Sneek 537 woningen in aanbouw Op 1 november in Nachtconcert T. Bajema kreeg eremedaille in goud van Oranje Nassau Bij onderwijs neemt bouw van scholen grote plaats in I „Dorcas” Oppenhuizen „Focus” 23 november fc SNEKERlsfKOERIER I IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan en van en geschilderd Noorder Compagnie brengt Biedermann Gift aan het Fries Scheepvaart Museum Twee Gaasterlandse verenigingen organiseerden culturele avond Bij afscheid van gemeente Wymbritseradeel Laatste Stuiverbrug - wordt vernieuwd ill H 145 WONINGEN KWAMEN DIT JAAR REEDS KLAAR Begroting 1972 gemeente Sneek DONDERDAG 2 DECEMBER 1971 126e JAARGANG No. 96 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o ip WSNEEKER NIEUWSBLAD gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en z - een SNEEKER NIEUWSBLAD VERANDERING WONINGVOORRAAD van HERVORMDE VROUWENVER. het voorzieningen te (Foto Studio Ger Dijs) Vzrsc lijnt: maandags en donderdags niet mee afgelopen, verschillende spre kers hadden nog een presentje mee genomen. Van de „concurrentie”, de afdeling bevolking van de gemeente Sneek, was er een bloemstukje geko men. De heer Bajema weet voorlopig wel raad met zijn vrije tijd. Zijn grote hob by is de bij en als secretaris van de afdeling Sneek van de vereniging voor Bijenteelt en als lid van het provin ciaal bestuur van de kring Friesland zal hij nog wel vele uurtjes aan deze dieren besteden. In ’71 kwamen tot 1 november 145 wo ningen gereed waarvan 51 woningwet woningen en 50 premiewoningen van de Stichting Patrimonium. Tot 1 novem ber werden aan de woningvoorraad 19 woningen onttrokken door afbraak, ver betering, verandering van bestemming de vrije sector. MWmI wraniuiwm Als hoofd van zijn vijfmans afdeling, als hoofdcommies A had hij de leiding van de afdeling bevolking. Vele Wym- britseradelers en deelsters heeft hij niet alleen ingeschreven bij de geboor te maar mocht hij tijdens de huwelijks plechtigheid de trouwakte voorlezen. De heer Bajema ontving vele geschen ken. Namens het gemeentebestuur overhandigde de burgemeester hem de „Schotanus-atlas”, de heer G. Senne- ma, gemeente-secretaris, overhandig de hem namens de Ambtelijke Samen leving, een boek over het bijenleven, sigaren en een gasaansteker. Maar daar was de stroom "eschenken In 1972 zullen wat het kleuteronder wijs betreft in gebruik kunnen worden genomen de openbare kleuterschool aan de Ype Staakstraat en de open bare en christelijke kleuterscholen in de Stadsfenne. De in aanbouw zijnde christelijke lagere school in de Lem- merwegwijk (Tinga) zal in de loop van volgend jaar gereed komen. Het toe nemend aantal leerlingen uit de Lem- merwegwijken, voor wie openbaar on derwijs wordt verlangd, zal in de nabije toekomst voorzieningen in dit stadsdeel noodzakelijk maken. De ge dachten gaan in de richting van het stichten van een permanente school e.d. Op 1 november 1971 waren in aan bouw 537 woningen, waarvan 298 wo ningwetwoningen, 112 premiewoningen te bouwen door de woningstichting Pa trimonium, 64 premiehuurwoningen voor rekening van het Algemeen Bur gelijk Pensioenfonds, 35 premiewonin gen voor de verkoop en 28 woningen in De Hervormde Vrouwen Vereniging „Dorcas” te Oppenhuizen vierde op 23 november haar 35-jarig bestaan. Zij gaf een feestavond voor donatrices en andere genodigden in het Herv. Ver enigingsgebouw. De avond werd ge opend met een liturgie, gevolgd door verslagen uit verleden en heden in ge varieerde vorm, waaraan alle leden meewerkten. Meerdere gasten maakten van de ge legenheid gebruik de jubilerend ver eniging geluk te wensen en cadeaux aan te bieden. Een koortje gevormd uit de leden brachten enige liederen te gehore. De avond werd besloten met een ge zellig spel voor acht deelnemers waar mee alle aanwezigen intens meeleef den. Kees Andréa werd op 3 februari 1914 te Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Academie voor Beeldende Kun sten in Den Haag en aan de Eerste Nederlandse Vrije Studio (Vrije Aca demie) aldaar. Aan het laatste insti tuut werd hij later zelf docent. Hij is een gematigd modem schilder en schil- UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. Titte Bajema is sinds dinsdagmiddag drager van de ere-medaille in Goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij kreeg deze tijdens een af scheidsbijeenkomst opgesteld door de burgemeester van de gemeente Wym britseradeel, de heer B. W. Cazemier Vele jaren, om precies te zijn sinds 1 oktober 1931, is hij werkzaam geweest op de secretarie van deze gemeente. Het jaar daarvoor werkte hij als ambte naar ter secretarie van de stad Sneek. Een reeds in 1962 opgemaakt plan tot vervanging van de Laatste Stuiverbrug door een nieuwe brug ter breedte van 12 meter werd, na te zjjn aangepast, in februari 1967 bij de Provinciale com missie voor de werkgelegenheid in Friesland ingediend. Het plan is in verband met de naderhand naar voren gekomen inzichten, neergelegd in het ontwerpstructuurplan voor de bebouw de kom, geheel op losse schroeven ko men te staan. Door deze omstandig heden werden de laatste jaren slechts geringe onderhoudswerkzaamheden verricht aan de Laatste Stuiverbrug. Juist nu het rijkssubsidie aan het Fries Scheepvaart Museum in het gun stigste geval gelijk zal blijven aan het bedrag over 1970 en andermaal in 1971 toegekend terwijl de vaste lasten niettemin voortdurend stijgen ziet het museum zich meer dan ooit te voren genoodzaakt voor bijzondere doeleinden nu en dan een beroep te doen op be drijven, instellingen en personen te Sneek en omgeving gevestigd. Kon en kele weken geleden met dankbaarheid ’n gift worden gemeld van N. J. Wouda’s Meelfabriek N.V. alhier, thans kan we derom een dergelijke gave worden be richt, en wel van Erven B. J. Feenstra N.V., de oudste zaak waarop onze stad kan bogen. De onderhavige bij drage is bedoeld als een tegemoetko ming in de aankoopsom van het fraaie, in een geel-koperen huis besloten kom pas, eenmaal aan boord van de boeier „Almeri”. Deze boeier, de grootste ooit op de be roemde werf van Holtrop van der Zee te Joure gebouwd, werd ontworpen door Auke Holtrop van der Zee en liep op 20 juli 1912 van stapel. Hetgeen er van dit prachtige Friese zeiljacht nog rest te werd enige maanden geleden gesloopt en naar het Ned. Hist. Scheepvaart Museum te Amsterdam overgebracht. Behalve het kompas, wist het Fries Scheepvaart Museum ook de koperen naamplaat, eenmaal aangebracht in de „bollestal”, te verwerven. Ondanks het minder prettige weer was er vorige week vrijdag een redelijke opkomst te bespeuren bij de cultu rele avond die georganiseerd werd door de twee plattelandsverenigingen in Gaasterland, de Bond van Plattelands vrouwen en de Friese Maatschappij van Landbouw. De leden van deze ver eniging moesten zich van heinde en verre, van Bakhuizen tot en met Wy- ckel naar Harich begeven om het to neelstuk „In test mei stuorkes” opge voerd door het Fryslan Toaniel uit Heerenveen bij te wonen. op het terrein aan het Kaatsland, naast de bestaande houten school. De ze kan aanvankelijk een gemeenschaps ruimte en een aantal lokalen bevatten om zodra behoefte bestaat, verder wor den uitgebreid, aldus b. en w. Sneek in hun begrotingsbrief. TOOK BRBBX B» OMSIBMBH GYMNASTIEKLOKAAL Gestreefd wordt naar de stichting van een gymnastieklokaal in de Lemmer- wegwijk-west. Een urgentieverklaring hiervoor werd reeds verkregen. De bouw van dit lokaal zal kunnen wor den ingepast in het plan voor de bouw van een nieuwe openbare school in dit stadsdeel. Naast de vele zaken die ten aanzien van de stichting van nieuwe schoolgebouwen de aandacht vragen mag ook de inhoudelijke kant van het onderwijs niet uit het oog wor den verloren. Het stemt tot voldoening in dit verband te kunnen constateren dat kortgeleden een aanvang is ge maakt met de werkzaamheden, die be ogen to' een op moderne inzichten af gestemd leerplan voor het basisonder wijs te komen. Het streven is er op gericht dat deze leerplanherziening, die een omvangrijk werk betekent, in het volgende jaar haar beslag krijgt. Donderdag 23 december zal in Amicitiatheater een nachtconcert wor den gegeven door de popgroep „Focus”. De organisatie hiervan is in handen van het theaterbureau „Holland-Tel- star N.V.”, welk bureau de opbrengst wil bestemmen voor de lichtinstallatie op het Sneek-terrein aan de Lemmer weg. Zij doet dit uit waardering voor het feit dat „Sneek” door het realise ren van dit project ook aan andere verenigingen de mogelijkheid bieden uitvoeringen en wedstrijden bij kunst licht te houden. Met opzet is 23 december gekozen, omdat op die dag de meeste scholen kerstvakantie krijgen of hebben gekre gen. Het bezwaar om niet naar het concert te gaan, dat om elf uur ’s avonds begint, vanwege bijvoorbeeld school de volgende dag, is daardoor ondervangen. Focus is vooral in Sneek bekend door de twee nachtconcerten die zij in de Sneekweek hebben gegeven. Oorspron kelijk was er één gepland maar de belangstelling was zo groot dat er een tweede ingelast werd en deze, was eveneens tot de laatste plaats uitver kocht. Zoals bekend wil de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening een nieuw systeem volgen wat de verdeling van de rtfkssteun voor de woningen betreft. Uitgangspunt is een lokaal of regionaal driejarenprogramma, geba seerd op de bouwmogelijkheden en op de vraag naar woningen. Bij het over leg, dat over deze aangelegenheid is gevoerd met de provinciale direktie voor de volkshuisvesting en de bouw nijverheid is gebleken dat het instellen van een regionaal woningmarktonder zoek in Sneek, Wymbritseradeel en IJlst wenselijk wordt geacht. Van 7 t/m 17 december a.s. exposeert in het stadhuis van Sneek de bekende Haagse kunstschilder Kees Andréa olie verfschilderijen en gouaches. Deze ten toonstelling wordt maandag 6 de cember a.s. ’s middags om 5 uur ge opend door de heer mr. B. van Haer- sma Buma, burgemeester van Sneek. Het toneelgezelschap de Noorder Com pagnie geeft volgende week dinsdag avond om acht uur in Amicitia te Sneek een voorstelling van „Biedermann en de Brandstichters” van Max Friesch. In deze bijna kluchtige-huiselijke ge schiedenis schetst Frisch met vinnige humor de burgermans (on)deugd van het kat-uit-de-boom-kijken. In een stadje zijn brandstichters aan het werk. Huis na huis gaat in vlam men op. De haarwaterfabrikant Bie dermann weet achter zijn krantje in zijn stamkroeg precies wat er gebeu ren moet... Opgeknoopt moeten ze wor den. Maar wat doet Biedermann als een onguur individu zijn huiskamer binnenstaptInderdaad niets Het stuk werd, in de vertaling van Adriaan Morriën, geregisseerd door de Tsjech Zdenek Kraus. Medewerkenden zijn Hero Muller, Piet Dekker, Guusje Westermann, Roel Nij- boer, Ad Noyons, Hertje Peeck, Joop Hart, Polio Hamburger, Rutger Hauer, en pianist Tony Hart. REDAKT1E: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur, FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr, 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half laar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,— per halt laar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief B kontrakt lagere mm-prys In het door de adviescommissie rijks- steun woningbouw in Friesland aan de minister uitgebrachte advies zijn voor Sneek 221 woningwetwoningen, 46 door de woningstichting met garantie te bouwen premiewoningen en 150 ande re premiewoningen opgenomen. Het wo- ningcontingent voor 1972 is tot een aan tal van 21 woningen nodig voor de N.B.I.-woningen in het plan De Domp en zal op 22 woningen in het plan Lemmerweg-westzijde na, verder in het bestemmingsplan Tinga-Duinter- pen worden gebouwd. De bebouwing van het bestemmingsplan Stadsfenne nadert zijn voltooiing. B. en w. van Sneek verwachten dat op de daarvoor bestemde plaats aan de Middelzeelaan thans binnen niet te lange tijd met de realisering van het beperkte winkel centrum zal worden begonnen. Ook in de uitbreiding tussen Hemdijk en spoor- kanaal is, wat het gedeelte voor het internaat betreft, nog slechts een enkel bouwperceel beschikbaar. Zowel hier als in het plan De Domp wordt echter gewerkt aan het bouwrijpmaken van nieuwe terreinen. In het plan Hemdijk komen ongeveer 47 terreinen voor par ticuliere bouw beschikbaar. Voor 56 van de 177 in De Domp te bouwen N.B.I.-ééngezinswoningen is door het Rijk toestemming tot gunning ver leend. Deze 156 vormen tezamen met 47 woningen in het plan Lemmerweg- westzijde het volume van 203 woningen voor 1971. Over de bouw van ruim 120 ééngezinswoningen voor de verhuur door een belegger in het derde wijkje van De Domp is in principe overeen stemming bereikt. De leiding van de avond was in han den van mevrouw Berger uit Rijs, die bijzonder gloedvol het bestaansrecht van haar bond verdedigde. Ze onder streepte dit met het noemen van de uitgebreide werklijst voor dit vergader- seizoen. Niet alleen voerde het „Frylan Toaniel” „In test mei stuorkes” op, van wijlen, Barend van der Veen werden vooraf vier tafereeltjes uit „In Heidepyk” ge speeld, wat door de aanwezigen als een schot in de roos werd ervaren. Woorden van dank werden aan het eind van de avond gesproken door de heer W. Bergsma, voorzitter van de afdeling der Friese mij. van Landbouw. Wat hij zei getuigde van zijn grote lief de voor het platteland, maar was in zekere zin ook weer als stimulans voor de leden van beide organisaties be doeld om het „leven op het land” een eigen cultureel gezicht te geven. De avond werd muzikaal omlijst door het duo Haanstra-Dijkstra. Vermeldens waard is nog dat één der hoofdrolspeel sters haar rol in 4 dagen ingestudeerd had; de speelster die de rol van kost- frou Atsje Solkema normaal op de planken zet was wegens een sterfge val in de familie niet beschikbaar. dert voornamelijk landschappen, bloem stillevens en vrouwenportretten. Hij i: sterk romantisch en een boeiend colo rist. Hij blijkt bepaalde motieven zoals fantastische bossen of herinneringei aan een Spaanse reis steeds weer an ders bemij merend te schilderen in een wereld tussen droom en werkelijkheid, soms groots van sfeer en bijna steeds geheimzinnig. Hij is tevens ontwerper van gobelins en gebrandschilderde ra men. Hij ontwierp o.a. in 1952 een serie van zeven wandtapijten over „De Ver loren Zoon”, in opdracht van de Ne derlandse regering, geweven naar een ontwerp van zeven kunstenaars. Voor zijn werk zijn hem diverse kunst prijzen toegekend, waarvan o.a. ge noemd kunnen worden: 1949 Eervolle vermelding Jacob Marisprijs (schilder kunst), 1951 tweede prijs Jacob Maris prijs (schilderkunst), in 1953 eer ste prijs Jacob Marisprijs (tekenkunst) in 1953 en 1968 de Jacob Hartogprijs (schilderkunst). Andréa heeft in binnen- en buitenland geëxposeerd: in Nederland o.a. in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Alk maar, Dordrecht en in het buitenland o.a. in Engeland, Zwitserland, N. Amerika, België, Zuid Afrika en Fin land. In verschillende musea in ons land zijn werken van Andréa aanwezig o.a. in het Stedelijk Museum Amsterdam en in de gemeentemusea van Den Haag, Arnhem, Nijmegen en Gouda. De expositie geeft een beknopte sa menvatting van het werk van Kees Andréa. Verwacht wordt, dat velen de gelegenheid zullen aangrijpen om met het werk van deze beroemde Neder landse kunstenaar kennis te maken. Voor de uren van openstelling e.d. wordt verwezen naar de in dit blad opgenomen advertentie. Bij aankopen door particulieren kan de Rijkssubsi- dieregeling op beperkte wijze worden toegepast. De aanbrug en de val van de brug verkeren thans in een zodanige toe stand, dat verkeersbelasting van enige omvang niet meer verantwoord is. De toelaatbare asdruk is inmiddels be perkt tot 1 ton, hetgeen voor bewo ners en de bedrijven aan de 2e Oos- terkade en een deel van de Leeuwar- derkade en het doorgaande verkeer naar de Looxmagracht zeer hinder lijk is. Om de brug weer voor auto’s met een grotere asdruk open te stellen is een volledige vernieuwing van de aanbrug en de val noodzakelijk, De onderbouw is nog vrij redelijk en het is dan ook niet nodig hieraan voorzieningen te treffen. De kosten van het vervaardigen, le veren en ter plaatse, monteren van een nieuwe val compleet met houten dek en leuningen worden geraamd op 25.000,exclusief omzetbelasting. Bovendien is het noodzakelijk dat de brug wordt geschilderd, waarmee een bedrag van 8.000,exclusief omzet belasting, gemoeid zal zijn. Volgens het ontwerp-structuurplan voor de bebouwde kom is in één der tan- gentwegen een brug gepland over de Zwette naast de Laatste Stuiverbrug. Indien de weg de geplande ligging zal hebben, zullen de karateristieke Laat ste Stuiverbrug en de panden aan de Looxmagracht moeten verdwijnen. In verband hiermee zijn de meningen over de loop van de tangentweg niet eensluidend. In een groeiende gemeente als Sneek neemt in het onderwijsbeleid de bouw van nieuwe scholen een belangrijke plaats in. B. en w. prjjzen zich geluk kig in dezen te worden bijgestaan door de onlangs met haar werkzaamheden aangevangen planningscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van zowel het gemeentebestuur als de be sturen van de bijzondere scholen. Het college verwacht dat de commissie op korte termijn aanbevelingen zal doen omtrent de in De Domp ten be hoeve van kleuter- en lager onderwijs te treffen voorzieningen. Hoe de ligging van de tangentweg in de toekomst ook zal zijn, de huidige verkeerssituatie eist een vernieuwing van de Laatste Stuiverbrug. Het zal zeker nog jaren duren voor de aanleg van de tangentweg kan worden gere aliseerd. Aangezien tot die tijd de Laatste Stuiverbrug onmisbaar is voor het verkeer, kan de vernieuwing van de brug niet worden uitgesteld. In dit verband wijzen b en w er nog op, dat het in de bedoeling ligt hei aan het pand 2e Oosterkade 44 (voor malige herberg voor de jagers) ge bouwde pakhuis wegens bouwveiligheid af te breken. In verband met het vorenstaande stel len b en w de raad voor een kredie van 37.620,— 33.000,— plus 14' omzetbelasting) beschikbaar te stelle; voor het vernieuwen en het schilderen van de Laatste Stuiverbrug.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1