Dorpshuis in Heeg geopend Lit it Heechhüs in stedhüs wêze 'Vluchteling' in weiland gepakt SNEKERWkOERIER Werk van Aukje Beeksma en Annina Lingsma in meubelzaak de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en Officieel Orgaan van IJLST b^lll in dit nummer o.a. Bandrecorder gestolen Morgen hearing over stadskern van Sneek DRONKEN SNEKER GING VROUW EN ZOON TE LIJF „Advendo" kwam met eerste prijs en lof uit Emmeioord terug Gemeentelijke bijdrage voor te Oosthem „Nea us Nocht" SI ■IffliBIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllffl Automobilist betaalde benzine niet Remie Wierdsma: één der uitblinksters bij Olympus Sneker hockeyers boeken remise tegen Rap Ongeregeldheden ontsieren LSC-Emmeloord SOOS VOOR KAMERBEWONERS START WOENSDAG BESTUURDER ONDER IN VLOED RAMT LICHTMAST KOEIEN, OP DE WEG, ANDERMANS PECH. MAANDAG 25 OKTOBER 1971 126e JAARGANG No. 85 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD Expositie van olieverven, viltstifttekeningen en wandkleden en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Ui f SNEEKER NIEUWSBLAD De naam 26 Verschijnt: maandags en donderdags „Het grootste dorp van Wymbritseradeel heeft nu ook zijn dorpshuis. Geluk kig heeft het aktieve dorpshuisbestuur de laatste anderhalf jaar de wind in de zeilen gekregen en op het resultaat daarvan vieren we vandaag feest.” Met deze woorden drukte de burgemeester van Wymbritseradeel, de heer B. W. Cazemier zijn vreugde uit over de realisatie van het donderdagmiddag geopen de dorpshuis in Heeg. „Dit huis is van en voor Heeg. Het is een pand, aan deze gemeente toevertrouwd. Inwoners van Heeg: bewaar het zorgvuldig en be schouw het als uw gezamenlijke eigendom. Want eerst dan zal dit gebouw in de ware zin van het woord een centrum zijn!” UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. opge- was, is Het gebeurt niet vaak dat in een huiskamer een tentoonstelling wordt gehou den. Toch is het niet zo’n gek idee, want wat is eigenlijk het doel van een schilderij Het moet de mensen boeien en wel zodanig dat men er steeds weer naar kijkt. En daarvoor is de beste plaats de huiskamer. Nu kan men natuur lijk niet zo’n leefruimte vol hangen met, laten we zeggen, een dertig werkstuk ken; in een ruimte waar verschillende huiskamers zijn ingericht, ligt de zaak al heel anders. Dat laatste is nu gebeurd en wel in de meubelzaak van de firma Aukema op het Oosterdijk. Tussen vrijdagavond en zondagmorgen is in het pand van kledingbedrijf Bolt NV aan de Valkstraat ingebroken, wat gebeurde door het vernielen van een ruit. Uit een der vertrekken werd een bandrecorder ontvreemd. Zoals wij onlangs al berichtten, gaat aanstaande woensdag de soos voor ka merbewoners van start, en wel in de - grote - benedenzaal van De Meerpaal aan de Kleine Palen. Het ligt in de bedoeling, dat deze sociëteit geheel en al wordt opgezet door belangstellenden hiervoor. De kamerbewoners kunnen daarmee beginnen, woensdagavond aan staande om half negen. Deze ontmoe- tingsmogelijkheid zal vervolgens elke woensdag herhaald worden, al naar ge lang de interesse. NISUW8-KM ADVIRTMMTUMAD^ «VOOR 8NKKK SN OM8TBZKBN Op een dag, enkele maanden geleden, kocht Aukje Beeksma, als onderwijze res verbonden aan de Openbare lagere school „De Terp” in de Stadsfenne te Sneek, bij Aukema het een en ander aan meubilair. Het gesprek kwam op de affiches die er hingen en Aukje ver kondigde dat origineel werk veel leven diger zou staan. Van het een kwam het ander en ze werd uitgenodigd wat din getjes die zij gemaakt had te gaan expo seren. Een aantal jaren geleden had zij dit ook al gedaan in De Meepaal. Toen zij bezig was, bleek echter dat ze te weinig werk had om de gehele ruim te, alle „huiskamertjes” te vullen. Via ’n collegaatje, Marijke Lingsma, kwam zij in kontakt met Marijkes zuster An nina. Gezamenlijk slaagden zij er in een bijonder leuk geheel te creëren. Vrij dagmiddag werd de opening door de heer G. de Jong, leraar aan de Christe lijke Pedagogische akademie, verricht. De 26-jarige Aukje Beetsma is, zoals ze zelf zegt, altijd al bezig geweest dingen te maken die zij zelf mooi vindt. En dat waren voornamelijk olieverf schilderijen, die kinderkopjes voorstel len. Naderhand werd zij wat minder figuratief en ging het in het symboli sche werk zoeken. Opleiding heeft zij helemaal niet gehad, maar zij wil zich Vele genodigden, onder wie afgevaar digden van vrijwel alle verenigingen in Heeg, waren donderdagmiddag naar het dorpshuis gekomen om de opening van deze fraaie gemeenschapsaccom- modatie bij te wonen. De feestelijk versierde zaal was, bij wijze van spre ken, tot de nok toe gevuld. H.V., een 49-jarige woonschipbewoner uit de industriehaven alhier is vrijdag middag door de politie aangehouden, omdat hij - in beschonken toestand - zijn vrouw en zoon te lijf was gegaan. Hierbij was de vrouw aan het hoofd gewond geraakt; zij bloedde. De man had verder enige inboedel vernield. Tegen hem is proces-verbaal maakt; toen hij ontnuchterd hij vrij gelaten. OHlilwl O.fH. TM G ihmUi $HHM, WTMIRIBHAMH UHT XtSrJr---J -- *-HJlHIlj-fXW'IR „HEECH” OOK VOORNAAM De heer Schoenmaker vertelde in zijn dankwoord het een en ander over de wordingsgeschiedenis van het dorps huis. Als uitgangspunt gebruikte hij daarbij het gezegde „een mens is een keizer als hij droomt, maar een bede laar als hij denkt”. Een lichtmast met lichtbak, staande op de Oppenhuizerweg ter hoogte van garage R. de Jager is in de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half drie door een 'volkswagenbusje geramd. M. v.d. J. uit de Waterpoort- stad, de bestuurder van het busje bleek wat te veel aan Bacchus geof ferd te hebben. Hij is in het bureau van politie alhier ingesloten, doch is na de ontnuchtering op vrije voeten gesteld. De politie maakt proces-ver baal op. ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,— per half taar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETAR1EV EN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief By kontrakt lagere mm-prijs In 1962 is men gaan dromen in Heeg. In eerste instantie had men een soort schouwburg in gedachten, waar cul tuur ten plattelande gebracht kon wor den. Maar toen werd het van dromen denken en men veranderde van een keizer in een bedelaar. Diverse instan ties werd gevraagd om een bijdrage of een subsidie. De grootste deugd van een bedelaar is zijn geduld en dat was hier wel nodi„ Negen jaar heeft het geduurd voor het gebouw er stond. Een van de redenen was dat het dorpshuis „It Eilan” ge pland was. Maar toen alles na een paar jaar rond was, was het eiland nog onbereikbaar. Deze plaats was echter noodzakeljjk. Het is ideaal ten opzichte van de dorpsgemeenschap, maar ook ten opzichte van de recre ant. Toen men begon de jachthaven en de vaste brug naar het eiland te rea liseren, werd de bouw van het dorps huis eveneens een feit. De vorm is totaal anders dan archi tect G. W. Goodijk uit Sneek in eerste instantie voor ogen had gestaan. In plaats van de ene zaal met een keuken zijn er verschillende ruimten bij geko men. Hij hoopte dat men bij de verenigingen die in de toekomst van dit gebouw ge bruik gaan maken, eens van het denk beeld afstapt dat de huur van een zaal een sluitpost is. De accommodatie zal intensief gebruikt kunnen worden. Vele activiteiten kunnen er plaats vin- Bij schrijven van 9 september 1971 verzoekt het bestuur van de Christe lijke Gymnastiekvereniging „Nea Us Nocht” te Oosthem het gemeentebe stuur van Wymbritseradeel om een bijdrage uit de gemeentekas in ver band met aanschaffing van een mini- tramp en ringen. Vrijdagmorgen, om ongeveer tien uur werd door een automobilist benzine getankt bij tankstation Ozinga aan de Bolswarderweg. Hij reed, nadat hij tank gevuld was, zonder te betalen weg. Hij trof het echter niet, want de bemanning van een juist passerende surveillance-auto van de Rijkspolitie stelde onmiddellijk een achtervolging in, die aanvankelijk eindigde op de rijksweg, ter hoogte van de Fammens- rakken. Hier namelijk werd de auto klem gereden. De bestuurder vluchtte het weiland in, maar kon weldra gegrepen worden. Het bleek de 28-jarige fotograaf A.R. uit Groningen te zijn, die op 20 okto ber in de Martinistad de in zijn bezit zijnde personenauto, een Ford Zodiac ontvreemd had. De fotograaf, in ge zelschap van de 24-jarige mejuffrouw J.V., eveneens uit Groningen is over gebracht naar het bureau van politie alhier en later naar het bureau in Groningen. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. in een in Emmeioord gehouden zaal- concours van de Unie van Ned. Chr. Tamboer- en pijperkorpsen, trompet terkorpsen en tamboercorpsen. De Snekers behaalden in de ere-divisie (de hoogste) een eerste prjjs met 275 punten en zjj kregen tevens de aante kening „met lof”. Advendo scoorde het hoogste aantal punten op dit concours. „Excelsior” uit Delft dat ook in de eredivisie uitkwam behaalde niet meer dan 240 punten. Morgenavond, dinsdag 26 oktober, wordt in de aula van de R. J. Sip- kensschool een hearing gehouden over het structuurplan stadskern Sneek. Het is een zeer bijzondere bijeenkomst waarin de vorm en karakter van de binnenstad zal worden bekeken. Hebt u ideeën of wilt u meer weten, maak dan van de gelegenheid gebruik. Be zoek deze hearing, die om acht uur begint. DRACHT VAN NEGEN JAAR De voorzitter van het dorpshuisbe stuur, de heer F. A. Schoenmaker, zocht het in zijn openingswoord op voor hem als arts bekend terrein. „Het is geen dracht van negen maan den, maar van negen jaar geworden. Maar het staat er nu toch”. Bijzonder vlot gaf hij het openingswoord aan de burgemeester van Wymbritseradeel. De heer Cazemier vertelde dat het voor hem een periode van openingen was. Woensdag mocht hij het start schot voor de bibliobus in Scharne- goutum lossen, donderdag dus de ope ning van het dorpshuis en verder ston den nog de opening van een bankge bouw in Woudsend en die van het The- resiahuis in Blauwhuis op het pro gramma. Al deze zaken laten zien dat er in Wymbritseradeel voldoende leven in de brouwerij is. „Hadden we de afgelopen zomer het Uit de toelichting blijkt, dat het be stuur van deze vereniging om de be oefening van de gymnastiek aantrek kelijk te doen blijven en niet uitgeslo ten te worden van wedstrijden tot aan schaffing van genoemde toestellen is overgegaan, hoewel de eigen financië le middelen hiervoor niet toereikend waren. De kosten van de minitramp hebben 450,bedragen, terwijl de ringen door enkele deskundige leden uit eigen kring zijn aangebracht, waardoor de uitgaaf hiervoor beperkt bleef tot 225,Als gevolg hiervan heeft de vereniging tahns echter te kampen met een kastekort van ongeveer 600,Het blijkt, dat deze gymna stiekvereniging momenteel ongeveer 100 leden telt en actief werkzaam is. Het mag bekend zijn, dat het ten aan zien van gymnastiekverenigingen ge bruikelijk is gymnastiektoestellen van gemeentewege in bruikleen te geven, zodat hiervan ook de leerlingen van de plaatselijke scholen voor lager onder wijs gebruik kunnen maken. Op deze wijze heeft „Nea Us Nocht” reeds de beschikking gekregen over een verstelbare brug en een lange mat. Met het oog hierop verdient het naar de mening van b. en w. aanbeveling niet overeenkomstig het verzoek een bijdrage in het kastekort te verlenen maar de kosten van aanschaffing aan de gymnastiekvereniging te vergoeden en ten aanzien van de aangeschafte toestellen de bestaande bruikleenover eenkomst van toepassing te verklaren. Om de leden van deze vereniging, wat toestellen en materiaal betreft, in staat te stellen naar behoren te kun nen oefenen en op wedstrijden en uit voeringen goede resultaten te bereiken, stellen b. en w. de raad dan ook vaor het verzoek in te willigen door een bedrag van 675,beschikbaar te stellen. feest van de opening van de jachtha ven hier in Heeg, nü hebben we het moment van de officiële opening van van het dorpshuis. Een tienjarige ge schiedenis vóór de tot stand koming van dit tehuis trekt aan ons oog voor bij. Het heeft lang geduurd, maar we zullen deze moeizame geschiedenis niet oprakelen, want dan ga ik denken aan het beeld van de zeiler die teveel te kampen heeft gehad met storm en tegenwind”. Na nog even in gegaan te zijn op de functie van een centrum als het dorps huis in de toekomst met zijn compu ters en andere vernuftige technische apparaten, ging hij over tot de officië le openingsdaad. Door het opendraaien van het gordijn van het podium liet hij de aanwezigen kennis maken met de naam van het dorpshuis „It Heechhüs”, dat letter voor letter gedragen werd door een meisje uit Heeg. De letters stonden geschilderd op borden in de Heeger kleuren. Een klasje van de Christelijke Nationale School in Heeg onder lei ding van meester W. Santema zong en kele coupletten van het Heeger „volks lied”. Veehouder S. van der H. uit Heeg dreef afgelopen zaterdag z’n vee van uit de stal naar het weiland. Dit ge beurde tussen Heeg en Gaastmeer en zou verder geen nare gevolgen behoe ven te hebben, wanneer hij een lamp zou hebben gebruikt, om het verkeer te waarschuwen. Het was namelijk om zeven uur ’s avonds donker, toen hij de koebeesten de wei instuur de. De 19-jarige Heeger scholier Sico Attema kreeg de koeien niet in het oog en knalde met zijn motorrijwiel van achteren op een koe, waardoor enerzijds zijn rijwiel zwaar beschadig de en anderzijds hij pijnlijk aan een bovenbeen getroffen werd. OP TIJD KLAAR Verschillende sprekers voerden na de heer Schoenmaker, die ook nog een ge deelte uit een brief van oud-burgemees- ter J. van Hout had voorgelezen, het woord. In de eerste plaats was daar de voorzitter van het Provinciale Frie se Groene Kruis, de heer M. S. Jan zen uit Sexbierum, die eigenlijk niet goed raad wist met de Groene Kruis vlag, die aangeboden wordt bij de ope ning van een wijkgebouw. Maar dit dorpshuis is geen wijkgebouw. In „it Heechhüs” is wel het Groene Kruis centrum gevestigd. Toch bood hij de vlag maar aan. Er werden nog vele cadeaus aangebo den. De heer G. W. Goodijk bood na mens de aannemer, de onderaannemers en zijn architectenbureau een windwij zer aan, mevrouw L. Vlas-Stoker na mens de vier vrouwenverenigingen in Heeg een elektrische klok. De heer R. S. Sijbrandij vroeg een applausje voor de dorpshuiscommissie die zoveel werk hiervoor verricht haddc Hij hoopte dat Heeg aan dit dorpshuis een stad huis zou krijgen. Namens de V.V.V. sprak haar voor zitter D. Ferwerda. Hij vond het niet zo erg dat de realisatie van dit dorps huis nogal lang geduurd had. Voor de Vereniging van Vreemdelingen Verkeer was het precies op tijd in verband met de realisatie van de jachthaven en de toegenomen recreatie. Een envelop met inhoud vergezelde zijn woorden. In het dorp was ook nog een actie ge houden om bij de opening van ’t dorps huis iets aan te bieden. Mevrouw Pie- tersma bood het aan en het mag gezegd worden, het is een fraai cadeau: een electronisch orgel. Donderdagavond werd het ingewijd. Nadat de heer Zwart namens het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk gesproken had, kreeg als laatste de voorzitter van het man nenkoor „Ons Genoegen” het woord. Op rijm bracht hij de dorpshuiscommis sie zijn hulde en overhandigde namens het koor een kleine geldelijke bijdrage. In zijn slotwoord vertelde de heer Schoenmaker nog dat er een wandver siering zal komen die gemaakt wordt door mejuffrouw Nauta uit Roordahui- zum. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 De kinderen van Heeg toonden de aanwezigen en burgemeester B. W. Cazemier de naam van het nieuwe dorpshuis „It Heechhüs”. Op de achter grond het koortje onder leiding van meester Santema. (foto Studio Ger Dijs) den en nieuwe gestimuleerd worden, ’s Zomers zal het grotendeels ten dien ste van de recreatie staan, waarbij men ondermeer denkt in het dorpshuis bestuur aan inschakeling van een re- creatieteam. „It Heechhüs” zal dan fungeren als open huis. „Heechhüs” drukt verschil lende facetten uit. In de eerste plaats dat het van Heeg is, het is duidelijk voor ons alle- het ook Het Het tamboer-, trompetter- en jacht- hoorncorps „Advendo” uit Sneek heeft daarvoor is de doorsnee kamer te klem. Maar wanneer het gedaan wordt zaterdag met groot succes opgetreden gelokaliseerd, het is voor ons maal. En in de tweede plaats: woord Heech heeft in het Fries nog de betekenis van voornaam, is voornaam voor de Heegers. „Advendo” speelde Early bird, Suite antique en Suite moderne in vier de len. De juryrapporten Th. Smits en S. Egberts waren unaniem gunstig. De laatste schreef over het onderdeel mu zikale en technische uitvoering van het werk „dit is zonder meer lofwaar dig, bravo”. Over klank, klankver houding en stemming maakte Egberts „Advendo” een compliment. Over tem po en opvatting: „al met al een zeer muzikaal en geraffineerd korps en lei der, dirigent en leden mijn warm com pliment”. Jurylid Smits zei onder meer. „een fris tempo, techniek goed getroffen, opbouw goed, er is aandacht besteed- om een zo goed mogelijke uit voering te laten horen.” Men ziet alle maal zeer fraaie jury-uitspraken. Voor het eerste werk Early bird) behaalde Advendo 91 punten, voor de Suite An tique 91V2 punt, en voor de Suite mo derne 92V2 punt en dat maakt in to taal 275 punten. Een prachtig succes voor Advendo! verder op dit gebied gaan ontwikkelen en proberen een akte te halen op het gebied van tekenen. Naast de olieverf- hangen er ook nog een aantal viltstift-tekeningen. Onder de aanwezige tekenleraren ontstond een kleine discussie over de houdbaarheid; eensgezind waren ze over de resultaten. Blijkbaar is het tekenen met de vilt stift altijd onderschat. Aukje kwam hier tijdens een verblijf - enigszins ge dwongen - in het ziekenhuis toe. Ze mocht alleen maar wat tekenen, maar de lakens mochten er niet vuil van worden. Ze is toen met viltstiften aan het werk gegaan en het moet gezegd worden: het effect is bijzonder origineel. Annina Lingsma wil eigenlijk niet veel zeggen over het geëxposeerde; de men sen moeten het maar over zich heen la ten gaan en op hun laten inwerken. Met een groot woord noemt zij het wandkleden, maar het zijn meer weef- werkjes. Bij wandkleden denkt men gauw aan iets groots. Ze zijn ont staan uit experimenten met het, mate riaal, doodgewoon om de mogelijkhe den te leren kennen. Annina studeerde aan de MMS in Sneek, haalde toen de akte Nijverheidsonderwijs Stofversie- ring en is nu lerares aan een huis houdschool in Winschoten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1