I Men moest niet voor toneel of musea hoeven te betalen i MOEDERS BEGELEIDEN NIVEAULEZEN i f IJLST snekerWkoerier Wi I van en 1 Veel instemming met plan groenvoorziening Noorderhoek I I L I i s - I 1’ I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL ROUTE ST. NICOLAAS B J i f f Experiment in de Stadsfenneschool Geslaagd AMSTERDAMS TWEEDE KAMERLID SCHAEFER (PvdA) IN POLITIEK TREFPUNT Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o ySNEEKER NIEUWSBLAD Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD de SNEEKER NIEUWSBLAD VAN GEMEENSCHAP 5 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1971 126e JAARGANG no. 92 Verschijnt: maandags en donderdags BORDJE BOVEN BED Meer uitgaven had men o.m. gedacht op de post CRM „maar overal waar ook maar een beetje maatschappij-kri- liWWMIMWiifMilt iMMIHMIimitii IIMIW—MIWII—I IHiMll—MMIWl MW—i—iiiiiWRi—MvH UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. De raad van Sneek kreeg dinsdagavond een vette kluif te verwerken, name lijk een 37 punten tellende agenda. Nu waren daar vele kamerstukken bij, maar er waren ook voorstellen, waarover lang en breed gepraat is. Het was overigens een prettige vergadering met af en toe wat kleine steekjes onder water, aanvalletjes over en weer en zelfs een schorsing van de vergadering en een kort beraad van burgemeester en wethouders. Aanleiding hiertoe was het voorstel van b. en w. tot intrekking van een raadsbesluit van 20 juli 1971, dat betrekking had op de verkoop van bouwterrein in het uitbreidingsplan De Domp aan de heer H. Pheifer, thans wethouder van de gemeente Sneek. De raad was op de heer D. de Vries (GCP) na, die was ziek, voltallig. Het was tenslotte bijna elf uur toen de voorzitter de laatste hamerslag liet vallen. ^VOOB BBBSB ZH OMBTUM» Het Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid J. Schaefer uit Amsterdam nam maandagavond tijdens het Po litiek Trefpunt in ’t Singeltsje bepaald geen blad voor de mond, toen hij zei: „Het is schandalig dat een liberaal zegt, dat men in centra niet meer kritisch mag denken en spreken. Mensen die op deze manier anderen de mond snoeren zijn oude, rotte en ordinaire oer-conservatieve personen?’ Daarmee bedoelend staatssecretaris H. J. L. Von- hoff van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Het Tweede Kamerlid is van mening, dat de overheid niet het recht heeft te zien, wat er in - bijvoorbeeld - vormingscentra gebeurd. Experimentele groepen, zoals sinds een jaar of wat „Studio”, hebben volgens de Amsterdammer recht op subsidie. „Het is al erg genoeg dat mensen voor to neel- of museumbezoek moeten betalen. Zoiets moest niet behoeven. Het is toch iets van ons allemaal De zesde openbare lagere school, „de Terp”, In de Stadsfenne heeft een aantal ouders ingeschakeld bij het onderwijs. Het is namelijk zo dat voor het lees onderwijs de leerlingen van de tweede tot en met de vijfde klas, na een testje te hebben afgelegd, verdeeld zijn over zeven groepjes die het zogenaamde ni- veaulezen „beoefenen”. Dit, zo vertelt het hoofd van de school, de heer S. Wagenaar, is echter niet zo maar gebeurd. Het bleek in het verleden dat kin deren die snel kunnen lezen zich gingen vervelen tijdens dit onderdeel van het leerplan. Aan de andere kant zijn er kinderen bij die het nog niet zo best kunnen. Deze hebben een schaamtegevoel als ze een beurt kregen. Ze worden wat meer geremd en dit kreeg zijn weerslag bij de andere lessen. De perso neelsvergadering besloot tot een experiment en dat was het zogenaamde ni- veau-lezen. Het grote voordeel blijkt nu dat men de verschillende „niveau’s” in de hand kan houden, de slechteren wat vaker een beurt krijgen en de be geleiding van deze gevallen wat individueler kan laten zijn. Wf o-n.i.u o„.u r—*.. nm, vTMiiyiiium nir -aiUZ^MUa ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief By kontrakt lagere mm-prijs ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. De heer Schaefer sprak tijdens z’n In leiding z’n verbazing er over uit, dat eerst na de verkiezingen het grote te kort van 4 miljard openbaar gemaakt was. „Dat hoort zeker bij het politieke spel”, was z’n conclusie. Als reden, dat veel zuiderlingen niet eerst op de PPR en eerst daarna op de PvdA gestemd hebben, doch direct hun stem gaven aan de PvdA zag hij onder meer de de confessionalisering in de politiek. Vol gens Schaefer was er in het westen een zucht van verlichting waarneembaar, toen men hoorde, dat de socialistische partij reeds voor het naar de stembus trekken uitspraken had laten horen. „Wij hadden verder”, aldus het Kamer lid, „net als het kabinet Biesheuvel, of zoals het bij ons heet Dreesheuvel, veel bezuinigingsoplossingen gevonden. Hon derd miljoen had men uit invoering van huurbelasting (uitgebreid tot alle huur woningen) kunnen halen”, was uitgere kend. Hier is één van de moeders, mevr. T. Zwart-Hofker, iemand een beurt te ge ven voor het lezen. Niet alleen geeft het een beeld wat daar precies gebeurt, ook het ruimtegebrek dat er op deze school heerst, komt tot uiting. De les wordt namelijk gegeven in de keuken van „De Terp”. (foto Studio Ger Dijs) Oudercommissies vinden, zo zei het Tweede Kamerlid, geen gehoor bij de regering. „Ze komt met het smoesje aan, dat het niet op korte termijn kon. Nou, toen hebben wij met ons drieën maar een hearing gehouden”. En nog een ander citaat van vóór de pauze:„Ik ben blij dat mensen, die maar wat achter de schermen rotzooien (de soci alist gebruikte ’t woord „fossielen”) onze partij hebben verlaten. „Schae fer z’n collega-socialist Max v. d. Berg zou met een stel nieuwe iedeeën gelan ceerd hebben waarin: principiële ver keersplannen voor de binnenstad van Groningen en een gronduitgiftebeleid (de prijzen zouden moeten verschillen naar gelang het gebruik van de grond). De Amsterdammer stond hier achter, want „wil je de stadskern levendig hou den, dan moet, met uitzondering van taxi’s en b.v. ziekenvervoer ander rij dend verkeer (fietsers niet meegeteld) zoveel mogelijk moeten worden verme den. Punt twee, de prijzen, zweeft een beetje naar het erf pachtstelsel, geen slecht stelsel, waar wij aan vast hou den”, aldus deze socialist. „Wij vinden dat grond in het bezit van de gemeen- Zat er dag 20 november zal Sint Nicolaas nog een tocht maken door Sneek. Hij start om 2 uur bij Hotel Hanenburg en rijdt de volgende route: Kruizebroederstraat, Kleine Kerk straat, Marktstraat, Grote Kerkstraat, Oude Koemarkt, Hoogend, Lemmerbrug, Ijlster- kade, Kaatsland, Scherhemstraat, Frieswijk straat, Balthuskade, Hoogend, Grootzand westzijde, Suupmarkt, Kleinzand, Jouster- kade, Oosterdijk, Wijde Burgstraat, Kruize broederstraat, Hotel Hanenburg. Schorsing en nader beraad over intrekking raadsbesluit schap moet komen. De zwakke econo mische factor, het wonen, zou hierdoor versterkt worden”. Aansluitend hierop zei hij, dat het kapitalistisch stelsel zichzelf vergiftigt. De Rijnmond is daarvan een voorbeeld meende hij. „In de nieuwe wijken heeft men er nooit aan gedacht, dat haar bijvoor beeld ook lekkages kunnen optreden, dat er een kroegje of een doe-het-zelf- winkel moet zijn. We moeten geen slaapsteden creëren, maar wijken, waar van alles kan gebeuren. „Nauw ver weven hiermee is het woningenverhuur door particulieren. „Er is de laatste ja- ren schandalig winstbejag geweest. Het is iets verschrikkelijks, dat dit soort woningen eigendom zijn van particulie ren. Meneer Schut heeft destijds de bouw van woningwetwoningen naar be neden gedonderd”. Er ontstond hierna een bizonder levendige discussie tussen de inleider en een sinds kort in Oost- hem wonende ex-Utrechtenaar (die des gevraagd weigerde z’n naam bekend te maken). Ook het raadslid B. de Vries uit Sneek mengde zich in het debat, vooral toen Schaefer de in de begro ting van zijn partij opgenomen 2.500 extra (goedkope) woningwetwoningen te berde gebracht had. BEZUINIGING Daar, waar de nood het grootst is, en volgens de heer Schaefer is dat in de grote steden, daar zouden deze dan moeten worden geplaatst. Dat hier de werkgelegenheid slechts is, zou voor de arbeider de reden zijn niet naar het Noorden te gaan. „Ik heb geen behoef te aan staatsk'apitalisme en vergeet niet, dat er verschil tussen nationalise ren en socialiseren. „Tot zover dit (voorlaatste) onderwerp, want ook de discussies de defensie betreffend na men nogal wat tijd. De PvdA is van mening, dat er een hoop „flauwekul” hieromheen bezuinigd kan worden. De heer Schaefer toonde zich persoonlijk een voorstander van de NAVO, maar ook iemand die zich bij de meerder heid van het Nederlandse volk neerlegt, is van mening, dat ontwikkelingshulp de beste vorm van defensie is, „want als we het ze niet komen brengen, dan komen ze het straks wel halen.” Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het candidaatsexamen - onze stadgenoot, de heer Ka rei Brenninftmljer. J. NIENHUIS (GCP) .ik ben vierkant tegen nieuwe vuwrwerkverordenwig In de vergadering van 20 juli 1971 be sloot de raad o.m. tot verkoop van een bouwterrein in De Domp aan de heer H. Pheifer, toen nog raadslid. Zoals de raad in een vorige vergadering werd medegedeeld zal de bouw van een bun galow voor de heer Pheifer echter geen doorgang vinden. Het lag in de bedoe ling om de grond aan een derde door te verkopen. Het bleek-echter dat hier door onnodige kosten (registratierecht) zou ontstaan, terwijl voorts bleek dat er tot dusver weinig belangstelling van de zijde van „een derde” voor deze grond .is. De heer Pheifer verzocht daarom alsnog tot intrekking van het raadsbesbesluit. De heer Meijer (CPN) vond dit maar een vreemde zaak. Hoe worden de kosten, die de gemeente ge maakt heeft, vergoed? Want kosten zijn gemaakt, meende hij. Of is hier het systeem van „gesloten beurzen” van toepassing?. Indien dat zo is, dan vind ik dat niet juist”, aldus de heer Meijer. De heer Van Dijk (PvdA) was het met de heer Meijer eens, en vooral in dit geval, daar het wethouder Phei fer betreft, dan valt het dubbel op. „Voor wiens rekening is het rentver- lies, wie betaalt de ambtenaren, die hieraan gewerkt hebben”, zo vroeg de heer Van Dijk, die van mening was dat de heer Pheifer hier beter het prof ij t- voor, omdat hier kosten gemaakt zijn en dat die eerst maar eens moesten worden berekend, dit voorstel aan te houden en dat b. en w. nader op deze zaak dienden terug te komen. De voor zitter betoogde nog eens dat het colle ge in deze zaak correct heeft gehan deld. Eén en ander was voor de heer B. de Vries (GCP) aanleiding om een korte schorsing van de vergadering te vragen, opdat zijn fractie zich hierover kon beraden. Nadat dit was gebeurd, verlieten b. en w. de vergaderzaal om op hun beurt nog eens te overleggen. De onderbreking van de vergadering duurde ongeveer twintig minuten. Na heropening van de openbare vergade ring zei de voorzitter: „B. en w. heb ben de zaak nog eens bekeken, zij blij ven op het standpunt staan dat zij op een juiste en correcte wijze zijn opge treden”. Hierop antwoordde de heer Pheifer: „ik heb mij tot dusver angst vallig buiten de beschouwingen gehou den en ik weet dat ik naar eer en gewe ten gehandeld heb. Maar ik ben best bereid over die paar maanden rente te betalen”. De heer B. de Vries (GCP) vond na dit antwoord geen aanleiding verder op de zaak in te gaan, terwijl de heer Van Djjk (PvdA) het stand punt van de heer Pheifer juist vond. Een stemming was daardoor niet nodig en het voorstel van b. en w. werd dan ook zonder meer aangenomen en dat betekende intrekking van het besluit van 20 juli. WEER TE LAAT Aan het begin van de vergadering had de heer B. de Vries (GCP) geklaagd over de (te) late toezending van de raadsstukken. De laatste stukken wa ren vrijdagmorgen ontvangen en daar zijn fractie de (fractie)vergadering al tijd op vrijdagavond houdt, was de tijd voor onderzoek en bespreking wel erg kort geweest. De voorzitter beloofde beterschap. filosofie, (vervolg ct. ,vg. j... j B REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. WH Bteunebrink Telefoon 05150-5323 tisch wordt gewerkt, wordt de zaak aangepakt”, wat volgens de socialist een typisch VVD-trekje zou zijn. De grootste portie echter was door de PvdA de woningverbetering toebedeeld ge worden. „Men vergeet dat er wegens het verkrottingsproces duizenden wo ningen verloren gaan. Het bestaande oude woningbestand zou een opkanp- beurt moeten krijgen, want dan houdt je betaalbare woningen voor de sociaal- zwakkeren en pas gehuwden. Een ander punt is de stadsvernieuwing. Van dicht bij had Schaefer het beleefd, dat in grote wijken met revolutie-negentiende eeuwsebouw instortingen hadden plaats gevonden. „Regeringspartijen lopen voor de verkiezingen rond in de wijken. Ze schrikken ervan, dat is nog het schandaligste, maar doen er niets aan. Wij hebben allemaal een bordje boven ons bed hangen, waarop staat, dat alle moties en amendementen wor den verworpen. Daar werken we mee.” ze als ze willen helpen, welkom zijn. Voorlopig wil met het experiment be perken tot het niveaulezen en het hand werken, waar men momenteel ook mee bezig is. Men is heel voorzichtig met verder geëxperimenteer. De heer Wa genaar noemt het de weegschaaltheo- rie. De balans moet niet direkt van het ene uiterste naar het andere overslaan. De verantwoording voor het lesgeven blijft berusten bij het onderwijzend per soneel, de beslissingen worden ook in de personeelsvergadering genomen, de moeders adviseren hooguit. Ze mo gen er dus wel bijzijn als het punt ni veaulezen op de agenda staat. Om nog even op het vak terug te ko men, de kinderen die boven het niveau van hun groep uitgroeien kunnen na drie maanden, wanneer ze weer een testje moeten doen, naar een hogere groep of naar een lager nivau gaan. Pedagogisch wordt de hele zaak goed begeleid. Er wordt ondermeer op gelet dat de kinderen uit de hoogste groep zich niet te hoog voor de rest gaan voe len, terwijl er bijvoorbeeld voor reken onderwijs geen consequenties uit voort moeten vloeien. Een punt is natuurlijk ook nog het be palen van het cijfer. Dit gebeurt niet door de leerlingen van de klas te ver gelijken, maar die van de groep. Op het rapport wordt dan ook vermeld: cijfer dat, niveaugroep dat. De belangstellig voor dit experiment is groot. Men tracht het in het gemo derniseerde leerplan dat momenteel door de commissie voorbereiding leer plan in Sneek wordt opgesteld, in te passen. „We doen het echter voorzichtig en voorlopig,” aldus de heer Wagenaar, die hoopte dat de nodige reserves die bij een bepaalde categorie ouders mis schien nog zouden bestaan, in de toe komst zouden verdwijnen. geginsel, zoals diens politieke partij (VVD red.) propageert, had kunnen toepassen. De heer Postma (FNP) was van mening dat het voorstel van b. en w. en de aanneming ervan preceden ten kan scheppen. Hij was voorts van mening dat er renteverlies voor de ge meente kan onstaan en wie vergoedt die schade dan? Dhr. Jonkers (PvdA) sprak ook over renteverlies. „U had misschien wel eerder kunnen verko pen?” Achter de (hoofd)bestuurstafel werd heftig van nee geschud. De voorzitter betoogde dat de opponenten niet hele maal gelijk hadden, maar de heren Jonkers en Postma waren niet over tuigd. Jonkers zei dat de rentelast van af 1 augustus tot nu toe (de rente gaat in op de eerste dag van de maand, na dat in de maand daaraan voorafgaan de de koop is gesloten) de rentelast voor de heer Pheifer zou zijn en de heer Postma sprak van een „juridisch” ren teverlies. „Nee”, zei de heer Jonkers, hier is sprake van een economisch ver lies”. De heer Meijer (CPN) stelde Deze editie van peetee mag met het volste recht geslaagd heten, en dat lag beslist niet aan de belangstelling, want die had best wat groter mogen zijn. Nee, veel meer was het de duidelijk heid waarmee de hoofdstedelingense bakker, die zei niet naar Sneek geko men te zijn om zich voorzichtig te uiten alsmede de vaak felle debatten over en weer die van deze ruim twee uur du rende meeting een levendige en niet minder interessante aangelegenheid maakten. De heer Schaefer, die er niets voor voelde „plechtig” achter een mi crofoon te gaan staan en daarom een barkruk prefereerde, wist zich voort durend omringd door een aandachtige groep mensen, vanwie een man of vijf na de inleiding constant met hem in de bat traden. Het ging er fel toe, en al was een grote groep ’t wellicht lang niet steeds met de Amsterdammer eens; bewondering oogstte hij wel, zo bleek na afloop uit het applausje, wat de korpulente Amsterdammer mee op de terugreis mocht nemen. Nadat het onderwijzend personeel tot het experiment besloten had, kwam een ander probleem aan de orde, na melijk het aantal benodigde leerkrach ten. De Stadsfenne school zoals de po pulaire benaming nog altijd luidt, heeft een jong en enthousiast stel leerkrach ten, die wel voelen voor een vernieuw ing en daar beslist hun schouders on derzetten. Maar als er te weinig zijn, dan begin je niet veel. Toevalligerwijze kwam er uit de gele dingen van de ouders het aanbod om wat aktiever bij het schoolwezen be trokken te geraken. De relatie school- ouders in de Stadsfenne is overigens al zeer goed. De contact- en ouder avonden, zowel als de openbare lessen worden uitstekend bezocht. Ook bij de voorbereidingen van de officiële ope ning waren er vader en moeders nauw bij betrokken. Gretig maakten men dan ook gebruik van het aanbod en op die manier zijn er twee keer in de week een aantal moeders, dinsdags- en vrijdagsmor- gens aktief bij het lesgeven betrokken. Dit gebeurt met volledige instemming van de wethouder van onderwijs in de gemeente Sneek, mevrouw D. Y. W. 'de Graaff-Nauta, de inspecteur van het lager onderwijs de heer W. Unema, en de oudercommissie, die volledig in de gang van zaken gekend zijn. Het is wel zo dat de dames die mee doen, mevrouw M. Hoogenraad-Boers, mevrouw M. Keulen-Hoitinga, mevr. J. T. Sinnema-de Jong en mevr. T. Zwart-Hofker, allen onderwijsbevoegd heid hebben. Er staan overigens meer plannen op stapel waarbij de ouders, wanneer ze dat willen, want zonder hun medewerking bebeurt er niets, inge schakeld worden of zullen worden. Maar ja, aldus de heer Wagenaar, ik hoop dat alle ouders van kinderen op op onze school het gevoel hebben dat mSUWMEN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1