van Verhoging tarieven drinkwater was voor acht raadsleden niet te verteren ONS DAGELIJKS BROOD - GOED BROOD snej^rX^IEB I ■i de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER A DEEL Officieel Orgaan en IJLST r-- Twee jubilarissen bij Brenzon n.v. gehuldigd I „Andere volkeren andere cultuursausjes" e'1 RAADSVERGADERING SNEEK GESLAAGD NIELS F. HALBERTSMA VOOR NIVON: i Oecumenische werkplaats Blessum Nationale kollekte Geestelijk Gehandicapten Gerichte controle-acties van de dienst omroepbijdragen DONDERDAG 21 OKTOBER 1971 126e JAARGANG No. 84 Dit Had verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o w SNEEKER NIEUWSBLAD I I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en MSB ISliB gf f SNEEKER NIEUWSBLAD daar- (foto Studio Ger Dijs) C. MEIJER (CPN): de stroom rijst dl meer en meer Verschijnt: maandags en donderdags De Dienst Omroepbijdragen, aan wie de registratie en inning van omroep bijdragen voor radio en televisie is op gedragen, heeft deze week een begin gemaakt met gerichte controle-acties door het gehele land. Binnen enkele dagen werden in ’n aan tal gemeenten bijna 2500 televisie- en radiotoestellen ontdekt, waarvoor geen omroepbijdrage wordt betaald. Per gemeente geven de acties tot nu toe de volgende resultaten te zien: Ooststellihgwerf 249, Emmen 324, Echt, Reusel, Hoge en Lage Mierde 273, Ou- denbosch en Hoeven 213, Harderwijk 182, Zaandam 342„ Heemskerk, Boven karspel en Enkhuizen 215, Leiderdorp 305, Oosterland, Nieuwerkerk en Slie- drecht 149. De acties worden voortge- „Andere volken zyn precies als wij echter overgoten met een ander cul- tuursausje. Wanneer je dat constateert en begrjjpt, besef je pas hoe betrekke- kelijk alles eigenlijks is”. Dat conclu deerde de heer Niels F. Halbertsma, TWEEDE INSTANTIE In tweede instantie zei de heer Meijer (CPN) dat de gaten in het waterlei dingbedrijf gevuld kunnen worden met de baten uit het gasbedrijf. Hij meende dat hetgeen door de inwoners van Sneek wordt opgebracht ook weer ten goede moet komen aan die inwoners. „Ik ben tegen” was zijn korte repliek. De heer W. van Dijk (PvdA) vroeg Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer W. J. Hoog water te Nijland. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. J. wenst geluk. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de Raad van Sneek kwam on- meer het voorstel aan de orde, waarin de tarieven en de voorwaarden voor de levering van water door de gemeente worden gewijzigd. Het voorstel, dat wij in een eerder nummer van het Sneeker Nieuwsblad uitvoerig publiceerden, kwam er op neer dat de tarieven met tien cent per kubieke meter water wor den verhoogd, waardoor de grootverbruikers thans iets meer kunnen worden belast. De uit de verhoging voortvloeiende meer-opbrengst wordt geraamd op 123.000,in 1972. De ontwerp-begroting geeft ’n tekort aan van 85.079,-. Dat de grootverbruikers iets meer zullen worden belast ging er bij een aantal om precies te zijn acht raadsleden, echter niet in. Zij waren van mening dat juist de kleine man de dupe van deze verhoging zou worden. 13*2 cki.imI i, SNiix, wiMHiTSHUin ui it asaurssr- - - - mevr. A. Hermsen-Boogaerdt mevr. A. Steenaart-Kloosterman mevr. E. Vink-Feitsma J. H. Turkstra W. Lofvers I In de week van 25 oktober t.e.m. 30 oktober 1971 zal de jaarlijkse Nationa le Kollekte Geestelijk Gehandicapten worden gehouden. Dit jaar zal daarbij speciaal de aan dacht gevestigd worden op ’t feit, dat gemiddeld 7500 babies per jaar gebo ren worden waarvan onmiddellijk of later ontdekt zal worden dat zij van licht tot zeer ernstig geestelijk gehan dicapt zijn. Het totaal aantal geeste lijk gehandicapten vormt ongeveer 2 a 3 procent van de gehele bevolking. Niettegenstaande veel reeds zeer gun stige subsidieregelingen blijft nog veel steun uit particuliere bronnen noodza kelijk om een optimale weg voor en be geleiding van de geestelijk gehandicap ten van ons volk te kunnen garanderen. De Nationale Kollekte Geestelijk ge handicapten nu zorgt voor „dat extra” om die optimale hulp te kunnen verwe zenlijken. In deze kollekte werken de R.K., Prot. Christelijk en Algemene organisaties samen, zodat met recht gesproken kan worden over „door en voor alle gezind ten”. De verdeling van de kollektegel- den is zodanig, dat ongeveer de helft van de kollekteopbrengst blijft in het rayon waar de kollekte wordt gehou den t.b.v. plaatselijke en regionale voor zieningen voor geestelijk gehandicapten. De Nationale Kollekte Geestelijk Ge handicapten wordt gehouden d.m.v. kol- lektebussen, intekenlijsten, intekenboek- jes en kollekte-enveloppe, en heeft niets van doen met organisaties en privé-personen, die huis-aan-huis, tele fonisch of schriftelijk artikelen te koop aanbieden onder het voorwendsel, dat de winst of een deel van de winst be stemd is voor Geestelijk en/of Licha melijk Gehandicapten. Brenninkmeij er Rolsma mevrouw FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,— per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETAR1EV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs daarna enkele artikelen afgevoerd, maar och er bleef nog genoeg over. De heer Rolsma is een man die gestaag door zet en hij heeft dan ook vele winke liers aan zich verplicht. „Hij is de grondlegger van onze groothandel”, zo zei de heer Brenninkmeij er, die de heer Rolsma vervolgens de gouden legpen ning van de Maatschappij van Nijver heid en Handel en het vererend getuig schrift van deze maatschappij overhan digde. De heer Brenninkmeij er zag deze on derscheiding als een onweerlegbaar be wijs van dankbaarheid. De heer Rol sma kreeg bovendien een enveloppe met inhoud en mevrouw Rolsma werden bloemen aangeboden. Een driewerf hoe ra volgde. Vervolgens sprak de heer Brenninkmeijer de heer J. Visser toe, die op het magazijn werkzaam is. De heer Visser is een man met veel sou plesse, vooral toen Brenzon nog aan het Grootzand gevestigd was. Toen was het zoeken in de vele opslagruimten, maar Visser wist zich op bewonde- renswaardige wijze aan te passen. Nu is het allemaal beter georganiseerd in het nieuwe pand op het industrieter rein. De heer Visser is iemand die ook cent per kubieke meter water, aldus de heer Meijer, die voorts zei dat in de toekomst de raad wéér voor dit probleem komt te staan. Het leek hem dat dan vooral de verhouding tussen klein- en grootverbruikers terdege moet worden bezien. Overigens vroeg de heer Meijer zich af of een nutsbedrijf „finan cieel” altijd sluitend moet zijn. De heer R. Tuinstra (PvdA) zei dat hij in prin cipe tegen deze verhoging was. Hij was het meer met de heer Meijer eens, dat een verliespost op het waterleidingbe drijf op andere bedrijven (bijvoorbeeld gas, wanneer daar een overschot is) verhaald kan worden. De heer H. Kui per (GCP) zei nieuwsgierig te zijn naar de motivering van de verschillen tus sen groot- en kleinverbruikers, zoals die door B. en W. in het voorstel naar voren zijn gebracht. EVENWICHTIG De voorzitter antwoordde in eerste in stantie dat dit voorstel duidt op een evenwichtig beleid. Dit onderdeel dient wel bekeken te worden in het geheel van de begroting. „We moeten voor zichtig zijn met het door de heer Meij er gesuggereerde „dat het geld wel ergens anders vandaan kan komen”, aldus de voorzitter, die voorts zei dat over het algemeen het waterleidingbe drijf een „sluitende” dienst moet zijn. Hij achtte de verhoging overigens rede lijk. Volgens de heer Postma (FNP) zou volstaan kunnen worden met een verhoging van zes cent per kubieke meter en hij achtte het niet reëel het tekort ineens weg te werken. De heer B. de Vries (GCP) was van mening dat de verhoging niet overmatig is en zeker verantwoord. De argumentatie van de heer Tuinstra achtte hij tegen strijdig. hoofdconservator van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, in de wande ling Tropenmuseum geheten, in zijn le zing voor het Nivon, het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden werk. Door het slechte weer waren er maar weinig belang stellenden dinsdagavond op komen da gen in gebouw Fredehiem in Sneek. hij zeer deskundig toelichtte. Een vast- rechtverbruiker van 50 m3 betaalt 51,60 en voor meerverbruik ƒ1,per m3, iemand van 200 m3 per jaar be taalt 214,20 per jaar en voor meer verbruik 0,72 per m3, dat zijn toch redelijke prijzen, aldus de heer B. de Vries, die geen bezwaren kon vinden tegen deze verhoging, die per 1 januari 1972 in gaat. De burgemeester was van oordeel dat dit voorstel niet terug genomen moest worden, omdat er geen andere gezichtspunten ontstaan waren over de tariefstelling tijdens de discus sie. De heer Van Dijk was echter een andere mening toegedaan. Hij meende dat de commissieleden Meijer en Tuin stra niet zo gelukkig waren met dit voorstel van B. en W. en hij handhaaf de dan ook zijn voorstel dit agenda punt uit te stellen. De heer B. de Vries (GCP) maakte tegen deze stellingna- me nogal bezwaar, omdat de heer Tuinstra pas in de openbare vergade ring zijn bezwaren tegen dit voorstel van B. en W. had geuit. Niettemin volgde er een stemming over het voor- stel-Van Dijk om dit punt van de agen da af te voeren. Dat gelukte niet want de heer Van Dijk kreeg de stemmen mee van mevrouw Unema, mevrouw De Vries-Palsrok, en de heren Meijer, Jonkers, Berg, Tuinstra en Postma. In totaal acht en dat was te weinig tegen over de dertien tegenstemmers. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met de aantekening dat de heren Meijer, Berg en Tuinstra „wensten tegengestemd te hebben”. Ook al tonen de statistieken dat de mensen het minder eten dan vroeger, toch blijft brood ons belangrijkste dagelijks voedsel, en neemt het op het menu van de westerse mens de grootste plaats in. Het is dus van grote betekenis om ook goed brood te eten. Zo kan witbrood onder anderen spijsverteringsstoornissen en tandbederf in de hand werken: fabrieksbrood bevat vershouders die voor de vertering niet gunstig zijn. Voor brood met optimale voedings waarde zou men mogen eisen dat er al vanaf de teelt van het graan een maximale zorg aan wordt besteed. Voor deze gedachte is een aantal stadgenoten warmgelopen. Wij vonden een boer, de heer Mansholt te Ulrum, bereid om een stuk maagdelijke grond in de drooggevallen Lauwerszee voor ons in te zaaien met een goede baktarwe. Deze grond is op geen enkele wijze met kunst mest, pesticiden, herbiciden of andere kunstmatige toevoegingen verontreinigd. We hebben deze zomer het koren daar zien staan. Eind augustus werd het geoogst ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. De heer J. G. A. „Joop” Brenninkmeij- er begroette de aanwezigen, die naar hij zei, tot de Brenzon-familie behoor den. Hij richtte zich het eerst tot de heer Rolsma die 45 jaar lang een be langrijke steunpilaar bij de opbouw van Brenzon is geweest. Voor de oor log bezocht hij de klanten op de fiets, doch na de tweede wereldoorlog is de carrière van Rolsma eerst goed op gang gekomen, zei de heeri Brennink meijer. Als vertegenwoordiger had de heer Rolsma toen te makea met een scala van goederen die hij bifi de klan- Iten plaatste. Door rationalisering zijn de klant tot volle tevredenheid wil stemmen en daarvoor is hem niets te veel. Als dank voor zijn trouwe dienst baarheid ontving ook de heer Visser een enveloppe met inhoud. Mevrouw Visser werd met bloemen vereerd. De bejaarde moeder van de jubilaris kreeg een speciale attentie en ook klonk een driewerf hoera. De heer Visser is een verdienstelijk trombonist bij het Stede lijk Muziekcorps Sneek en het spreekt haast vanzelf dat de voorzitter en de secretaris van dit corps op de recep tie aanwezig waren. Namens de colle ga’s uit Alkmaar, Emmen en Sneek voerde de heer Ids Silvius het woord, die van de heer Rolsma zei, dat hij „één van het eerste uur” is. De heer Silvius meende zelfs dat de heer Visser al 29 jaar bij Brenzon is. Hij richtte zich speciaal tot het „thuisfront” de dames Rolsma en Visser. Zij kregen cadeaus en bloemen. Het was een ge zellige receptie, die muzikaal werd om lijst door de Breko’s uit Bolswaxd. zich af waarom het meerverbruik bo ven het minimum bij laagverbruikers zoveel hoger moet zijn dan bij de hoog- verbruikers. Zijn fractiegenoot J. Jon kers stelde in feite dezelfde vraag: waarom moet oververbruik bij groot verbruikers lager worden vergoed dan bij de kleinverbruikers? De voorzitter betoogde hierop dat destijds, toen Sneek zelf nog een pompstation bezat, de prij zen voor de grootverbruikers betrekke lijk laag zijn vastgesteld en dat nadien de prijzen hiervan meestal procentueel verhoogd zijn, waardoor een achter stand in de prijs is blijven bestaan. De voorzitter zei voorts dat men het groot- en kleingebruik van water niet moet verwarren met hoge-(hogere-) en lage re inkomens. In de derde ronde ver klaarde de heer Postma (FNP) dat een verhoging van zes cent per kubieke meter voldoende is. De kosten moeten er uit en dat kan bij een verhoging van zes cent, meende hij. De heer Van Dijk (PvdA) had, naar hij zei, geconclu deerd, dat onder het begrip „grootver bruikers” meer dan één categorie is onder te brengen. Hij dacht daarbij aan dienstverlenende bedrijven, zoals zieken huizen, terwijl volgens hem gebleken is dat er in de commissie voor de ge meentebedrijven geen volledige over eenstemming is over deze tariefsver hoging. Eén lid van deze commissie (de heer Meijer) is van oordeel dat onder de huidige omstandigheden op andere wijze dekking gevonden dient te worden, terwijl tijdens de raadsver gadering van dinsdagavond bleek dat de heer Tuinstra deze mening deelde. Voor de heer Van Dijk was dit voldoen de aanleiding om voor te stellen het voorstel van het college van de agen da te nemen, dit eerst nog in de com missie voor de gemeentebedrijven door te nemen en het in een volgende verga dering opnieuw ter tafel te brengen. NIET TERUGNEMEN De heer B. de Vries (GCP) zei dat hij de evenredigheid tussen het „vastver bruik” en het „oververbruik” zeer goed is. Hier is sprake van een normale situatie, meende hij. Hij stelde dat vast aan de hand van de cijfers, die zet. A.s. zondag om 10.30 uur zal de eerste themadienst in de dorpskerk van Bles sum worden gehouden. Predikant in deze dienst is ds. S. Tijmstra, Tzum- marum en liturgie is mevrouw Th. Althuis-Prins, Hardegarijp. Het thema van zondagmorgen is: „De kerk en de kritische gemeente”. Voor de Oecume nische werkplaats in Blessum een zeer aktueel onderwerp, maar ook voor de kerk als geheel die steeds meer te maken krijgt met het verschijnsel „kri tische gemeente”. Na de dienst is er gelegenheid van gedachten te wisselen over het thema en koffie te drinken. De Oecumenische werkplaats Blessum is te bereiken via Marssum en Dei- num. In de buurt van Deinum wordt de route met borden aangegeven. Direktie en alle medewerkers van Brenzon N.V. waren maandagavond in Hotel Hanenburg om twee collega’s te huldigen. Dat waren Sj. Rolsma die 45 jaar in dienst is by Brenzon en J. Visser, die een kwart eeuw vol maak te bij dit bedrijf. De receptiezaal was vol, meer dan vol en de jubilarissen hebben met hun familie heel wat ge lukwensen in ontvangst moeten nemen. Dat gebeurde temidden van een ware bloemenpracht. Na de druk bezochte receptie volgde een gezellig diner, waar ook nog het nodige gezegd is. REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4^33 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur Directeur J. G. A. rechts wenst jubilaris Cj. (links) geluk. Daarnaast Rolsma, jubilaris J. Visser en mevrouw Visser. Maar zij die er wel waren, hebben kun nen genieten van een zeer interessante lezing en belangwekkende beelden die de heer Halbertsma tijdens zijn werk als cineast en later in dienst van het Instituut in vele delen van de wereld heeft gemaakt. Van oorsprong is de heer Halbertsma een Sneker. In eerste instantie werkte hij in de scheepvaart, maar zijn be langstelling, als vierjarig jongetje ge wekt door een duo-scoop, een toestel met twee lenzen die om de beurt ge bruikt werden waardoor een bewegend, hoewel schokkerig beeld ontstond, trok naar de filmerij en daarin is hij van af 1956 werkzaam geweest. Hij maakte films in opdracht van televisie en bedrijfsleven, musea, zending en missie. Vele jaren was hij vaste mede werker aan het roemruchte program ma van Armand en Michaela Dennis „Luipaard op schoot”. In de vertoonde films kwamen vele elementen van zijn werk naar voren. Het eerste gedeelte van het program men bevatte fragmenten uit zijn films over dieren, waaronder bijzonder fraaie opnamen van Ooievaars in Ma rokko. Na de pauze vertoonde hij beel den die meer op de mens betrekking hadden, waaruit ook al bleek dat vele gebruiken van volk tot volk, van cul tuur tot cultuur verschillen, maar in wezen precies gelijk zijn. Voorzitter Tj. Broersma stelde dan ook terecht in zijn dankwoord dat wan neer men zich door deze avond bewust geworden was van hoe het bij andere volkeren toegaat, zaken die wij be lachelijk achten voor hen doodgewoon zijn, :et nut bewezen is. De heer H. Postma (FNP) opende de uitgebreide discussie door op te mer ken dat het college zich met 17.000, had vergist. De heer Postma had na melijk uitgerekend dat de meer-op- brengst door deze verhoging niet 123.000,— is, doch rond 140.000,—. Hij meende overigens dat de overheid met dergelijke verhogingen - de tarie ven zijn per 1 januari 1971 ook reeds verhoogd - voorop gaat in de inflatie- spiraal. De heer C. Meyer (CPN) was zeer fel in zijn (tegen) betoog. Met deze verhoging hebben we sinds 1968 aan de lopende band te maken: „de stroom rijst al meer en meer”. De minst draagkrachtigen krijgen de hoog ste lasten, want de kleinverbruikers moeten bij de nieuwe tarieven een gul den bij meerverbruik betalen en de grootste grootverbruikers slechts 45 Eind augustus werd het geoogst en gedorst, daarna gedroogd, alles zonder bespuiting of andere conserverende kunstbewerking. Half oktober werden de eerste zakken graan door molenaar Sikkens in zijn windmolen te Munnekerzijl gemalen tussen echte natuur stenen (kunststenen worden tegenwoordig bijna uitsluitend gebruikt en geven een te sterke verhitting van het meel en door denaturatie, achteruitgang in kwaliteit) Zo kort mogelijk nadien, ook alweer om de kwaliteit niet aan te tasten, is het eerste meel verbakken door onze stadgenoot bakker Velds, uiteraard zonder toevoeging van andere stoffen dan gist en zout. Toen konden wij het eerste „Lauwerszeebrood” proeven. Hier is dus een product dat een maximale voedingswaarde biedt naast de zekerheid dat er geen verontreinigende substanties in zijn verwerkt. Het is een klein, maar smakelijk product geworden, dat wij iedereen uit gezondheidsoverwegingen van harte kunnen aanbevelen. X.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1