i de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van dit wereldtsje van ons Aide Fryske Tsjerken in beeld I IJLST WERK AAN DE WERELD ....HIER EN DAAR Chinees of Fries Suksesfilm 'Wat zien ik' opnieuw geprolongeerd Hearing Woudvaart Fototentoonstelling in Scheepvaartmuseum Lezing over africhting van jachthonden voor K.C. Sneek en omstreken „ZE" VERVANGEN DOOR „WE" i ïg de van INGEZONDEN Dag van de postzegel Humanistisch Verbond in Sneek heeft programma klaar Spaaroverschot bij de Rijkspostspaarbank DONDERDAG 7 OKTOBER 1971 126e JAARGANG No. 80 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o In Wymbritseradeel meer subsidie voor Frysk Orkest W SNEEKER NIEUWSBLAD 0lfl«l..l 0.,... 4. SNftX. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en •SWSSs - 'i I SNEEKER NIEUWSBLAD B. L. Bücking, Sneek. ’>-'K- Verschijnt: maandags en donderdags Ongetwijfeld is er voor de geïnteres seerde in de kerkenbouw veel van zijn gading te vinden, maar voor de door snee bezoeker van de tentoonstellingen in het Friesch Scheepvaart Museum is het, dunkt mij, niet zo interessant. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,per half iaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. In de nachtvoorstelling zaterdagavond wordt de film „Villa Rides” vertoond. Deze film vertelt de gebeurtenissen in de periode van 1911 tot 1913. Hoewel enigszins geromantiseerd, blijft de film trouw aan de geest van de veel ver guisde en verkeerd begrepen bandiet- soldaat Pancho Villa in Mexico. De bandiet, die de vrijheidsheld van Me xico werd. Zondagmiddag draait de film „The war wagon”, een Western met zware jongens als John Wayne en Kirk Douglas. Een Western met alles erop en eraan. Een cynisch verhaal, een explosieve film. 10. Eindig elk oefenuurtje met ’n oefe ning, die de hond goed doet en pret tig vindt. Aan het oefenen met de baas blijft hij hierdoor een prettige herinnering houden. Vergeet vooral het belonen niet, wanneer hij het goed heeft gedaan. Te circa elf uur sloot de voorzitter de vergadering na de heer en mevrouw Van Buuren namens de aanwezigen dank te hebben gebracht voor deze in teressante avond. De film „Wat zien ik” blijft het uitste kend doen. De belangstelling is nog steeds zeer groot en het lag dan ook wel voor de hand dat deze film nog een week in Amicitia te Sneek op het witte doek zou blijven, ’t Is de vijfde en waarschijnlijk ook de laatste week dat men deze film nog kan zien. Op zaterdag 9 oktober is er weer een ruildag in de Frieslandhal, zaal Goes, Heliconweg te Leeuwarden. Evenals vorig jaar is dit een bijeen komst van postzegelverzamelaars, waar onderling geruild en gehandeld kan worden. Tevens zijn twee handelaren aanwezig met een stand. Gezien de vele bezoekers die verleden jaar deze ruildag bezochten, verwacht men ook deze keer weer een grote toe loop. ADVERTENTIETARIEF EN Z7 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Op grond van de gemeenschappelijke regeling verleent de gemeente Wym britseradeel dit jaar 1775,subsidie aan het Frysk orkest. Deze regeling geldt tot 31 december 1971. De afdeling Friesland van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten heeft in overleg met het orkestbestuur zich beraden over een nieuwe subsidierege ling. Bij de verdeling van het netto nadelig exploitatiesaldo, geraamd voor 1972 op 1.650.000,wordt er van uitge gaan dat de gemeente Leeuwarden en de provincie Friesland elk twee-vijfde gedeelte voor hun rekening nemen en een-vijfde gedeelte ten laste van de overige gemeenten komt. Voor reke ning van de gemeente Wymbritsera deel komt 2120,volgens de nieuwe regeling. B. en W. van Wymbritsera deel komt 2120,volgens de nieuwe gemeenschappelijke inspanning van pro vincie en alle Friese gemeenten de mo gelijkheid aanwezig is het Frysk Orkest voor ,’t gewest te behouden. B. en W. zijn voorts van mening dat dit orkest voor het culturele leven van Friesland van zeer grote waarde is. Het college stelt voor toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling betreffende sub sidiëring van de stichting Frysk Or kest. CEF en UNESCO bij het voorlichtings- werk en het financieel helpen om pro- jekten van allerlei aard, die overal ter wereld op stapel staan, uit te voe ren. In de aktie WERK AAN DE WE RELD werken NOVIB, UNICEF en UNESCO samen. Zij doen dit konkreet. O.a. zullen zij op korte termijn enkele duidelijk omschreven projekten en ont wikkelingslanden financieel van de grond helpen. Dat kan slechts als ie dereen helpt, door ’n bijdrage te stor ten op giro 100200 Den Haag en WERK AAN DE WERELD. De werkgroep vernieuwd onderwijs verwerpt terecht dat de huidige vak- kenopzet tot wanbegrip en onkinder lijkheid zou moeten leiden. Dat wil niet zeggen, dat de werkgroep gelukkig is met de leerstofinhoud van de huidige vakken. Herbezinning op de inhoud is dringend geboden. Bij die vakken zal men niet in de eerste plaats van de binnen de vakken aanwezige kennisele menten en ordeningen moeten uitgaan, maar van de onderwijsdoeleinden, zo als die in het basisonderwijs, rekening houdend met de individuele mogelijk heden van het kind gesteld worden. Tot zover de werkgroep. Overwegingen, die we van harte graag delen, als dui delijk gemaakt zou worden, wie dan tenslotte de onderwijsdoeleinden stel len. Wie bepaalt, wat de kinderen moeten leren? De ouders? De maatschappij? De inspectie? De pedagogische centra? Of misschien toch de leraren in de verschillende vakken aan de Pedagogi sche Akademies? En wie kan ook het door de werkgroep aanvechtbaar ge stelde patroon van vakken doorbreken? Men heeft in het differentiatieprogram - 4.3.1.2. - naast de bekende zaakvak ken nog de mogelijkheid open gelaten voor een ander vak op het terrein van de kennisgebieden die voor de basis school van belang zijn. Eén vak. Waar mee dan alle vragen weer beginnen? Economie? Sociologie? Of soms wereldoriëntatie? En wie voert dat vak dan in? De democratisering van het Hoger Be roeps Onderwijs in de tak Pedagogis che Akademies is geen kinderspel, al DE WERELD hier, waar wij wonen en werken, in onze eigen samenleving. Slechts enkelen kunnen naar arme lan den gaan, om ter plaatse werk te zet ten. Voor de meesten is het werk aan de wereld thuiswerk. Maar wat kunnen wij dan hier doen. Wij voelen ons machteloos tegenover de overstelpende nood, tegenover de eindeloze wirwar van problemen, die op ons afkomen. Wij zijn zo gauw geneigd om te zeg gen: laat ze het maar uitzoeken, ik zie er geen gat in. hangt het af wat ze besluiten, wat ze doen. BEWUSTWORDING Werk aan de wereld betekent werken aan de bewustwording hier. De ogen openen voor de werkelijke toestand in de wereld. Inzicht krijgen in de moge- 1 van redelijke oplossingen. Daarvoor is voorlichting nodig aan u Momenteel hangen er in de galerie van het Friesch Scheepvaartmuseum veel foto’s van kerken, interieur- zo wel als exterieuropnamen. De exposi tie heeft als titel meegekregen „Aide Fryske Tsjerken” en gaat van de stich ting met dezelfde naam uit. BIJ DE FOTO: Elk kind een halve li ter melk per dag. Dat staat in het programma van de Chileense regedng. Rationalisering van de melkvoorzie- ning is daartoe dringend nodig. Daar aan wordt hard gewerkt in Donihue. Een stukje van het veeteeltbedrijf is op deze prent te zien. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Het Humanistisch Verbond, gemeen schap Sneek heeft het winterprogram- ma klaar. Op een aantal zondagen worden lezingen gehouden met bekende sprekers. Alle bijeenkomsten worden in de bovenzaal van Onder de Linden en die beginnen steeds om half elf, gehou den. Men start zondagmorgen a.s. met een bijeenkomst, waarin de heer P. N. Kruyswijk te Utrecht zal spreken over „contact met mensen in eenzaamheid en andere grenssituaties”. Op 7 novem ber komt dr. J. W. Dekker te Gronin gen spreken over „sterrenkunde en le vensbeschouwing”, op 16 jan. spreekt dr. J. P. Otto te Sneek over de mili euhygiëne. Prof. dr. G. Stuiveling te Hilversum spreekt op 12 maart over „de mens van gisteren in de wereld van morgen”. De heer S. Bouma te Paterswolde houdt op 16 april een le zing over „kunst, levenskost of een toetje?” Op 2 januari vindt de nieuw jaarsbijeenkomst plaats en op 13 febru ari is er nog een zondagmorgenbijeen- komst. De spreker op die bijeenkomst is nog niet bekend. gaat het om de kinderen en niet om het spel. Op het gebied van de be stuursvormen, de pedagogisch-theoreti- sche vorming, het Cultureel-Maatschap- pelijk program en de regeling van de stage is door overleg tussen besturen, docenten en studenten veel te bereiken, en is er al veel bereikt. Maar de vraag, wat in het basisonderwijs moet worden gedaan met de aangeleerde technieken, met de vergrote expressieve bekwaam heden, met de verdiepte pedagogische inzichten, is niet op te lossen door do centen en studenten aan Pedagogische Akademies alleen. Men kan op de Aka demies de studenten leren, hoe zij kin deren het gebruik van balpoints, tel machines, filmcamera’s, computers, machinegeweren, telexapparaten, speel kaarten, encyclopedieën, tekenapen, bandrecorders, ruitjesschriften of tijd- banden aan moeten leren, maar wat nu in de praktijk van de basisschool aan kinderen aangeleerd moet worden is toch op de allereerste plaats zaak van het ’bevoegd gezag’ op die basisschool, waarbij docenten als ter zake kundi- gen, als ouders of bestuurders mogen meespreken, maar waarbij ze toch niet de dienst uit maken. De democratise ring van het basisonderwijs is meer een zaak van mentaliteit dan van rap porten. De eerste algemene ledenvergaedring van kynologencenlub Sneek en Omstre ken donderdag 30 september was bui tengewoon goed bezocht. Ruim zestig leden waren gekomen om te luisteren naar de heer A. van Buuren uit Heem stede, keurmeester van veldwedstrijden voor jachthonden. Na de opening door de voorzitter, dr. J. P. Otto, werden enkele bestuursmededelingen gedaan, waarna de verkiezing gehouden werd voor de nieuwe voorzitter. De bestuurs- candidate, mevrouw J. C. Rozema- Postma, werd met algemene stemmen gekozen. De heer Otto, die circa 17 jaar deze taak vervulde, treedt per 1 november af. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur De bouw van het verzorgingscentrum in „De Bongerd” te IJ 1st vordert gestaag. Als alles meezit zullen zeer binnenkort, men denkt aan 1 november, de eerste zeven woningen (zie foto) betrokken kunnen worden. Begin volgend jaar kunnen dan nog eens 13 verblijven in gebruik genomen worden. Momenteel is men bezig met plaatsing van de centrale verwarming. Nadere bizonderheden over dit centrum elders in deze editie. (Foto Studio Gei Dijs) Daarna was het woord aan de heer Van Buuren, die een boeiende lezing hield, toegelicht met zeer mooie dia’s en films, die door mevrouw Van Buu ren vertoond werden. De spreker deelde enkele principes mee, die z.i. te allen tijde bij het om gaan met honden in acht genomen moeten worden: 1. Onze hond is nog steeds het gezel lige, in meuteverband levende dier, heden den dage is dat ons gezin, waar hij deel van uitmaakt. 2. Iedere hond voelt zich ondergeschikt aan de meuteleider. Thans zijn baas (in sommige gevallen zijn bazin) waar hij alles voor over heeft. 3. Honden zijn gewoontedieren, die iets eenmaal geleerd hebbend, dit heel hun verdere leden uit gewoonte blij ven doen. 4. Voor de juiste omgang met honden is geduld en nog eens geduld nodig. 5. Voor ons mensen is het de moeilijk- ste taak, de hond duidelijk te ma ken, wat we van hem willen. 6. Een wederzijds, op genegenheid be rustend goed contact tussen baas en hond is noodzakelijk. 7. Praat zoveel mogelijk als u kunt te gen uw hond. 8. Geef voor dezelfde opdracht, steeds hetzelfde korte duidelijke bevel, na eerst de naam van de hond ge noemd te hebben. 9. Leg de hond steeds op dezelfde plaats neer voor een bepaalde oefe ning. Hij went er dan aan, dat er een bepaalde oefening komt. Met veel genoegen heb ik deze hearing bijgewoond. Hoewel op deze hearing nog geen voldoende mededelingen kon den worden verstrekt met het oog op de financiën, bleek uit de reacties in de zaal dat men zeer ingenomen was met het initiatief en dat het toch ein delijk zo ver is dat het gesprek hier over op gang is gekomen. Er wordt dagelijks over gesproken op de fabriek, kantoor op de werkobjecten en natuur lijk op het water. Het is het gesprek van de dag. Veel succes voor dit stich tingsbestuur; het is een plaatselijk be lang zonder meer. Ik hoop van harte dat dit plan op het kortst mogelijke termijn wordt gerealiseerd, het is no dig, meer dan nodig. Hopelijk dat dit plan geen 3 jaar moet duren, maar dat de voorgestelde streefdatum van iVz jaar aangehouden kan worden. Het zijn allemaal zeer scherpe foto’s, technisch dus volkomen in orde, maar er spreekt niet veel uit. BEHOUD OUDE KERKGEBOUWEN De tentoonstelling gaat uit, we schre ven het al, van de Stichting „Aide Fryske Tsjerken”. Zij stelt zich ten doel de kerken die er in Friesland zijn en die als historisch monument kunnen worden beschouwd, te behouden. De stichting is in 1970 opgericht. Op ver zoek van kerkvoogdijen neemt zij de kerken over, herstelt ze en zoekt er een nieuwe bestemming voor. Verder geeft zij voorlichting aan kerkvoogdij en die zelf gaan restaureren. Dokter Regn. Steensma doet veel werk voor de stichting. Hij schreef een drie tal boeken over dit onderwerp. Het laatst verscheen „Langs de oude Frie se kerken”; vele foto’s hieruit kan men terugvinden op de tentoonstelling. Ze zijn van twee Groninger fotogra fen, Alex Luttmer en Jan Schurer. STIJLEN Wat valt er allemaal te zeggen over deze expositie. Niet veel dacht ik. De foto’s spreken voor zichzelf. In de handleiding die door dr. Regn. Steen sma geschreven is, kan men de op bouw terugvinden. Allereerst volgt een vergelijking tussen de verschillende bouwstijlen die bij de vroege kerk bouw zijn toegepast, zoals Romaans, Romano-gotiek, Gotiek en de specifiek protestantse stijl. Verder heeft men een gedeelte van de tentoonstelling bestemd voor de lotge vallen van de Friese kerken (de ge- schiedenis van de Sint Vitus-kerk in Leeuwarden (vroeger stond die achter de Oldehove) wordt ondermeer met behulp van pentekeningen in beeld ge bracht). Het derde en laatste gedeelte laat de restauratie van een aantal kerken zien, onder andere die van Workum en Ber gum, terwijl die van Parraga en Nije- mirdum nodig aan herstel toe zijn. Nogmaals, voor de geinteresseerde is dit een leuke tentoonstelling. Voor scholen van het Middelbaar Onderwijs is zij ook niet zo gek, omdat men er een aantal lessen over bouwstijlen aan op kan hangen. Maar de vraag blijft, of het voor de doorsnee bezoeker, die dus niet een speciale studie van de kerkenbouw gemaakt heeft, veel zin heeft. De tentoonstelling duurt tot 20 oktober. Henk D. De RPS boekte over r’* maand sep tember 1971 een spaaroverschot van 25 miljoen gulden tegen een overschot van 22 miljoen over september 1970. Ingelegd werd in september 160 mil joen (september 1970: 149 miljoen) en opgenomen 135 miljoen (september 1970: 127 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg ultimo september 1971 6305 miljoen gulden te gen 5742 miljoen ultimo september 1970. Eén van de ernstigste en meest ver breide misvattingen is dat ze. Met ze bedoelen wij dan meestal bewindslie den, regeringen, instanties, organen. Maar deze bewindslieden, regeringen, instanties en organen zijn nergens zon der ons. Zij zijn slechts uitvoerders. Het wordt de hoogste tijd om dit ver lammende ze te vervangen door een aktief en dynamisch wij. Van ons De onderontwikkelde, de arme landen, vinden wij in Afrika, Azië, Latijns- Amerika. Tocht begint het WERK AAN hjkheid en uw omgeving. Goede reklame voor een betere wereld. Dat doen NOVIB, het UNESCO-Cen- trum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF. Zij propageren in woord en geschrift een betere wereld, een wereld met gelijke kansen voor iedereen. Maar zij laten het niet daar bij. Zij slaan ook zelf de hand aan de ploeg om die betere wereld te helpen verwezenlijken. Daadwerkelijke hulp voor projekten, die de betere wereld een stapje dichterbij brengen: het bou wen van een school; het aanleggen van een weg; het oprichten van een coöperatie; allemaal stappen op weg naar gelijke rechten. Voor duizenden betekent zo’n stap een opening naar een beter, een menswaar diger bestaan. Naast grote, veelomvat tende plannen die nodig zijn, is ook dit kleinere werk noodzakelijk. Ten slotte kan de wereld alleen veranderen als daaraan konkreet gewerkt wordt op allerlei plaatsen en op velerlei ma nieren. SAMENWERKING WERK AAN DE WERELD hier, wil zeggen: het steunenen van NOVIB UNI-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1