn zeer begaan met het (financiële) lot van deze vereniging. Het is echter al een groot bedrag, die f 1000. Raadslid S. Wassenaar (CHU) ging mee met de heer Rijpma, maar hij wilde dan het door hem voorgestel de bedrag ter verhoging van 500, halveren. Daar was de heer Rijpma wel accoord mee: 500 zie ik er toch niet van komen. Voor de stemming zei me vrouw Nooitgedagt-Oranje (AR) nog, dat die pakjes eigenlijk een „zaakje” is en de heer J. Zijsling (PvdA) zei tegen eventuele verhoging te zijn. „Ie dere vereniging kan wel claimen - we moeten versoberen; dat moeten we doen”. De heren Rijpma en Wassenaar ondervonden bij de stemming instem ming van mevrouw Nooitgedagt-Oranje en de heer P. Grondsma (CHU), zodat de verhoging van 250 doorgaat. alle kanten te bekijken”, zei vervolgens mevrouw Nooitgedacht-Oranje (AR), die „om als kern in leven te blijven” iedereen wilde voorstellen vóór te stem men. De heer Rijpma evenwel wilde geacht worden tegestemd te hebben. de heer G. J. de Boer, direkteur van gemeentewerken het woord. „Wij heb ben u hoog leren waarderen, u geeft dikwijls ongemerkt leiding aan de be sprekingen, uw inzicht toont uw ken nis van de financiële aspecten van de zaken die wij bespreken, u is raadge ver, die met kennis van zaken over de kwesties spreekt en u behoedt ons vaak voor te haastige spoed, u is een bekwaam ambtenaar, met grote colle gialiteit”, aldus de heer De Boer, die cadeaus ADMINISTRATIE: Singel 11, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-11.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2241. Gironr. 932130 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. ging is onmogelijk. „Als die 350 wel gehalveerd zou worden”, aldus de heer Rijpma, „zou «er geen paal minder de grond in gaan”. Het voorstel werd ten lange leste met algemene stemmen aangenomen. KEUS Burgemeester en wethouders stelden voor een subsidie-aanvraag van onder meer de Fryske Toaniel Stifting „Try- ater” af te wijzen. „Waarom”, wilde de socialist Zijsling weten. Voorzitter Mumsen: Het zat er niet in. We heb ben een keus moeten maken. En de heer Zijsling weer: Maar kunnen we hier dan niet een kleine „stype” ma ken? Als het de gemeente financiëel be ter gaat, kunnen we eventueel wat De leiding van de receptie berustte in handen van de heer J. B. Klasema, die bewees met dit bijltje wel te kun nen hakken. Onder de aanwezigen za gen wij talrijke burgemeesters uit de Zuidwesthoek, collega’s van de heer Koster, oud-burgemeesters, raadsle den, het voltallige secretariepersoneel en vertegenwoordigers uit het zakenle ven, culturele-, sport- en maatschappe lijk leven. Alle schakeringen, zoals dat heet, waren aanwezig. Die overweldi gende belangstelling zal de heer Kos ter goed gedaan hebben. Hij vertelde ons na afloop, dat deze receptie met grote belangstelling, hem bijzondere voldoening heeft geschonken. „Ik had jbvoos nux »s oxnseiu BEGELEIDINGSCOMMISSIE Nadat onder meer de raad en bloc zich geschaard had achter het voorstel van het college over te gaan op het ge bruik van plasticzakken in IJlst (in on ze laatste donderdageditie hebben we hierover uitvoerig geschreven) werd, al vorens het agendapunt: het doen instel len van een bestuurskundig onderzoek werd behandeld de openbare vergade ring twintig minuten geschorst. Zoals bekend zal een begeleidingscommissie er voor zorgen, dat het voor het onder zoek beschikbaar gestelde krediet niet zonder voorkennis overschreden zal wor den. Door deze commissie zullen de ge meenten verder regelmatig van de stand van zaken op de hoogte gehou den worden. „Maar men weet helemaal nog niet welke mensen er in deze com missie zullen komen. Ik kan hier noch een opening, noch een lichtpunt in zien voor het behoud van IJlst”, zei de heer Rijpma. „Als ik een lichtpuntje zou zien, zou ik wel willen meedoen. Het spijt me, ik zie het niet”. De CHU-er S. Wassenaar had graag dat de gemeenten collectief zouden mee doen. Inderdaad, de grote vraag is: wie komen er in die commissie. Ik zie vaak weinig heil in commissies; de door g.s. ingestelde commissie, die een rapport heeft uitgebracht is danig af gekraakt. Toch valt het me moeilijk tegen te stemmen, zo zei de heer Was senaar. „Ik zie toch wel een kans van slagen. De heer Zijsling zag het niet als een punt wie in de begeleidingscom missie zullen komen. Zo’n commissie is een mooi ding. Dat hoort in de demo cratie thuis, vond hij. „Nu krijgen we de kans het vraagstuk herindeling van heer Koster een belangrijke bijdrage geleverd, aldus de burgemeester, die voorts zei dat de jubilaris op bewon deringswaardige wijze steeds opgeko men is voor de belangen die hem wa ren toevertrouwd. Voor de raad en het college van B. en W. was hij een ui terst nauwgezet adviseur, die wist waarover hij sprak. Zijn adviezen wer den altijd hoog gewaardeerd. De burgemeester reikte de heer Kos ter vervolgens de ere-penning in zilver van de stad Sneek aan de heer Kos ter uit. Daarnaast deelde hij mede dat de werkkamer van de heer Koster in het stadhuis van een nieuw ameuble ment was voorzien. Vóór de raad van Wymbritseradeel op inspectietocht door de gemeente ging, werd donderdagmorgen eerst een kor te agenda afgehandeld. De raad was weer voltallig, omdat het nieuwbe noemde raadslid, de heer D. Nauta te Heeg geïnstalleerd werd. De heer Nauta volgt dr. G. Bakker op, die we gens vertrek naar Sneek voor de raad van Wymbritseradeel heeft moeten be danken. Burgemeester B. W. Cazemier deelde aan het begin van de vergade ring mee, dat het college aan Gedepu teerde Staten heeft bericht de bezwa ren van Sneek tegen een tweede vee markt op dinsdag in Leeuwarden te de len. REDAKTIE: Singel 11, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3119 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 1,per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Bert Galestad, direkteur van een con structiebedrijf in Oosterbeek, wordt als hij in Nederland terugkeert van vakantie, aan de grens gearresteerd. De Arnhemse politie heeft zijn aan houding verzocht. Daar, in het politie bureau, komt hij tot de ontdekking, dat zijn verleden is opgegraven. Ruim twintig jaar geleden heeft hij in Arn hem een bankloper beroofd, samen met zijn vriendin Sientje. De buit be droeg bijna drie ton. Het is nooit uit gekomen, omdat de bankloper door een hartverlamming overleed. Sientje vertrok met haar deel van de buit naar Australië en heeft daar op haar sterfbed een volledige bekentenis afge legd, daarbij de naam van de hoofd dader noemende. Hoewel het misdrijf volgens de wet is verjaard, moet Bert Galestad TWIN TIG STAPPEN TERUG op zijn le vensweg, want alles wordt tot in de finesses weer naar voren gebracht. Na twee dagen wordt hij in vrijheid gesteld, maar dan komen voor hem de moeilijkheden pas, want niemand wil meer wat met de eens zo gevier de en bekende fabrieksdirekteur te maken hebben. De opkomst, de triomf en de afgang van Bert Galestad wordt in ons nieu we feuilleton op boeiende wijze be schreven. Misschien zal niet iedereen het slot bevredigend vinden, maar het feit, dat hij na de ontdekking alles verloor: direkteursfunktie, vrouw en kinderen, huis, geld, vriendschap en genegenheid, is voor hem een veel zwaardere straf als de justitie hem ooit had kunnen geven. In ons nummer van vandaag vangen wij aan met de publikatie van dit nieuwste feuilleton van de schrijver Frank van Falckenoort en wij zijn er van overtuigd, dat u met belangstel ling dit boeiende en bizonder originele verhaal zult volgen. meer geven. Hij noemde (in het Fries sprekend bij dit onderwerp) gewoon een bepaald bedrag: 25. Echter, hij kreeg geen steun. In antwoord op een vraag van de heer Zijsling, waarom het subsidie voor „Nationale Reserve Steun wettig gezag” met 50 procent verhoogd en ge bracht was op f 60 zei wethouder K. Frankena (CHU) dat dit subsidie oor spronkelijk ook deze som had bedra gen. „Dat het vorig jaar verlaagd is tot 40 was onkunde van ons”. B. en w. stelden voor het subsidie voor het Recreatieschap „De Marrekrite” op te schroeven tot 1000. Dit zou een ge meenschappelijke verhoging zijn; het subsidie bedroeg 650. Raadslid Rijp ma was vierkant tegen „deze gruwelij ke verhoging”. Hij zag graag, dat de recreant in dezen wat zou betalen. Na lang heen en weer gepraat bleek, dat er twee dingen mogelijk zijn: Meegaan met de gemeenschappelijke verhoging en dus 1000 beschikbaar te stellen of niets te geven. Halveren van de verho- Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het P.E.B. waarin ken nis werd gegeven van het feit dat op verschillende plaatsen zeven lampen van de straatverlichting door balda digheid zijn vernield. De heer Visser (GCP) vroeg of deze, mededeling zo maar voor kennisgeving kon worden aangenomen. Daar zit niets anders op, zei de voorzitter, die voorts van me ning was dat controle praktisch' niet mogelijk is en voorts zijn de daders meestal onbekend. Het bleek dat in Tjalhuizum één lamp, in Hommerts ook één en in Woudsend vijf lampen waren vernield. De direkteur van ge meentewerken zal de mogelijkheid van aanleg van een rijwielpad vanaf de weg Blauwhuis-Rijksweg naar de ver binding van „Crycebroedershof” naar Bolsward bezien. Zeer tot genoegen van de heer Ketelaar (GCP). De raad verleende medewerking aan de vereni ging voor chr. onderwijs te Schar- negoutum voor de bouw van een vijfde lokaal bij het schoolgebouw. De raad besloot voorts een subsidie van vier duizend gulden toe te kennen aan de Stichting Dorpshuis in Tirns. De heer Ketelaar (GCP) sprak zijn bewondering uit voor het feit dat men in Tirns zelf 12.015,heeft bijeengebracht, het geen neerkomt op 60,per inwoner. „Een geweldige prestatie”, zei hij. SUBSIDIE SPORTVELD HOMMERTS De raad stelde graag een bedrag in- BELANGRIJKE BIJDRAGE Burgemeester B. van Haersma Buma, de eerste spreker, zei dat het een he le gebeurtenis is, wanneer men 25 jaar verbonden is aan de gemeente Sneek. Vóór de heer Koster zijn er twee mensen geweest die het 25-jarig secretarisschap hebben gehaald, aldus de heer Van Haersma Buma. Pieter Sikkes is 24 V2 jaar secretaris geweest, maar ene heer Haga is van 1819 tot 1867 in totaal 48 jaar secretaris van de gemeente Sneek geweest. In de 18de eeuw was er een Frieswijk die 37 jaar secretaris was, maar deze werd dan ook al op z’n tiende jaar tot dit ambt geroepen. Aan de na-oor- logse ontwikkeling van Sneek heeft de KOPMAN VAN HET PELETON Loco-secretaris W. S. Overzee, die na mens het secretarie-personeel sprak, zei dat de heer Koster het hoofd van de dienst is, de kopman van het pele ton. De heer Overzee zei echter liever te spreken van een aanvoerder van een korfbalteam, omdat hier sprake is van een team, waarin zowel dames als heren hun beste krachten aan de stad Sneek geven. „Wij aanvaarden u als captain volledig, aldus de heer Overzee, die de jubilaris karakteri seerde als een persoonlijkheid met sentiment en als een man met genegen heid ten opzichte van de medemens. De heer Overzee kwam na zijn speech met drie verschillende cadeaus voor de dag. NESTOR VAN DE RAAD Als nestor van de raad sprak tot slot de heer J. P. de Vries, die in zijn toespraak even terug ging naar 1946. De heer Koster werd op 30 augustus 1946 als opvolger van de heer L. Rasterhoff tot secretaris van de ge meente Sneek benoemd. Er waren 26 sollicitanten. In de vergadering van de raad van 13 september 1946 werd de heer Koster beëdigd. Hij sprak toen de woorden „ik hoop een secre taris te zijn, die het vertrouwen waard is.” De raad heeft toen een goede keuze gedaan, het werk was zwaar, maar u heeft volledig aan het ver trouwen beantwoord, aldus de heer De Vries, die vervolgde „wij hebben u le ren kennen als een man met een eigen mening en een hoge opvatting van uw taak”. De raad waardeert u ten zeer ste en wij wensen u van harte geluk met dit jut' cum en de hoge opvatting van uw verantwoordelijke taak, aldus de heer De Vries, die ook mevrouw Koster in de huldiging betrok. Het oudste raadslid bood de heer Koster een stofzuiger voor de auto aan. eens van 25.000,beschikbaar aan de Stichting sportveldencomplex te Jutrijp-Hommerts. Over de bouw van een dorpshuis en de aanleg van een nieuw sportveld schreven wij reeds uit voerig. De heer Bergsma (FNP) toon de zich enigszins bezorgd, want er is nog altijd een tekort van 75.000, „Ik sjoch net hwer wy dat jild weihelje moatte”, zei de heer Berg sma, die graag gezien had dat de ge meente nog iets meer gedaan had, b.v. het geven van een garantie voor de rente en aflossing van een eventueel te sluiten lening. De NSF wil misschien een lening verstrekken, maar dan moet de voetbalvereniging eigenaar van het terrein zijn. En dat is niet zo. Van de kerkvoogdij, die toch al zo veel ge daan heeft, kunnen we niet verwach ten dat die ook nog eens het land schenkt. Volgens de voorzitter liep de heer Bergsma enigszins op de zaak vooruit. „Wij weten nog niet eens om welke bedragen het precies gaat”, zei hij. De heer Bergsma deelde nog me de dat men in Hommerts al is begon nen met de aanleg van de weg naar het toekomstige sportveld. De heer Osinga (GCP): it bigjint d’r op to lykjen, haldt moed”. Besloten werd aan de N.V. Wielinga- Servitex te Sneek een terrein groot 3300 vierkante meter in Woudsend te verkopen. Een grondruil met de heer J. Abbink te Schamegoutum ontmoet te evenmin bezwaren. Tot slot werden enkele begrotingswijzigingen goedge keurd. Na afloop van de vergadering stapte de raad in de gereedstaande autobus, die hen door de gemeente voerde. gsi is S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1