sneker^(kqerier I en van CMLS Sneek nam afscheid van oud-leraar J. Koelstra U moet rekening houden met inzicht van de gewone man, en niet van een supermens VEEL BOTSINGEN IN SNEEK IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITS ER AD EEL Officieel Orgaan fc i iS 1 Sic lil KANTONGERECHT SNEEK in dit nummer o.a. Lozen van zout water door Werkspoor niet schadelijk Mr. Cornelis: Dit is zuiver achteruit praten NACHTELIJKE BEZOEKJES Geen Kolmeersgat maar Kolmeer in De Domp 1 O IlfflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM iiHiM RAADSMAN TOT OFFICIER: Fors verlies Black Boys ■ililiBBBBIlIH Zangfestival in Blauwhuis Anno Abma, één der minst slechten in falende Sneek- ploeg TLC brengt Olympus- dames eerste nederlaag toe PERSONENAUTO’S BOTSEN IN BLAUWHUIS „De officier van justitie moet rekening houden met de gewone man. De normen, het inzicht van hem, en niet die van een super mens, daar gaat het om.” - t W en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 i f SNEEKER NIEUWSBLAD over- (foto Studio Ger Dijs) weg op. de MAANDAG 18 OKTOBER 1971 126e JAAGANG No 83 Verschijnt: maandags en donderdags Deze woorden richtte mr. J. II. Cornelis uit Sneek, raadsman van de 18-jarige Robert Jozef Theodoor v. d. W., die op 29 april als bromfietser betrokken ge weest bij een ongeval met dodelijke afloop op de Sudergoweg onder IJlst, vrij dagmorgen tijdens de Kantongerechtszitting tot de kantonrechter mr. J. H. M. Gielen, nadat de officier van justitie, mr. E. F. Bueno in zijn requisitoor had beweerd, dat verdachte W. ter plaatse onvoldoende geanticipeerd heeft. Hij had daar stapvoets moeten gaan rijden. de de aan, bloemen van het Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Er zijn ook de afgelopen dagen weer een flinke portie aanrijdingen, meest tussen personenauto’s, in Sneek ge weest. Gelukkig vielen over het alge meen de opgelopen verwomdingen nog al mee, maar de schade aan de voer tuigen was in de meeste gevallen aan zienlijk. Drie personenauto’s liepen don derdagmiddag kwart voor vijf bij een botsing op de kruising Worp Tjaarda- straat—dr. Obe Postmastraat schade op. Eén der betrokken chauffeurs, de 29-jarige F.S. uit Appingedam, die een Opel bestuurde kreeg snijwonden aan ’t hoofd en moest zich onder behande ling van dokter C. J. Overdijk stellen. Op 16 maart j.l. stelde de heer H. Pheifer, toen nog raadslid, het college vragen over het lozen van zout water op de Houkesloot door N.V. Werkspoor. geprojecteerde straten. De raad besloot overeenkomstig het voorstel, met dien verstande dat de beslissing over de naam Kolmeersgat werd aangehouden. B. en W. zegden toe te zullen nagaan of niet de voorkeur dient te worden gegeven aan de naam Kolmeer. Het college heeft bij een aantal perso nen die als terzake kundig kunnen wor den beschouwd, omtrent deze aangele genheid inlichtingen ingewonnen. Daar uit is gebleken dat de naam Kolmeer wellicht ouder is dan de naam Kol meersgat maar dat laatstgenoemde naam bepaald niet als onjuist kan wor den gekwalificeerd. De indruk bestaat dat de naam Kolmeersgat heden ten dage zelfs bekender is. Beide namen moeten daarom op zichzelf als accep tabel worden beschouwd. Omdat de naam Kolmeer iets beter in het gehoor ligt, hebben b. en w. besloten het voor in de nacht van zaterdag op zondag botsten twee personenauto’s om kwart voor twee in Blauwhuis tegen elkaar, wat behalve een behoorlijke klap zwa re beschadigingen aan de beide voer tuigen tot gevolg had. De 20-jarige veehouder B. P. B. O. uit Westhem, die een Fiat bestuurde reed, komend vanuit de richting rijksstraat- weg in de richting Greonterp en kreeg geen voorrang van de timmerman (25) A. de B. uit Parrega. Deze z’n Volks wagen, zowel als de Fiat werden be hoorlijk beschadigd bij deze aanrijding naast het café. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr, 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld, f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs de heer de heer EEN VAKMAN De directeur van de school, ir. Y. Groenveld, noemde Voorzitter Veldhuis (links) handigt de scheidende leraar L. Koel stra (rechts) het cadeau van de school een miniatuur üleboerd. In het midden mevrouw Koelstra. achteruit praten. „Uit iedere steeg kan wel een auto of wat dan ook komen en we hebben ook nog zo iets als het ge oorloofde risico. De gevorderde ont zegging staat in verhouding tot de achtergrond volkomen scheef”, vond de raadsman, die met de beste bedoe ling geen strafbare schuld kon vinden. De kantonrechter sprak verdachte voor de tweede ten laste legging vrij; hij legde Van der W. voor de „hape ringen” aan de brommer een geldboe te op van 50, 1 maand voorwaarde lijke ontzegging met twee jaar proef tijd en het tandwiel, de carburateur en uitlaat verklaarde hij verbeurd. Vrijdagavond heeft de christelijke mid delbare landbouwschool in Sneek af scheid genomen van een leraar en plaatsvervangend directeur, namelijk de heer J. Koelstra, die 64 jaar is. De heer Koelstra heeft een lange staat van dienst, want sinds 1946 was hij aan deze school verbonden. Overigens heeft hij al sinds 1927 het onderwijs gediend. Het lag in de bedoeling dat ook afscheid genomen zou worden van de amanuensis-conciérge P. Hartkamp (65), die sinds 1943 deel uit gemaakt heeft van het personeel. De heer Hart kamp was evenwel wegens een plotse linge ziekte verhinderd. Het was druk in de aula van de chris telijke middelbare landbouwschool, waar de afscheidsreceptie plaatsvond. Talrijke collega’s, oud-leerlingen, leer lingen en bestuursleden hebben de heer en mevrouw Koelstra de hand ten af scheid gedrukt. Het was een staande receptie en voor de heer Koelstra moet deze afscheidsreceptie prettig geweest zijn, prettig omdat er zoveel belangstel ling was. De voorzitter van het school- U IT GEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4'234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Koelstra een vakman en „in greate freon” van iedereen, die op enigerlei wijze met de school te maken heeft. Hij handelde in de geest van het met elkaar „oparbeidzjen” in het belang van de school en vooral van de leer lingen. Uit de handen van de directeur kreeg de heer Koelstra een camera. De voorzitter van de leerlingenvereni ging noemde de heer Koelstra 'er., uit stekende leraar, „mar jo wienc wol iii tige krekt man”. De heer Koelstra dankte aan het slot van deze gezellige receptie allen voor de goede woorden en de cadeaus. woon met een rotgang”, was de me ning van mr. Bueno. Hij, vorderde 150 en drie maanden ontzegging on voorwaardelijk. Toen L. in z’n laatste woord de slechte gedragingen van au tobestuurders ten opzichte van motor rijders genoemd had, stond de officier uit z’n stoel op. „Er zijn heel veel veel motorrijders die geen rekening houden met automobilisten. Men ge bruikt de voertuigen als brommers in spitur enverkeer” Dat kon de kantonrechter onderstre pen. Hij woont aan ’n grote invals weg in Leeuwarden, „waar de prak tijk van motorrijders je de haren te berge vliegen. Uw mentaliteit is ge weest: hij zal weten, dat ie afslaat”. Mr. Gielen vonniste conform de eis. In antwoord op deze vragen delen B. en W. van Sneek de raad mede, dat zij advies gevraagd hebben aan de Provinciale Waterstaat en aan de Hin derwet- en Bouwtoezichtvereniging te Den Haag. De laatste heeft op haar beurt weer contact opgenomen met het Rij ksinstituut voor zuivering van afval water te Voorburg. Uit de ingekomen berichten blijkt unaniem dat van de lo zing, zoals die door Werkspoor wordt verricht geen schade aan het opper vlaktewater te duchten valt, ook niet zolang het rioolwater van Sneek onge zuiverd wordt geloosd. B. en W. mer ken nog op dat ten tijde van het stel len van de vragen door de heer Phei fer van de N.V. Werkspoor nog geen aanvraag om een Hinderwetvergunning I was ontvangen. Inmiddels is dit echter j gebeurd en de procedure bevindt zich I reeds in een vergevorderd stadium. I De 45-jarige Workumer S.W. reed, als bestuurder van een Simca over de Worp Tjaardastraat in de richting van de rijksweg 43. Toen hij de kruising met de dr. Obe Postmastraat was ge naderd, sloeg F.S., die van de andere kant kwam, ineens linksaf om de dr. Obe Postmastraat in te rijden. W. kon onmogelijk meer een aanrijding voor komen en raakte de Opel in de rech terflank. Deze draaide een slag en raakte hierna de stilstaande Ford van J. Bakker uit Assen, die het verkeer op de Worp Tjaardastraat voorrang verleende. De politie zal proces-ver- baal opmaken. Donderdag a.s. wordt in Blauwhuis een zangfestival van zangkoren in Wymbritseradeel gehouden. Dit muzi kale gebeuren vindt plaats in de r.k. kerk in Blauwhuis om kwart voor acht 's avonds. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur V. d. W., zonder beroep, reed, komend vanuit IJlst in de richting rijksweg Sneek-Lemmer, en volgde, zo werd uit zijn woorden op de zitting duidelijk, op ongeveer vijftig meter een auto, be stuurd door de in Rijs woonachtige typiste Aukje Schut. Hem werden twee overtredingen ten laste gelegd: de bromfiets zou zijn voorzien van een on deugdelijke carburateur, motortand- wiel en uitlaat-geluidsdemper en vervol gens zou hij z’n snelheid hebben moe ten aanpassen aan het overige ver keer. Hij had moeten zien, dat er fiet sende kinderen naderden. Eén van hen week, toen de auto op korte afstand bijgekomen was links in de berm uit, doch kwam, ten tijde dat de bromfiets passeerde, opnieuw de weg op. Het vijf-jarig jongetje kwam ten val en overleed. VLIEGENDE HAREN Het stond voor mr. Bueno vast, dat L. met een „waanzinnig” hoge snelheid van 160 had gescheurd. „Als het waar is, wat u zegt, was de auto al lang het weiland in geweest”, had de offi cier uitgerekend. De verdachte had volgens hem geen enkele poging ge daan de tegenligger te ontwijken. De motor is 86 meter verderop tot stil- i stand gekomen. „Hij heeft zich gedra gen als een brommer in stadsverkeer. Dat is geen rijden, dat is scheuren, ge in de vergadering van de raad 21 september j.l. is behandeld voorstel tot het geven van namen aan de in het bestemmingsplan „de Domp” INCONSEQUENT De automobiliste, gedagvaard als ge tuige, zei zich alleen maar te kunnen herinneren, dat het knaapje in berm „zat”. Zij dacht, voor het afrem men, een gang van 40 a 50 kilometer gehad te hebben. De eis van mr. Bue no loog er niet om; hij vorderde voor het opvoeren van de bromfiets 50, 2 maanden ontzegging en verbeurdver klaring van de in beslag genomen on derdelen en 100 en 1 maand ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de aanrijding. Van der W. z’n pleitbezor ger vond de officier maar inconse quent; als hij dat niet geweest was, zei hij, zou hij de automobiliste ook een verwijt hebben moeten maken, waar het ’t snelheid verminderen be treft. „Mijn cliënt heeft gedaan wat hij kon. Er is slechts één psychologi- __o_,r sche verklaring: het jongetje heeft de stel in die zin te wijzigen dat zij thans j bromfiets niet gezien”, zei mr. Corne- adviseren aan de straat de naam Kol- I lis. meer te geven. 1 Wat de officier doet, vond hij zuiver De garage van de heer P. aan IJlsterkade en de stalling van plaatselijke melkslijters, op het terrein van de KNM aan de Bolswarderweg zijn nog voor het weekend in de nach- teltfke uren door onbekenden bezocht. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn uit de garage twee hogedrukpom- pen en een spanningsmeter ontvreemd. Men is door een vermoedelijk open staande en niet afgesloten deur binnen gedrongen. In de volgende nacht wer den uit de stalling enige kaasjes en pakjes worst weggenomen. Hier werd een ruit vernield, waardoor toegang werd verkregen. Op de foto de zwaar beschadigde Sim ca van W., die door de Opel het plant soen werd ingedrukt. (Foto St»djo Ger Dijs). Waar het nog over de eerste tenlaste legging ging, zei V. d. W., dat de brommer niet was opgevoerd, en dat alleen het feit, dat het tandwiel wat meer dan het toegestane aantal tand jes bevatte, hem bekend was. Zijn snelheid was, zo zei hij, gelijk aan die van zijn voorligger: veertig kilometer. „Ik heb wel gezien, dat Marnix de berm in reed; de auto minderde snel heid, ik ook en ben met de zelfde snel heid als de automobiliste gaan rijden. Met de mogelijkheid, dat het jongetje wel weer de weg op zou kunnen rij den, heb ik geen rekening gehouden en dat hij de weg op is gereden, heb ik niet gezien”, aldus verdachte. bestuur, de heer I. Veldhuis van Tirns, sprak uit ervaring toen hij de heer Koelstra een man noemde, die op voor treffelijke wijze les kon geven. De heer Veldhuis is namelijk oud-leerling van de scheidende leraar. De heer Veldhuis vertelde van de heer Koelstra dat hij in 1926 de onderwijzersakte haalde, in 1929 de hoofdakte, in 1940 de akte landbouwkunde, in 1945 de ak te tuinbouwkunde en in 1962 de akte pedagogiek. In 1967 was de heer Koel stra veertig jaar bij het onderwijs. Op 4 augustus 1970 ging de heer Koelstra met ziekteverlof en we moeten nu iets eerder afscheid van hem nemen, dan wij hadden gedacht, aldus de heer Veldhuis. De heer Koelstra is van het begin af bij de school betrokken ge weest en hij heeft de hele ontwikkeling in de school en de landbouw meege maakt. „De heer Koelstra heeft veel voor deze school betekend en hij heeft op voortreffelijke wijze les gegeven, hij is bij de tijd gebleven en de leer lingen kregen van hem bijzonder veel aandacht. Zij kregen een kans. It wie sa klear as in klüntsje”, zo zei de heer Veldhuis, die de heer Koelstra dank bracht voor alles wat hij voor de school en de leerlingen heeft gedaan. De heer Veldhuis bood de scheidende leraar een miniatuur üleboerd terwijl mevrouw Koelstra kreeg. ALWEER „HOOGUIT” Dat automobilisten nooit rekening hou den met motorrijders is de mening van Gerardus Hendrikus L., een 19-jarige timmerman uit Bolsward. Deze zou op Pinkstermaandag, komend vanuit Spannum en rijdend op een tweewielig motorrijwiel in de richting Wommels op de Walperterwei een snelheid van 160 kilometer gevoerd hebben. De weg is 5 meter 10 smal. Gekomen vanuit tegenovergestelde richting was slager P. van Gosliga uit Niiland voorgesor teerd; hij zou een inrit inrijden. Deze manoeuvre werd niet vervolmaakt, want er volgde een botsing met de motor. De timmerman zei voor het hekje, dat zijn snelheid hooguit 80 of 100 ge weest kon zijn, en met deze gang was hij tegen de auto opgeknald. Tegen de verbalisant evenwel verklaarde hij destijds hooguit (alweer) 160 km. ge reden te hebben. L. had de auto wel zien staan en ging er van uit, dat de automobilist hem ook wel opgemerkt had. Deze sloeg links af, en toen maak te L. een zwieper naar links. De be stuurder van de R. 4, wiens aandacht getrokken werd door elfstedenfietsers, had inderdaad, zoals hij zei, de motor in de verte zien aankomen. „Normaal had ik wel drie of vier keer kunnen afslaan. Ik zei tegen m’n zoon: die rijdt wel tweehonderd.” „Hij had ze ker een bloedgang”, gooide mr. Gielen er tussen. En van Gosliga: Ja, het was verschrikkelijk. Ik zei nog: die is harstikke dood, maar dat viel geluk kig mee.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1