Comité Milieuzorg voelt voor plannen oprichting afdeling Jeugdnatuurwacht snekerWkoerier ir s de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van r Jongetje (2) in opvaart verdronken IJLST B X in dit nummer o.a.: Auto tussen Horich en Woudsend over de kop Noorder Compagnie 4 november in Sneek met De Fisici Middelbare Detail- handelsschool wordt 10 november geopend W SNEEKER NIEUWSBLAD „Trekdyk" nieuwe straatnaam in Scharnegoutum W/* ■IIHIHIIIDIilllllinilllll niiiiiM Kleuteronderwijs in lokaal lagere school Oosthem SCHADE AAN MILIEU DOOR SPUITMIDDELEN? Black Boys boekt remise tegen Akkrum Eerste zege voor Sneker Badmintonclub Heeg heeft tegen Bolswardia Vrouwe Fortuna aan haar zijde Syb Brouwer, kampioen bij r.t.c. Rally 1971 21 DECEMBER OPENBARE VERGADERING MET LE ROY, HEERENVEEN en de Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT. DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD Zilveren zakenlieden troffen elkaar in uitbundige happening als MAANDAG 1 NOVEMBER 1971 126e JAAGANG No 87 Verschijnt: maandags en donderdags In verband met de in uitvoering zijnde wegenwerken wordt de Zwettewei in Scharnegoutum iets omgelegd om een rechte aansluiting te krijgen met de reeds aanwezige langzaamverkeersweg naast de Blankendalwei richting Loën- ga. Door de aanleg van deze weg naast de Blankendalwei zijn de percelen Blan kendalwei 18 en 20 niet meer aan de Blankendalwei gelegen. Nu de Zwette wei op deze weg een rechte aansluiting krijgt, ligt het voor de hand de Zwette wei te laten doorlopen en beide perce len te nummeren aan de Zwettewei als nummers 100 en 102, aldus b. en w. van heer D. van der Werf, met wie velen het eens waren. Dat neemt niet weg, dat hierop nog terug gekomen zal wor den. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 De officiële opening van de middelba re detailhandelsschool vindt plaats op woensdag 10 november, ’s middags om twee uur in de aula van de Chr. Detailhandelsvakschool aan de IJlster- kade. De opening geschiedt in het ka der van de eerste lustrumviering van de scholengemeenschap. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Het comité milieuzorg Sneek, donderdagavond in vergadering bijeen, heeft zich erg enthousiast uitgelaten over een eventuele oprichting van een afde ling van de Jeugdnatuurwacht van de Stichting natuur en jeugd. Het ligt in de bedoeling een commissie te vormen, die deze afdeling gaat begeleiden, en waardoor er bijvoorbeeld tentoonstellingen of fietstochten voor jongeren op touw gezet kunnen worden. Het initiatief voor het in het leven roepen van een dergelijke afdeling moet uitgaan van de gemeente, wat bepaald niet inhoudt dat dit een gemeentelijke zaak wordt. Men zal immers zelf allerlei activiteiten voor de jeugd kunnen ontplooien. Besloten werd, de gemeente hierover te be naderen en te adviseren in contact te treden met bovengenoemde stichting. Als afsluiter van het zilveren jubileum van de Vereniging van Sneker Zaken lieden hebben de leden met hun dames en vele genodigden zaterdagavond, in het Amicitia-Theater kunnen feesten tot in de „kleine uurtjes”. Reeds bij het binnentreden in de hal van het theater raakte men in de sfeer van het „zaken- _leven” door de prachtige versiering die hier was aangebracht door leer lingen van de Christelijke Detailhandelsvakschool uit Sneek. En niet alleen de hal, maar ook de zaal, op het toneel, foyer en balcon waren met kunstige en kwistige handen showstukjes aangebracht. Het eerste deel van het pro gramma bestond uit de uitvoering van „De Johny Woodhouse Show”. Het bleef niet alleen bij kijken. De bezoekers werden het gehele programma door verzocht mee te klappen of te stampen zodat er na afloop zeker een aantal enthousiaste medewerkers met blaren in de handen en eelt op de voeten huis waarts keerden. Een keurig verzorgde show die vlot werd gebracht, veel variatie bracht en echt is afgestemd op een dolle feestavond. yR» 0HW..I Olm m h SNHK, WTMMIinUplll UWT a. fc-x. mm i ««m on.il iwi ii-jm mm Mn» - UIMXKMVID1. Het is een thrillerachtige komedie met een zeer actuele inhoud. Dürrenmatt stelt in dit stuk het probleem van de verantwoordelijkheid van de weten schapsman voor zijn ontdekkingen aan de orde. Plaats van handeling is het privé-sa- natorium van een vrouwelijke psychia- Eind vorige week is op de zogenoemde Woudsenderweg, ter hoogte van de boerderij van de heer Van der Werf, waar men bezig is met uitgravingen in de weg, de heer Geertsma uit Harich met de auto over de kop geslagen. Er lagen olaten over de rijbaan en wellicht is dit de oorzaak van het ongeval ge weest. Ter plaatse zijn geen waarschu wingsborden aangebracht en de heer Geertsma reed dan ook met volle snel heid, d.w.z. zo’n 70 kilometer er over heen, ten minste, dat was de opzet. Raakte de auto totaal vernield, de be stuurder kwam met de schrik vrij. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 11 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prfys aanwezig de „Wama’s” en het Cocktail Trio. Allen artisten met naam en met liefde voor hun vak gezien en gehoord de vele nummers die ze brachten. Bij de Wama’s was het niet merkbaar dat één van de heren net hersteld is van een ernstige ziekte. Ze waren weer als van ouds met in razend tempo ge brachte en uitgekiende kolder. Het was jammer dat Ad van der Gijn onderweg onwel werd door de overgang van de westelijke naar de frisse Frie se lucht en weer huiswaarts moest ke ren en dus het trio was uitgedund tot duo waardoor vele effecten uitbleven. Toch wisten dit „Cocktail-duo” de zaal wel mee te krijgen. Marti met de gouden trompet was met zijn jeugdige charme de lieveling van vooral het vrouwelijke publiek maar moet er voor waken niet te veel num mers van één stijl in z’n optreden te brengen. Joe Andy blijft steeds boeien in zijn act met de dolken en zwaarden en weet nog steeds hierin een ietsje te variëren. Imca Marina was in ook zij de zaal gul klappend mee. John Woodhouse naar wie de show ge noemd is bracht talrijke successen op zijn electronische akkordeon. Successen die de gehele dag uit de radio klinken en we hadden daarom in zijn show ook iets „ongehoords” verwacht. We weten zeker dat een klassiek nummer in dit programma bij een groot deel van het publiek zeker in de smaak zou zijn ge vallen. Jack Reynders is een zeer ijverige en vlotte conferencier die dit door Theater bureau Telstar verzorgde programma goed presenteerde. De echte stemming kwam pas los na de show. In de foyer zorgde hiervoor het orkest „El Rodeós” en in de hal het combo „Pallas” waar men zich nog menig uurtje met een ba be Itje en -.en dansje vermaakte. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Oosthem heeft zich tot het gemeentebestuur van Wymbritseradeel gericht met het ver zoek de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een kleuterschool. B. en w. van Wymbritseradeel stellen de raad voor de gevraagde medewer king te verlenen. Aangezien het echter niet mogelijk is voor de bouw van een nieuwe kleuterschool binnen afzienba re tijd de nodige vaste financierings middelen te verkrijgen en in Oosthem een dringende behoefte aan kleuteron derwijs bestaat, zal een tijdelijke voor ziening moeten worden getroffen. Ten aanzien hiervan kan thans'reeds wor den medegedeeld, dat in overleg met de inspectie van het kleuteronderwijs na enige aanpassing en verbetering een leegstaand lokaal van de lagere school voor langere tijd als verantwoorde huisvesting van de kleuters kan dienen. en Dick v.d. Werf. Een tweetal dat bij de organisatie van al de gehouden ge beurtenissen als intocht zeilkoningin, Wippodiumfeesten en intochten St. Ni- colaas steeds het meeste werk verzetten. Naast hen zijn wij aan vele oud-be- stuursleden dank verschuldigd”, aldus de voorzitter in zijn openingswoord. nauws* Ai>ra>raniaaMi>£^voob rans ra onursrara UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4^34 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Een fraai uitgevoerd gemeentewapen sierde zaterdagavond de achterwand mi.' het Amicitia-toneel. De mannelijke f iguur was voor deze „zakelijke,J aan gelegenheid getooid met de gevleugelde Mercuriushelm en staf. Eén der vele mooie versieringen die de Chr. Detail handelsvakschool Sneek voor dit jubile um had vervaardigd. (Foto Studio Ger Dijs) „Welke spuitmiddelen worden in de gemeente gebruikt? Hoe vaak, in wel ke mate en waarom worden ze ge- haar bruikt?” Deze vragen heeft het Comi- eerste nummer niet bepaald op dreef; te Milieuzorg Sneek burgemeester en later werd dit, gelukkig beter en kreeg wethouders van Sneek onlangs in een schrijven voorgelegd. De plantsoenen dienst wendt onkruidverdelgingsmidde- len aan voor het onderhoud van het openbaar groen in Sneek, weet men bij het comité, waar gesproken is over schade, die dergelijke middelen aan het milieu aanrichten. B. en w. hebben nog niet gereageerd, zo werd donderdaga vond in de vergadering van het comi té gezegd, op de brief, die bedoeld is om inzicht te verkrijgen in de mate van gebruik van deze onkruidbestrij dingsmiddelen in Sneek. den hieraan mee. Over de vele activiteiten is in het Snee- ker Nieuwsblad van 21 oktober uitvoe rig geschreven. „Veel zakenlieden heb ben zich ingezet voor de vereniging” aldus de heer Suwijn, „maar als een paar apart willen we hier toch wel even noemen de heren Joop Doevendans Wymbritseradeel in een toelichting aan de raad. Op het hierbij gelegen indus trieterrein is thans een garage in aan bouw van de Gebr. van Kalsbeek. Daar de te bouwen percelen op dit in dustrieterrein geen uitgang mogen heb ben op de langzaamverkeersweg, is de aanleg van een nieuwe straat noodza kelijk geworden. Een gedeelte hiervan is thans in uitvoering. Voor deze straat moet nu nog een naam worden vastge- steld. De ingang van deze straat is aan de Zwettewei. De straat gaat verder over de grond welke kortgeleden door de gemeente van het perceel van de heer Abbink is verkregen en loopt ver der evenwijdig aan de Zwette met het daarnaast gelegen jaagpad. Dit jaag pad zal zeer waarschijnlijk in de toe komst wel komen te vervallen als op hét industrieterrein meer bebouwing komt. Gezien deze situatie wil het b. en w. van Wymbritseradeel voorkomen, dat de naam Trekdyk als zeer passend kan worden aanvaard. Aangezien door de Fa. Van Kalsbeek, in verband met het vergevorderde stadium van de bouwplannen is aangedrongen op spoed, stellen b. en w. de raad voor in dit ge val zonder inschakeling van de door de raad in het leven geroepen commissie straatnaamgeving overeenkomstig dit voorstel te besluiten. ter, waar drie natuurkundigen krankzinnigen worden verpleegd. De Fysici werd in de vertaling van Gerrit Kouwenaar geregisseerd door de Tsjech Zdenek Kraus. Hoofdrolspelers zijn Fien Berghegge, Wim van den Heuvel, Jaap Maarle- veld, Sacco van der Made, Hero Mul ler. Voorts spelen o.a. mee Manon Al ving, Fiet Dekker, Polio Hamburger, Rutger Hauer, Ad Noyons, Roel Nij- boer, Guusje Westermann. Het dekor van „De Fysici” werd naar een idee van Zdenek Kraus ontworpen door Wim Vesseur. Lofvers, de jachtverhuurders „cliëntéle” een foldertje waarop mogelijkheden voor het storten vuil te geven, viel in goede smaak. En de heer Van der Werf wilde, via de jachthavens, watersporters laten wijzen op het feit, dat plastic zakken bij containers geplaatst dienen. Een schandaal noemde de heer A. F. Tromp het, dat de gemeente de eige naar van de voormalige zuivelfabriek aan de Leeuwarderweg niet achter de broek zat, toch eens wat te doen aan de aldaar ontstane rotzooi. Bij de rondvraag uitte de heer Lofvers ver der zijn verontrusting over de werk- STERRENPARADE VAN RADIO EN T.V. „De John Woudhouse Show” heeft als vaste kern Luuk Smit aan het ham mondorgel, conferencier Jack Reynders, zangeres Imca Marina, Joe Andy in verschilende creaties, Martin de jeugdi ge trompetist en John Woodhous him self. Als „gasten” in deze show waren wijze van Rijkswaterstaat op diverse wegen rond Sneek. Bomen, die daar amper twee jaar staan, worden i.v.m. aanleg van een weg uit de grond ge trokken. „Iets, wat je niet kunt aan vaarden” vond hij. De heer Lofvers zag graag, dat men wat in de toekomst keek. „De ene buis is nog niet gelegd, of men begint al met de volgende. Het milieu wordt zo doorlopend vergraven. We zouden ze eens op de vingers moe ten kunnen tikken. Sneek wordt zo van drie kanten (de wegen naar Lemmer, Leeuwarden en naar Bolsward) be dreigd”. „We moeten niet gaan klagen over uitbreidingen en voorzieningen” was hierop de reaktie van de voorzitster, die terstond van ir. H. Sinnema, net toegetreden tot het comité, hoor de, dat „elke uitbreiding in wezen een ramp is. Elke gemeente vindt, dat men vooruit gaat door toene ming van het inwonertal. Daaraan gaan we nou net ten gronde”. Naar aanleiding van een schrijven aan gemeentewerken was contact geweest met directeur De Boer, over het be schikbaar stellen van terreintjes, waar ’t comité de groenvoorziening b.v. on derhanden zou willen nemen. De heer De Boer nu zou zoal de strook grond tussen de Groene dijk en het parkeer terrein, bij De Domp op het oog heb ben hiervoor. Nader overleg heeft evenwel nog plaats. Aan het begin van deze goed bezochte vergadering is ook de datum, waarop de heer Le Roy uit Heerenveen, leraar van beroep, en vooral bekend om zijn „natuurlijke” tuin, naar Sneek reist genoemd. 21 Dec. ber komt hij naar het Bogerman Col lege, waar ’s avonds een voor ieder een toegankelijke bijeenkomst aldelar met hem plaats vindt. Om vooraf eens kennis te maken met zijn tuin, trokken zo’n tien mensen van het comité Mi lieuzorg Sneek zaterdag naar Le Roy in het Friese haagje. Of ze er even enthousiast en ook verbaasd als de de putatie van De Meerpaal destijds van daag gekomen zijn, is niet uitgesloten. REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. Het toneelgezelschap De Noorder Compagnie geeft donderdagavond 4 november in Amicitia te Sneek om acht uur een voorstelling van De Fy sici van de Zwitser Friedrich Dürren matt. DUITSERS De heer W. Lofvers, lid van de „groe ne commissie” bracht de mogelijk heid, afgewerkte olie behalve bij de de gemeentereiniging, nu ook kwijt te kunnen in een daarvoor beschikbaar gekomen tank van Lankhorst, te ber- de. Hij meende, dat hierop bij de jachthavens gewezen moet worden, en dat ook enkele Stichtingen (zoals Het Eiland) hiervan in kennis moeten ko men. Aansluitend hierop pleitte de heer Van der Werf voor afvalvaten, langs de vaarroutes. Vooral, zei hij, bezondigen Duitsers zich door het vuil in dozen bij struikgewassen neer te smijten. Het idee van de heer de jachtverhuurders de de van Pakweg veertig gemeenten in Neder land hebben een Jeugdnatuurwachtaf- deling; twintig zouden er, net als Sneek nog over piekeren er ook eentje uit de grond te stampen. Maar „we hebben groen genoeg, om de kinderen zinvol te laten werken”, merkte voor zitster mevrouw D. de Graaff-Nauta op. De actie is door de stichting in eerste instantie opgezet voor leerlin- lingen van de vijfde en zesde klassen van lagere scholen. Maar andere scho len kunnen zeker ook meedoen. Men dacht zich aanvankelijk evenwel te be perken tot kinderen van de vijfde klas, om hiermee ervaring op te kunnen doen. Er gingen stemmen op, als zou de jeugd hier en daar geen enkele ver antwoordelijkheid voor de natuur in het algemeen hebben. Nu zullen ze een opdrachtenboekje ontvangen, waarin zoal ervaringen in genoteerd kunnen worden. Op de agenda prijkte ook nog een voor stel een „commissie jeugd” op te rich ten, om de jeugd zoveel mogelijk bij het milieu te betrekken. Dit ging ech ter voorlopig de doofpot in. Men zal eerst de reacties op het reeds aan geroerde willen afwachten. „Ik dacht, dat we al heel blij mogen zijn, als dat wat wordt”, was de mening van de Zaterdagmorgen omstreeks tien uur is de 2-jarige André van Beusekom, wo nende in een flat aan de Furmerus- straat te water geraakt en verdronken. Het kind was met een buurjongetje van dezelfde leeftijd aan het spelen op de galerij van de zesde etage. Op een gegeven ogenblik zijn de kinderen naar beneden gelopen. Toen de heer Van Beusekom even later naar beneden liep om de kinderen op te halen, stond het buurjongetje alleen bij de flat en zei, dat André in het water lag. Het jon getje bleek in de langs de flat lopen de opvaart te zijn geraakt. De heer Van Beusekom zag zijn zoontje drijven en haalde hem direct uit het water. Met een auto is het jongetje direct naar het ziekenhuis vervoerd terwijl mond op mondbeademing werd toege past. Hij bleek echter reeds te zijn overleden. Het echtpaar Van Beusekom heeft nog een dochtertje van één jaar. Voorzitter J. Suwijn sprak aan het I bezoek aan Sneker industrieën en gro- begin van de avond een kort historisch te andere bedrijven; 2800 kinderen de- woord en heette vele genodigden wel kom onde; wie het college van b. en w„ de heer en mevrouw Rasterhoff, medeoprichter de heer Timmerman en de ereleden Jansen en Postma. De no tulen van de eerste dertien jaar van het bestaan van de vereniging zijn ver dwenen zodat het overzicht met het memoreren van de vergadering van 12 juli 1959 begon, waarin o.a. bekend werd gemaakt dat Sneek tot „kernstad” was verkozen. Doorslaggevend was vol gens het E.TJ.F.-rapport geweest ’t feit dat Sneek nog steeds in zielental groei de en - gelukkig voor het Sneker za kenleven - dat nog steeds doet. Deze verkiezing werd gevierd met een kem- week waarin het zwaard van Greate Pier ook een rol speelde. De jeugd van de stad werd hierin betrokken door ze te laten deelnemen aan een informatie-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1