Giro-inzamelingactie voor uit Indonesië terruggekeerd gezin loopt zeer slecht I I y lli en van Portret fan Abe Brouwer aankocht troch FLMD Tamboercorps T.G.P. wordt „Rhythm Stars Sneek" IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan Kilt;. iB K.V.P. afdeling Sneek herdacht 1OO-jarig bestaan „Gelijk recht” Naastenliefde ggg JJIi 7 Plannen voor nieuwe uniformen en instrumenten Eksposysje yn Snitser stêdhüs REITSMA: „IK SCHAAM ME ROT’’ Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis In GAASTERLAND, SLOTEN e.o W SNEEKER NIEUWSBLAD In Sneek bestaat zoals bekend sinds kort een groepje mensen, dat zich inzet een onlangs uit Indonesië teruggekeerd gezin fi nancieel weer op de been te helpen. De padvinders (John F. Kennedy-) groep vermocht echter tot op heden op gironummer 811548 van de Amro Bank slechts het schamele bedrag van f 42,50 genoteerd zien. en de I? üWIfAFDTFD Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■fillip f tl p WIIIP X H SNEEKER NIEUWSBLAD geluidswagen, óf kollektebussen de straat op (foto Studio Ger Dijs) MARTINUS KAYA 4 HILDEGARD KAYA - GRINWIS INGEZONDEN Verschijnt: maandags en donderdags DONDERDAG 25 NOVEMBER 1971 126e JAARGANG No. 94 Om uw geheugen nog eens op te fris sen, herinneren wij u aan de kerstkaar senverkoop van de Bond Zonder Naam. U kunt deze kaarsen kopen zaterdag 27 november op de markt. Wij willen hier niet verder op ingaan, alleen nog enkele bekende B.Z.N.-slo- gans hier aan toevoegen: Wij zijn hoe langer hoe meer op weg van de wereld een kooi met wolven te maken. Kruip niet weg als men u nodig heeft. Vader en moeder danken, niet afdan ken. Verbeter de wereld, begin bij je zelf. Berekening in de liefde klopt nooit. Nogmaals: tot ziens op de markt! Maandag 22 november 1971 hield de afdeling Sneek van de K.V.P. haar jaarvergadering in „Aere Perennius”. Tevens herdacht de afdeling het 100-ja- rig bestaan van de rk. kiesvereniging „Geljjk Recht”, de tweede in Neder land, de eerste in Friesland. o,ju. a snit*. wTMinimiAMtiuur t&arsS'.: ---ujuuj^mgux Woensdagmorgen had de chauffeur van een auto van de Friesland-Gelderland- Ijjn moeilijkheden met het nemen van de bocht vanaf de Geeuwkade naar de Westersingel. Hij koppelde een aan hangwagen los om de bocht beter te kunnen nemen. Maar die aanhangwa gen nam de benen, althans die reed richting water Westersingel, waar hij werd opgevangen door daar liggende schepen. Hiervan werden enkele licht beschadigd. De aanhangwagen kwam er best af. eiste. Reeds vrijdag 5 november zijn de immigranten doorgelicht, en ondanks de talrijke ontberingen in Indonesië, waar de heer Kaya uitermate moeilijk geschikt werk heeft kunnen vinden (al leen de laatste maand heeft hij er voor de ambassade gewerkt, weet onze woordvoerdster) was het met de ge zondheid nog niet zo heel slecht gesteld. Met uitzondering van mevrouw Kaya- Grinwis, hartpatiënte, die erg nerveus is en nog geen stap buiten deur heeft gezet. De grootste hoop bij het gezin is gevestigd op een huis. Mevrouw Grin- UIT GEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Het tamboer-, lyra- en majorettencorps TGP staan in het komende jaar groot se dingen te wachten. Verleden week zijn op een ouderavond, waar ook de jeugdige leden aanwezig waren, vele zaken besproken die tekenend zijn voor de ontwikkeling van dit corps. Is het tamboercorps oorspronkelijk ontstaan als onderdeel van de gymnastiekvere niging TGP, de laatste vjjf jaar is het corps, ondertussen versterkt met lyra’s en majorettes, steeds meer een eigen le ven gaan leiden en heeft het een geheel eigen gezicht gekregen. Door zijn muzi kale prestaties heeft het niet alleen in Sneek, maar zelfs landelijk bekendheid gekregen. De traditionele gebondenheid met de gymnastiekvereniging bljjkt op dit ogenblik in de praktijk eigenlijk al leen nog door de naam. En daar komt ook nogal eens verwar verlenen aan een bijzonder concert, waar onder meer de grote zanger Iwan Rebrov zal optreden. Maar gelukkig speelt niet alles zich zo ver af. Natuurlijk kunt u het corps hier in Sneek dit jaar weer bij allerlei gelegenheden zien. Maar wilt u eens met eigen oren horen hoe een tamboer corps écht muziek maakt (en waarom ze al die prijzen verdienen), komt u dan eens naar de jaarlijkse uitvoering, dit jaar de laatste zaterdag in januari ’72 Plaats en tijd zullen nader in deze krant bekend gemaakt worden. Het is een gezellige, muzikale gebeurtenis. Tenslotte nog dit: jonge tamboers kun nen zich altijd opgeven bij een van de bestuursleden of op een repetitie (maan dagavond 6.30-8.30 in de Bonifatius- school, Leeuwarderweg). KRITIEK Natuurlijk hebben de heer en mevrouw Grinwis-Schmidt uit Maastricht 3 no vember te Schiphol hun opwachting ge maakt. Natuurlijk ook heerste er een uitbundige vreugde bij het weerzien na drie jaar. Mevrouw L. Grinwis-Schmidt zei begin deze week zich uitermate te vreden te voelen, „alleen financieel is het nog krietiek”. Allicht, als men weet dat de overtocht naar het vasteland va 1 het gëzin Kaya ruim tien mille op- Heinze Eeitsma uit de Maria Louisestraat, akela van de welpen- en voortrek- kersgroep en organisator van de actie is dan ook een teleurgesteld man. Hij oordeelde het beter vooraleerst reacties en giften op de eerste berichtgeving in dit blad af te wachten. Mocht evenwel ook na dit artikel er geen opmerke lijke wijziging in het totaalbedrag optreden, wel, dan is z’n geduld op en zal de padvindersgroep óf met een L gaan. Wegens aftreden van de heer G. W. Poiesz als voorzitter en mejuffrouw E. E. C. Klerkx als penningsmeester- esse en ter voorziening in enkele vaca tures, werden in het nieuwe bestuur gekozen: mevrouw S. M. Andela-Brou- wer en de heren Th. J. ten Dam, J. H. M. Oolthuis en H. A. M. Andela. Over de verdeling der functies in het be stuur zal nog nader worden beslist. Mevrouw Andela-Brouwer gaf een in teressant overzicht van de voornaam ste gebeurtenissen uit de afgelopen 100 jaar, waarbij vooral naar voren kwam de offervaardigheid om iets tot stand te brengen en om belangrijke vergade ringen te bezoeken. Met name de grote Friese landdag, waar in de jaren 1882- 1900 bijna elk jaar als voornaamste spreker optrad de in die tijd alom be kende leider van de rk. staatspartij, Dr. H. J. M. Schaepman. Gesproken werd voorts nog over de wenselijkheid van toenemende samen werking met de beide andere chr. par tijen, A.R. en C.H.U., niet alleen plaat selijk en provinciaal, maar ook - voor zover mogelijk - landelijk. Zodra zulks mogelijk is zal tot heroprichting van een werkgroep worden overgegaan. Het wachten is op de jongeren. Na een le vendige discussie mocht de waarne mend voorzitter, de heer Th. J. ten Dam, deze goed bezochte en geslaagde vergadering omstreeks half elf op de gebruikelijke wijze sluiten. Het gezin waarom het gaat bestaat uit de 32-jarige Martinus Kaya, de 30-jari- ge mevrouw Hildegard Kaya-Grinwis en zes kinderen in de leeftijd van twee tot twaalf jaar. Dit achttal zette woens dag 3 november ’s nachts op Schiphol voet op Neerlands bodem, na een ver blijf van precies drie jaar in Indonesië. Hier waren hem „gouden bergen” be loofd, en wel in Ambon, welk eiland het gezin Kaya echter nimmer gezien heeft. Men kwam niet verder dan Dja karta. Het gezin heeft nu onderdak in Maastricht bij Hildegards ouders; de heer Kaya is al deze week in ploegen dienst begonnen bij de Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek in de Limburg se hoofdstad en alle kinderen op de jongste na bezoeken. Sinds afgelopen maandag er een school. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. EOT O REDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bi] kontrakt lagere mm-prijs It Provinsiael Anjerfüns yn Fryslan hat it Frysk Letterkundich Museum en Dokumintaesjesintrum to Ljouwert fi- nansieel yn steat steld en keapje it portret oan, dat de kunstskilder Jaring Walta fan Wytgaerd yn 1952 makke hat fan de bikende Fryske skriuwer Abe Brouwer. It portret sil, mei oar njjs- gjirrich materiael fan it FLMD, fan sneon öf eksposearre wurde yn de ten- toanstellingsromte fan it Stêdhüs fan Snits, dêr’t Abe Brouwer wennet. Dizze eksposysje duorret in wike en is to bi- sjen op tiden, lat it stêdhüs foar it publyk tagonklik is. It jowt in oersjoch fan it wurk fan Abe Brouwer. De oankeap fan it portret fan Abe Brouwer fait gear mei de (ütstelde) fiering fan Abe Brouwer syn 70ste jierdei. De officiële datum wie 18 sep- timber 1.1., mar sneon o.a. sil de skriu wer syn jierdeisfeest nochris fannijs fiere kinne yn de rounte fan it Frysk Skriuwersboun, dat mei it each hjirop ek syn jiergearkomste yn Snits tinkt to halden. Skriuwersboun en jubilaris sil- le dan de gast wêze fan it Snitser stêds- bistjür, dat dizze huldigingsgearkom- ste (yn bisletten rounte) organisearre hat. It FLMD yn Ljouwert hat sa njonken- lytsen in moai great tal skriuwerspor- tretten sammele en dat bisit wreidet him noch hieldtyd üt. It museum is tige wiis mei de nije oanwinst - it por tret fan Abe Brouwer - om’t it sa’n treflike likenis fortoant. De oankeap derfan kin boppedat besköge wurde as in blyk fan wurdearring net allinne oan de skriuwer Abe Brouwer, mar ek oan de skilder Jaring Walta. In tragys- ke bykomstichheit is, dat Jaring Wal ta forline wike freed, 84 jier aid, for- stoarn is. De oankeap hat lykwols noch by syn libben syn bislach krigen. It is foar de earste kear dat ien fan de mu sea yn Fryslan in doek fan Jaring Wal ta (heit van de bikende Ljouwerter skilder Meinte Walta) oankocht hat. Ta de portretten dy’t it FLMD fan sneon óf yn it Snitser stêdhüs ekspo- searret bihearre ek de byldnissen fan bikende Fryske skriuwers Iykas dr. Obe Postma (skildere troch Dick Osin- ga), Jan Piebenga (skildere troch Bau- ke van der Sloot) en D. A. Tamminga (tekene troch Paul Citroen). ring uit voort. Daarom vond het corps nu de tijd gekomen om een eigen vere niging te worden, met eigen statuten en - een eigen naam. Voor de nieuwe naam heeft men ge- 1 probeerd het belangrijkste facet van I het werk van het corps tot uitdrukking te brengen: ritme. Vandaar dat men van- af 1 januari a.s. de tamboers, lyraïsten en majorettes voortaan onder de naam I „Rhythm Stars Sneek zult tegenkomen. Het is even wennen, dat wel. Vooral als er later misschiep ook nog wat veran- dert aan het uiterlijk. Want er is ook over nieuwe uniformen gesproken. Nu het oorspronkelijke jeugdcorps in zijn geheel ouder wordt, bestaat daar eigen- lijk wel behoefte aan. De bestaande blauwwitte pakken zullen dan overigens niet hoeven te verdwijnen, want het ligt in de bedoeling naast het bestaan de corps een jeugdcorps van leerlingen te plaatsen. Dat zal de enige manier zijn om jonge leden op te leiden en zoveel ervaring te laten krijgen dat ze de openvallende plaatsen in het „grote corps” kunnen innemen. Met naam en uniformen zijn wel de voor „buitenstaanders” meest spectacu laire (toekomstige) veranderingen aan gegeven, maar voor de muzikale pres taties van het corps eigenlijk veel be- langrijker is het plan om het gehele instrumentarium te vervangen. Om de moderne slagwerkmuziek, waar het corps thans (landelijk gewaardeerd) specialist in is, goed te kunnen uitvoe ren en meer mogelijkheid te hebben is dat eigenlijk noodzakelijk. Maar hier voor alleen al zal ’n bedrag van een tienduizend gulden nodig zijn! Het hui dige instrumentarium, dat vijf jaar ge leden werd aangeschaft, zal overigens tezijnertijd net als de uniformen uit stekend geschikt zijn voor het jeugd corps. Dit ambitieuze vernieuwingsprogram ma werd op de vergadering van ou ders en „werkende leden” voorgedra gen door een inmiddels gedeeltelijk ver nieuwd bestuur. Onder bijzonder veel dank van de gehele vereniging namen wegens langdurige zitting in het be stuur en vele andere werkzaamheden de voorzitter, de heer H. Spoelstra en de secretaresse, mevrouw S. Bos-van Dijk, afscheid van hun bestuurstaak. Zij werden opgevolgd door de heren J. Talens (voorzitter) en G. J. Jansen (secretaris). Bovendien kregen voor het eerst twee jongeren officieel in het be stuur zitting. Het corps heeft dit verenigingsjaar heel wat, en ook bijzondere, aktiviteiten op zijn programma staan. Nadat in dit voorjaar met veel sukses is deelgenomen aan het K.N.F. con cours in Nieuw Buiten, gaan de Rhythm Stars Sneek in mei 1972 een greep doen naar het K.N.F. kampioenschap van Nederland. In feite hoeft dit al leen nog maar op het onderdeel mars wedstrijd, want in de show heeft het corps zich door zijn suksessen in Ne derland als enige geplaatst voor het kampioenschap! Een mooi sukses, ook voor instrukteur Hans Bergijk en ma- joretteinstruktrice Froukje Bakker. Op het onderdeel show is het corps overigens nog een zeer eervolle oor konde overhandigd, n.l. voor het hoogst aantal punten dat in 1971 op een K.N.F. concours in Nederland door enig corps is behaald! Voorwaar geen kleinigheid. Kort na de nationale kampioenschap pen, n.l. op 27 mei a.s., zullen de Rhythm Stars Sneek in de Rotterdam se Grote Schouwburg medewerking wis weet echter, dat het departement huisvesting te Maastricht hier spoed achter zet, dus deze hoop bevat alle grond, zou men zeggen. Waar het evenwel om gaat, finan cieel dus, is het gezin Kaya, waar van de moeder in Indonesië al spoe dig ziek werd, en waarvan aldaar bij aankomst reeds de helft van de meegesleepte spullen gestolen weer op de been te helpen in Ne derland. Dit houdt zeker niet in, dat de adoptie van blijvende aard zal zjjn, d.w.z.: het betreft een een malige gift van een ieder, die hier mee de actie van de Jonh F. Kenne- dygroep, zo’n 50 leden sterk, onder steunt. BLIJVEN HOPEN Kan een dergelijke actie eigenlijk niet in groter verband opgezet worden? Heinze Reitsma: „Wij wilden dit wel onder alle padvinders organiseren, maar dat zie ik niet zitten. Een tijd geleden wilden wij ook wat (het betrof hier een actie voor het onderhouden van een zeker meer bij Rotterdam 1 red.) gezamenlijk aanpakken, maar op ons schriftelijk verzoek hiervoor ver namen we taal noch teken. Nou je kunt ook niet blijven schrijven, als je toch niets hoort...” De leider bij de ’63 opgerichte en groeiende padvinders groep is bepaald niet wars van actie voeren. Dit is dan de zoveelste in de lange rij van initiatieven, die hij eens ontplooide. Het gaat nu om een bedrag van zo’n 5000,„Een hoop geld”, zegt de heer Reitsma, „maar we blij ven hopen dat we er komen. „En dat, ondanks het feit, dat er nog maar vier stortingen, waarbij ééntje uit Oudehas- ke binnenkwamen. Tesamen leverde het 42,50 op. „Ik schaam me rot voor dat bedragje”, zegt Heinze Reit sma, lichtelijk mistroostig kijkend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1