Veel enthousiasme voor voorronden Verzenleest Gefotografeerd werk van Maria J. van Everdingen DIEFSTAL EN VANDALISME i 101 en Officieel Orgaan van TOT STILSTAND TEGEN MUURTJE I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r F ♦18 4 If g in dit nummer o.a. Tien buizen, 60 meter lang, 90 ton zwaar in de grond Advendo krijgt f 1000,- uit Anjerfonds Kennismakingstentoonstelling in Fries Scheepvaartmuseum Sneek betaalde teveel aan liftenimporteur „DEN HAAG" OEFENT DRUK OP B. EN W. UIT Burgerlijke Stand Wymbritseradeel NIET DONDERDAG MAAR WOENSDAG I? ’/W j W5 KNSB E Schot in opknappen binnenstad Ijlst Egbert van der Ploeg vraagt ontslag aan II-.- LSC mist tegen Spel. Joure stootkracht Sportnieuwtjes aflevering 500 NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de SNEKER14KQERIER en de een - zelf het maar Het begint er op te lijken dat een lan- u van b.g.g. MAANDAG 8 NOVEMBER 1971 126e JAARGANG No. 89 Verschijnt: maandags en donderdags Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e,o Vrijdagavond zijn uit de op het par keerterrein bij het gemeentelijk sport park in de Noorderhoek geparkeerd staande auto van de heer Klooster uit Sneek een Afgafototoestel en een Blau- punkt-autoradio ontvreemd. Onbeken den hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de op de Prinsengracht gepar keerde auto van de Sneker Doeven ernstig beschadigd. De voorruit werd vernield, de bedrading stuk getrokken en de uitlaat losgeslagen of getrapt. Verder werden de bij de auto behoren- papieren weggenomen. Zaterdagnacht werden verschillende deuken getrapt in de auto van de heer Mirosch uit Sneek, die op de Woudvaartkade stond gepar keerd. De auto van de heer G. Berg- sma, een Renault 4 stond zaterdagnacht in de Nassau Dillenburgstraat, waar van de Renault een koplamp en twee sierringen zijn weggenomen. In de zelf de nacht werden uit de op het Waag- plein staande auto van de heer S. Jan- sma uit Ysbrechtum meerdere papieren ontvreemd, waaronder een betaalpas en betaalcheques. f SNEEKER NIEUWSBLAD len uitmonden. De tien buizen die men vrijdag en donderdag legde, tot een to tale lengte van zestig meter, vormen als het ware re bottleneck van het rioleringsstelsel. Men deponeerde de buizen alvast omdat het straks, wan neer de rondweg gereed is, het deel moeilijker en omslachtelijker zou zijn deze werkzaamheden uit te voeren. Echt een kwestie van vooruitzien. Op de foto ziet men een aantal mensen bezig met het „leggen” van een negen ton wegend» Ma. Toto Studio Ger Dijs I De 26-jarige Z. H. uit Blauwhuis is in de nacht van zaterdag op zondag om streeks kwart over twee op de Kerk- gracht met zijn auto tegen een muurtje tot stilstand gekomen. De auto werd zwaar beschadigd. H. verkeerde onder invloed; tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Een tot dusverre onbekend gebleven automobilist(e) heeft eveneens zaterdag nacht een parkeermeter op het Schaap- marktplein omver gereden. De meter werd nagenoeg totaal vernield. Om ongeveer kwart over zes, zaterdag avond vond op de splitsing Furmerus- straat/Jancko Douwamastraat een aan rijding plaats tussen de Audi bestuurd door mevrouw P. en de V.W., bestuurd door R. T. Beide komen uit Sneek. De auto’s werden vrij ernstig beschadigd en naar de toedracht wordt door de politie een onderzoek ingesteld. van 29 oktober t.é.m. 5 november Geboren: Lambertha Renata, dv Hotze Sikkes en Akke van Dijk te Woudsend; Rients, zv Ruurd Abma en Pietertje de Vos te Oosthem. Gehuwd: Gosse v.d. Heide, 23 jaar te Heeg en Grietje Veenstra, 17 jaar te Heeg; Gerrit Rijpma, 20 jaar, te Heeg en Antje de Vries, 17 jaar, te Hom- Wij hebben vorige week voor grote consternatie in Woudsend gezorgd. Bij het verhaaltje over Beppe Dijkstra-Oos- ting vermeldden we abusievelijk dat zij donderdag jarig is, maar dat is niet zo. Beppe Dijkstra-Oosting wordt woensdag 10 november honderd jaar. Nu zult u zeggen, die ene dag wat hin dert dat: maar straks is alle drukte op donderdag en dat moet niet. Dus woensdag Beppe Dijkstra-Oosting feli citeren en niet donderdag. Den Haag heeft nu de stok achter de deur gezet: gemeentebestuur, de toege zegde subsidie nü gebruiken of het wordt overgeheveld naar een ander object. College en raad zijn daarom vlug aan 't werk gegaan om met de eigenaars van de aangrenzende wonin gen overeen te komen de hen toebeho rende grond vanaf de stoep tot aan de gracht te verkopen aan de gemeente onder zekere voorwaarden, daar dit één van de eisen is die Den Haag stelt voor het ter beschikking stellen van de financiële hulp. Twee avonden is door het gemeentebe stuur aan deze overeenkomst met be langhebbenden gewerkt; er zullen nog meerdere volgen in de komende twee weken. De resultaten die de eerste bei de besprekingen hebben opgeleverd zijn zeer eoed te noemen. Fr. Zaterdagmiddag werd in de aula van de Rijksscholengemeenschap Almastraat de „voorronde” „Verzenfeest Fersefeest” Hieraan speelster, was zowel het aantal deelne mers als het peil meegevallen. De ver houding Nederlands-Fries was redelijk en dat was iets wat zij niet verwacht had. Door de Culturele Raad was aan de scholen waar de deelnemers leerlin gen van zijn zes Nederlandse en zes ge dichten in de „memmetael” gestuurd. De leerlingen mochten daaruit een keus doen. Bij de leerlingen van het basisonder wijs waren de Nederlandse gedichten duidelijk favoriet. Zevenentwintig van de 32deelnemers in deze groep, die bestond uit vijfentwintig meisjes en ze ven jongens kozen het A.B.N., waarbij het gedicht „Waar de koning trek in REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur FOTOREDAKTIE Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,— per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs Het tamboer-, trompetter- en pijper- corps „Advendo” te Sneek krijgt dui zend gulden van het Anjerfonds. Het geld zal worden bestemd voor de aan schaf van nieuwe instrumenten. Zoals bekend, wil Advendo tot een bijzondere bezetting overgaan, waardoor het Drumfanfare Advendo wordt. Onlangs hebben wij in het Sneeker Nieuwsblad hierover uitvoerig geschreven. De kos- -ten zijn hoog, maar Advendo zelf be schikt over ongeveer 15.000,De onlangs gehouden kollekte leverde iets meer dan zesduizend gulden op. I duizend gulden van het Anjerfonds is een welkome aanvulling. De organicatrice van dit alles is de Cul turele Raad in Sneek. Aanleiding was een gift van vijfhonderd gulden van het Anjerfonds. Om dit bedrag zo goed mogelijk te besteden, besloot men een „Verzenfeest/Fersefeest” te organise ren .Getracht wordt langs deze weg belangstelling te kweken voor de woord expressie en misschien, en daar hopen de organisatoren vurig op, jeugdig ta lent voor het toneel te ontdekken. Dat men het niet eenzijdig tot het Ne derlands beperkt heeft willen houden, blijkt wel uit de naam die eraan gege ven is: het Nederlandse Verzenfeest en het Friese Fersefeest. Er was veel belangstelling voor het gebeuren. Tussen de rijen stoelen in de aula stonden en zaten vele kinderen. Sommigen hadden spandoeken meege nomen om hun favorieten aan te moe digen. Prijzen vielen er niet te winnen zater dagmiddag, daarvoor waren het maar voorronden. De voorzitters van de bei de jury’s, de heer G. de Jong voor het basis- en de heer W. Dalstra voor het voortgezet onderwijs wezen daar in hun motivering van de uitslag, waarin een flinke dosis kritiek, uiteraard opbou wend, verwerkt zat, duidelijk op. Toch ging er regelmatig als er een naam genoemd werd van een bekende bij de uitverkorenen luid gejuich op. Mevr. R. v. Hattem-Landman, bekend toneel- Burgemeester en wethouders van Sneek stellen de raad voor een gerech telijke procedure aan te spannen tegen de liftenimporteur N.V. Hostaco N.V. te Rotterdam. Deze onderneming plaatste vier liften in de hoogbouw aan de Loëngasterlaan. De gemeente be taalde daarvoor 197.931,78. De di recteur van gemeentewerken komt ech ter op een bedrag van 188.265,09 en hierop afgaande is er door de gemeen te 9.666,69 teveel betaald. Een ver schil van mening tussen Hostaco en de gemeente over de verrekening van de omzetbelasting en de materiaalprijs- verhogingen ligt hieraan ten grondslag. Bij herhaling is Hostaco verzocht het teveel betaalde aan de gemeente te restitueren. Tot dusver is dat niet ge beurd en Hostaco reageert zelfs niet op brieven van de gemeente. Een soin- matie van de advocaat mr. H. H. J. van Bottenburg heeft de N.V. even eens naast zich neergelegd. De pro vinciale directie van de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid deelt het stand punt van de gemeente. maar tien finalisten leveren, maar het werden er twaalf, waaruit wel blijkt hoe klein de verschillen waren. De uit verkorenen zijn Hannie van Drie, Ali Kampen, Rienke U. Koopmans, Femke van Hattem, Harry Agricola, Hessel Huisman, Tineke Raadsveld, Annie de Jong, Cobie v.d. Akker, Pier Bangma, Gerben Boeijenga en Jos v.d. Meeren. De finale wordt 27 november ge houden en wel in de aula van het Bogermancollege aan de Hemdjjk. Iedere deelnemer mag naast het gedicht dat hij zaterdagmiddag voordroeg een vrij werkje instude ren. Van te voren moet echter wel de tekst ingeleverd zijn bij het Gemeentehuis of bij de meester of leraar die voor verdere door sturing naar de jury zorgt. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. want de buizen moesten precies in el kaar passen. De uiteinden van de bui zen werd eningesmeerd met groene zen werden ingesmeerd met groene betonbuis een rubber ring gelegd en vervolgens werden de buizen door mid del van een staaldraad en een houten balk in elkaar „getrokken”. Dit buizen stelsel vormt een onderdeel van de centrale riolering waaraan momenteel wordt gewerkt. Zoals bekend komt er bij de Geeuw een centrale, rioolwater- zuiveringsinstallatie, waar alle riole- ringen in Sneek in de toekomst op zul- Drie dimensionele kunst, twee dimen sionaal voorgesteld, zo zou men het beste de tentoonstelling die tot en met 15 november in de galerij van het Friesch Scheepvaart Museum opge steld staat kunnen omschrijven. Het zijn foto’s van beeldhouwwerk dat door de in Loënga wonende kunstena res Maria J. van Everdingen gemaakt is. Verder zijn er nog een groot aan tal oliepastelen en bewegingsstudies van paarden op de expositie te zien. Maria J. van Everdingen wordt volgen de maand 58 jaar. Zij volgde een op leiding aan de Rijks Akademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, ver der in Wenen en in Stockholm waar zij het beeldhouwen bestudeerde. Zij maakte studiereizen naar Hongar'je, Roemenië en Italië. Zij had tentoonstel lingen in Utrecht (1939), Amsterdam (1951), Wenen, Bergen N.H., Alkmaar en Heerenveen. Haar werk is in ver schillende plaatsen te zien, onder ande re in de Verenigde Staten van Ame- ka, Wenen en in ons land. In Sneek zijn twee scholen waar men werk van haar kan bewonderen, namelijk een ke ramiek op de gevel van de Johannes Postschool aan de Jancko Douwama straat en een bronzen beeld op het plein van de Zwetteschool. VERTEKEND OVERKOMEN Uiteraard was het onmogelijk om originele werk van Maria van Ever dingen ten toon te stellen in het Scheep vaartmuseum, in de eerste plaats door het vervoer naar de Waterpoortstad met alle risico’s van dien en de tweede plaats heeft men in het gebouw aan het Kleinzand niet de daarvoor geschikte ruimte. Immers, beeldhouwkunst kan men niet vlak bij elkaar plaatsen. Het eist ruim te om een eigen leven te gaan leiden. Een fraai voorbeeld daarvan is inder tijd de tentoonstelling van het werk van Henry Moore in ik meen het Van Abbenmuseum bij Arnhem. Wanneer men nu beeldhouwwerk op foto’s ziet, zijn er allerlei factoren die een rol bij het beschouwen van het werk gaan spelen. In de allereerste plaats het formaat. Een beeldhouw werk dat zo’n 140 bij 300 cm meet, wordt samengedrongen tot een opname die past in een afdruk van 40 bij 50 cm. De beschouwer ervaart het dus niet in zijn ware proporties. Vooral bij het weergeven van details komen dan de moeilijkheden omdat elke vergelij- lijkingsmogelijkheid, bijvoorbeeld ten opzichte van de achtergrond wegvalt. Men ziet tevens het werk niet met ei gen ogen, maar met en door die van de fotograaf. Deze bepaalde de af stand van camera tot object, deze be paalde de schaduwwerking, dus de hoek waaruit men het werk ziet en de ze bepaalde de compositorische weer- Donderdag en vrijdag zijn in het ver lengde van de Westhemstraat (Lem- merweg-west) grote Arkelbetonbuizen met voorgespannen bewapening onder een deel van de toekomstige rondweg om Sneek „gelegd”. Dat leggen viel overigens niet mee, want de buizen, die zes meter lang zijn en een door snee hebben van 1,50 meter wegen maar liefst negen ton per stuk. In to taal werden er tien van deze „joekels” geplaatst op het zandbed. Dat gebeur de door een grote hijskraan van T ax ----- uit- Leeuwarden. Het was precisiewerk,1 ringen in Sneek in de toekomst op zul- gave van het beeldhouwwerk in de fo to en dit laatste kan zeer grote invloed uitoefenen op hoe het overkomt bij de beschouwer. Een sterk voorbeeld van hoe het niet moet, is bijvoorbeeld de opname die gemaakt is van het keramiek dat de muur van de Johannes Postschool siert. Twee kleine fototjes, in kleur. Gelukkig dit keramiek dat men kan gaan bewonderen in Sneek. Daarom moet men naar deze tentoon stelling niet toe gaan om het werk van Maria J. van Everdingen te bestu deren. Men moet het zien als een ken nismaking, om een globale indruk van haar werk te krijgen en het dan in het echt te gaan zien. En dat kan want in Friesland is het veel te vinden, in Joure, in Bergum, in Leeuwarden en in Sneek. ONTWIKKELINGSGANG Maar de tentoonstelling biedt toch een leuk facet. Wanneer men namelijk eerst de voorschetsen en de bewegings studies van paarden, daarna de olie pastelen en dan de foto’s van het beeldhouwwerk gaat bekijken, dan valt de ontwikkeling van de kunstenares te volgen. Zij slaagt er namelijk in het dode materiaal als steen en brons zo danig te bewerken dat het speels is, dat het levend overkomt. Men moet geen abstract werk verwachten, het is wel gestileerd figuratief. Het „,Oude vormen worden doorbroken, het kind zal altijd bouwen” is een gaaf stukje werk dat indrukwekkend over komt, zelf op de foto’s. Er gaat van dit bronzen beeldje van het jongetje voor het kristalijne marmer een contrast- werking uit dat fascineert. Nogmaals als kennismaking is deze ex positie een groot succes, maar stapt u daarna eens in de auto en bekijk het eens in werkelijkheid. Ongetwijfeld zult u dan een grote bewondering gaan koesteren voor het niet hyper-modeme werk van Maria J. van Everdingen. Henk D. ge, slepende lijdensweg zijn eindpunt nadert. Jaren achtereen is door het Ulster gemeentebestuur gepraat over de zo zoetjesaan onhoudbare toestand waarin dat gedeelte, dat toch nog al tijd het hart van het stedeke is, door verschillende oorzaken is terechtgeko men: slechte bestrating, slechte walbe- sehoeiiifg, onordelijke voortuinen, on diepe gracht en geen riolering. had” veruit de voorkeur had. Bij het voortgezet onderwijs kozen twaalf de zevenentwintig deelnemers voor het Fries. Nadat een muziekensemble van de Streekmuziekschool ’n aantal nummers voor Waldhoorn hadden gespeeld, werd In de groep klassen vijf en zes basis onderwijs gaan Liesje Keulen, Ivoline van Erpecum, Titia Huisman, Sjouke- lien v.d. Kooi, Otto Brouwer, Jacoba M. Arema, Arjen Velds, Arnie Seijerlin, Flip J. Lameijer en Oda Bouwhuis naar de finale. De deelnemers van het voortgezet on derwijs mochten in eerste instantie ook aan de van het gehouden. werd deelgenomen door een groot aantal leerlingen van de vijfde en zesde klasse der lagere scholen, in de andere leeftijdsgroep, van de klassen één en twee van de scholen voor voortgezet onderwijs. In totaal stonden bijna zestig jongens en meisjes een tijdje voor het front van supporters en ouders hun beste beentje voor te zetten om een plaatsje in de finale die op 27 november zal worden gehouden te veroveren. Boukje Unema van de Sperkhemschool had een aandachtig gehoor toen zij za terdagmiddag in de aula van de Rijks scholengemeenschap voor een deskundi ge jury haar gedicht „zo’n dommerd” voordroeg. (Foto Studio Ger Dijs) Mil M,- Eg ASS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1