snekerHkqerier L en van Huisvuil uit Sloten gaat per containers naar Veen wouden VIER INBREKERS NA KLOPJACHT GEGREPEN Recreatie-ontwikkeling mag niet I buiten het dorp om groeien de gemeenten SNEEK, WYM BRITS ER AD EE L Officieel Orgaan De heer J. Zeilstra overleden t IJLST in dit nummer o.ct. Italianen op heterdaad betrapt Opening dorpshuis te Heeg Zuidwest Friesland gaat nieuwe bewoners aantrekken Burgerlijke Stand Wymbritseradeel van 1 t.e.m. 8 oktober 1971. Kennismaking goed bevallen? T llIBIIllllfflIMIIIIIfflIIIIIIIIIIIIIIMffl De Jong en Deinum vinden 20 cent winst per zak te veel illlfflililllllBlllllfflllllffllllffi Garantie voor bouw van 46 bejaardenwoningen in Wymbritseradeel Johan Orsel, motor in WZS-equipe Volleybal: Volco-coach vergat echtgenote Oudega (W.) mist voor open doel Grote belangstelling voor Lankhorst-damtournooi INBRAAK EN VERNIELING IN DE ZELFDE NACHT X WSNEEKER NIEUWSBLAD Theresiahuis in Blauwhuis een miljoentje duurder Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de In Woudsend een eigen recreatiestichting iiss f SNEEKER NIEUWSBLAD Jan Wouda’s die recreatieruimte, MEER DADERS? MARIA BRATTINGA „ik zag een man in de dakgoot” (Foto Studio Ger Dijs) (Foto Studio Ger Dijs) y i Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 11 OKTOBER 1971 126e JAARGANG No 81 Die kon natuurlijk niet door de steeg ontkomen en is toen naar ons gevlucht. ook legging Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ministratie, Singel 17, telefoon X X 05150-4233. X op «..1 o.,nm. wwinmuim - Het bestuur van de Woningstichting in Wymbritseradeel heeft in samenwer king met de Stichting Bevordering Volkshuisvesting in Friesland te Dok- kum plannen opgesteld voor de bouw van een groot aantal woningen in tien Friese gemeenten, o.a. 46 bejaardenwo ningen in Wymbritseradeel, te weten vijf te Heeg, twee te Oppenhuizen, twee te Folsgare, acht te Gauw, zes te Ou dega, zeventien te Nijland en zes te Blauwhuis. Men is er in geslaagd voor de bouw van deze woningen de nodige financiën aan te trekken en aan het gemeentebestuur van Wymbritseradeel is gevraagd de nodige medewerking te verlenen. Die medewerking bestaat uit het ga randeren van de tijdige betaling van rente en aflossing van de door de Stichting op te nemen geldlening, die 5.993.000,bedraagt. B. en W. van Wymbritseradeel stellen voor de ge vraagde garantie te verlenen. Geboren: Yke Jeltje, dv. Harm Wiersma en Jeltje Stelwagen te Schar- negoutum; Egbert, zv. Durk de Boer en Tettje Oenema te Heeg. Gehuwd: Marjan Klasen, 21 jr., te Em- meloord en Dirkje Hingst, 21 jaar te Sneek; Sjierk Leonardus Maria Rol- sma, 24 jr., te Makkum en Elizabeth Susanna Regina Altena, 20 jr., te Blauwhuis. Overleden: geen. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN: 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi) kontrakt lagere mm-prijs De Zuidwesthoek van Friesland is geen vergeten gebied. Talloze watersporters zijn hier kind aan huis: Sneekermeer, Slotermeer, Fluessen, Tjeukemeer enz. Ook namen als Gaasterland, Hindelo- pen, Staveren, IJlst, Bolsward en Sneek klinken geen Nederlander onbekend in de oren. Maar wat velen niet beseffen is het feit, dat de Zuidwesthoek niet zo ver weg ligt en dat veel mensen de mo gelijkheid hebben zich in dit mooie ge bied te vestigen. Voor hen is een fraaie brochure gemaakt, die het wonen in de Friese Zuidwesthoek van alle kanten belicht. Deze brochure is gratis op aanvraag verkrijgbaar bij Zuidwest Friesland, p.a. Stadhuis Sneek, tel. 05150-4241, toestel 32. In de nacht van donderdag op vrij dag werd ingebroken in de Dr. Sip- kensschool aan de Wilhelminastraat al hier. Men drong binnen door het ver nielen van een ruit. Uit de concierge- kamer werd een klein geldsbedrag weggenomen en uit de keuken een groot aantal theelepeltjes. Voorts werd in dezelfde nacht de snoepautomaat van de winkelier Schraa in de Anna Pau- lownastraat van de muur gerukt en weggenomen. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4^34 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. De kluis van Vroom en Dreesman is be hoorlijk aangetast. Aan de rechter zij kant is nog iets van een gat te bespeu ren, terwijl de voorkant het begin van een gat vertoont. Op de voorgrond de snijbranders. Vreeze antwoordde de voorzitter niet te weten „of we met minder personeel toe kunnen, maar het gaat vlotter”. Toen brak de heer De Jong los, die blij was met dit voorstel. „Het is met meer steekhoudende argumenten toege licht dan het vorige”, zei hij. Hier zal in ieder geval meer „fan op de hispel komme”. Het vorige voorstel was een slag in de lucht, vulde hij aan. (Daar- De vroedschap van Sloten kon zich donderdagavond tijdens de raadsvergade ring na lang heen en weer gepraat scharen achter het voorstel van het college het huisvuil in de gemeente per containers vanaf een nog aan te leggen per ron in de omgeving van Veenwouden te lossen. Met name de heer Tj. de Jong (Gemeentebelangen) echter kon zich niet verenigen, althans eerst niet, met het in het voorstel omschreven verkoopprijsje van 32 cent per plastic zak, wat voor de gemeente neerkomt op telkens 20 cent winst. Burgemeester J. Klijn- sma maakte duidelijk, dat van een zekere berekening was uitgegaan, en ten einde de zaak voor gedeputeerde staten aantrekkelijk te maken, zat er niets anders op, dan dat de gebruiker dit bedragje per zak neertelt. Naar later bleek, waren de daders langs verschillende wegen over de da ken gegaan. Men ontdekte dat bij V. en D., de firma Dikhof, De Schakel en Stellingwerff dakkoepels stuk getrapt waren. Door een dakraam bij de Scha kel was men het pand binnengedrongen, maar ook deze vluchtweg was door een geposteerde agent afgesloten. Kort na elkaar werden de vier man aangehouden, de eerste in het steegje naast V. en D., de tweede in de wo ning van de familie Brattinga en de andere twee in een berghok op het erf van de familie IJsselstein aan de Suupmarkt. Geen van vieren bood enig verzet. Uit de verhoren, die doordat een tolk moest worden ingeschakeld, nogal moeizaam gingen, bleek dat één van de vier enige tijd in Sneek woonde. Het is de 33-jarige Carlo M.; de na men van de overige drie zijn de 25-ja rige Ermanno C., de 33-jarige Benito E. en de 30-jarige Giampaolo M., alle drie zijn zij afkomstig uit Rotterdam. Het vermoeden bestaat, dat er nog enkele anderen bij de inbraak betrok ken waren. De politie baseert dit ver moeden op het feit dat de bedrijfslei ding van de firma Witteveen op de hoek van de Wijde- en de Nauwe Burg straat vrijdagmorgen ontdekte dat de huisdeur los stond en aan de achterzij de een raam vernield was. Het CH-raadslid J. Deinum had uitge rekend, dat de twintig cent per zak ex tra - de werkelijke waarde is maar twaalf cent - op ongeveer twintig gul den per jaar komt, en opgeteld bij de nieuwe reinigingsrechten, of -belasting zo men wil, komt dit op 55,per jaar. „Dat loopt er in”, vond hij. Met deze berekening kon de voorzitter het natuurlijk eens zijn, maar hij vertelde er bij, dat als de belasting een derge lijk hoog bedrag zou bedragen en de kosten van de zakken kleiner zouden worden, die 55,een schrikreactie zou ontketenen. Burgemeester en wet houders moesten een dekking vinden. G S. willen voldoende zekerheid hebben, dat er tegen de 16.000,(de kosten voor het creëren van een perron.red.) genoeg inkomsten staan. Tussen de „bedrijven” door zei de bur gemeester, dat „we voor het eerste jaar in ieder geval een goede zak ne men. De mensen moeten leren er mee om te gaan. We hebben al aan ver schillende winkeliers gevraagd, of ze bereid zijn de zakken te verkopen”. Op een vraag van de KVP’er J. Th. de De raad van Wymbritseradeel besloot op 22 november 1967 garant te zijn voor een geldlening groot 3.265.000, aan te gaan door de stichting „There siahuis” te Blauwhuis voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis. Het stichtingsbestuur heeft het gemeente bestuur medegedeeld dat de verbou wing voltooid is en dat in een aanvul lende financiering van 1.109.050, moest worden voorzien. Gevraagd werd of de gemeente Wymbritseradeel ook voor dit bedrag garant kan worden ge steld. De kosten van het werk zijn aanzienlijk hoger uitgevallen dan de j raming. In grote lijnen is dit veroor zaakt door de kosten van de hoofdaan nemer 600.000,en invoering van de BTW per 1 januari 1969, meerder- werk, wijzigingen tijdens de bouw en de gevolgen van de te lange bouwtijd 500.000,De tarieven voor de ver zorging zijn thans becijferd op 765,16 voor een één-persoonskamer en op 1347,97 voor een tweepersoonskamer per maand. Naar de mening van B. en W. kan het verzoek van het stichtings bestuur worden ingewilligd. De moeilijk heid doet zich voor, dat het stichtings bestuur tot op dit moment er niet in geslaagd is een schriftelijke aanbieding voor een geldlening te ontvangen in verband met de gewijzigde situatie op de kapitaalmarkt. land niet, want grond is nergens goed koop. Maar men mag er wel op reke nen, dat de grondprijzen ver beneden ’t peil van de Randstad liggen. Bestaan de woningen zijn overal te koop, in ste den, in dorpjes en helemaal buiten. Ook wordt op veel plaatsen nieuwbouw ge zet, meestal vriendelijke, bescheiden woonwijken bij bestaande kernen. Ook huren is hier en daar mogelijk. Zuidwest Friesland is dan ook van me ning dat Nederland minder overbevolkt is dan velen menen. Men zal alleen wat verder moeten kijken dan de eigen straat lang is. Het nieuwe dorpshuis in Heeg wordt reeds gebruikt, maar de officiële ope ning heeft nog niet plaatsgevonden. Dit zal echter op donderdag 21 oktober a.s. ’s middags om drie uur gebeuren door de burgemeester van Wymbritseradeel de heer B. W. Cazemier. Aansluitend hierop houdt het bestuur van de Stich ting „Dorpscentrum voor Heeg en om geving” een receptie. In de afgelopen nacht is plotseling overleden de heer J. Zeilstra, adjunkt- directeur van Wouda’s Meelfabriek n.v. te Sneek. De heer Zeilstra bereikte de leeftijd van 61 jaar. De overledene trad de laatste tijd op als adviseur van het Koudijs-concern, waartoe Meelfabrieken ook behoort. De heer Zeilstra heeft, tot september 1966, een aantal jaren deel uitgemaakt van de raad van Sneek, waarin hij de CHU vertegenwoordigde. Zij zijn binnen gekomen door de zijdeur van Vroom en Dreesman in de steeg die uitkomt op de Suupmarkt. De deur is opengedrukt waarbij het gedeelte van het slot dat in de deurlijst zit, er uit werd geduwd. ALARM NIET AANGESLOTEN De heer R. Middel, bedrijfsleider van het filiaal, zag het met de vakman schap van de vier niet zo erg zitten. De brandkast werd op een punt open gebrand waar men maar bij één vak je kon komen. In de brandkast lag een bedrag van ongeveer 25.000. Men be schikt bij V. en D. wel over een alarm installatie, maar deze was nog niet aangesloten. De heer Middel vertelde ook nog dat handschoenen en een hak bijl uit de winkel gestolen waren. INBRAAK DOOR MEISJE ONTDEKT De inbraak is ontdekt door de 19-jari- ge Maria Brattinga. „Ik zou net naar bed, dat was om ongeveer één uur. Mijn slaapkamer kijkt uit op de achter kant van V. en D. Ik hoorde het ge luid van een snijbrander. Ik ken dat nogal goed omdat ik bij een bedrijf werk waar die veel gebruikt wordt. Zo nu en dan zag ik in het kantoor van V. en D. flikkeringen. Ik ben toen naar m’n ouders gegaan en heb gezegd dat er iets niet in orde was. We hebben de politie en de heer A. Langendijk gewaarschuwd. Er is één bij ons thuis gepakt. Ik stond op het balkon en toen zag ik in eens een klein kereltje in de dakgoot. Het samenwerkingsorgaan Zuidwest Friesland heeft een aktie op gang ge bracht die de aandacht moet vestigen op Zuidwest Friesland als een aantrek kelijk woongebied. De bevolkingsgroei in deze streek blijft achter. De in het samenwerkingsorgaan samenwerkende gemeenten zjjn van mening dat dit - ze ker op de lange duur - nadelige gevol gen zal hebben voor het betreffende ge bied. Vandaar deze unieke aktie die in eerste aanleg een informatiecampagne is. Wat het beheer betreft, merken B. en W. op, dat in de loop der jaren wel contacten zijn gelegd met diverse geïn teresseerden, maar tot bepaalde bin dingen is het nooit gekomen. Een ander aspect, dat zeker de moeite waard is om onder ogen te zien, is de gedachte dat de ontwikkeling van de recreatie mogelijkheden in Woudsend geen aan gelegenheid mag worden, die als het ware buiten het dorp om gaat groeien. Na ingewonnen informaties werd de voorkeur gegeven aan het in het leven Gouden bergen belooft Zuidwest Fries- roepen van een stichting, die zich met en G ging). REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3779 D. Jellema, redakteur. FOTORED AKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 Ik ben meteen naar binnen gerend en heb de deuren op slot gedaan. Maar er stond één raam nog open en toen hoor- Slni den we plotseling gestommel binnen. We hebben toen een agent gewaar schuwd en zagen op hetzelfde moment de man boven in de winkel staan (Ha- weko). Er is toen iemand van de po litie naar binnen gegaan en heeft de man overmeesterd. Ik hoorde later dat hij een revolver op zak had. In de gang hebben we nog een broodmes ge vonden. Die had hij bij ons uit de keu ken gestolen.” Gedurende een aantal weken X hebben wij onze maandag-editie een grotere oplaag gegeven om u ermee te laten kennis maken. Misschien is u de uitgebreide aandacht die wij aan de sport in ons verspreidingsgebied beste- den, bevallen. Wij zouden u in bij ging het over een regeling met de gemeente Lemsterland voor het opha len door de reinigingsdienst van die len door de reinigingsdienst gemeente, red.) SAMARITAAN Hoe vaak, we hebben het niet ge turfd, maar de heer De Jong zei herhaaldelijk dit voorstel gefun- deerder te vinden. „Ik heb me na dien wel verwonderd”, zei hij. „Het was net als zou de Barmhartige Samaritaan in Lemmer wonen. Ner gens Was wat van feiten gebleken. Dat verhaaltje wat ons de vorige keer voor ogen is gedraaid was beter geschikt voor de Fabeltjes krant dan voor de raad”. Duidelij ke taal van De Jong, die het een punt vond, dat die twintig centen maar over de rug van de mensen gehaald moesten worden. Hij acht te dit onredeljjk. „Tien cent zou ook wel kunnen”. Zijn tussenvoor stel verdween weldra van de tafel. Toch had De Jong er wel begrip voor, dat luxer worden wat meer gaat kosten. „Aan arbeidsbesparing echter levert het nul komma nul nihil op”, meende hij. „Och, wat is nou 20 cent. Eigenlijk niet meer dan één sigaret”, antwoordde wethouder A. Dijkstra (Gemeentebelan gen). „Als we dit niet doen, komen we er niet”. Eindelijk keurde ook De Jong het bedrag goed, maar hij hoopte wel, dat dit gebasseerd is op „feitelijke werkelijkheid”. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. O ja, nog even dit: het ophalen van grofvuil en tuinafval gebeurt eens in de veer tien dagen. Uitgaande van 15.000 zak ken jaarlijks heeft de gemeente er 3000,voordeel van. Burgemeester Klijnsma beloofde de raad, als hij ak koord zou gaan met het voorstel, dat de „wal” in Veen wouden binnenkort ge maakt gaat worden. het beheer en de exploitatie zal belas ten. DOEL Het doel van de stichting is het be vorderen van de recreatie in Woudsend en de omgeving in nauwe samenhang met de in het dorp levende opvattingen en inzichten daaromtrent. Zij tracht dit doel met alle wettige middelen te be reiken en wel in het bijzonder door het aanbrengen van voorzieningen voor de land- en watertoeristen, het aankopen van- of op andere wijze de beschikking krijgen over grond, gebouwen en water, teneinde deze zaken in te doen richten en te exploiteren als bungalow, cam ping of speelterrein, strand of jachthaven. B. en W. wijzen ook nog de ter inzage legging van jaarstukken voor alle belanghebbenden en op de publicatie daarvan, waarme de is beoogd de nodige penheid en bekendheid met de werkzaamheden van de stichting te bevorderen. Wat de positie van de gemeente hier bij betreft, merken B. en W. nog op dat twee leden bestuursleden (in totaal zijn er zeven) worden aangewezen door het college. Zij hebben daardoor aan gezocht wethouder I. Veldhuis en het raadslid S. Couperus. De gemeente Op 23 december 1970 hebben B. en W. van Wymbritseradeel een aantal inge zetenen uit Woudsend uitgenodigd voor een bespreking over de wijze van be heer en exploitatie van het watersport- centrum „De Rakken” te Woudsend. Er zjjn nadien vier vergaderingen ge houden waarbij Woudsend was verte genwoordigd door R. F. de Boer (dorpshuis), S. Couperus, D. Franke na, J. Gerding, J. D. Kuipers (Dorps belang), Sj. Rusticus (VVV) en me vrouw H. v.d. Werf-De Jong. Achter grond bij de opzet om ingezetenen uit Woudsend bij deze zaak te betrekken is enerzijds de wens om zo spoedig mogelijk met de aanleg van het Rak- kenplaa te beginnen en anderzijds om meer zekerheid te krijgen over het be heer en de exploitatie na voltooiing van de werkzaamheden. dient naar hun mening bij het besturen overweging willen geven zich van de Stichting geen overwegende rol nu te abonneren. Om de prijs J te spelen. De nadruk dient te liggen bij X behoeft u het niet te laten; dein Woudsend levende opvattingen. slechts vijf gulden per half jaar. In het bestuur van de Stichting hebben X voorts zitting de heren J. D. Kuipers U kunt zich opgeven bij onze ad- (Dorpsbelangen), H. Visser (VVV), P. X ministratie, Singel 17, telefoon X Kaan (Stichting Dorpshuis), A. H. f 05150-4233. t Tromp (Onderl. Brandwaarborg Mij) Huberts (Middenstandsvereni- In de nacht van donderdag op vrijdag is voor de vierde keer ingebroken in het filiaal van Vroom en Dreesman in Sneek. Vier Italianen, vermoedelijk afkom stig uit Rotterdam, werden op heterdaad betrapt toen zij bezig waren de brandkast open te branden. Blijkbaar hadden zij lont geroken, want zij gingen meteen via de daken op de vlucht. De gemeentepolitie van Sneek had intussen het hele blok af gezet, zodat de inbrekers in de val zaten (dit blok wordt be grensd door de Gedempte Poortezijlen, de Suupmarkt, het Schaapmarktplein en de Nauwe en Wijde Burgstraat). Na een wilde jacht werden ze alle vier ge pakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1