Dr. K. M. Witteveen te Sneek 25 jaar predikant IJLST sxeker>(kqerier Oh en van Sneek, stad die kon bogen op echte stadsmuren Dodelijk ongeval onder Sneek de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER AD EEL Officieel Orgaan r UB Si Inbreker met gestolen geld en goederen aangehouden Zaterdag vond trekking prijzen plaats Renteloze lening voor „E.M.M." te Oudega In dit nummer o.a. BIB OPGRAVING IN HET BOLWERK iiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiHiB iiiiniiMiiHiiiiiiiiiiiiiiMiiN llllKII||||||l3ll|||!lllllllllffi lllllilllllllllllllllllllllllllSIIIIIIIIM RUITEN VERNIELD IN BOERDERIJ SCHARNEGOUTUM KOMT HOVENIERSBEDRIJF Animo-heren verrassend geklopt Hockey: Sneek 1 wint met 31 van HCSO Dick Brouwer zorgt voor 10 bij LSC-WZS en de rt Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD O SNEEKER NIEUWSBLAD f SNEEKER NIEUWSBLAD Sint Nicolaas-actie Sneker Zakenlieden zeer geslaagd H. H. De rest, of 30 procent, zal door de Verschijnt: maandags en donderdags Dr. K. M. WITTEVEEN woensdag 25 jaar predikant MAANDAG 6 DECEMBER 1971 126e JAARGANG No. 97 Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o Van het bestuur van de muziekvereni ging „Eendracht maakt Macht” te Oudega hebben b. en w. van Wymbrit- seradeel op 12 juli 1971 een schrijven ontvangen waarin wordt verzocht om ’n renteloze lening uit de gemeentekas, ter financiering van de kosten, voort vloeiende uit de aanschaffing van 8 nieuwe instrumenten t.w. 1 trompet, 5 bugels, 1 altsaxofoon en 1 euphonium, van 70 procent van 6000,is 4200, Woensdag 8 december 1971 zal het vijf entwintig jaar zijn geleden, dat dr. K. M. Witteveen uit Sneek werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk. Dr. Klaas Marten Wit- verenigi’ng zelf worden bijeengebracht, j teveen werd op 22 mei 1920 te ’s-Gra- Aangezien in het verleden aan meerde- venhage geboren. Hij bezocht eerst het vrijzinning christelijk lyceum in zjjn geboortestad en studeerde vervolgens eerst enige tijd aan de rijksuniversi teit te Leiden en daarna ook aan die te Groningen, waar hij in 1945 zijn kandidaats en in 1957 zijn doctoraal examen theologie aflegde en naderhand op 5 april 1963 ook nog nij prof. Dr. W. F. Dankbaar op een proefschrift over Daniël Gerdes promoveerde tot doctor in de fakulteit van de godgeleerdheid. Voorzitter J. Suwijn zei aan het begin van deze bijeenkomst dat vele harten snel kloppen en daarom maakte zij zijn openingswoord kort om notaris Hoek stra meteen de gelegenheid te geven de nummers te trekken. De heer Su- Opgraving is eigenljjk een te weids woord voor het putje, dat door de goe de zorgen van de Gemeentewerken de ze dagen in de flank van het bolwerk is gedolven maar in eerste aanleg was deze poging ook slechts bedoeld zeker heid te bekomen over de eventuele aan wezigheid van muurresten in dit aard werk - laatste overblijfsel van de aar den wal welke de stad Sneek eenmaal geheel omvatte en op zijn beurt weer door de stadsgrachten werd omsloten. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het Mobilstation van de heer Pheifer aan de Prins Hen drikkade alhier. Men drong binnen door vernieling van een ruit, ont vreemd werden een kist met gereed schappen, een aantal sigarettenaanste kers en een klein bedrag aan wissel geld. In verband met deze diefstal werd zaterdagmiddag aangehouden de 25-ja rige L.K., los werkman, alhier. Hij was nog in het bezit van de goederen het het geld. Na verhoor is hij heen gezonden. FOTOREDAKT1E: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling Postabonnementen f 7,- per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mm-prijs In de nacht van vrijdag op zaterdag werden ruiten vernield van het pand Old Burgerweeshuis aan de Kleine Kerkstraat en van het pand van de heer Kraakman aan de Oosterdijk. Ter zake van vernieling van het eerste ruit werd zaterdagmiddag proces-verbaal opgemaakt tegen de 21-jarige V.H. uit Rien. De jongeman, die zich aan een der handen bloedend had verwond, ver klaarde, onder invloed van alcohol te hebben verkeerd. De grote Sint Nicolaas-actie van de Vereniging van Sneker Zakenlieden is dit jaar opnieuw een groot succes ge worden. Zaterdagmiddag om vijf uur kwam aan de spanning een einde, want toen werden de prijswinnende lotnum mers door notaris E. K. Hoekstra en twee van zijn secondanten getrokken. Voor deze trekking bestond een grote belangstelling. Aanvankelijk was de kleine voorzaal voor deze trekking in geruimd, maar al spoedig moesten de schuifdeuren worden weggetrokken om al het publiek te kunnen bergen. Tot de aanwezigen behoorden ook burge meester B. van Haersma Buma en de wethouders H. A. Scholten en H. Phei fer. Verder heeft hij ook nog enige tijd aan de universiteit van Bern in Zwitserland gestudeerd. Nadat de heer Witteveen in 1946 aan de rijksuniversiteit te Gro ningen zijn kerkelijk voorbereidend e- xamen had afgelegd en hij naderhand nog door het provinciaal kerkbestuur van Drenthe was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 8 decem- 1 ber 1946 door nu wijlen prof dr. J. Lindeboom, toen nog hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, be vestigd als predikant van de hervorm- de gemeente van Uitwierde in de Classis Appingadam. Op 13 februari 1949 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Veendam, van waar hij op 29 januari 1956 naar die van Noordbroek vertrok. Daarna stond dr. Witteveen van 16 april 1961 tot 25 juni 1965 te Hardegarijp en sinds 4 juli 1965 dient hij de hervormde ge meente van Sneek, waar hij toen is be vestigd door zijn plaatselijke collega te Sneek, ds. mr. J. A. Vaandrager. Dr. Witteveen heeft in de loop der ja- ren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij van 1946 tot 1961 bestuurslid van de provinciale Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in de provincie Groningen. Verder was hij o.a. te Uitwierde een paar jaar lid van het classicaal bestuuT van Appinge- dam en quaestor van het breed mini sterie van de ring Delfzijl; te Noord broek praeses van het breed modera- men van de classicale vergadering van Winschoten en quaestor van het breed ministerie van de ring Veendam; te Hardegarijp praeses van het breed moderamen van de classicale verga dering van Leeuwarden en quaestor van het breed ministerie van de ring Bergum. Thans is hij o.a. nog lid van het hoofdbestuur van de Bond van Ne derlandse predikanten, praeses van het Als gegadigde voor de boerderij met 0 erf Legedyk 23 te Schamegoutum heeft zich gemeld de heer B. Nicolai te Krommenie. Deze wil in het pand een hoveniersbedrijf vestigen. Het is hem bekend, dat enkele voorwaarden zullen worden gesteld inzake uiterlijk aan zien en gebruik van boerderij en erf tot behoud van het karakteristieke dorpsbeeld. Naar b. en w. van Wym- britseradeel menen verdraagt de be stemming tot hoveniersbedrijf zich hiermee bijzonder goed. De verkoop heeft plaats op basis van de aankoopsom, vermeerderd met de aankoopkosten en een evenredig deel van de planologische kosten. Het verheugt b. en w. dat met deze verkoop een verder verval en een mo gelijke afbraak van de boerderij wordt voorkomen en zij stellen de raad hier bij voor tot deze transactie over te gaan. ren en tot de oorspronkelijke hoogte op te trekken. Intussen is gebleken dat dit laatste niet zo gemakkelijk zal gaan. De af braak van de oer-lelijke, en op dit punt weinig tot haar recht komende muziektent - eenmaal de trots van de Sneker V.V.V.! - vormde aanleiding ter plaatse wat dieper te steken en al ras stiet men op de overblijfselen van „de muur”! Deze stond echter al lang niet meer loodrecht op haar voeten maar vertoonde een bedenkelijke ach terwaartse helling, waar verzakking wel debet aan geweest zal zijn. Het plan bestaat, deze resten over een gro tere uitgebreidheid, van onder tot bo ven, bloot te leggen maar het is nu al wel duidelijk dat men er met opgraven alléén lang niet is en herstel van dit brokje stadsmuur eigenlijk zou neer komen op volledige nieuwbouw. Maar toch, wie zou het niet aardig vinden als Sneek een stukje stadsmuur her kreeg? In ieder geval beter dan een muziektent! Donderdagmiddag werd de 61-jarige leraar aan de Pedagigische Akademie, de heer L. G. Krol, ter hoogte van „De Domp” aangereden door de 32-ja rige scheepswerktuigbouwkundige J. L. te Heerenveen, die uit de richting Of- fingawier kwam. L. reed om onver klaarbare wijze links van de weg. De heer Krol moet op slag dood geweest zijn. De auto van de Heerenvener geraakte via het trottoir en de berm in de Snee- ker Oudvaart. Omstanders trokken de wagen naar de oever wisten met veel moeite L. te bevrijden. Onmiddel lijk werd nd- op mondbeademing toegepast, wat later door de arts C. J. Overdijk werd overgenomen. De heer L. is per ambulance naar het zieken huis gebracht. Hij had veel water bin nengekregen. De toestand van de heer L. was vrijdag nog zeer ernstig. De heer Krol was een uiterst bekwaam en geliefd docent, die naast zijn werk aan de Pedagogische Akademie vroeger als leerkracht verbonden was aan de Middelbare Handelsavondschool. re muziekverenigingen een dergelijke renteloze lening werd verleend voor aanschaffing van nieuwe instrumenten, menen b. en w., mede in aanmerking genomen het gunstig advies van de „Kulturele Ried” in de gemeente d.d. 22 november 1971, dat medewerking dient te worden verleénd. Bij raadsbesluit d.d. 31 maart 1966 is eveneens aan genoemde muziekvereni ging een renteloze lening verstrekt van 4500,Per 1 januari 1972 is het res tant van deze lening nog 1800, Aangezien de aflossing van renteloze leningen in nauw verband staat met de te verstrekken jaarlijkse subsidies me nen b. en w., dat de aflossing zodanig dient te worden bepaald, dat met het te verstrekken jaarlijks subsidie de af lossing in de eerste plaats kan worden voldaan. In dit geval betekent dit, dat het res tant bedrag ad 1800,— dient te wor den bijgeteld bij de thans te verstrek ken renteloze lening. Voor het bepalen van de aflossing dient dan te worden uitgegaan van 6000, Op grond van het bovenstaande stellen b. en w. de raad voor aan het bestuur van de muziekvereniging „Eendracht maakt Macht” te Oudega een renteloze lening van 4200,— te verstrekken, met de bepaling, dat de aflossing zal geschieden in tien jaarlijkse termijnen van 600,gebaseerd op het restant bedrag per 1 januari 1972 van de ver strekte renteloze lening bij raadsbesluit van 31 maart ’66 ad 1800,plus de thans te verstrekken renteloze lening ad 4200,—. De trekking van de prijswinnende loten van de Sinterklaas-actie Vereniging van Sneker Zakenlieden. Achter de tafel v.r. n.l.: de heren J. F. Repko, D. van der Werf, J. Suwijn, notaris E. K. Hoekstra, cand.-notaris Tromp en J. van der Veer. Geheel links burgemeester B. van Haer sma Buma, die ook al ijverig de num mers zit te noteren. (Foto Studio Ger Dijs). UITGEVERS: Drukkerij H. Doevendans n.v ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-1(233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4%&4 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. bestemd voor de tweede sporthal in Sneek, een sporthal, waaraan een gro te behoefte bestaat, aldus de heer Su wijn. Notaris Hoekstra las vervolgens het eerste deel van het proces-verbaal voor en begon daarna uit trommels de nummers te trekken. Uit rommel A. werd het .nummer van de prijs ge trokken en uit de trommels B.C. en D. de nummers die het prijswinnende lot (en) vormde(n). Er waren 38 prijzen en dat betekende dat de notaris maal vier nummerbriefjes moest trek ken uit de prijzentrommel. De span ning bleef er tot het laatst toe in, want pas bij de 34ste trekking kwam de twee de prijs, een Fiat 127 uit de bus en vlak daarop, de 35ste trekking de hoofprijs, een Dompkruiser. De derde prijs, een Renault 4 Export was al in het begin van deze spannende bezig heid uit de trommels tevoorschijn ge komen. Als laatste prijs werd een strijk ijzer „getrokken”. Na 38 maal num mers getrokken te hebben, las notaris Hoekstra het laatste deel van het pro ces-verbaal voor. Dat ging allemaal erg officieel en dat moet ook wel. De heer Suwijn zei tot slot dat er geen lot was getrokken, dat niet is uitgegeven. Hij had een cadeau voor de heer Stien- stra van Automobielbedrijf Ozinga en voor 2 employé’s van de Amro Bank de heren Ligthart en Spoelstra. De heer D. van der Werf bood de heer Suwijn een Sinterklaas-surprice aan. Burgemeester B. van Haersma Buma zei grote bewondering te hebben voor de manier waarop deze actie door de Sneker Zakenlieden is gevoerd en hij deelde nog mede dat zaterdagmorgen de vergunning om de tweede sporthal te mogen bouwen is afgekomen. Intus sen werden ijverig de bulletins inge vuld en zo kon men om zes uur reeds drommen mensen bij de showroom van automobielbedrijf Ozinga in de Park straat zien, waar zij de prijswinnende nummers noteerden. Ook elders in de stad noteerden de mensen de lotnum mers om ze later thuis te vergelijken. Bij velen zal teleurstelling geheerst hebben, bij anderen misschien een vreugdedans. Er zal nog nader bekend gemaakt worden waar en wanneer de prijzen zullen worden uitgereikt. breed moderamen van de classicale vergadering van Sneek, lid van delega tie IV voor het colloquium voor de toe lating tot de evengeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en voor zitter van de Raad van Kerken te Sneek. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van dr. Witte veen om in een kerkdienst het feit te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden te Uitwierda in het ambt werd bevestigd en ook niet om in verband met zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Nederlandse Hervorm de Kerk te recipiëren. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. wijn dankte verschillende mensen voor de ondervonden medewerking en ver telde dat het zaterdagmiddag bij de Amro Bank zeer druk geweest was, omdat honderden mensen nog bonnen inleverden tegen loten. Hij bracht ook dank aan Garagebedrijf Ozinga die weer welwillend de grote showroom be schikbaar heeft gesteld voor het eta leren van de prijzen. De bruto-op- brngst van deze actie bedraagt 110.000,waarvan 66.000,is Sneek is namelijk de enige stad in Friesland geweest welke op échte stadsmuren kan bogen, en niet slechts op wallen, staketsels en paalwerken, zo als de andere tien. Met de bouw werd een aanvang gemaakt, korte tijd nadat het Gelderse bewind uit Sneek was verdreven en onze stad onder het be stuur kwam van Karei de Vijfde. Om dit kostbare avontuur te kunnen finan cieren kreeg Sneek het recht bijzondere belastingen te heffen op de eerste le vensbehoeften en ter markt aangevoer de goederen. Daarnaast werd de burge- 38 I rij van tijd tot tijd onthaald op insla gen, die echter uitsluitend op de eige- naren van huizen drukten. Niets nieuws onder de zon derhalve! De stadsmuur werd opgetrokken uit rode stenen van het formaat 6 x 12 x 24 centimeter, die vermoedelijk gebak ken werden op het „panwerk” aan de Geeuw, voorbij de voormalige Zout keet. Op regelmatige afstanden wer den de stadsmuren versterkt met half rond, uitgebouwde torens. De eigenlij ke stadspoorten bestonden al en hoef den niet opnieuw te worden gebouwd. Wel legde men rondélen aan, om de toegang tot de land- en waterpoorten te bemoeilijken. Wegens de slappe onder grond van Sneek kwamen de muren te rusten op planken en balken, die op hun beurt weer steun vonden op de koppen van de ingeheide boomstammetjes, ter lengte van een meter of vier. Bij de bouw van de nieuwe Lemsterbrug kwamen de resten van de oude stads- muur naast de waterpoort te voor- schijn en kon men alles duidelijk zien. Wij lieten er foto’s van maken, ten be- hoeve van het Fries Scheepvaart Mu seum. 1 l Toen het geschut steeds krachtiger werd en de stenen muren daar niet langer tegen opgewassen waren, ging men deze muren overal verzwaren met aardmantels of bolwerken. Ook te Sneek waar de muren werden verlaagd en tenslotte geheel schuil gingen onder de aardmassa’s, welke de kanonskogels moesten „smoren”. Onder de bolwer ken liep echter nog overal de gaande weg in het vergeetboek rakende stads muur en met deze wetenschap kwam onlangs de gedachte op, deze muur vanonder het laatste brokje bolwerk te voorschijn te halen, op te kalefate .tJKS Ottua 4» MttK, WYNniHfUIIH HIST ^5 u imm niuim W.K—umu

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1