s®ker«(80-ERIEB Begroting voor 1972 van Sneek is sluitend dankzij bijdrage uit saldireserve te en DWERGGEITENSHOW PRIMEUR TE SNFRK 2 INBRAKEN voor Prins Bernhardkleuterschool 3 IJLST I j I de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL ri Officieel Orgaan van Nieuwe dekkingsmiddelen noodzakelijk in dit nummer o.a. Meer subsidie voor Fries Scheepvaart Museum? f 15.000,- VOOR RECREATIEGEBOUW VAN RECREATIESCHAP SNEEKERMEER SIMCA UIT SNEEK IN MIDLUM TEGEN BOOM 1 Bij twee aanrijdingen: 4 AUTO’S BESCHADIGD 14 december officieel geopend lllHllffllBIIIIIBiB F Theresiahuis in Blauwhuis wordt TENTOONSTELLING IN SNEKER STADHUIS Harry Koenen kopt Sneek naar zege Lycurgus speelt overgeconcentreerd Olympus weg WZS: derde remise in successie Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Wielrijdster aan verwondingen overleden W SNEEKER NIEUWSBLAD +3*3 0,|<in t, ««ninba SMHX, WTRUtlHIWItl. UIIT tSSsTSS'. -1- en de Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 9 filö - O® SNEEKER NIEUWSBLAD i Steenbeek bij de beoordeling van een stel dwerggeiten. ORENDABELE KAPITAALOBJECTEN Het als bijlage bij de begrotingsbrief Verschijnt: maandags en donderdags Er is echter ruimte gereserveerd voor een derde lokaal. Dat deze uitbreiding noodzakelijk is blijkt uit het aantal leerlingen, kleuters zo u wilt, die juf frouw De Boer onder haar hoede heeft, 37 in het totaal terwijl er zeventien tot april op de wachtlijst staan. Het wordt een permanent schoolgebouw dat ont worpen is door de architectenmaat schappij Teeuw en Hettema uit Leeu warden en de bouw wordt verzorgd door Van der Werf’s bouwbedrijf N.V. te Sint Nicolaesga. Men hoopt de bouw ijs en weder dienende in mei gerea liseerd te hebben. MAANDAG 29 NOVEMBER 1971 126e JAARGANG No. 95 creatiegebouw op het starteiland. Voorts komen de begrotingen voor het tijdvak 1 november 1970 tot 1 januari 1972 en voör het dienstjaar 1972 aan de orde. Ook bevat de agenda het punt „bevor dering onteigening perselen land in de omgeving van het paviljoen”, het „aan gaan van een geldlening” en de „be noeming van een secretaris-penning- meester”. Tot slot volgen op deze ver gadering nog enkele mededelingen. Op de foto de heren keurmeesters J. W. Wesselsom (links) uit Steenwijk en D. (Foto Studio Ger Dijs) Daarbij dient ook rekening te worden gehouden met de noodzaak om ter dek king van in de loop van 1972 naar vo- rende komende, nog niet geraamde, uit gaven enige ruimte in de begroting te scheppen. In verband hiermede hebben b. en w. van Sneek feet voornemen bin nenkort bij de raad voorstellen ter ta fel te brengen tot verhoging van de straatbelasting en de reinigingsbelas- ting. De financiële gevolgen hiervan, alsmede het besluit van de raad van 19 oktober j.l. tot verhoging van de waterieidingtarieven dienen nog in de begroting te worden verwerkt. Naar verwachting zullen de voorgestelde ta riefsverhogingen een meeropbrengst op leveren van 255.000,Kunnen de moeilijkheden met betrekking tot de dekking van uitgaven nog door het ge meentebestuur zelf worden opgelost, de ze mogelijkheid bestaat niet voor de problemen inzake de financiering van gemeentelijke investeringen. Voor het verkrijgen van langlopende middelen is de gemeente geheel afhankelijk van Mevrouw J. de Jong-Del Grosso, die vorige week maandag ernstig gewond raakte bij een aanrijding in de Park straat, is zondagavond in het ziekenhuis in Sneek overleden. Zij werd 33 jaar. Op deze show, waarop ook de, zoals donderdag reeds geschreven, in okto ber opgerichte Vereniging van dwerg- geitenhouders in Noord-Nederland ver tegenwoordigd was, stonden ook nu (voor de derde keer) duiven van de Sneker Postduivenvereniging „1’ Esta fette” (zo’n 50 leden tellend) in kooien opgesteld. Even terzijde; deze vereni ging beschikt momenteel over vijf hon derd nieuwe kooien. Wel, de mooiste postduif bleek "die van „De Combina tie”, bestaand uit de heren P. v.d. Meu- len, J. de Boer en J. de Vries; deze inzending was tevens goed voor de eerste prijs voor de mooiste oude dof fer. De fraaiste duivin was aangevoerd door de heer R. G. Mulder; de heer P. Mantel won met zijn elegante jonge doffer de hoofdprijs, terwijl de eerste prijs voor de mooiste jonge duivin op geëist werd door „De Combinatie”. In totaal waren 327 (iets meer dan vorig jaar) duiven in de hal aanwezig. ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs J In de nacht van donderdag op vrij dag is- ingebroken in het winkelpand van De Nieuwe Weme alhier. Men drong aan de achterzijde in het pand binnen, vermoedelijk door een niet goed afgesloten raam. Uit kassa’s in de winkel en uit een schrijfbureau in het kantoorvertrek werd wisselgeld weggenomen tot een totaalbedrag van ongeveer 500, In dezelfde nacht werd in^ebroken in de lunchrpom bij het benzine-service- station Fritsma aan de Oppenhuizer- weg. Er werden etenswaren en onge veer 70 pakjes shag ontvreemd. Men is binnengedrongen door vernieling van een ruit. Zondagmorgen omstreeks zes uur zag een voorbijganger, dat enige jongens met een grijze Simca-personenauto in Midlum tegen een boom waren gereden. Nadat de jongens vergeefs hadden ge tracht de auto weer op de weg te krij gen, namen zij de benen. De politie uit Harlingen stelde zich in verbinding met de politie uit Sneek, waar bleek, dat de auto was ontvreemd van het par keerterrein voor de flats in de Furme- russtraat. De eigenaar, de heer K. A- belsma, had de auto ’s avonds om elf uur op ’t parkeerterrein geplaatst. Het voertuig is vrjj ernstig beschadigd. STERKER UITGAVENPEIL De inkomstenstijging uit hoofde van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten bedraagt in 1972 totaal .1.817.900,De hogere opbrengsten uit eigen heffingen bedragen 97.100,- Tegenover een totale inkomstenstijging van 1.915.000,staat een in nog sterker mate gestegen uitgavenpeil. De personeelskosten zijn alleen al met 337.400,— toegenomen. Diverse sub sidies zijn aanmerkelijk verhoogd. In ons nummer van donderdag a.s. komen we nader terug op deze uitgebreide be geleidingsbrief bij de begroting 1972. hetgeen de bewindslieden van binnen landse zaken en financiën met betrek king tot de toewijzingen van geldlenin gen door de N. V. Bank voor Neder landse gemeenten beslissen. Zoals in 1971 weer is gebleken wordt slechts op beperkte schaal leningskapitaal beschik baar gesteld, waardoor de uitvoering van nieuwe werken wordt vertraagd. Naar het zich laat aanzien zal de span ning op de kapitaalmarkt ook in 1972 nog voortduren, zodat het einde van de centrale financiering nog niet in zicht is, aldus b. en w. van Sneek in de toe lichting en bijlagen van de begroting voor het komende jaar. B. en w. ver volgen met: „gelet op de vele onzekere factoren en gezien de beperkingen die het ontbreken van vaste financierings middelen aan de gemeente oplegt, heeft een uitgebreide opsomming met kosten- specificatie van de in de jaren 1972 tot en met 1976 uit te voeren kapitaal- werken voor het te voeren beleid slechts een betrekkelijke waarde. Op dinsdag 14 december a.s. zal het oude „Sint Theresiahuis” in Blauwhuis door burgemeester B. W. Cazemier van Wymbritseradeel opgeruimd wor den. Daarna zal de heer Cazemier het nieuwe bejaardentehuis „Theresia huis” in gebruik stellen. De officiële opening wordt gevolgd door een bezich tiging van het nieuwe bejaardencen trum. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum heeft ’t gemeentebestuur ver zocht om meer subsidie. Met ingang van 1 januari 1970 werd dit museum een jaarlijks subsidie van 19.450, toegekend. Het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum heeft bij schrij ven van 12 augustus 1971 verzocht dit subsidie te verhogen en te bepalen op 37.450,per jaar. Het bestuur deelde bij de aanvrage me de, dat de verhoging mate een gevolg is van de sterke stijging van de sala ris- en onderhoudsposten. B. en w. achten een subsidieverhoging gerechtvaardigd, doch menen dat deze verhoging op de drie subsidiërende in stanties behoort te drukken en wel in verhouding tot de reeds verleende sub sidiebedragen. Het gemeentelijk aan deel in de subsidie bedraagt thans 2/5. B. en w. stellen de raad van ook voor het subsidie voor het Fries Scheep vaart Museum met ingang van 1 janu ari 1972 met 2/5 maal 20.000,— is 8000,te verhogen tot 27.450,per Burgemeester B. van Haersma Buma verrichtte donderdagavond in café Vel- linga aan de Veemarkt de officiële opening van deze, zoals de Sneker bur gervader het noemde, manifestatie. Be halve vanwege dit derde lustrum, bracht hij om de 60ste verjaardag van de Pluimvee- en Konijnenfokkersver eniging „Sneek en O”, zijn gelukwen sen over aan het bestuur, dat verder tijdens deze bijeenkomst nog van alle kanten lof werd toegezwaaid voor haar werkzaamheden, die ertoe hebben geleid, dat de Waterpoortshow lande lijke bekendheid en populariteit geniet. In het gemeentehuis van Wymbritse- radeel wordt woensdagavond een open bare vergadering van het Recreatie schap Sneekermeer gehouden. De agen da telt elf punten. De ontwerp-gemeentebegroting voor 1972 der gemeente Sneek, in welk stuk de geraamde batige en nadelige saldi van alle gemeentleijke bedrijven en diensten zijn verwerkt, wijst zonder dat er rekening is gehouden met het ra men van een bedrag voor onvoorziene uitgaven (vorig jaar 115.700,een nadelig saldo aan van f 33.652,52. De begroting is evenwel sluitend gemaakt door middel van een bijdrage uit de saldi-reserve. Het begrotingstekort is ontstaan enerzijds door het streven de voorzieningen voortdurend te verbe teren en uit te breiden en anderzijds door het achterblijven van de hiervoor vereiste middelen uit *s Rijks kas of uit het gemeentefonds. f 8000,t jaar. Dat is tienduizend gulden minder dan het bedrag dat het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum heeft gevraagd. In het stadhuis van Sneek zal van 6 tot en met 17 december a.s. een ten toonstelling worden gehouden van wer ken van de Haagse kunstschilder Kees Andréa. Deze expositie van schilderijen en gouaches zal maandag 6 december officieel door burgemeester B. van Haersma Buma worden geopend. Vrijdagmorgen omstreeks half elf vond op de kruising Looxmagracht-Bloem- straat een aanrijding plaats tussen twee personenauto’s, bestuurd door de 51-ja rige H. S. uit Harlingen en de 32-?ari- ge glazenwasser T. Meijer uit Sneek. De Harlinger chauffeur verleende geen voorrang aan de van rechts komende heer Meijeri Aan beide auto’s ontstond schade. Bij een botsing op de kruising Frederik Hendrikstraat-de Bourbonstr, j tussen een Opel-bestelauto, bestuurd door de 30-jarige Sneker J. K. en een Citroën ID (bestuurder de 29-jarige M. B., eveneens uit Sneek) ontstond zater dagmorgen om half tien schade aan deze auto’s. Deze aanrijding werd ver oorzaakt door K., die geen voorrang verleende aan de van rechts komende S. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 gevoegde overzicht van onrendabele in vesteringen van enige omvang, die in de eerstkomende jaren zouden moeten worden gedaan, heeft dan ook in de eerste plaats de bedoeling een globaal beeld te geven van onrendabele kapi- taalwerken die naar de mening van b. en w. in de eerstkomende periode van vijf jaar tot uitvoering zouden moe ten komen. Uit dit overzicht blijkt dat, afgezien van de investeringen die pro memorie zijn geraamd, kapitaalwerken op stapel staan tot een bedrag van 18.578.100,terwijl de jaarlijkse kos ten zullen vermeerderen met in totaal 2.227.524,De helft van het bedrag van ruim 18.5 miljoen gulden is be stemd voor een centrale riolering 9.260.000,Hetzelfde geldt voor de brandweerkazerne 800.000,—), recontructie Stationsplein 500.000, tweede sporthal 1.500.000,stich ting nieuw sportveldencomplex(/ 850. 000,parkaanleg ijsbaan 600.000,-) inrichting Bolwerkschool tot jeugdcen trum 650.000,nieuwe Laatste Stuiversbrug (f 400.000,zuidelijke stadsrondweg 450.000.voorzienin gen kruispunt dr. Boumaweg/Parkstraat en kruispunt Leeuwarderweg/Berken- laan 301.400,en verbetering van de koelruimte, inclusief machines in het openbaar slachthuis tot een bedrag van 230.000,Voor walmuren en andere oevervoorzieningen is een be drag van 615.000,geraamd. Het aantal kleuterscholen Sneek groeit gestadig. Vrijdagmorgen werd de eerste steen voor de negende - chris telijke - gelegd. Dat gebeurde in de Stadsfenne, waar naast de Simon Ha- vingaschool de Prins Bernhardschool zal verrijzen. Het is een school die precies eender is aan de Johan Friso- school naast de Johannes Post-school aan de Jancko Douwamastraat. De eerste steen werd gelegd door me vrouw C. H. J. Hofstra-Branger, pre sidente van de kleutercommissie van de Vereniging voor Christelijk School onderwijs. De kinderen die momenteel in een lokaal van de Simon Havinga- school zijn onder gebracht, zongen on der leiding van de kleuterleidster me juffrouw H. de Boer, het feestlied. In de - lagere - school vertelde de heer S. Akkerman, voorzitter van de vereniging voor Christelijke Schoolon derwijs en directeur van de Christelij ke Pedagogische Academie, dart dit niet de laatste school is die de Vere niging van plan is te stichten. De plan nen voor de Domp, het Zwetteplan en de uitbreidingsplannen achter de gepro jecteerde rondweg in de Lemmerweg- wijken, worden door de planningscom- missie waarin de drie zuilen van het onderwijs, het christelijke, de katho lieke en de openbare onderwijsinstan- ties, vertegenwoordigd zijn, bestudeerd. Maar om nog even op de toekomstige Prins Bernhardschool terug te komen. Het is de bedoeling dat in eerste in stantie twee lokalen gebouwd worden. Mevrouw Hofstra-Branger legt de eerste steen voor de nieuwe Prins Ber- nard-school in de Stadsfenne. De kleu ters kjjken belangstellend en blij toe, evenals de voorzitter van de Vereniging voor Christelijk schoolonderwijs, de heer S. Akkerman. (foto Studio Ger Dijs) Bij de ingekomen stukken is een schrij ven van burgemeester en wethouders van Sneek betreffende de benoeming van de heren H. A. Scholten tot lid en H. Pheifer tot plaatsvervangend lid van het bestuur. Eveneens een schrij ven van b. en w. van Sneek inzake de benoeming van mevrouw E. A. M. Lampe-de Vries tot lid van het bestuur in de vacature J. Franckena. Indien de vergadering er mee accoord gaat, zal de heer Scholten benoemd worden tot lid van het dagelijks bestuur. Op de agenda staat ook een voorstel tot het verlenen van een bijdrage van f 15.000, aan de Stichting Kolmeers- land in de stichtingskosten van het re- De vijftiende Waterpoortshow is ach ter de rug en ongetwijfeld hebben ook nu talrijke kleindierliefhebbers vorige week een bezoekje gebracht aan de Veemarkthal. Dat zij daarin ook de twee en veertig tentoon gestelde dwerg- geiten hebben bezichtigd, staat welhaast buiten kijf. Per slot was het de eerste keer, dat deze dieren op een tentoon stelling van de partij waren. In de groep jonge geiten stal die van de heer P. Klouwers uit Steenwijk de show; de heer Klouwers nam eveneens de beker voor de mooiste bok (Caesar van de Wieringerwaard) mee naar huis. De heer E. van Ittersum uit Giethoorn bleek te beschikken over de beste volwassen dwerggeit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1