Eerste paal: nieuwe fase Huishoudschool Mijntje ter Poorten exposeert I IJLST >9 in het verkeer SNEKERMKQERIER de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van H J Acht semipermanente lokalen CASSETTERECORDER Tentoonstelling van weefwerk Eerste koopavond nvaliden in Sneek zeer geslaagd BLIKSCHADE BIJ BOTSINGEN AANRIJDINGEN EN SLIPPARTIJEN IBll EN PECHLAMP BUIT VAN INBREKERS BRAND IN KEUKEN HOTEL FRIESLAND de Italiaan niet begrepen GEVOLG GLAD WEGDEK RAAD VAN KERKEN IN SNEEK OVERWEEGT BEJAARDENPASTORAAT IN TE STELLEN OSNEEKER NIEUWSBLAD Hei Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRI1FH0UTS NIEUWSBLAD en ff! S' W f SNEEKER NIEUWSBLAD leek met de betreffende stelling aan het werk ging. Veiligheid voor alles. De Puzzelredactie 1 Verschijnt: maandags en donderdags MAANDAG 22 NOVEMER 1971 126e JAARGANG No. 93 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huls-aan-huls In GAASTERLAND, SLOTEN e.o ons ne- om OIIIiImI Orgies »m 4* «•■ml» WIK, WTMIUUIUIHl IHIT -s-~- Om een uur of vijf vrijdagmorgen ont stond in de keuken van hotel Friesland aan de veemarkt een begin van brand. Een Italiaanse pensiongast probeerde de pensionhoudster, mevrouw Giesing duidelijk te maken, dat de hoofdkraan van zijn butagasfles niet goed was af gesloten. Hij werd niet begrepen, waar na hij er een lucifer bij hield. De ge volgen bleven niet uit; er ontstond een enorme steekvlam, waardoor enige goederen in brand raakten. De brand weer was spoedig ter plaatse en slaag de erin het vuur binnen enkele minu ten tot staan te brengen. In de keuken werd voor enige honderden gulden! schade aangericht. Een bruiloft, die ’s avonds in het hotel zou worden gehou den, kon niet doorgaan. Mijntje ter Poorten in gesprek met de keer J. Talman, leraar school te --- t... maakt als bekleed heeft. (Foto Studio Ger Dys) lijk afgewerkt zijn. Hij hoopte dat door wat nu in het Scheepvaartmuseum ge ëxposeerd staat vele bezoekers in de ban komen van de weefkunst. gymnastieklokaal met alle bijbehoren de ruimten en een overblijflokaal in gebruik genomen. In 1964 was ook dit weer te klein en gebruikte men loka len in het zusterhuis van het Sint An- toniusziekenhuis, de Gijsberti Japik- school en de Montessorischool, die Donderdagmiddag werd uit de winkel van de firma Troelstra aan het Leeu wenburg een cassetterecorder ont vreemd. De politie van Sneek weet vrij zeker, dat de diefstal gepleegd is door twee ongeveer 18-jarige meisjes, van wie één Engels sprak. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het benzine- servicestation Ozinga aan de Goeman Borgesiuslaan ingebroken. Men ver schafte zich de toegang door aan de achterzijde een ruit stuk te slaan. Ver der werd de ruit van een tussendeur vernield. Er was geen geld aanwezig. Alleen een pechlamp werd buit ge maakt. Bij drie verschillende aanrijdingen zijn in het afgelopen weekeinde evenveel personen gewond geraakt. De 19-jarige bromfietster M. Molenaar uit Sneek brak haar neusbeen, de 23-jarige brom fietser Eelke van der Wal uit Wieuwerd liep een rechterbovenbeen-fractuur op, en de 33-jarige mevrouw G. de Jong- Del Grosso uit de Ubbo Emmiusstraat is met ernstig hersenletsel in het zie kenhuis opgenomen. In de Raad van Kerken in Sneek wor den besprekingen gevoerd over de cate chisatie bij de openbare scholen. Tot dusver was dat een aangelegenheid voor de hervormde en doopsgezinde kerk, maar men is van plan de verant woordelijkheid hiervoor over te dra gen aan de Raad van Kerken. Waar schijnlijk zal een tijdelijke voorziening binnenkort in werking treden, eveneens op interkerkelijke basis. Er zijn ook plannen voor het instellen van een be jaardenpastoraat.'Er zijn veel bejaar dencentra in Sneek en die hebben hun eigen geestelijke verzorging, maar el ders in het land blijkt, dat een aparte kracht in een behoefte voorziet. Een derde plan dat de Raad van kerken aankondigt is het houden van een dienst voor geestelijk gehandicapte kinderen, die, mocht deze voldoen, door meer dere zal worden gevolgd. Aan het woord Mijntje ter Poorten, de 56-jarige kunstenares van wie in het Fries Scheepvaart Museum en Oud heidkamer vrijdagavond de tentoon stelling „In de weefschuit” geopend werd. Een heel toepasselijke naam voor een tentoonstelling die voornamelijk uit weefwerk bestaat van een boeiende vrouw die een woonschuit, vandaar de weefschuit, in de Woudvaart woont. „Ik ben een perfectioniste en dat moet je bij het weven ook wel zijn. Een foutje dat één keer gemaakt wordt, komt honderden keren terug. Je moet met hart en ziel er aan werken, dan pas krijg je de voldoening dat je iets ge maakt hebt dat je volledig bevredigt. De weefkunst is eigenlijk een ouder wetse kunst, maar het is tegenwoordig broodnodig. De moderne tijd is zo verschrikkelijk druk en jachtig. Het geeft je rust, het vormt je karakter want je moet ontzettend jezelf zelfdiscipline opleggen en dan kun je jezelf er in terugvinden. Ik werk heel sterk naar de volgende tweeduizend jaar toe. Computers, de techniek, het gaat de mens helemaal overheersen. Dat is een zesde zintuig dat je moet kunnen uitschakelen. Op deze manier kan je het leren uitzetten, dat zesde zintuig”. Bij een aanrijding op de splitsing Lem- merweg-IJlsterkade liepen donderdag middag twee personenauto’s schade op. De aanrijding ontstond, doordat de 28- jarige Sneker M.M. geen voorrang verleende aan de heer Tj. Schuhma- cher, eveneens uit Sneek, die op de Lemmerweg reed. M. wilde de Lem merweg oprijden. Zaterdagmorgen om streeks half vier vond op de kruising Leeuwarderweg -Berkenlaan-Sytsinga- wiersterleane een aanrijding plaats tus sen ’n Simca-personenauto, bestuurd door de 30-jarige A. v. d. B. uit Sneek en de Renault-personenauto, bestuurd door de 20-jarige J. Dijkstra uit Leeu warden. Van der B. kwam van de Ber kenlaan en verleende geen voorrang aan de op de voorrangsweg rijdende Dijkstra. Beide auto’s werden aan de voorzijde beschadigd. Om kwart over twaalf in de nacht van zaterdag op zondag kwam de 16-jarige bromfietser Eelke van der Wal uit Wieuwerd op de kruizing Kruizebroe- derstraat - Muntstraat - Kleine Kerk straat in onzachte aanraking m-t de personenauto, bestuurd door de 23-jari- ge J. Stuiver uit Joure. Hij verleende geen voorrang aan de heer Stuiver, en kwam te vallen. Met de gemeentelijke ambulanceauto is hij naar het zieken huis vervoerd. De geroutineerde puzzelaar zal het ongetwijfeld opgevallen zijn dat er in de kruiswoordpuzzel die wij donderdag publiceerden een kleine doch storende fout is ge slopen. 31 horizontaal staat omschreven als kinderen, dit moet echter zijn: hinderen. men. Ik heb in januari van dit jaar een aanvraag ingediend, vandaag hebben we de eerste paal in de grond geheid, en half januari hopen we dat we de lokalen kunnen betrekken”. Met zekere trots vertelde de directeur van de Huishoudschool aan de Ooievaarslaan dit donderdagmorgen. Het was een hele toestand daar bij de school van de heer F. van der Sluis. In een grote kring stonden alle leerlingen toe te kijken toen de leerlingen van de Kinder en jeugdverzorgingsgroep de feestelijk versierde paal naar de heistelling droegen. Onder luid gejuich ging hij de grond in. Toen was het de beurt aan de voorzitter van de vereniging „Huishoudschool Sneek”, de heer J. Jonkers, directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau. Hij zou de officiële plechtig heid verrichten. Maar het bleef bij toezien voor hem toen de betonnen paal de grond in gedreund werd. De „heier” achtte het niet verantwoord dat een Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee was er op de kruising Hoogend - Lemmerbrug - Rienck Bockemakade een aanrijding tussen ’n VW-personen- auto, bestuurd door de 58-jarige K.V. uit Sneek en de 19-jarige bromfietster M. Molenaar. De V., die over het Hoogend in de richting van de Lem merbrug reed, sloeg linksaf naar de Rienck Bockemakade en merkte de bromfietster te laat op, die uit de richting van de Lemmerbrug kwam. Het meisje botste tegen de auto en kwam ten val. Bij het onderzoek in het ziekenhuis bleek zij haar neusbeen Ge broken te hebben. Als gevolg van de gladheid ontstonden zaterdagmorgen op verschillende plaat sen in de stad slippartijen en aanrijdin gen. Om een uur of negen slipte de 47-jarige S. Haagsma uit Baarn met zjjn Simca-personenauto ter hoogte van het Sneek-terrein op de Lemmerweg. De auto kantelde en werd ernstig be schadigd. Een kwartier later werd een surveillance-atuo van de gemeentepoli tie, nabij de kruising Rijksweg-Worp Tjaardastraat aangereden door een au to, bestuurd door de 24-jarige T. Metz uit Sneek. De politieauto stond op de kruising stil; de bestuurder hiervan verleende voorrang aan het verkeer op de rijksweg. De heer Metz, die zijn auto achter de surveillance auto tot stilstand wilde brengen, gleed door en botste op de politieauto. Beide voer tuigen liepen schade op. De 42-jarire W. Bouritius uit Amsterdam slipte elf uur met zijn personenauto in Scherwolderhemstraat. Hij botste daar door tegen de auto van de in de straat wonende heer K. Wind. Deze auto werd hierdoor doorgedrukt op de auto van de heer Th. Buursma, ook woonachtig in de Scherwolderhemstraat. De drie auto’s werden beschadigd. van de kinder- en jeugdver- i zorgingsklas van de huishoudschool dra- --J-- -1 de heistelling. Het werkstuk werd Volbracht - ere wie ere toekomt - onder leiding van mej. Groenveld. REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-1)233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prijs UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1)233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 1)231) 1)235, 221)7. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. WROETEN IN DE MATERIE Na een kort inleidend woord van de heer A. M. Sustring, voorzitter van het b bestuur van het Scheepvaartmuseum, FK.q verrichtte de heer J. Talman, leraar Xy v Vr aan de christelijke huishoudschool en goede vriend van Mijntje ter Poorten de opening. „Ik zie het een beetje als een kroon op het werk en ook als het uitreiken van een diploma. Het is in iedere ge val een feestelijk gevoel. Maar een di ploma zal vanavond niet uitgereikt worden. Eigenlijk is aan Mijntje op dit gebied van weven nooit een dergelijk document overhandigd.” „Het ambacht van het weven is schoon,” aldus de heer Talman. „Wan neer men ermee begint blijft men in de ban van al dat gedoe met draden, vormen en kleuren. Mijntje heeft al velen, waarschijnlijk ook onder vanavond, de eerste treden doen men op de trap naar de kunst van het weven; de trap naar de perfectie.” De heer Talman noemde wat Mijntje ter Poorten doet, wroeten in en met de materie om steeds resultaten te krij gen, die zo goed en zo perfect moge- r._ aan de chr. huishoud- Sneek, die de tentoonstelling opende. Links de stoel die zij zowel ge- Op initiatief van de Lionsclub in Sneek hebben invaliden in Sneek donderdag een koopavond mee kunnen maken. Dat gebeurde in samenwerking met de afdeling Sneek van het Roode Kruis. De invaliden, die moeilijk van huis kunnen hebben eigenlijk nimmer de gelegen heid zelf iets te kunnen uitzoeken. Meestal vragen zij familieleden, vrien den of kennissen iets voor hen t- ko pen. Nu konden zij het zelf doen en wel in de Hema aan de Oosterdijk. Via een adressenlijst van het Roode Kruis heb ben leden van de Lionsclub de in aan merking komende mensen een brief geschreven, waarin gezegd werd dat er voor hen een koopavond was geor ganiseerd. Ongeveer zestig mensen hebben op deze brief gereageerd en zij hebben genoten van deze voor Sneek unieke koopavond. In de Hema, die zich voor iets dergelijks uitstekend leent, omdat alles er gelijkvloers is, hebben zij naar hartelust kunnen win kelen en Sinterklaascadeautjes uit kun nen zoeken. Zij kregen bovendien nog koffie met speculaas aangeboden. Voor deze koopavond werd vergunning ver leend door het gemeentebestuur van Sneek, dat deze medewerking overigens graag verleende. Leden van de Lions club haalden per auto de mensen op en in veel gevallen stond er een invaliden wagen klaar om de mensen door de winkel te rijden. Na het winkelen wer den ze weer per auto naar huis gereden. Het is best bevallen en dit experiment zal een volgend jaar zeker worden herhaald. nogal verspreid over de stad lagen. Bij de opening van de opnieuw ver bouwde school in 1969 waren alweer drie lokalen elders in de stad in ge bruik, en wel in de Bolwerkschool! Met de bouw van deze acht nood-loka- len, al zullen die op de duur wel per manent blijken te zijn, zo merkt de heer Van der Sluis niet zonder ironie op, hopen we voorlopig weer een eind aan het lokalentekort te hebben ge maakt. 450 Leerlingen volgen momenteel on derwijs aan cje „Huishoudschool”, van wie 100 ergens in de provincie of in het land stage lopen. Verder zijn er iedere week zo’n 200 cursusten die op één of andere manier onderwijs volgen, een dag of een paar uur in de week. Met opzet is de naam „huishoudschool” tussen haakjes geplaatst. Men is name lijk niet zo gelukkig meer met deze betiteling. Het onderwijs dat gegeven wordt «bestaat niet alleen meer uit koken, naaien en poetsen, ook andere vakken zoals stofversieren, kinderver zorging staan op het rooster. De ten dens naar de verzorgende beroepen wordt steeds groter en dat vindt zijn weerslag in het lesprogramma. De naam Lager (en ook Middelbaar) Huishoud- en Nijverheidsonderwijs zou hier beter van toepassing zijn. De heer Van der Sluis hoopt dat in de toekomst ook jongens weg naar zijn school zullen vinden. „Men vindt in de gewone beroepen die hier gege ven worden meest meisjes, maar zo dra er een grotere specialisatie aan te pas komt, zijn het vaak ook jongens die emplooy in dat betreffende vak vin den”. In ieder geval zal het ruimteprobleem in de toekomst vanaf 1 februari weer wat minder zijn in de „huishoud school”; als weer en Meinesz monta- gebouw uit Harlingen het maar met el- (foto Studio Ger Dijs). kaai* kunnen vinden tenminste. Vanmorgen om een uur of acht vond op de Parkstraat een aanrijding plaats tussen een bestelauto, bestuurd door de 24-jarige A. Visser uit IJlst en de bromfietsbestuurster mevrouw G. de Jong-Del Grosso, die van de Bolswar- derweg kwam. Zij reed onder de naar beneden komende overwegbomen door en botste tegen de bestelauto, die vanaf de dr. Boumaweg de Parkstraat opreed. Bij de val liep de vrouw zeer ernstig hersenletsel op. Zij is terstond naar het ziekenhuis gebracht. Dit is niet de eerste nieuwbouw bij de school. Al eerder bouwde men er stukken bij aan, ruimtegebrek was er iedere keer de oorzaak van zo tel de de school oorspronkelijk, en dat was in 1936 zes leslokalen. In 1950 werden acht lokalen elders in de stad gebruikt. In 1954 kwam de eerste uitbreiding tot stand met één vleugel bestaande uit zes lokalen en een serre. Het aan tal studie-mogelijkheden nam echter nog meer toe en in 1962 werd het RUIMTEGEBREK Mijntje ter Poorten houdt zich niet al leen bezig met de weefkunst, ook an dere dingen maakt zij. Zo vertelde zij aan ieder die het horen wilde, dat zij ook meubels maakt en die bekleedt met weefwerk. Op bestelling werkt ze niet, want de levertijd kan wel eens erg lang duren. Van tevoren weet ze al wat ze gaat maken, ze moet daarvoor rekening houden met het materiaal. Dat materiaal is allemaal puur natuur, zij weigert kunststof te gebruiken. Zij slaagt erin verassende effecten te krij gen met de kleuren, door ze bijvoor beeld te laten rollen (een bepaalde op volging van kleuren, waardoor een groot ritme-effekt ontstaat. Mijntje heeft nog één grote wens. Dol graag zou ze een weefkamer in de stad willen hebben. Nu het centrum aan het Bolwerk op losse schroeven staat waar ze volledig naar toe geleefd heeft en materiaal voor had aangekocht, het hangt nu aan de zolder in haar ark, heeft zij de Culturele Raad verzocht om haar aan een kamer in de stad te hel pen. Dit is blijkbaar niet mogelijk. En dat is wel jammer voor deze begaafde artiste. „De toewijzing voor acht semi-permanente lokalen, is heel snel rond geko-Leer^g^ gen de feestelijk versierde eerste paal naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1