Noorder Compagnie speelde „Biedermann” te kluchtig ■H IJLST de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van Gerard K. F. van het Reve leest voor uit over Expositie Kees Andréa geopend Maandag a.s. voorlichting dit type onderwijs SNEKERMKe®ra Max Frisch te weinig eer aangedaan Aquarellen en olieverfschilderijen GESPREKSAVOND IN DE MEERPAAL bf SNEEKER NIEUWSBLAD^ C. F. de Vries bespreekt „Foroaring fan Lucht" 'dk 'fM de LITERAIRE WERELDPRIMEUR IN DE MEERPAAL WAT IS L.O.M.-ONDERWIJS? AGRARISCHE CURSUSSEN IN WITMARSUM Hel Sneek.1 Ni.umblaJ ie een gec.mbme.nl. uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT, DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 SNEEKER NIEUWSBLAD de .vier pleidooien' Gert Bakker gelezen. De andere is degene die mijn Gr. K. F. van het Reve EDOZA” bood burgemeester de eerste langspeelnlaat aan De voorzitter van het koor „Edoza", de beer B. Jansen, overhandigt aan de bur gemeester van Sneek, de heer B. van Haersma Buma, het eerste exemplaar va.n de tweede langspeelplaat. (Foto Studio Ger Dijs) Geloven, kunnen we er iets mee? Doen we er iets mee? Heeft de Bijbel ons iets te zeggen? Dit z*l donderdagavond onderwerp van gesprek zijn in het jongerensentrum „De Meerpaal” (tijd 8.30 uur) Verschijnt: maandags en donderdags DONDEDAG 9 DECEMBER 1971 126e JAARGANG, No. 98 werk niet kent. In het eerste geval kost het me een paar dagen voorbe reiding op dat gesprek; dan ben ik erg gespannen. In het tweede geval erger ik me aan de domheid van de sensatie-gerichten. Ook dan ben ik daarna een paar dagen van de kaart”. Tenslotte: Gerard van het Reve heeft door zijn schrijven de weg vrijgemaakt voor honderdduizend in Nederland wo nende homofielen. Zijn openlijke bena dering van dit probleem heeft bij velen waardering gevonden. Als u als ouder of belangstellende, ge ïnteresseerd is in het onderwerp dat die avond aan de orde komt, dan is u van harte welkom. De bijeenkomst wordt gehouden in de aula van de R. J. Sipkensschool, Kon Wilhelminastr. 4 te Sneek en vangt om 20.00 uur aan. Dit blad verschijnt bovendien donderdags huis-aan-huis in GAASTERLAND, SLOTEN e.o lp® hik. wnmitnuHn Niet zelden komt het voor dat een nor maal intelligent kind op de lagere school onvoldoende kan meekomen. Er kun nen zich bepaalde moeilijkheden voor den bij het lezen, de taalbeheersing, het rekenen of andere vakken. Deze moeilijkheden kunnen o.a. het ge volg zijn van onvoldoende concentratie van de leerling of van een te laag tem po. Niet alle leerlingen passen in het systeem van de lagere school met de Zdenek Kraus, de regiseur van dit stuk, had dat verdraaid goed begrepen en een conceptie ontwikkeld waarin de band tussen het publiek en de mensen op het speelvlak wat inniger werd aan gehaald. Men ziet niet veel dat acteurs in de zaal bezig zijn de programma’s uit te delen, terwijl op het podium de overige leden van het gezelschap ge schminkt en al staan te keuvelen. Ver der liet hij een aantal scenes waarin Biedermann bij het publiek om steun smeekt, voor in de zaal spelen. Biedermann is namelijk een mannetje als u en ik. Hij is een geslaagd zaken man, die enorm veel durft te zeggen in het gezelschap van zijn vrienden, maar wanneer hij persoonlijk bij iets betrokken raakt, is het afgelopen met zijn lef, kruipt hij terug in zijn schulp en kan hij niet geloven dat het ook bij hem kan gebeuren. In dit geval zijn er brandstichters in vaak te grote klassen. Daar komt bij dat op deze school helaas onvoldoende mogelijkheden aanwezig zijn om aan deze leerlingen de aandacht te geven, die zjj nodig hebben. Dominee Chr. Mondt uit Sneek en le den van de Oekumenische Jeugd Com missie zullen dit gesprek begeleiden. Zo mogelijk zal deze avond, al naar ge lang de behoefte, een vervolg hebben in een reeks van (donderdag)-avonden en dan zowel op theoretisch als op praktisch gebied. Belangstellenden zijn (uiteraard) van harte welkom; ook dit is een open avond, zoals alles in de Meerpaal open probeert te zijn. Degene, die op andere wijze medewer king wil verlenen aan deze gerichte avonden, kan dit aan de stafleden van de Meerpaal kenbaar maken. Adres: Kleine Palen 8, tel 4767. Het was maandagavond een hele druk te in de hel van het stadhuis. Het in terkerkelijk mannenkoor „Edoza” („Evangelie door zang”) was op volle sterkte uitgerukt om de tweede elpee te presenteren. Het „officiële” eerste exemplaar zou overhandigd worden aan de burgemeester van Sneek, de heer B. van Haersma Buma. De plaat werd voortgezet met „Nader tot U”. De schrijver woont nu in Venendaal (U.) na een periode in het Friese Gre- onterp (gemeente Wonseradeel) te heb ben gewoond. Hij vond de ruimte bijzonder geschikt voor het houden van dergelijke evene menten, terwijl hij de heer Andréa plaatste bij de moderne schilders. Of hij met het laatste wel helemaal juist geweest is, valt te betwijfelen. An dréa zou men eerder in een overgans- periode kunnen plaatsen van de primi tieven naar de richting die door bij voorbeeld een Carel Willink wordt aan gehangen (het magisch realisme). Ver geleken met Andréa zijn Karei Appel en de anderen van de Cobra uiterst modern. Hij schildert vrijwel uitsluitend figuratief en gebruikt soms felle kleur schakeringen. De olieverfschilderijen zijn of erg zwaar en somber of vol fel le kleurschakeringen en uiterst druk. Het juiste evenwicht bereikt hij maar in een paar werken, bijvoorbeeld het bijzonder fijne „Bouquet tot de hemel” en „werkzaamheden in de sneeuw”. Men is geneigd te gaan denken dat An dréa wel wil maar wanneer het juist op de punten aankomt waar het om gaat, hetzij in de compositie hetzij in de kleurwerking, dan gaat het fout. Op zijn best is de 57-jarige schilder in de aquarellen. In deze techniek leeft hij zich volkomen vrij en speels uit. Bijzonder gaaf van kleur is de „Cloitre St. Paul (S. Semy de Provence)” in bruine herstkleuren gehouden. Het is jammer dat op de „catalogus” geen jaartallen zijn vermeld. Daardoor wordt het moeilijker de verschillende werken te plaatsen in zijn oeuvre ook al doordat men de indruk krijgt dat ze niet chronologisch zijn opgehangen. den getolereerd”, zegt hij. Zijn reactie ep de rede van minister Klompé bij de uitreiking van de P.C. Hoofdprijs op 26 augustus 1969 was een van uiterste ontroering. „De minister en ik hebben daarna nog een diepgaand gesprek ge voerd,” zegt Van het Reve. „Ik was geroerd door haar kennis en inzicht in mijn werk en daarmee door haar ken nis van en inzicht in mijn eigen per soon”. UITGEVERS: Drukkerij B. Doevendans n.v. ADMINISTRATIE: Singel 17, Sneek, Postbus 11, Telefoon 05150-4233, 5169. Kantooruren: maandag t.e.m. vrijdag 8-12 en 13.30-17.30 uur Na kantooruren telefoon 4234 4235, 2247. Gironr. 932730 Bank: Raiffeisen- en Amro- bank. EMOTIONEEL Gerard Komelis Fransiscus van het Reve laat zich misschien het beste om schrijven als een zeer emotioneel per soon. „Emoties kunnen in onze heden daagse samenleving nauwelijks wor- Ook dit winterseizoen zijn de agrari sche cursussen, uitgaande van de ge- zamelijke Standsorganisatie, in de Land- en Tuinbouwschool te Witmar- sum, weer goed op gang gekomen. Er worden twee cursussen gehouden in motorengebruik, twee cursussen in bloemschikken en een cursus klauwver- zorging. In totaal zijn er 67 cursisten ingeschreven. Begin januari hoopt men nog te starten met de cursus aan leg enn onderhoud van de siertuin (waarschijnlijk 6 avonden). Voor deze cursus kunnen nog enkele cursisten worden ingeschreven. Het was niet de eerste elpee die heren van „Edoza” hebben gemaakt, een jaar geleden werd de eerste uit gebracht. Die was bedoeld om het koor aan nieuwe uniformen te helpen. Ten dele is deze plaat hier ook voor be doeld. Waarschijnlijk komt de plaat ook in de landelijke distributie. Maar dan moet er wel veel belangstelling voor bestaan. De hoes zal ongetwijfeld wel als trekker fungeren: een bijzonder fraai opname van de Sneker Pan. Voor dat tot de overhandiging van de elpee werd overgegaan bracht men een drie tal liederen ten gehore, welke repre sentatief voor het repertoire geacht kunnen worden. Onder leiding van de heer Valkema werd een populair lied, en spiritual en een geestelijk lied ge zongen. De voorzitter van het koor, de heer B. Jansen vertelde in zijn begeleidende 1 toespraak dat het koor is ontstaan uit het koor van de Baptistengemeente. De laatste jaren, toen 00’ leden van an dere kerken de gelederen gingen ver sterken en het een interkerkelijk koor werd, groeide het ledenbestand van veertig naar ruim negtig leden. Dit was voor een groot deel te danken aan het enthousiasme van dirigent Val kema, die hij net als de organist, de heer Donker, tot de kuntenaars met de grote K. rekende. Het koor dat niet aan concoursen wil deelnemen omdat het gevaar van ver starring bestaat, treedt veel op. In fe bruari staat een avond met Marco Bak ker op het programma. Tto slot van zijn toespraak vertelde de heer Jansen dat van het bestelde aan tal langspeelplaten nog maar 300 over waren. Bij de opname van deze plaat werd veel meer op de kwaliteit gelet en dat is ook gewaardeerd. De heer Van Haersma Buma nam de plaat graag in ontvangst. Voor het eerst kon hij officieel met dit prachtige en enthousiaste koor kennismaken, of ficieus had hij de prestaties al eens mogen bewonderen. Hij hoopte de plaat vele malen met genoegen te beluiste ren. REDAKTIE: Singel 17, Postbus 11. Telefoon 05150-4233 b.g.g. 3779 L. Jellema, redakteur. FOTOREDAKTIE: Studio Ger Dijs, Schoolstr. 19 Telefoon 05150-3596. Wil Steunebrink Telefoon 05150-5323 ABONNEMENTEN: Abonnementsgeld f 5,per half jaar (bij vooruitbetaling) Postabonnementen f 7,— per half jaar (bij vooruitbetaling ADVERTENTIETARIEVEN 17 cent per mm, ingezonden mededelingen dubbel tarief Bij kontrakt lagere mrn-prijs VAN DE KAART Lezingen vormen voor hem altijd een uiterste inspanning. „Er zijn twee soor ten mensen”, zegt hij, „de intelligente, die mijn werk kent en kritisch heeft was negentien oktober opgenomen in een kerk in Harlingen onder leiding van dirigent Wybren Valkema en met assistentie van de vaste organist Dirk Donker. Het waren niet alleen geeste lijke liederen die op de plaat werden gezet, ook enkele spirituals en het koor uit ’n opera van Handel kreeg een plaatsje op de zwarte schijf. Eén van Nederlands meest bekende schrijvers, Gerard Kornelis van het Reve zal aanstaande zaterdag in de benedenzaal van het open jongeren centrum „DE MEERPAAL” lezen uit eigen werk. Hij zal o.a. enkele gedeel ten uit zjjn pas voltooide boek „Vier Pleidooien” voorlezen. Omdat dit de eerste keer is, betekent dit een wereld primeur. Na de lezing zal een gedach tenwisseling plaatsvinden met het pu bliek. De schrijver werd geboren in Amster dam. Hij debuteerde onder de naam Simon met „De ondergang van De Fa milie Boslowits” in het tijdschrift Cri terium. Hij publiceerde „De Avonden” (1947) waarvoor hij de Reina Prinsen Geerligsprijs verwierf, „De laatste ja ren van mijn grootvader” en „Werther Nieland” (1949) in De Vrije Bladen. Na de weigering van staatssecretaris Cals om Van het Reve de reisbeurs toe te kennen die de adviescommissie hem had toegedacht voor zijn novelle „Me lancholia” besloot Van het Reve Ne derland te verlaten en legde hij zich op de studie van het Engels toe. In 1956 publiceerde hij „The Acrobat-And Other Stories”. In 1961 volgde „Tien vrolijke verhalen”, in 1962 zijn in op dracht van de gemeente Amsterdam geschreven toneelstuk „Commissaris Fennedy”, dat ook werd opgevoerd. Hij maakte vier toneelvertalingen. In 1963 verscheen „Op weg naar het einde”, een verzameling reisbrieven die in 1966 Meestal doen de moeilijkheden zich ge durende de gehele schoolperiode voor. De overgang naar een hogere klasse brengt hierin geen verandering. Ook is het mogelijk dat een kind door een te vroege plaatsing op de lagere school een zo grote tegenzin in het leren heeft gekregen dat daaruit gedragsmoeilijk- heden voortvloeien. Zij, die de verantwoordelijkheid voor de opvoeding dragen mogen zich daar bij niet zonder meer neerleggen. Een onderwijssoort, die zich bij uitstek leent om de kinderen, die hier bedoeld wor den, een eerlijke kans te geven om hun prestaties te verbeteren is het l.o.m.- onderwijs. De groepen leerlingen van een l.o.m.-school zijn over het alge meen veel kleiner dan bij een school voor g.l.o. De leerlingen krijgen daar door meer aandacht, terwijl bovendien de juiste leer- en hulpmiddelen op zo’n school aanwezig zijn om de leerlingen de helpende hand te kunnen bieden. Omdat er vaak nog veel misverstanden heersen over het l.o.m.-onderwijs en binnenkort in Sneek een openbare l.o.m. school zal worden geopend, wil de ge meente Sneek op maandag 13 decem ber a.s. een voorlichtingsavond hou den, waarbij aan ouders en belangstel lenden een uiteenzetting zal worden ge geven over deze soort van onderwijs. Enige mensen, die veel met dit on derwijs te maken hebben, n.l. de heer N. van Waart te Bussum en de heer H. de Vos te Leeuwarden, respectie velijk inspecteur van het l.o. onderwijs en hoofd van de „Euterpeschool” (open bare l.o.m.-school) te Leeuwarden, zul len die avond het woord voeren. Ver der zal er een korte film worden ver toond. In de expositieruimte van het Sneker stadhuis, een ietwat wijdse betiteling voor de hal en de kleine raadszaal, werd maandagmiddag een tentoonstel ling geopend die een overzicht biedt van het werk van de Haagse kunst schilder Kees Andréa. De opening werd verricht door de burgemeester van de gemeente Sneek, de heer B. van Haersma Buma, die vertelde dat het zo’n anderhalf a twee jaar geleden was dat er voor het laatst een over- zichtstenstoonstelling van het werk van een kunstschilder in het Sneker Stadhuis gehouden was. Daarvoor ge schiedde dat één a twee keer per jaar. Hij prees het initiatief dat nu door het tentoonstellingscomité van de Culture le Raad genomen was en hoopte dat de expositie veel belangstellenden zou gaan trekken. In het „Literair Kwartier” van de RONO op zondag 12 december (18.00- 18.15 uur), bespreekt C. F. de Vries de onlangs verschenen Friese roman van Rink van der Velde „Foroaring fan lucht”. De uitgeefster is de Leeu warder Courant. In hetzelfde programma bespreekt Jan F. de Zanger de verhalen, die Sybren Polet gebundeld heeft onder de titel „De man die een hoofd groter was”. Het is een uitgave van De Bezige Bij in Amsterdam. de stad. In zijn stamcafé heeft Bieder mann ontzettend zitten te oreren wat er met de mannen, de pyromanen, moet gebeuren. Eén van hen komt Biedermann opzoeken en legt beslag op zijn huis. Het is gedaan met het lef van Biedermann en hij biedt ze on derdak, voedsel en alles wat ze verder willen hebben. Zelfs wanneer hij weet dat zij vaten op zijn zolder hebben op geslagen vol met benzine en er openlijk over brandstichten gesproken wordt, ge looft hij het nog niet. Aan het slot van het stuk geeft hij lucifers aan de pyro manen, gedachtig het feit dat wanneer ze echt pyromanen zijn, dan zullen ze toch zelf wel lucifers hebben. Ze heb ben geen vuurhout, dus het zijn geen brandstichters. Het huis gaat in vlam men op. Dat Frisch zich afzet tegen de oorspron kelijke toneelregels, kwam duidelijk naar voren, net als in de stukken van Vondel reien aan het eind van ieder tafereel, de mening van het ideale pu bliek vertolkend en aankondigend wat er ging gebeuren, maar op een musical showachtige wijze. Toch geloof ik dat de Noorder Compag nie met deze overigens uitstekende voor stelling, Hero Muller c.s. speelden fan tastisch, Frisch niet alle eei’ aange daan hebben. Het werd wat teveel in het kluchtige getrokken, het satirische element teveel uitgebuit. Iets minder humoristisch gespeeld had dit stuk, in wezen bijzonder triest, meer zeggings kracht gekregen dan nu. Maar dat is ook het enige wat ik op deze uitvoe ring vol spitse vondsten en met een de cor dat door zijn eenvoud een summum I aan ruimtewerking en functionaliteit I had. had aan te merken. Henk D. Iemand die gewend is aan de vorm van toneelspel volgens het stramien, doek open, eerste bedrijf begint, doek dicht, doek open, tweede bedrijf, doek dicht, pauze, doek open, derde bedrijf, doek dicht en staande applaudiseren zal tegen de manier waarop de Noorder Compagnie dinsdagavond het stuk „Bieder mann en de bandstichters” van de Zwitser Max Frisch bracht wat vreemd aangekeken hebben. Frisch is iemand die niet tot de „klassieken” in de to neelliteratuur gerekend kan worden maar ook niet tot de allermodernste au teurs. Hij is er een voorstander van het toneel uit zijn isolement te halen en het kontakt met de aanwezigen in de zaal te vergroten, terwijl hij daarnaast het publiek een levensgrote maatschappelijke spiegel voorhoudt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1971 | | pagina 1