Hoofdprijs een Dompkruiser Nieuw kantoorgebouw bij De Domp II van Vele prijzen en meer loten in Sint Nikolaasaktie 'II ygsaMj- Enige kritiek op verdeling be j aardenwoningen Drinkwater in Sneek wordt 10 ct. per kubieke meter duurder IJLST sneorH^ieR Intormatie- boekjes Sneek /FW Officieel Orgaan en de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL fife. BOMB Sneker Zakenlieden in vergadering bijeen I V Wymbritseradeels Burgerlijke Stand Sloten NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD maandags en donderdags DONDERDAG 14 OKTOBER 1971 126e JAARGANG No. 82 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND. SLOTEN e.o raad kreeg toelichting op planbuitengebied en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van ■i'i tijdens de Sint Nicolaasactie van dit jaar. Er zijn meer bonnen die inwisselbaar zijn tegen lotenin totaal heeft September 1971. de geraamd van c f Verschijnt: van was Geboren: Comelis, zv Johannes Stegen ga en Sjoukje Zwaan. Ondertrouwd: Siebe Abram Kooystra, te Lemmer en Helena Susanna Visser te Sloten; Jan de Schiff art te Minnerts ga en Jacobje Haga te Sloten. Gehuwd: Wilhelmus Gerardus Knijnen- burg te Den Haag en Maria Sita Hil- brink te Utrecht. Overleden: Homme Bergsma, 58 jaar, te Sloten, ev. Jetta Vroom. op drie van de grootwinkelbedrijven „boycotten”. J. D. KUIPERS (Progr. Wymbr.): verdeling bejaardenwoningen in gemeente onbillijk voor de betrokkene nog niet eens zo’n on korte bijeenkomst in de kantine van V. en D. een cheque ter waarde van TATT™ ^zwzw«/v«zJ ZVW/AOOT de direktie van V. en j SNEEKER NIEUWSBLAD De raad van Wymbritseradeel was dinsdagavond in een uurtje klaar met een acht punten tellende agenda. Toch bleven de raadsleden, op de heer Sij- brandij na, die wegens ziekte afwezig was, nog geruime tijd bijeen om te luisteren naar de stedebouwkundige ir. Bugel, die een toelichting gaf op het plan-buitengebied. Naar aanleiding van deze toelichting werden talrijke vragen gesteld en opmerkingen geplaatst. OPGEPAST VOOR BEPAALDE ACQUISITIE De heer Suwijn verzocht de leden te adverteren in het informatie boekje over de stad Sneek dat binnenkort Direct na de opening van de nieuwe jachthaven „De Domp II” is gebleken dat er grote behoefte bestond aan een kantoorgebouwtje voor de havenmees ter met een berging voor materiaal en twee toiletten. Momenteel is er geen enkele voorziening op het terrein van deze jachthaven aanwezig en de af stand naar het kantoor van de andere jachthaven is te groot voor een doel matig gebruik. De ontwerp-begroting van het gemeen telijk waterleidingbedrijf voor 1972, welke nog aan de raad moet worden aangeboden, resulteert in een nadelig saldo van 85.079,—. Uit een oogpunt van goed financieel beheer is dit niet aanvaardbaar, zodat naar de mening van B. en W. de tarieven voor de le vering van water dienen te worden verhoogd. De tarieven werden voor het laatst verhoogd per 1 januari 1971. Dat reeds wederom een tariefsverho ging nodig is wordt veroorzaakt door de bekende snelle stijging van Ionen en prijzen, de stijging van inkoopkosten van het water en de hoge kapitaals- lasten van de noodzakelijke investerin gen voor uitbreidingen en veiligstelling van de waterlevering. meerderheid van de de gemeentebedrijven kan De heer Suwijn deelde dit dinsdag avond tijdens de in restaurant Piso gehouden vergadering van de Vereni ging van Sneker Zakenlieden aan de vele aanwezigen mee. Namens het bestuur stelde hij voor de aktie te laten beginnen op dertien no vember en deze te laten lopen tot en met vier december, ’s Middags om vier of om vijf uur, het juiste tijdstip is nog niet bekend, zal dan de trekking worden verricht. De opbrengst van de verloting komt ten goede aan de twee de sporthal in Sneek. DOORVAART WAARBORGEN In zijn openingswoord ging de heer Su wijn even in op het binnenkort tijdens een openbare hearing aan de orde ko mend structuurplan voor de binnenstad. Uiteraard is dit plan voor Sneek als Koopstad van veel belang. Hij achtte dit in eerste instantie een goed plan, maar het laat zich niet zo even bespreken. Daarom heeft het be stuur een speciale commissie ingesteld die diepgaander op deze materie in zal gaan. Naderhand zal men er ver der van gedachten over kunnen wisse len. Er was al een gesprek met de overheid geweest. Hij merkte wel op dat men de door vaart IJlst-Sneek-Sneekermeer open moest houden, daarbij doelend op de geprojecteerde bruggen. GROOTWINKELBEDRIJF VOLGEN? Het vaststellen van de openingstijden tijdens de Sint Nikolaas- en de week voorafgaande aan Kerstmis, had nog al wat voeten in de aarde. Maar dat zal niet de eerste keer zijn geweest en ook niet de laatste. Het bestuur stelde voor om in de week van 29 november tot en met vrijdag 3 december tot ’s avonds ne gen uur open te zijn. Zaterdag vier de cember zouden de leden om vijf uur J UBILE UM AKTIVITEITEN De heer Suwijn deelde de vergadering ook nog de plannen in verband met het 25-jarig bestaan van de vereniging mee. De festiviteiten beginnen op 22 oktober met een avond voor oud-bestuursleden, een zogenaamde „bokkenavond”, op 29 oktober houdt men dan een receptie in restaurant Piso (van vijf tot zeven uur) waarna de volgende dag in het Amicitia-theater een feestavond met bal na georganiseerd zal worden. De leden werd dringend verzocht hun re servering voor kaarten vóór 15 oktober op het bekende adres, Singel 17, in te dienen. In het voorjaar wil men dan de 65- plussers twee dagen de gelegenheid ge ven per bus Sneek en zijn uitbreiding te bekijken, waarbij eventueel bezoeken aan bedrijven, gebouwen en instellingen die hun belangstelling hebben, kunnen worden gebracht. De winkeliers werd verzocht mee te werken aan een zoge naamde Braderie, een winkelweek met kraampjes op straat. moeten sluiten. Op de avonden vooraf gaand aan de kerstdagen zou men, al thans zich houdend aan het bestuurs voorstel, op 22 december en op 23 de cember ’s avonds open moeten en op vrijdag 24 december om vijf uur sluiten. Deze tijd geldt eveneens op vrijdag 31 december. De heer F. J. Markink zat op het vinkentouw om het woord te nemen. Hij verklaarde niet namens het groot-., winkelbedrijf te spreken, maar deed dat achteraf wel toen hij ten eerste de wet die toestaat om in de week voor kerstmis drie avonden open te zijn, ten tweede de C.A.O. die zegt dat voor dergelijke avonden geen compen satie behoeft te worden gegeven en ten derde de betere verkoopresultaten in bedrijven als C. en A. in de week voor kerstmis, aanvoerde als motieven voor de opening op drie avonden voor kerst mis. Na enig heen en weer gepraat besloot de vergadering toch maar op twee avonden open te zijn. Er werd wel ge suggereerd om via reclame te wijzen de twee avonden om daarmee de te zen heeft men met dezelfde situatie te maken. In Heeg speelt het bejaarden centrum een rol mee. Overigens zag de voorzitter de realisering van dit be jaardencentrum voorlopig nog niet. De plannen zijn er wel. „We zullen inder daad moeten nagaan waar er behoefte aan deze woningen is en meteen na- gaa.i of daar zo spoedig mogelijk bouwrijpe grond creëerd kan wor den”, aldus de voorzitter. Maar dan komen de financiën ook nog om de hoek kijken. Ook raadslid Visser (GCP) was het niet helemaal eens eens met de verdeling. De voorzitter antwoordde hierop dat de verdeling geheel volgens de aanwezige mogelijk heden is geschied. Een viertal aannemers werd gevraagd een prijsaanbieding voor de bouw te doen. De laagste aanbieding is afkom stig van Bouwbedrijf J. Hoekstra en Zoon te Sneek met een bedrag van 13.408,Dit bedrag is beneden de RED AKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur.. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr, 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs van Vroom en Drees man in Het voorstel de garantie te verlenen voor rente en aflossing van de door de Stichting Bevordering Volkshuisves- ting in Friesland te Dokkum op te ne men geldlening voor de bouw van een groot aantal woningen in tien Friese gemeenten, waaronder Wymbritsera deel, ondervond van sommige raads leden enige kritiek. Die kritiek gold overigens niet het verlenen van de ga rantie, doch de verdeling van de in Wymbritseradeel te bouwen 46 bejaar denwoningen in de verschillende dor pen. De heer Kuipers (Progr. Wymbr.) vroeg of voldoende was na gegaan hoe groot de behoefte aan de ze woningen per dorp is. Zo krijgt Nijland er zeventien, terwijl Heeg, waar een schreeuwende behoefte aan dit type woningen is, er slechts vijf krijgt. Volgens de heer Kuipers is de verdeling onbillijk. De voorzitter ant woordde dat de verdeling afhangt van de beschikbare bouwgrond. Men is uit gegaan van het feit, waar kunnen we bouwen en hoeveel, opdat een optimale bezetting van de aanwezige bouw grond kan gebeuren. In Woudsend ligt het moeilijk, omdat daar geen bouw- rijpe grond aanwezig is, in Oppenhui- EéN, TWEE OF DRIE? Dit was dan in antwoord op een vraag van de heer J. L. de Vries, die specu lerend op de ouderdom van Sint Niko laas (dit is een wonder en zou hij dan niet meer wonderen kunnen volvoeren), vroeg of de Sint zich niet in drieën kon delen en dan ook in de buitenwij ken kan verschijnen. De heren achter de bestuurstafel zullen zich met de Sint over dit probleem verstaan, zul len hem vraagen ook ’n bezoek te bren gen tijdens zijn rondrit aan een aantal buitenwijken, maar verklaarden meteen de oude man niet te zullen lastig vallen met de vraag om zich tot drie te ver menigvuldigen. „Een dompkruiser, twee auto’s en vele kleinere prijzen zoals bandrecorders, televisietoestellen enzovoorts”, het was alsof de heer J. Suwijn als de Goedheiligman die binnenkort weer komt, cadeautjes uit stond te delen. Hij memo reerde echter, in zijn functie van voorzitter van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, de prijzen die te winnen zijn tijdens de Sint Nicolaasactie van dit jaar. Er zijn meer bonnen die inwisselbaar zijn tegen lotenin totaal heeft men in tegenstelling tot de 400.000 van 1970 nu 550.000 stuks. Logischerwijs zijn er dan ook meer loten beschikbaar. weer zal verschijnen. Tot nu toe waren alleen de oude adverteerders aange schreven, maar zij die geen bericht hadden ontvangen zijn uiteraard ook welkom. In antwoord op een vraag van één der leden, verklaarde hij dat de Vereniging van Sneker Zakenlieden totaal geen bemoeiing heeft of heeft gehad met ’n adressenboek voor Sneek. Een colporteur had in naam van de Vereniging bij een aantal mensen ad vertentieacquisitie gevoerd en dit bleek achteraf een dubieuze zaak te zijn. De heer Suwijn waarschuwde voor deze praktijken en verzocht de leden in het vervolg met de secretaris contact op te nemen. De samenstellers van het informatie- boekje over Sneek doen een dringend beroep op alle verenigingen en instel lingen om de benodigde gegevens van deze, zo snel mogelijk in te zenden aan het secretariaat van de Vereni ging van Sneker Zakenlieden: J. F. Repko, Oosterdjjk Sneek. Ook de fir ma’s die nog geen advertenties hebben opgegeven wordt dringend geadviseerd dit ten spoedigste te doen. Het ligt weer in de bedoeling dit boekje met z’n schat aan gegevens, gratis huis aan huis te verspreiden. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendcms n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. De N.V. Nirota, tank- en apparaten bouw in Sneek wil aansluitend aan de bestaande produktiehal, een nieuwe hogere hal bouwen, die de mogelijk heid biedt om grote tanks te maken voor wijnopslag. Het bouwplan voor de uitbreiding blijft geheel binnen de grenzen van de eerder in huurkoop ge nomen grond. De N.V. wil de nieuw bouw, teneinde het verlenen van hypo theek mogelijk te maken, realiseren op in eigendom verkregen grond. B. en W. van Sneek adviseren de raad de door de N.V. Nirota gevraagde mede werking te verlenen. Aan de Stichting Oud-Sneek en Zuidwesthoek is in 1969 ten behoeve van de restauratie van het pand Sin gel 90 een subsidie toegekend van 24819,—. De aannemingssom is ech ter met een bedrag van 4822,08 overschreden, als gevolg van de loon stijging, voor gebruikte extra steen en fundering. Het bestuur van de Stich ting heeft behalve aan de provincie en het ministerie van cultuur, recreatie maatschappelijk, ook het gemeentebe stuur van Sneek om een aanvullend subsidie gevraagd. B. en W. van Sneek stellen voor tot een verhoging van het subsidie met 1447,tot maximaal 26.266, WAARDERING De raad had evenmin moeite met de nieuwe regeling inzake subsidiëring van het Frysk Orkest. Voor 1972 zal Wymbritseradeel een subsidie van 2120,moeten betalen. De heer Ketelaar (GCP) wilde weten of de bij deze regeling aangesloten gemeenten ook zeggenschap hebben in het beleid van de Stichting Frysk Orkest. Er werd ook gevraagd of alle gemeenten meedoen. Wethouder Veldhuis (GCP) rondde de korte beraadslagingen af door te zeggen dat it Fryske folk it Frysk Orkest helpe en der efter stean moat. We schreven het in het Sneeker Nieuwsblad van maandag reeds, dat de bouw van het Theresiahuis te Blauwhuis 1.109.050,— meer heeft gekost. Het bestuur van de stichting vroeg het gemeentebestuur de rente en aflossing van de te sluiten lening te garanderen. De heer Osinga (GCP) zei blij te zijn dat het tehuis er staat, de heer Ketelaar vertelde dat het The resiahuis voor Blauwhuis een stimu lans is en de heer Bergsma (FNP) had evenmin bezwaar tegen de garan tieverlening, maar hij vroeg zich wel af hoe een architect zich zo erg kan vergissen bij een grote begroting. Ruim een miljoen gulden is nogal wat, meende hij. De voorzitter wees de heer Bergsma er op dat er in. fasen is gebouwd en dat binnen een tijdsbe stek van vier jaar een enorme stijging heeft plaatsgevonden van zeker wel dertig procent. Enfin de raad verleen de de gevraagde garantie en de vele ui t- Blauwhuisters op de publieke tribune (Foto Studio Ger Dijs) (verlieten blij lachend de raadszaal. RECREATIESTICHTING De raad had geen enkele moeite met het plan om deel te nemen aan de „Recreatiestichting Woudsend”. De heer Kuipers (Progr. Wymbr.) zei dat men in Woudsend enorm is te spreken over de gang van zaken, met name over de inspraak en de mede werking. De heer Attema (GCP) on derstreepte nog eens hetgeen aldus in het voorstel stond „de recreatiemoge lijkheden in Woudsend mag geen aan gelegenheid worden, die als het ware buiten het dorp om gaat groeien”. De raad besloot toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling ter bevorde ring van het maatschappelijk welzijn van de woonwagenbevolking. Er wordt naar gestreefd het in dit verband aan te leggen woonwagenkamp in Drachten in de loop van 1973 van start te laten gaan. Dit regionale kamp komt de ge meente op vijf cent per inwoner per jaar te staan. De heer Bergsma (FNP) was van mening dat door de wettelijke regeling, ook al wat de bij stand betreft, er nog wel vijftien cent per inwoner bij komt. „Zorg echter wel, dat de zaak, zoals in zuidelijke provincies, niet uit de hand loopt”, zei hij. Daarop antwoordde de voorzitter geruststellend en hij was het met de heer Bergsma eens, dat het de ge meente inderdaad wat meer zal gaan kosten. Maar we hebben met de wet te maken, hierop is heel lang gestu deerd. De heer Heeringa (FNP) zei: óf we moeten toetreden tot de gemeen schappelijke regeling óf de zaken zelf opknappen. Volgens hem is de ge meenschappelijke regeling de best aan vaardbare oplossing. SINT NIKOLAAS-PERIKELEN De goedheiligman blijkt ook al weer vele jaren een gewild punt van discus sie te zijn. Hij zal gevraagd worden om op 13 november zijn intocht te hou den en op 20 november nogmaals zijn opwachting te maken bij de bevolking van Sneek. Ieder stemde volkomen in met dit verzoek aan de heilige uit het verre Spanje. Maar toen kwamen de problemen op tafel. Allereerst was daar de heer H. Bakker. Hij klaagde erover dat het formeren van de stoet in de Nauwe Noorderhome, dat was tijdens de rond rit door Sneek op de zaterdag volgend op zijn intocht, een complete blokkade De inbraak bij Vroom en Dreesman heeft nog een kleine nasleep gekregen en prettige. Aan Maria Brattinga werd tijdens een ku.^ - TTjtprnnri1 mnest f 250— overhandigd als blijk van dank namens de direktie van V. en D. in Groningen en Den Haag. Uiteraard mo Maria tegenover dé bedrijfsleider van V. en D. in Sneek, de heer R. Middel en tegenover de heer A. Langendyk, haar ver- v™ Vroom en DreeSm<m in Sne€k’ dB MMel’ Maria^Br^ met de cheque. door gemeentewerken opgemaakte be groting. De totale kosten van het kan toorgebouw worden geraamd op 23.551,—. B. en w. van Sneek hebben met de heer P. Stilma overeenstemming be reikt over de voorwaarden, waaronder aan hem ten behoeve van de bouw van een bedrijfsruimte voor zijn ver huisbedrijf in eigendom kan worden overgedragen, een perceel bouwterrein aan de IJlsterkade, groot ongeveer 1350 vierkante meter. FILM UIT 1934 De avond werd besloten met het draai en van een film die vóór de Tweede- Wereldoorlog gemaakt was door de heer Bart Tromp. De film liet de druk te in Sneek en die op de wateren rond om de Waterpoortstad zien tijdens de Sneekweek. Velen werden herkend, de uitroepen en ook vaak de discussies, wie het nu pre cies waren, waren niet van de lucht. Dat dit een zeer geslaagd onderdeel van de avond was staat geheel buiten kijf. In het voorstel van 9 december 1970 tot verhoging van de tarieven met in gang van 1 januari 1971 deelden B. en W. mede, dat bij een aanvankelijk ge maakte opzet, waarbij de prijsverho ging op 0,08 per m3 werd gesteld, duidelijk naar voren kwam dat de grootverbruikers iets meer werden be last dan de kleinverbruikers, om wel ke reden B. en W. het betreurden dat de geldende prijsvoorschriften tot een procentuele verhoging noopten. De ta rieven van de grotere contracten zijn namelijk te laag. In de tijd dat de ge meente Sneek zelf een pompstation be zat zijn de prijzen hiervan betrekkelijk laag vastgesteld. Nadien zijn de prijzen meestal procentueel verhoogd waar door de achterstand in prijs is blijven bestaan. Inmiddels werden bij beschikking van 29 juli 1971 de prijzenbeschikkingen in getrokken. Hierdoor heeft de gemeente thans de vrijheid de tarieven met een vast bedrag per m3 water te verhogen. Deze mogelijkheid zouden B. en W. gaarne benutten, door de tarieven met 0,10 per m3 te verhogen, waardoor thans de grootverbruikers iets meer kunnen worden belast. De uit deze verhoging voortvloeiende meer-op- brengst van naar raming 123.000, achten B. en W. nodig om de begro ting van het waterleidingbedrijf voor 1972 in evenwicht te brengen en om eventuele nadelen in 1972 op te vangen. De meerderheid van de commissie voor de gemeentebedrijven kan zich met deze tariefsverhoging verenigen. Eén lid van de commissie is echter van oordeel dat onder de huidige om standigheden op andere wijze dekking gevonden dient te worden en denkt bij aan dekking uit overschotten van andere nutsbedrijven. deze straat had opgeleverd en dat zakelijk niet aantrekkelijk. Uiter aard was dit een wens van Sint Niko laas, maar dit was voor de Vereniging van Sneker Zakenlieden voorbereid. Zou het niet mogelijk zijn dat dit ge beurde op de Westersingel? De heer D. v.d. Werf noemde het ver keerstechnisch een groot probleem om dat men dan het kruispunt van de Westersingel met de Prins Hendrikka de over moet om naar de Wijde Noor- derhorne te komen, waar de Goedhei ligman tijdens zijn verblijf in de Wa terpoortstad verblijft. (Zou de Gedemp te Nijltjeshaven een mogelijkheid zijn, red.) Verkeerstechnische bezwaren kleefden er ook aan een rondrit door de buitenwijken van de stad door Sint Nikolaas. De goedheiligman wil wel daar niet van, maar men moet het verkeer zo weinig mogelijk hinderen, aldus de heer Van der Werf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1