Vijf geslachten TREDDENET klaagt over medewerking Officieel Orgaan [-huishoudschool wordt uitgebreid VRIJDAGAVOND NIEUWE SEIZOEN INGELUID de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST en van St. Nicolaas arriveert zaterdag in Sneek p Kollekte Nationaal Jeugd Fonds Sneek wil verordening op verplichte winkel sluiting intrekken FRYSK ORKEST DINSDAG MET DANIEL WAYENBERG Aanmelding leerlingen openbare l.o.m.-school f Met acht klassen jllllBllllllllMlilllllflffl 'k Simon Wiesenthal en het neo-nazisme iMtll NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en de snekeRWS'-SB MM s I en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van F i r I spreken. Neem •ll'.l. Amro- b.g.g. t i .Sint Nicolaas arriveert zaterdag morgen eerst per de grachten DONDERDAG 11 NOVEBER 1971 126e JAARGANG No. 90 Verschijnt: maandags en donderdags jj b Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Burgemeester Sneek stellen f SNEEKER NIEUWSBLAD De school beschikt nu over veertien klassen, maar dat is veel te weinig. Het leerlingen aantal „gewone leerlin gen”, om met administrateur F. Haar- sma te spreken zijn 350 in getal; er zijn zo’n honderd stageleerlingen en nog eens twee honderd mensen, die de één of andere opleiding - zoals voor bejaar denverzorgster - volgen) noopte het schoolbestuur hier en daar huisvesting, ook buiten het schoolgebouw, waarin zoal het overblijflokaal, de personeels- kamer en de serre als klas dienen, te zoeken. Men gebruikt daarom vier lo kalen van de oude Bolwerkschool en hoopt bij de school, dat dit nog hoog stens tot begin volgend jaar zal voort duren. Immers er wordt reeds volgende maandag met het werk gestart, dat gegund is aan Meinesz montagebouw in Harlingen, gehoopt wordt, dat het gebouw eind december kan worden op geleverd. Toen de in 1924 opgerichte vereniging „Huishoudschool Sneek" dit jaar een verzoek om goedkeuring voor uitbrei ding van de door haar geëxploiteerde huishoudschool aan de Ooievaarslaan tot het ministerie van Onderwijs richt te. zal men niet bevroed, of gedacht hebben, dat al in oktober hierop posi tief beschikt zou worden. En toch is het zo, en dat er bij de huishoudschool een juichstemming heerst, laat zich licht raden. Vooral als men weet, in welke mate deze uitbreiding plaats vindt: er komen acht klassen bij, die in de zogeheten montagebouw (semi permanent) neergezet worden. Hoewel er volgens de oorspronkelijke opgaven van de scholen voor basison derwijs ruimschoots voldoende leerlin gen voor de openbare l.o.m.-school in Sneek kunnen worden verwacht, valt de aanmelding tot nu toe tegen. Voor waarde voor subsidiëring van deze school is, dat er bij de start tenminste 44 leerlingen zullen zijn. Aanmelding van leerlingen, voor zover nog niet via het hoofd van de school gedaan, kan alsnog plaats vinden. Verwezen wordt naar de advertentie elders in dit blad. Daar er bij de ouders vaak misver standen leven over het l.c.m.-onder- wijs, heeft de gemeente het plan bin nenkort een voorlichtingsavond te hou den, waarbij aan ouders en belangstel lenden informatie zal worden gegeven over deze soort van onderwijs. Nadere mededelingen hierover volgen nog. Intussen wordt voortgang gemaakt met de benoeming van het onderwij zend personeel aan de l.o.m.-school. Er wordt naar gestreeft om op 1 april 11972 met de school te starten. wethouders raad voor Het Ned. Instituut voor Volksontwikke ling en Natuurvriendenwerk (NIVON) brengt op zijn tweede avond van dit seizoen een zeer aktueel onderwerp on der de titel „Simon Wiesenthal en het Neo-Nazisme in de Wereld”. De Am sterdamse journalist Tom Rot, een zeer bereisd persoon en een boeiende spre ker, die bevriend is met de bekende Oostenrijker Simon Wiesenthal, zal op dinsdag 16 november 1971 in gebouw Fredehiem, Klelnzand 18 te Sneek, dit bijzondere onderwerp inleiden. Zie ad vertentie elders in dit blad. ENTHOUSIAST Nou eigenlijk niet helemaal, want het clubje wordt financieel bijgestaan door de hervormde kerk. Het ontstaan van Treddenet bevat een nogal lang ver haal. Het werd aan ons afgestoken in zeg maar drie etappes; vóór het blijspel, in de pauze daarvan en na afloop, toen we onder ’t genot van koffie en gebak bij Tjitske thuis het een en ander nog eens aanhoorden. De vijf zijn dol ent- De organisatoren, Treddenet dus, en gevormd door twee meisjes en drie jongens uit het dorp, te weten Reino Hoekstra en Tjitske de Boer en Reinder Reitsma, Folkert Stegenga en Rinse de Boer zagen het zwaar in. De toeloop in het gebouw Oan ’e brek, eigendom van de gereformeerde kerk, was alles behalve denderend en men zat dan ook al luid op de minuten af te tellen. „Hoeveel zullen er nog komen, ’t is nu toch ook al acht uur geweest”. En weer een ander: „Ja, it moat ek üt ken- ne. Och sjoch ris, al hwer twa Het liep niet storm, en dat was aan de gezichten van de vijf dan ook duidelijk af te lezen. Maar wat wil men. Tredde net wordt (nog) niet gesubsidieerd (er is onlangs een dergelijke aanvraag naar de Culturele Raad van Wymbritseradeel gezonden, dus wie weet, wordt het nog wat) en de kosten van deze - wel en toch ook weer niet geslaagde - avond waren voor rekening van Rinse, Folkert, Reinder, Tjitske en Reino. „LATEN SLOEREN” Er had een gesprek plaats, om en na bij twee jaar geleden, waarbij ook de zielzorgers Van der Kruk en Vroegin- deweij aanwezig waren. De dominees nu, zo gaat Reinder onverwijld verder, kwamen met een voorstel: samengaan met een proeftijd van enkele maanden. Hier zouden enkele gereformeerd ge zinnen op tegen geweest zijn, maar eoed. De meerderheid stond er wel achter. Na deze proeftijd zou men wel verder zien, en een besluit nemen. Maar er werd niets besloten, er is niets afgepraat en de hele zaak ging de doofpot in. „Men heeft het maar wat laten sloeren, daar komt het op neer meent Reinder. Vorig jaar, weet onze zegsman, heeft het oude bestuur van TREDDENET” in Oudega (W.), geen vereniging, stichting of wat dan ook, maar gewoon - zoals de vijf gangmakers het omschrijven - „open jeugdwerk is vrijdagavond het tweede seizoen ingegaan. Dat gebeurde met het tonee s u GESKAI OM ’E KAEI, geschreven door Jan de Vries, op de Wereld theater dag gehonoreerd met de Provincie Friesland-toneelprijs 1971 en op Plan ken gezet door het gezelschap TRYATER uit Leeuwarden. Een uitzonderlijk goed stuk Fries toneel, daar kan iedereen het mee eens zijn. De vraag blijft alleen- Waarom zo’n abominabele kleine belangstelling in Oudega. UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uw Na kantooruren telefoon 4'234 lf235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en bank. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 3779 L. Jellema, redakteur POTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi) kontrakt lagere mm-prijs housiast als ze het over het Treddenet hebben, dat wil zeggen over de plannen want elders is men lichtelijk triest ge stemd, maar daarover verderop. Rein der Reitsma is het meest aan het woord, maar wordt dermate vaak on derbroken, aangevuld of gecorrigeerd dat er constant als het ware een stort vloed vari woorden je oren binnendringt Hun idee over het open jeugdwerk is eender: de jongeren uit Oudega en ook omliggende plaatsen gezamenlijk praten denken en doen over van alles en nog wat. En de naam „Treddenet” is ge kozen, omdat men de mensen bij de tee- vee wil weghalen, ze een alternatief net aan te bieden, legt Reinder uit. Maar nu eerst iets over de geboorte van Treddenet. Reinder steekt een lang verhaal af, en begint met te verhalen, dat er eertijds acht jeugdverenigingen in Oudega bestonden, zoals de gerefor meerde knapenvereniging, hervormde meisjesvereniging. Per godsdienst, om het zo uit te drukken, kwamen er sa mensmeltingen tot stand, zodat er ten lange leste nog twee overbleven: een hervormde en een gereformeerde jeugd vereniging. De animo voor de avonden liep echter met de tijd stevig terug en de twee groepjes bij elkaar vormden eigenlijk nog wel een „behoorlijk” gro te club. Welnu, zo kwamen de plannen om de twee verenigingen te smeden, want in de aparte clubjes, zo vertelde men ons, bemerkte men meer en meer een soort sleur. Zo van: Je komt bij elkaar, maar meer eigenlijk ook niet. Maar laten we het dan eens met el kaar proberen?”, was de algemene ge dachte. N—nou Himmeldei, waar over we hen in een discussie wilden la ten praten. Het kwam er niet uit. We hadden grote plannen, dat wel”. Om het iedereen naar de zin te doen, is een enquete gehouden. Tjitske weet, dat hierop zegge en schrijven één reactie („van een oude man”) binnengekomen is. Uit de enquete na de eerste avohd (met Slofstra) werd duidelijk, dat men de vijf eigenlijk zag als een bestuur. „Maar we waren eigenlijk maar op gang-helpers, meer niet” oordeelt Rein- daaraan even later toe, dat men dit voorjaar te idealistisch geweest is. BETERE TIJDEN? Dat de zaak nu meer programmatisch wordt aangepakt blijkt uit het feit, dat er 3 december in „het andere gebouw” weer een avond gehouden wordt, waar voor Tjitske aan het begin van „de voorstelling" allen (onder wie een flin ke klas jongeren die samenschoolde ach terin de zaal) uitnodigt. Ook dit is op een vrijdag. Ja, deze dag was voor Treddenet dé avond van de week, o.m. „omdat je in de weekeinden niet hoeft aan te komen”. Bovendien werden vrij dags oo* steeds de jeugdverenigings- avonden gehouden. De gereformeerde jeugdvereniging is voor de Slofstra- avond ook uitgenodigd, maar heeft niets van zich laten horen. Reiner Reitsma: We horen van haar altijd zo via via het waarom en hoe. Nou heb- ben wij toen gezegd: laten we er dan eens over praten, maar ook daar heb ben we niets op gehoord. Meer dan ze uitnodigen konden wij toch ook niet?” Nieuwkomer K :ce de Boer telt in Tjitskes kamer de centen bij elkaar, en doet er verder lange tijd het zwijgen toe. Alleen als we op het punt staan te vertrekken merkt hij op: Misschien ko men er betere tijden; het is te hopen. En daarvoor heeft hij alle reden. Tred denet had vorig jaar een tekort van zo’n driehonderd gulden, en verwacht wordt, dat dit bedrag dit seizoen over schreden zal worden. Reden is verder vrii veelzijdig I voor hem het nog uitblijven van subsi- die en onder meer het ontbreken bij Treddenet van een eigen gebouwtje. Als we vragen, wat de op stapel staan de actie-plannen inhouden, komt dan ook allereerst de actie voor een betere financiële toestand ter sprake. Graag en van ganser harte beveel ik de kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds (die in onze gemeente van 16 tot en met 18 november wordt gehou den) bij u aan. Ik hoop dat u gul zult geven. Het doel is het waard. Immers, het probleem van de leef- en speelruim te voor de jeugd (en dat is het terrein waarop het Fonds zich beweegt) is iets dat ons steeds sterker gaat bezighou den. En elke poging die gedaan wordt om door nieuwe initiatieven én het ver der uitbouwen van wat reeds bestond, dit probleem te verlichten, verdient ons aller steun. Met uw gift aan het Nationaal Jeugd Fonds helpt u zowel het werk dat hier ter plaatse wordt ge daan als aktiviteiten die op landelijk niveau worden ontplooid. De symboolfiguur van het Nationaal Jeugd Fonds is een militant mannetje, genaamd Jantje Beton. Met opgeheven vuist roept hij namens de jeugd van Nederland uit „De jeugd staat op het spel!”. De kollekte van het Nationaal Jeugd Fonds geeft ons een goede gele genheid om metterdaad te zeggen. „Jongens en meisjes - wij staan achter jullie!”. B. van Haersma Buma, burgemeester van Sneek de gereformeerde vereniging naar do minee Vroegindeweij gebeld en gezegd: We moeten maar weer „op ons zelf” verder. „Het bestuur heeft dat zo maar wat bedisseld”, vult Folkert aan. De gereformeerde jeugdvereniging is toen gestart met een jeugddienst; dat was oktober vorig jaar. „Het smoesje is vaak gebruikt: Ze kwamen wel op de gereformeerde avon den, maar niet op de gezamenlijke. Waarom echter hebben ze op die avon- den dan nooit de mond open gedaan?”, der. Tjitske voegt zegt Reinder teleurgesteld. Hoe dan toe, dat men dit vc ook, de hervormde vereniging was ge krompen; ze bestond nog maar uit een man of zeven; te weinig om ten min ste op de oude voet verder te gaan. „We moeten het anders opzetten. Bij die „we” was ook Siebe v.d. Velde, wiens opvolger Rinse de Boer heet”. En zo ontstond dan treddenet, dat niet anders dan open jeugdwerk wil heten en niet politiek of godsdienstig gericht werk verzet. Begin dit jaar is de bevolking met de bedoelingen geconfronteerd, via een stencil, waarop niet mis te verstane kreten als „better let as net, treddenet hat nou forlet” en „wij willen d.m.v. een alternatief net verder kijken dan onze beeldbuis lang is” prijkten. In het hervormde kerkblad Ring Ijlst e.o. is het afgedrukt, op beide kansels is het afgeroepen, in zoal Gaastmeer, Hom- merts en Jutrijp zijn stencils uitge deeld en aangeplakt en ga zo maar door. Op talrijke manieren is getracht de mensen er warm voor te krijgen. En zoals men via dit medium heeft kunnen vernemen, is 29 januari de z ak begonnen, met een show van Roel Slof stra. Het werd een succes, zonder meer en de verwachtingen voor de rest ver mochten dan ook terecht hoog zijn. LAKS OM TE SPREKEN Verder heeft met in de volgende drie maanden films, dicussie-avonden en wat al niet meer gehad; een redacteur van een provinciaal dagblad is nog geweest, de milieuverontreiniging kwam op ,,it aljemint”, kortom een programma. De belangstelling evenwel werd gaandeweg kleiner. En ging men destijds dan goed uit de startblokken, bij de finish kon men allerminst van een goed resultaat spreken. Vooral fi nancieel niet. Even terzijde: al deze evenementen werden gehouden in „Ons Gebouw”, van de hervormde kerk, waar men ’t o.m. door de bar daar ge zelliger oordeelde dan in „Oan ’e brek”. De reden echter dat men vrijdagavond uitweek naar dit pand hangt samen met de behoefte aan een podium. En toch doorgaan met Treddenet, ondanks deze ervaringen? Reinder Reitsma: We waren er van over tuigd, dat het niet aan ons gelegen had, en wilden niet dat de mensen zouden zeggen: Zie je wel, dat Treddenet houdt geen stand. Dit soort avonden is eigenlijk niet ons doel, maar nu zit je in elk geval niet thuis. Maar dit, in deze vorm, is alleen voor de eerste avond geweest. We wil len de mensen aan het praten krijgen. Het lijkt wel dat men te laks is om te half drie bij de Waterpoort. Daarna volgt een optocht door de stad. De route die wordt gevolgd is Waterpoortsgracht, Zuid- end, Hoogend, Singel, Kleinzand z.z., Jou- sterkade, Oosterdijk, Nauwe Burgstraat, Op dinsdag 16 november a.s. om 8 uur zal het Frysk Orkest onder leiding van Libor Pesek een concert geven in Ami- citia te Sneek. Solistische medewerking wordt deze avond verleend door één van de groot ste pianisten van onze tijd, n.l. de Pa- rijse Nederlander Daniel Wayenberg. Wayenberg behoeft in Friesland geen introduktie meer, hij treedt regelmatig met het Frysk Orkest op en oogst ie dere keer weer grote bijval van het publiek De drievoudige Edison-winnaar en Ridder in de Orde van Oranje Nas sau speelt met het Frysk Orkest een van de zeer populaire werken voor pia no en orkest, namelijk het derde piano concert van Serge Rachmaninow. Dit concert is het stoutmoedigste en inte ressantste van de vier pianoconcerten, die de komponist schreef en beleefde zijn première in New York in 1909 met de komponist zelf achter de piano. Het werk stelt aan de solo-pianist gro te eisen, want gedurende 35 minuten heeft deze nauwelijks tijd om op adem te komen. De instrumentatie is in een woord: meesterlijk. Het Frysk Orkest opent het concert met de ouverture Coriolan van Ludwig van Beethoven, één van de bekende ouver- tures Na de pauze speelt het orkest een ro mantisch werk, namelijk de negende (vijfde) symfonie van Dvorak. Deze symfonie, die de bijnaam „Uit de nieu we wereld” heeft meegekregen is onge- twijfeld het populairste werk van de Tsjechische componist. Het is een mee slepend werk, dat ongetwijfeld zeer in I de smaak zal vallen. en wethouders van de raad voor de verordening regelende de verplichte winkelsluiting in te trekken. Deze rege ling houdt in een verbod een winkel voor het publiek geopend te hebben ge durende een door b. en w. aan te wij zen tijdruimte gelegen tussen 1 mei en 1 oktober. De verordening is groten- j deels afgestemd op winkels waar in I hoofdzaak één of enkele van de in de supermarkts voorradige artikelen wor den verkocht. De supermarkts zelf val len echter niet onder de verordening. De hierdoor ontstane situatie werd door de overige middenstanders als onbillijk ervaren. Wijziging van de ver ordening in die zin, dat ook de super markts onder haar werking zouden vallen, bleek niet mogelijk, omdat de Kamer van Koophandel en Fabrieken niet bereid was het vereiste positief advies te verlenen. De houding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken leidde er echter toe dat het steeds moeilijker werd de gemeentelijke ver ordening te handhaven aangezien de benodigde medewerking van de win keliers te wensen overliet. Daarbij deed zich de ontwikkeling voor dat steeds meer kruideniersbedrijven en in minde re mate ook andere winkels, het ka rakter gingen dragen van supermarkts, tengevolge waarvan zij niet meer on der de verordening vielen. Uit een on derzoek is gebleken, dat slechts de bakkers en de herenkappers unaniem voor handhaving van de verordening zijn. over- in Sneek. Hij zal met zijn gevolg boot een rondvaart maken door i van Sneek. Dat gebeurt via de Houkesloot, Oppenhuizerbrug, Bothnia- kade, Rienck Bockemakade en Harinxma- kade. De ontscheping vindt plaats omstreeks Deze, prent maakte Ger Dijs in Scharnegoutwm, Zwettewei 16, waar mevrouw L. Zijlstra-Ho- fing (links onder) al sinds 1903 verblijft. Zij woonde tot haar huwelijk in 1903 in Rinsuma- geest, is nog kerngezond en goed op de hoogte met de alle daagse gebeurtenissen. Me vrouw de weduwe (sinds 1944) Zijlstra-Hofing kreeg elf kinde ren, van wie er nog tien in leven zijn. De jongste van het elftal is mejuffrouw Jeltsje Zijlstra, door wie ze in Schar- négoutum wordt verzorgd. Links boven op de foto me vrouw A. Bosma-Zijlstra, gebo-1 ren in 1907 en woonachtig in de Vesperstraat te Sneek. Haar dochter, mevrouw L. de Vries-Bosma (rechts onder) die in Meppel woont, kreeg vier Links oven op de foto me vrouw A Molders-de Vries, geboren in 1946 en wonende in een dorpje nabij Rotterdam, die hier haar ruim drie maan den jonge dochter Kyra. in de armen heeft. Jawel, vijf ge slachten dus, en dat dit feit zal worden gevierd staat wel vast. Mevrouw Zijlstra-Hofing, die het echt naar haar zin heeft in Scharnegoutum, hoopt volgende week zaterdag haar zesennegentigste verjaardag te II, halen. Veel familieleden zullen dun ongetwijfeld de reis naar het huisje aan de Zwette on dernemen. Wijde Burgstraat, Schaapmarktplein, Grootzand tv.z., Hoogend, Oude Koemarkt, Martinipiein, Westersingel, Wijde Noorder- horne, Kruizebroederstraat, Kleine Kerk straat, Marktstraat, waar Sint Nicolaas ten stadhuize zal worden ontvangen. b

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1